Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

10-02-2015

Zeman podpořil Jordánsko v boji proti teroristům

Prezident Miloš Zeman podpořil Jordánsko v boji proti mezinárodnímu terorismu. Česko je podle něj připraveno se podílet na společné akci proti extremistům. Na česko-jordánském podnikatelském fóru v Ammánu řekl, že až bude terorismus poražen, zůstane prostor pro ekonomickou spolupráci. Jordánsko minulý týden zvýšilo svou účast na mezinárodní akci proti organizaci Islámský stát poté, co radikálové zveřejnili video s brutální vraždou zajatého jordánského pilota. Zeman opět Jordánsku vyjádřil svou účast.

Ministryně spravedlnosti Válková podala demisi k 1. březnu

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podala demisi k 1. březnu. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ukončil tak debaty o její politické budoucnosti. Demisi ministryně, kterou má nahradit její náměstek Robert Pelikán, k začátku března očekával prezident Miloš Zeman. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rezignaci obdržel a vzal na vědomí. Válková míní, že za rok ve funkci udělala maximum.

Podle opozice nese Pelikán velkou zodpovědnost za stav resortu. "Pan Pelikán několik posledních měsíců na ministerstvu spravedlnosti působil ve funkci prvního náměstka, to znamená, nemůže se zcela distancovat od toho, co se na ministerstvu odehrávalo," poznamenal k tomu Sobotka. Nový ministr musí podle něj zajistit naplnění podmínek smíru se soudci a státními zástupci a zároveň dohnat resty úřadu. Ministryně dlouhodobě čelila kritice kvůli své personální politice, když za jejího působení odešlo několik jejích náměstků, a neplnění legislativního plánu, velmi kritizovaný byl například návrh zákona o státním zastupitelství.

Pelikán se chce zaměřit na exekutory či úpravu insolvencí

Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán pokládá za prioritní úkoly ministerstva nový zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a přípravu dlouhodobé strategie justice. První náměstek odcházející ministryně Heleny Válkové (ANO) novinářům řekl, že do funkce jde s odvahou. Zároveň popřel spekulace, podle nichž se na převzetí resortu připravoval už od léta, kdy na ministerstvo přišel.

Sobotka: ČR nepoleví v kauze Michalákových v diplomatickém tlaku

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky nepoleví v diplomatickém tlaku v kauze bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly v květnu 2011 jejich matce. Do Norska v nejbližších dnech odjede ředitel brněnského úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. S norskými institucemi by měl jednat o frekvenci schůzek synů s matkou i s dalšími příbuznými či o jejich výuce češtiny. Premiér to řekl po setkání s matkou chlapců.

Rozhodnutí o tom, zda Michaláková dostane z pěstounských rodin v Norsku zpátky své děti, by mohlo padnout letos v prvním pololetí. Česká matka by se možná také brzy měla setkat se svými syny, termín ale ještě nepadl. ČTK to řekla její advokátka Janne Fjelnsethová.

Chovanec: První Češi by mohli dorazit z Ukrajiny po půlce března

Proces přesídlení 15 syrských dětí s rodinami z Jordánska do Česka je teprve v počátcích, nyní se vybírají vhodní adepti. Zatím není možné odhadnout, kdy by mohli tito uprchlíci přijet, řekl dnes poslancům v diskusi o české bezpečnostní a imigrační politice ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Naopak první volyňští Češi by mohli dorazit z Ukrajiny podle něho po polovině března.

MMR: Česku hrozí, že letos nevyčerpá z fondů EU až 85 mld. Kč

Česku hrozí, že letos nevyčerpá z evropských fondů v krajním případě až 85 miliard korun, varuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). V tiskové zprávě o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Výsledná "ztráta" však bude s největší pravděpodobností výrazně nižší, jde totiž podle ní o krizovou variantu. Česko má s čerpáním peněz z evropských fondů problémy dlouhodobě. Už v roce 2013 nedočerpalo 12 miliard korun a loni přišlo o dalších devět miliard.

Poslanci Úsvitu se dohodli na založení nové politické strany

Poslanci a předsednictvo Úsvitu se dohodli na založení nové politické strany. Chtějí, aby vznikla nová platforma pro hájení národních zájmů, spolupracovat má mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Na tiskové konferenci to oznámili zástupci strany. Pro usnesení prý hlasovalo deset ze 12 přítomných poslanců.Snahu poslanců Úsvitu o založení nové strany chápe šéf hnutí Tomio Okamura jako pokus o převzetí hnutí a jeho likvidaci. Řekl to na tiskové konferenci. Chce proto svolat členskou konferenci, aby hlasovala o budoucnosti strany.

Vláda a odbory se nesblížily v otázce platů úředníků

Vláda a odbory se zatím nesblížily v otázce zvýšení platů úředníků ve státní službě. Po schůzce lídrů koaličních stran a odborářů to ČTK řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Atmosféru schůzky, kterou budou následovat další, si ale obě strany pochvalovaly. "Jsme si vyměnili informace, že to není o nějakém plošném navýšení o 25 procent, ale je to skutečně o tom, aby to odměňování bylo transparentní a jasné," řekl ČTK po schůzce ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se zatím proti plošnému zvyšování platů staví. Služební zákon by se měl týkat asi 61.000 úředníků. Ti mimo jiné budou muset poslechnout a nechat se přeložit do jiného města, či odjet na služební cestu. Neměli by také být ve vedení a v radách firem. Podle odborových předáků tak ti, kteří se v práci budou řídit služebním zákonem místo zákoníku práce, přišli o část zaměstnaneckých práv. Stát by jim proto měl tuto situaci nějak nahradit. Nastavení odměňování žádá po Česku Evropská komise. Ministerstvo práce propočítalo čtyři varianty růstu výdělků, a to o pět, deset, 15 a 25 procent. Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) by se zvýšení mělo odvíjet od náročnosti práce. Na kritériích pracuje její úřad s ministerstvem vnitra.

Hejtman: Do zóny Škoda Auto Kvasiny by mohlo jít přes miliardu Kč

Do veřejné infrastruktury a rozšíření průmyslové zóny Solnice-Kvasiny kvůli rozvoji závodu Škody Auto by mohlo z veřejných rozpočtů jít celkem přes miliardu korun. ČTK to řekl hradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Vláda v pondělí schválila usnesení o podpoře ve výši 570 milionů korun. Kraj by podle hejtmana měl dát asi 300 milionů korun. Další peníze by na jednotlivé projekty měly poskytnout další státní instituce, například ministerstvo průmyslu, Státní fond dopravní infrastruktury či ministerstvo zdravotnictví. Stát například podpoří vybudování nové strategické průmyslové zóny o velikosti 51,62 hektaru, která navazuje na průmyslovou zónu Kvasiny. Zároveň tu bude vybudována nezbytná veřejná infrastruktura. "Půjde o investice do obchvatu obcí, zvýšení kapacity železničních tratí, vybudování nových cyklostezek, chodníků a měla by se zlepšit i situace ve školství a regionálním zdravotnictví," uvedl v pondělí Sobotka. Podle hejtmana by se například Opočno mělo dočkat obchvatu.

Stavebnictví by mělo letos růst o 3 až 5 pct, odhadují stavaři

České stavebnictví by mělo letos růst o tři až pět procent. ČTK to řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Loňský růst činil 2,3 procenta.

Ředitelství žádá na mostech v Ostravě vyhlášení havarijního stavu

Urychlit opravy problematických dálničních nájezdů na dálnici D1 v Ostravě Přívoze má podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlášení havarijního stavu. Ředitelství proto nechalo zpracovat posudek, který by měl být hotový do konce týdne a na jehož základě požádá krajský úřad o vyhlášení havarijního stavu. Ten státní organizaci umožní obejít klasické výběrové řízení a oslovit jen několik stavebních společností. Oba přivaděče by pak mohly být opravené do konce května, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Pedagogické fakulty budou dohlížet na dostudování studentů UJAK

Pedagogické fakulty veřejných vysokých škol poskytnou odbornou garanci, aby mohli studenti speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) dokončit své studium. Minimálně studenti závěrečného ročníku by mohli získat diplom na této soukromé vysoké škole. O konkrétních podmínkách případných přestupů dalších studentů na jiné vysoké školy se bude jednat později. Na úterní schůzce se na tom domluvili ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), rektor UJAK Luboš Chaloupka a děkani pedagogických fakult. V posledním ročníku jsou zhruba čtyři stovky ze 1418 ohrožených studentů. Ti by mohli dotáhnout studium do konce díky konsorciu ze zástupců pedagogických fakult, které bude odborným garantem kvality.

V Praze centrála UNICEF nebude, sídlit bude v Budapešti

Praha neuspěla s kandidaturou na nové sídlo celosvětové centrály Dětského fondu OSN UNICEF. Organizace oznámila, že její ústředí bude v Budapešti. V české metropoli měla centrála možnost sídlit ve Veletržním paláci, kde je nyní Národní galerie.

Odborně vzdělaní středoškoláci většinou v oboru nezůstávají

Vyučení a maturanti ze středních odborných škol většinou nepracují ve vystudovaném oboru, ukázala studie Národního ústavu pro vzdělávání zaměřená na situaci v roce 2013. Kvalifikaci získanou ve škole podle ní přímo uplatňuje 46 procent vyučených a 35 procent maturantů, kteří školu dokončili maximálně o šest let dříve. V případě vyučených v oboru zůstávají zejména absolventi strojírenských oborů, u maturantů jsou v oboru zaměstnáni zdravotníci, úředníci nebo absolventi zaměření na pedagogiku a sociální péči. Autorka studie Gabriela Doležalová také sledovala podíl absolventů, u nichž zaměstnání nemá vůbec nic společného s oborem, který vystudovali. Jedná se o například o případ, kdy lidé se vzděláním ve stavebnictví pracují jako barmani nebo kuchaři.

Šumperské muzeum představuje tvorbu Radka Pilaře

Šumperské muzeum otevřelo výstavu věnovanou výtvarníkovi Radku Pilařovi, který je spjat hlavně s postavičkami Večerníčka a loupežníka Rumcajse. Prostory Rytířského sálu šumperského muzea obsadily obyvatelé pohádkového lesa Řáholce i postavy z jiných pohádek. K vidění jsou také barevné litografie autora, který zemřel v roce 1993. Expozice potrvá do konce března, sdělili ČTK zástupci muzea.

Počasí ve středu

Většinou zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.

10-02-2015