Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

20-03-2015

Armáda počítá s provokacemi proti přejezdu vojenského konvoje USA

Armáda má vytipována místa, kde by americký vojenský konvoj mohl čelit provokacím. Očekává je zejména na počátku jeho přejezdu přes Česko na přelomu března a dubna. Na tiskové konferenci to řekl zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se pozastavil nad vlnou odporu proti plánovanému průjezdu amerických sil. Podle Stropnického takový přejezd spojeneckých sil není ničím výjimečným. "Děje se tak viditelně, protože to situace vyžaduje," zdůraznil skutečnost, že průjezd amerických jednotek má zároveň demonstrovat jejich podporu aliančním státům, které mají obavu z ruské agrese. Právě tuto skutečnost kritizují zejména levicová hnutí a aktivisté. Komunisté a některé iniciativy připravují petiční akce, k demonstracím se svolávají lidé na sociálních sítích.

Součástí konvoje, který Českem projede mezi 29. březnem a 1. dubnem, má být zhruba 516 lidí a 118 převážně kolových vozidel. Přes Česko pojedou třemi trasami, které se spojí v Praze. Odtud budou pokračovat přes Plzeň na armádní základnu u bavorského Vilsecku, která leží asi 65 kilometrů od českých hranic. Americké jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání).

Dosluhující bojové vrtulníky nahradí víceúčelové stroje

Dosluhující armádní vrtulníky by měly v příštích letech nahradit víceúčelové stroje. Na velké zakázce za několik miliard se už začne pracovat. Dodávka strojů rozdělená na etapy by mohla začít asi v roce 2017. Na dotaz ČTK to řekl ministr obrany Martin Stropnický, který v Líních u Plzně navštívil Centrum letecké záchranné služby, jež zajišťuje nepřetržitý provoz pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

ČR do závěrů jednání EU prosadila téma dostupných cen elektřiny

Česká republika na summitu v Bruselu podpořila projekt energetické unie. Do závěru jednání se jí společně s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky navíc podařilo prosadit zmínku, že je třeba klást důraz i na téma dostupných cen elektrické energie pro domácnosti i podniky. Obecně je zde rovněž nově naznačeno, že by do budoucna nemělo docházet k podobnému náporu elektřiny z Německa, kterým česká přenosová soustava čelila na začátku letošního roku. V příštích měsících Evropská komise připraví jednotlivé konkrétní legislativní návrhy týkající se energetické unie.

Při Babišově mítinku v Ostravě zadržela policie muže s noži

Policie zadržela muže, který během pondělního mítinku ministra financí Andreje Babiše (ANO) v Ostravě vyhrožoval násilím. Televize Prima uvedla, že plánoval útok na Babiše. Podle policie se chtěl pomstít za to, že nikdo neřeší jeho problémy. Muž ozbrojený noži a paralyzérem skončil v psychiatrické léčebně. Ředitel ostravské kriminální policie Radovan Vojta ČTK řekl, že muž obcházel se svým problémem poslance zvolené za ANO, ale neuspěl u nich. Proto v předsálí Domu kultury města Ostravy, kde se právě konalo setkání veřejnosti s ministrem financí, prohlásil, že si to půjde vyříkat na diskusi s Babišem. "Při rozhovoru se svědkyní, která vše později oznámila policii, uvedl, že to bude jako v Brodě," upřesnila policejní mluvčí Gabriela Holčáková. V uherskobrodské restauraci Družba v únoru 63letý muž zastřelil osm lidí a pak sebe.

Objem tendrů vypsaných veřejnými institucemi roste o čtvrtinu

Veřejné instituce i letos pokračují v intenzivním investování. Jen do konce února vypsaly tendry za 39,2 miliardy korun, tedy o čtvrtinu (24,5 procenta) více než loni. Celkem během prvních dvou měsíců letošního roku do Věstníku veřejných zakázek zapsaly 1163 soutěží, což je meziročně o 15 procent více. Upozornila na to analýza společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici. Výrazně více tendrů letos zadaly dva hlavní státní investoři - Ředitelství silnic a dálnic ČR a Správa železniční dopravní cesty.

Jurečka v neděli odletí s podnikateli do USA

Zástupci jedenácti českých firem zabývajících se výrobou potravin či nápojů se od neděle zúčastní spolu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou týdenní mise po Spojených státech (USA). Pracovní cesty se zúčastní také představitelé Potravinářské komory ČR. Firmy zde budou hledat možnosti odbytu pro své výrobky. Ministr se setká mimo jiné za zástupkyní ministerstva zemědělství USA. Delegace navštíví postupně čtyři státy USA.

Na seznamu zúčastněných firem mají největší zastoupení zpracovatelé masa a mléčných výrobků. Do USA se s ministrem vydá například zástupce největšího tuzemského masokombinátu, Kosteleckých uzenin a největší domácí mlékárny, jihočeské Madety. Mise se zúčastní také likérka Rudolf Jelínek, ale také výrobce piva, bezlepkových cereálních tyčinek či kojenecké výživy. České firmy loni do USA vyvezly zemědělského a potravinářského zboží za 806 milionů Kč, což byla o 18 procent meziročně vyšší částka. Výrazněji však rostl dovoz, který se oproti roku 2013 zvýšil bezmála o čtvrtinu na 2,4 miliardy korun.

Ministru Ťokovi se rozpadá expertní tým k mýtu

Ministru dopravy Danu Ťokovi (za ANO) se rozpadá expertní tým k mýtu. Na působení ve skupině, která má připravit výběrové řízení na elektronické mýtné, rezignovali klíčoví externí spolupracovníci, Václav Jirovský z ČVUT a expert na finanční technologie Ondřej Zaoral. "Nefungovala komunikace mezi vedením ministerstva a mezi skupinou," řekl ČTK Zaoral. K definitivnímu rozhodnutí opustit pracovní skupinu Zaorala nicméně vedlo mediální vystupování ministra, který uvedl, že s výsledky pracovní skupiny není spokojený.

Problém má ministr i s firmou Kapsch, která se ohradila proti vynucování slev. Ministerstvo dopravy přitom součinnost s Kapschem potřebuje k tomu, aby vůbec mohlo soutěž na nového provozovatele mýta vypsat. Až do konce platnosti stávající smlouvy v prosinci 2016 je Kapsch podle ministerského právního oddělení výhradním držitelem licenčních práv umožňujících systém provozovat a pozměňovat.

Hejtmani rezignují na funkce v řídicím výboru pro přípravu tendru na dodavatele mýtného systému. Výbor podle nich nepracuje a rozhoduje se jinde. Novinářům to po jednání hejtmanů ve Štiříně u Prahy řekl šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle Haška výbor opouští on a další nominovaný za kraje, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Hašek připomněl, že skupinu zřídila vláda a nominovala do ní širší spektrum lidí, teď se prý ale vše připravuje na ministerstvu dopravy a hejtmani o tom nemají informace.

Hejtmani budou řešit s vládou propad v daňových příjmech

Hejtmani chtějí řešit s vládou a především s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) propad v daňových příjmech. Pokles podle šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) letos představuje proti očekávání 15 až 20 procent. Hašek to řekl novinářům během zasedání Asociace krajů ve Štiříně u Prahy. Zástupci krajů podle Haška mají informace, a to i od starostů měst, že se daňové správě v letošním roce nedaří vybírat daně. V rozpočtech chybí miliony korun, ohrožené jsou podle starostů hlavně investiční akce, velký dopad to může mít i na neziskové organizace, pro něž nebudou peníze. Důvodem propadu daňových příjmů jsou údajně i nově uplatňované slevy u daně z příjmů fyzických osob.

Marksová podporuje navýšení peněz na sociální služby pro kraje

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) podporuje požadavek hejtmanů na navýšení peněz na sociální služby. Řekla to novinářům po jednání se zástupci Asociace krajů ve Štiříně u Prahy. Hejtmani chtějí požádat vládu o 721,5 milionu korun na dofinancování sociálních služeb v letošním roce. Kraje od letošního roku poprvé rozdělují podporu, kterou dosud organizacím dávalo přímo ministerstvo. Rozdíl ve financování v letošním roce a v minulých letech podle Haška představuje zhruba 700 milionů korun. Hašek poukázal na to, že se zvyšovaly platy pracovníků a ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle něj sečetl peníze na sociální služby a prostředky určené na platy. "Ty platy se týkají pracovníků v sociálních službách, nicméně nejde z nich fiancovat ty samotné sociální služby," podotkl Hašek. Proto podle něj v letošním roce deficit v celé oblasti vznikl.

Počet žadatelů o azyl v EU loni vzrostl skoro o polovinu

Počet žadatelů o azyl v zemích Evropské unie se loni proti předchozímu roku zvýšil skoro o polovinu. Zatímco v roce 2013 požádalo o azyl v evropské osmadvacítce kolem 435.000 lidí, loni už jich bylo více než 626.000. Asi dvacet procent všech žadatelů představovali uprchlíci ze Sýrie, informoval evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika zaznamenala nárůst počtu žádostí dokonce o 65 procent na 1145.

Ve srovnání s počtem obyvatel v dané zemi přijímá nejvíce žádostí o azyl Švédsko, Maďarsko, Rakousko a Malta. Naopak nejméně Portugalsko, Slovensko a Rumunsko. V České republice v roce 2013 požádalo podle Eurostatu o azyl 695 lidí, loni už 1145. Na celkovém počtu žádostí podaných v EU se ale Česko podílí jen 0,2 procenta. V České republice tvořily hlavní skupinu občanů žádajících o azyl Ukrajinci, Syřané a Vietnamci. Na Slovensko nejčastěji míří Afghánci.

CVVM: Stoupla důvěra v prezidenta, vláda si mírně pohoršila

Prezidentovi Miloši Zemanovi nyní důvěřuje 47 procent lidí, což je o tři procenta více než v únoru. Mírně si pohoršila vláda, které věří 45 procent Čechů, před měsícem jich bylo 49 procent. Pozici nejdůvěryhodnější ústavní instituce si v průzkumech Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dlouhodobě udržují obecní zastupitelé. Momentálně se těší důvěře 66 procent respondentů, stejně jako v únoru.

Zeman prý nejede do Vatikánu na pozvání papeže, sám nikoho nezve

Cesta prezidenta Miloše Zemana do Vatikánu se neuskuteční na pozvání papeže, jak prezident říká. Hlava katolické církve nikoho, ani nejvýznamnější světové státníky nezve, řekl ČTK vysoce postavený zdroj z církevních kruhů. Podle něj je Zemanova cesta výsledkem osobní angažovanosti ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta. Ten s kritikou nesouhlasí. Cesta se podle něj připravuje standardním způsobem. "Já v dubnu navštívím Vatikán na pozvání svatého otce. A protože papež František představuje poněkud jiný styl chování katolické církve, než tomu bylo v minulosti, tak s ním budu mluvit i na toto téma," uvedl v únoru Zeman, když nastínil, že s papežem bude chtít mluvit o tom, aby katolická církev použila část peněz z restitucí na zřízení hospiců.

KDU-ČSL: Zeman by měl přehodnotit účast na přehlídce v Moskvě

Lidovci vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby přehodnotil svou účast na vojenské přehlídce v Moskvě k 70. výročí konce druhé světové války. Mají to za nevhodné. Usnesení celostátního výboru strany novinářům představil lidovecký předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Zeman výzvu lidovců nevyslyší, sdělil v reakci jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Účast Zemana na akci kritizují i TOP 09 nebo ODS. Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s ní nemá problém. Bělobrádek uvedl, že si KDU-ČSL velmi váží obětí vojáků Rudé armády, Spojených států i dalších zemí při osvobozování Československa od německých okupantů. Vyzval i místní organizace lidovců, aby si konec druhé světové války připomněly. Zeman již dříve uvedl, že by neúčast na oslavách považoval za urážku 150.000 ruských vojáků, kteří při osvobozování Československa zemřeli.

Z areálu ve Vrběticích na Zlínsku odjelo již 64 kamionů s municí

Čtyřiašedesát kamionů se zkontrolovanou municí a výzbrojním materiálem odjeloz areálu ve Vlachovicích - Vrběticích na Zlínsku. Vyskladňování areálu, kde loni vybuchly dva muniční sklady, začalo 2. února. Trvat by mělo několik měsíců, kamionů by mělo odjet až 400. Vyskladňování pokračuje po čtyřdenní přestávce, ve které pyrotechnici dokončovali čištění lesů a luk v okolí silnice mezi Haluzicemi a Lipovou. Ta byla uzavřena po prosincovém výbuchu druhého muničního skladu a znovu otevřena v úterý. Fyzicky se kontroluje vše, co se ve skladech nachází, teprve poté mohou firmy svůj materiál odvézt.

HN: ANO uvažuje o snížení koncesionářských poplatků

Hnutí ANO uvažuje o snížení koncesionářských poplatků pro Českou televizi (ČT). Některým lidem by jejich placení mohlo být odpuštěno úplně. Podle plánů hnutí by se také na první program ČT měla vrátit reklama. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). ANO tvrdí, že nejprve potřebuje rozkrýt rozpočet ČT a tak zjistit, kolik peněz skutečně potřebuje. Poplatky představují zhruba 90 procent příjmů televize. Podle experta hnutí ANO na média Martina Komárka by kromě snížení poplatku mohli být placení zcela zproštěni lidé s nízkými příjmy. ČT by naopak měla příjem z reklamy, která z ČT1 zmizela v roce 2012.

Babiš se omluvil za výrok, že vietnamští prodejci neplatí daně

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se omluvil za výrok ve Sněmovně, že vietnamští podnikatelé v maloobchodu neplatí daně. Omluvu po Babišovi žádala Česko-vietnamská společnost, podle níž šlo o nepřípustné zevšeobecnění. Podle společnosti naprostá většina vietnamských podnikatelů daně platí, což ministr uznal. "Mnoho Vietnamců platí daně, těm se omlouvám, pokud jsem se jich dotknul," napsal Babiš na sociálních sítích Twitter a Facebook. Na nich zveřejnil také fotografii s předsedou společnosti Marcelem Wintrem. Babiš uvedl, že Česko-vietnamská společnost pomůže s propagací a zaváděním evidence tržeb. Ta má bránit daňovým únikům.

E15.cz: Ruský Aeroflot zruší lety mezi Karlovými Vary a Moskvou

Ruská letecká společnost Aeroflot zruší od dubna lety mezi Karlovými Vary a Moskvou. Poslední let firmy na této trase bude pátého nebo šestého dubna, uvedl na serveru E15.cz mluvčí karlovarského letiště Radek Zábranský. Oficiálním důvodem je výrazný úbytek cestujících z Ruska. Podle serveru ale za zrušením letů stojí i to, že ruská firma Biblio Globus, která se zabývá tvorbou zájezdů, přešla od Aeroflotu k druhým největším ruským aerolinkám Transaero. Přímo do Karlových Varů létají z Ruska rovněž České aerolinie.

D1 na Brno bude v noci na neděli 9 hodin stát od Lhotky po Bíteš

Na dálnici D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší na Žďársku bude v noci na neděli devět hodin zcela uzavřen jízdní pás směrem na Brno kvůli stavbě dálničního nadjezdu. Doprava bude přerušena od sobotních 21:00 do 06:00 v neděli ráno. Auta budou tento úsek objíždět po souběžné silnici druhé třídy. Směrem na Prahu bude provoz na dálnici bez omezení, sdělil ČTK Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Pořezání páru v Praze nemá pachatele, soud osvobodil bezdomovce

Loňské napadení česko-italského páru v centru Prahy, které skončilo pořezáním na krku a v obličeji, zůstává nepotrestáno. Pražský městský soud zprostil obžaloby slovenského bezdomovce Júlia Gondu. Muž tvrdí, že v daném čase na místě činu nebyl. Neexistují proti němu žádné přímé důkazy, svědci jej při policejní rekognici spolehlivě nepoznali a kamerové záznamy nejsou zřetelné. Ačkoliv útok pozorovala řada svědků, pachatel policii unikal. Pětapadesátiletého Gondu zadržela až tři měsíce od útoku.

Odborníci: Zákaz cukrovinek ve školách dětskou obezity nevyřeší

Zákaz cukrovinek ve školách, který má od září zavést novela školského zákona, problém narůstající dětské obezity podle obezitoložky Dity Pichlerové nevyřeší. Dětem podle ní hlavně chybí pohyb. Novela, která čeká na podpis prezidenta, znemožní ve školách prodej nezdravých potravin. Podle Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy ale není snadné tyto potraviny definovat. Co je v menším množství zdravé, ve větším může škodit. A nikdo nemůže uhlídat, kolik si toho dítě v automatu koupí. Ke správným návykům by měla vést dítě především rodina.

Loni v Česku vyšlo 18.379 knih, beletrie bylo přes 5000 titulů

V Česku loni vyšlo 18.379 knižních titulů. Je to o 500 více než v předchozím roce a druhý největší počet od rekordního roku 2011. Tehdy vyšlo 18.985 knih, což bylo nejvíce od roku 1993. Vyplývá to z údajů Národní knihovny. Z celkové produkce ale až polovinu tvoří tituly vydávané státními institucemi, které se nedostanou na knihkupecké pulty. Roční obrat českého knižního trhu odborníci odhadují na sedm miliard korun.

Zemřel polistopadový ministr školství, významný matematik Vopěnka

Ve věku 79 let zemřel polistopadový ministr školství v české vládě Petr Vopěnka. Patřil k významným českým matematikům. Ministrem byl od června 1990 do července 1992 ve vládě premiéra Petra Pitharta. Vopěnka, který se narodil 16. května 1935 v Praze, byl autorem knižních publikací a řady článků publikovaných v československém a zahraničním odborném tisku. V roce 1998 ho tehdejší prezident Václav Havel vyznamenal medailí Za zásluhy, v roce 2004 získal Cenu Nadace Vize '97.

Cenu Kristián převzali na Febiofestu Annaud, Rickman a Novaková

Čestnou cenu Kristián za přínos světové kinematografii převzali při zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest francouzský oscarový režisér Jean-Jacques Annaud, britský herec a režisér Alan Rickman a americká herečka a výtvarnice s českými předky Kim Novaková. V české premiéře byly pak uvedeny Annaudův snímek Talisman vlků a Rickmanova kostýmní historická podívaná Královská zahradnice z doby Ludvíka XIV. Annaud při přebírání ceny připomenul, jak do Prahy koncem 80. let často jezdil za režisérem Břetislavem Pojarem, který přispěl animovanými snovými pasážemi malého medvíděte do jeho hraného filmu Medvěd. Kim Novaková byla dojata. Připomněla, že Česko je země jejích předků. "Jako malá jsem v Chicagu chodila do české školy, ale dnes už česky umím jen slovo děkuji," uvedla. Diváky pozvala na výstavu svých obrazů, kterou otevírá ve Strahovském klášteře.

Zahajovací ceremoniál měl ještě jeden vrchol. To když zlatou pamětní medaili převzal ke svým letošním devadesátinám "nejslavnější český kovboj" Karel Fiala, představitel Limonádového Joea ze stejnojmenné hudební komedie Oldřicha Lipského. Dvaadvacátý ročník Febiofestu nabídne do 27. března 159 filmů z 56 zemí.

Forum Karlín v Praze aplaudovalo návratu Michala Hrůzy

Téměř zaplněné Forum Karlín v Praze aplaudovalo vystoupení zpěváka a skladatele Michala Hrůzy, který se po osmi měsících od úrazu vrátil na koncertní pódia. Se skupinou s názvem Kapela Hrůzy zahájil turné se symbolickým názvem Noc a Den Michala Hrůzy 2015. V Praze s Hrůzou vystoupila řada spřátelených muzikantů. Hrůza vystoupení zahájil hitem 1+1 pocházejícím ještě z období jeho působení ve skupině Ready Kirken. Návrat Hrůzy po jeho vážném zranění považují lékaři za malý zázrak. Sám Hrůza si prý myslel, že první písničku po pobytu v nemocnici si zazpívá tak za rok. "Musel jsem si pořídit přístroj na promítání textů. S hudbou problém nemám, ale s činností mozku při zapamatovávání slov si nejsem ještě zcela jistý," řekl ČTK Hrůza. Úraz ovlivnil jeho krátkodobou paměť.

Loňským útokem na Michala Hrůzu se v těchto dnech zabývá ostravský krajský soud. Jednomu ze dvou mladíků, po jejichž útoku skončil Hrůza s krvácením do mozku v bezvědomí v nemocnici, státní zástupce navrhl nepodmíněný trest v minimální délce čtyř let, druhému podmínku. Muži loni v červenci v ostravské Stodolní ulici napadli zpěváka, když chtěl uklidnit jejich hádku a postrkování. Rozsudek soud vynese příští týden v úterý.

Na Hradě dnes Zeman uspořádá svůj první reprezentační ples

Na Pražském hradě dnes prezidentský pár Ivana a Miloš Zemanovi uspořádají svůj první reprezentační ples. Na akci pozvali asi 700 lidí, účast potvrdilo podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka 440 hostů. Výtěžek ze vstupného po zaplacení nákladů poputuje na charitu a na splácení státního dluhu. Ples se uskuteční v reprezentativních prostorách Španělského sálu. Na začátku večera vystoupí s projevem prezident Zeman, v plánu je i tombola. V ní bude podle neoficiálních informací hlavní cenou pětichodová večeře s prezidentským párem.

Částečné zatmění Slunce nad Českem skončilo, další bude za 11 let

Lidé v Česku mohli sledovat na obloze částečné zatmění Slunce. Měsíc začal sluneční kotouč zakrývat krátce před desátou hodinou a kolem 10:45 ho zastínil ze tří čtvrtin. Výjimečná podívaná skončila pro Čechy v poledne. Podle astronomů šlo o největší zatmění na příštích 11 let. Vidět byla i planeta Venuše. Otevřeny byly všechny hvězdárny v Česku. Například na hvězdárnu v Ondřejově se od rána sjížděly desítky pozorovatelů. Astronomický ústav očekával příjezd více než 500 školáků, podle odhadu mluvčího Pavla Suchana jich ale byl zhruba dvojnásobek. Veřejná pozorování se odehrávala v celé republice - na náměstích, v parcích. Lidé mohli zatmění sledovat sami přes ochranné filtry - svářečské sklo hustoty 12 až 14 nebo speciální brýle na pozorování zatmění. V některých obchodech zákazníci vykoupili svářečská sklíčka, jinde registrovali zvýšený zájem.

Zatmění sledovali i energetici. Zatmění podle nich nakonec neovlivnilo spolehlivost energetické soustavy. Obávali se zejména prudkého "návratu" výkonu evropských fotovoltaických elektráren při skončení zatmění. Podle měření provozovatele české přenosové soustavy, společnosti ČEPS, poklesl v Česku výkon fotovoltaických elektráren během jevu o 760 megawattů (MW) z 1260 MW na 500 MW, následně se pak vrátil na téměř 1600 MW. Například jeden blok Jaderné elektrárny Temelín má v současnosti instalovaný výkon 1125 MW.

Madonna přidává v Praze druhý koncert, vystoupí i 8.listopadu

Americká popová hvězda Madonna vedle 7. listopadu vystoupí vzhledem k velkému zájmu v pražské O2 areně také o den později. Předprodej vstupenek na druhý koncert v cenách od 1150 do 5760 korun bude zahájen 26. března. Opakuje se tak situace z roku 2006, kdy pořadatelé také přidávali druhý koncert. Madonna naposledy v Praze vystoupila v létě 2009, kdy do přírodního amfiteátru na Chodově přilákala 42.000 diváků.

Sport

Biatlonistka Veronika Vítková skončila těsně čtvrtá ve sprintu ve finále Světového poháru v Chanty Mansijsku. Za třetí Darjou Domračevovou z Běloruska zaostala o 2,5 vteřiny. Gabriela Soukalová přes dva nepřesné výstřely uzavřela elitní desítku, Eva Puskarčíková si 13. místem vylepšila individuální maximum v SP. Barbora Tomešová byla 27. a do sobotní stíhačky postoupila i 56. Jitka Landová. Vítězná Finka Kaisa Mäkäräinenová si udržela naději na obhajobu triumfu v celkovém pořadí SP.

Hokejisté Komety Brno porazili v pátém čtvrtfinále play off na domácím ledě Zlín 2:1, v sérii vedou na zápasy 3:2 a mají v duelu s obhájcem titulu výhodu prvního mečbolu. Šesté utkání je na programu v sobotu ve Zlíně.

Jaromír Jágr při vítězství Floridy 3:1 nad Detroitem překonal jednou krajana Petra Mrázka a v historické tabulce střelců NHL se osamostatnil na páté příčce od Phila Esposita. Česká hokejová hvězda přeskočila v průběhu letošního ročníku už druhou legendu soutěže, když se koncem listopadu dostala před Mikea Gartnera. Třiačtyřicetiletý útočník má nyní na kontě 718 zásahů a další výzvou je pro něho dostižení čtvrtého Marcela Dionneho, na kterého ztrácí 13 tref.

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel legendární hokejový brankář Josef Mikoláš. Nejlepší československý sportovec roku 1961 v lednu oslavil 77. narozeniny. O Mikolášově úmrtí informoval na svém webu vítkovický klub, ve kterém většinu kariéry působil.

Počasí

Jasno až polojasno, během dne od západu oblačno až zataženo, v Čechách postupně s přeháňkami, k večeru nad 800 m sněhovými. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, na západě kolem 10 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.

20-03-2015