Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

29-01-2015

Mládek: Podporuji variantu částečného prolomení limitů na dole ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) bude při jednání vlády o takzvaných těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů na dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů na dole Československé armády (ČSA). Ministr to dnes sdělil v prohlášení ze své pracovní cesty do Indie. Varianta počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

Mládek uvedl, že jako ministr musí brát v úvahu nejen potřeby energetiky a teplárenství, ale i možné dopady na zaměstnanost, sociální stabilitu regionu a lidské aspekty rozhodnutí. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) ještě před zveřejněním stanoviska ministra Mládka řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat žádné bourání domů. Mládek zopakoval, že vládě předloží všechny čtyři varianty toho, jak s limity dále nakládat. Kromě jím preferovaného řešení je ve hře ještě úplné zachování nebo naopak úplného prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina, kde nejsou žádná lidská sídla.

Babiš je proti jakémukoliv prolomení těžebních limitů

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. Podle něj to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Za demonstrací horníků, kteří chtějí prolomení s úplným zbouráním Horního Jiřetína, vidí Babiš tlaky soukromých společností na jejich zaměstnance. Proti takovému prolomení, které by znamenalo bourání domů v Horním Jiřetíně, je i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Za prolomení limitů těžby demonstrovalo v Praze až 700 horníků

Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze zhruba hodinu demonstrovalo podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Byli to zejména pracovníci společnosti Severní energetická, které patří důl ČSA. Horníci pískali a drželi transparenty s nápisy "Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo", "Zelená pověra domov nezahřeje", "Uhlí hřeje milion domácností". Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel na demonstraci řekl, že Mládkem prosazovaná varianta je nejhorší možná, protože horníkům nepomůže a zároveň se proti ní staví také obyvatelé a ekologické organizace. Naznačil, že budou následovat další demonstrace.

Komise Akademie věd radí zachovat limity ještě minimálně 20 let

Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR doporučuje zachovat těžební limity v severních Čechách minimálně v následujících dvou desetiletích. Předseda komise Radim Šrám to uvedl v zaslaném prohlášení. Podle komise se minulá těžba na regionu negativně podepsala a kraj se ze znečištěného životního prostředí a vnuceného způsobu života dosud nevzpamatoval. Stát by měl podle komise podporovat diverzifikaci ekonomiky v kraji a pracovní příležitosti v jiných oborech podnikání.

Česko by chtělo vytvořit středoevropské centrum výcviku pilotů

Česko by rádo vytvořilo společné středoevropské centrum výcviku pilotů Gripen. Trénovat v něm by mohli třeba slovenští nebo maďarští letci. Po jednání se švédským ministrem obrany Peterem Hultqvistem to řekl český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Myšlence společného leteckého centra by podle Stropnického výrazně pomohlo, kdyby se Slovensko rozhodlo nakoupit, stejně jako Česko, stíhačky Gripen. O tom, že si Slováci pořídí stejné stroje, se mluví dlouhodobě. I proto Hultqvist pokračuje z návštěvy Česka na Slovensko, kde chce o akvizici jednat. Hultqvist také navštíví pardubickou společnost ERA, která vyrábí pasivní radiolokátory. Česká zbrojovka by se mohla pokusit uspět v tendru na dodávku moderních ručních zbraní, které chce švédská armáda v blízké budoucnosti nakoupit. Kromě armádních záležitostí se dnes ministři zabývali i situací týkající se Ukrajiny a Islámského státu.

ČR, SR a Rakousko chtějí společně řešit dotace EU i dodávky plynu

Česká republika, Slovensko a Rakousko chtějí společně řešit byrokratické problémy spojené s čerpáním dotací z EU, dodávky zemního plynu z Ruska nebo sankce vůči Rusku kvůli krizi na východní Ukrajině. Představitelé všech tří zemí se na tom dohodli na setkání ve Slavkově u Brně. Scházet se budou každý rok. Příští setkání bude na Slovensku. Český premiér Bohuslav Sobotka po jednání novinářům řekl, že každý rok se předsedové vlád dohodnou na hlavních tématech, na jejichž řešení se následně všechny tři země zaměří. Letos mezi ně patří problémy s čerpáním dotací, situace na Ukrajině a dodávky zemního plynu.

Zaorálek zdůraznil potřebu jednotného postoje EU k Rusku

Potřebu udržet jednotný postoj zemí Evropské unie ve vztahu k Rusku a ukrajinské krizi zdůraznil český ministr Lubomír Zaorálek při příchodu na jednání s ostatními ministry zahraničí EU. Jejich mimořádnou schůzku svolala do Bruselu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová kvůli zhoršující se situaci na východě Ukrajiny a je možné, že se rada rozhodne nějakým způsobem přitvrdit stávající protiruské sankce. Jisté to ale není, jasný totiž před jednáním není postoj nové řecké vlády.

Chovanec: ČR je pro unijní evidenci cestujících letecké dopravy

Česká republika plně podporuje vytvoření unijního systému informací o cestujících letecké dopravy a slibuje si od tohoto kroku včasné odhalení teroristů. Na zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra zemí Evropské unie v lotyšské metropoli Rize to prohlásil český ministr vnitra Milan Chovanec. Dvoudenní konference je věnována boji proti extremismu a sdílení informací mezi bezpečnostními složkami.

Armádní přebor v Jeseníkách vyhráli opět vojáci z Hranic

Armádní přebor s názvem Winter Survival, který se tento týden odehrával v Jeseníkách, vyhráli opět vojáci ze 7. mechanizované brigády z Hranic na Přerovsku. Své loňské vítězství obhájili ve stejném složení jako loni. Závod, který důkladně prověřil fyzickou i psychickou odolnost vojáků z Česka i zahraničí, letos dokončilo 15 ze 17 tříčlenných družstev. Účestníci absolvovali dvě noci v horském terénu a řadu fyzických disciplín.

CVVM: Na vedoucí ANO se ve volebním průzkumu dotahuje ČSSD

Na hnutí ANO dosud jednoznačně vedoucí ve volebních průzkumech se nyní dotahuje druhá ČSSD. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). ANO v lednovém průzkumu dostalo 30 procent hlasů, ČSSD 27,5 procenta. Na vyšší úrovni byla ČSSD naposledy zhruba před rokem. Do dolní komory by se dostaly všechny nynější sněmovní strany mimo Úsvitu. Třetí pozici neopouštějí komunisté. KSČM získala ve všech průzkumech CVVM za poslední rok vždy kolem 13 až 15 procent hlasů, nyní 13,5 procenta. Měnilo se ale pořadí na dalších místech. Výrazný propad zaznamenala TOP 09, jejíž podíl hlasů se oproti minulému průzkumu snížil o třetinu na 6,5 procenta. Stejný podíl má ODS, která si rovněž od prosince pohoršila. Jak ODS, tak TOP 09 tedy poprvé od posledních Sněmovních voleb v roce 2013 překonali lidovci, kteří nyní získali 7,5 procenta hlasů.

Státní instituce loni zadaly zakázky za 348 mld. Kč

Státní instituce loni zadaly veřejné zakázky za 348,1 miliardy korun, což je meziročně o 38,5 procenta více. Po odečtení mimořádných tendrů Čepra za celkem 88,4 miliardy Kč a společnosti Net4Gas na poskytnutí bankovního úvěru v hodnotě téměř 30 miliard Kč jde o nárůst o 15,5 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy společností CEEC Research zpracované na základě dat ve Věstníku veřejných zakázek, kterou má ČTK k dispozici. Výrazně lépe se loni dařilo hlavně stavařům. Naopak u zakázek na silnice a dálnice situace tak optimistická stále ještě není, poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Nejvíce zakázek (41 procent) vypsaly v minulém roce "ostatní" subjekty, mezi něž patří například školy, nemocnice, církevní instituce, svazy, ale také podniky jako ČEPRO, ČEPS, České dráhy, OKD a další společnosti. Jen o tři procentní body méně (38 procent) soutěží pochází od regionálních úřadů a sdružení jako jsou kraje, města či obce. Zbytek oznámení o zakázce zadávají ministerstva a další celostátní úřady, nebo státní podniky (Česká pošta, Diamo, Lesy České republiky a podobně). Do firem se ale všechny peníze rozpočtované k utracení veřejnými institucemi (310,7 miliardy korun) nedostanou. Pětina zakázek (22 procent počtu a 18 procent objemu) vypsaných v roce 2014 už byla zrušena a dle očekávání se tento podíl ještě mírně zvýší.

V prosinci ohlásilo hromadné propouštění 26 firem, hlavně v Praze

V prosinci 2014 nahlásilo hromadné propouštění 26 zaměstnavatelů. Tento krok se dotkne 877 jejich zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Praze, v Ústeckém kraji a na Vysočině. Nejvyšší počet lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o práci, pracuje v hlavním městě a Ústeckém kraji. Vyplývá to z informací Úřadu práce ČR. Zaměstnavatelé se chystají propouštět především v oblasti bankovnictví, energetiky, obchodu, v letectví nebo logistice. Z hlediska profesí se propouštění bude týkat zejména specialistů v obchodní a veřejné správě, řidičů či obsluhy pojízdných zařízení. Jako nejčastější důvod k přijetí tohoto kroku uváděly firmy reorganizaci, zlepšení efektivity práce nebo pokles zakázek.

Odbory ve Škodě Auto chtějí vyšší růst mezd než loni

Odboráři s vedením automobilky Škoda Auto začínají kolektivní vyjednávání o mzdách. Chtějí dosáhnout vyššího růstu mezd než loni, kdy byly mzdové tarify zvýšeny o dvě procenta. Na rok 2015 už je uzavřena například dohoda o roční pracovní době a sociálních nákladech. Uvedl to firemní odborářský týdeník Škodovácký odborář. Kolektivní smlouvy Škoda Auto obvykle uzavírá na rok. Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích ve Škodě Auto je přibližně 34.000 korun a nynější dohoda platí do konce března. V průměru celého Středočeského kraje berou lidé podle údajů Českého statistického úřadu měsíčně zhruba 25.000 Kč. Asi 800 odborářů Škody Auto na úterním mítinku protestovalo proti plánu firmy vyčlenit některé profese do externích firem. V bouřlivé atmosféře dali najevo, že proti záměru vedení jsou připraveni i stávkovat.

MPSV by mohlo letos na růst zaměstnanosti z EU dočerpat až 12 mld

Ministerstvo práce by letos na podporu zaměstnanosti mohlo využít rekordní částku. Z fondů EU by mohlo dočerpat až 12 miliard korun, k tomu má v rozpočtu na opatření zhruba 6,66 miliardy. Novinářům to řekl náměstek ministryně práce Jan Marek. Peníze by měly plynout třeba do rekvalifikací i do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

ČT: Lhůta pro hlášení dovozu masa se opět zkrátí na 24 hodin

Hlášení dovozu masa a dalších živočišných produktů do Česka dva dny předem skončí, lhůta se zkrátí na dřívějších 24 hodin. Dojednali to importéři, zpracovatelé a ministerstvo zemědělství, uvedla Česká televize (ČT). Prodloužení lhůty na dva dny bylo loni počátkem října odpovědí na ruské sankce a mělo chránit před nelegálními dovozy. Obnovená kratší lhůta by měla začít platit nejpozději v dubnu. "To byla opatření, která prostě v daný okamžik jsme považovali za zodpovědné je přijmout, ale protože se ty obavy nenaplnily v takové míře a ty informace nám stačí 24 hodin předem, tak jsme to zase vypustili," řekl ČT ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

ČOI: Pořadatelé předváděcích akcí dostali loni pokuty za 29 mil.Kč

Česká obchodní inspekce (ČOI) dala loni pořadatelům předváděcích akcí za klamavé praktiky 260 pokut v celkové výši 29 milionů korun. Porušení předpisů inspekce zjistila v 81 procentech z celkového počtu 683 kontrol. Ve 189 případech inspektoři zjistili použití klamavých obchodních praktik. "Kdy například prodávající zavádějícím způsobem či nepravdivě informoval spotřebitele o právu na odstoupení od uzavřené spotřebitelské smlouvy, nebo uváděl klamavé informace o obsahu konané akce a poskytovaných dárcích," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Ve 23 případech ČOI prokázala užití agresívních obchodních praktik, kdy prodávající svým jednáním převážně budil u spotřebitele dojem, že vyhrál nebo vyhraje, pokud bude jednat určitým způsobem, ačkoli pro získání výhry nebo výhody musel uzavřít kupní smlouvu. Z prohřešků, které inspekce nejčastěji zjišťovala, patří porušení oznamovací povinnosti související s pořádáním organizovaných akcí.

Česká obchodní inspekce (ČOI) bude moci během kontrol předváděcích akcí nahrávat jejich průběh i bez souhlasu pořadatelů akce. Počítá s tím novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou ve středu projedná vláda. Novela také zavádí systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Šabatová zjistila další případy špatného zacházení se seniory

Ombudsmanka Anna Šabatová při kontrolách zjistila špatné zacházení se seniory ve čtyřech neregistrovaných zařízeních. Jde například o omezování svobody, nedostatek jídla a chyby při podávání léků. Ve dvou případech jsou zjištění natolik závažná, že se veřejná ochránkyně práv obrátila na státní zastupitelství. Žalobci prověří, zda nedochází k trestné činnosti. Zároveň informovala krajské úřady, které mohou zahájit řízení kvůli neoprávněnému poskytování sociálních služeb. Tentokrát kontroly zjistily chyby v Penzionu pro seniory Atrium v Liberci, Domově na kopci v Červeném Újezdě na Teplicku, Penzionu Jiřinka v Brně a Penzionu Spokojené stáří v Luhačovicích. Zařízení v Červeném Újezdě je již prázdné, brněnský penzion provozovatelka uzavře. Šabatová čtyřem zařízením sdělila, že buď musí dodržovat vyžadované standardy a registrovat se k poskytování pobytových sociálních služeb, anebo s touto formou podnikání skončit.

Pohonné hmoty zlevnily o dalších zhruba 50 hal a jsou pod 30 Kč/l

Pohonné hmoty v Česku od minulé středy opět zlevnily a jejich průměrná cena je pod 30 korunami za litr. Benzin Natural 95 motoristé v současné době natankují v průměru za 29,65 koruny za litr, což je o 46 haléřů méně než před týdnem. Průměrná cena nafty klesla o 49 haléřů na 29,73 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Pokračuje tak zlevňování, které způsobil přebytek ropy na trhu. Pod 30 korunami jsou průměrné ceny pohonných hmot už i ve většině krajů s výjimkou Jihomoravského kraje a Prahy.

Strabag a Eurovia zvítězily v tendrech na stavbu D3 u Budějovic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybralo vítěze dvou tendrů za více než miliardu korun na stavbu dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi. Jedná se o Strabag a Eurovia CS. Zahájit práce na stavbě obou úseků se ředitelství silnic dlouhodobě nedaří. Odvolat se dosud mohou uchazeči s vyššími nabídkovými cenami, nebo může proti svému vyloučení protestovat společnost Skanska. Ta dlouhodobě uvádí, že požadované ceny nepokrývají náklady na oba projekty. Dálnice D3 má spojit Prahu, Tábor a České Budějovice a z Třebonína pokračovat jako rychlostní silnice k rakouským hranicím.

Norští politici podle premiérky nebudou zasahovat do kauz dětí

Norská vláda a norští politici se nesmějí vměšovat do práce úřadu pro ochranu dětí Barnevern, a to ani v případech, kdy norská sociální služba odebírá děti cizincům. Na setkání se zahraničními novináři to v Oslu prohlásila norská premiérka Erna Solbergová. Česká republika Norsku kvůli kauze odebraných bratrů Michalákových předala už dvě nóty. Česká strana doufala, že politici přispějí k navázání spolupráce mezi norskými a českými úřady. Oprávněnost přijatého rozhodnutí pak posuzuje nezávislá komise, které předsedá soudce, konstatovala podle ruské agentury Solbergová.

Norská sociální služba v květnu 2011 odebrala dva syny Češce Evě Michalákové. Bratři žijí odděleně u pěstounů, matka chce ale syny vídat a dostat je do péče. Pokud by se to nepovedlo, žádá o děti její sestra. O kauze už jednal i český parlament a premiér Bohuslav Sobotka poslal norské premiérce dopis. Ministerstvo zahraničí předalo norské velvyslankyni už dvě verbální nóty, což je silný diplomatický nástroj. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka totiž neexistuje právní rámec, který by instituce z obou zemí spolupracovat přiměl, proto by měli pomoci politici.

Europoslanec: Situace kolem bratrů Michalákových je zvrácená

Kvůli kauze bratrů Michalákových, které jejich matce v Norsku odebrala tamní sociální služba, tuto skandinávskou zemi kritizoval v Evropském parlamentu lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Ochrana nezletilých v Norsku má podle něj systémovou chybu, kdy jsou děti odebírány rodičům na základě neúplných podkladů, případně nedůvěryhodných výpovědí svědků, míní Zdechovský, který se v kauze angažuje. Podle Zdechovského je "zvrácené", že matka (norského) masového vraha Anderse Breivika může svého syna vídat každý měsíc a bez omezení, zatímco Češka Eva Michaláková své dva syny jen dvakrát do roka. Přitom je nesmí obejmout, ani s nimi mluvit česky. Zdechovský připomíná, že Michalákové nebyla "prokázána žádná vina", a že "dokonce učí ve školce".

Zpráva HRW zmínila ČR v souvislosti s diskriminací Romů

V prosazování lidských práv v zemích Evropské unie nastal mírný pokrok, tvrdí organizace Human Rights Watch (HRW). Ta zveřejnila výroční zprávu, kde v této souvislosti zmínila i krok Evropské komise, která zahájila řízení proti České republice kvůli diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému. Jinak se dokument o České republice nezmiňuje. Výroční zpráva Human Rights Watch, která byla zveřejněna v Bejrútu, se zabývá zejména situací na Blízkém východě, kde v posledních měsících obsadili rozsáhlá území radikálové z hnutí Islámský stát. Pojednává ale celkem o více než 90 zemích.

Police v ČR loni odhalila přes 4800 nelegálních cizinců

Policie v Česku loni odhalila 4822 nelegálně pobývajících cizinců, což bylo o 669 více než v roce 2013. Nejvíce v tuzemsku nelegálně pobývají Ukrajinci, Kuvajťané a Rusové. Meziročně vzrostl více než trojnásobně počet nelegálně pobývajících občanů Sýrie, a to z 39 na 146. Novináře o tom informovali vedoucí představitelé cizinecké policie.

V Dominikánské republice údajně zadrželi hledaného Čecha

Policie v Dominikánské republice zadržela na základě zatykače Interpolu pětapadesátiletého Čecha Jiřího Exnera, stíhaného v České republice za zpronevěru. Oznámil to dominikánský list Diario Libre s odvoláním na mluvčího kriminální policie v Santo Domingu. Podle databáze české policie bylo pátrání po Exnerovi vyhlášeno v červenci 2012. V databázi hledaných osob Interpolu Exnerovo už jméno nefigurovalo, v seznam osob hledaných českou policií ano.

Údajný mafián Soghojan odsouzený v ČR na 22 let je na svobodě

Údajný arménský mafiánský boss Andranik Soghojan odsouzený v Česku předloni na 22 let do vězení vyšel v Jerevanu na svobodu. Oznámil to arménský server news.am s odvoláním na informaci arménského ministerstva spravedlnosti. Jerevanský soud odmítl ministerskou žádost o prodloužení vazby s odůvodněním, že dokumenty potřebné k tomuto kroku z Prahy nedorazily. Šestačtyřicetiletý Armén si podle české policie v roce 2007 v Praze objednal vraždu svého krajana. Při následném honu byl v české metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Pražský městský soud nejprve Soghojana dvakrát osvobodil, odvolací vrchní soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek padl až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

Pošta od neděle zdraží balík o 22 Kč a doporučený dopis o pět Kč

Česká pošta od neděle zvýší ceny u části svých služeb. Poslání obyčejného balíku zdraží o 22 korun, doporučené psaní či balíček o pět korun. Zvýšení cen schválil Český telekomunikační úřad. Cena za poslání obyčejného dopisu se nezmění. Pošta zdražuje kvůli dlouhodobě klesající poptávce po jejích službách. "Do značné míry fixní náklady České pošty se tak rozpočítávají na menší objem služeb," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Pošta si musí účtovat nákladově orientované ceny s přiměřeným ziskem 8,7 procenta.

Karlovarský Thermal chce prodat venkovní bazén, výtěžek investuje

Hotel Thermal v Karlových Varech, jehož stoprocentním akcionářem je ministerstvo financí, chce prodat venkovní bazénový komplex. Při uvedení nového generálního ředitele hotelu Klause Pilze do funkce to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Výtěžek z prodeje by hotel použil na investice. Bazén dlouhý 50 metrů je podle Babiše ztrátový. Venkovní termální bazén hotelu Thermal je jedním ze symbolů současných Karlových Varů. Byl postaven na skále nad hotelem v 70. letech minulého století. Třetina vody v bazénu je minerální. Bazén býval v provozu i přes zimu a jeho návštěvníci si mohli užít teplé vody i v mrazech. Od roku 2012 je kvůli úsporám v zimě uzavřen.

Odboráři pražské záchranky vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS) vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli údajnému porušování kolektivní smlouvy, zákoníku práce a nevhodnému chování vedení. Na schůzce se zástupci magistrátu jako zřizovatele vyzvali ředitele Zdeňka Schwarze k rezignaci. Podle zákona zaměstnanci záchranek stávkovat nemohou. "Stávková pohotovost se v žádném případě nedotkne kvality ani rozsahu přednemocniční péče na území hlavního města Prahy," ujistil předseda odborové organizace pražské ZZS Jan Franěk. odle Schwarze je stávková pohotovost nezákonná, kritizované problémy podle něj nikdo nedokázal.

Problémy podle odborářů začaly stížnostmi dispečerek, kterým zaměstnavatel proplácí jen jedenáct hodin z dvanáctihodinových pracovních směn. Zaměstnancům vadí i rozdělování pracovních týmů a jejich rotace na různých stanovištích. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí ZZS Jiřiny Ernestové je rotace zaměstnanců důležitá, aby zaměstnanci poznali celou Prahu a také jiné kolegy. Postupně se nabalovaly další problémy, vyhrotily se i vztahy. "Požadujeme veřejnou omluvu za pohrdavé a vulgární výroky pana ředitele vůči zaměstnancům," doplnil Franěk. Podle něj jsou lidé, kteří se proti vedení ozvou, perzekvováni. Problémy v záchranné službě už řeší i magistrát jako její zřizovatel.

Odbory řeší platy v nemocnicích s kraji, problém je hlavně u LDN

Zdravotnické odbory aktuálně řeší platy v nemocnicích s kraji, některé asi zaměstnancům nepřidají. Velký problém hlásí zejména LDN a celá následná péče, kde úhradová vyhláška nedává podle zaměstnavatelů dostatek prostředků, řekla novinářům předsedkyně Dagmar Žitníková. Podle ministerstva vyhláška peníze na růst platů zaručuje. Přehled o situaci v jednotlivých nemocnicích odbory nezveřejnily, mění se prý každým dnem. Jasno podle Žitníkové bude koncem února, až lidé výplaty skutečně dostanou. Potvrdila, že pokud analýzy prokážou, že úhradová vyhláška neumožňuje nemocnicím zvýšení platů, budou odbory požadovat sjednání nápravy.

Podle vládního slibu mají od ledna dostat o pět procent navýšené platy zaměstnanci všech státních, krajských, městských či soukromých nemocnic a zařízení následné péče. Stoupnout mají i v sociálních službách. Podle Němečka zvýšily od ledna platy všechny státní nemocnice s tarifními tabulkami.

Personální agentury: ČR bude čelit silnému nedostatku odborníků

Česká republika bude v horizontu 25 let čelit katastrofálnímu nedostatku špičkových odborníků. Na trhu práce již nyní citelně chybí lidé s technickým vzděláním od učňovských oborů po vysokoškolské. Shodly se na tom personální agentury oslovené ČTK. Celosvětově jsou podle nich na prvních příčkách nedostatkových profesí řemeslníci. "Po generaci tzv. Husákových dětí zaznamená ČR obrovský demografický propad, což bude mít za důsledek personální krizi podniků i státního sektoru. V ČR žije nejvyšší počet lidí ve věku 30 až 35 let. Tito lidé budou s kariérou končit přibližně za 25 let, a tedy mezi lety 2030 a 2040 nastane mohutná krize na pracovním trhu.

Končí první pololetí, žáci ZŠ a SŠ si půjdou pro vysvědčení

Na základních a středních školách končí první pololetí, žáci si přišli pro vysvědčení. V pátek jsou na všech školách jednodenní pololetní prázdniny, na něž v patnácti někdejších okresech od pondělka navazují týdenní jarní prázdniny. Výsledky v pololetí mají největší význam pro maturanty, žáky devátých tříd a děti, které chtějí ze základní školy odejít na víceletá gymnázia. Výsledky v pololetí závěrečného ročníku totiž bývají jedním z kritérií při přijímacím řízení.

Praha ani EMS neví, co bude s opencard po 31. lednu

Praha ani firma eMoneyServices (EMS), která je majitelem práv k projektu opencard, nedokážou přesně říct, co se stane ve chvíli, kdy EMS přestane systém podporovat. EMS oznámila, že pokud se s Prahou nedohodne na podmínkách další spolupráce, odejde k 31. lednu. Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) na dotaz ČTK připustila, že mohou nastat problémy s vydáváním nových karet, stejně jako tomu bylo v polovině loňského roku. Už ve středu, tedy den poté, co Praha schválila vydávání papírových kuponů, zkolaboval portál pro online objednávání karet.

Domácí test ukáže, zda pacient potřebuje antibiotika

Při rozhodování, zda s teplotou a bolestí v krku navštívit lékaře, pomůže domácí test, který z kapky krve z prstu ukáže do pěti minut, jestli člověk potřebuje antibiotika. Hladinu tzv. c-reaktivního proteinu (CRP) zjišťují v ordinacích praktičtí lékaři u dětí i dospělých, nově je možné si test udělat doma. Test prodávají lékárny bez lékařského předpisu, balení se dvěma sadami za 285 korun. Vysoké hodnoty CRP ukazují bakteriální zánět, který se léčí antibiotiky. Nízké hodnoty potvrzují virovou infekci, na ni antibiotika nezabírají. C-reaktivní protein je bílkovina, která se vylučuje v organismu při větším zánětu.

Brněnští vědci přispěli k výzkumu vzniku života na Zemi

Brněnští vědci přispěli k výzkumu chemických procesů, které mohly vést ke vzniku života na planetě Zemi. Pomocí počítačových modelů zkoumají možné kombinace základních jednotek genetického kódování. Další posun v jejich bádání přijal k publikaci prestižní časopis Chemistry. Novinářům to oznámila mluvčí Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU) Jana Šilarová. Práce souvisí také s další českou studií, o které loni v prosinci informovaly prestižní vědecké časopisy i světová média. Studie naznačuje, že ke vzniku života mohly výrazně přispět dopady asteroidů.

Akademie věd pořádá Den s dějinami československého komiksu

Den s Dějinami československého komiksu 20. století pořádá Akademie věd. V jejím Ústavu pro českou literaturu totiž vzniklo rozsáhlé dílo, které na více než tisíci stranách zevrubně popisuje historii domácího komiksu od jeho počátků v česky a slovensky psaném periodickém tisku pozdního Rakousko-Uherska až po překotný rozvoj po roce 1989. Dějiny československého komiksu pokřtí literární historik a spisovatel Pavel Kosatík. Během dne je bude možné na místě zakoupit se slevou 25 procent, v běžném prodeji komplet stojí 2800 korun.

Do kin přichází Velká noc dokumentaristy Petra Hátleho

Portrét noční Prahy a jejích obyvatel s názvem Velká noc má v Praze distribuční premiéru. Film předloni získal hlavní cenu v soutěži českých dokumentů na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, zvítězil i v soutěži dokumentů na Finále Plzeň. Snímek je debutem režiséra a scenáristy Petra Hátleho, který v něm podle kritiky skvělým výběrem protagonistů a zvláštní poetikou zachytil divoký životní styl "nočních lidí" a zmapoval odvrácenou tvář života velkoměsta. Hátle se rok pohyboval v pražských nočních ulicích a sledoval prostitutky, prodavačky, skladníky a další lidi, kteří v noci žijí a ve dne spí.

Sport

Tenista Tomáš Berdych si ani letos finále Australian Open nezahraje. Stejně jako loni skončil v semifinále, v němž prohrál s Britem Andym Murraym po setech 7:6, 0:6, 3:6 a 5:7. Před rokem Berdych podlehl v semifinále v Melbourne pozdějšímu vítězi Stanu Wawrinkovi ze Švýcarska. Proti Murraymu začal nadějně a většinu prvního setu byl lepší. Dobře podával, hrál agresivněji a diktoval tempo výměn, jenomže ve zbytku utkání už měl navrch díky větší úderové variabilitě a pohybu Brit.

Mladí Francouzi Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron jsou po krátkém tanci v čele krasobruslařského mistrovství Evropy. Do dnešních voných tanců z devatenáctého místa postoupili čeští reprezentanti Cortney Mansourová a Michal Češka. Oba se připravují v Kanadě, kde se partnerka narodila. Trénink v Torontu při debutu na velké akci zúročili ve známku 47,33 bodu. Díky tomu za sebou nechali jedenáct ze třiceti soupeřů a vybojovali účast ve finálové dvacítce.

Volejbalistky Prostějova porazily v 6. kole Ligy mistryň obhájce prvenství Dynamo Kazaň 3:1. České šampionky vybojovaly na závěr základní části třetí vítězství a skončily na třetím místě skupiny A, v níž předstihly Rabitu Baku. Zajistily si minimálně postup do Poháru CEV a mají ještě naději i na účast v play off Ligy mistryň.

Snowboardistka Ester Ledecká, čerstvá mistryně světa ve slalomu, se nezúčastní světového šampionátu ve sjezdovém lyžování v Coloradu. Kritéria sice splnila, ale nominace se vzdala. Lídry zatím osmičlenného českého týmu jsou Ondřej Bank a Šárka Strachová, kteří mají v posledních týdnech výbornou formu. Ledecká splnila podmínku být do 100. místa ve světovém žebříčku v super-G, ale dala přednost snowboardingu a případné účasti na juniorské MS alpských lyžařů.

Počasí

Zataženo až oblačno, místy sněžení. Nejvyšší teploty 0 až 4 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.

Na východě republiky má v pátek vydatně a trvale sněžit. V moravských krajích napadne deset až 15 centimetrů nového sněhu, v Beskydech až 30 centimetrů. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na novou sněhovou pokrývku se týká Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

29-01-2015