Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-04-2015

V Jemenu zůstává sedm Čechů, kteří se chtějí evakuovat

V boji zmítaném Jemenu v současné době zůstává sedm českých občanů, kteří se chtějí vrátit do vlasti. Část z nich by měla být evakuována v nejbližších dnech, řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Dvě české rodiny dorazily v sobotu do Mnichova, kam byly z Jemenu evakuovány německým letadlem. Podle Lagronové šlo o 12 lidí. Čtyři Češi podle ní zůstávají v hlavním městě Saná. Ti mají být evakuováni za pomoci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v nejbližších dnech. Tři Češi jsou v přístavním městě Aden, kde ale nyní nemohou přistávat letadla.

MŽP plánuje do tří let razantně snížit kriminalitu u výkupu kovů

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce do roku 2018 razantně snížit kriminalitu související s výkupem kovů. Pomoci k tomu má podle MŽP mimo jiné zavedení centrálního registru provozovatelů, registru přestupků i elektronické evidence tržeb pro sběr a výkup kovů. Všechna zařízení by měla mít povinný kamerový systém a archivovala by záznamy. Novou koncepci vytvořila při úřadu mezirezortní skupina odborníků. Návrh je v připomínkovém řízení a za měsíc by mohl jít na jednání vlády. Od některých výkupců už ale začíná znít první kritika.

Konference upozorňovala na rozdílné výdělky žen a mužů

Na rozdíly v odměňování žen a mužů se snažila upozornit dvoudenní ženská konference, která skončila v Praze. Podle jejích pořadatelek z asociace Business & Professional Women (BPW) ženy v Česku musejí pracovat o dva a půl měsíce déle než muži, aby dosáhly na mužský roční výdělek. Podle údajů z informačního systému o výdělcích ministerstva práce ženy mají v průměru o 23 procent nižší mzdu než muži, ve službách státu a ve veřejném sektoru je to o 17 procent.

Protest proti úložišti v sedmi lokalitách podpořily i stovky lidí

Do pochodů a akcí proti úložišti radioaktivních odpadů se podle údajů od organizátorů zapojily někde desítky a jinde stovky lidí. Protesty se konaly na sedmi místech Česka zvažovaných pro stavbu úložiště. Lidé šli po cestách, na které by mohl být v budoucnu vstup zakázán. Na Klatovsku se hodinu po poledni rozezněly zvony, u Budišova na Třebíčsku vytvořilo 300 obyvatel živý řetěz ve tvaru NE. Akci nazvanou Den proti úložišti pořádaly obce a nevládní organizace. Protesty ve všech lokalitách vytipovaných státní Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro stavbu trvalého úložiště se ke stejnému datu konaly poprvé. Největší podporu měly na Klatovsku a na Třebíčsku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se státu podaří najít takové řešení, proti kterému by lidé neprotestovali. Pokud se v zemi využívá jaderná energetika, je podle něj třeba počítat i s produkcí odpadu.

Vyškovem kvůli zvyšování stavů armády projde 2000 lidí ročně

Výcvikovým střediskem ve Vyškově v příštích letech projde kvůli zvyšování stavů armády více rekrutů a budoucích členů aktivních záloh. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jich bude asi 2000 ročně. Vojenská akademie je na vyšší zátěž připravená. "Jsou tady kapacity, které odpovídají těm plánům, které má vláda z hlediska posílení naší obrany," řekl Sobotka novinářům po sobotní prohlídce.

Výbor OSN vytýká Česku nedostatečný přístup k postiženým

Česká republika stále lpí na ústavní péči o děti s postiženími a její úřady a služby neposkytují plnohodnotný přístup handicapovaným; znepokojení rovněž vyvolává nucená sterilizace. Ve zveřejněném seznamu doporučení pro Česko to uvedl Výbor OSN pro práva lidí s postižením (CRPD). Výbor například kritizuje Česko za to, že nemá mechanismy, které by bránily diskriminaci žen a dětí s postiženími. Hluboké znepokojení pak vyjádřil nad tím, že ústavní péče o děti s postiženími nadále zůstává státní politikou. Česko by podle CRPD mělo od tohoto přístupu upustit a zaměřit se na podpůrné služby pro děti a jejich rodiče na úrovni místních komunit. V případě dětí s handicapy výbor rovněž vyčítá, že Česko jim neumožňuje systematicky se podílet na rozhodování o věcech, které se týkají jejich života. Také podle zprávy nemají možnost vyjadřovat svůj názor k těmto záležitostem.

Pohřeb bývalého premiéra Stanislava Grosse bude příští středu

Pohřeb bývalého premiéra a někdejšího předsedy ČSSD Stanislava Grosse, který zemřel v noci na čtvrtek ve věku 45 let, naplánovali jeho blízcí na středu 22. dubna. Pohřeb by měl být bez státních poct, jen v rodinném kruhu a s přáteli, stojí v prohlášení, které serveru Lidovky.cz zaslala Grossova rodina, která si přeje civilní pohřeb. Ještě před samotným pohřbem přijde premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na letišti v Bombaji byl zatčen Čech, měl u sebe náboj do pistole

V Indii je již téměř týden ve vazbě český občan, kterého zatkla policie na letišti ve finanční metropoli Bombaji, když u něj našla náboj do pistole. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že dotyčný by měl brzy stanout před soudem. Podle serveru se Čechovi snaží pomoci čeští diplomaté. Tvrdí, že zadržený není pašerák ani obchodník s municí. Český občan byl na mezinárodním letišti v Bombaji zadržen v neděli, když při průchodu bezpečnostním rámem spustil alarm. V kapse měl náboj do pistole. Zadržení českého občana v Bombaji ČTK potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí David Frous. "Náš zastupitelských úřad v Dillí společně s naším honorárním konzulátem řeší případ našeho občana, který byl zadržen na letišti v Bombaji. Jsme s ním v kontaktu a podle potřeby mu poskytujeme pomoc při řešení jeho situace," řekl Frous. Jeho spolupracovník Tomáš Kára serveru iDnes.cz k tomu řekl, že český občan byl už obviněn.

V babyboxu v Pardubicích našli dítě, je 121. odloženým dítětem

Do babyboxu pardubické nemocnice v pátek někdo odložil dítě. Jde o třetí dítě odložené do babyboxu v tamní nemocnici a 121. dítě zanechané v některé z těchto speciálních schránek od jejich zavedení v Česku. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. "To je vše, co o děťátku vím, protože službu konající lékařka na novorozeneckém oddělení mi odmítla cokoliv říct," uvedl Hess.

Rekonstrukce Šlechtovy restaurace začne až za rok

Roky plánovaná rekonstrukce historické Šlechtovy restaurace ve Stromovce se opět posouvá. Začít by měla až příští rok a vyjde na 150 milionů korun. Slavnostní otevření čeká historickou budovu na jaře roku 2017. Na dotaz ČTK to řekl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Památkově chráněná restaurace chátrá už desítky let. Její oprava byla v minulosti opakovaně odložena.

Život a dílo sv. Anežky připomíná její nová monografie

Své celoživotní bádání o životě a díle přemyslovské princezny a pozdější světice Anežky shrnula ve čtyřsetstránkové monografii historička umění Helena Soukupová. Knihu Svatá Anežka Česká - Život a legenda vydává nakladatelství Vyšehrad také jako připomínku loňského 25. výročí Anežčina svatořečení a doprovází ji tři stovky ilustrací. Nový životopis světice a patronky českého národa přináší souhrnný pohled na Anežčin život, dílo a spiritualitu, stejně jako na její "druhý život" v legendách a historické paměti od středověku až po moderní dobu, sdělila ČTK za nakladatele Denisa Novotná. Historička umění Helena Soukupová se věnuje Anežskému klášteru v Praze a osobnosti sv. Anežky už řadu let. V monografii odhaluje nové skutečnosti, například přesné datování vzniku Anežčiny legendy a současně představuje všechny její varianty.

Werichovci si zazpívali na Kampě, čekají na opravu vily

Tradičním Zpíváním na Kampě v zahradě takzvané Werichovy vily připomněli členové Werichovců - sdružení pana Jana pro srandu a kulturně společenský život mladých věkem či duchem výročí uvedení první hry Voskovce a Wericha Vest Pocket Revue. Oslavili tak Mezinárodní den srandy a připomněli, že dům zdevastovaný nejen povodněmi z roku 2002 je od té doby prázdný a chátrá dál.

Sport

České tenistky dělí jeden bod od postupu do finále Fed Cupu. V Ostravě nejdříve Lucie Šafářová odvrátila v utkání s Caroline Garciaovou pět mečbolů a vyhrála 4:6, 7:6 a 6:1. Poté světová čtyřka Petra Kvitová zvládla návrat na kurty po měsíci a půl a zdolala Kristinu Mladenovicovou 6:3, 6:4. Obhájkyně titulu tak vedou nad Francií 2:0. České tenistky mají šanci postoupit do finále Fed Cupu počtvrté během pěti let. V letech 2011, 2012 a 2014 získaly titul.

Čeští hokejisté vyhráli i pátý zápas před blížícím se mistrovstvím světa, ve Švédsku porazili domácí reprezentaci 4:1. Na všech gólech se v utkání, které bylo součástí seriálu Euro Hockey Tour, podílel útočník Lukáš Radil. Dva vstřelil a u dvou asistoval. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky tak ukončili sérii čtyř porážek v soubojích se Seveřany.

Počasí v neděli

Polojasno, na východě oblačno, ojediněle s přeháňkami. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

18-04-2015