Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-01-2016

Zeman a Sobotka při obědu v Lánech probrali politiku i děti

O politice, plánech pro letošní rok i dětech dnes mluvil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem při novoročním obědě. Sobotka to sdělil v tiskovém prohlášení po odjezdu ze setkání v zámku v Lánech na Kladensku. Podle něj se sice s prezidentem ve všem neshodnou, ale budou v zájmu Česka spolupracovat. Prezident komentář pro média neplánoval. Později uvedl, že s premiérem diskutovali v pohodové atmosféře a téma jejich hovoru se stočilo k politice, informoval na facebooku mluvčí Hradu.

K tradičnímu obědu se Zeman se Sobotkou sešli v Lánech hodinu po poledni i s manželkami Ivanou a Olgou. Premiér s manželkou asi po dvou hodinách Lány bez komentáře pro média opustili. Sobotka až později schůzku stručně písemně okomentoval. "Pokud jde o politiku, seznámil jsem prezidenta Zemana s některými svými plány na rok 2016, zejména pokud jde o zvýšení minimální mzdy, návrh na změnu systému valorizace penzí nebo zvýšení příspěvku na péči," uvedl premiér. "Protože šlo o společenskou událost, nemluvili jsme jenom o politice, ale také třeba o uplynulých svátcích nebo o dětech," sdělil. Před obědem média spekulovala, že hlava státu s předsedou vlády probere také vzájemné přestřelky kvůli odlišným názorům na migranty. Sobotka ve vyjádření pouze zmínil, že se se Zemanem "dotkli některých zahraničních témat".

Vnitro chce letos dokončit bezpečnostní audit Česka

Ministerstvo vnitra chce v letošním roce dokončit bezpečnostní audit Česka. Materiál by se měl zabývat terorismem, migrací, domácím extremismem, ekonomickou stabilitou, energetickou nezávislostí nebo vlivem cizích mocností na českém území. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo. Podle vnitra jde o jedno ze zásadních témat letošního roku. O národní bezpečnostní audit loni v listopadu požádal premiér Bohuslav Sobotka v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě.

Materiál by měl podle resortu přinést přehled o schopnostech státu odolávat hrozbám v nové bezpečnostní situaci. Má prověřit také legislativu a nejrizikovější oblasti. Podle ministra vnitra Milana Chovance by se na analýze měli podílet i bezpečnostní experty z vnějšku, jako jsou třeba odborníci z vysokých škol. Materiál by chtěl mít celý hotový do konce roku.

Ombudsman má pomáhat občanům EU proti případné diskriminaci

Veřejný ochránce práv by měl v budoucnu pomáhat pracovníkům ze zemí EU a jejich rodinným příslušníkům proti případné diskriminaci v tuzemsku. Počítá s tím vládní novela antidiskriminačního zákona, kterou dostali k projednání poslanci. Hlavním úkolem ombudsmana je ochrana občanů proti byrokracii státu. Nesmí vstupovat do soukromých sporů, ale může poukazovat na pomalý postup státních institucí v nejrůznějších kauzách, vyzývat je k nápravě jejich chybných či nedostatečných rozhodnutí nebo navrhovat zákonodárcům úpravu zákonů tak, aby měla veřejnost větší právní jistoty.

V Moravskoslezském kraji jsou dál zhoršené rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. I nadále tak zůstává v platnosti smogová situace, kterou meteorologové kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili v pátek pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vysoké byly ráno i hodinové koncentrace polétavého prachu, podle nichž je situace v regionu hodnocena na většině míst jako špatná.

Do konce roku musí majitelé domů nechat zkontrolovat kotle

Do konce letošního roku si budou muset lidé nechat zkontrolovat technický stav kotle, s nímž vytápějí svůj rodinný dům. Napřesrok totiž po nich mohou obecní úředníci chtít doklad, zda je kotel v pořádku. Pokud ho majitel nepředloží, bude mu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) hrozit dvacetitisícová pokuta. Zájem o kontroly je ale podle MŽP minimální, úřad proto apeluje na lidi, aby neotáleli.

Podle posledních údajů z roku 2011 by mělo revizí projít přibližně 560.000 lokálních topenišť. Ministerstvo předpokládá, že cena základní kontroly se bude pohybovat v řádu stokorun. Otázkou ale je, zda budou jednotlivé kraje zásobeny speciálními techniky.

Třináctiletá dívka se v Brušperku otrávila oxidem uhelnatým

Třináctiletá dívka zemřela na Nový rok v Brušperku na Frýdecko-Místecku. Otrávil ji zřejmě oxid uhelnatý z karmy. Ošetřeny musely být i další tři děti, které skončily v nemocnici, řekl ČTK mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Záchranáři o život dívky bojovali více než hodinu a čtvrt, nakonec ale lékařka musela konstatovat smrt. Stav dalších dětí byl středně vážný, ale byly při vědomí.

Při požáru rodinného domu v Zachrašťanech u Nového Bydžova na Hradecku dnes ráno zemřel pětasedmdesátiletý muž. Příčinou ohně byla pravděpodobně závada na televizoru. Muž se s manželkou v pátek večer díval na televizi. "Žena poté odešla spát do zadní části domku a tím si zřejmě zachránila život. Muž zůstal v přední části domu, kde podle předběžných zjištění zahořela elektroinstalace televize," řekla mluvčí policie Lenka Burýšková. Podle zdravotnických záchranářů se senior při požáru udusil zplodinami hoření.

Statistici: Muži jsou pro zdravotní pojišťovny dražší po šedesátce

Muži jsou pro zdravotní pojišťovny dražšími klienty než ženy od dovršení šedesátky až do konce života. Víc zaplatí pojišťovny také za chlapce od narození do devíti let věku. V teenagerovském věku se náklady na dívky a chlapce velmi blíží, od 20 do 49 let pak jsou pro pojišťovny nákladnější ženy, což hodně souvisí s těhotenstvím a porodem. Vyplývá to z čerstvých dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) za roky 2010 až 2013.

Největší rozdíl v nákladech na zdravotní péči pro muže a ženy je ve skupině 30 až 39 let, kdy pojišťovny v roce 2010 vydaly na muže tohoto věku 9472 korun a na ženy 15.043 korun. Zde se nejvíc projevují náklady na mateřství žen. Rozdíl zůstal zachován i v dalších letech. Výdaje pojišťoven na muže stoupají až po šedesátce, kdy je více postihují infarkty a mrtvice, což ženy čeká obvykle až o desetiletí později. V roce 2013 náklady na muže mezi 60 až 69 lety věku činily 40.614 korun a na ženu 31.850 korun. Rovněž ve věkové skupině 70 až 70 narostly náklady na muže na 56.763 korun, zatímco na ženy stejného věku klesly na 45.432 korun.

Lidé loni poslali 1,1 milionu DMS, na charitu tak dali 30 mil Kč

Lidé v Česku odeslali v minulém roce víc než 1,1 milionu dárcovských textových zpráv. Na dobročinné projekty tak poskytli zhruba 30 milionů korun. Zprávy DMS je možné posílat od roku 2004. Od té doby se díky nim na charitu podařilo vybrat už skoro půl miliardy korun. Vyplývá to z předběžných prosincových údajů a výročních zpráv Fóra dárců. DMS stojí 30 korun, z toho 28,50 dostanou potřební a zbytek je na provoz. Zhruba 28 procent peněz z letošních DMS putovalo na péči o postižené a nemocné děti. Čtvrtina vybrané částky podpořila další projekty pro handicapované, 13 procent pak ústavní péči. Desetina sumy šla na humanitární pomoc. Osm procent se využilo na vzdělávání a výzkum, čtyři procenta na sociální služby.

Baby taxi se v Bohumíně osvědčilo, má za sebou 400 jízd

Baby taxi, které vozí matky s dětmi do šesti let k lékařům, se Bohumínu na Karvinsku osvědčilo. Službou město navázalo na obdobný úspěšný projekt pro seniory a dotované taxi pro děti začalo městem jezdit na začátku loňského března. Za deset měsíců provozu vyjelo baby taxi na téměř 400 jízd, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Kolková. Jedna jízda v radnici finančně podporovaném taxi vyjde na 15 korun, město zatím na službu připlácelo zhruba 20.000 korun. Mluvčí připomněla, že nedávno tento městský projekt získal i ocenění v celorepublikové soutěži, která hledala zajímavé a přínosné projekty na úrovni územní samosprávy.

Praha pokračuje v přípravě bikesharingu s ticísovkou kol

Praha pokračuje v přípravě zakázky, v jejímž rámci chce do roku 2017 vybudovat systém sdílených jízdních kol. Hledá společnost, která systém instaluje a bude jej provozovat. Vzniknout by mělo 120 stanovišť se zhruba tisícovkou bicyklů. Vyplývá to z údajů, které v prosinci zveřejnil dopravní podnik. Podle dřívějších informací bude takzvaný bikesharing stát zhruba 50 milionů, roční provoz pak vyjde na deset milionů. Uživatelé by měli za užívání kol platit poplatek zhruba 500 korun ročně. Součástí zakázky bude pravidelný servis kol i stanovišť, zajištění on-line systému, na jehož základě budou uživatelé za službu platit a kde získají informace o dostupnosti kol.

Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Hrůšou provázel velký aplaus

Jako nový stálý hostující dirigent České filharmonie (ČF) se v pražském Rudolfinu představil Jakub Hrůša. Program provázel už během večera aplaus vyprodaného sálu. Dlouhotrvající potlesk sklidil v první části sólový černohorský kytarista Miloš Karadaglić, který před dvěma lety vystoupil na festivalu Pražské jaro. Karadaglić exceloval v Aranjuezském koncertu Joaquína Rodriga z roku 1939. Druhou část Novoročního koncertu tvořila Carmina burana Carla Orffa, v níž se představili ruská sopranistka Sofia Fominaová, britský tenorista Barry Banks a norský basista Audun Iversen. Spolu s nimi vystoupily Český filharmonický sbor Brno a Královéhradecký dětský sbor Jitro.

Před 130 lety ukončila činnost historická pražská mincovna

Ražba vlastních mincí byla jednou z výsad a známek moci panovníka a nejinak tomu bylo i v Českém království. Od 10. do 13. století bylo na území dnešní ČR několik mincoven, k nejdůležitějším patřila ta pražská. Letos 3. ledna uplyne 160 let od ukončení ražby v historické pražské mincovně. Ražba mincí v Praze je doložena již v druhé polovině 10. století a zdejší tradice je tedy delší, než ve slavných mincovnách v sousedních zemích - ve Vídni (1194) či slovenské Kremnici (1328). Na rozdíl od těchto mincoven se však Praha nemůže pochlubit nepřetržitou tradicí ražby mincí.

Na zasněžený hrad Helfštýn zavítal rekordní počet lidí

Rekordních 3901 návštěvníků dnes zavítalo na středověký hrad Helfštýn na Přerovsku, který se po Novém roce tradičně na jeden den otevřel turistům. Od novoročního výstupu na zasněžený hrad, který je jinak v tomto ročním období uzavřen, lidi neodradilo ani studené počasí. Návštěvníci se mohli poprvé projít po nově zrekonstruovaném vstupním mostě, který byl dokončen v závěru loňského roku. Mohli vidět na nádvoří hradu práci kováře a volně přístupná byla jedna z věží. Novoroční výstup na Helfštýn má již dlouholetou tradici, pořádá se téměř čtyři desítky let.

Havlíčkův Brod bude příští týden hostit soutěž ve zpěvu harckých kanárů

Havlíčkův Brod bude v příštím týdnu hostit jubilejní 80. mezinárodní mistrovskou soutěž ve zpěvu harckých kanárů. Kromě tří desítek českých chovatelů přijede deset Slováků a pět Rakušanů, řekl ČTK Ladislav Svoboda z pořadatelské organizace. Tato chovatelská soutěž se koná od roku 1936 a díky nejdelší nepřerušené tradici byla zapsaná do České knihy rekordů. Odborní posuzovatelé budou hodnotit zpěv loni odchovaných kanárů. Harcký kanár byl vyšlechtěn v Německu, odtud se jeho chov rozšířil hlavně do okolních zemí.

Sport

Lyžařka Petra Nováková doběhla v druhé etapě Tour de Ski v Lenzerheide po 15 kilometrech patnáctá, mezi muži byl na dvojnásobné trati Martin Jakš osmnáctý. Závody s hromadným startem klasickou technikou vyhráli norští favorité a lídři Světového poháru Therese Johaugová a Martin Johnsrud Sundby. Oba se dostali do průběžného vedení v Tour.

Ačkoli Jaromír Jágr před měsícem vyzval fanoušky, aby ho nevolili do Utkání hvězd, v tradiční exhibici 31. ledna v Nashvillu s největší pravděpodobností chybět nebude. Hokejoví příznivci třiačtyřicetiletého útočníka Floridy vybrali jako jednoho ze čtyř kapitánů pro nový formát akce. Naposledy si přitom Jágr zahrál All Star Game v roce 2004. Dalšími kapitány budou lídr kanadského bodování Patrick Kane z Chicaga, ruský kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu a John Scott z Arizony. Zbývajících 40 účastníků Utkání hvězd nominuje NHL, jejich jména by mělo vedení ligy oznámit ve středu 6. ledna.

Počasí

Zataženo až oblačno, na jihozápadě slabé sněžení, které bude odpoledne ustávat. Nejvyšší teploty -5 až -1 °C, na Moravě a ve Slezsku -8 až -4 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C.

I leden bude zřejmě mimořádně teplý. Průměr denních teplot se bude držet nad nulou, až v posledním týdnu měsíce asi klesne k nule. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Také srážek bude více, než je pro leden obvyklé. Převažovat bude déšť, za sněhem musí lidé vyrazit do hor.

02-01-2016