Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

07-02-2015

Prezident Miloš Zeman nevěří, že by se v tomto volebním období konaly předčasné volby

Prezident Miloš Zeman nevěří, že by se v tomto volebním období konaly předčasné volby. Kdyby vláda padla a parlamentní většinu, do níž by zapojil i pravicové ODS a TOP 09, domluvil předseda ANO Andrej Babiš, jmenoval by ho premiérem. Zeman to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD), když odpovídal na otázku, zda by se za hypotetické situace po pádu vlády snažil opět zformovat překlenovací úřednický kabinet, nebo vládu na půdorysu sněmovních stran. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i vicepremiér a předseda ANO Babiš ale v deníku úvahy o pádu vlády odmítli. "Proč by padala vláda? Pracuje celkem dobře a lidé jí věří," uvedl Babiš. Vládní spolupráci s ANO odmítli v MfD i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a místopředseda ODS Jan Zahradil.

CVVM: Polovina lidí je pro zachování pravomocí prezidenta

Pro zachování současných ústavních pravomocí prezidenta je 51 procent lidí. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle jeho zjištění si přes 90 procent respondentů myslí, že česká hlava státu má mít pravomoc udělení amnestie. Spolusouhlas jiné politické instituce v případě amnestie ale požaduje 44 procent dotázaných, naopak 38 procent by tuto pravomoc ponechalo pouze na prezidentovi. Sedm z deseti českých občanů si přeje, aby pravomoc rozpustit Sněmovnu a vyhlásit nové volby byla vyhrazena jen pro výjimečné případy dané

Šéf ČSSD chce, aby o kandidátovi na prezidenta rozhodli straníci

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude prosazovat, aby o kandidátovi ČSSD na prezidenta rozhodovali všichni straníci. Řekl to po jednání výkonného výboru ČSSD, který řešil přípravu březnového sjezdu a změnu stanov. Návrh stanov počítá třeba s tím, že by kandidáty či kandidátky do parlamentních či krajských voleb měli vybírat všichni členové strany a na listinách by mělo být aspoň 40 procent žen.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) už řekl, že by na prezidenta rád kandidoval. "Nás všechny poněkud prohlášení Zdeňka Škromacha překvapilo. Po pravdě řečeno, s nikým to nekonzultoval," uvedl Sobotka. Dodal, že se za dva roky uvidí, zda strana najde kandidáta na hlavu státu ve svých řadách, nebo zda podpoří nezávislou osobnost. Nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi skončí mandát za tři roky.

Sociální demokraté odmítají, aby ČR dodávala Ukrajině zbraně

Sociální demokraté odmítají, aby Česko případně dodávalo zbraně na východní Ukrajinu. Podle nich by to jen vedlo k eskalaci konfliktu a k dalším ztrátám na životech. Usnesl se na tom výkonný výbor strany. Po jeho jednání to novinářům řekl místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. ČSSD podle Zaorálka podporuje diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině. "Naopak chceme vytvořit linii dotyku, aby se přestalo vraždit a stáhly se těžké zbraně," řekl místopředseda ČSSD. Podle straníků by dodávky zbraní jen zhoršily situaci a způsobily lidem v oblasti bojů další utrpení.

Zrušení plánu péče o NP Šumava omezí čerpání evropských dotací

Zrušení plánu péče o šumavský národní park zkomplikuje čerpání evropských dotací. Správa parku je nebude moci využít na péči o krajinu, kosení luk, obnovu rašelinišť a mokřadů nebo ochranu některých druhů živočichů. Práce na novém plánu už začala. ČTK to řekl ředitel NP Šumava Pavel Hubený.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí ve sporu se šumavskými obcemi. Potvrdil tak výrok pražského městského soudu z prosince, který ministerstvu nařídil, aby plán péče na léta 2014 až 2017 zrušilo. Obce v žalobě mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku.

Léčbu leukémie u dětí pomůže lépe zacílit nová technologie

Rozpoznat jedinou leukemickou buňku mezi 100.000 zdravými a prověřit její funkce umožní nová technologie tzv. hmotnostní cytometrie, kterou získala s přispěním evropských peněz laboratoř buněčné analýzy CLIP na 2. lékařské fakultě. Přístroj je 94. na světě a první v Česku a pomůže zlepšit léčení leukémie u dětí. Laboratoř je součástí motolské kliniky dětské onkologie a hematologie, největšího centra pro léčbu leukémie u dětí v ČR. Ročně se jich v Motole léčí stovka.

Odborníci žádají vznik sítě center pro léčbu epilepsie

Léčení nejtěžších forem epilepsie, na které běžná léčba nezabírá, by se mělo soustředit do komplexních center, jako je tomu v Německu či Skandinávii. Požaduje to Česká liga proti epilepsii, která zpracovala koncepci péče zohledňující různorodost postižení. V Česku trpí epilepsií na 80.000 lidí. Přispět k prevenci, diagnostice, léčbě i změně postojů veřejnosti je cílem mezinárodního dne epilepsie, k němuž se v pondělí připojí 138 zemí světa.

Podle odborníků některým pacientům léčba pomáhá a žijí bez záchvatů, nebo počty záchvatů klesnou. Záchvat může postihnout během života i zdravého člověk, u zvýšeně citlivých osob se objeví po dlouhém bdění nebo požití většího množství alkoholu. Jde tedy o poměrně rozšířený problém i s finančními dopady pro zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni dala na léčení epilepsie u 51.000 lidí téměř 700.000 korun, 45 procent bylo za léky.

Na Benešovsku při nehodě zahynuly řidička a dítě

Na silnici na Benešovsku poblíž Olbramovic při srážce osobního auta a autobusu zemřela šestatřicetiletá řidička auta a devítileté dítě. ČTK to řekla mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová. V autobusu byl jeden cestující lehce zraněn na noze. Silnice byla zhruba čtyři hodiny uzavřena. "Osobní automobil vjel z dosud nezjištěných příčin do protisměru, kde se srazil s autobusem," uvedla Zatloukalová.

Na železničním přejezdu u Kaplice na Českokrumlovsko vjelo osobní auto pod nákladní vlak. Spolujezdec i řidička byli těžce zraněni. Na místě zasahovali hasiči a záchranáři, kteří museli šestatřicetiletého spolujezdce s mnohačetnými poraněními resuscitovat. V autě cestovali cizinci, kteří převáželi psy. Podle předběžných informací vjelo auto na přejezd, aniž by respektovalo pokyn k zastavení.

Při srážce dvou autobusů v zastávce MHD se zranilo pět lidí

Při srážce dvou autobusů v zastávce MHD ve Vyskočilově ulici v Praze 4 se dnes odpoledne zranilo pět lidí. Jednu ženu sanitka převezla do nemocnice se zhmožděným hrudníkem, řekla ČTK mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. V autobusech byla více než stovka cestujících, proto nehodu policie vyšetřuje jako obecné ohrožení.

Rolba u Vrchlabí těžce zranila dívky ve věku 7 a 11 let

Rolba přejela v lyžařském středisku u Vrchlabí dvě dívky ve věku 7 a 11 let, když jely na bobu. Utrpěly vážné zranění hlavy a trupu. Záchranáři obě přepravili na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové, pro mladší z dívek přiletěl vrtulník letecké záchranné služby. ČTK o tom informoval mluvčí záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

S rolbou se stala i další nehoda. Rolbař upravující v pátek večer sjezdovku v areálu Ski Family Dolní Dvůr na Trutnovsku zavadil o betonový sloup vysokého napětí, který společně s dalšími dvěma spadl. Předběžná výše škody je stanovená na 500.000 korun, řekla ČTK mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Zatím bylo u rolbaře vyloučené, že by před jízdou pil alkohol.

Celníci z Plzně zachytili desetitisíce cigaret posypaných pepřem

Desítky tisíc kusů nezdaněných cigaret posypaných kávou a pepřem zachytili plzeňští celníci v linkovém autobusu na dálnici D5 před hraničním přechodem Rozvadov. Kontraband převáželi v napěchovaných zavazadlech čtyři Slováci v autobusu z Košic do Británie. Celkem šlo o 72.000 kusů cigaret, z nichž daňový únik činí 170.000 korun, řekla ČTK mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Jitka Blahutová. Za přestupek mohou dostat pokutu až milion korun.

ČR poskytne humanitární pomoc africkým zemím zasaženým povodněmi

Česko poskytne humanitární pomoc za tři miliony korun obyvatelům Malawi a Mosambiku. Oznámilo to ministerstvo zahraničí, z jehož rozpočtu peníze půjdou. Obě africké země postihly na počátku roku ničivé záplavy, které si vyžádaly více než 100 mrtvých a statisíce lidí připravily o přístřeší a obživu.

Západ Čech zasáhly silné mrazy, místy i pod minus 20 stupňů

Silné mrazy zasáhly v noci na sobotu západní Čechy. Teplota se na některých stanicích dostala i pod minus 20 stupňů Celsia. Nejchladněji je v Karlovarském kraji. "Dnes ráno klesla na Šindelové teplota na minus 20,7 stupně Celsia," informoval ČTK pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Rudolf Kovařík. Ale i jinde v Karlovarském kraji klesly teploty pod minus deset stupňů, například v Mariánských Lázních nebo v Konstantinových Lázních v Plzeňském kraji, kde teplota klesla podle údajů ČHMÚ pod minus 15 stupňů.

Průvod masek na Staroměstské náměstí zahájil letošní karneval

Průvod masek na Staroměstské náměstí zahájil letošní pražský karneval, kromě tradičních italských postav nechyběly ani masopustní maškary nebo čínský drak. V průvodu šly také děti z výtvarných škol, které soutěžily o nejlepší masku. Oslavy masopustu v italském i českém duchu potrvají až do takzvaného Tučného úterý 17. února, následující Popeleční středou začne předvelikonoční půst.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm ožil masopustním veselím

Masopustní masky z Valašska a z Polska zaplnily areál Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde se konala oslava masopustu. Několik tisíc lidí se v Dřevěném městečku kochalo pohledem na starobylý masopustní rej a dozvědělo se informace o této venkovské tradici. Návštěvníci mohli také ochutnat širokou nabídku zabijačkových výrobků z dílen řeznických mistrů z okolí. Masopust se totiž na Valašsku vždy nesl ve znamení zábav, bujarého veselí a dobrého jídla.

V Praze se dnes koná Ples v Opeře s tématem Savoir Vivre

V pražské Státní opeře se dnes uskuteční Ples v Opeře, jehož tématem bude umění žít (Savoir Vivre). Mezi hosty bude také primabalerína Mariinského divadla v Petrohradu Julija Machalinová a dvojnásobný mistr světa Formule 1 a jeden z nejpopulárnějších pilotů tohoto motoristického sportu, finský jezdec Mika Häkkinen. Tématu bude odpovídat občerstvení, které nabídne lahůdky, jako jsou šneci na bylinkovo-česnekovém másle. Součástí plesu opět bude charita.

Malý svět techniky v Ostravě získal nové exponáty

Malý svět techniky v areálu technických památek v ostravských Dolních Vítkovicích se po měsíční přestávce otevřel veřejnosti. Uzavřen byl počátkem roku kvůli revizi a doplnění interaktivní expozice. ČTK to řekla mluvčí areálu Eva Kijonková. Největším lákadlem expozice je nyní podle představitelů Malého světa techniky vylepšený vodní klavír, který při stlačení klávesy kombinuje zvuk, proud tryskající vody a světelné efekty. "Úplnou novinkou je například zkreslovač hlasu. Návštěvníci si s ním užijí hodně zábavy, protože posouvá v čase jejich řeč tak, že je velmi těžké udržet plynulý projev. Takto se například musí s posunem vypořádat reportér ze vzdáleného stanoviště při živém vstupu do televizního vysílání," vysvětlila Kijonková. Interaktivní expozice Malého světa techniky se nese v duchu Julese Verna, láká děti i dospělé.

Praha je pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

Nové vedení Prahy podporuje obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) řekl, že by se kopie strženého barokního sloupu, která vzbuzuje debatu a rozděluje společnost, mohla do centra metropole vrátit příští rok. Letos na jaře začne archeologický průzkum místa, kde bude dílo stát.

Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje, která se odehrála v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav. Historici a památkáři nejsou v názoru na obnovu sloupu jednotní.

Muzeum Trutnov vystaví snímky z první světové války

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově 12. února otevře výstavu fotografií a pohlednic, která připomene život námořníků za první světové války. Snímky nafotil František Šmídt ze Dvora Králové nad Labem, který sloužil na jedné z válečných lodí. Výstava nazvaná Sloužil jsem na bitevní lodi... bude otevřená do 7. června, řekl ČTK Ondřej Vašata z dvorského muzea.

Davy lidí se přišly rozloučit s trabanty před cestou do Austrálie

Davy lidí se přišly na vltavskou náplavku rozloučit se žlutými trabanty a jejich posádkami před cestou do Austrálie a Tichomoří. Skupina lidí kolem Dana Přibáně na ni vyrazí na konci března. Z jejich cesty vznikne opět celovečerní film a televizní seriál, navázat chtějí na úspěch svých předchozích snímků Trabantem napříč Afrikou a Trabantem až na konec světa.

Trabanty, polský maluch a motorky vyrazí už 17. února v nákladním kontejneru na dvouměsíční plavbu do australského Perthu. Po Austrálii a Tichomoří plánuje česko-slovensko-polská výprava najet přes 20.000 kilometrů, trvat by jim cesta měla asi čtyři měsíce. "Pojedeme napříč Austrálií, přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii, Thajsko, Laos a Kambodžu. Skončíme v Bangkoku," uvedl Pribáň. Novinkou oproti předchozím cestách je účast dvou vozíčkářů ve speciálně upraveném trabantu s ručním řízením.

Hlavními favority ceny Žebřík jsou Aneta Langerová a Tomáš Klus

Hlavními favority hudební ceny Žebřík, jejíž výsledky budou vyhlášeny 13. března v Plzni, jsou Aneta Langerová a Tomáš Klus. Získali po třech nominacích. Šance mají i Lenka Dusilová, Michal Hrůza, Slza, Xindl X či Vypsaná fixa. ČTK o tom informoval ředitel cen Žebřík Jarda Hudec. Během večera bude předáno 30 cen v devíti kategoriích nejlepším českým i slovenských hudebníkům a filmovým osobnostem na základě dvouměsíčního hlasování.

Dostavba skanzenu v Kouřimi má začít do měsíce

Dostavba skanzenu v Kouřimi na Kolínsku, která má stát 58 milionů korun, by měla začít do měsíce. V muzeu lidových staveb přibude pět objektů, vznikne nová infrastruktura a jedna budova se přestěhuje. ČTK to řekl krajský radní Zdeněk Štefek (KSČM). Část nákladů zaplatí evropské fondy, zbytek Středočeský kraj. Skanzen bude po celou dobu výstavby pro veřejnost zavřený.

Sport

Česká snowboardistka Ester Ledecká vyhrála závod Světového poháru v paralelním obřím slalomu v německém Sudelfeldu. Ve finále porazila Švýcarku Julii Zoggovou v součtu dvou jízd o šest setin sekundy a připsala si v této disciplíně druhé vítězství v kariéře. Třetí místo obsadila Rakušanka Marion Kreinerová. Další závod čeká snowboardisty koncem února v Japonsku, do té doby bude Ledecká trénovat a více se věnovat lyžím.

Biatlonistka Veronika Vítková skončila třetí ve sprintu Světového poháru a po pátečním stříbru smíšené štafety se postarala v Novém Městě na Moravě o druhou českou medaili. Nejrychlejší byla poprvé v kariéře Němka Laura Dahlmeierová, která o sekundu porazila krajanku Franzisku Hildebrandovou. Vítková ztratila vinou jedné chyby na střelnici na vítězku necelých 14 sekund.

Čeští biatlonisté ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě na medaili nedosáhli, nejlepší byl pátý Michal Šlesingr. Od bronzového cenného kovu ho však dělilo pouze sedm desetin sekundy. Vyhrál Slovinec Jakov Fak před Simonem Schemppem z Německa a Jeanem Guillaumem Beatrixem z Francie.

Lyžař Stanislav Řezáč vyhrál ve Francii dálkový běh La Transjurassienne. Po 56 kilometrech klasickou technikou porazil o devět vteřin krajana Petra Nováka a obhájil prvenství z loňského roku. Další závodníci už přijeli do cíle s více než minutovým odstupem. Mezi ženami skončila Karolína Bícová na pátém místě, vyhrála Estonka Tatjana Mannimaová.

Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová zvládla na mítinku v Linci svou halovou premiéru na trati 800 metrů v limitu na březnové halové mistrovství Evropy v Praze 2:03,60 minuty. Požadované kritérium hravě překonala téměř o dvě sekundy a prohrála pouze s českou půlkařskou jedničkou Lenkou Masnou, která byla o 15 setin rychlejší. Hejnová už měla zkusit osmistovku v hale kvůli prohrané sázce s trenérem Daliborem Kupkou loni, ale nakonec se kvůli zlomenině nártu k experimentu nedostala. V hale tuto trať běžela poprvé, pod širým nebem už má zkušenosti ze sedmiboje.

České pozemní hokejistky jsou v semifinále halového mistrovství světa. Ve čtvrtfinále šampionátu v Lipsku porazily Austrálii 4:3, po dvou brankách vstřelily Adéla Reinosová a Adéla Mejzlíková.

České florbalistky zdolaly v Nitře v kvalifikaci na prosincové mistrovství světa v Tampere domácí Slovensko 3:2 a zůstávají po třech zápasech bez ztráty bodu. Před 1114 diváky svěřenkyně trenéra Miroslava Janovského dvakrát prohrávaly a zápas rozhodla v 57. minutě Hana Koníčková.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila na Světovém poháru v Heerenveenu šestá v závodu na 500 metrů. Lepší byla v sezoně na této sprinterské trati jen jednou, když v listopadu v Soulu dosáhla na bronz. Zvítězila Američanka Heather Richardsonová před Nao Kodairaovou z Japonska. Na kilometrové trati skončila Erbanová čtvrtá. Stupně vítězů jí unikly o šest setin.

Čeští hokejisté porazili Rusko 4:3 a připsali si druhou výhru v seriálu Euro Hockey Tour v této sezoně. Duel, který v pražské O2 areně sledovalo 16.452 diváků, rozhodl v 56. minutě premiérovou brankou v národním dresu Vladimír Svačina z trestného střílení. O dva góly týmu kouče Vladimíra Růžičky se postaral Michal Vondrka.

Hokejový útočník Patrik Eliáš vstřelil v pátečním utkání svůj jubilejní 400. gól v NHL a přispěl k výhře New Jersey nad Torontem 4:1. Jednou se trefil i Jaromír Jágr, který tak svůj střelecký účet rozšířil na 716 zásahů a zbývá mu jediný gól, aby dohnal Phila Esposita na pátém místě v historické tabulce střelců.

Tenistka Nicole Vaidišová se poprvé po návratu na kurty dostala do semifinále turnaje nižší kategorie ITF. Bývalá světová sedmička postoupila z kvalifikace do boje o finále v americkém Midlandu. V semifinále akce s dotací 100 tisíc dolarů je také další Češka Kateřina Vaňková.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno, ojediněle nízká oblačnost s možností slabého sněžení. Nejvyšší teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -5 °C. Meteorologové varují před silným větrem, který v nížinách dosáhne v nárazech 50 až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Zároveň přijdou od západu sněhové přeháňky, někde bude sněžit trvale.

V neděli bude zpočátku zataženo až oblačno se sněžením. Během dne proměnlivá, převážně velká oblačnost s četnými sněhovými přeháňkami, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Místy se budou tvořit sněhové jazyky, na horách závěje.

07-02-2015