Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

22-05-2015

O vyslovení nedůvěry vládě se bude rozhodovat v úterý

Mimořádná schůze k vyslovení nedůvěry vládě se uskuteční v úterý 26. května od 14:00 hodin. ČTK to sdělila kancelář šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Předsedovi dolní komory opoziční TOP 09, ODS a hnutí Úsvit doručily 50 podpisů nutných ke svolání takové schůze. Vládní koalice by hlasování o nedůvěře měla bez problémů přestát.

Vyslovit vládě nedůvěru chce trojice opozičních stran kvůli středečnímu hlasování o podpoře biopaliv. Při něm hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovalo pro ukončení jejich daňového zvýhodnění. Podle opozice tak jde vláda na ruku vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Babiš je majitelem Agrofertu, jenž se na výrobě biopaliv významně podílí. Vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL vnímá opoziční kritiku jako pokryteckou. Svou pozicí ve Sněmovně si je jistá.

Summit v Rize potvrdil zájem EU na spolupráci s východem Evropy

Evropská unie dala na summitu Východního partnerství v lotyšské Rize najevo zájem o další spolupráci se šesti postsovětskými zeměmi, konkrétních slibů ale bylo málo. Na závěrečné tiskové konferenci vyjadřovali představitelé osmadvacítky najevo optimismus pokud jde o možnosti bezvízového styku s EU pro Ukrajinu a Gruzii, předseda Evropské Rady Donald Tusk ale zároveň prohlásil, že účast v programu Východního partnerství není automatickou cestou ke členství v unii.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by mohl v brzké době navštívit Českou republiku. V lotyšské metropoli to na okraj summitu Východního partnerství řekl novinářům český prezident Miloš Zeman, který šéfa unijní exekutivy k návštěvě Prahy pozval. S Junckerem, se kterým se zná už řadu let, se prezident sešel ve čtvrtek večer. Podpořil záměr Junckerovy komise posílit prostřednictvím fondu či souboru opatření investiční prostředí v Evropské unii. "Na druhé straně jsem se kriticky vyjádřil k myšlence evropských kvót pro imigranty," řekl Zeman.

Česko pošle v srpnu na Island pět gripenů, jako záskok za Kanadu

Česko plánuje vyslat v létě na měsíc na Island pět stíhaček JAS-39 Gripen. V zemi by piloti měli vystřídat kanadské kolegy, kteří působí v operaci proti takzvaném Islámskému státu. Misi musí ještě schválit vláda, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vyslání by mělo stát do 15 milionů korun. Čeští piloti na Islandu působili již loni na podzim. O nasazení stíhaček na Islandu požádala Česko Severoatlantická aliance. Důvodem podle ministra je, že se kanadské vzdušné síly účastní útoků proti takzvanému Islámskému státu. Na Island by mělo odletět pět strojů. Celkem by mělo být od 20. července do 20. srpna nasazeno 65 až 70 vojáků.

Příčinou havárie maďarského gripenu nebyla technická závada

Příčinou úterní havárie maďarské stíhačky JAS-39 Gripen v Čáslavi na Kutnohorsku nebyla podle armády technická závada. Novinářům to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vyšetřování podle něj pokračuje, účastní se ho odborníci z ČR, Maďarska a Švédska. Oba piloti, kteří se při nehodě museli katapultovat, jsou podle Stropnického v pořádku v Maďarsku. Letoun letěl do Čáslavi na mezinárodní cvičení Lion Effort 2015, určené pro armády provozující gripeny. Havaroval při přistávání, značně poškozená stíhačka po nehodě skončila v polích za přistávací drahou. Maďarský tisk přinesl vyjádření bývalého stíhacího pilota, který se pozastavil nad tím, že obsluha čáslavského letiště nepoužila k zastavení gripenu záchytnou síť, jež bývá obvykle na konci ranveje. Záchytný systém je podle armády na plánované revizi, všichni účastníci cvičení tuto informaci dostali.

NBÚ potvrdil odebrání prověrky Vylitovi, ten podá žalobu

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) potvrdil odebrání bezpečnostní prověrky bývalému vysokému úředníkovi NATO a českého ministerstva obrany Janu Vylitovi. Vylita s rozhodnutím nesouhlasí a chce se bránit soudně, řekl novinářům. Vojenské zpravodajství a NBÚ podle něj zneužily zákona o ochraně utajovaných informací k likvidaci jeho osoby. Jako důvod NBÚ údajně uvedl, že Vylita působil proti zájmům České republiky na ochranu ekonomiky a ochranu vnitřního pořádku. NBÚ odebrání prověrky potvrdil, zároveň ale úřad shledal, že proti zájmům Česka nepůsobil, řekl Vylita. Chce požádat o výslech před parlamentními komisemi pro kontrolu NBÚ a Vojenského zpravodajství. Ty by mohly požádat o nahlédnutí do jeho složky a postup zpravodajců zkontrolovat.

Babiš: Daňové příjmy státu po předchozím poklesu opět rostou

Daňové příjmy státu v závěru května po předchozím poklesu meziročně vzrostly o 5,9 miliardy korun. V dubnu se daňové příjmy sice snížily, v následujících měsících by se ale měly vrátit na plánovanou úroveň a za celý rok se zvýší zhruba o 20 miliard korun, řekl na sněmu Svazu měst a obcí v Olomouci novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Sněmovna znovu odložila schvalování novely o tržní síle

O osudu vládní novely zákona o významné tržní síle, kterou chce pravicová opozice zamítnout či nechat přepracovat, rozhodnou poslanci nejdříve příští středu odpoledne. První kolo schvalování předlohy, které začalo koncem dubna, znovu přerušili na základě dohody sněmovních frakcí. Novela má podle vlády pomoci lépe ochránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců. Návrh mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití nebo zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má zneužití tržní síly hrozit postih.

Přepracování předlohy navrhovala poslankyně TOP 09 Věra Kovářová. Podle ní by norma měla upravovat pravidla chování nejen řetězců, ale zejména velkých dodavatelů potravin. Po přijetí novely by podle poslankyně mohli "mít ještě větší sílu", zatímco "malí přijdou na buben". Proti navrhovaným změnám se staví Svaz obchodu a cestovního ruchu. Již dříve varoval, že novela může zdražit potraviny a že z jednostranné regulace budou těžit hlavně dodavatelé. Podle potravinářů můžou potraviny naopak zlevnit, pokud řetězce sníží své marže. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) naopak zastává názor, že kdo se chová na trhu férově, nebude mít s tímto zákonem problém. Zneužitím tržní síly má být například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Někteří obchodníci vyžadují například tzv. regálné za to, že zboží umístí na lepším místě v obchodu.

Školské odbory zatím trvají na pětiprocentním zvýšení platů

Školské odbory po jednání s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) nadále trvají na požadavku na růst platů učitelů i nepedagogických pracovníků o pět procent. Koalice se zatím shodla na růstu výdělků ve veřejném sektoru od ledna 2016 o tři procenta. Předseda školských odborů František Dobšík věří, že se finanční prostředky pro tento růst podaří najít. Ministr na briefingu hovořil o růstu platů v oblasti školství o minimálně tři procenta. To je hranice, která by ve srovnání s letoškem znamenala nárůst výdajů o 1,7 miliardy. Požadavky odborů zůstávají ještě vyšší.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý tyto požadavky označil za nereálné. Ministr školství ale za klíčové pro jednání o rozpočtu považuje v první řade stanovisko premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který už jeho požadavky podpořil, a celé vlády. "Pak bude schůzka s panem ministrem financí. Když mu předložím argumenty, tak si myslím, že pan ministr financí to zcela jednoznačně podpoří. Protože je to rozumný muž a ví, že když chce konkurenceschopnou zemi, tak potřebuje konkurenceschopné školství," řekl Chládek.

Řešením silného franku může být podle Švýcarů odchod firem do ČR

Jedním z řešení potíží švýcarských firem, které se potýkají se silným frankem, je přesun výroby na východ Evropy, například do České republiky. Informuje o tom švýcarská rozhlasová a televizní společnost SRF, podle které je Česko atraktivní nejen díky nízkým nákladům, ale také výhodnou polohou ve středu kontinentu a dobrými vztahy s Ruskem.

Výrobce řetězů Pewag na východě Čech investuje 800 mil. Kč

Rakouský výrobce řetezů Pewag ve svých východočeských závodech ve Vamberku na Rychnovsku a v Chrudimi investuje do rozvoje výroby 800 milionů korun. Celkem by v závodech mělo vzniknout okolo 200 nových pracovních míst. ČTK o tom informovala společnost Pewag. V Chrudimi, kde Pewag nyní vlastní kovárnu, vyroste do dvou let nový podnik za více než 300 milionů korun. Ve Vamberku, kde firma v současnosti vyrábí technické a sněhové řetězy, postaví Pewag v nové lokalitě do roku 2018 výrobní jednotku až za 500 milionů korun.

Skupina Pewag Group celosvětově zaměstnává 1500 lidí, z toho 400 v Česku, kde má podniky ve Vamberku, Chrudimi a České Třebové. V ČR vyrábí sněhové řetězy a komponenty pro technické řetězy. Většinu produkce z ČR vyváží.

Celkem 14 pracovníků agentury pro začleňování podalo výpověď

Celkem 14 pracovníků užšího vedení vládní Agentury pro sociální začleňování podalo výpověď. Zaměstnanci se neshodují s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD) na podobě a fungování agentury. Nelíbí se jim zejména odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka a vypsání nového výběrového řízení. Nechtějí také nadále spadat pod Dienstbierův úřad. ČTK to sdělila pracovnice agentury Lucie Macků. Agentura působí ve 36 městech a obcích. Pracuje pro ni sedm desítek lidí. Postupně by měla posílit na stovku zaměstnanců, měli by být v 70 místech. Na sociální začleňování by se mohlo v příštích letech využít až deset miliard korun z EU.

Zájemci o "zelené dotace" už poslali na fond žádosti za 123 mil.

Zájemci o dotace na zateplení budov a energetické úspory za jeden týden podali žádosti za více než 123 milionů korun. Program Nová zelená úsporám byl spuštěn minulý pátek. Na Státní fond životního prostředí došlo celkem 459 žádostí, řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Žádosti podle ní každým dnem rychle přibývají. To je téměř 11 procent z celkové částky 1,1 miliardy korun, která je pro letošek připravena. Z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na pražské bytovky.

Dvojice Čechů se u soudu v Austrálii přiznala k pašování zvířat

Dva Češi se před soudem v australském městě Perth přiznali, že se pokusili vyvézt ze země desítky místních živočichů. Informovala o tom australská tisková agentura AAP. Rozsudek si čeští občané vyslechnou později v letošním roce u soudu ve státě Západní Austrálie. Podle dřívějších zpráv se Češi a Rusové snažili ze země vyvézt 150 místních živočichů. Byli zadrženi na základě udání poštovního úředníka, který upozornil na podezřelé balíčky zaregistrované jako zásilky do Evropy ze západoaustralských měst Carnarvon, Tom Price a Geraldton. Současné zákony umožňují za pašování živočichů potrestat viníky i deseti lety vězení a pokutami v přepočtu mezi 97.000 až 240.000 korunami.

Číňané z Che-pej chtějí v Pasohlávkách vybudovat lázeňskou zónu

Čínská provincie Che-pej chce v lázeňské zóně v Pasohlávkách na Brněnsku vybudovat lázeňské centrum za více než dvě miliardy korun, řekl novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). V místě by měly vzniknout léčebné ústavy a wellness hotely, které by přinesly stovky pracovních míst. Konečná dohoda o konkrétních podmínkách mezi krajem, obcí Pasohlávky a provincií by měla být podle hejtmana hotová do konce letošního září. Samotné centrum by mělo vzniknout do konce roku 2018. Podle Haška by bylo lázeňské centrum největším v České republice, které by vzniklo na zelené louce. "Lidem by se dostala tradiční evropská lázeňská péče, ale investoři by tam chtěli vnést i prvky moderní čínské medicíny," dodal Hašek. Provincie Che-pej s rozlohou skoro 190.000 kilometrů čtverečních leží okolo hlavního města Peking. V provincii žije přes 70 milionů obyvatel.

V Praze by mohlo vzniknout skoro 30 nových železničních zastávek

Na území Prahy by mohlo v budoucnu vzniknout téměř třicet nových železničních zastávek. Vybudovány mají být v rámci zkvalitnění železničního propojení Prahy a Středočeského kraje. Vyplývá to z materiálu, který projednával magistrátní výbor pro dopravu a který má ČTK k dispozici. Stavět se má i v centru, kdy má být nová zastávka na Výtoni v Podskalí - její výhodou by bylo napojení na tramvaje a nedaleké metro B, v jejím okolí je v docházkové vzdálenosti i několik památek včetně Vyšehradu. Vznik nových zastávek by přivítaly České dráhy (ČD). Kdy by mohly začít nové zastávky vznikat, není z materiálu jasné, stejně tak, kdo by jejich vznik financoval.

Český rozhlas pomáhá Nepálu

Český rozhlas vyhlásil tento týden sbírku na pomoc Nepálu, který postihlo ničivé zemětřesení. Přispět je možné na speciální konto 2009999200/0300 nebo formou dárcovské SMS zprávy (DMS PRONEPAL na číslo 87777). V pátek do 18 hodin je v rozhlasovém studiu na Vinohradské 12 v Praze v provozu speciální call-centrum (221 555 555), které přijímá dary pro Nepál. Sbírku přišla podpořit i řada známých osobností. „Záměrem našeho projektu je pomáhat konkrétnímu místu a konkrétním lidem. Vybrali jsme proto ve spolupráci s nadací Namasté Nepál dvě postižené vesnice - Simthalí a Dahú, jejichž prostředí a situaci známe. Vybrané příspěvky zde budou použity na rekonstrukce domů a stavbu školy,“uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Český rozhlas zve posluchače na Den otevřených dveří

Český rozhlas zve všechny posluchače 23. května na Den otevřených dveří. Návštěvníky v Praze čeká prohlídka vysílacích studií, setkání s lidmi, kteří vysílání připravují a bohatý doprovodný program. Představí se všechny stanice Českého rozhlasu i jeho umělecká tělesa. Navštívit bude možné i Galerii Vinohradská 12, kde je výstava historických rozhlasových přijímačů a celá řada zajímavostí z historie rozhlasového vysílání. Expozice "Bitva o rozhlas" přibližuje začátek Pražského povstání v květnu roku 1945 a boje konce druhé světové války. Na závěr návštěvy bude možné zhlédnout dokumentární film z nově sestříhaných a dosud nepublikovaných záběrů. Při jeho sledování se návštěvníci ocitnou uprostřed bojů o rozhlasovou budovu.

V Netíně připomenou hajného, který za války ukrýval odbojáře

V Netíně na Žďársku bude při sobotní slavnosti k 70. výročí ukončení druhé světové války odhalena pamětní deska hajnému Josefu Pavlasovi. Ve válečných letech se zapojil do podzemního hnutí a ukrýval odbojáře. Poslední rok války kvůli tomu strávil v ilegalitě, nepřežil syn a bratr. Deska z tmavého kamene je umístěna na někdejší hájence. ČTK to řekla netínská starostka Pavla Krejzlová. Josef Pavlas za války spolupracoval se členy odbojové organizace Rada tří. V hájence žila mimo jiné i žena generála Vojtěcha Luži, vystupovala jako "tetička z Blanska".

Od dubna 1944 Pavlas ukrýval parašutisty ze skupiny Calcium, Jaroslava Odstrčila a Josefa Gemrota, ale byli prozrazeni. Odstrčil byl v přestřelce gestapem zastřelen, zraněnému Gemrotovi se podařilo utéct. Hajný musel odejít do ilegality. S pomocí místních lidí se ukrýval v okolí. Jeho rodinu Němci odvlekli. Syn Josef se dostal do koncentračního tábora Dachau. Na následky věznění dva dny po osvobození zemřel, bylo mu 18 let. "Bratra hajného gestapo umlátilo při výslechu v Jihlavě," doplnila starostka. Josef Pavlas se po válce dočkal řady ocenění.

Petr Nikolaev připravuje film o působení českých legií v Rusku

Film s pracovním názvem Legionáři - sibiřská anabáze věnovaný působení českých legií v Rusku připravuje režisér Petr Nikolaev. Jejich osudy tvoří jednu nejhrdinštějších etap československé válečné historie, uvedla mluvčí projektu Uljana Donátová. "Je nepochopitelné, že kolem legií je u nás tak mlhavo až temno. Přitom jde o možná největší kolektivní dobrodružství našich novodobých dějin," uvedl Nikolaev, který se právě s producentem Jiřím Prušou vrátil z pracovní cesty do Ruska. Téma je pro něj i hluboce osobní - jeho dědeček byl příslušníkem Československých legií. V průběhu nejbližších měsíců vznikne historický kalendář s tématy skutečných situací, do nichž se legionáři dostávali. Vzhledem k tomu, že v legiích se vžilo oslovení: bratře!, rozhodl se režisér inscenovat situace se známými hereckými sourozeneckými dvojicemi nebo rodinnými příslušníky.

Pod vedením Nikolaeva a fotografa Jana Rasche nafotografovali herci v dobových kostýmech scénu, kdy příslušníci legií v kazaňském trezoru objevují zlatý ruský poklad. Historický interiér byl vytvořen v rekonstruovaném bankovním trezoru Petschkova paláce v Praze. V budově, která patřila k nejvýznamnějším předválečným bankovním domům a za války sloužila jako úřad a vězení gestapa, dnes sídlí ministerstvo průmyslu a obchodu. Přítomnost legionářů zadala záminku k řadě zpráv o tom, že část pokladu byla jimi uloupena a převezena po válce do republiky. "Tato podezření se však nikdy neprokázala a historici se kloní k tomu, že šlo o snahu sovětské komunistického režimu degradovat působení legionářů v Rusku. Jako nejpravděpodobnější se jeví verze, že velká část zlatého pokladu skončila v rukou protibolševického admirála Kolčaka," vysvětlila mluvčí.

Nejprestižnější knižní veletrh v Rumunsku se zaměřil na Česko

Již desátý ročník nejprestižnějšího knižního veletrhu v Rumunsku zvaného Bookfest se letos zaměřil na Českou republiku. Festival pořádaný Asociací rumunských nakladatelů, který byl zahájen ve čtvrtek a potrvá do neděle, přivítá rovněž pět významných českých spisovatelů, uvedl server BalkanInsight. Podle Českého centra v Bukurešti do rumunské metropole dorazí například spisovatel Tomáš Zmeškal, spisovatel, dramatik a režisér Roman Ráž, básnířka, prozaička a dramatička Kateřina Rudčenková, Kateřina Tučková, která je autorkou úspěšného románu Žítkovské bohyně nebo Martin Vopěnka, který se ve svých románech inspiruje současným Rumunskem a jeho horskými krajinami.

Svatořečení sv. Zdislavy si v Jablonném připomněli mší i výstavou

Česko-německou mší a výstavou si v Jablonném v Podještědí na Liberecku připomněli 20. let svatořečení Zdislavy z Lemberka. Patronku rodiny, litoměřické diecéze a Libereckého kraje prohlásil za svatou 21. května 1995 v Olomouci papež Jan Pavel II. spolu s protireformačním knězem Janem Sarkandrem. V bazilice sv. Vojtěcha a sv. Zdislavy v Jablonném se na mši k výročí sešlo asi 150 věřících. Ještě větší zájem tady čekají 30. května, kdy se uskuteční hlavní pouť ke svaté Zdislavě. ČTK to řekl děkan zdejšího dominikánského kláštera Pavel Mayer.

Zdislava z Lemberka se zasloužila o vznik dominikánského kláštera a baziliky v Jablonném a také o rozvoj celého regionu. Proslula ale především pomocí nemocným a potřebným. Narodila se kolem roku 1220 na hradě Křižanov u Brna. Její otec Přibyslav patřil mezi přední moravské šlechtice první poloviny 13. století. Jako zhruba patnáctiletá se Zdislava provdala za českého velmože Havla z Markvartic a přestěhovala se na jím vybudovaný hrad Lemberk u Jablonného v Podještědí. Proslula skutky milosrdenství, i svým léčitelským umem.

V Praze se koná večerní charitativní pochod na podporu seniorů

V Praze se dnes koná pochod na podporu seniorů a důstojného stáří. Akci s názvem Večerní špacír pořádá Domov Sue Ryder. Výtěžek ze startovného, které činí 250 korun, poputuje na pomoc starším lidem. ČTK to sdělila Denisa Ratajová z Domova Sue Ryder. Ten nabízí poradenství, osobní asistenci, půjčení kompenzačních pomůcek i pobyt v domově.

Kostýmy vystavuje barrandovské studio na hradech a zámcích

Barrandovské kostýmy včetně rekvizit z filmů se v turistické sezoně podívají na další hrady, zámky a do galerií. ČTK to oznámil mluvčí studia, jehož sklady opatrují přes 260.000 kostýmů, vlásenek a doplňků od "pravěku po budoucnost", Tomáš Želazko. Například až do konce srpna mohou zájemci na zámku Adršpach vidět výstavu pohádkových kostýmů z filmů Princ a Večernice a Třetí princ, které se natáčely v blízkých skalách. Mezi zhruba třemi desítkami kostýmů naleznou návštěvníci například oděv čaroděje Mrakomora či šaty princezny. "Jednou z mnoha rekvizit je i stolek s kameny z Diamantových skal," uvedla vedoucí barrandovského Fundusu kostýmů a rekvizit Věra Krátká. Podle ní jsou barrandovské kostýmy v tomto regionu představeny vůbec poprvé.

Projekt filmového muzea představí výstava Na film! už 4. června

Interaktivní výstava nazvaná Na film! nabídne od 4. června ochutnávku z Národního filmového muzea, které může u nás už brzy existovat. Díky iniciativě studentů Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy bude instalována v Museu Montanelli v Nerudově ulici v Praze. "Její návštěvníci budou moci nahlédnout do tajů filmového zákulisí, objevit kouzlo filmového obrazu, zvuků i ruchů a poznávat osudy a filmy českých tvůrců, kteří odešli do exilu. Expozici rozmístěnou ve třech podlažích Musea Montanelli doprovodí cykly přednášek a diskuzí, filmové workshopy.

Výstava Na film! věnovaná století vývoje české kinematografie je spolufinancována prostřednictvím jedné z nejúspěšnějších kampaní v historii českého crowdfundingu, během které bylo vybráno přes 200.000 korun. Výstava si dává si za cíl posloužit také jako platforma otevřená nápadům a připomínkám, které inspirují a dotvoří finální podobu návrhu budoucího filmového muzea.

V Ivančicích začaly Slavnosti chřestu, poprvé bude český

V Ivančicích na Brněnsku začaly Slavnosti chřestu. Letos poprvé, ač jde už o 21. ročník, pořadatelé objednali chřest v Česku. Zatímco loni koupili čtyři tuny ze slovenských Veľkých Levárů, letos je to šest tun bílého a zeleného chřestu z Hostína na Mělnicku, řekl ČTK organizátor Aleš Tureček. Loni přišlo 9000 lidí a více se neočekává i vzhledem k předpovědi počasí.

Marta Jandová a Václav Noid Bárta neuspěli v soutěži Eurovision

Marta Jandová a Václav Noid Bárta neuspěli v semifinále soutěže Eurovision Song Contest a s duetem Hope Never Dies nepostoupili do sobotního finále. Soupeřili se zástupci dalších 16 zemí. O postupujících a letošním vítězi rozhodují hlasy členů národních porot i televizních diváků včetně České televize (ČT). Popová soutěž vedle hudby slouží k propagaci pořadatelské a účastnických zemí. Letos se soutěže Eurovision Song Contest účastní 40 států včetně Austrálie. Zástupce České republiky vybrala odborná porota složená z publicistů, kritiků i aktivních muzikantů a zástupců ČT.

Sport

Reprezentační kapitán Tomáš Rosický zůstane i v příští sezoně v Arsenalu. Trenér Arséne Wenger na tiskové konferenci uvedl, že londýnský klub uplatnil na čtyřiatřicetiletého záložníka opci a prodloužil s ním smlouvu o další rok. Kvůli malému hernímu vytížení českého fotbalisty se přitom spekulovalo, že Rosický v létě třetí celek anglické ligy opustí.

Břevnovský stadion Markéta bude v sobotu dějištěm třetího letošního závodu plochodrážní Grand Prix. Světová elita se v Praze představí již devatenáctý rok po sobě. Na vítězný hattrick z české metropole bude útočit předloňský mistr světa Brit Tai Woffinden. Síly s největšími hvězdami změří díky "divoké kartě" opět po roce i český talent Václav Milík, v rolích náhradníků budou připraveni Matěj Kůs a Josef Franc.

Tenista Tomáš Berdych se v prvním kole Roland Garros utká s hráčem z kvalifikace. Petru Kvitovou čeká na úvod druhého grandslamu sezony Marina Erakovicová z Nového Zélandu. Los v Paříži rozhodl i o tom, že už ve čtvrtfinále na sebe mohou narazit největší favorité dvouhry mužů - vítěz devíti ročníků antukového grandslamu Španěl Rafael Nadala a první hráč světa Novak Djokovič ze Srbska.

Třiačtyřicetiletý útočník Jaromír Jágr z Floridy má šanci podruhé za sebou a podvanácté v kariéře získat Zlatou hokejku určenou nejlepšímu českému hokejistovi sezony. Po druhém kole hlasování se rekordman ankety posunul z jedenáctého místa do první desítky, z které bude v závěrečném hlasování vybrán vítěz. Vyhlášen bude v sobotu 20. června na tradičním galavečeru v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Mezi kandidáty na ocenění jsou také brankáři Pavel Francouz z Litvínova a Ondřej Pavelec z Winnipegu a útočníci Jiří Hudler z Calgary, Jan Kovář z Magnitogorsku, Ondřej Palát z Tampy Bay, Tomáš Plekanec z Montrealu, čtyřiačtyřicetiletý Martin Ručinský z Litvínova, Jakub Voráček z Philadelphie a Radim Vrbata z Vancouveru.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, na jihu a východě, později v jihovýchodní polovině území déšť. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v severozápadní polovině Čech 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.

22-05-2015