Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

28-01-2015

Superúředníkem se stal Josef Postránecký, rozhodla vláda

Náměstkem ministra vnitra pro státní správu se stane Josef Postránecký. Podle informací ČTK o tom rozhodla vláda. Kabinet vybíral mezi třemi finalisty výběrového řízení. Třiapadesátiletý Postránecký je v současnosti ředitelem kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy. Finalisté se už před jednáním vlády shodli na tom, že takzvaný superúředník by měl začít pracovat co nejdříve. Prioritou bude především vypsání výběrových řízení na státní tajemníky.

Ministři si všechny finalisty vyslechli. Podle některých účastníků jednání ministři zkoušeli kandidáty mimo jiné pokládáním dotazů v angličtině, němčině i francouzštině. Kromě Postráneckého ve finále byli také tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.

Ústavní činitelé budou na první schůzce mluvit o Islámském státu

Tématem první schůzky ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem k zahraniční politice bude i Islámský stát (IS). Novinářům to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který v úterý kritizoval výzvu Zemana k mezinárodní vojenské akci proti islámským radikálům. Kvůli této rozepři se chce Zaorálek s prezidentem sejít, termín schůzky ale podle něj ještě není stanoven. Setkání ústavních činitelů se podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) bude konat 17. února. Zaorálek dnes zdůraznil, že se od prezidenta neliší v odmítavém názoru na IS, nesouhlasí ale s tím, že by problém islámských radikálů vyřešila zahraniční vojenská intervence. Zeman v úterý ve svém projevu na mezinárodním fóru k výročí holokaustu na Pražském hradě důrazně varoval před hrozícím "superholokaustem" Islámského státu se stovkami milionů mrtvých. Má-li svět zabránit tomuto hromadnému vyvražďování, potřebuje podle prezidenta sjednocenou ozbrojenou akci na mezinárodní úrovni pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN, do níž své síly vyšlou pokud možno všichni stálí členové rady. Akce by se podle Zemana měla zaměřit na údery proti výcvikovým táborům islámských teroristů za pomoci třeba bezpilotních letadel. "Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl!" ohradil se proti slovům Zemana Zaorálek, podle něhož by se vypořádat s islámskými radikály měly hlavně muslimské státy.

Pavel: Česká armáda by se mohla zapojit do výcviku Iráčanů

Česká armáda by se mohla zapojit do případné mise NATO zaměřené na výcvik iráckých, kurdských nebo případně syrských sil. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to ČTK řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. S hlavou státu se bavil také o případném nasazení české armády na Golanských výšinách nebo v misi OSN v Mali. Tématem schůzky byl mimo jiné úterní Zemanův projev, v němž se český prezident vyslovil pro společnou akci mezinárodního společenství proti Islámskému státu pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. S prezidentem podle Pavla hovořili i o tom, že operace OSN v současné době ze své podstaty neumožňují bojové nasazení, protože jsou z principu mírové a bojům mají naopak zabránit. "To je jedna z věcí, kterou pan prezident naprosto chápe a věří tomu, že v rámci nadcházejících týdnů, měsíců proběhnou jednání představitelů především bezpečnostní rady OSN, kteří by na toto téma mohli najít shody, aby se OSN mohla výrazněji angažovat v boji proti radikálnímu islamismu," řekl Pavel.

K pochopení islámu by mohla přispět konference v Parlamentu

K lepšímu pochopení islámu a k připomenutí, že jej není možné automaticky zaměňovat s terorismem, by mohla přispět odborná konference Parlamentu. Na spolupráci s jejím uspořádáním se dohodl předseda senátního zahraničního výboru František Bublan (za ČSSD) s pákistánským velvyslancem v ČR Tadžammulem Altáfem. Schůzka podle něj souvisela s prohlášením dvacítky diplomatů z takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce. Diplomaté z muslimských zemí v něm počátkem minulého týdne odsoudili útoky islámských teroristů v Paříži, zároveň ale varovali před nárůstem islamofobie. Teroristické útoky v Paříži vyvolaly v Evropě protiislámské nálady, které se nevyhnuly ani Česku.

Na Semilsku narazil vlak do kamene na kolejích, 9 raněných

Na Semilsku dnes ráno narazil osobní vlak do skalního sesuvu a vykolejil. Zranění utrpělo devět lidí. Nejvážnější je stav strojvůdce, do nemocnice ho transportoval vrtulník. ČTK to řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Provoz na trati mezi Jabloncem nad Jizerou a Martinicemi je zastaven a dnes zřejmě obnoven nebude. Nehoda se stala v 06:34 mezi Poniklou a Hrabačovem na Semilsku.

Při nehodě bylo zraněno sedm z deseti cestujících a dva členové osádky vlaku, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Škoda na vlaku byla předběžně vyčíslena na 1,5 milionu korun. Podle Štrauchové neměl strojvůdce možnost střetu zabránit. "Sesuv byl těsně za zatáčkou, neměl čas zabrzdit," řekla. Trať je zavalená skálou ve výšce asi tří metrů a v délce do 30 metrů. Odstranění skály z horské trati a oprava kolejí si vyžádá asi týden.

Ministryně Válková chce do čtyř let zlevnit a zefektivnit soustavu soudů

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) chce reformou justice do čtyř let zlevnit a zefektivnit soustavu soudů. O základních vizích reformy diskutovala s novým předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Ten novinářům po jednání řekl, že nejdůležitější otázkou bude počet soudů prvního stupně. Soustava se také bude muset přizpůsobit stávajícímu členění krajů. Krajských soudů je totiž zatím stále jen osm, zatímco regionů je 14. Ministryně se s Šámalem shodla, že bez souhlasu odborné veřejnosti reforma nebude možná. První fází uvažovaných změn tedy budou právě diskuse se zástupci justice. S reformou justice se pojí i zřízení samosprávného soudcovského orgánu, Nejvyšší rady soudnictví, o které soudci usilují již řadu let. Chtějí, aby soudnictví bylo nezávislé na prioritách jednotlivých ministrů spravedlnosti.

Křížovo jmenování do čela vojenské policie se odkládá

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) stáhl z programu zasedání sněmovního branného výboru návrh na jmenování právníka Pavla Kříže do čela vojenská policie. Na jeho nominaci ale trvá a je připraven o ní debatovat s poslanci i armádními špičkami, které vyjadřovaly pochyby. Bez projednání ve výboru ministr nového náčelníka vojenské policie jmenovat ze zákona nemůže, záležitost se tedy odkládá. O stažení bodu z programu prý požádal kvůli "rozvíření mediální bouřky středních rozměrů", když Křížovu nominaci zpochybnil podle Stropnického "dost nešťastně" končící náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Pavel po jednání uvedl, že do čela vojenské policie by měl být vybrán některý z plukovníků, kteří u útvaru dlouhodobě slouží. Podplukovníka Pavla Křížeza vhodného kandidáta nepovažuje. Kandidáty na nového náčelníka vojenské policie by podle Pavla měla nejdříve projednat personální rada, kterou Stropnický zřídil. Poznamenal, že na pozici náčelníka vojenské policie by měl být jmenován dvouhvězdičkový generál. Podplukovník Kříž by tak musel být povýšen o tři hodnosti, což Pavel označil za "naprosto nestandardní".

Ministra Babiše překvapil plán na posílení exportu do Ruska

Ministra financí Andreje Babiše (ANO) překvapil krok ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které připravilo strategii posílení exportu do Ruska. V koalici se o takovém materiálu nemluvilo, řekl novinářům v Bruselu. Materiál mimo jiné navrhuje vyslání dalších diplomatů do Moskvy, posílení spolupráce s ruskými regiony nebo založení nové kanceláře CzechTrade v Kazani. Dokument zmiňuje i lepší práci s médii a vyzdvihování i pozitivních témat o Rusku, uvedly Hospodářské noviny. Pokud se podle Babiše plány týkají zboží, které nepodléhá evropským sankcím a má "dopad na průmysl", je debata možná.

"Sankce EU vůči Rusku nejsou plošné povahy. Nejedná se o úplný zákaz zahraničního obchodu s Ruskou federací, ale sankce se dotýkají několika definovaných položek, ve zbývajících může obchodní činnost nadále probíhat. Sankce též nepostihují plnění z kontraktů uzavřených před účinností sankcí," sdělil ČTK ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Andrej Babiš v EU prosazoval přenesenou daňovou povinnost

Kompetence rozhodovat o tom, u jakého zboží zavedou přenesenou daňovou povinnost u daně z přidané hodnoty (DPH), by měly mít samotné členské země EU, prosazoval na jednání ministrů financí EU v Bruselu český ministr Andrej Babiš. O své představě, pro kterou prý má podporu některých dalších zemí, jednal také s eurokomisařem pro finanční otázky, zdanění a cla Pierrem Moscovicim. U přenesené daňové povinnosti by výši DPH doplnil a přiznal odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření, které by mělo bránit podvodům, se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítne se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

DPH v EU patří mezi harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. Ministr, který toto téma zmiňuje často, novinářům připomněl, v EU dosahují nedoplatky na DPH přibližně 177 miliard eur (skoro pět bilionů korun), tedy více než jeden celý unijní rozpočet. Nynější mechanismus, kdy komise schvaluje - a často zamítá - žádosti o výjimky, trvá několik měsíců. Firma, která se do podvodů zapojuje má přitom v ČR životnost v průměru 24 dnů, uvedl Babiš.

Firmy zkoumají rentabilitu obnovení těžby pod Cínovcem

Se čtyřnásobným vzrůstem cen lithia za posledních třináct let roste podle deníku E15 i zájem o obnovení těžby cenných kovů na Cínovci v Krušných horách. Lithium se používá do baterií. Cena za tunu se nyní pohybuje kolem šesti tisíc dolarů, přičemž poptávka bude stoupat, konstatuje E15. Jednatel společnosti Geomet a zároveň výkonný šéf australské těžařské společnosti European Metals Pavel Reichl deníku řekl, že když jejich průzkumy dopadnou dobře, mohla by těžba cínu, lithia a wolframu začít za tři až pět let. Doly a navazující provozy by fungovaly několik desetiletí a mohly by nabídnout stovky pracovních míst.

Na Cínovci se v nadmořské výšce kolem 870 metrů dlouho těžil cín a wolfram. Těžba, která začala už koncem středověku, skončila v roce 1990 a co z dolů zbylo, to od té doby pustne. Podle dosavadních průzkumů pod Cínovcem dál leží ohromné zásoby cenných kovů, ruda má ale relativně nízkou kovnatost, musí se tedy spočítat, zda se těžba vyplatí. Reichl E15 řekl, že má smysl pouze komplexní těžba všech kovů.

VŠTE otevře studijní specializaci zaměřenou na čínské trhy

Českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) otevře specializaci na čínský trh. Ta se od příštího akademického roku stane součástí oboru ekonomika podniku. Nová specializace má studenty připravit na čínský trh a podnikání. Jde o první podobnou specializaci tohoto směru na vysokých školách v Česku. Českobudějovická vysoká škola už delší dobu spolupracuje s některými čínskými univerzitami. Jedním z předmětů specializace bude výuka čínštiny, čínské kultury a obchodního jednání. VŠTE otevře od příštího roku ještě jednu novou specializaci. Půjde o cestovní ruch, který se bude věnovat především příjezdové turistice.

V Horním Jiřetíně psali lidé vládě a zapalovali svíčky za obce

Několik desítek lidí se sešlo v Horním Jiřetíně, nedaleko Litvínova na Mostecku, aby vyjádřili podporu zachování těžebních limitů. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nedávno představil čtyři varianty toho, jak s limity těžby hnědého uhlí naložit. Dvě z nich by znamenaly bourání na úpatí Krušných hor. Odboráři naopak svolali na čtvrtek do Prahy demonstraci za rozšíření těžby. V Horním Jiřetíně žije zhruba 2300 lidí. Na shromáždění přišli mladé rodiny i lidé starší, z nichž řada cítí únavu z dlouholetého boje za zachování města. Starosta Vladimír Buřt (Strana zelených) ČTK řekl, že je odhodlán bojovat za zachování města všemi prostředky. Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) na shromáždění v Horním Jiřetíně řekla, že v pátek ji přijme premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Pojedu tam s tím, že chceme zachovat limity," zdůraznila.

Němeček navrhl úplný zákaz kouření v restauracích

Úplný zákaz kouření cigaret, včetně elektronických, ve všech restauracích, na koncertech, dětských hřištích a sportovištích, v nemocnicích a jejich venkovních areálech s výjimkou vyhrazených prostor navrhuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v zákoně, který dal k připomínkám. Zákaz se týká všech provozoven stravovacích služeb. Podle zákona by také měl být v nabídce restauračních zařízení nápoj levnější než pivo. Za nalití alkoholu dětem a dospívajícím může být provozovna ihned uzavřena. Stoupají také pokuty za nalití alkoholu dětem na dva miliony a dospívajícím na milion korun. Ministr vychází z návrhu normy, kterou připravil jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09), v řadě ohledů ale je přísnější.

Čeští a australští vědci zjistili, proč mohou buňky tvořit nádory

Čeští, australští a novozélandští vědci zjistili, co potřebují rakovinné buňky k tomu, aby vytvářely nádory, rychle se množily a snadněji překonávaly nepříznivé podmínky. Objev může podle molekulárního biologa Jiřího Neužila z Griffithovy univerzity v Austrálii a pražské Akademie věd ČR přinést i nový pohled na důležité aspekty buněčné biologie, řekl ČTK. Vědci zkoumali mitochondrie, což jsou energetická centra v buňkách, jakési buněčné "mikroelektrárny" zodpovědné za tvorbu energie. Mitochondrií může být v buňce i několik set. Za průlomový vědci považují objev, že mitochondrie mohou samy přecházet z buňky do buňky, a tím umožnit vznik nového nádoru. To dosud podle nich nikdo nezjistil.

Vědci v laboratořích vyrobili pokusné nádory. Jejich buňky vnesli podkožně experimentálním myším. Když mitochondrie ztratí svou DNA, nemohou se rakovinné buňky dále množit. Výzkum funkce nádorové buňky, který by v budoucnu mohl přispět k léčbě rakoviny, zveřejnil prestižní časopis Cell Metabolism.

Policie letos posílí o 142 míst na kontrolu munice

Vláda souhlasila s návrhem ministra vnitra na posílení počtu policistů, kteří mají na starosti kontrolu zbraní, munice a výbušnin. Ještě letos by policie měla mít pro tyto účely o 142 tabulkových míst více. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Posílení souvisí s loňským výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. "Budeme reagovat na to, co se stalo ve Vrběticích, jak se rozpadl systém kontroly nakládání s municí," řekl Sobotka.

Policie viní pět lidí z krácení DPH za více než miliardu korun

Protikorupční policie obvinila pět lidí z krácení daně z přidané hodnoty za více než miliardu korun. Mezi obviněnými je pracovnice finančního úřadu, její někdejší nadřízený a zástupci obchodní společnosti, z nichž jeden působí jako advokát. Údajná trestná činnost souvisí s vývozem tiskařských strojů mimo Evropskou unii. Kauzu rozkryl tým daňová Kobra. Skupina údajně krátila DPH při vývozech polygrafické techniky, a to tak, že správci daně předkládala zcela smyšlená daňová přiznání. Na jejich základě jim úřady postupně vyplatily přes miliardu korun jako nadměrné odpočty DPH.

Soud poslal do vazby podezřelého z vraždy ženy z Rumburku

Soud poslal do vazby muže podezřelého z vraždy mladé ženy z Rumburku. ČTK to potvrdil advokát obviněného Pavel Kras. Tělo ženy bylo nalezeno loni 30. června poblíž rybníka, rodina ji předtím dva dny pohřešovala. Muž čelí obvinění z vraždy a znásilnění. Kriminalisté hledali vraha i screeningem DNA vytipovaného okruhu mužů. Vzorků odebrali asi 1500. Zřejmě nejznámějším případem, kdy policii pomohl plošný screening DNA, je brutální vražda školačky z Kmětiněvsi na Kladensku z roku 2004. I v tomto případě policie nejprve tápala. Pomohli jí místní lidé, kteří se rozhodli dobrovolně odevzdávat DNA. Kriminalisté tehdy odebrali 700 vzorků. Jeden z posledních ukázal na spolužáka zavražděné dívky.

Za vraždu matky potrestal olomoucký soud muže 30 let vězení

Za vraždu osmdesátileté ženy ze Štarnova na Olomoucku potrestal dnes olomoucký krajský soud jejího syna Leopolda Ťuku výjimečným trestem 30 let vězení. Muž svou matku podle rozsudku střelil do hlavy z bezprostřední blízkosti v jejím rodinném domě. Důvodem bylo podle rozsudku to, že mu matka vyčítala jeho chování. Muž již dříve ubodal svou manželku. Za její vraždu dostal v minulosti 12,5 roku, z vězení byl podmíněně propuštěn v roce 1995.

Extremisté v Česku loni pořádali víc akcí, spáchali méně zločinů

Extremisté v Česku za loňský rok uspořádali 279 akcí, což bylo o sedm více než v roce 2013. Aktivnější při pořádání akcí byli levicoví extremisté. Počet extremistických trestných činů naopak loni meziročně mírně klesl o deset na 201. Levicoví extremisté loni podle čtvrtletních zpráv bezpečnostního odboru MV uspořádali 176 akcí, jejich pravicoví odpůrci 103. Krajně pravicová scéna podle odborníků působila nejednotně a nadále se nacházela v personální a finanční krizi. Krajně levicová scéna se naopak celý loňský rok mobilizovala. Nejčastěji museli detektivové řešit extremistickou kriminalitu v Praze (40), následoval Moravskoslezský kraj (37) a Ústecký kraj (28). Nejméně práce naopak měli kriminalisté v Pardubickém kraji, na Vysočině či v Karlovarském a Libereckém kraji. V těchto regionech se staly dva až čtyři případy.

Tři novorozenci v Hradci Králové dostali špatně připravený lék

Tři novorozenci ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové dostali na přelomu loňského srpna a září špatně namíchaný lék, při jehož dalším podání jim hrozily zdravotní komplikace či smrt. Policie případ nejprve řešila jako pokus vraždy na více osobách. Nakonec případ spočívající v pochybení pracovnice nemocniční lékárny předala České lékárnické komoře k posouzení a případnému kárnému rozhodnutí. Podání špatného léku totiž skončilo bez následků na zdraví. Lékárnice nedopatřením namíchala lék, který obsahoval dvacetinásobně vyšší obsah účinné látky fenobarbitalu. Ten byl pak na dětské klinice podán třem novorozeným dětem. Na případ policii upozornil podáním trestního oznámení ředitel nemocnice Roman Prymula, který sám nařídil prošetření informací od lékařů.

V Tříkrálové sbírce se vybralo rekordních 89,2 milionu korun

Letošní Tříkrálová sbírka vynesla více než 89,2 milionu korun, což je v její patnáctileté historii rekordní částka. Zároveň je to zhruba o 6,5 milionu korun více než loni. Většina peněz se vrátí zpátky do regionů, zhruba desetina výtěžku ale pomůže i v zahraničí. ČTK to řekl Marek Navrátil, mluvčí Charity ČR, která sbírku organizuje. Nejvíce letos vybrala Arcidiecéze olomoucká, a to 23,8 milionu korun. Po celé ČR se letos do sbírky zapojilo 20.038 kolednických skupin, loni jich bylo zhruba o tisíc méně. Lidé kromě příspěvků koledníkům posílali také dárcovské SMS zprávy. Zhruba 65 procent vybrané částky se vrátí do jednotlivých regionů, kde pomohou například lidem v nouzi a s postižením, nemocným a seniorům. Deset procent výtěžku poputuje do zahraničí. Část peněz skončí také ve fondu, z něhož poté Charita ČR během roku pokrývá nenadálé události.

Lázeňské centrum Karlových Varů a Drahovice má spojit lanovka

Lázeňské centrum Karlových Varů a čtvrť Drahovice by mohla spojit visutá lanovka. Město připravuje studii, která by měla zjistit, zda by propojení centra s odstavným parkovištěm bylo technicky možné a ekonomické. Město by pak mohlo na lanovku získat dotace, řekl novinářům primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Lanovka by vedla od parkoviště u hotelu Martell k hotelu Thermal. Podle Kulhánka Karlovy Vary svým reliéfem nabízí využití takzvané vertikální dopravy. V Karlových Varech nyní jezdí dvě kolejové lanovky, jedna vede z lázeňské zóny k hotelu Imperial, druhá na vyhlídku Diana.

Český rozhlas letos na části území spustí plnohodnotné digitální vysílání

Český rozhlas letos spustí plnohodnotné digitální vysílání, které má zatím pokrývat deset až patnáct procent populace. Rozhlas toto vysílání z legislativních důvodů bude považovat za experimentální. Na zasedání Rady Českého rozhlasu to dnes řekl ředitel odboru techniky Karel Zýka. Vysílání v plnohodnotném rozsahu bude podle Zýky zahájeno v letošním roce z hlavního města. Očekává pokrytí v rozsahu 10 až 15 procent populace. V letech 2015 až 2017 mají být dále pokryty Brno, Ostrava a Plzeň. Konečné vypnutí analogového systému by mohlo nastat v roce 2025, mimo jiné s ohledem na ukončení vysílacích licencí soukromých provozovatelů. Letošní spuštění má být prvním krokem k budoucímu kompletnímu přechodu na rozhlasové digitální vysílání v Česku.

Novinář, etnografka a jazykovědkyně oceněni za popularizaci vědy

Tři osobnosti, které poutavě přibližují veřejnosti svět vědy i své obory, dostaly ocenění od Akademie věd ČR. Jazykovědkyně Markéta Pravdová, etnografka Jitka Staňková a novinář Marek Janáč převzali medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy od předsedy AV ČR Jiřího Drahoše. Věda podle šéfa akademie popularizaci potřebuje stále.

Bývalý redaktor úspěšného populárně-naučného rozhlasového pořadu Meteor Janáč pracuje v současnosti v internetové verzi časopisu Vesmír. Když byl v Meteoru, stal se pořad nejúspěšnějším na ČRo Dvojka a nejposlouchanějším víkendovým pořadem ČRo. Přední jazykovědkyně a vedoucí jazykové poradny Pravdová v poslední době nejvíce přispěla ke kultivaci českého jazyka prostřednictvím televizních pořadů i tištěných médií, uvedla akademie. Je mimo jiné autorkou Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český. Významná etnografka a výtvarná teoretička Staňková (90) propaguje lidové umění a kulturu celý život. Jak uvedl Drahoš, její dílo formovalo českou etnografii 20. století. Lidové kroje a tradice studovala i popularizovala také prostřednictvím filmových dokumentů a knih často se svým manželem Ludvíkem Baranem.

V Milovicích vypustili do přírody 14 divokých koní z Británie

Ochránci přírody v Milovicích na Nymbursku vypustili do části bývalého vojenského prostoru 14 divokých koní dovezených z Británie. Krajina by díky rozrůstajícímu se stádu měla získat zpátky přirozenou rovnováhu. Vypouštění zvířat do přírody si nenechali ujít místní lidé včetně zástupců města, kteří ocenili jejich přínos pro turistiku. Akce je součástí projektu zaměřeného na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev podpořeného Evropskou unií. Koně se v novém prostředí rychle zorientovali a krátce po vypuštění z nákladního auta se začali pást. Podle Dalibora Dostála z neziskové organizace Česká krajina by ke klisnám na jaře měl přibýt hřebec a počítá se s tím, že se stádo zdvojnásobí. Koně budou v Milovicích nejdříve ve dvouhektarové aklimatizační ohradě a později je ochránci vypustí zhruba na čtyřicetihektarovou pastvinu.

Světoznámý astronom Luboš Kohoutek oslaví osmdesátiny

Ve vesmíru objevil Luboš Kohoutek, narozený 29. ledna 1935, několik komet a desítky planetek, kterým dával často česká jména. A objevení Kohoutkovy komety v březnu 1973 z něj udělalo světovou mediální hvězdu a inspirovalo i umělce a hudebníky. Objev Kohoutkovy komety, kterou astronom spatřil v emigraci v Německu, způsobil senzaci, protože se mu podařil s dostatečně velkým předstihem, aby mohla být pozorována světovou veřejností. Kometa byla médii prohlášena za "kometu století" a informace, které poskytla vědě, byly jedinečné.

Kohoutek pocházel ze Zábřehu na Moravě a v necelých šestnácti letech se stal historicky nejmladším členem Československé astronomické společnosti. Ke konci kariéry se soustředil na sledování mlhovin, například na pyrenejské observatoři Calar Alto či na Evropské jižní observatoři ESO v La Silla v Chile. V roce 2004 obdržel Kohoutek cenu Česká hlava za mimořádný vědecký výkon českého občana v zahraničí.

Zemřel ostravský spisovatel a publicista Oldřich Šuleř

Ve věku 90 let zemřel v pondělí 26. ledna spisovatel a publicista Oldřich Šuleř. Napsal tři desítky knih, byl rovněž autorem rozhlasových her. Spisovatel byl čestným občanem Ostravy, v níž se narodil i žil. Na spisovatelskou dráhu se vydal, poté co v roce 1949 vyhrál celostátní rozhlasovou soutěž o nejlepší rozhlasovou hru. Debutoval v roce 1957 Letopisy v žule o osudech čtyř generací dvou rodin na Jesenicku. Dalšími jeho knihami jsou například Na srnčích nohách, Bílý kůň ve znaku nebo Hořela lípa, hořela. Vystupoval také pod literárními pseudonymy Ján Obraz, Jiří Pelíšek, Jura Machýček či Cyril Krútílek.

Gobelínka z Valašského Meziříčí dokončuje obnovu gobelínů ze 17. století

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku nyní dokončuje restaurování tří historických gobelínů. Chystá také prezentaci prací, které vznikly podle děl současných českých výtvarníků, řekl ČTK ředitel gobelínky Jan Timotej Strýček. Manufaktura dokončuje práci na dvou gobelínech utkaných kolem roku 1700 ve francouzském městě Aubusson a restauruje také gobelín z manufaktury v belgickém Oudenaarde, který vznikl kolem roku 1680. Strýček by rád letos připravil výstavu prací, které vznikly podle děl českých výtvarníků, zejména Karla Malicha. Jeho dílo například viselo také na zdech Poslanecké sněmovny. Gobelínka má nyní 15 zaměstnanců, zaučení každého z nich trvá podle Strýčka pět let.

Divadlo na Fidlovačce letos skončí, řekla ředitelka Eliška Balzerová

Divado na Fidlovačce letos skončí, řekla ředitelka Eliška Balzerová v Českém rozhlase. Divadlo podle ní nedostane od pražského magistrátu víceletý grant, o který žádalo. Podle grantové komise si ale ale divadlo může ještě zažádat o jiný grant. Pomoc jedinému dřevěnému divadlu v Praze přislíbil i ministr kultury. Ministerstvo kultury ale není zřizovatelem Divadla na Fidlovačce, takže nemůže nahradit výpadek financování z městských peněz.

Centrum DOX vystavuje titulní strany Charlie Hebdo

Téměř dvě stovky titulních stránek francouzského levicového týdeníku Charlie Hebdo, jehož pařížské redaktory počátkem ledna vyvraždili radikální islamisté, si mohou prohlédnout návštěvníci pražského Centra současného umění DOX. Ačkoli se týdeník do světového povědomí dostal hlavně kvůli zveřejňování karikatur proroka Mohameda, z titulních stran je zřejmé, že nesmiřitelný byl po celá desetiletí k představitelům všech církví, politikům i policii. Zesměšnil třeba i nedotknutelnou Tour de France.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová má na Australian Open na dosah první grandslamový titul ve čtyřhře. S Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou postoupily v Melbourne do finále. Nad Julií Görgesovou a Annou-Lenou Grönefeldovou vyhrály první set 6:0, pak Němky kvůli onemocnění Görgesové zápas vzdaly. V pátečním finále se česko-americká dvojice střetne s Číňankou Čeng Ťie a Chan Yung-Jan z Tchaj-wanu. Ty vyřadily Záhlavovou-Strýcovou a Krajicekovou po výhře 6:3 a 6:2.

Český krasobruslař Michal Březina útočí na další medaili z evropského šampionátu. Po krátkém programu mu ve Stockholmu patří třetí příčka se ztrátou pouhých dvou desetin bodu na průběžně druhého Sergeje Voronova z Ruska. S více než osmibodovým náskokem vede obhájce titulu Javier Fernández ze Španělska. Do pátečních volných jízd postoupili i ostatní čeští krasobruslaři, Petr Coufal je po krátkém programu šestnáctý a Michal Kaška sedmnáctý.

Výškař Jaroslav Bába skočil na halovém mítinku Ostravská laťka 230 centimetrů, přesto nezvítězil. Na pokusy ho předčil Slovák Matúš Bubeník, pro nějž 230 cm představovalo nový osobní rekord. Soutěž žen vyhrála výkonem 191 cm Oldřiška Marešová.

Sjezdařka Kateřina Pauláthová skončila druhá v obřím slalomu na budoucí sjezdovce pro olympijské hry v Pchjongčchangu 2018. Česká lyžařka prohrála v závodu Far East Cupu jen se Slovinkou Katarinou Lavtarovou a získala své nejlepší FIS body v hodnocení disciplíny v kariéře.

Hokejový útočník Radek Dvořák oficiálně oznámil konec kariéry. Sedmatřicetiletý trojnásobný mistr světa, který byl po konci minulé sezony po vypršení kontraktu v Carolině bez angažmá, o tom informoval na oficiálních stránkách hráčské asociace NHLPA. Dvořák ve slavné soutěži sehrál za Floridu, New York Rangers, Edmonton, St. Louis, Atlantu, Dallas, Anaheim a Carolinu 1260 zápasů, čtvrtý nejvyšší počet mezi českými hokejisty. "Bylo pro mě ctí hrát v nejlepší lize na světě osmnáct sezon," uvedl Dvořák, který žije s ženou Irenou a syny Adamem a Alexem v Boca Raton na Floridě. Více zápasů sehráli v NHL z českých hokejistů jen Jaromír Jágr (1516), Roman Hamrlík (1395) a Robert Holík (1314).

Ve čtvrtek 12. února začne předprodej vstupenek na jednotlivé zápasy hokejového mistrovství světa, které se v květnu uskuteční v Praze a v Ostravě. Momentálně je možné kupovat vstupenky jen v takzvaných balíčcích na všechna utkání daného hracího dne, za dva týdny však organizátoři balíčky rozdělí a fanoušci tak budou mít šanci zakoupit si levnější vstupenky na vybraný duel. Do prodeje se navíc dostanou i uvolněné vstupenky z takzvaných technických rezervací. Lze tak předpokládat, že hokejoví nadšenci budou mít další šanci dostat se i na zápasy české reprezentace, které jsou nyní oficiálně vyprodané. "Dá se ale předpokládat, že vše bude o vteřinách. Budou to maximálně desítky vstupenek," řekl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Martin Urban.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, ojediněle sněhové přeháňky, v horských oblastech četnější. Nejvyšší teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

Meteorologové varují před sílícím větrem, který může dosáhnout na horách v nárazech rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Začne sněžit, proto se mohou tvořit sněhové jazyky, na horách závěje. Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější. Túry již vyžadují zkušené posouzení. Za poslední dva dny v Krkonoších napadlo kolem 15 centimetrů prachového sněhu a další má podle předpovědi napadnout. Nyní je na hřebenech mezi 80 až 110 centimetry.

28-01-2015