Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

30-01-2015

Ministr Zaorálek v Lucembursku otevřel obnovenou českou ambasádu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Lucemburku otevřel obnovenou českou ambasádu. Ta předchozí byla uzavřena na konci roku 2012, ale už v roce 2013 vláda rozhodla o jejím znovuotevření. Zaorálek dnes české velvyslanectví znovuotevřel společně se svým protějškem Jeanem Asselbornem. Setkal se také s lucemburským premiérem a předsedou sněmovny. Lucembursko podle Černínského paláce představuje největší investiční trh na světě a Česká republika má zájem na rozšíření spolupráce v oblasti informačních technologií, výzkumu a vývoje a v oblasti ekologických technologií. Roste i český export do Lucemburska, který v roce 2014 dosáhl 161,5 milionu eur (téměř 4,5 miliardy Kč).

Pavel hrozí předčasným odchodem z funkce kvůli sporům s ministrem

Náčelník generálního štábu Petr Pavel nechce být překážkou pro fungování armády. V deníku Právo v souvislosti se svými spory s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) uvedl, že je v takovém případě připraven odejít. Ministr se k jeho návrhu nechce vyjadřovat. Komentovat ho nechce ani prezident Miloš Zeman, kterého by Pavel případně požádal o odvolání z funkce. Šéf generálního štábu v létě odchází do čela Vojenského výboru NATO, termín předání funkce ještě nebyl stanoven.

Pavel se v poslední době se Stropnickým nebo vládou střetl například v otázce nasazení vojáků na ostrahu muničních skladů ve Vrběticích nebo při jmenování nového šéfa vojenské policie. Do této funkce chce Stropnický prosadit právníka Pavla Kříže. Petru Pavlovi se nelíbí, že se otázkou nezabývala personální rada, kterou sám Stropnický ustanovil. V opačném případě by se prý ministr včas interně dozvěděl všechny případné výhrady.

MfD: Zbrojař Strnad dodá Nigérii tanky pro boj s Boko Haram

Česká firma Excalibur Group zbrojaře Jaroslava Strnada dodá nigerijské armádě tanky pro boj s radikálními islamisty z hnutí Boko Haram. Píše to Mladá fronta Dnes (MfD). Kromě tanků odletí z ostravského letiště i transportéry a raketomety, celkem 16 vozidel. Boko Haram ovládá část Nigérie. Při násilnostech připisovaných hnutí zemřelo už kolem 13.000 lidí. První část dodávky bude přepravena v nejbližších dnech obřím letounem Antonov An-225 Mrija z ostravského letiště, kam letadlo dorazilo v pondělí. Pro zbytek vozidel se Mrija vrátí ještě dvakrát. Podle informací na specializovaných webech pravděpodobně celková cena zakázky dosáhne asi 197 milionů korun, píše MfD.

Hnutí sunnitských radikálů Boko Haram bojuje od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požaduje zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Jen loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí. Za pět let přišlo o život už kolem 13.000 lidí a podle statistik OSN bylo Kvůli Boko Haram nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu lidí.

Ministři zahraničí chtějí do týdne nová jména pro sankční seznam

Do týdne chtějí mít ministři zahraničí EU nová jména, o která bude možné rozšířit sankční seznam osob se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem do zemí unie kvůli ukrajinské krizi. Dohodli se na tom na mimořádné schůzce v Bruselu svolané kvůli eskalaci bojů na východě Ukrajiny v posledních dnech. Platnost evropských sankcí bude také prodloužena až do září, uvedla na tiskové konferenci po jednání šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. O tom, zda o další jména navržená evropskými diplomaty seznam skutečně rozšíří, rozhodnou ministři na své další schůzce v pondělí 9. února. Na seznamu je zatím 132 osob z Ukrajiny i Ruska a 28 firem. Mají zakázaný vstup do zemí EU a zmrazený majetek kvůli podílu na ruské anexi Krymu nebo na destabilizaci situace na východě Ukrajiny. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po jednání novinářům řekl, že ministři odsoudili rostoucí počet civilních obětí konfliktu.

Prezident míří do Ústeckého kraje, setká se i s horníky

Prezident Miloš Zeman se příští týden při návštěvě Ústeckého kraje setká s mosteckými horníky, kteří pracují převážně v lomu ČSA. Toho se bezprostředně týká případné prolomení limitů těžby hnědého uhlí, o němž bude rozhodovat vláda. Zeman je dlouhodobým zastáncem prolomení limitů, mluvil o nich i při poslední návštěvě v roce 2013. Setkání s odpůrci prolomení těžebních limitů či obyvateli Horního Jiřetína v oficiálním programu hlavy státu není. Zeman stráví v kraji tři dny a zamíří především na místa, která vypadla z oficiálního programu při jeho poslední návštěvě v říjnu 2013. První den návštěvy bude Zeman diskutovat se zastupiteli a starosty obcí Ústeckého kraje, poté zamíří na návštěvu porcelánky Dubí a do teplických lázní.

MF zlepšilo pro letošek odhad růstu ekonomiky na 2,7 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze mírně zlepšilo odhad růstu domácí ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta. V říjnu úřad počítal s růstem o 2,5 procenta. MF odhaduje, že za celý loňský rok HDP vzrostl o 2,4 procenta. Průměrná míra inflace loni dosáhla 0,4 procenta. I letos by spotřebitelské ceny měly růst velmi pomalu, a to zejména kvůli výraznému propadu ceny ropy. Průměrná míra inflace by se tak mohla dále snížit na 0,3 procenta. Objem mezd a platů by se letos mohl zvýšit o 3,9 procenta. Pro rok 2016 MF počítá s mírným zrychlením růstu na 4,1 procenta.

STEM: Popularita Sobotky vzrostla, nejpopulárnější zůstává Babiš

Popularita šéfa sociální demokracie, premiéra Bohuslava Sobotky v poslední době vzrostla. Kladně ho hodnotí 63 procent Čechů a Češek. Je to zatím jeho nejlepší výsledek. Nejpopulárnějším předsedou parlamentní strany v ČR ale dál zůstává lídr ANO a ministr financí Andrej Babiš. Příznivě ho vnímá 72 procent procent lidí. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu agentury STEM. Popularita lídra Úsvitu Tomia Okamury má podle STEM "setrvale sestupnou tendenci". Na vrcholu byla po předčasných volbách v říjnu 2013. Tehdy dosahovala 58 procent, nyní se dostala na 46 procent. Hodnocení se zhoršuje i u šéfa opoziční TOP 09 Karla Schwarzenberga. Nyní je na 31 procentech. Podíl příznivých názorů na šéfa vládních lidovců a vicepremiéra Pavla Bělobrádka se naopak postupně zvedá. Pozitivně ho vnímá 41 procent lidí. Hodnocení předsedy komunistů Vojtěcha Filipa se téměř nemění. V pozitivním světle ho vidí 31 procent lidí. Téměř stejná zůstává i popularita lídra ODS Petra Fialy. Kladně ho hodnotí zhruba pětina dotázaných.

CVVM: Důvěra v prezidenta stoupla, věří mu 44 procent lidí

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana letos v lednu stoupla o deset procentních bodů, podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mu nyní věří 44 procent lidí. Loni v prosinci byla důvěra v prezidenta nejnižší od jeho nástupu do funkce. V novém roce si ale polepšily téměř všechny ústavní instituce. Důvěra v Zemana výrazně klesla loni na podzim. Čelil kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu v pořadu Hovory z Lán a některá vyjádření při návštěvě Číny.

Zeman přirovnal postoje Zaorálka k politice appeasementu

Prezident Miloš Zeman přirovnal odmítavé výroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), kterými reagoval na prezidentovu úterní výzvu k ozbrojené akci proti Islámskému státu, k politice appeasementu před druhou světovou válkou, kdy západní mocnosti ustupovaly nacistickému Německu. Zemanův názor novinářům tlumočil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Mluvčí připomněl, že Zeman tento týden vyzval k ozbrojené akci proti Islámskému státu pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN, která by se zaměřila na výcvikové tábory teroristů. Zaorálek takovou akci odmítl s tím, že proti radikální islámské ideologii by měli zasáhnout především muslimové. Akci, ke které Zeman vyzval, označil za křižáckou válku. Takové přirovnání Ovčáček odmítl, křížová výprava by podle něj znamenala plošnou okupaci. Podle Zaorálkovy mluvčí Michaely Lagronové ministr na svých názorech trvá a Ovčáčkovo vyjádření komentovat nebude.

Zeman nesouhlasí s kontrasignací při jmenování členů rady ČNB

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s návrhem změny ústavy, která by zavedla podmínku spolupodepsání jmenování nových členů bankovní rady České národní banky. Na tiskové konferenci to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jmenování členů rady nyní spadá pouze do pravomoci prezidenta. O změně ústavy uvažuje vládní koalice. Změna ústavy v tomto duchu by podle Ovčáčka vedla k politickému vměšování do účinnosti banky.

iDnes.cz: ÚOHS zakázal státním železnicím smlouvu s Kapschem

Antimonopolní úřad zakázal státním železnicím uzavřít smlouvu za stamiliony s firmou Kapsch. Uvedl to server iDnes.cz. Tendry jsou podle firem, které v soutěžích neuspěly, psané Kapschi na míru. Jedná se o zakázky na systém GSM-R, který umožňuje v rámci celé Evropy komunikovat s pomocí jednotných radiostanic ve vlacích se zabezpečovacími zařízeními na tratích. Opatření se týká pokrytí tratí z Českých Budějovic do Českých Velenic a do Horního Dvořiště za 216,6 milionu korun. Stížnost podala společnost Vegacom, která chtěla využít technologii od firmy Nokia Networks. Samotná Nokia si kvůli údajnému zvýhodnění Kapsche stěžuje i Evropské komisi. Stát ale odmítá, že by někoho zvýhodňoval.

Berlín prozatím ustoupil od minimální mzdy pro zahraniční řidiče

Německá vláda se rozhodla prozatímně zastavit uplatňování tamní minimální mzdy na zahraniční řidiče nákladních aut projíždějících přes Německo. Podle agentury DPA to oznámila ministryně práce Andrea Nahlesová. Kritici včetně české či polské vlády tvrdí, že postup vyžadovat německou minimální mzdu i na zahraničních dopravcích odporuje evropskému právu. Provozovatelé nákladní dopravy hovoří o tom, že povinnost platit řidičům 8,50 eura (235 korun) za hodinu jízdy po Německu může firmy přivést do finančních potíží. Vedle vlád považují zákon za diskriminační i zástupci dopravců, protože jej žádná jiná evropská země neuplatňuje. Německo tím podle nich porušuje evropský princip volné dopravy.

Z OKD letos odejdou stovky zaměstnanců, klesá těžba uhlí

Z těžební společnosti OKD letos odejdou stovky zaměstnanců. Konkrétní počty zatím nejsou známy. Snižování stavu souvisí s klesající produkcí uhlí. ČTK to řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Podnik má zhruba 11.000 vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy. Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnanosti v zemi, na konci ledna tam bylo bez práce téměř 84.000 lidí a podíl nezaměstnaných činil 9,8 procenta.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech.

Regionům postiženým útlumem těžby by mohl pomoci sociální fond

Regionům postiženým útlumem těžby by mohl pomoci sociální fond. Peníze by měl z vyšších poplatků za vytěžené uhlí. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka po setkání se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem, kteří vystupují pro zachování limitů v současné podobě. V Jiřetíně se ve středu uskutečnila demonstrace za zachování limitů, podle odhadů policie se jí zúčastnilo asi 250 lidí. V Praze ve čtvrtek naopak demonstrovalo asi 700 horníků převážně z dolu ČSA, kteří podporují úplné prolomení limitů.

Policie v pondělí začne s odvozem munice z areálu ve Vrběticích

Policie v pondělí začne s odvozem munice z jedné z budov areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Munice bude nejprve zkontrolována, poté ji zástupci jedné z firem odvezou k novému majiteli. ČTK to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Vyskladnění a následný odvoz munice může podle ní zkomplikovat velmi nepříznivý vývoj počasí, jako je intenzivní sněžení či nesjízdné komunikace. Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu

Chovanec: Policejní akademii nehrozí zánik ani privatizace

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odmítl kritiku svého resortu ze strany policejní akademie. Podle něj nehrozí škole privatizace ani zánik. Ministr ale chce znát podrobné informace o hospodaření školy, která každoročně dostává z rozpočtu vnitra 229 milionů korun. Řekl to dnes novinářům. Vysoká škola na svém webu ostře vystoupila proti vnitru, pod něž spadá. V prohlášení mimo jiné uvedla, že se její chod snaží ovlivnit úředníci spjatí se soukromými vysokými školami, které se pokoušejí akademii konkurovat. Kritizovala také náměstkyni ministra Moniku Pálkovou za to, že prý krátce po nástupu do úřadu vydala nařízení o snížení počtu přijímaných studentů o téměř 300 a nezdůvodnila to. Vedení školy rovněž kritizovalo vyhlášení veřejné zakázky, v níž chce ministerstvo mimo jiné zjistit, zda by policejní akademie byla zastupitelná soukromými vysokými školami. Považuje to za skrytou přípravu na její privatizaci.

Visa: Objem šedé ekonomiky v Česku je přes 600 miliard korun

Objem šedé ekonomiky v Česku loni stoupl o zhruba deset miliard na 612 miliard korun. Letos by měl mírně stoupnout na 614 miliard korun. Vyplývá to ze studie karetní společnosti Visa s názvem Šedá ekonomika v České republice. Podíl šedé ekonomiky na tuzemském hrubém domácím produktu (HDP) tak vychází za loňský rok na 15 procent, což je pod evropským průměrem. Ten činí 18,5 procenta. "Šedá ekonomika je masovým fenoménem, který spočívá v práci na černo a nehlášení příjmů. Ekonomické podmínky a vládní úsilí měly za následek postupný pokles od roku 2011," uvedl generální ředitel Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku Marcel Gajdoš.

V podílu šedé ekonomiky na HDP jsou na tom nejhůře východoevropské státy. V Bulharsku podíl šedé ekonomiky činí 31 procent, v Rumunsku, Chorvatsku, Litvě a Estonsku 28 procent. Slovensko má podíl na HDP stejný jako Česko, Maďarsko má 22 a Polsko 24 procent. Naopak proti Rakousku nebo Švýcarsku je podíl šedé ekonomiky v ČR zhruba dvojnásobný.

Dluhy domácností loni vzrostly o 31,5 mld. na 1,238 bilionu korun

Dluhy českých domácností za loňský rok stouply o 31,5 miliardy korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili téměř 1,238 bilionu korun. Zadlužení vzrostlo i za samotný prosinec. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka.

Produkce masa v Česku po 11 letech poklesu se loni zvýšila

Produkce masa v České republice po 11 letech poklesu loni meziročně vzrostla o 0,8 procenta na 451.186 tun. Snížila se jen okrajová produkce koňského a kozího masa, u ostatních druhů byl nárůst. Mléka vykoupeného od českých zemědělců v loňském roce přibylo o 1,3 procenta na 2,35 miliardy litrů. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Soud potvrdil pokutu 50 milionů Kč za kartel výrobců obrazovek

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokuty 50 milionů korun za kartel výrobců obrazovek. Sankci dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2010 pět firem. Další tři vyvázly bez sankce. Mezi pokutovanými je Technicolor nebo Toshiba. Kartel výrobců televizních obrazovek je jedním z největších, které v historii antimonopolní úřad prošetřoval. Už před třemi lety Krajský soud v Brně potvrdil, že byl globální, musel ale prokazovat jeho dopad na území Česka.

V Česku loni přibylo 232 pacientů s HIV, 13 lidí na AIDS zemřelo

V Česku loni přibylo 232 nových pacientů s virem HIV, šlo o 209 mužů a 23 žen. Nově evidovaných tak bylo o tři méně než v rekordním roce 2013. V minulém roce se nemoc AIDS projevila u 23 lidí, celkem 13 nemocných na ni zemřelo. ČTK o tom informovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. "Sexuální přenos je stále hlavní cestou infekce v ČR. Loni byl za 91 procenty případů. Vysoký podíl homo či bisexuálního přenosu je dlouhodobě dominantním rysem výskytu infekce HIV v ČR," uvedla laboratoř. Podle výsledků celkem 72 procent nových pacientů tvoří muži, kteří měli sex s mužem. Při sexu se ženou se nakazilo 27 mužů, při sexu s mužem 17 žen. Loni přibylo i jedno nakažené dítě, vir se na ně přenesl z matky. Zhruba čtvrtinu až třetinu nových pacientů tvoří cizinci, kteří v Česku dlouhodobě či trvale žijí. V minulém roce jich bylo 59. Většina pocházela ze Slovenska a Ukrajiny.

Český helsinský výbor prosazuje videonávštěvy mezi vězni a dětmi

Český helsinský výbor prosazuje zavedení internetových videonávštěv mezi vězni a jejich dětmi. Podle koordinátorky projektu Děti vězněných rodičů Dany Vrabcové by toto opatření upevnilo vazby v rozdělených rodinách a eliminovalo by dopad, který má prostředí věznice na psychiku dětí při osobních návštěvách. Vrabcová to uvedla na semináři k tématu rodin odsouzených. Zástupkyně vězeňské služby ale upozornila, že idea videonávštěv by mohla narazit na časový režim věznic i na velké množství uvězněných. Vrabcová poukázala na to, že zákon v současné době klade kontaktu dětí s odsouzenými rodiči řadu překážek. Vězeň má nárok pouze na tři hodiny osobního kontaktu měsíčně. Podle Vrabcové by pro děti byly lepší telefonáty, tarif se ale ve věznicích pohybuje kolem 15 korun za minutu a navíc věznice většinou umožňují hovory dopoledne nebo brzy odpoledne, kdy jsou děti ve škole nebo v kroužcích.

Výbor věří, že možnost internetových videonávštěv by tuto situaci výrazně zlepšila. Odpadl by mimo jiné problém s tím, že vězeňské budovy a režim nejsou pro dětské návštěvníky uzpůsobené a vhodné. Při osobních návštěvách totiž například není možné vzít si s sebou jídlo a pití a vstupní kontrola může být vnímána negativně i dospělým, natož dítětem. Na námitky účastníků semináře, že internet je pro sociálně slabé rodiny odsouzených nedostupný, Vrabcová odpověděla, že například děti umístěné do dětských domovů připojení k dispozici mají. Jiným rodinám by přístup na internet mohly zprostředkovat neziskové organizace.

Zastřelený muž z Blovic pracoval u BIS, zřejmě řešil osobní spor

Zastřelený muž z Blovic na jižním Plzeňsku pracoval u Bezpečnostní informační služby (BIS), byl jejím řadovým zaměstnancem. Vše zatím nasvědčuje tomu, že střelbou, při níž ve čtvrtek k večeru zemřela i jeho bývalá manželka, zřejmě řešil osobní problémy. ČTK to potvrdil mluvčí BIS Jan Šubert. Muž pravděpodobně zastřelil ženu a pak spáchal sebevraždu. Podle informací místních obyvatel šlo o bývalé manžele, kteří se loni na podzim rozvedli.

Na D1 shazovali lidé dřevo z mostu na auta, škoda přesáhne 500.000 Kč

Škoda na dvou desítkách aut, která ve čtvrtek večer na D1 u Hranic poškodila naházená dřeva na silnici, přesáhne podle policistů pravděpodobně půl milionu korun. Jeden člověk byl zraněn. Dřevěná polena házeli postupně ze dvou mostů neznámí pachatelé. Policisté v této souvislosti pátrají po zeleném pick-upu s přívěsným vozíkem naloženým dřevem. Dalších pět poškozených nákladních aut na stejné dálnici o několik kilometrů dále vyšetřuje také moravskoslezská policie. Škoda na těchto vozech se pohybuje ve stovkách tisíc korun. Pachatelům hrozí až osm let vězení.

Pytláci mají na svědomí životy až desítek vyder ročně

Pytláci mohou v Česku zabíjet až desítky vyder ročně, vyplývá z odhadů společnosti ALKA Wildlife. Zabíjeny jsou i další chráněné druhy živočichů, například draví ptáci nebo i šelmy. Trend vývoje v posledních letech přitom není nijak pozitivní, uvedl na tiskové konferenci Jan Šíma z oddělení druhové ochrany ministerstva životního prostředí. Pokud by případů pytláctví ještě přibývalo, mohlo by to mít podle ALKA Wildlife pro vydry v Česku fatální následky.

V Česku prudce přibývá chřipkových onemocnění, hlavně u dospělých

V Česku prudce přibylo nemocných s chřipkovým onemocněním, většina regionů už se potýká s epidemií. Nemocnice a domovy důchodců vyhlašují zákaz návštěv a zavírají se mateřské školy. Zatímco v předchozím týdnu přibylo nejvíc nemocných mezi dětmi, tento týden byl nejprudší nárůst mezi dospělými. Zlínský kraj hlásí u dospělých nárůst téměř o sto procent, v Praze stoupla nemocnost dospělých o více než 40 procent, což je nejrychlejší nárůst od roku 2010.

Zakladatel vodoléčby Priessnitz je na seznamu lidové kultury

Ministerstvo kultury zapsalo vodoléčebné procedury a jejich zakladatele Vincenze Priessnitze z Jeseníku na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Priessnitzův odkaz je prvním zástupcem Olomouckého kraje na tomto seznamu, který čítá 12 položek z celého Česka, řekl novinářům hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Nominaci na zápis tradičních léčebných procedur a odkazu jesenického rodáka posuzovali historici, etnologové a Národní rada pro tradiční lidovou kulturu. Na jejich doporučení pak ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) zápis loni v prosinci schválil.

Priessnitz po sobě zanechal 55 postupů, které využívají aplikace studené vody pro zlepšení zdravotního stavu pacientů. Ze své rodné malé horské osady učinil Priessnitz světoznámé lázně, podle jejichž vzoru vyrostly desítky vodoléčebných ústavů po celé Evropě. Vyléčil na 40.000 pacientů. Zemřel v roce 1851.

Do archivu pamětníků holokaustu přibudou další svědci genocid

O stovky výpovědí pamětníků genocidy v Kambodži v 70. letech nebo Arménů v Osmanské říši v roce 1915 se zanedlouho rozroste audiovizuální archiv Nadace šoa, který shromažďuje na 52.000 rozhovorů s očitými svědky nejdramatičtějších událostí 20. století. V Česku ho zpřístupňuje Centrum vizuální historie Malach, které si připomnělo pět let svého fungování, během nichž vzpomínky pamětníků z 56 zemí světa využili nejen historici a školy, ale třeba i divadelníci.

V Paloníně se již pustili do zdobení velikonočních svící

Navzdory zimní atmosféře se v Paloníně na Šumpersku již ve velkém zdobí velikonoční svíce. Do jejich výroby se pustily pracovnice v tamní chráněné dílně už před několika týdny. Ručně vytvořené paškály zdobené voskovými pláty budou zdobit kostely v tuzemsku i zahraničí. Svíce z Palonína mají dlouholetou tradici, zájem o ně mají lidé z Moravy i Čech. Paškály, které zdobí pět pracovnic, poputují především do českých a moravských kostelů, svíce odtud zamíří i na Slovensko. V dubnu by se měly zdejší odbornice pustit i do výzdoby velké poutní svíce pro českou armádu, kterou si vojáci v polovině května berou na tradiční pouť do francouzských Lurd. Svíce vyrobená ze směsi včelího vosku a parafínu měří obvykle kolem 170 centimetrů a váží úctyhodných 25 kilogramů.

Morricone vyvrací, že turné My Life in Music je jeho poslední

Hudební skladatel Ennio Morricone, který 12. února vystoupí v pražské O2 areně, nesouhlasí s tím, že turné s názvem My Life in Music je prezentováno jako jeho poslední. "Kdo to říká? Já jsem to nikdy neprohlásil," řekl ČTK při návštěvě hostivařských studií v Praze šestaosmdesátiletý Morricone. Vstupenky na jedinou zastávku umělce v České republice jsou vyprodány. V rámci koncertní šnury se Morricone 20. února představí také v Bratislavě. Na svém loňském koncertu Morricone v Praze připomněl všechny filmové hity od spaghetti westernů, až po novější snímky. Celkem skladatel složil hudbu k více než pětistům snímků. Mezi nejzásadnější Morriconeho díla patří Tenkrát na západě, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý, Bio Ráj, Mise, Maléna, Profesionál, Legenda o 1900, Neúplatní, 48 hodin v Paříži, Kill Bill, Nespoutaný Django a Lolita.

Slavné i opomíjené ženy v dějinách Brna připomíná nová kniha

Slavné i neprávem opomíjené ženy v brněnských dějinách představuje nová kniha historičky Mileny Flodrové a novináře Miloše Šenkýře. Společně popsali 15 osudů od středověku do 20. století napříč různými obory, profesemi a společenskými vrstvami. Výběr byl složitý, zajímavých žen spojených s Brnem samozřejmě bylo mnohem více, řekl ČTK Šenkýř. Kniha začíná portrétem Virpirky, manželky údělného knížete Konráda I. Brněnského. Podle Kosmovy kroniky zprostředkovala smír s králem Vratislavem II., který přitáhl s vojskem k Brnu.

Další málo známou postavou je Hodava zmiňovaná v zakládací listině špitálu svatého Ducha. Chybět nemůže Eliška Rejčka, královská vdova, která v Brně dožila a přispěla k jeho rozkvětu například založením starobrněnského kláštera. Kniha si všímá také významných umělkyň, například herečky a představitelky filmové Babičky Jarmily Kurandové, její kolegyně Vlasty Fialové a pěvkyně Marie Jedličkové, jež dobyla světová jeviště pod uměleckým jménem Maria Jeritza. Prostor dostala také Vítězslava Kaprálová, hudební skladatelka, jež za 25 let života dokázala vytvořit mimořádné a dosud připomínané dílo. Od jejího narození letos uplynulo 100 let.

Budyšínský rukopis bude v Praze vystaven až do pondělí

Za velkého zájmu návštěvníků v Jízdárně Pražského hradu instalovali Budyšínský rukopis, nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. Desítky lidí stály před dveřmi výstavní síně už před jejím otevřením. Budyšínský rukopis doplní výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované. Původně plánovaná doba jeho vystavení se prodloužila na čtyři dny až do pondělí. Národní muzeum, v jehož sbírkách se Budyšínský rukopis nachází, jej od restaurování v 90. letech zpřístupňuje teprve podruhé. Rukopis je latinským textem, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši, je psán na pergamenu a doplněn druhotně vloženým vyobrazením Čecha a Lecha stojících u Pražského hradu, sídla a pevnosti Čechů.

Začátkem března v Praze Festival francouzského divadla

Pod poněkud gastronomicky znějícím názvem "Sněz tu žábu!" se na začátku března uskuteční v Praze první ročník festivalu francouzského divadla. Odehraje se v novém multifunkčním kulturním centru Venuše ve Švehlovce, jehož vznik iniciovalo občanské sdružení složené převážně studenty vysokých škol a zástupci pražské nezávislé divadelní scény. ČTK to za organizátory oznámila Sára El Maghrabi. "V Česku půjde o první festival zaměřený výhradně na současné francouzské divadlo. Od 2. do 6. března nabídne produkce především mladých tvůrců různých divadelních žánrů - od pantomimy a fyzického divadla přes divadlo loutkové a alternativní až po klasickou činohru," uvedla El Maghrabi. Program bude tlumočen do českého a francouzského jazyka.

U Jílového se má pro turisty otevřít nová štola Václav

V okolí Jílového u Prahy bude turistům zpřístupněna další štola, v níž se kdysi těžila zlatá ruda. Občanské sdružení Montanika chce vyčistit a spolu s regionálním muzeem otevřít novou štolu Václav, prvních 200 metrů si budou moci zájemci projít už v březnu, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Sdružení Montanika se věnuje záchraně technických památek po hornické činnosti a postupně zpřístupňuje vybraná důlní díla v okolí Jílového. Těžba zlata v okolí Jílového zasahuje podle nepřímých dokladů až do období Keltů.

Zda se letos v Brně pojede Velká cena, bude jasné do konce března

Zda se v Brně letos pojede Velká cena České republiky silničních motocyklů, musí být jasné do konce března. S odvoláním na úterní schůzku s promotérem mistrovství světa společností Dorna to sdělil na tiskové konferenci jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Závisí to na tom, zda kraj včas pošle na účet Dorny za zalistovací poplatek 30 milionů korun, jejichž použití schválila na začátku ledna vláda. Kraj však peníze zatím nemá a čeká, až je vláda pošle. Do té doby se není Dorna ochotná bavit ani o letošním ročníku, jehož pořadatelem má být společnost Automotodrom Brno, a už vůbec ne o dalších ročnících, které chce pořádat Hašek pod záštitou krajské společnosti.

O budoucnosti Velké ceny už nebude jednat kraj separátně s Dornou, ale účastníkem jednání musí být i Automotodrom. "Uvědomili jsme si, že Dorna vyžaduje soulad mezi krajem a Automotodromem, který je vlastník okruhu. Proto jsme s tímto návrhem přišli," řekl Hašek. Automotodrom tuto snahu ocenil. Hašek dosud vždy k separátním jednáním prohlašoval, že otázka budoucnosti Velké ceny je otázkou kraje, proto Automotodrom jako servisní organizaci přizve k jednáním, až se s Dornou domluví.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová vyhrála čtyřhru na Australian Open a získala první deblový grandslamový titul. Česká hráčka se radovala společně s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, s níž ve finále v Melbourne porazily Číňanku Čeng Ťie a Chan Yung-Jan z Tchaj-wanu 6:4, 7:6. Sedmadvacetiletá Šafářová se stala první českou vítězkou čtyřhry na Australian Open po 20 letech. Před ní to naposledy dokázala Jana Novotná, která se v roce 1995 radovala z titulu spolu se Španělkou Arantxou Sanchezovou-Vicariovou. Ve finále česko-americký pár ovládl první set, jenže ve druhém musel řešit problémy. Matteková-Sandsová se nechala na kurtu ošetřovat, ale hrála dál. Po neúspěchu ve dvouhře, v které vypadla hned v 1. kole, si tak Šafářová spravila v Austrálii náladu. S devětadvacetiletou Mattekovou-Sandsovou přitom vytvořily deblový pár poprvé v kariéře, ale dobře se doplňovaly.

Další český titul na Australian Open získaly juniorky Miriam Kolodziejová a Markéta Vondroušová. Pár Hobgarská, Minnenová zdolaly 7:5, 6:4. Patnáctiletá Vondroušová, která v minulém roce hrála juniorské semifinále ve Wimbledonu i na French Open a v anketě Zlatý kanár byla podruhé za sebou vyhlášena talentem roku, vytvořila v Melbourne s o dva roky starší kolegyní Kolodziejovou silný pár.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová obsadila po nezdaru na nedávném mistrovství světa v Kreischbergu páté místo při pokračování Světového poháru v americkém Lake Placid. Závod vyhrála Kanaďanka Justine Dufourová-Lapointeová, která o 23 setin bodu porazila mistryni světa Hannah Kearneyovou z USA. Sudová přitom ještě v Kreischbergu hovořila o tom, že nejspíš do zámoří k dalším závodům SP kvůli financím nepojede. Nakonec si chtěla spravit chuť po šestnáctém místě v soutěži jednotlivkyň a osmnácté příčce v závodu dvojic z Kreischbergu a rozhodla se velmi pravděpodobně poslední sezonu v kariéře dokončit.

Štafeta běžců na lyžích ve složení Jacob Kordač, Adam Fellner, Jakub Gräf a Daniel Máka skončila na Světové zimní univerziádě třetí a na Slovensku vybojovala čtvrtou českou medaili, opět bronzovou. Máka porazil o jedinou desetinu sekundy finišmana Francie, závod na 4x7,5 kilometru vyhrálo Rusko před Kazachstánem.

Ruské krasobruslařky naplnily papírové předpoklady a ovládly krátký program na evropském šampionátu ve Stockholmu, od zbytku Evropy je dělí 5,5 bodu. Vede Jelena Radionovová před Jelizavetou Tuktamyševovou, třetí je Anna Pogorilá. Z 21. příčky postoupila do sobotních volných jízd česká reprezentantka Eliška Březinová. Březinová, mladší sestra adepta na medaili Michala Březiny, v kombinaci místo dvou trojitých toeloopů zařadila na druhé místo jen dvojitý. Všechny prvky sice zvládla poměrně solidně, mnohdy však byla znát nejistota.

Francouzský taneční pár Gabriella Papadakisová, Guillaume Cizeron triumfoval na krasobruslařském mistrovství Evropy. Ve Stockholmu předvedli v této kategorii nevídaný posun výsledkovou listinou, před rokem byli na kontinentálním šampionátu patnáctí. Stříbro získali obhájci titulu Anna Cappelliniová a Luca Lanotte z Itálie, bronz Rusové Alexandra Stěpanovová a Ivan Bukin. Čeští reprezentanti Cortney Mansourová a Michal Češka skončili sedmnáctí. Ve volném tanci na šachové téma si výrazně vylepšili osobní rekord a díky patnáctému výkonu večera se posunuli na sedmnáctou příčku. K vylepšení pozice o dvě místa jim pomohlo i odstoupení Britů, kteří byli po krátkém tanci desátí.

Překážkář Petr Svoboda a osmistovkařka Lenka Masná přibyli na mítinku v Düsseldorfu do týmu atletů pro halové mistrovství Evropy v Praze. Marně se naopak o splnění účastnického kritéria pokoušel v běhu na 3000 metrů Jakub Holuša.

Počasí

Oblačno až polojasno, na horách místy, jinde ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty 0 až 4 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.

Dopravu na řadě míst České republiky komplikuje sněžení a sněhové jazyky, které se vyskytují se téměř všech krajích. Moravskoslezští policisté odstavují kamiony mířící na Slovensko. Hraniční přejezdy jsou pro ně uzavřeny kvůli větrnému počasí a sněhu v SR.

30-01-2015