Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-02-2015

Jirsa neví, zda podá stížnost kvůli platům, jak vyzvala Válková

Předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa zatím neví, zda podá ústavní stížnost proti průlomovému rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) o platech soudců. Čeká jej těžké rozhodování, na jednu stranu jako šéf soudu zastupuje stát, na druhou stranu se názorově do značné míry ztotožňuje se soudkyní, jež se žalobou domáhala dorovnání platu. Stát by měl podle Jirsy platy soudcům doplatit. "Doufal jsem, že tahanice skončí rozhodnutím NS," řekl ČTK Jirsa. Připomněl, že platy v justici jsou předmětem mnohaletých sporů a tématem dlouhé série nálezů Ústavního soudu (ÚS). K podání ústavní stížnosti vyzvala Jirsu v úterý ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Uvedla, že nemůže jeho rozhodnutí předjímat, ale v zájmu "péče řádného hospodáře" je namístě na něj apelovat, aby všechny prostředky využil. Vláda podle úterního vyjádření Bohuslava Sobotky nechce platy státních zástupců a soudců vyplácet zpětně. Proto hledá způsob, jak spor dostat před ÚS.

Babiš nevyloučil, že vymění ministryni spravedlnosti Válkovou

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nevyloučil, že vymění ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. "Nemůžeme vyloučit jenom smrt, takže já to nechci komentovat," řekl novinářům na dotaz, zda neplánuje její odvolání. Jasně se za svou ministryni, o jejíž politické budoucnosti se v posledních dnech hodně mluví, nepostavil.

Smlouvy s učiteli pouze na školní rok by měly být zapovězeny

Uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na školní rok a jejich propouštění na dobu prázdnin by mělo být až na výjimky zakázáno zákonem. Příslušný návrh novely zákona o pedagogických pracovnících schválila vláda. Novinářům to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle něho se taková praxe týkala řádově stovek učitelů. I když řetězení desetiměsíčních smluv dlouhodobě kritizují odbory i různí ministři školství, neodporuje současným zákonům. Ministr Chládek se loni v létě se školskými odbory dohodl, že tomu zamezí zákonem. Prohlásil tehdy, že považuje za nedůstojné, když jsou učitelé v létě registrováni na úřadech práce nebo si přivydělávají brigádami. Měli by se přitom místo toho věnovat odpočinku či dalšímu vzdělávání.

Zeman při návštěvě arabských zemí navštíví mešitu i Petru

Prezident Miloš Zeman během své cesty do Jordánska a Spojených arabských emirátů příští týden navštíví mešitu, protiteroristické centrum a skalní město Petra. Setká se s předními představiteli obou zemí a zúčastní se podnikatelských seminářů. Se Zemanem se na zahraniční cestu vydá i jeho manželka Ivana. Vyplývá to z předběžného programu cesty, který ČTK poskytl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Českého prezidenta jako obvykle během cesty doprovodí podnikatelská delegace.

Hrad: Obsluhu handicapovanými pro Zemana jsme neodmítli

Zástupci Pražského hradu popřeli, že by odmítli obsluhu handicapovanými při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v pivovaru v Krásné Lípě na Děčínsku. Článek, který vydal deník Právo, označil Zeman za "evidentní lež" a deník označil za prolhaný plátek. Informace popřel i provozní restaurace a její spolumajitel, Právo na nich ale trvá. Podle deníku pracovníci Hradu zakázali, aby prezidenta při obědě v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě obsluhovali handicapovaní, kteří v podniku pracují. Mohli pouze následně uklízet. "Na obsluhu prezidenta jsme z prezidentské kanceláře dostali nějaké požadavky, a ty jsme museli splnit," řekl Právu majitel pivovaru Jan Srb. Na obsluhu si proto najal učně z Děčína.

Hrad hledá údajný Peroutkův článek v archivech Přítomnosti

Zaměstnanci kanceláře prezidenta prohlížejí všechna čísla časopisu Přítomnost a hledají, kdy přesně Ferdinand Peroutka napsal údajný článek Hitler je gentleman. Novinářům to na závěr návštěvy Ústeckého kraje řekl prezident Miloš Zeman. Zároveň potvrdil, že na svých výrocích trvá. Článek prý v minulosti četl. Prezident minulé úterý ve svém projevu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. V této souvislosti zmínil i Peroutku. Sdružení Ferdinanda Peroutky vyzvalo prezidenta k omluvě.

Zeman na autenticitě článku trvá. "Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno „Hitler je přeci gentleman“. Nevěřil jsem vlastním očím, ale chápu to jako úlet, kterého se dopustí každý z nás," zopakoval Zeman s tím, že jeho spolupracovníci teď pročítají všechna čísla časopisu Přítomnost a článek hledají. V jakém roce měl článek vyjít, prezident přesně neví. "Já teď nevím, protože jsme začali v roce 1939, kdy se Peroutka vyjadřoval k německému antisemitismu, teď jsme v roce 1938, kdy se vyjadřoval o nutnosti nových vztahů s německou říší. Já sám se domnívám, že tento článek napsal někdy kolem roku 1936, ale to je moje domněnka," doplnil Zeman. Historik a publicista Petr Zídek a později i Sdružení Ferdinanda Peroutky však upozornili, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích je Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý.

Lesy ČR dají vysbírat munici v Bořím lese na Břeclavsku

Státní podnik Lesy České republiky nechá vyčistit 500 hektarů Bořího lesa na Břeclavsku, kde se od druhé světové války nachází velké množství munice. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) o tom informoval vládu. Odhadované náklady by se mohly pohybovat kolem 50 milionů korun. Práce by měly začít ještě letos a potrvají zhruba osm let, sdělil ČTK Jurečka. Jihomoravský kraj řeší likvidaci munice, kvůli níž v minulosti zemřeli lidé, několik let. Na vyčištění lesa neměla vláda peníze. V souvislosti s loňskými výbuchy munice ve Vrběticích na Zlínsku však kraj znovu upozornil na hrozící nebezpečí a apeloval na vládu, aby se věcí zabývala. "Je potřeba, aby území, které navazuje na Lednicko-valtický areál, bylo úplně vyčištěno," uvedl Jurečka.

Vláda asi bude moci prodávat vojenský materiál bez prostředníků

Vojenský materiál bude moci zřejmě vláda nejen nakupovat, ale nově i prodávat bez prostředníků. Navíc licence na obchod s vojenským materiálem by měly být vydávány jen na pět let a ne jako dosud na dobu neurčitou. Počítá s tím novela zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, kterou schválila vláda, informoval tiskový odbor vlády. Novelu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident Miloš Zeman.

Tržby v maloobchodě se v loňském roce zvýšily o 5,4 procenta

Tržby v maloobchodě v roce 2014 zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta, předloni rostly o procento. Důvodem bylo zejména zvýšení tržeb v motoristickém segmentu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). V prosinci tržby maloobchodníků po očištění o sezonní vlivy klesly proti listopadu o 0,4 procenta.

V Česku loni vzniklo 24.870 nových firem, nejvíc od roku 2007

Loni v Česku vzniklo 24.870 nových firem, nejvíce od roku 2007. Celkový počet společností přesáhl 411.000 a meziročně se zvýšil o pět procent. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. Růst zájmu o zakládání nových firem souvisí s optimistickým očekáváním vývoje ekonomiky.

Nezaměstnanost podle odhadů v lednu stoupla na 7,8 procenta

Nezaměstnanost v lednu stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK z prosincových 7,5 procenta na 7,8 procenta. Důvodem je především každoroční ukončování sezonních prací. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za leden v pondělí 9. února.

Českým drahám vloni mírně vzrostl počet cestujících

Českým drahám vloni vzrostl počet cestujících o 864 tisíc na 170 milionů. Nárůst cestujících dopravce očekává i letos, přestože na železnici přibude výluk. Na setkání s novináři to řekl předseda představenstva ČD Pavel Krtek. Tempo růstu cestujících je ale v posledních dvou letech nižší, než mezi roky 2010 a 2012, kdy cestujících ročně přibývalo o jednotky milionů. Spolu s nárůstem cestujících dopravce očekává v letošním roce zlepšení hospodářských výsledků.

iDnes: ČSA přesouvají lety z Ruska na západ, otevřou nové linky

České aerolinie od jara změní strategii a po letech orientace na východní trhy začnou přidávat lety do zemí Evropské unie. Důvodem je pokles zájmu o lety do zemí bývalého Sovětského svazu. Uvedl to server iDnes.cz. Od jara firma chystá spuštění linek do Porta, Liverpoolu, Atén, Bordeaux a Stavangeru. Vyplývá to z informačního dopisu, který ČSA poslaly svým prodejcům, napsal server.

Rumunský soud poslal mediálního magnáta Sarbua na 30 dní do vazby

Rumunský soud poslal mediálního magnáta Adriana Sarbua na 30 dní do vazby. Informoval o tom portál adevarul.ro. Soud tak vyhověl žádosti prokuratury, která viní Sarbua z daňových úniků a praní špinavých peněz. Podle rumunských médií není verdikt konečný a Sarbu, který byl v letech 2009 až 2013 šéfem mediální skupiny CME vlastnící českou televizi Nova i slovenskou Markízu, se proti němu může odvolat.

Naději na Thálii má 24 umělců, vyhlášeni budou 28. března

Mezi 24 umělci navrženými za umělecké výkony v roce 2014 na cenu Thálie jsou herci Vilma Cibulková a Ondřej Brousek, operní pěvci Jana Foff Tetourová a Aleš Briscein, baletka Nikola Márová a také herečka Zdena Herfortová a zpěvák Tomáš Savka. Laureáty vyhlásí Herecká asociace na večeru v Národním divadle (ND) 28. března už podvaadvacáté. Nominace na tiskové konferenci v Praze oznámili šéfové odborných porot. Výroční ocenění se udělují v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě za mimořádné jevištní výkony v inscenacích, které vznikly na českých jevištích. Nejvíce nominací získali umělci z pražského Národního divadla (sedm) a Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni (tři). Po dvou nadějích mají Národní divadlo moravskoslezské Ostrava (NDM), Jihočeské divadlo České Budějovice, Městské divadlo Brno, Švandovo divadlo v Praze a Divadlo Hybernia díky produkcím Musical Production a Pixa-pro. Stranou pozornosti porot nezůstaly ani výkony v Moravském divadle Olomouc a v pražských divadlech v Řeznické, na Vinohradech a Hudebním divadle Karlín (HDK) - získaly po jedné nominaci.

Poprvé v Metropolitní opeře zazpívá česká operní hvězda Adam Plachetka

Poprvé v prestižní newyorské Metropolitní opeře zazpívá mladý český basbarytonista Adam Plachetka. V noci na čtvrtek SEČ zde vystoupí v roli Masetta v Mozartově opeře Don Giovanni. Ve slavném operním domě bude mít až do března deset představení. Devětadvacetiletý Plachetka patří k nejuznávanějším českým pěvcům mladé generace, od září 2010 je stálým členem souboru Vídeňské státní opery. Plachetka naváže na tradici slavných Čechů, kteří v Met zpívali od roku 1906. Po Metropolitní opeře na něj čekají zkoušky na Figarovu svatbu na festivalu v Salcburku.

Meteorologové na Šumavě naměřili minus 29 stupňů Celsia

Na Šumavě ve středu nad ránem teploty klesly až k minus 30 stupňům Celsia. V Rokytské slati poblíž Modravy na Klatovsku meteorologové naměřili minus 29,0 a na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku minus 27,7 stupně Celsia. ČTK to řekla Svatava Křivancová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Sport

Nejlepším plavcem uplynulého roku se stala polohovkářka Barbora Závadová, která anketu Českého svazu plaveckých sportů vyhrála po dvouleté pauze. Druhá byla o jediný bod zpět znakařka Simona Baumrtová, vítězka hlasování funkcionářů a trenérů z let 2010, 2012 a 2013. Třetí místo obsadil kraulař Jan Micka.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno až oblačno, ojediněle slabé sněžení. Teploty -3 až 1 stupeň Celsia.

04-02-2015