Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

21-05-2015

TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě

TOP 09, ODS a Úsvit navrhnou svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Měla by se uskutečnit v nejbližších dnech. Zástupci opozičních stran to oznámili na tiskové konferenci ve Sněmovně. Hlasování o nedůvěře vládě je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jen plané gesto. Opozice na vyjádření nedůvěry podle něj nemá v žádném případě hlasy. Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO je jen snahou opozice a zejména místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska zdržovat vládu od práce.

Trojice stran reaguje na středeční hlasování o podpoře biopaliv. Při něm hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovalo pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. Místopředseda TOP 09 Kalousek vládu nařkl z korupce. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg je přesvědčen, že vládní politici při středečním hlasování upřednostnili zájmy Agrofertu, tedy firmy, kterou vlastní předseda hnutí ANO Babiš. Ministr financí ale popřel, že by Agrofert díky podpoře biopaliv získal pět miliard korun. Jeho firmy prý vůbec na biopalivech nejsou závislé.

NATO požádalo ČR o další nasazení gripenů na Islandu

Severoatlantická aliance požádala Českou republiku o další nasazení stíhaček Jas-39 Gripen na Islandu, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Podrobnosti armáda oznámí na páteční tiskové konferenci na vojenské základně v Čáslavi. Čeští stíhači absolvovali islandskou misi už loni na podzim. Server Lidovky.cz s odvoláním na velitele čáslavské základny Petra Hromka napsal, že Češi by měli znovu chránit ostrov letos v červenci a srpnu.

Prezident Zeman podepsal novelu energetického zákona

Prezident Miloš Zeman podepsal rozsáhlou vládní novelu energetického zákona, která kromě jiného mění způsob platby poplatku za elektřinu z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů se bude nově hradit podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Proti novele protestoval při sněmovním projednávání především Energetický regulační úřad (ERÚ). Varoval, že ministerstvo průmyslu nevyčíslilo její dopady. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) při projednávání v Parlamentu ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší.

Registrace dětských skupin bude dobrovolná

Registrace dětských skupin bude dobrovolná. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu příslušného zákona, jež má odvrátit hrozbu zániku lesních školek a podobných zařízení. Jejich provozovatelé se obávali toho, že nedokážou splnit například hygienické požadavky dané nynějším zákonem. ČTK informoval o Zemanově podpisu jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela mimo jiné zpřesňuje definici dětské skupiny a daňové výhody a umožňuje výjimky z hygienických požadavků.

Desítkám stran včetně zelených může hrozit pozastavení činnosti

Devíti desítkám politických seskupení včetně Strany zelených by mohlo hrozit pozastavení činnosti kvůli neúplným nebo nedodaným výročním zprávám o jejich hospodaření za loňský rok. Návrh kontrolního výboru, který zprávy prověřuje, projednala Sněmovna. Dalším 12 stranám, které už mají pozastavenou činnost a zprávy nepředložily, může nově hrozit dokonce zrušení. Pozastavení činnosti nebo zrušení uskupení by měla na základě usnesení poslanců navrhnout vláda Nejvyššímu správnímu soudu, který o záležitosti rozhoduje.

Sněmovna schválila smlouvu o právech cizinců, volební nedostanou

Sněmovna schválila úmluvu členských zemí Rady Evropy o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. Přijala ji s výjimkou, kterou dojednala vláda. Cizinci ze zemí mimo EU tak dále nebudou mít volební právo do zastupitelstev obcí, ač v tuzemsku dlouhodobě bydlí. Zůstane jen obyvatelům unie, kteří v Česku žijí. Česko tedy přistoupí jen k části úmluvy, která se týká svobody projevu, shromažďování a sdružování cizinců. Tato práva již mají cizinci zákony zaručena.

Ústavní soud 1. června rozhodne o klauzuli v eurovolbách

Ústavní soud 1. června rozhodne o návrhu na zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule ve volbách do Evropského parlamentu. Svolal veřejné vyhlášení nálezu, zjistila ČTK z webu soudu. Návrh podal před necelým rokem volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) z podnětu Strany zelených a Pirátů. Obě strany loni zůstaly těsně pod pětiprocentní hranicí, místa v europarlamentu proto nezískaly.

Sobotka: Města doplatila na změnu rozdělování daní, náprava možná

Některá velká města podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) doplatila na novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která v roce 2009 změnila pravidla pro přerozdělování peněz mezi samosprávy a většině krajských měst snížila státní příspěvky. V následujících letech by se tato křivda měla odstranit, řekl v Olomouci novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zvýšení státního příspěvku požaduje například Olomouc, s jejímž vedením premiér jednal. Po změně zákona o rozpočtovém určení daní Olomouc od roku 2009 ročně přichází o 140 milionů korun, protože byla zrušena kategorie měst nad 100.000 obyvatel. I kvůli tomuto poklesu daňových výnosů musela olomoucká radnice od roku 2009 častěji brát úvěry, což se promítlo v jejím vysokém zadlužení.

Rodičům 2 a více dětí by podle návrhu mohl klesnout odvod na penzi

Rodičům dvou a více dětí by mohly v budoucnu klesnout odvody na důchod z nynějších 6,5 procenta o 1,5 až 6,5 procentního bodu. Rodiče dvou potomků by tak mohli platit pět procent, tří potomků 2,5 procenta a čtyř a více potomků by nemuseli do systému posílat nic. Mužům a ženám s jedním synem či dcerou by se sazba nezměnila, bezdětným by naopak stoupla o bod na 7,5 procenta. Shodla se na tom důchodová komise. Podklady zveřejnila na svém webu. Na návrhu se podle něj shodla většina členů komise, podpora prý byla "přesvědčivá". Materiál dostane ministerstvo práce, které ho předloží kabinetu. Pokud záměr vláda schválí, začalo by se pracovat na důchodové novele.

MMR podpoří komunitní bydlení seniorů 160 miliony korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podpoří výstavbu komunitního bydlení pro seniory 160 miliony korun. Byty budou určeny pro lidi starší 60 let a mají jim pomoci prodloužit soběstačnost a aktivní život. Ministerstvo to sdělilo v tiskové zprávě. Původně plánovalo, že na výstavbu tohoto typu bytů pošle 120 milionů korun. Zájemci o dotaci se mohou hlásit do konce letošního června. Ministerstvo tento typ podpory vyhlašuje letos poprvé, jde o zahajovací a testovací etapu. "Podpora není zacílena pouze pro ´klasické´ seniory, tedy osoby starší 65 let, či pro osoby zdravotně a tělesně postižené, ale je určena pro seniory už od 60 let, u kterých je vysoká pravděpodobnost stále aktivní pracovní produktivity," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). O dotaci může požádat fyzická podnikající osoba či právnická osoba včetně obcí. Finanční podporu lze získat na výstavbu bezbarierového bytového domu s minimálně deseti a maximálně 25 byty o maximální výměře 45 metrů čtverečních. Na jeden byt MMR pošle 650 tisíc korun, maximální dotace na jeden bytový dům činí 500 tisíc eur (13,7 milionu korun).

Praha je devátým nejbohatším regionem EU, Bratislava je před ní

Praha byla v roce 2013 devátým nejbohatším regionem v Evropské unii. Lépe je na tom Londýn, Lucembursko, Brusel či Hamburk, ale například i Bratislava a její okolí. Česká metropole naopak překonala třeba Vídeň či německý Stuttgart. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Evropského statistického úřadu Eurostat. V první desítce se umístilo sedm regionů zahrnujících hlavní města příslušných zemí. Hrubý domácí produkt na obyvatele Prahy dosahoval v roce 2013 podle statistiky 173 procent průměru EU. Dostala se tak sice do první desítky, postupně se ale propadá. Ještě v roce 2010 byla osmým, v roce 2009 sedmým a v roce 2008 dokonce šestým nejbohatším regionem EU.

Ministerstvo chystá od ledna zavedení nových dopravních značek

Od příštího ledna by se na tuzemských silnicích měly objevit nové dopravní značky. Počítá s tím návrh vyhlášky, který poslalo ministerstvo dopravy do meziresortního připomínkového řízení. Mezi novými značkami, které úřad plánuje zařadit mezi současné, je například cedule upozorňující na zvýšený pohyb chodců, doplňková cedulka označující jezdce na kolečkových bruslích nebo na vozítku segway. Chystá se i značka zákazu předjíždění pro kamiony. Na cedulích upozorňujících na pohyb domácích a divokých zvířat by se mohla objevit i jiná zvířata, než jelen nebo skot. "Dnes existuje pouze symbol krávy (který značí obecně dobytek) a skákající jelen (který značil pohyb lesní zvěře). Nově bude možné na značku umístit i symbol jiného zvířete - koně, žábu a další. Budou označovat zónu, kde zvěř migruje přes komunikaci," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Studenti speciální pedagogiky UJAK ke státnicím půjdou

Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK), které hodnotící skupina kvůli nedostatečné praxi nebo špatnému vedení závěrečné práce nedoporučila ke státnicím, k závěrečným zkouškám nakonec půjdou. Škola individuálně prověřila všechny, vůči nimž měla hodnotící skupina námitky, a pochybnosti prý vysvětlila nebo vyvrátila. Pokud mají splněné studijní povinnosti stanovené touto soukromou VŠ, tak ke státnicím jít mohou, řekl ČTK mluvčí UJAK Jan Červenka.

Kardiologové varují před konzumací energetických nápojů u dětí

Kardiologové varují před konzumací energetických nápojů u dětí a dospívajících, mohou u nich vyvolat srdeční arytmii, zvýšit jim prudce tlak, nebo přispět k selhání ledvin. V kombinaci s alkoholem mohou být pro nevyzrálý organismus smrtící. Varování zveřejnili kardiologové v Praze na 49. výročním sjezdu své evropské organizace AEPC spolu se závěry studie, podle níž jsou české děti v pití těchto nápojů evropskými přeborníky. V Česku je pije 40 procent dětí, což je nejvíc ze sledovaných zemí, a dokonce i dvě procenta dětí od dvou do pěti let věku. Čeští náctiletí jsou s 82 procenty ve spotřebě těchto nápojů druzí po Belgii, kde je pije 85 procent dospívajících.

V Husinci končí obnova Husova památníku, otevře se 30. května

V Husinci na Prachaticku končí rekonstrukce Památníku Mistra Jana Husa. Za 25 milionů korun se bývalá expozice proměnila v nadčasové centrum věnované době, životu, dílu, tradici a odkazu českého reformátora. Otevřena bude 30. května. ČTK to řekla starostka města Ludmila Pánková. Není to jediná akce, kterou si Husinec 600. výročí Husova upálení připomíná. "Husův příběh je ústředním osnovou výstavy, představující jeho vzdělání, působení v Praze na univerzitě a v Betlémské kapli, exil, cestu do Kostnice a ukončení jeho života v Kostnici," řekl k expozici patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. V úvodní části si návštěvníci připomenou Husův život, v ústřední příběh reformátora a závěrečnou část tvoří reflexe Husovy osobnosti a odkazu. Prostor je věnován i třem zásadním místům spojeným s Janem Husem, jimiž jsou Husinec, Praha a Kostnice.

Slavné pohřby přiblíží Národní muzeum v památníku na Vítkově

Pohřby osobností českých dějin od 19. do 21. století i společenské tradice a klíčové historické momenty přiblíží výstava Slavné pohřby, kterou Národní muzeum (NM) zpřístupní 22. května v památníku na Vítkově. Je další akcí z výstavního cyklu Smrt; netradičním způsobem upozorní na pohřební ceremoniály doby a jejich význam. "Atmosféru podtrhnou i jedinečné exponáty, jakými je například brož zhotovená z ustřižených vlasů Boženy Němcové, kovový přívěsek z rakve Vojty Náprstka, posmrtný odlitek ruky Julia Zeyera či posmrtná maska prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka," řekla ČTK mluvčí muzea Tereza Petáková. Slavné pohřby přináší další pohled na motiv smrti. Prostřednictvím slavnostních pohřebních ceremoniálů připomíná velikány dějin i přelomové historické momenty," komentoval to generální ředitel NM Michal Lukeš. Výstava je rozdělena do několika částí, návštěvníci budou vtaženi do historické skutečnosti, reálií a atmosféry pohřbů Miroslava Tyrše, Františka Ladislava Riegera, Aloise Rašína, Tomáše Garrigua Masaryka, Jana Palacha či Václava Havla. Velké smuteční ceremonie přibližují dobová úmrtní oznámení, kondolence a smuteční věnce. Momenty dějin dokreslují kazety s prstí z koncentračních táborů Terezín nebo Osvětim, připomínající množství obětí, jimž se důstojného pohřbu nedostalo. Atmosféru dotváří dobové fotografie, filmové a hudební záznamy.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

21-05-2015