Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

07-04-2015

Zemanův výrok o Schapirovi je podle Zaorálka nešťastný

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené, je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nešťastné a nepříliš diplomatické. Zaorálek to napsal na Twitteru. Schapiro koncem března v České televizi uvedl, že by bylo nešťastné, kdyby se Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil 9. května vojenské přehlídky v Moskvě v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují Ukrajinu. Zároveň ale řekl, že mu nepřísluší, aby prezidentovi říkal, co má a nemá dělat. Zeman o víkendu v rozhovoru pro Parlamentní listy prohlásil, že si od žádného velvyslance nenechá do svých cest mluvit a že Schapiro má nyní dveře na Hrad zavřené. Zemana v neděli za jeho slova kritizoval také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj prezidentova reakce nebyla adekvátní. Doufá, že Zemanovo vyjádření nebude negativně ovlivňovat vztahy se spojenci. Českého prezidenta naopak ocenil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Za zbytečné gesto označil slovenský list Sme kritiku českého prezidenta Miloše Zemana vůči velvyslanci USA Andrewovi Schapirovi. Sme soudí, že vystoupení Zemana proti velvyslanci USA představuje jeden z osamělých výkřiků do tmy podobně jako neúspěšná mobilizace proti americkým vojákům, kteří nedávno projížděli Českem. Maďarský list Magyar Nemzet zastává k Zemanově postoji opačný názor. "Zeman učinil něco velmi důležitého a státnického, co by v našem regionu mělo sloužit jako lekce," uvedl maďarský list, který má údajně blízko k premiérovi Viktoru Orbánovi.

Ministerstvo zahraničí Spojených států v reakci na diplomatickou rozepři mezi mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem vyslovilo svému ambasadorovi "plnou důvěru". Informovala o tom agentura AP. USA rovněž uvedly, že chápou záměry států uctít v Moskvě památku obětí druhé světové války, na druhé straně se zřetelem k situaci na Ukrajině "nyní není ta správná doba jednat s Ruskem tak, jakoby se nic nestalo".

Lidovci: Pokud bude Zeman v Moskvě na přehlídce, cestu nepodpoříme

Pokud bude součástí oficiálního programu prezidenta Miloše Zemana v Moskvě účast na vojenské přehlídce, ministři KDU-ČSL jeho cestu na středečním jednání vlády asi nepodpoří. Na tiskové konferenci v Praze to řekl místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek (KDÚ-ČSL). Zemanovou cestou do Ruska, kterou lidovci kritizovali už dřív, stejně jako například opoziční ODS, se bude ve středu zabývat vláda. Pokud ji neschválí, prezident si bude muset návštěvu Moskvy zaplatit z vlastních prostředků. Šéf KDU-ČSL dnes zopakoval, že nemá nic proti uctění památky padlých z druhé světové války. Nepovažuje ale za šťastné, aby se Zeman za současné mezinárodní situace účastnil ruské vojenské přehlídky.

Bělobrádek se také vyjádřil ke sporu mezi prezidentem a americkým velvyslancem. Podle Bělobrádka nebyla vyjádření vhodná ani z jedné strany. "Myslím si, že velvyslanec by se neměl vyjadřovat poměrně jasně k zahraničněpolitickým cestám prezidenta republiky. To by měl nechat na nás, na vnitrostátních politicích," řekl Bělobrádek. "Ta druhá věc je, že pan prezident asi nezareagoval úplně vhodně tím, že říkal, že tam jsou zavřené dveře. To myslím, že také nebylo zrovna šťastné," dodal.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Pražský hrad čeká na přesný program oslav. Zda se Zeman během své návštěvy zúčastní i přehlídky, nechtěl zatím komentovat.

V Chrudimi začalo cvičení jednotky pro Síly velmi rychlé reakce

V Chrudimi začalo cvičení příslušníků 43. výsadkového praporu určených pro Síly velmi rychlé reakce NATO s názvem Alert. Česká armáda pro ně vyčlenila 150 vojáků, kteří ve třech dnech podstoupí nácvik aktivizace jednotky. Výcvik je součástí cvičení Noble Jump, jehož druhá část bude od 9. do 20. června, kdy jednotky Síl velmi rychlé reakce budou zasazeny do Vojenského výcvikového prostoru Zagan v západním Polsku.

ČR a další žádají prostřednictví EU Indy o evakuaci lidí z Jemenu

Česká republika a další země požádaly prostřednictvím Evropské unie Indii o pomoc s evakuací svých občanů z Jemenu zmítaného boji. ČTK to řekl David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Potvrdil tak informace indických médií, podle nichž se na Dillí s touto žádostí obrátilo více než 20 zemí nejen z EU. V případě Česka jde podle Frouse maximálně o dvě desítky lidí. Počítá Frouse se počítá s tím, že by Indové pro zájemce o evakuaci vyslali loď.

Dienstbier se v USA zúčastní konference o integraci Romů v Česku

Konference o integraci romské menšiny v Česku do společnosti, kterou pořádá české velvyslanectví v USA, se ve středu ve Washingtonu zúčastní ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Na konferenci přijede starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová, která předloni dostala cenu Rady Evropy za vzorovou integraci Romů do většinové společnosti. Diskriminaci Romů opakovaně České republice vytýká americké ministerstvo zahraničí ve zprávách o dodržování lidských práv ve světě.

Přebytek zahraničního obchodu stoupl v únoru na 18 mld. Kč

Zahraniční obchod Česka v únoru skončil podle předběžných údajů v přebytku 18 miliard korun, meziročně tak byl vyšší o 3,2 miliardy. Výsledek kladně ovlivnil především obchod s minerálními palivy a se stroji a dopravními prostředky. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). "Data ze začátku roku potvrzují pokračující expanzi české ekonomiky," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Pro letošní rok čeká rychlejší tempo exportu než importu a navýšení přebytku obchodní bilance ke 180 miliardám korun z loňských více než 150 miliard korun. Únorová čísla tak i podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška potvrzují, že export rozhodně není slabým článkem české ekonomiky.

MŽP zamítlo žádosti o průzkumnou těžbu uranu na Liberecku

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) opět zamítlo žádost australské společnosti Urania Mining o povolení průzkumné těžby uranu v lokalitě Osečná-Kotel v Podještědí, o které firma usiluje od roku 2008. ČTK o tom informoval náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj). Nic to však podle něj nemění na faktu, že lokalita je dál chráněným ložiskovým územím. Podle rozhodnutí ministerstva je hlavním důvodem odmítnutí žádosti skutečnost, že je v rozporu se státní surovinovou politikou, která s otvíráním nových ložisek nepočítá. Dalším důvodem je ochrana podzemních vod.

V Česku bylo od roku 1945 zjištěno 164 ložisek a dalších výskytů uranu, těžilo se v 66 ložiscích. Poslední uranový důl funguje v Rožné na Žďársku.

MF evidenci tržeb omezí, nově plánuje účtenkovou loterii

Elektronická evidence tržeb, kterou připravuje ministerstvo financí, by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. Zároveň z návrhu ministerstvo odstranilo povinnost zákazníka převzít účtenku a změnilo systém sankcí. Nově do návrhu MF zařadilo účtenkovou loterii. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. To u návrhu zákona o evidenci tržeb vypořádalo v těchto dnech připomínky dalších rezortů a organizací. Zároveň ministerstvo nadále počítá se snížením DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent s výjimkou daně na alkohol, tabákové výrobky a doplňkový sortiment. Úřad také počítá s jednorázovou slevou ve výši 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

ODS spustila informační kampaň proti registračním pokladnám

ODS na svém webu spustila informační kampaň proti zavádění registračních pokladen. Podle ní tento krok nezlepší výběr daní, ale povede ke zdražování a úbytku mnoha živnostníků. "Zasáhne to 600.000 živnostníků a podnikatelů, část zboží se zdraží, některé provozovny se zruší," řekl předseda ODS Petr Fiala. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že občanští demokraté využijí všech možností, aby přijetí zákona zabránili.

ČSSD v prvním kole podpoří sporný návrh o daňové podpoře biopaliv

ČSSD ve Sněmovně v prvním kole podpoří vládní novelu o daňové podpoře biopaliv, kvůli níž čelí kritice ze střetu zájmů vicepremiér a majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Před schvalováním chce ČSSD ale znát postoj Evropské komise, zda je návrh v souladu s evropským právem. Novinářům to řekl předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. Kvůli zákonu čelí dlouhodobě kritice Babiš za to, že předložil zákon, z něhož Agrofert jako jeden z největších výrobců biopaliv v ČR bude těžit. Střet zájmů připustil i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Vyloučil však možnost, že by zástupci ANO na základě požadavku ODS o zákonu nehlasovali. Zdůvodnil to tím, že návrh jde ve prospěch českých zemědělců.

Bělobrádek: Debata o převodu firem pod průmysl je bezpředmětná

Debata o převodu firem s majetkovou účastí státu ze správy ministerstva financí pod správu ministerstva průmyslu a obchodu je bezpředmětná, protože ministr financí Andrej Babiš (ANO) změnu odmítá, řekl novinářům vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Převod státních firem navrhla úpravou zákona už před rokem opoziční TOP 09. Babiš o záležitosti debatoval s poslanci ČSSD, kteří si ho pozvali na zasedání sněmovního klubu. Babiš by prý podporu návrhu, která je ve Sněmovně se záporným stanoviskem kabinetu, pokládal za porušení koaliční smlouvy. "Nepřeju si rozpad koalice," konstatoval Bělobrádek, podle kterého je jasné, že se ministr financí nechce zbavit části svých pravomocí. Řešením by podle Bělobrádka mohlo být to, že do orgánů státních a polostátních firem by vysílala odborníky i jiná ministerstva a navíc taky opozice.

Smlouvy s učiteli jen na školní rok asi budou zakázány zákonem

Uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na dobu školního roku asi bude až na výjimky zákonem zakázáno. Zákaz má přinést vládní novela o pedagogických pracovnících, kterou Sněmovna v úvodním kole hladce podpořila. Norma má zamezit praxi některých ředitelů škol, kteří na prázdniny učitele opakovaně propouštějí. Novela tak má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na 12 měsíců, uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Má to zabránit situacím, kdy se někteří učitelé musejí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami. Ministerstvo školství chce, aby se podle nových pravidel uzavíraly pracovní smlouvy již pro nadcházející školní rok.

Silný vítr na Šumavě poničil asi 40.000 kubických metrů dřeva

Silný vítr v minulém týdnu poškodil v šumavském národním parku přibližně 40.000 metrů krychlových dřeva. Nejvíc poničil stromy v okolí Prášil na Klatovsku, řekl ČTK mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Jde o nejrozsáhlejší polomy od roku 2007 při orkánu Kyril. Přesnou statistiku bude park mít za pár dní, až se pracovníci dostanou do míst, která zatím nejsou kvůli sněhu dostupná, dodal Dvořák. Silný vítr zasáhl jižní část České republiky minulý týden především v úterý, ve středu a čtvrtek. Na Šumavě podle meteorologů dosahoval v nárazech rychlosti kolem 115 kilometrů za hodinu.

Sněmovna zřejmě schválí zvýšení rychlosti na části silnic

Sněmovna propustila do třetího čtení novelu, která umožní mimo jiné zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na vybraných silnicích 1. třídy z 90 na 110 kilometrů v hodině. Předloha by rovněž měla pomoci zlepšit ochranu silnic a usnadnit obcím nakládání s odtaženými vozidly, ke kterým se majitelé nehlásí. Nad předlohou i vznesenými pozměňovacími návrhy se ještě jednou sejde hospodářský výbor.

Návrh počítá se zrušením kategorie rychlostní silnice, které laická veřejnost zaměňuje za dálnici a které se nově stanou dálnicemi druhé třídy. Už nyní je na nich maximální povolená rychlost 130 km/h, takže reálný dopad pro řidiče to mít nebude. Pro motoristy je tak důležitější rozdělení silnic první třídy na dvě kategorie. V úsecích, které jsou směrově oddělené, navrhuje ministerstvo dopravy povolenou rychlost zvýšit o 20 kilometrů v hodině na 110 kilometrů za hodinu. U silnic, kde mezi směrovými pruhy svodidla nebo jiný zádržný systém není, bude ponechána maximální rychlost 90 kilometrů v hodině.

Na jihu Čech začala stavba dalších dvou úseků D3

Stavbaři začali budovat další dva úseky dálnice D3 v Jihočeském kraji. Mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem přibude více než pět kilometrů dálnice a mezi Borkem a Úsilným přes tři kilometry. První úsek bude stát 635 milionů korun, druhý 718 milionů korun. Postaví je stavební firmy Strabag a Eurovia. Kvůli sporům ve výběrovém řízení se stavby zdržely o více než rok a půl. Dálnice D3 má spojit Prahu, Tábor a České Budějovice, a z Třebonína pokračovat jako rychlostní silnice k rakouským hranicím. Výstavbu D3 provázely od roku 1987 střídavá podpora politiků, nedostatek peněz, spory o její trasu i liknavý výkup pozemků.

ČOI uložila loni e-shopům pokuty za pět milionů korun

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila loni internetovým obchodům pokuty ve výši 4,8 milionu korun. Nedostatky inspektoři zjistili u 79 procent z 867 kontrolovaných e-shopů. Nejčastější problémem jsou klamavé obchodní praktiky. Ty inspektoři zjistili v 570 případech. "Většinou se jednalo o neposkytnutí zákonem stanovených informací nebo o poskytnutí neúplných či jinak zavádějících údajů o prodávajícím, o podmínkách uzavření smlouvy a o uplatnění práv z této smlouvy vyplývajících," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Inspekce vysoké číslo zjištěných případů vysvětluje tím, že se při kontrolách zaměřila na e-shopy na které si stěžovali zákazníci a rizikové obchody.

Skrz.cz: Po 5 letech zbylo na trhu 45 slevových portálů

Na tuzemském trhu v současné době funguje 45 aktivních slevových portálů. V srpnu roku 2011, kdy byl trh na vrcholu, jich ale bylo 204. Vyplývá to z údajů vyhledavače slev Skrz.cz. Největší podíl na obratu serverů má cestování a jeho význam stále roste. On-line slevový trh letos slaví pět let existence a za tu dobu Češi podle odhadů slevových portálů ušetřili při nákupech celkem přes deset miliard korun. Slevový segment za posledních pět let prošel několika fázemi. Nejprve se těšily největší oblibě slevy do restaurací, poté určitou dobu měly žně všechny nabídky spojené s wellness a relaxací. Velkým hitem se stala i móda. "Největší stálicí jsou ale jednoznačně pobyty," uvedl ředitel Skrz.cz Petr Kováčik.

Soud poslal manžele Kottovy na 7,5 roku do vězení

Soud poslal manžele Kateřinu a Petra Kottovy na 7,5 roku do vězení za korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji v kauze bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha. Machinace s tendry prý organizovali. Žalobce jim navrhoval až devítileté tresty. Na vyhlášení rozsudku nepřišli, z jednání se omluvili. Podle soudu by měli přijít také o peníze a cenné papíry, které se našly u nich doma. Celkem jde o více než 20 milionů korun. Rozsudek Krajského soudu v Praze není pravomocný a lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Kottovy zakázky údajně ovlivňovali ve prospěch předem domluvených firem s vědomím Ratha. Trojice lékařů vinu od začátku odmítala. Podle Ratha nebylo možné zakázky ovlivnit, protože byly vícenásobně kontrolované.

Podnikatelka Ivana Salačová dostala od soudu v kauze exposlance Davida Ratha tříletý podmíněný trest a peněžitý trest ve výši jeden milión. Soudce vyhověl návrhu žalobce a uznal ji jako polupracující obviněnou, protože se jako jediná přiznala. Salačová rozhodnutí vyslechla na místě, většina dalších obžalovaných se z vyhlášení rozhodnutí omluvila.

Odsouzení manželů Kateřiny a Petra Kottových vnímá David Rath jako "politický monstrproces". Považuje to za výraz soudcova ignorování důkazů, ty totiž podle něj svědčí o opaku. Rath ČTK řekl, že pokud jeho věc zůstane u stejného soudce, očekává obdobný trest.

O Velikonocích zemřelo na silnicích 11 lidí, nejvíce od roku 2011

O prodlouženém velikonočním víkendu zemřelo na českých silnicích 11 lidí. Je to dvakrát více než loni a jde o nejvyšší počet mrtvých od roku 2011, kdy při nehodách zahynulo 13 lidí. Vyplývá to z informací ČTK a policie. Podle mluvčího policie Jozefa Bocána stála za většinou tragických nehod vysoká rychlost. Dlouhé jízdy za příbuznými a známými či na dovolené, řada svátečních řidičů na cestách, pití alkoholu a mnohdy ještě špatné počasí - to vše dělá z Velikonoc jedno z nejtragičtějších období roku. V pátek zemřel na silnicích jeden člověk, v sobotu tři, a v neděli dokonce pět. V pondělí se počet úmrtí ještě rozšířil po ranní čelní srážce dvou aut na Opavsku, při které jeden člověk zemřel a dalších pět bylo zraněno, a večerním úmrtí cyklisty, kterého v Šumperku srazil vlak na železničním přejezdu.

Sestra z Rumburku podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová zabíjela bezmocné pacienty v Lužické nemocnici v Rumburku, aby si ulehčila práci. Vyplývá to z textu obžaloby, kterou má ČTK k dispozici. Šest pacientů jednotky intenzivní péče usmrtila draslíkem, poprvé údajně vraždila v roce 2010. Marešové hrozí podle právní kvalifikace případu až doživotní vězení. Všechny vraždy se podle obžaloby odehrály na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice. Všechny oběti byly vysokého věku a potřebovaly neustálou péči. Podle informací ČTK znalci u Marešové neodhalili žádnou duševní nemoc nebo poruchu.

V Ostrově hořela ubytovna, desítky lidí museli hasiči zachraňovat

V Ostrově na Karlovarsku hořela ubytovna. Hasiči zachraňovali nájemníky i s dětmi, kteří chtěli skákat z oken. Tři lidi ošetřili záchranáři na místě, další tři skončili v nemocnici, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Požár zničil jeden byt, oheň se dál nerozšířil. Z ubytovny ale museli hasiči dostat téměř 60 lidí. "Aby bylo možné vyloučit, že v bytech, kde se nikdo neozýval, nezůstal někdo zraněný či nemohoucí, záchranáři museli do dvou desítek bytů vniknout násilím," dodal Kasal.

Lázně Velichovky po dvouleté pauze obnovily provoz

Lázně Velichovky na Náchodsku, které byly kvůli insolvenci téměř dva roky uzavřené, obnovily v těchto dnech pod novým majitelem provoz a přijíždějí do nich první pacienti. Lázně, které se specializují na léčbu pohybového ústrojí, před rokem za 60 milionů korun koupily strojírny Karsit podnikatele Františka Řípy. Od té doby nový majitel do znovuobnovení lázní investoval asi 20 milionů korun a další investice za přibližně 40 milionů korun předpokládá.

CZ.NIX je v dopise Sobotkovi proti zpoplatnění internetu

Poskytovatelé připojení ze sdružení NIX.CZ se postavili proti zvažovanému zpoplatnění dosud volných frekvencí pro bezdrátový internet. Poslali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a několika ministrům otevřený dopis. Dosud nezpoplatněné frekvence jsou podle zástupců sdružení nyní často využívané pro bezdrátové připojení k internetu Wi-Fi. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v roce 2014 prostřednictvím těchto sítí připojeno 42 procent českých domácností, podíl rok od roku roste. V minulých měsících se objevila informace, že ministerstvo průmyslu a obchodu chce do materiálu zapracovat ustanovení, které by umožnilo zpoplatnění dosud volně využitelných frekvencí. "Díky tomuto zásahu může zaniknout řada místních poskytovatelů připojení, což ve svém důsledku bude znamenat pokles počtu uživatelů internetu, respektive snížení kvality přístupu k této celosvětové síti, a to zejména v regionech a řidčeji osídlených oblastech," uvedl člen představenstva sdružení Ondřej Filip.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se zpoplatnění bezdrátového internetu nechystá. "Autory otevřeného dopisu můžeme ubezpečit, že Ministerstvo průmyslu a obchodu žádné zpoplatnění wi-fi nepřipravuje. Ostatně tyto spekulace jsme již dementovali v předchozích měsících," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Poslední rozloučení s Miroslavem Ondříčkem bylo na Vyšehradě

V bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě se konala veřejná část posledního rozloučení s kameramanem Miroslavem Ondříčkem, který zemřel 28. března ve věku 80 let. Přišli sem jeho žáci i fanoušci a diváci, jimž učaroval jeho umělecký styl filmového obrazu uplatněný nejen ve snímcích Miloše Formana. U rakve na katafalku byly věnce rodiny zesnulého a jeho přátel, dále prezidenta Miloše Zemana, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, hlavního města Prahy, České filmové a televizní akademie, karlovarského festivalu, Národního filmového archivu a Státního fondu kinematografie a fotbalového klubu Slavia, jehož byl zesnulý velkým příznivcem a činovníkem. Z Ameriky poslal květiny režisér Miloš Forman s chotí Martinou. "Mirkův odchod je pro mě nesmírně bolestný. Utěšuje mě jen, že krása, kterou vytvořil na plátně, tady zůstane navždy," komentoval jeho úmrtí.

AHS: Dostatek sněhu v únoru zachránil zimní lyžařskou sezónu

Dostatek sněhu v únoru zachránil letošní zimní lyžařskou sezonu. Horská střediska tak hodnotí zimu i přes nepřízeň počasí na rozdíl o té předchozí jako dobrou. Vyplývá to z údajů Asociace horských středisek (AHS) na tiskové konferenci. Délka provozu areálů v uplynulé sezóně dosáhla v průměru 110 dnů proti obvyklým 124 dnům. "Sezóna byla sice o 14 dnů kratší než normálně, ale hlavně kvůli povedenému únoru se podařilo eliminovat hrozbu opakování loňské sezóny. Některá střediska dokonce vykázala návštěvnost vyšší až o pětinu," uvedl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. Letošní zima byla v průměru teplejší než loňská. Průměrná teplota vzduchu od prosince do února dosáhla dva stupně Celsia, loni to bylo 1,6 stupně. Dlouhodobý průměr je přitom -0,8 stupně.

O linku, na které záchranáři poradí se zdravím, stoupá zájem

O telefonní linku, na které záchranáři poradí se zdravím, ale například také s adresou nejbližší lékárny, stoupá zájem. Loni ji využilo téměř 9500 lidí. Využít ji mohou lidé z celé ČR i ze zahraničí. Call centrum provozuje středočeská záchranná služba a oproti roku 2013 na něm zaznamenala pětinový nárůst počtu hovorů, od roku 2011 se počet volajících zdvojnásobil, informovala mluvčí středočeské záchranky Tereza Vojtová. Call centrum funguje na lince 800 888 155 a vzniklo v roce 2009. Předchází také tomu, aby lidé neblokovali linku 155 v případech, které nejsou urgentní. "My jsme se inspirovali konkrétně londýnským call centrem," říká ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Na silnicích by se mohlo objevit po 68 letech osobní auto Praga

Na českých silnicích by se mohl po 68 letech objevit nový osobní automobil legendární značky Praga, která získala v polovině března pro chystaný supersportovní automobil povolení k silničnímu provozu. Osobní silniční auto vychází ze závodních prototypů, kterými se Praga v posledních letech intenzivně zabývá. Jediným zveřejněným detailem chystaného vozu je poměr výkonu a hmotnosti 550 koní na tunu. To je více, než u Ferrari Enzo a srovnatelný údaj s Bugatti Veyron.

Z Bavorska přijede do Plzně tamní unikát - obří drak z lidové hry

Do Plzně přijede poslední dubnový víkend z bavorského Furth im Waldu obří kráčející drak z lidové hry Drachenstich - Skolení draka. Jedenáct tun těžký, 16 metrů dlouhý a čtyři metry široký drak, který chrlí z tlamy plameny až do pěti metrů, dosud nikdy neopustil Německo. Současný model vycestoval z Furth im Waldu zatím jen jednou. Do Plzně přijede na Bavorské dny v rámci projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015, řekl novinářům Sandro Bauer, starosta devítitisícového městečka, kde se tradice dračí hry udržuje 500 let. Drak Fanny, jehož má Furth od roku 2010, je podle Bauera v Guinnessově knize rekordů jako největší kráčející robot na světě. Hra, která je pevně spojená s Furthem se v městečku nedaleko českých hranic hraje v srpnu a každoročně láká tisíce diváků.

Bavorské dny začnou v Plzni už 20. dubna. Za týden se představí mnoho bavorských umělců, mimo jiné světoznámý chlapecký pěvecký sbor z Řezna zazpívá ve Velké synagoze, rockoví muzikanti vystoupí v klubech. Uskuteční se taneční představení, autorská čtení i tvůrčí dílny pro školy, dodala manažerka přeshraniční spolupráce Plzeň 2015 Šárka Krtková.

Ke stádu milovických divokých koní přibyl hřebec

Stádo divokých koní v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku je kompletní a může se začít rozmnožovat. Ke 14 klisnám se připojil sedmiletý hřebec pocházející z chovu v Británii. Na čtyřicetihektarové pastvině by se tak příští rok na jaře mohla objevit první hříbata divokých koní narozená v české přírodě po mnoha staletích, sdělil ČTK ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Úkolem divokých koní je spásat agresivní trávu a přispět k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev.

Při rekonstrukci pivovaru na Kroměřížsku našli sto let staré pivo

Při rekonstrukci pivovaru v Záhlinicích na Kroměřížsku našli tři láhve piva, které je patrně sto let staré. Pivovarští odborníci ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském láhve ve středu otevřou a budou pivo následně analyzovat. "U piva v českých podmínkách je to naprostá rarita, já to za těch 40 let, co v oboru působím, nepamatuju," řekl ČTK prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň, podle něhož se v minulosti občas stalo, že někdo našel 50 nebo 60 let staré láhve s pivem ve sklepě. "Ale tohleto jsou láhve, které jsou embosované korkovým špuntem, to znamená, že byla zavírány ještě dříve, než se začal používat pákový uzávěr," podotkl. Pivovar na moravské vesnici podle něj zavřeli v roce 1926. Korkové uzávěry se přestaly v českých zemích k uzavírání piva používat před první světovou válkou.

Sport

Hokejisté Třince zvítězili v šestém semifinále extraligy na ledě pražské Sparty 3:2, sérii vyhráli 4:2 na zápasy a ve finále se utkají s Litvínovem. O třetím postupu Ocelářů do boje o zlato v historii rozhodl před nejvyšší návštěvou této sezony 12.004 diváků v 57. minutě v přesilové hře Zbyněk Irgl, který po návratu na led rozhodl i pátý duel. Sparta skončila po vyřazení čtvrtá, bronz získala Kometa Brno.

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička uvítal rozhodnutí útočníka Jaromíra Jágra připojit se k národnímu týmu, chystajícímu se na domácí mistrovství světa. Přestože Jágr ještě definitivně neřekl, že bude na nadcházejí vrcholné akci startovat, Růžička věří, že se s ním po návratu do Česka dohodne a přesvědčí ho, aby v Praze hrál. "Jarda mi naznačoval, že budeme mít dobré hráče a že by nechtěl překážet, ale já jsem mu jasně řekl, že sestavu dělám já. A my jako trenéři máme zájem, aby hrál," řekl Růžička na reprezentačním srazu v Praze.

Tenistka Petra Kvitová je po nezvyklé měsíční pauze uprostřed sezony zpět v tréninku. Světová čtyřka si odpočinula, je podle svých slov znovu ráda na kurtu a v Prostějově se připravuje na semifinále Fed Cupu, v kterém se české obhájkyně titulu příští týden v Ostravě utkají s Francií. Pětadvacetiletá Kvitová sice získala v lednu titul v Sydney, ale už tam se necítila nejlépe. Na úvodním grandslamu sezony Australian Open vypadla ve třetím kole, v únoru přišly dvě porážky se Španělkou Carlou Suárezovou v Dubaji a poté v Dauhá. Pak oznámila, že je unavená, a vynechala turnaje v Indian Wells a v Miami.

Tenistka Klára Koukalová postoupila na turnaji v Katovicích do druhého kola. Třiatřicetiletá česká hráčka vyřadila po setech 6:2, 6:4 Chorvatku Petru Martičovou a o čtvrtfinále se utká s Věrou Zvonarevovou z Ruska.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, zpočátku v polohách nad 700 m, postupně nad 1000 m srážky sněhové. Později odpoledne a večer částečné ubývání oblačnosti a srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.

07-04-2015