Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-02-2015

Zeman v pondělí odletí s podnikateli na Blízký východ

Prezident Miloš Zeman a manželkou Ivanou v pondělí odletí na Blízký východ. V regionu sužovaném konflikty s radikálními islamisty navštíví Jordánsko a ve středu je očekáván ve Spojených arabských emirátech (SAE). V obou zemích chce mluvit o bezpečnostních otázkách spojených například s radikálním hnutím Islámským státem. Zabývat se hodlá i ekonomickými vztahy.

Zemana doprovodí podnikatelská delegace. Milan Mostýn, mluvčí Svazu průmyslu a obchodu ČTK řekl, že bude čítat 43 členů. Oficiální program začne až v úterý, kdy se zúčastní česko-jordánského podnikatelského semináře a bude hovořit se zástupci české lékařské mise, kteří byli do země vysláni na pomoc syrským uprchlíkům. Ve středu se český prezident setká s předními představiteli jordánského království včetně krále Abdalláha II. a předsedy vlády Abdalláha Ansúra. Na závěr jordánské návštěvy se Zeman u mauzolea pokloní památce jordánských králů. Zeman v rozhovoru pro deník Blesk prohlásil, že jordánskému králi Abdalláhovi II. předá Řád bílého lva, vyjádří mu svoji podporu v boji s terorismem a vyzve k široké podpoře arabských zemí bojujících s tímto nebezpečím.

Zeman očekává, že protiruské sankce skončí nejpozději do roka

Prezident Miloš Zeman očekává, že protiruské sankce skončí nejpozději do jednoho roku. Podle něj nemají na ruskou ekonomiku žádný vliv a jen posilují autoritářský charakter tamního režim a zvyšují popularitu ruského prezidenta. Zeman to řekl v přenosu z lánského zámku, který na svém webu vysílal Blesk. Prezident vystupuje proti protiruským sankcím dlouhodobě. Kritici mu vstřícný postoj vůči Rusku vyčítají. Někteří ho označují za propagandistu či agenta Kremlu.

Zeman se ohradil proti tomu, že by byl "propagandista Kremlu". Jmenoval kritiky sankcí. Zmínil rakouského kancléře, slovenského či maďarského premiéra, některé zahraniční diplomaty, šéfa české hospodářské komory, svazu průmyslu a dopravy či českého ministra průmyslu.

Mládek: O prolomení limitů by vláda mohla jednat v létě

O případném prolomení těžebních limitů v severních Čechách by vláda mohla začít jednat v červnu nebo v červenci. V pořadu Partie TV Prima to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Dosažení konsenzu v této otázce nebude úplně jednoduché, dodal Mládek.

Ministerstvo již představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Kromě úplného zachování, nebo naopak úplného prolomení, které by znamenalo úplné zbourání Horního Jiřetína a přilehlých Černic, jsou ve hře dvě částečná řešení. Buď se limity prolomí jen na dole Bílina patřící společnosti ČEZ, nebo v Bílině a částečně na dole Československé armády (ČSA), který patří společnosti Severní energetická. Tato varianta, kterou Mládek podpořil, by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Ministerstvo průmyslu má do konce června rozpracovat sociálně ekonomické dopady jednotlivých variant.

Stropnický: Ve vrbětickém areálu by mohly zůstat dva provozy

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se domnívá, že v areálu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku by měla zůstat zachována pobočka Vojenského technického ústavu a také provoz soukromé firmy vyrábějící chloristan amonný. "Je to podnik, který zaměstnává několik desítek osob z okolí, je to podnik, který exportuje do Evropy," řekl. "Penalizovat tento podnik za tu nešťastnou událost se mi zdá jako zbrklé," prohlásil Stropnický v Otázkách Václava Moravce. V areálu loni dvakrát vybuchly sklady s vojenským materiálem.

Ministerstvo požádá vládu o 140 milionů na soukromé školy

Ministerstvo školství v pondělí požádá vládu o 140 milionů korun na dotace pro soukromé školy. Prostředky potřebuje, protože stále není vyřešena budoucnost financování soukromých a církevních škol. To by měla vyřešit ještě letos komplexní reforma financování regionálního školství. Chládek si představuje, že by církevní školy podepsaly se státem memorandum, v němž by se obě strany zavázaly k poskytnutí určitého objemu finančních prostředků. Ze soukromých škol by pak měly státní dotace dostávat ty, které zaplňují díru na trhu nebo se například věnují handicapovaným dětem. Naopak by stát podle Chládka nadále neměl financovat školy, které duplicitně se státními nabízejí nepotřebné obory.

Zeman přirovnal norský pěstounský systém k programu Lebensborn

Prezident Miloš Zeman přirovnal norskou sociální službu, která odebrala české matce syny, k nacistickému výchovnému programu Lebensborn (Pramen života). Podle hlavy státu mají být děti u norských pěstounů odnárodňovány. Zeman to řekl v rozhovoru s deníkem Blesk. Dodal, že jeho vyjádření je ale provokace, hyperbola a přehánění a jistě vyvolá skandál.

Bratry Michalákovy odebraly norské úřady českým rodičům v květnu 2011 pro podezření na násilí a zanedbávání. Rozhodnutí potvrdil soud. Chlapci vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. S matkou se téměř nevídají. Eva Michaláková se kvůli tomu obrátila loni na norský soud znovu. Zeman řekl, že se před týdnem setkal kvůli kauze bratrů Michalákových s norskou velvyslankyní. Norská ambasadorka v rozhovoru prý několikrát zopakovala, že informace o osudu hochů jsou důvěrné. Prezident podotkl, že pokud ani norské úřady, ani česká strana nemají potřebné dokumenty s důvody, které k odebrání dětí z rodiny vedly, je norská sociální služba "státem ve státě".

Objem daňových nedoplatků loni klesl o čtvrtinu na 111 miliard Kč

Finanční správa ke konci loňského roku evidovala daňové nedoplatky za 110,6 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím rokem objem klesl o 38,3 miliardy korun, tedy o čtvrtinu. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Největší podíl na poklesu má snížení nedoplatků u daně z přidané hodnoty (DPH). "Nedoplatky se snížily díky zlepšenému výběru daní z exekučních řízení, a to o polovinu, a zreálnění stavu nedoplatků odpisy nedobytných pohledávek. Pokles byl ovlivněn i zvyšující se ekonomickou aktivitou v minulém roce a také potlačením významných úniků," uvedla Petlachová.

Při hromadné nehodě desítek aut na D1 bylo zraněno 19 lidí

Na 117. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu došlo k hromadné nehodě několika desítek nákladních a osobních aut. Na místě bylo 19 zraněných osob. Havárie se stala ze zatím nezjištěných příčin mezi sjezdem na Velký Beranov a na Jihlavu. Na místě zasahovala záchranná služba, policie i hasiči, řekla ČTK jejich mluvčí Petra Musilová. Podle lékaře zdravotní záchranné služby Miroslava Havlíka byli tři lidé zraněni těžce. Hasiči přistavili k místu nehody autobus, který poskytuje dočasný azyl pro účastníky nehody.

Hromadná nehoda zhruba 50 aut blokovala pět hodin Pražský okruh

Hromadná nehoda čtyř kamionů a zhruba 50 dalších vozů na 17. kilometru silnice R1 zablokovala na více než pět hodin Pražský okruh ve směru na letiště. Policisté podle mluvčího Tomáše Hulana kvůli havárii také na několik hodin uzavřeli nájezd z dálnice D1 na okruh, krátce byl také uzavřen Lochkovský tunel. Záchranáři na místě kolize ošetřili šest lehce zraněných lidí. V rámci hromadné havárie se podle Hulana stala postupně celá řada menších nehod.

Horská služba nedoporučuje kvůli mlze a sněhu hřebenové túry

Horská služba v Krkonoších kvůli počasí nedoporučuje hřebenové túry. V nejvyšších partiích Krkonoš je mlha, fouká silný vítr a přes noc napadlo zhruba deset centimetrů sněhu. Platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Kvůli počasí se nerozjela ani v jednom ze dvou úseků lanová dráha z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky. "Stojíme kvůli silnému nárazovému větru," řekl ČTK pracovník lanovky.

Firma ČP Cloud spolu s poštou nabídla elektronické posílání dopisů

Firma ČP Cloud začala ve sdružení s Českou poštou nabízet možnost hromadného elektronického posílání listovních zásilek. Dopis a adresu uživatel vyplní na počítači a pošle přes internet, stroje pak dopisy vloží do obálek a Česká pošta je doručí. Uvedli to zástupci společnosti. Pokud uživatel nechce platit žádný paušál, vyjde ho odeslání jednoho dopisu do konce března 18,56 Kč, od dubna pak 22,19 Kč. Počet doručovaných listovních zásilek každoročně klesá. Česká pošta uvádí meziroční pokles výnosů z doručování kolem 700 milionů Kč.

K platnosti referenda o těžbě na Krásnodvorsku chybělo 15 hlasů

Referendum k záměru těžit bentonit v katastru obce Krásný Dvůr na Lounsku je neplatné, bylo zapotřebí 206 hlasů, chybělo jich patnáct. ČTK to řekl starosta Zuliko Vychytil (ČSSD). Současné vedení obce otevření velkého lomu nedaleko obytných domů odmítá. Z těch co přišli, jich 166 udělalo křížek u "ne". "Je škoda, že nepřišlo těch patnáct lidí, protože i kdyby bylo všech patnáct pro těžbu, znamenalo by to naše vítězství," řekl ČTK Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko, které referendum iniciovalo. "Je vidět, že většina je proti, budeme mít argument pro případné jednání na zastupitelstvu či s firmou," doplnil.

Horninu, která se využívá ve slévárenství, v keramické, stavebním či chemickém průmyslu chce u obce Brody těžit společnost Sedlecký kaolin. Zastupitelé před volbami s průzkumným zářezem souhlasili. Nové vedení se postavilo proti otevření lomu, který má mít rozlohu zhruba 40 až 60 hektarů.

Zeman: Kajínek by měl mít nový proces mimo Plzeň

Za dvojnásobnou vraždu doživotně odsouzený Jiří Kajínek by měl mít šanci hájit se znovu před soudem. Jeho případ by pak měl přezkoumat jiný trestní senát, než plzeňský. Řekl to prezident Miloš Zeman. Kajínek proslavený svým útěkem z mírovské věznice v roce 2000, žádal o obnovu procesu již několikrát. Vždy neúspěšně. Trestní senát podle něj může doživotně odsouzeného muže očistit, případná milost by ho podezření nezbavila. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Nácviku záchrany z ledu se na Lipně účastnilo dvě stovky lidí

Téměř dvě stovky lidí se účastnilo nácviku záchrany ze zamrzlé vodní plochy na lipenské přehradě. Do akce v Dolní Vltavici na Českokrumlovsku se zapojili záchranáři z Česka i Polska a Rakouska. Letos nácviku přálo počasí, které v porovnání s minulými roky vytvořilo dostatečně silnou vrstvu ledu. ČTK o tom informoval jeden z organizátorů Milan Bukáček. Záchranáři si vyzkoušeli vyprošťování lidí propadlých do přehrady třeba i pomocí vrtulníku.

Do Prahy dorazil první turnus studentů ze severu Evropy

Do Prahy dorazila první skupina studentů ze severu Evropy, kteří budou v metropoli trávit prázdniny. Do hlavního města přijelo zhruba 380 Dánů a téměř 1300 Švédů, řekl ČTK pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Policisté budou večer kontrolovat bary a restaurace, zaměří se na prodej a konzumaci alkoholu. Do Prahy má během následujících dvou týdnů dorazit až 3000 studentů ze severských zemí. Studenti zatím nedělají v Praze žádné problémy.

Praha 6 odmítla navrhované změny v MHD plánované od dubna

Praha 6 odmítla navrhované změny v MHD plánované od dubna, kdy se otevře další část metra A. Omezení provozu pozemní dopravy je ale podmínkou čerpání evropských dotací na dostavbu metra. Návrh změn MHD kritizují i další pražské čtvrti. Vedení městské části žádá Ropid, který dopravu v Praze organizuje, aby byly v dubnu zavedené pouze změny bezprostředně související se zprovozněním prodloužené trasy metra A. Další změny by měly následovat až po vyhodnocení přepravních průzkumů a zpracování oponentních posudků.

Písek plánuje stavbu parkovacího domu za cca 100 mil. Kč

Písek plánuje výstavbu parkovacího domu v blízkosti centra města. Objekt by měl vzniknout na rohu Komenského ulice a Žižkovy třídy a odhadované náklady se pohybují kolem 100 milionů korun. Město si nechá vypracovat studii, kolik parkovacích míst v centru chybí a podle toho by přizpůsobilo kapacitu domu.

Hlavní nádraží v Ostravě bude bezbariérové, vzniknou tam výtahy

Na hlavním vlakovém nádraží v Ostravě vznikne letos šest výtahů, v nádražní hale i na nástupištích. Díky investici za více než 23 milionů korun pak bude nádraží zcela bezbariérové. ČTK o tom informovali mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský a mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která rozděluje evropské peníze, Michal Sobek. Stavba by měla začít ještě v prvním pololetí. Práce potrvají zhruba tři měsíce.

Stavba zimního stadionu v Telči za 76 mil. Kč začne zjara

Na stavbě zimního stadionu v Telči začnou dělníci pracovat zjara. Nové sportoviště na základě koncesní smlouvy s radnicí vybuduje soukromá firma, která také bude 20 let na vlastní náklady zajišťovat provoz stadionu. Za stavbu od města v šesti splátkách dostane 76 milionů korun. Pokud všechno vyjde podle plánu, vyjedou první bruslaři na novou ledovou plochu v prosinci. Uvedl to telčský starosta Roman Fabeš.

Kombinézu Häkkinena na Plese v Opeře vydražili za milion korun

Rekordních 2,2 milionu korun vynesla dražba na charitativní účely Nadace Terezy Maxové dětem, která se ze soboty na neděli konala na letošním Plesu v Opeře v historické budově Státní opery Národního divadla v Praze. Jen za kombinézu osobně přítomného jezdce Formule 1 Miky Häkkinena zaplatil zájemce za velkého potlesku jeden milion korun. Přitom dosavadní rekordní celková částka, kterou v předchozích ročnících plesu získali pořadatelé díky aukci, činila 745.000 korun.

Hlavními hosty 12. ročníku Plesu v Opeře byli ruská primabalerína Julija Machalinová a právě finský pilot Formule 1 Häkkinen. Tématem plesu konaného ve francouzském duchu se stalo umění žít (Savoir Vivre). Tomu odpovídala volba občerstvení i hudba Camilla Saint - Saënse a Jeana-Baptista Lullyho. Häkkinen dorazil se svoji českou partnerkou Markétou Remešovou Kromotovou, která si oblékla modré šaty se stříbrnými doplňky.

Festival Cirkopolis přivede do Prahy umělce z Francie

Festival Cirkopolis, který se od 15. do 21. února uskuteční v paláci Akropolis a v Divadle Ponec v Praze, přiveze novocirkusová představení plná magie, žonglování i groteskní poetiky Tima Burtona a surreálna Davida Lynche. ČTK to sdělil mluvčí přehlídky Jiří Sedlák. Akce představí i kouzelnického mága Yanna Frische, světového šampiona World Champion of Magic 2012, dodal Sedlák. V letošním druhém ročníku bude podle něj program zaměřen na současnou francouzskou novocirkusovou tvorbu.

Šumavské Prášily vybudovaly tábořiště pro pěší a cykloturisty

K lákaní pěších turistů a běžkařů v létě i v zimě vybudovala šumavská vesnička Prášily veřejné tábořiště. Je to forma zážitku, která na území národního parku chybí a patří sem, řekl ČTK starosta Libor Pospíšil. Příhraniční obec se 150 obyvateli, jejíž roční rozpočet je kolem čtyř milionů korun, investovala do tábořiště 1,5 milionu korun. Návštěvníci tam sociální zařízení a sprchy s bezbariérovým přístupem, přípojku elektřiny, zděný domek s lavicemi a stoly, kde si mohou zatopit. "Chceme tu ještě vybudovat úschovnu kol a zavazadel, aby tu lidé mohli strávit několik dní," řekl.

V Brně se letos poprvé uskuteční Národní výstava myslivosti

Na brněnském výstavišti se letos na konci června uskuteční premiérový ročník Národní výstavy myslivosti, kterou chtějí pořadatelé opakovat jednou za dva roky. Veletrhy Brno tak reagují na přání myslivců, kteří už mají jednu výstavu Silva Regina. Nová výstava však má být určená více široké veřejnosti, informoval v tiskové zprávě ředitel výstavy Jan Kuběna.

Sport

České tenistky plní roli favoritek a už jen bod je dělí od postupu do semifinále Fed Cupu. Výběr kapitána Petra Pály je sice v Québecu bez největších hvězd, ale nad Kanadou vede v 1. kole po úvodním dnu 2:0 na zápasy. Karolína Plíšková porazila Francoise Abandaovou 6:2, 6:4 a druhý bod přidala Tereza Smitková po snadné výhře nad Gabrielou Dabrowskou 6:1 a 6:2. Před zápasem Plíšková komunikovala přes textové zprávy s českou jedničkou Petrou Kvitovou, která se tentokrát z utkání omluvila. "Napsala mi, že drží palce a že to zvládneme," uvedla Plíšková.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová skončila pátá ve stíhacím závodu na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. V hustém sněžení vyhrála Běloruska Darja Domračevová i se čtyřmi chybami na střelnicích. Druhá byla se ztrátou 6,8 sekundy Finka Kaisa Mäkäräinenová, třetí skončila vítězka sprintu Laura Dahlmeierová z Německa. Soukalová jela skvělý závod, do kterého vybíhala z dvacátého místa s mankem více než minutu. Na prvních třech položkách ale neminula a po třetí střelbě se dokonce ocitla v čele závodu. Dvě chyby v závěru ji ale odsunuly, přesto si připsala třetí nejlepší individuální výsledek v sezoně. Třetí místo po sprintu neudržela Veronika Vítková, a to vinou pěti trestných kol a zmatků na poslední střelbě, po nichž byla klasifikována na 11. místě.

Biatlonista Michal Šlesingr medaili ve stíhacím závodu v Novém Městě na Moravě nezískal, po horším běžeckém výkonu a jedné chybě na střelnici skončil jedenáctý. Závod Světového poháru vyhrál díky skvělému běhu Slovinec Jakov Fak, vítěz sobotního sprintu, který v závěru udolal rychlým tempem Němce Simona Schemppa. Třetí místo obsadil Francouz Martin Fourcade.

Český lyžař Ondřej Bank měl těsně před cílem sjezdu do kombinace na mistrovství světa v americkém Beaver Creeku těžký pád a lékaři ho v cílovém prostoru několik desítek minut ošetřovali. Nakonec byl odvezen na kanadských saních. Podle agenturních fotografií měl krvavé šrámy v obličeji, zprávy z jeho týmu hovoří o tom, že už je při vědomí. Na posledním mezičasu jel Bank na třetí pozici, ale po skoku v jedné z posledních zatáček přišel o lyži, která se mu zařízla do sněhu. Cílem proletěl v kotrmelcích a chvíli zůstal v bezvědomí.

V předchozím závodu ve sjezdu obsadil Ondřej Bank senzační sedmé místo. Ztratil pouhých 56 setin na nečekaného vítěze Patricka Künga ze Švýcarska, který vybojoval první medaili z MS v kariéře. Druhý skončil Američan Travis Ganong s mankem 24 setin a získal rovněž premiérovou medaili z MS, třetí byl další švýcarský závodník Beat Feuz. Od medaile Banka dělilo 25 setin. Bank předvedl životní jízdu. "Byl to nádherný závod, úžasná trať, já to tady mám strašně rád, paráda," radoval se. Bank se postaral o nejlepší výsledek českého lyžaře ve sjezdu v historii.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třetí v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Byl to jeho poslední start před mistrovstvím světa ve Falunu. Vyhrál Nor Anders Fannemel, druhý byl Polák Kamil Stoch. Koudelka, který se dostal na stupně vítězů poosmé v sezoně a podesáté v kariéře, vynechá v SP následující lety ve Vikersundu. Koudelka skočil v prvním kole 131,5 metru a byl jedenáctý, ale na pódium mu scházelo jen pět a půl bodu. V druhém pokusu využil příznivých povětrnostních podmínek a doletěl až na 140,5 metru.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová završila sprinterský Světový pohár v Heerenveenu třetím místem v závodě na 1000 metrů. V elitním seriálu je to její třetí bronz v kariéře.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila sedmá na Světovém poháru v kanadském Val St. Come, který byl možná její poslední v kariéře. Dvaatřicetileté boulařce unikl postup do šestičlenného superfinále o 32 setin bodu, nicméně i ve druhém závodu po nevydařeném mistrovství světa v Rakousku atakovala nejvyšší příčky. Sudová původně po šampionátu v Kreischbergu uvažovala o konci sezony a možná i kariéry, ale sáhla do vlastních úspor a vydala se ještě na dva závody do zámoří. Před týdnem v Lake Placid si spravila chuť pátým místem a teď v mrazivé Kanadě jí těsně unikla druhá finálová jízda. Z vítězství se radovala americká hvězda Hannah Kearneyová, trojnásobná mistryně světa.

Sjezdařka Pavla Klicnarová získala na Světové zimní univerziádě ve Španělsku stříbro v kombinaci. Za vítěznou Ruskou Darjou Ovčinnikovovou zaostala v součtu super-G a slalomu o 26 setin sekundy. Po úvodní rychlostní disciplíně byla sedmadvacetiletá vysokoškolačka pátá, ale druhým slalomářským časem se pak posunula až na stříbrnou pozici. Postarala se tak o první českou medaili po přesunu univerziádních soutěží ze Slovenska, kde výprava získala jedno zlato, jedno stříbro a čtyři bronzy.

Pavel Maslák vyhrál na mítinku v Saské Kamenici závod na 400 metrů. Časem 45,82 vytvořil nový rekord mítinku a jen o dvě setiny zaostal za svým týden starým maximem z Moskvy. Dál s převahou vede letošní evropské tabulky, dnes nejbližšího soupeře Poláka Rafala Onelka porazil o 86 setin.

Favorizovaný Adam Sebastian Helcelet získal halový titul českého mistra v sedmiboji a ujal se vedení ve světových atletických tabulkách. Ve dvoudenní soutěži v pražské Stromovce nasbíral 6164 bodů a prakticky si zajistil účast na březnovém mistrovství Evropy v Praze.

Kateřina Cachová se stala českou atletickou mistryní v pětiboji. V pražské Stromovce vytvořila rekord šampionátu výkonem 4386 bodů a zlepšením osobního maxima o 247 bodů si řekla o start ve víceboji na halovém mistrovství Evropy v Praze. Místo má už jisté česká jednička Eliška Klučinová, která dva týdny po osobním rekordu v Apeldoornu (4531 bodů) dala přednost tréninku.

České florbalistky porazily v Nitře v kvalifikaci mistrovství světa Rusko 8:1, zůstávají bez ztráty bodu a zajistily si účast na prosincovém turnaji v Tampere.

Tenistka Nicole Vaidišová se poprvé po návratu na kurty dostala do semifinále turnaje nižší kategorie ITF. Bývalá světová sedmička postoupila z kvalifikace mezi čtyři nejlepší hráčky v americkém Midlandu, ale v boji o finále prohrála s Němkou Tatjanou Mariaovou (148. WTA) 4:6 a 5:7.

Chození o berlích střídá s ležením na posteli, do toho lyžař Tomáš Kraus přijímá návštěvy, telefonuje a odpovídá na povzbudivé zprávy od kamarádů. Český skikrosař je den po operaci zlomené stehenní kosti v nemocnici ve švýcarském Churu v dobré náladě, i když sezona pro něj skončila. O dalším pokračování kariéry se zatím nehodlá bavit, byť aktuálně o něm nechce moc slyšet. Než ale udělá rozhodnutí, jestli bude ještě rok závodit, jak původně chtěl, chce se nejprve uzdravit. Zranil se ve čtvrtfinálové jízdě na Světovém poháru v Arose. Kraus ještě chvíli před cílem byl na nepostupové třetí pozici, ale cítil rychlost a věřil si, že na posledním skoku by mohl doletět na druhé místo. Při pádu si zlomil pravou stehenní kost, ze svahu odjel na kanadských saních.

Počasí

Zpočátku oblačno až polojasno. Od severozápadu zataženo, občasné sněžení, na horách i trvalejší. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při zmenšené oblačnosti kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C. Čerstvý severozápadní vítr.

08-02-2015