Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-03-2015

Kvůli pohřešovanému občanovi v Libyi odcestují dva diplomaté

Dva čeští diplomaté odcestují do zahraničí, aby řešili situaci pohřešovaného českého občana v Libyi. Muž je zaměstnancem ropné společnosti a pohřešuje se po pátečním ozbrojeném útoku na ropná pole. První diplomat má odcestovat do regionu v neděli, další by měl vyrazit na cestu během 48 hodin. ČTK to po jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničních věcí řekl ministr Lubomír Zaorálek. Situací se bude v pondělí zabývat i vláda. Zaorálek zdůraznil, že český občan je pohřešován. "Jakákoli upřesňující informace, která jde nad to, že je pohřešován, není natolik bezpečně ověřená, abychom ji mohli potvrdit," řekl Zaorálek ČTK. V sobotu řekl Českému rozhlasu, že ministerstvo se snaží zjistit, co se na místě stalo, kde pohřešovaný Čech nyní je a jak ho dostat na svobodu. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová řekla ČTK, že v Libyi se pohybují čeští občané pravděpodobně spíše v jednotkách. Ministerstvo se o nich dozví, pokud ho občané kontaktují, nebo pokud jsou v kontaktu s rodinou, která to pak ministerstvu sdělí.

Zeman považuje Sobotkova slova o tom, že poškozoval ČSSD, za lež

Prezident a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman se ohradil proti tvrzení současného šéfa strany Bohuslava Sobotky, že v jeho politickém angažmá po prezidentské volbě v roce 2003 lze pozorovat příklady jednání, které poškozovaly sociální demokracii. V rozhovoru, který zveřejnil server Parlamentní listy, Zeman tato slova označil za lež a na adresu Sobotky uvedl, že "zrádce omlouvá svoji vlastní zradu". Sobotka ale nehodlá na svém názoru nic měnit, sdělil ČTK.

MF chce snížit počet poskytovatelů půjček z 50.000 na pětinu

Ministerstvo financí (MF) chce zpřísnit podmínky pro poskytovatele nebankovních půjček. V Česku je jich 50.000. Díky přísnějším podmínkám pro vstup na trh a sjednocení dozoru nad poskytovateli úvěrů by jejich počet měl výrazně klesnout na maximálně 10.000. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl náměstek ministra financí Martin Pros (ČSSD). Ministerstvo chce zákon předložit vládě k projednání v červnu. První návrh zákona je podle Prose už připraven.

Poslanci rozhodnou o energetice, penzích a Svobodově stíhání

Poslanci budou na nejbližší schůzi schvalovat rozsáhlou novelu energetického zákona a první krok ke zrušení druhého důchodového pilíře. Rozhodnou taky o policejní žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. V úvodním kole se poslanci začnou zabývat například takzvanou finanční ústavou proti zadlužování státu. Schůze Sněmovny začne v úterý odpoledne. Pak se po dvoutýdenní přestávce na zasedání výborů protáhne do dubna.

Až 1500 vojákům by se měl zvýšit příjem o tisíce korun

Až 1500 vojákům by se měl zvýšit příjem o tisíce korun. Počítá s tím vládní nařízení, které určuje pozice, za které by vojáci dostali takzvaný stabilizační příspěvek. Nárok na něj mají mít třeba vojenští lékaři, vědci, letci, příslušníci speciálních sil 601. skupiny, ale i Hradní stráž. Ministerstvo obrany si od změny slibuje, že z vojska nebudou odcházet vojáci, do jejichž vzdělání a výcviku armáda investovala nemalé prostředky. Vyplývá to z návrhu nařízení, které je zveřejněno na webu vlády. Příplatek by měl ministerstvo obrany ročně stát 68 milionů korun.

Mezi sklady ve Vrběticích a Květnou projel druhý konvoj

Mezi muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku a Květnou na Svitavsku v doprovodu policie projel druhý konvoj pěti speciálních hasičských automobilů naložených raketovým palivem. Z Vrbětic vyjel po 13:30, do Květné dorazil stejně jako v sobotu po zhruba čtyřech hodinách. ČTK to řekl šéf skladu v Květné Vojtěch Pražan, který je i místostarostou Květné.

Tisíce lidí o víkendu vyrazily na lyže, počasí jim přálo

Lyžařská střediska v Česku mají za sebou vydařený víkend. Slunečné počasí přilákalo na sjezdovky tisíce lyžařů, ačkoli sněhové podmínky nebyly všude vzhledem k jarním teplotám ideální po celý den. Na své si přišli i běžkaři, například na hřebenech Krkonoš mají stále téměř metr sněhu. Návštěvnost tak mnozí provozovatelé vleků hodnotí na počátek března dobře a hlavně ve velkých areálech věří tomu, že se u nich bude lyžovat až do Velikonoc. Tisíce lidí lyžovaly i v moravských skiareálech. V Jeseníkách provozovatelé navíc očekávají, že se svahy zaplní i v týdnu, a to hlavně díky prázdninám ve Zlínském kraji. Provozovatelé beskydských areálů mluví dokonce o nadprůměrné návštěvnosti. Vzhledem k dostatku sněhu pojedou v plném provozu i celý příští týden a například lyžařské středisko Gruň ve Starých Hamrech už nyní láká návštěvníky na příští víkend na zabijačkové hody.

Zemřela historička Olivová, nositelka Medaile za zásluhy

V sobotu ve věku 88 let zemřela historička a předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová. Loni jí prezident Miloš Zeman udělil Medaili prvního stupně Za zásluhy o stát. O úmrtí historičky ČTK informovala rodina. Termín posledního rozloučení zatím není stanoven. Olivová vystudovala historii a geografii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Krátce pracovala v Politickém archivu kanceláře prezidenta republiky, kde získala přístup k soukromému archivu Edvarda Beneše. Poté působila na Vysoké škole politických a hospodářských věd, na Katedře československých dějin na FF UK a na Katedře etnografie FF UK. Zabývala se zejména obdobím první republiky, osobností Beneše, ale například i dějinami sportu. Společnost Edvarda Beneše, kterou Olivová vedla, navázala v roce 1990 na činnost Ústavu Dr. Edvarda Beneše pro politické a sociální studium, který působil v Londýně v letech 1950 až 1964. Společnost pravidelně pořádá veřejné přednášky předních českých historiků a vydává bulletin o své činnosti.

Týden výtvarné kultury chce v Brně šířit nadšení pro umění

Šířit nadšení pro výtvarné umění a zdůraznit jeho význam pro život ve městě je cílem Týdne výtvarné kultury, který v pondělí začíná v Brně. Nabízí přednášky, tvůrčí dílny, diskuse, koncerty a samozřejmě také výstavy. Festival pošesté organizuje Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity spolu s dalšími institucemi. "Pestrost, množství i povaha programů dělá z Týdne výtvarné kultury jedinečnou brněnskou událost. Nejde zdaleka už jen o výtvarné umění, iniciujeme koncerty, vizuální projekce, multižánrové projekty," uvedla za organizátory Jana Reichel. Letošním podtitulem Zahoř pro umění! se Týden výtvarné kultury hlásí k odkazu teoretika a popularizátora umění Igora Zhoře. "V roce 2015 si připomínáme jeho nedožité devadesáté narozeniny, jeho čtivé knihy o umění, jeho podíl na vzniku Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně a jeho nadšení pro umělecký život," uvedl vedoucí katedry výtvarné výchovy Radek Horáček. Zhoř zemřel v roce 1997.

Klicperovo divadlo uvedlo Evžena Oněgina v režii dua SKUTR

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu v premiéře uvedlo adaptaci románu Evžen Oněgin v režii dua SKUTR tvořeného Martinem Kukačkou a Lukášem Trpišovským. Oněgin je v Klicperově divadle v sezoně 2014/2015 šestou premiérou, divadlo uvede ještě 16. května nastudování francouzské komedie Škola pro ženy a 30. května hru Český les Davida Drábka.

Festival Cinefest se od 12. března zastaví v pražském Ponrepu

Ve dnech 12. až 16. března se v kině Národního filmového archivu Ponrepo v Praze zastaví Mezinárodní festival německého filmového dědictví Cinefest. Jeho jedenáctý ročník je nazván "Proti? Veřejnost!" a nabídne sedm dokumentů.

Sport

Jakub Holuša je halovým mistrem Evropy v běhu na 1500 m. V pražské O2 areně navíc časem 3:37,68 o víc než sekundu překonal vlastní český rekord.

Pavel Maslák obhájil titul halového mistra Evropy v běhu na 400 metrů. Ve finále v pražské O2 areně potvrdil roli hlavního favorita a časem 45,33 sekundy zlepšil rekord šampionátu, který držel od roku 2002 Polák Marek Plawgo výkonem o šest setin horším. Úřadující halový mistr světa vyhrál rozdílem třídy, druhého Belgičana Dylana Borléeho porazil téměř o sekundu.

Čtvrtkaři Daniel Němeček, Patrik Šorm, Jan Tesař a Pavel Maslák obhájili na halovém mistrovství Evropy v Praze bronzovou medaili. Finišman Maslák protnul cílovou čáru v novém českém rekordu 3:04,09 a získal v O2 areně druhou medaili po titulu z individuálního závodu. Štafetu vyhráli Belgičané v evropském rekordu 3:02,87 před Poláky.

Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet obsadil na halovém mistrovství Evropy v Praze páté místo ziskem 6031 bodů. V průběhu druhého dne neudržel třetí příčku, na kterou se posunul po běhu na 60 metrů překážek. V dalších dvou disciplínách se vždy o místo propadl. Druhý Čech na startu Marek Lukáš skončil devátý součtem 5865 bodů.

Denisa Rosolová obsadila na halovém mistrovství Evropy v běhu na 400 m 6. místo v čase 53,20. Titul získala Ukrajinka Natalja Pyhydová (51,96).

Tyčkař Jan Kudlička skončil ve finále na halovém mistrovství Evropy v Praze sedmý. Bronzový medailista z HMS přeskočil 565 centimetrů.

Výškař Jaroslav Bába třetí medaili za sebou na halovém mistrovství Evropy nezískal. Obhájce bronzu skončil v O2 areně výkonem 228 cm pátý.

Čeští tenisté prohráli v 1. kole Davisova poháru s Austrálií 2:3 a po čtyřech letech budou bojovat o záchranu ve Světové skupině. Jejich naděje na obrat zhasla hned v úvodní dvouhře, v které Lukáš Rosol podlehl v ostravské ČEZ Areně Bernardu Tomicovi 6:7, 3:6 a 6:7. Za již rozhodnutého stavu porazil debutující Jan Mertl na závěr Samuela Grotha 6:3 a 6:2. Australané se utkají ve čtvrtfinále s Kazachstánem.

Stanislav Řezáč skončil třetí ve slavném Vasově běhu. Českého lyžaře porazili v závodu na 90 km jen Norové Petter Eliassen a Anders Aukland.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila ve stíhacím závodě na světovém šampionátu v Kontiolahti páté místo. Po sprintu se posunula o třináct míst, k medaili jí chybělo necelých 27 sekund.

Počasí v pondělí

Skoro jasno až polojasno. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

08-03-2015