Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

23-12-2015

Armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard korun

Česká armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard, uvádí koncepce výstavby armády. Částka počítá i s letošními výdaji. Z toho zhruba 150 miliard korun půjde na rozvojové projekty, tedy na nákup techniky, munice nebo vybavení. Zbytek pak bude určen na běžné výdaje nebo na zaplacení vojáků. Vedení armády počítá třeba s nákupem bitevních vrtulníků, středních transportních letadel a pásových bojových vozidel, uvádí se ve veřejné části dokumentu. Koncepci výstavby armády (KVAČR) do roku 2025 v pondělí schválila vláda.

Materiál reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí nebo dlouhodobé podfinancování armády. "ČR a její evropští spojenci se nacházejí v nejhorší bezpečnostní situaci za posledních 20 let. Mezistátní vojenský konflikt v Evropě bezprostředně ohrožující bezpečnostní zájmy ČR nelze v současnosti vyloučit," upozorňuje dokument. Konflikt podle vedení armády může vzniknout neočekávaně a velmi rychle. I tomu má odpovídat další vývoj české armády.

Roztržka s Řeckem urovnána, velvyslanec se vrátí, uvedl ministr Zaorálek

Diplomatická roztržka mezi Českem a Řeckem kvůli kritickým výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Atén je urovnaná. Po dnešním telefonátu se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem to uvedl na twitteru šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kotzias v úterý povolal z Prahy na konzultace řeckého velvyslance. Řekové tak reagovali na Zemanova slova o tom, že Česko vstoupí do eurozóny, až ji opustí Řecko. Řecký ambasador Panajotis Sarris se do Prahy vrátí po Vánocích. Zaorálek pozval na návštěvu také ministra Kotziase. Oba ministři se prý shodli, že není dobré, aby šarvátka dál eskalovala, chtějí se soustředit na důležitější věci.

Premiér Sobotka: Česko je solidární a Brusel ho k tomu nemusí nutit

Česko je v uprchlické krizi solidární, aniž by ho k tomu musel někdo nutit. Český premiér Bohuslav Sobotka to uvedl v rozhovoru poskytnutém německému listu Süddeutsche Zeitung, z něhož citovala agentura DPA. Předseda vlády současně kritizoval podíl Německa na posílení migrační vlny i snahy některých zemí vynucovat solidaritu omezováním přístupu k fondům Evropské unie. "Jsme solidární. Poslali jsme policisty do Slovinska, do Maďarska a do Makedonie. K tomu nás nikdo z Bruselu nemusel nutit," prohlásil Sobotka. O azyl v České republice za prvních jedenáct měsíců letošního roku požádalo 1382 cizinců, což bylo meziročně o 425 žádostí více. Nejčastěji chtějí azyl občané Ukrajiny, Kuby a Sýrie. Získat se ho podařilo zatím 70 osobám. Německo na počátku prosince oznámilo, že do země dorazil letošní miliontý běženec.

Systém přerozdělování imigrantů jako takový se podle šéfa české vlády ukázal být nefunkční. Nedá se totiž provést proti vůli uprchlíků, kteří nechtějí skončit "ve východním Polsku nebo Rumunsku". Přijetí utečenců přímo z táborů v Turecku si dokáže Sobotka představit prý jen pod podmínkou, že se započítají "do přijatých, ale nefunkčních" kvót na přerozdělení v rámci EU.

Sobotkův twitter nabourali hackeři s hesly proti uprchlíkům

Na twitterový účet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dnes zaútočili hackeři. Vyzývají k boji proti uprchlíkům, označují je za invazní armádu. Tvrdí, že kdo podporuje uprchlíky, podporuje terorismus. Tweety obsahují odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim. Mluvčí vlády Martin Ayrer ČTK řekl, že situace se řeší. Úřad vlády podal trestní oznámení. "Pokud můj twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře," napsal ČTK Sobotka. Dodal, že přeje hezké Vánoce všem lidem dobré vůle, kteří odmítají šíření nenávisti, preferují lidskost a podporují demokracii.

Česko navštívila kurdská parlamentní delegace, jednala o migraci

Česko navštívila kurdská parlamentní delegace, jednala například o bezpečnosti na severu Iráku nebo o migraci. Šlo prý o první delegaci kurdského parlamentu do Evropy, sdělil ČTK ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Česko chce do Iráku poslat 6500 samopalů, dodávka by se mohla týkat i Kurdů. Irácký Kurdistán je autonomní oblast v severovýchodní části země.

Z Vrbětic odjel poslední kamion s municí, bylo jich celkem 547

Poslední kamion s municí dnes odjel z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, ve kterém loni vybuchly dva sklady s municí. Letos v lednu začalo vyskladňování areálu, celkem z něj bylo vyvezeno 547 kamionů se zbrojním materiálem, uvedlo ministerstvo vnitra. Do Vrbětic dnes přijeli také premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Munice se už do areálu s největší pravděpodobností nevrátí. Sobotka poděkoval všem, kteří se podíleli na zajištění areálu, a vyjádřil přesvědčení, že lidé z okolních obcí letos prožijí klidnější Vánoce než v loňském roce. Zároveň poznamenal, že práce na místě nekončí. Po odvozu munice bude následovat ohledání místa činu, sběr munice a následně hloubková sanace.

V USA odtajnili seznam cílů jaderného bombardování z 50. let

Americký Národní bezpečnostní archiv odtajnil zatím nejpodrobnější seznam míst v bývalém Sovětském svazu, ve východní Evropě a v Číně, která se v případě jaderného konfliktu měla stát koncem 50. let minulého století terčem atomového bombardování. Na soupisu je i řada měst a vojenských objektů v bývalém Československu. Praha měla pořadové číslo 61, číslo jedna patřilo Moskvě. Komentář Národního bezpečnostního archivu v této souvislosti poznamenává, že záměrné a přímé útoky na civilisty jsou v rozporu s už tehdy platnými normami mezinárodního práva. Odtajněné údaje, zpřístupněné veřejnosti v souladu s archivními zákony USA, mají 800 stránek.

Mezi místa určená k "systematické destrukci" jaderným úderem bylo zařazeno 1200 měst v tehdejším sovětském bloku od východního Německa až po Čínu. V tehdejším Československu byla hlavním terčem Praha s pořadovým číslem 61 a s 69 cíli určenými ke zničení. Další cíle byly v okolí hlavního města v Berouně, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Králově Dvoře, Neratovicích, Psárech, Radotíně, Roztokách, Slaném a Štěchovicích. Velký důraz kladli američtí plánovači na likvidaci vojenských letišť, protože v éře před nasazením strategických balistických raket byly dálkové letouny hlavním nosičem jaderné munice.

Energetický regulační úřad pracovně počítá s podporou pro existující obnovitelné zdroje

Energetický regulační úřad (ERÚ) připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou pro existující zdroje obnovitelné energie. ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka s tím,že materiál úřad zveřejnil na svých webových stránkách. Finální znění rozhodnutí však úřad přijme až ve chvíli, kdy schválené nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů. Nařízení, které by mělo ERÚ umožnit vypsat podporu za 42 miliard korun pro příští, vyjde v brzké době.

Soutěž na provoz mýtného nelze stihnout, připustilo ministerstvo

Vybrat nového provozovatele mýtného systému v řádném výběrovém řízení už nelze stihnout do vypršení smlouvy s Kapschem ke konci roku 2016. Připustilo to ministerstvo dopravy. Úřad na místo toho nabízí čtveřici řešení, ta ale vždy počítají s prodloužením smlouvy i po roce 2016. Firmě bude podle nejoptimističtější varianty nutné zadat další provoz mýtných bran bez soutěže minimálně na rok a čtvrt. Příprava mýtné soutěže se resortu dopravy dlouhodobě nedaří, průběžné harmonogramy přípravy se kromě současného ministra nedařilo dodržovat ani jeho předchůdcům.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za téměř devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 67 miliard korun. Za stavbu a provoz systému stát Kapschi a jeho subdodavatelů vyplatil zhruba 18 miliard korun bez DPH.

Ministr Pelikán zahájil přezkum jmenování Ondráška, čeká smírné řešení

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zahájil řízení o přezkumu jmenování Pavla Ondráška do čela Vězeňské služby. Čeká smírné řešení a službu nyní vede podle něj jen Petr Dohnal, jehož odvolání zvrátil soud, a vrátil se tak do vedení věznic. Ministr to řekl novinářům po zhruba hodinové schůzce s odcházejícím Ondráškem, který se ke schůzce zatím nevyjádřil. Ondrášek respektuje to, že službu nyní řídí Dohnal, uvedl Pelikán, a zahájilo se řízení o přezkumu Ondráškova jmenování. "Pana generála jsem ujistil, že veškerý postup bude přesně podle zákona," řekl Pelikán.

Ondrášek i exministryně Helena Válková (za ANO) zastávají právní názor, podle nějž má Vězeňská služba po pátečním rozhodnutí pražského městského soudu dva generální ředitele: Dohnala a Ondráška. Ondrášek věří, že v takovém případě by se nyní všechna rozhodnutí měla přijímat po vzájemné shodě. Personální změny, které Dohnal učinil bezprostředně po svém návratu do funkce a které postihly některé z Ondráškových nejbližších spolupracovníků, Ondrášek z tohoto důvodu již dříve označil za zpochybnitelné a neopodstatněné. Vězeňské službě podle něj v jejich důsledku hrozí jednak destabilizace, jednak škody z pracovněprávních sporů.

Do tendru na elektronické náramky vězňů nepřišla žádná nabídka

Ministerstvo spravedlnosti nedostalo žádnou nabídku do tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Zakázka nekončí, musí se přehodnotit. Pro ministerstvo je to ale nečekaná situace, řekl novinářům náměstek ministra Vladimír Zimmel. "Pokud jsme se něčeho obávali, tak to byla situace s jednou nebo dvěma nabídkami. Že se nepřihlásí nikdo, jsme nečekali," řekl Zimmel. Zadávací dokumentace je podle něj zpracovaná velmi pečlivě a ministerstvo odpovídalo na 150 doplňujících dotazů firem. Některé podmínky prý úřad zmírnil, aby vyhovovaly více uchazečům. O elektronickém monitoringu se dříve mluvilo výhradně v souvislosti s trestem domácího vězení a s kontrolou podmíněně propuštěných z výkonu trestu. Současné vedení ministerstva však počítá s širším využitím náramků - například pro nahrazení vazby či pro posílení ochrany obětí trestné činnosti.

Dnešek je posledním dnem letošního roku pro žádost o průkazy

Češi mají dnes pro letošní rok poslední možnost požádat o vydání nového občanského průkazu či cestovního pasu. Pak bude totiž od 24. do 31. prosince systém pro nabírání žádostí odstaven kvůli úpravám. Během odstávky mohou lidé žádat jen o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s platností jeden měsíc. Technické úpravy systému souvisí s novelami zákonů o občanských průkazech a pasech. V novém roce poté budou lidé moci opět o vydání dokladů žádat od 4. ledna.

Podle zmíněných novel budou například úřady vydávat lidem starším 70 let občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a senioři si je tedy nebudou muset měnit každých deset let. Podraží ale takzvané expresní pasy, které budou nově s biometrickými údaji. Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou kvůli malému zabezpečení vydávat vůbec. Novinkou je i možnost požádat o pas na jakémkoliv úřadu, a tam si jej i vyzvednout. Nyní mohou lidé žádat a dostat pas jen tam, kde mají trvalé bydliště. Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti.

Dneškem začínají školákům v Česku vánoční prázdniny

Dnešním dnem začínají žákům a studentům v České republice vánoční prázdniny. Do základních a středních škol se vrátí až v příštím roce, a to v pondělí 4. ledna. Během prázdnin mohou školáci kromě akcí spojených s Vánocemi navštívit řadu památek či zoo, které přes svátky otevřou. Například brněnská zoo pořádá o Štědrém dnu krmení zvířat a Ostrava zase zpřístupní věž radnice.

Ježíškova pošta na Božím Daru rozeslala 373 kilogramů zásilek

Ježíškova pošta na Božím Daru letos odeslala 373 kilogramů dopisů, přání a pohlednic. Zásilky s příležitostným razítkem Ježíškovy pošty se z Božího Daru odesílaly od 1. prosince do dneška, informoval dnes ČTK Marek Smitka z božídarského infocentra, které poštovní služby na Božím Daru zajišťuje. Celkem 373 kg dopisů a přání představuje asi 82.361 jednotlivých zásilek. Nejvzdálenější byly do Mexika, Brazílie, Kazachstánu, Kanady, na Nový Zéland nebo do Číny," doplnil Smitka.

U středočeských přehrad zimuje rekordní počet netopýrů

U středočeské Štěchovické a Slapské přehrady zimuje rekordní počet netopýrů. Ochranáři napočítali v posledních pěti letech přes 4200 jedinců netopýrů hvízdavých. U Slapské přehrady se nachází jedno z nejvýznamnějších míst tohoto typu v Evropě. Celkově byl v oblasti prokázán výskyt 13 druhů netopýrů. ČTK o tom informovala mluvčí lesů ČR Eva Jouklová. Na území ČR celkem žije 27 druhů netopýrů, všechny druhy jsou chráněné a ochraně podléhají také jejich úkryty.

Kapela Tři sestry proměnila O2 arenu v hospodu pro 10.000 lidí

Kapela Tři sestry završila koncertem v zaplněné O2 areně v Praze oslavy 30. výročí svého vzniku. Vystoupení mělo charakter hospodské zábavy včetně pípy přímo na jevišti, ze které se obsluhovali muzikanti během produkce. Pivo v kelímcích mělo v rukách i mnoho diváků na tribunách. Podle odhadu zástupců médií koncert navštívilo přibližně 10.000 lidí.

Sport

Fedcupový tým získal poprvé tenisového Zlatého kanára. Výběr kapitána Petra Pály letos vybojoval v týmové soutěži čtvrtý titul za posledních pět let a obdržel za to nejvíce hlasů v anketě časopisu Tenis a tenisového svazu. Již pošesté za sebou se nejlepšími hráči roku stali Petra Kvitová a Tomáš Berdych.

O čtyři zuby přišel v úterním utkání NHL Jaromír Jágr, pak přihrál na gól a pomohl Floridě k vítězství nad Ottawou 2:1 po samostatných nájezdech. Jednou asistencí přispěli k výhrám svých týmů také Radim Vrbata, jehož Vancouver uspěl 2:1 v Tampě a Jiří Hudler, který oslavil triumf Calgary 4:1 nad Winnipegem.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy mlhy, ojediněle mrholení. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, při zmenšené oblačnosti až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.

23-12-2015