Denní souhrn zpráv

Lidé oslavili příchod nového roku v ulicích, divadlech i na horách

Lidé oslavili příchod nového roku 2016 nejen doma, na horách či v restauracích, ale i v ulicích měst. Vyrazili i do divadel a kin. Silvestrovské oslavy v Praze mají zatím klidný průběh. Přestože mezi Václavským náměstím a Staroměstským náměstím a v přilehlých ulicích proudí tisíce lidí, nebyl zaznamenán žádný vážný přestupek. ČTK o tom informoval mluvčí pražské městské policie Rudolf Rubeš. "Klid je na ulicích i v restauracích. Celkově se zdá, že zatím dorazilo méně lidí než v předchozích letech," konstatoval Rubeš. Zdravotníci zatím řešili tři desítky méně vážných zranění většinou způsobených pádem po požití alkoholu. Už v poledne se většina restaurací zaplnila hosty, většinou z ciziny.

Silvestrovské oslavy byly zřejmě příčinou požáru panelového domu v Semilech. Evakuováno muselo být 18 lidí, z toho dvě děti. Hořela střecha šestipatrového domu v Luční ulici, oheň zachvátil krytinu i střešní izolaci, jeho hašení komplikoval silný mráz. Voda okamžitě namrzala, sdělila ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Kriminalita v Česku letos pravděpodobně podruhé za sebou klesla

Kriminalita v Česku letos pravděpodobně podruhé za sebou klesla. Za 11 měsíců roku policisté evidovali téměř 230.000 trestných činů, loni to za stejné období bylo 270.000. Proti loňsku zatím klesl počet násilných trestných činů, loupeží nebo vloupání. ČTK to zjistila z aktuálních statistik, které zveřejnilo policejní prezidium. Kriminalita v Česku naposledy vzrostla o sedm procent na více než 325.000 trestných činů v roce 2013, kdy se na tom svými důsledky podílela i amnestie, kterou vyhlásil před odchodem z funkce prezident Václav Klaus. Více než polovinu pachatelů totiž tvořili recidivisté.

Za 11 měsíců letošního roku se mírně proti loňsku zvýšil počet vražd, o tři na 141. Počet násilných trestných činů se snížil ze zhruba 15.900 na 14.600. Podobně se vyvíjela situace u vloupání, jejichž počet klesl ze 46.000 na necelých 32.000. Podobný razantní pokles letos nastal i u krádeží, kterých policisté od ledna do listopadu zaznamenali téměř 19.000 méně než loni. Proti loňsku naopak stagnovala situace týkající se hospodářských a mravnostních deliktů. Počet hospodářských trestných činů zůstal na zhruba stejné úrovni 29.000, mravnostních trestné činy se pohybují opět kolem čísla 2100.

Na prvním a druhém koridoru bude automatické vedení vlaku

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dokončila projekt, díky němž funguje na první a druhém koridoru a také na některých dalších tratích systém automatického vedení vlaku. Ten spočívá v tom, že vlak vybavený příslušnou technikou nemusí ovládat strojvůdce, spoří energii a jede přesně podle jízdního řádu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SŽDC Pavel Tesař. Provoz s tímto systémem je také bezpečnější. Vlak je řízený automaticky díky tomu, že na trati jsou nainstalované adresné informační body, které přenášejí informace o jízdě vlaku do elektronického systému. Zjednodušeně lze hovořit o chytrých kolejích.

Ve věku 98 let dnes zemřel válečný veterán Alexandr Beer

Ve věku 98 let dnes zemřel válečný veterán Alexandr Beer, bojovník za osvobození Československa na východní frontě. Na svém twitterovém účtu to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Beer byl nositelem Řádu Bílého lva a mnoha dalších vyznamenání. Premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil Beerově rodině upřímnou soustrast. Beer, příslušník 1. československé samostatné tankové brigády, se zúčastnil bojů u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerkve, Žažkova a Dukly. Během bitev byl třikrát raněn. Za hrdinství v boji byl oceněn československým válečným křížem a celou řadou dalších vyznamenání.

Na silnicích letos zatím zemřelo 665 lidí, o 36 víc než loni

Na českých silnicích tento rok zatím zemřelo 665 lidí, což je oproti loňsku o 36 více. Z policejních statistik vyplývá, že nejtragičtějšími měsíci byly červenec a září, kdy si dopravní nehody shodně vyžádaly 80 životů. Naopak v lednu bylo obětí nejméně, a to 34. Celoroční počty mrtvých v Česku klesaly vytrvale od roku 2008, tento trend se ale zastavil minulý rok. Nejtragičtějším dnem končícího roku na českých silnicích se stal čtvrtek 17. září, kdy zahynulo dohromady 11 lidí, z toho pět při srážce nákladního auta a dodávky na dálnici D1 na Vyškovsku.

Poslední rozloučení s Pavlem Srníčkem bude v pondělí ve Vítkovicích

Poslední rozloučení s bývalým fotbalovým brankářem Pavlem Srníčkem se uskuteční v pondělí 4. ledna ve smuteční obřadní síni ve Vítkovicích od 14 do 17 hodin. Oznámil to jeho agent Steve Wraith. Srníček zemřel ve 47 letech v úterý devět dní poté, co ho při kondičním běhu v Bohumíně postihla zástava srdce. Srdce mu nepracovalo dvacet minut a po převozu do nemocnice byl uveden do umělého spánku. Vyšetření pak ukázala, že Srníčkův mozek byl nevratně poškozen a někdejší fotbalový reprezentant byl odpojen od přístrojů.

V Rakousku se zabil 40letý český lyžař

Při lyžování v rakouských Alpách se dnes smrtelně zranil 40letý Čech. Zemřel poté, co po srážce s 18letým německým lyžařem hlavou narazil do sněžného děla. Muž chtěl podle agentury APA při sjezdu předehnat dva 18leté lyžaře z Německa. Když chtěl jeden z nich ze sjezdovky odbočit doleva, Čech ho zezadu srazil. Oba spadli a český lyžař navíc následně narazil do sněžného děla. Přivodil si přitom smrtelná poranění hlavy, a to přesto, že dělo bylo zajištěno sítěmi. Mladý německý lyžař si poranil bérec a utrpěl těžký šok.

Tržby novoborského Crystalexu CZ překročí letos miliardu Kč

Letošní tržby sklářské společnosti Crystalex CZ Nový Bor překročí miliardu korun. Přitom ještě v říjnu to vypadalo, že firma skončí kvůli velkému výpadku odbytu na ruském trhu pod touto hranicí. Podařilo se zvednout odbyt rovnoměrně ve všech ostatních teritoriích, o to je ta miliarda cennější, řekl ČTK ředitel sklárny Martin Kubát. Novoborská sklárna patří k největším světovým producentům užitkového skla. Vznikla na troskách někdejšího sklářského gigantu Crystalex, který na podzim 2008 zkrachoval a na počátku roku 2009 zastavil výrobu.

Největší zvon Zikmund je možná poškozen, neohlásí nový rok

Největší český zvon, Zikmund v katedrále sv. Víta, neohlásí oproti zvyklostem příchod nového roku. Vedení Metropolitní kapituly u sv. Víta se obává, že zvon je ve špatném technickém stavu. Důvodem může být nové srdce zvonu instalované v roce 2002 poté, co to původní prasklo. Dokud se nezjistí, zda srdce, které je o 50 kilogramů těžší než původní, zvon nepoškozuje, se nebude používat. ČTK o tom informoval Tomáš Stařecký, hlavní zvoník katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Vítr dnes na sedm hodin zastavil kabinovou lanovku na Ještěd

Silný nárazový vítr zastavil dnes na více než sedm hodin provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. Před 08:00 naměřili u horní stanice v nárazech rychlost bočního větru přesahující 100 kilometrů v hodině. Přípustná je přitom rychlost zhruba poloviční, pak už je to nebezpečné. ČTK to řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Slunečné počasí a jasná obloha lákaly dnes k výletu, turisté ale měli smůlu. Provoz lanovky mohl být obnoven až v 15:30, kdy se vítr utišil. Dvoukabinová lanovka jezdí v Liberci už více než 80 let.

Vězni z Horního Slavkova vytvořili model Klínovce a Fichtelbergu

Vězni z věznice Horní Slavkov postavili model krušnohorských vrcholů Klínovce a Fichtelbergu. Model, který si objednala od vězňů městská společnost Služby Boží Dar s.r.o., je vystaven v božídarském muzeu, informoval ČTK starosta města Jan Horník (STAN). Model vrcholových partií Klínovce a saského Fichtelbergu má rozměry 365 krát 115 centimetrů a je zhotoven v měřítku 1:100. "Kompletní dílo se skládá z komplexu budov bývalého hotelu na Klínovci a současného hotelu na Fichtelbergu a dalších asi deseti objektů včetně koncových stanic lanovek na české i saské straně vrcholů," popsal Horník. Na modelu je jediný prvek, který zatím ve skutečnosti neexistuje. "Je jím kabinová dráha propojující oba vrcholy. Mnozí domorodci by si přáli, aby takovéto propojení nemuselo být pouze vizí či snem, ale aby se stalo skutečností," dodal Horník.

K nehmotnému dědictví patří perličkové ozdoby a betlémy v Třešti

Betlémská cesta v Třešti a výroba vánočních ozdob ze skleněných perliček rozšířily seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Na seznamu už je 14 aktivit, které prezentují udržování tradic a řemesel. Zápis do národního seznamu je prvním krokem k tomu, aby bylo možné usilovat o zapsání těchto lokálních fenoménů na seznam UNESCO. Zápis dalších dvou významných prvků tradiční lidové kultury schválil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na doporučení Národní rady pro tradiční lidovou kulturu.

Muzeum Českého ráje v Turnově předložilo k zápisu výrobu tradičních vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček společnosti Rautis z Poniklé na Semilsku. "Je to unikátní věc, už to umí jen kolem 20 lidí a nikde jinde v Česku ani ve světě to není. Chceme proto připravit i návrh na zápis na seznam UNESCO," řekla ČTK ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. Zapsat Betlémskou cestu v Třešti navrhlo Muzeum Vysočiny v Třebíči. Vždy mezi Vánocemi a začátkem nového roku mohou lidé navštěvovat domácnosti, kde mají lidé své betlémy komponované jako diorama, v němž se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou.

Pražská zoo získala krasky krátkoocasé jávské

Pražská zoo získala krasky krátkoocasé jávské, které patří mezi nejvzácnější a nejohroženější ptáky světa. Do pražské zoo přicestoval pár krasek ze Zoo Chester ve Velké Británii, pocházejí ale ze záchranné a chovné stanice Cikananga na Jávě. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Jana Myslivečková. Vzácné ptáky prý zahrada získala díky chovatelským úspěchům týmu kurátora Antonína Vaidla a dlouhodobé podpoře stanici Cikananga na Jávě. Pražská zoo podporuje stanici od roku 2010, a to nejenom penězi na výstavbu a rekonstrukce voliér, ale i na částečné pokrytí nákladů chovu.

Silvestrovský výstup na Javořici opět přilákal několik tisíc lidí

Kvůli novoročnímu přípitku dnes vyšlapalo po čerstvě zamrzlých lesních cestách na Javořici několik tisíc lidí. Na vrchu s nadmořskou výšku 837 metrů, který je nejvyšším místem Českomoravské vrchoviny, se po poledni u ohňů kromě pěších ohřívalo i několik desítek cyklistů. Populární silvestrovský výstup se konal osmnáctým rokem. Připomíná spisovatelku Vlastu Javořickou. Autorka románů a povídek z venkova se narodila v nedaleké Studené v roce 1890.

Kastelán v Horšovském Týně 25 let vítá Nový rok v hradu se sektem

Už čtvrt století dodržuje kastelán hradu a zámku v Horšovském Týně na Domažlicku Jan Rosendorfský novorční tradici. Vždy krátce po půlnoci projde se sklenkou sektu celou památku a přivítá s ní symbolicky nový rok. Sekt ale sám nevypije, na závěr asi hodinové procházky několika desítkami místností ho nalije na nádvoří. Alkohol si kastelán nemůže dovolit, ne úplně dobrovolnou tradicí se mu totiž stala také povinnost vyjet do nedalekého Horšova a vypnout alarm u cenného kostela Všech svatých spuštěný novoročními petardami a světlicemi.

Otužilci se koupali v několika řekách

Rekordní počet 550 diváků dnes zaznamenal čtvrtý ročník silvestrovského koupání v řece Moravě v Hodoníně, kde se každoročně schází lidé z obou stran česko-slovenské hranice. Vodu u přístaviště U Jezu zkusilo 20 odvážlivců. Dvacítka otužilců a deset potápěčů dnes otestovalo koupelí i vodu v Labi. Za bouřlivého povzbuzování stovky Děčíňáků se vrhli na nábřeží pod zámkem do ledové řeky. Voda měla teplotu čtyři stupně Celsia, na vzduchu byly dva stupně pod nulou. Největším otužilcem byl dnes Petr Kapoun, který plaval spolu s deseti potápěči zhruba kilometr. Na břehu nechyběla záchrana v podobě ručníků, županů a termosek plných horkých nápojů.

V kostýmu uklízečky, odkvetlé pampelišky, mořské panny či Poseidona naskákaly dnes do ledové řeky Bečvy nedaleko centra Přerova téměř tři desítky otužilců z celé Moravy. Během své tradiční recesistické show se s koncem letošního roku loučili před zraky několika tisíc Přerovanů, kteří jejich dovádění sledovali z okolních břehů a mostů. Borce čekala letos zamrzlá Bečva, prostor k jejich plavbě a tanečkům jim zajistili potápěči a hasiči. Voda měla teplotu pouze jednoho stupně, otužilci si však mráz evidentně užívali.

Infocentrum VZP zodpovídalo letos i řadu kuriózních dotazů

Půjčka na ošetření zubů, příspěvek na mobilní telefon s velkými tlačítky zajímaly letos klienty, kteří zavolali do informačního centra Všeobecné zdravotní pojišťovny. Mezi kuriózními dotazy byl například i ten, zda lze donutit praktického lékaře, aby klientovi předepsal léky pro psa. ČTK to sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Nové call centrum podle něj vyřídilo letos přes 650.000 telefonických a na 130.000 e-mailových dotazů.

Pracovníci call centra se podle mluvčího snaží odpovídat i na neobvyklé dotazy věcně a v klidu, jako například na ten, zda poskytuje VZP příspěvek na nákup erotických pomůcek či na značkovou teplákovou soupravu jako oděv pro kojení, což neposkytuje. Operátoři vyjasňovali i nepochopení některých termínů. Například se klient ptal, co má dělat, když lékař chce, aby mu přinesl průkaz pojištěnce, který ale je nepřenosný. Nepřenosný v tomto případě neznamená, že by klient musel mít průkaz uložený doma a nesměl ho nikam přenášet. Znamená to, že platí jen pro konkrétní osobu, na jejíž jméno byl vystaven.

Sport

Fotbalisté Slavie ve třicátém Silvestrovském derby internacionálů nad 35 let ukořistili dvacátou výhru, když Spartu porazili 5:3. Letenští tak nenavázali na loňské vítězství a prohráli pojedenácté za posledních 13 let. Nejlepšími hráči zápasu byli zvoleni Lukáš Jarolím a Tomáš Čížek. Derby veteránů nad 45 let skončilo remízou 4:4, když za Slavii dal hattrick Jaromír Jindráček. Dvě minuty před koncem vyrovnal z penalty sparťan Josef Obajdin.

Hokejisté Ruska porazili na mistrovství světa hráčů do 20 let Slovensko těsně 2:1 a zajistili si prvenství ve skupině B. Čeští reprezentanti skončili po prohře 4:5 s Finskem v přímém boji o druhou příčku třetí a ve čtvrtfinále je čeká výběr USA.

Počasí

Oblačno až zataženo, v Čechách během dne přechodně až polojasno. Nejvyšší teploty -4 až 0 °C, v Čechách -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem -4 °C.

Končící rok se sice zapíše do historie jako jeden z nejteplejších v historii měření, jeho poslední ráno ale mrzlo na celém území země. Nejchladněji bylo v šumavských mrazových oblastech. Vůbec nejníže klesl teploměr na stanici Kvilda-Perla u Jezerní slati, kde naměřili minus 15,3 stupně Celsia.