Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-01-2016

Schodek rozpočtu byl loni 63 miliard Kč, méně než schválený

Státní rozpočet skončil loni se schodkem 63 miliard korun, což je o 37 miliard méně než schválený rozpočet. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jde o nejlepší výsledek hospodaření státu od roku 2008. K výsledkům rozpočtu pomohlo podle ministerstva oživení ekonomiky a zlepšení práce finanční správy, které se projevilo ve větším výběru daní. Příjmy z daní byly podle Babiše přitom ovlivněny negativně řadou jednorázových položek, jako byly úpravy sazeb DPH, zvýšení slev na děti nebo navrácení slevy pro pracující důchodce. Celkem opatření a změny v legislativě snížily daňové příjmy o více než 22 miliard korun. Babiš upozornil, že z daní dostanou letos více peněz obce a kraje, celkem o 10,2 miliardy korun.

Za snížením rozpočtového schodku v loňském roce stojí podle exministra financí a šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska ekonomický růst, nikoli opatření vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. "Výběr daní za růstem ekonomiky zaostává," řekl dnes Kalousek ČTK. Babiš podle něj mate veřejnost, protože do výsledku promítl i rozpuštění nashromážděných rezerv.

Ministr Mládek: Čerpání z EU se na růstu HDP loni podílelo až 1 pct bodem

Čerpání peněz z evropských fondů se na růstu české ekonomiky v loňskem roce podílelo až jedním procentním bodem. Očekávaný růst HDP za rok 2015 činí 4,5 procenta. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Zopakoval, že ministerstvo průmyslu dočerpalo všechny prostředky z EU fondů určené podnikatelům na jejich projekty z operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Celková hodnota zhruba 12.000 projektů přesahuje 84 miliard korun.

Hackeři nejspíš napadli e-mail premiéra Sobotky

Hackeři se podle všeho nabourali do e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úřad vlády zatím pravost korespondence zveřejněné na extremistickém webu nepotvrdil, zároveň ji ale nikdo nepopřel. Věc prověřuje policie. Sobotka prohlásil, že se opakovanými útoky hackerů nenechá zastrašit. Na ministerského předsedu hackeři zacílili už v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu. Zveřejněná korespondence, na niž upozornil server lidovky.cz, se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. Sobotka kauzu kolem svého e-mailu nechce příliš komentovat. "Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," uvedl v prohlášení. Podle serveru lidovky.cz jsou minimálně dva zveřejněné e-maily autentické.

Kancléř Mynář s rozkladem kvůli neudělení prověrky neuspěl

Kancléř Vratislav Mynář neuspěl u Nejvyššího bezpečnostního úřadu (NBÚ) s rozkladem kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Nyní se obrátí na soud, uvedla Česká televize s odvoláním na vyjádření kancléře. Mynář už dříve ČTK řekl, že podobné rozhodnutí očekává. Prezident Miloš Zeman je připraven Mynáře odvolat, pokud neuspěje u soudu. Zároveň mu ale nabídne jiné místo v kanceláři prezidenta, řekl dnes novinářům Zeman na návštěvě Libereckého kraje. Podle odborníků ale soudní řízení bude trvat tak dlouho, že Mynář bude moct dokončit v roli kancléře Zemanovo první volební období. Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky.

Senátní výbor podpořil zrušení věkové hranice pro velvyslance

Senátní zahraniční výbor dnes podpořil úpravu, podle níž by velvyslanci mohli zůstat ve službě i potom, co překročí hranici 70 let věku. I v případě, že plénum horní komory novelu služebního zákona ve středu schválí a posléze ji podepíše prezident, novinka se nebude vztahovat na velvyslankyně v Sýrii Evu Filipi a na Slovensku Livii Klausovou. Filipi i Klausová mandát dokončí na základě dohody o provedení práce, kterou dostaly od ledna. Navrhovaná změna spočívá v tom, že diplomaté, kteří dovrší věk 70 let ve funkčním období, budou moci misi dokončit.

Do Slovinska odjeli další vojenští zdravotníci pomáhat s migrací

Do Slovinska dnes ráno odjela nová skupina vojenských zdravotníků, v zemi bude pomáhat v souvislosti s migrační krizí. Česká armáda do Slovinska vyslala 12 zdravotníků. ČTK to dnes sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Oproti původním plánům už ve Slovinsku nebudou působit čeští ženisté. Se zdravotníky proto odjela jen tříčlenná skupina, která připraví ženijní techniku k přepravě zpět do Česka.

Podle prezidenta Zemana je třeba zvýšit výdaje státu na sociální péči

Podle prezidenta Miloše Zemana je třeba zvýšit výdaje státu na sociální péči včetně mezd pracovníků. Není podle něj třeba zvyšovat dávky těm, kdo nechtějí pracovat, ani příspěvek na bydlení, který zakládá ubytovny, a z ušetřených peněz pak bude možné přidat na sociální péči. Do služby o nevyléčitelně nemocné by se podle něj měly ještě více zapojit i církve, a to nejen poskytováním péče, ale i finančně. Prezident to dnes řekl novinářům v Liberci u příležitosti slavnostního otevření hospice. Projekt za 109 milionů korun zaplatila z 80 procent evropská unie.

"Proboha," reagoval, když se dozvěděl, že pečovatelky v hospici berou jen 15.000 korun měsíčně a zdravotní sestry 22.000 korun. Víc si ale zařízení nemůže dovolit. Liberecký hospic zaměstnává 80 lidí a jeho roční rozpočet se odhaduje na 24 milionů korun. Pomáhají i obce a sponzoři. Liberecký hospic je jedním ze 17 hospiců v Česku. Jsou ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, kde chtějí jeho výstavbu zahájit letos. Chybí i na Vysočině, kde ho teprve připravují.

Ministr Mládek: Jednání s managementem OKD bude pravděpodobně 14. ledna

Jednání zástupců vlády s managementem těžební společnosti OKD, která má existenční problémy, se uskuteční pravděpodobně 14. ledna. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Na začátku prosince bylo jednání kvůli vysokým finančním požadavkům mateřské společnosti New World Resources (NWR) zrušeno. Předseda odborů Josef Středula tehdy uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (čtyři miliardy Kč) za to, že bude pokračovat v těžební činnosti. Zástupci společnosti podle Mládka budou muset ministrům vysvětlit, jaký mají mandát a od koho. "Musíme si vyjasnit, kdo je akcionářem současným, kdo je akcionář budoucí. U jednacího stolu by neměli sedět manažeři, ale vlastníci," uvedl.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Její problémy začala vláda poprvé řešit v září 2013, kdy společnost oznámila, že se rozhodla zavřít Důl Paskov, což by znamenalo propuštění zhruba 2000 horníků. Výsledkem jednání byla dohoda z června 2014, podle níž těžba v dole měla pokračovat do konce roku 2017 a stát měl dát 600 milionů korun na sociální programy horníků. Platnost dohody by ale skončila, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu. Právě to se letos stalo. NWR následně předložila státu finanční návrh za to, že bude pokračovat v těžbě. S návrhem nesouhlasí vláda ani odbory.

Neovlivni.cz: Evropský úřad proti podvodům řeší dotace Agrofertu

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) začal řešit podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku. Zapojení OLAF do případu potvrdila Evropská komise, píše server Neovlivni.cz. Andrej Babiš celou věc odmítá. "Je to jen další lež, která má poškodit mou osobu. Je strašně zvláštní, že český server zná anonym na OLAF, já myslím, že ten server slouží tomu, kdo píše ty anonymy," řekl Babiš na tiskové konferenci k výsledkům státního rozpočtu za rok 2015.

Podle oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě protlačit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů. Klíčovým důkazem je údajně dopis, který loni v květnu zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, který je zodpovědný za čerpání eurodotací v Operačním programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost ve výši 120 miliard korun.

MfD: V Súdánu zmizel Čech, místní úřady ho drží ve vězení

Diplomaté už téměř měsíc vyjednávají o osudu Čecha, který se ztratil v súdánském Chartúmu. Dvaapadesátiletý Petr Jašek se od 9. prosince objevil mezi pohřešovanými v databázi Interpolu. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD), podle níž muže drží ve vězení súdánské úřady. "Zatím nevíme přesně, o co jde. Ten případ podrobně sledujeme, řešili jsme ho i přes svátky," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. "Na místě máme svého zástupce z ambasády v Egyptě. Mohu uvést pouze to, že víme, že je naživu," dodala. Důvody cesty Čecha do Súdánu ani jeho zadržení nejsou podle MfD jasné. K Čechům pohřešovaným od loňska v cizině patří muž z Velkého Meziříčí unesený počátkem března islamisty z ropného pole v Libyi a také pětice mužů, kteří v polovině července zmizeli v Libanonu.

Allianz získala povolení ČNB na nákup pojišťovací části Wüstenrot

Allianz pojišťovna získala povolení České národní banky na nákup pojišťovací části finanční skupiny Wüstenrot. S akvizicí vyjádřil souhlas začátkem loňského prosince i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, takže Allianz se tak stala vlastníkem akcií životní i neživotní pojišťovny Wüstenrot. Všechny dosavadní smlouvy klientů obou pojišťoven skupiny Wüstenrot zůstávají v platnosti.

Česká národní banka také udělila Raiffeisenbank souhlas s převzetím části Citibank, která poskytuje v ČR služby fyzickým osobám. K vlastnímu převzetí retailového bankovnictví Citibank dojde 29. února 2016, informoval dnes ČTK mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral. Transakce se týká také segmentu kreditních karet, poboček a bankomatů. Cenu ani další detaily dohody banky nesdělily. Citibank se bude v ČR soustředit na bankovní služby pro české firemní, institucionální a komerční klienty a také rozšiřovat spolupráci s nadnárodními klienty a globálními investory.

Hradecký kraj pokračuje v autobusovém tendru, změní jeho podmínky

Královéhradecký kraj bude pokračovat v tendru na autobusové dopravce pro roky 2017 až 2026, který kritizují odboráři. Rada kraje dnes rozhodla, že zadávací podmínky soutěže změní v části řešící odměňování a růst platů řidičů autobusů. Změny v tendru by radní měli schválit 11. ledna. Po dnešní zasedání rady to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Odbory žádají zrušení tendru. Tvrdí, že zadávací podmínky pětimiliardové soutěže postavené jen na co nejnižší ceně povedou ke stagnaci již nyní podprůměrných mezd řidičů. V zadávacích podmínkách chce kraj změnit valorizace mezd a některých ostatních nákladů.

Na protest proti tendru dnes odbory zorganizovaly akci Vesty pro Královéhradecký kraj. Část řidičů autobusů v kraji tak dnes vyjela v reflexních vestách. Dopravu protest neomezil, někteří cestující pro krok řidičů vyjádřili pochopení. Mzda řidičů se bez přesčasů a různých příplatků pohybuje kolem 12.500 korun měsíčně.

Exšéf Sazky Hušák nemusí platit sportovcům miliony, rozhodl soud

Bývalý šéf společnosti Sazka Aleš Hušák nemusí zaplatit dva miliony korun České unii sportu (dříve ČSTV) a omluvit se za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který nevyhověl žalobě sportovní unie. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat. Hušák žalobu i vinu za krach loterijní společnosti odmítal a požadoval její zamítnutí.

Podle žaloby se Hušák choval v roli šéfa Sazky jako "diktátor" a v podstatě může za krach společnosti. Potíže Sazky odstartovala výstavba multifunkční arény, která vznikla pro mistrovství světa v hokeji před 11 lety. Původní odhad její ceny 2,75 miliardy se vyšplhal na devět miliard korun. Podle sportovní unie byla celá stavba financována z cizích zdrojů, což vedlo k zadlužení Sazky a jejímu pozdějšímu pádu. Hušák při výpovědi žalobu důrazně odmítl. Všechny důležité materiály podle něj procházely schvalovacím kolečkem uvnitř firmy. Odmítl i to, že by mohl za krach společnosti. Sazka podle něj dopadla špatně kvůli útoku finančních skupin, které chtěly společnost získat.

Noclehárny pro bezdomovce v Praze jsou plné, mohou i na loď

Zimní noclehárny pro bezdomovce v Praze se kvůli mrazivému počasí naplnily. Další kapacity nabízí loď Hermes, zatím je jich dost. Pokud by bylo třeba dalších míst, otevřou se na noc i dvě denní centra, informovalo ČTK Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které zimní opatření koordinuje. Za prosinec poskytla dvě zařízení s kapacitou zhruba 200 lůžek přes 4700 noclehů, uvedl magistrát v tiskové zprávě. Poprvé se obě noclehárny naplnily už dva dny před koncem roku.

Vědci v Olomouci zkoumají málo probádané supertenké materiály

Nové supertenké materiály budou hledat odborníci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci. Materiály jsou odvozené od grafenu, destičky z jedné vrstvy atomů uhlíku. Grafen je velmi lehký, třistakrát pevnější než ocel a mimořádně vodivý. Na zkoumání zatím málo probádaného světa dvojrozměrných materiálů vědci získali prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC) 1,8 milionu eur (asi 49 milionů korun). Grafen je tak tenký, že nemá objem, ale obrovskou plochu. Gram grafenu by pokryl čtyři fotbalová hřiště. Z jeho odvozenin, kombinujících jednotlivé vlastnosti, by mohly vzniknout třeba nové supermagnety či materiály pro zobrazovací metody v medicíně a detekci různých biomolekul v krvi, moči i přímo v buňkách pacientů.

Uznávaný chemik Janata obdržel na AV ČR Heyrovského medaili

Za zásluhy v chemických vědách dostal dnes v pražském sídle Akademie věd ČR čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského mezinárodně uznávaný chemik Jiří Janata. Patří k nejúspěšnějším českým chemikům v zahraničí, kde pracuje od roku 1966. Působí v americké Atlantě na Georgijském technickém institutu. Oblastmi Janatova profesního zájmu jsou chemická elektronika, křemenné mikrováhy a výzkum zaměřený na výrobu a použití atomových kovů. Věnoval se také problematice jaderné energetiky a jaderných zbraní.

Vinaři: Ledové víno podtrhne kvalitu ročníku 2015

Vinaři, kteří vyčkali na první větší mrazy letošní zimy a sklidili hrozny na ledové víno, nelitují. Kvalita hroznů a mošt, který z nich vylisovali, jsou prý vynikající a měli by podtrhnout vynikající ročník 2015. ČTK to zjistila v anketě mezi vinaři. Podle Svazu vinařů je sice produkce ledového vína okrajová, dvě deci této sladké pochoutky se ale prodávají za 300 i více korun. Vinaři v posledních letech musí na mrazy, aby hrozny mohly na ledové víno sklízet, čekat. "Byly roky, kdy teploty minus sedm stupňů byly už listopadu. To bývají hrozny obvykle v lepší kondici, ale vinaři si s nimi nějak poradí i nyní," uvedl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Česká filharmonie oslavila 120 let od svého založení díly Dvořáka

Večerem věnovaným skladbám Antonína Dvořáka Česká filharmonie (ČF) ve vyprodaném pražském Rudolfinu oslavila 120 let od svého založení. Program byl téměř totožný se zahajovacím koncertem, který 4. ledna 1896 dirigoval sám Dvořák. Znovu zazněla díla, která zkomponoval v letech 1892 až 1894 - koncertní předehra Othello, Biblické písně a Novosvětská symfonie.

Výstavou Stíny Sudet dnes v Praze provede její autor

Výstavou Stíny Sudet, která zobrazuje severočeskou krajinu, dnes provede návštěvníky její autor Jaroslav Valečka. Autor se při tvorbě nechal inspirovat venkovskou krajinou v Lužických horách, především malou vesnicí Líska v česko-německém pohraničí. Expozice v pražské Galerii Václava Špály potrvá do 24. ledna.

Cenu Karla Čapka dostane ve čtvrtek od PEN klubu Petr Šabach

Cenu Karla Čapka pro rok 2016 dostane od Českého centra Mezinárodního PEN klubu Petr Šabach. Převezme ji ve čtvrtek v rezidenci pražského primátora. ČTK to sdělila Dana Mojžíšová za České centrum PEN klubu. Podle poroty Petr Šabach nalezl zvlášť přesvědčivý způsob, jak oslovit mladou generaci. Cenu Karla Čapka založilo České centrum PEN klubu v roce 1994. Představuje bronzovou plastiku v podobě rozevřené knihy s oboustranným reliéfem Karla Čapka, kterou vytvořil sochař Vladimír Preclík, a je spojena s odměnou. Šabachovy prózy posloužily jako náměty divácky úspěšných filmů Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý a Občanský průkaz.

Nová socha lišky Bystroušky by mohla být hotova na přelomu měsíce

Nová bronzová socha lišky Bystroušky, která byla loni ukradena z obory v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, by mohla být hotova už na přelomu měsíce. Kdy se věrná kopie vrátí na opuštěný kámen, není zatím jasné, vše totiž bude záležet na klimatických podmínkách. Zloděje známé sochy se stále nepodařilo vypátrat, řekl ČTK vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek. Nový model sochy pro biskupství v Kuřimi na Brněnsku vytváří sochař a specialista na 3D technologie Adam Krhánek. Socha i pamětní deska z obory zmizely loni v květnu. V oboře přitom socha stála od roku 1962. Iniciátory vzniku památníku Leoše Janáčka se známou sochou byli myslivci a lesníci.

Šikmá věž kostela v Ústí by se mohla otevřít turistům

Cesta ke zpřístupnění čtvrté nejšikmější věže v Evropě začala v Ústí nad Labem. Odborná firma digitálně zaměřila věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, která se vychýlila při bombardování města v roce 1945. Věž je pozoruhodná pro návštěvníky krajského města už nyní. V budoucnu by se mohla stát turistickou atrakcí. Majitelem kostela je římskokatolická církev. Šikmá věž se ve svých šedesáti metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry.

Sport

Lyžařka Šárka Strachová vybojovala podruhé v sezoně Světového poháru umístění na stupních vítězů. Bývalá mistryně světa skončila druhá v dnešním slalomu v italské Santa Caterině. Vylepšila tím třetí místo z úvodu ročníku v Aspenu a posunula se na druhou příčku průběžné klasifikace disciplíny. Z vítězství se poprvé v kariéře radovala Norka Nina Lösethová.

Desítky drobných penalizací za překročení rychlostních limitů lehce pozměnily výsledky pondělí 2. etapy Rallye Dakar. Dotkly se i českých účastníků slavné soutěže: Martin Prokop po minutovém trestu klesl z devátého místa na desáté v kategorii automobilů, motocyklista Ondřej Klymčiw sice také dostal trest, ale v průběžném pořadí si polepšil na 23. pozici. "První ostrá etapa na Dakaru pro mě byla hezká, ale taky hodně těžká. Začátek byl složitý s ohledem na navigaci," uvedl Prokop na svém webu. Na prvním mezičase byl přitom nejrychlejší. Beze změn zůstala jen kategorie kamionů, které v pondělí absolvovaly první "ostré" kilometry. Nejlepší Čech Martin Kolomý je čtvrtý a Aleš Loprais šestý.

Čeští tenisté prohráli v Hopmanově poháru s Ukrajinou 1:2 a vzdálil se jim ze skupiny A postup do finále. Karolína Plíšková v Perthu podlehla Elině Svitolinové 5:7, 2:6 a Jiří Veselý nestačil na Alexandra Dolgopolova, který zvítězil 5:7 a 6:7. Výsledek jen upravili ve smíšené čtyřhře. Češi se na závěr skupiny střetnou ve čtvrtek s Američany a šanci na postup jim dá jen výhra a případné klopýtnutí dosud neporažené Ukrajiny s australskou dvojicí.

Fotbalový reprezentant Václav Procházka se stal definitivně hráčem Osmanlisporu, kam přestoupil z Plzně. Dnes v aktuálně dvanáctém celku turecké ligy prošel zdravotní prohlídkou a podepsal smlouvu na dva a půl roku s opcí na další rok. ČTK to potvrdil hráčův manažer Pavel Zíka.

Počasí

Zataženo až oblačno a ojediněle mlhy, i mrznoucí. Nejvyšší teploty v Čechách -2 až +2 °C, na Moravě a ve Slezsku -4 až 0 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C, na Šumavě kolem +2 °C.

05-01-2016