Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-02-2015

Podle Zemana je lepší limity těžby uhlí prolomit než zachovat

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústeckého kraje nepřímo podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Při diskusi se starosty a zastupiteli řekl, že prolomení limitů považuje na menší zlo než jejich zachování. Zeman se má při návštěvě kraje setkat i se zaměstnanci společnosti Severní energetická, do Horního Jiřetína, jehož obyvatelé proti prolomení protestují, se podle oficiálního programu nechystá. Zeman patří dlouhodobě k zastáncům pokračování těžby.

Tripartita se neshodla na žádné variantě prolomení limitů těžby

Tripartita se neshodla na žádné z variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Nejdřív chce mít zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností, a to do konce června. Pak se k jednání vrátí. Novinářům to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Pokud by podle něj kabinet názor tripartity zohlednil, mohl by o limitech jednat nejdřív až v létě. Zatímco odboráři a zástupci zaměstnavatelů po uvolnění volají, v celé vládě prolomení limitů podporu nemá. Proti je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře uvolnění v dole Bílina. Mládek navrhuje ale posunutí limitů tam a částečně i v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti jsou obyvatelé, ekologické organizace či Strana zelených.

Zeman se kvůli výrokům o Peroutkovi omlouvat nebude, míní mluvčí

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nepředpokládá, že by se prezident Miloš Zeman omlouval za své výroky o novináři Ferdinandu Peroutkovi, jak ho k tomu v neděli vyzvalo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Ovčáček to řekl novinářům v Dubí na Teplicku. Pravdivost tvrzení prezidenta, za něž ho kritizovala řada osobností, se mluvčí snažil doložit odkazy na další studie. Peroutkovo autorství sporného článku v časopise Přítomnost a citátu, který Zeman použil, ale neobjasnil.

Prezident minulé úterý ve svém projevu na pražském fóru k holokaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," pronesl Zeman. Historik a publicista Petr Zídek a později i Sdružení Ferdinanda Peroutky však upozornili, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích je Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý. To potvrdil i Stránského syn Martin Jan Stránský, který revue Přítomnost v současnosti vydává. "Kdyby si článek přečetl Miloš Zeman anebo jeho mluvčí, tak by (snad, možná) pochopili, že zmíněná věta, kterou článek končí, nevyjadřuje 'selhání intelektuálů', jak Ovčáček tvrdí, ale zoufalství nad kapitulací západu a nad pomnichovskou budoucností Československa," uvedl Stránský v prohlášení. Zemana i jeho mluvčího vyzval, aby raději už nic neříkali. Také Sdružení Ferdinanda Peroutky odmítlo, že by tento významný československý novinář byl v předválečné éře fascinován nacismem a otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Zaorálek: Konflikt na východě Ukrajiny nemá vojenské řešení

Konflikt na východě Ukrajiny nemá podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vojenské řešení. V některých zemích NATO nyní sílí debata o podpoře Kyjeva dodávkami zbraní. Zaorálek je ale k takové možnosti skeptický. Dalšími zbraněmi se podle něj posiluje snaha řešit záležitost vojensky, což podle ministra nevede k výsledku a konflikt se tím může naopak rozšířit. Zaorálek to řekl novinářům v Solenicích na Příbramsku na setkání se skupinou ukrajinských dětí, která přijela do Česka na dvoutýdenní pobyt.

Nový náměstek pro státní službu složil slib a ujal se úřadu

Nový náměstek pro státní službu Josef Postránecký se dnes složením slibu do rukou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ujal své funkce. Třiapadesátiletý Postránecký, který byl dosud ředitelem kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy, bude v úřadu šest let. Vláda ho vybrala minulou středu.

Senátor Škromach chce kandidovat na prezidenta, potvrdil v Brně

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) v Brně řekl, že bere vážně svoji kandidaturu na prezidenta. V minulosti o tom prý spíš vtipkoval. Nominace bude záležitostí diskuse uvnitř strany, řekl novinářům Škromach. Podle něj by o kandidátovi na prezidenta nemělo rozhodovat úzké vedení strany, ale široká členská základna. Prezidentovi Miloši Zemanovi skončí funkční období v roce 2018, kdy budou nové prezidentské volby. Zeman je prvním prezidentem zvoleným v přímé volbě.

NKÚ: Ministerstvo dříve rozdalo na sport neprůhledně 800 mil. Kč

Ministerstvo školství rozdalo podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v letech 2011 až 2013 na podporu sportu neprůhledné dotace ve výši 800 milionů korun. Další stamiliony pak prý vyplatilo na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace. Ministerstvo v kontrolovaném období selhávalo jako hlavní garant oblasti podpory sportu, uvedlo NKÚ v tiskové zprávě. Současný ministr Marcel Chládek (ČSSD), který je ve funkci od ledna 2014, považuje zprávu NKÚ za potvrzení svých dřívějších slov o někdejším netransparentním financování sportu. Ministerstvo rozdělilo během tří let na podporu sportu zhruba tři miliardy korun. Podle kontrolorů z toho více než 1,2 miliardy poskytlo, aniž by bylo schopné doložit, kdy si o ně příjemci zažádali. Miliarda údajně putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky. Z žádosti například nebylo možné vyčíst, jestli vlastní nebo si pronajímají sportoviště.

MPO: Není jasné, zda komise s Ruskem bude, když ano, Mládek přijde

Schůzka česko-ruské mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci zatím není formálně potvrzena, pokud se uskuteční, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se její plenární části zúčastní. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Komise se podle něj nesešla dva roky, nashromáždila se proto řada témat, kterým je třeba se věnovat. Hospodářské noviny (HN) napsaly, že ministerstvo trvá na tom, že schůze komise bude, a to 9. a 10. března. Kromě Mládka by se jednání měl zúčastnit jeho ruský protějšek Denis Manturov. "Státy EU se přitom v březnu minulého roku dohodly, že s Ruskem nebudou žádná pravidelná mezivládní jednání pořádat. Česko-ruská schůzka je navíc plánovaná na dobu těsně před summitem evropských lídrů v Bruselu, jenž by měl řešit možné zpřísnění postupu vůči Rusku," uvedly HN. Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba HN řekl, že sankční režim nezakazuje technická setkání představitelů ČR a Ruska a že Manturov ani nikdo další z členů komise není na seznamu lidí, na něž by se vztahovaly sankce související s krizí na Ukrajině.

Požáry v Česku nepřežilo loni 114 lidí, o tři více než rok dříve

Při požárech v Česku loni zahynulo 114 lidí, o tři více než předloni. Jen v domácnostech kvůli ohni zemřelo 52 lidí a škoda činila 346 milionů. Statistiku představil novinářům šéf generálního ředitelství hasičů Drahoslav Ryba. Celkem se stalo 17.388 požárů, což je o více než 200 více než v roce 2013. Škodu hasiči vyčíslili na zhruba 2,2 miliardy korun, tedy meziročně o 200 milionů méně. Hasiči loni řešili celkem 100.776 událostí, což je o více než 11.000 méně než rok předtím. Nejvíce zasahovali při požárech a dopravních nehodách.

Podíl Čechů, jež neplatí včas dluhy, loni klesl na 8,23 procenta

V roce 2014 se mírně zlepšila schopnost Čechů splácet své závazky. Ke konci prosince mělo dluhy po splatnosti 8,23 procenta všech dospělých obyvatel ČR, zatímco počátkem roku to bylo 8,36 procenta. Nejhorší situace nadále zůstává v Ústeckém kraji. ČTK o tom informovalo sdružení Solus. Členství ve sdružení umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří měli nebo mají potíže se splácením závazků. Pozitivní trend mohl být podle tajemníka sdružení Jana Stopky mimo jiné způsoben i díky růstu zájmu občanů o ověřování vlastní platební morálky. Solus dlouhodobě pozoruje významné rozdíly v platební morálce mezi jednotlivými kraji. Dlouhodobě nejhorší je situace v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení dlouhodobě neplní závazky 15,3 procenta dospělých obyvatel kraje. Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejméně potíží se splácením závazků eviduje na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl osob s dluhem po splatnosti kolem hranice 5,5 procenta.

ŘLP: Letový provoz nad ČR loni vzrostl o 3,7 pct na 725.843 letů

Řízení letového provozu (ŘLP) loni nad ČR zaznamenalo rekordních 725.843 letů. Je to meziročně o 3,7 procenta více. Největší letový provoz byl v červenci. ČTK to sdělil mluvčí ŘLP Richard Klíma. Doposud rekordní byl rok 2011, kdy ŘLP evidoval celkem 714.279 letů. Největším zákazníkem ŘLP je i nadále Lufthansa, následuje společnost Emirates a v poslední době se skokově zvyšuje i podíl společnosti Turkish Airlines.

Agrární vývoz do Ruska loni navzdory embargu rostl

Český agrární vývoz do Ruska v období od ledna do konce listopadu loňského roku vzrostl ve srovnání s předchozím rokem o 22 procent na 2,75 miliardy korun. Od srpna, kdy Rusko vyhlásilo na dovoz řady důležitých položek embargo, sice tempo růstu mírně zpomalilo, přesto i v tomto období činil růst 15 procent. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství (MZe). Podle českých výrobců je však nepříznivý dopad embarga spíše druhotný. V důsledku přebytku na evropském trhu klesají ceny komodit, rostou také dovozy levného zboží do ČR.

Stavbaři začnou razit u Plzně nejdelší železniční tunel v Česku

V noci začnou stavbaři razit největší železniční tunel v ČR za téměř dvě miliardy korun. Ražba dvou více než čtyřkilometrových tunelů pro železniční koridor pod vrchy Homolka a Chlum potrvá dohromady 20 až 22 měsíců. ČTK to řekl vedoucí ražby Štefan Ivor z Metrostavu. Tunely budou součástí nově budovaného dvojkolejného úseku III. koridoru z Rokycan do Plzně, který přijde na 3,9 miliardy Kč a jezdit se po něm začne v roce 2017.

Kovy bude zakázáno vykupovat za hotové, podepsal ministr

Za odevzdaný kovošrot by měli lidé od začátku března dostat zaplaceno už jen bezhotovostně. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podepsal vyhlášku, která má definitivně zakázat výkup kovů od fyzických osob za hotovost. Vyhláška míří do sbírky zákonů, informovala ČTK mluvčí resortu Petra Roubíčková. Omezení výkupu na bezhotovostní platby je podle Brabce jedním z opatření, jak zabránit krádežím kovů. S těmi mají problémy zejména obce na severní Moravě. Sdružení výkupců má však k vyhlášce výhrady.

Z areálu ve Vrběticích byla odvezena první vyskladněná munice

První kamion s vyskladněnou municí v pondělí odpoledne vyjel z areálu s muničními sklady ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady. Kamion se zbožím společnosti Excalibur Army opustil bránu areálu po 17:00, provázela jej policejní dodávka. Policie začala vyskladňovat munici a výzbrojní materiál ze skladu společnosti dnes ráno. Mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek neuvedl množství vyskladněné munice ani kam bude odvezena. Nejde o munici pro sklad v Květné na Svitavsku, ale je určena pro zákazníka, přeprava je v režii Excalibur Army, řekl. Zástupci firmy odvezli materiál poté, co byl zkontrolován.

ČR je na začátku plošné epidemie chřipky, řekl hlavní hygienik

Česko je na začátku plošné epidemie chřipky, zasaženy jsou všechny kraje. Hlavní hygienik Vladimír Valenta v České televizi řekl, že očekává během dvou týdnů další nárůst počtu nemocných, zdravotně oslabeným lidem radí očkování. Hlášeny jsou tři desítky těžkých průběhů chřipky, čtyři pacienti na ni zemřeli. Nejhorší situace je Jihomoravském a Zlínském kraji, kde nemocnice v Kroměříži, Uherském Hradišti a ve Zlíně na doporučení hygieniků vyhlásily zákaz návštěv.

I po poklesu počtu klíšťového zánětu mozku zůstává ČR 1. v Evropě

Loni v Česku ubylo nakažených klíšťovým zánětem mozku, počty pacientů ale klesly na celém kontinentu, a tak Česko se 406 hlášenými případy a relativně nízkou proočkovaností 23 procent zůstává dál na prvním místě v Evropě. Mnohem větší Německo zaznamenalo v roce 2014 pokles na celkem 277 případů a Polsko na 195 případů. Rakousko se srovnatelnou populací mělo loni díky proočkovanosti dosahující téměř 90 procent jen 80 případů. Data z jednání evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu sdělil ČTK její člen Rastislav Maďar.

Jáchymovské štoly dostanou nové zázemí, rozšíří se i expozice

Sokolovské muzeum ve štole č. 1 v Jáchymově chystá nové zázemí a rozšíření expozice. Hornická památka, ale i památka komunistických lágrů z 50. let minulého století, do úprav investuje podle projektu téměř 19 milionů korun. Umožní to schválená dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, řekl ČTK Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, pod něž jáchymovská štola patří. Celý projekt má za cíl připomenout tábora Svornost v Jáchymově. "Chtěli bychom upozornit na historii štoly č. 1 i lágru i na stezku Jáchymovské peklo. Proto i zázemí a další prvky, které se budou dělat, budou ve stylu tehdejších lágrů," uvedl Rund.

České loutky se objeví ve skandinávském projektu pro děti

Divadelníci z Česka, Norska a Islandu budou společně pracovat na inscenaci zaměřené na dětské diváky. Lidová pohádka Na západ od slunce, na východ od měsíce spojí norskou lidovou pohádku, české loutky a světoznámého islandského loutkaře Bernda Ogrodnika. Výsledek jejich úsilí uvidí zájemci na začátku července na festivalu Loutkářská Chrudim 2015 a na podzim v norském městě Hamar. ČTK o tom za Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) informovala Marcela Hančilová. Pohádkou Na západ od slunce, na východ od měsíce v první polovině 19. století zaznamenali sběratelé lidové slovesnosti Peder Christian Asbjörnsen a Jörgen Moe. Na motivy této pohádky vzniknou dvě různé divadelní inscenace: jedna z dílny souboru Buchty a loutky, druhou připravuje Divadlo ANPU ve spolupráci norským Teater Innlandet z Hamaru. Dvě loutková nastudování inscenace nabídnou konfrontaci dvou divadelních přístupů, výzkum diváckých reakcí a uspořádání workshopů. V případě jedné z nich bude náměty z norské pohádky zkoumat známý islandský loutkář Ogrodnik.

Ptákem roku 2015 se stala potápka černokrká, které se v ČR nedaří

Ptákem roku 2015 vyhlásila Česká společnost ornitologická (ČSO) potápku černokrkou, která je typickým ptákem rybníků a odráží všechny jejich problémy. Z Česka tento ptačí druh přitom téměř vymizel, ačkoli ještě nedávno se zde vyskytoval v hojných počtech. Například v sousedním Polsku nebo Německu se potápkám černokrkým stále daří. ČTK to sdělil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Ještě v 50. a 60. letech minulého století v Česku hnízdily potápky černokrké v koloniích i o několika stovkách párů, loni se jich podařilo najít jen 50 hnízd. Podle Vermouzka takto dramatický pokles silné populace potápek černokrkých nemá v evropském kontextu obdoby. V okolních zemí se s ničím takovým ornitologové nesetkali, podle nich je proto nutné hledat příčiny úbytku potápek v Česku.

V Zoo Dvůr se narodila dvě mláďata vzácných nosorožců dvourohých

V Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se před týdnem narodila dvě mláďata nosorožce dvourohého černého, východního poddruhu. Tato zvířata jsou ohrožena vyhynutím, ve volné přírodě jich žije posledních asi 700. Mláďata jsou současně 52. a 53. nosorožcem, kteří se ve dvorské zoo narodili. Novinářům to řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. Zoo Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na světě. "Dvě mláďata během sedmnácti hodin jsme tady ale ještě neměli a asi jen tak znova mít nebudeme," řekl zoolog Jiří Hrubý. První mládě se narodilo 25. ledna devítileté samici jménem Maisha. Šlo o samičku o váze 45 kilogramů. Jejím otcem je osmnáctiletý Mweru. Druhé mládě, sedmatřicetikilogramový sameček, se narodilo 26. ledna třicetileté Jessi. Otcem mláděte je dvaadvacetiletý Baringo.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, místy se sněhovými přeháňkami. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.

02-02-2015