Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-01-2016

Věková hranice bude pro velvyslance zrušena, umožnil to Senát

Velvyslanci budou moci zůstat ve službě i po překročení 70 let věku. Umožnil to Senát, když se rozhodl, že se nebude zabývat novelou služebního zákona o změnách v zahraniční službě. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Novinka se už nebude vztahovat na velvyslankyně v Sýrii Evu Filipi a na Slovensku Livii Klausovou. Filipi i Klausová mandát dokončí na základě dohody o provedení práce, kterou dostaly od ledna. Věkový limit stanoví nynější znění služebního zákona, který naplno funguje od července. Navrhovaná změna spočívá v tom, že diplomaté, kteří dovrší věk 70 let ve funkčním období, budou moci misi dokončit.

Vládní předloha upravuje například výběrová řízení a práci diplomatů po jejich návratu ze zahraniční mise. V cizině by mohli být zaměstnáni partneři diplomatů, kteří je na misi doprovázejí. Nyní služební zákon neumožňuje zaměstnávání rodinných příslušníků kvůli střetu zájmů. Zaměstnávání partnerů v zahraniční misi by uspořilo asi 80 milionů korun. Novela umožní vysílat zaměstnance ministerstva zahraničí a ministerstva obrany do ciziny i bez jejich souhlasu. Bude to možné na půl roku s dalšími podmínkami, například jen jednou za pět let.

Jaderný test KLDR odsoudila EU, NATO i Česká republika

Potvrdí-li se informace, že Severní Korea provedla jaderný test, bude to hrubým porušením mezinárodních závazků této země, uvedla v reakci na dnešní oznámení KLDR o testu vodíkové bomby šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga by měla KLDR zahájit rozhovory o jaderném odzbrojení. Za "vysoce nezodpovědný a politováníhodný čin" označilo zkoušku bomby také české ministerstvo zahraničí. Experti tvrzení KLDR zpochybňují. Mimo jiné kvůli tomu, že test měl podle nich malou sílu.

Zeman s Dukou dolaďovali smlouvu o vydání budov v areálu Hradu

Během tradičního tříkrálového setkání hlavy státu s pražským arcibiskupem dnes prezident Miloš Zeman s arcibiskupem Dominikem Dukou mimo jiné dolaďovali dohodu o vydání několika budov v areálu Hradu církvi. Podepsat by ji údajně měli brzy. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt ČTK řekl, že se víc než tříhodinové setkání neslo v přátelském duchu. Po obědě následovalo jednání představitelů státu a katolické církve v širším kruhu.

Zavedení minimální penze 8500 Kč by stálo 4,7 mld ročně

Případné zavedení minimálního důchodu, který by podle představ důchodové komise mohl dosahovat 8500 korun, by ročně stálo zhruba 4,7 miliardy korun navíc. Pokud by se valorizace penzí navázala na růst nákladů důchodců místo indexu růstu cen, výdaje by se každý rok zvedly zhruba o 2,4 miliardy. Celkový dluh na výdajích by se tak za čtvrt století mohl proti nynějšímu způsobu přidávání zvýšit o stovky miliard. Možné varianty zvyšování důchodů propočítalo ministerstvo práce na žádost důchodové komise. Podle šéfa komise Martina Potůčka by se podoba penze změnila. Pevnou část, která je pro všechny stejná a dnes činí 2440 korun, by se tak rovnala minimálnímu důchodu. Zbytek by byla procentní část, která by se stejně jako dnes valorizovala o určité procento podle růstu cen a mezd.

Asi sedmi procentům lidí nad 65 let hrozí podle statistiků příjmová chudoba. Pokud by seniorky a senioři nedostávali dávky, pod hranicí chudoby by se ocitla desetina z nich. Kdyby neměli ani důchody, do chudoby by spadlo devět z deseti penzistů a penzistek. Penze se nyní upravují o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Letos v lednu tak rostly jen o 40 korun. Nynější způsob valorizace kritizuje rada seniorů. Navrhuje zvyšování penze o růst nákladů důchodců a o polovinu růstu reálných mezd místo třetiny.

Lidé z Pošumaví budou opět protestovat proti jadernému úložišti

Obyvatelé pošumavských vesnic budou v sobotu opět protestovat proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Devítikilometrový pochod povede po pomyslném obvodu plánované stavby, která by v podzemí zabrala plochu asi 300 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Počítá se opět s velkou účastní místních, chatařů i sympatizantů z jiných částí republiky, loni se zúčastnilo přes 300 lidí, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Klásek, který je jedním z hlavních organizátorů prostestů.

Stát zvažuje pro úložiště sedm lokalit v Česku. Konečné umístění má být stanoveno do roku 2025 a zprovoznění úložiště, kde má být odpad uložen desetitisíce let, předpokládá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v roce 2065.

OLAF zjišťuje, zda jsou důvody k šetření v operačního programu Podnikání a inovace

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) v této chvíli oficiálně nevyšetřuje dění okolo českého operačního programu (OP) Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí úřadu Silvana Enculescuová. OLAF podle ní ale nyní zjišťuje, zda existují dostatečné důvody pro to, aby takové vyšetřování zahájil. Server Neovlivni.cz v úterý uvedl, že OLAF začal řešit, zda firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací v tomto operačním programu ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku.

Server se odkazuje na prosincové písemné odpovědi Evropské komise na otázky europoslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu. V nich komise uvádí, že oznámení postoupila OLAF, jak je v takových případech obvyklé. Mluvčí Enculescuová dnes vysvětlila, že po přijetí podnětu experti úřadu získané informace vyhodnocují. "K 6. lednu OLAF oficiální vyšetřování nezahájil," upozornila mluvčí. Fakt, že úřad vyhodnocuje poskytnuté informace, podle ní neznamená, že dotčené osoby se nějak provinily. "Věc dál nebudeme komentovat," dodala.

MfD: Nový pancéřovaný vůz pro ochranku koupí obrana od Audi

Ministerstvo obrany pro ochrannou službu Vojenské policie, která zajišťuje bezpečnost ministra i zahraničních delegací při jejich pobytu v Česku, koupí dvě limuzíny Audi. Za pancéřované auto a další totožné doprovodné vozidlo bez pancéřování zaplatí více než 14 milionů korun. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstvo obrany podle svého mluvčího Petra Medka oslovilo tři společnosti, které jako jediné vyrábějí auta s požadovanou třídou balistické odolnosti. Informace o plánu pořídit pro vojenskou ochranku nový pancéřovaný vůz, který odolá střelám, výbuchům či plynovým útokům, se objevily loni v říjnu. Balistickou ochranou jsou vybaveny vozy českých diplomatů v rizikových zemích.

Důvěra v prezidenta stoupla, věří mu 59 procent lidí

Prezidentovi Miloši Zemanovi v prosinci důvěřovalo 59 procent lidí, což je o tři procentní body více než v listopadu a o osm víc než v říjnu. Vládě momentálně důvěřuje 44 procent občanů, což oproti listopadu znamená pokles o dva procentní body. Nejdůvěryhodnější ústavní institucí pro občany ale dlouhodobě zůstávají starostové a obecní zastupitelstva, které kladně hodnotí přes 60 procent veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

NBÚ je připraven pomoci úřadu vlády se Sobotkovým e-mailem

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je připraven pomoci úřadu vlády se zabezpečením elektronické komunikace premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), do jehož soukromého e-mailu se nedávno nabourali hackeři. ČTK to řekl mluvčí NBÚ Radek Holý. Desítky pracovních i soukromých zpráv ze Sobotkova e-mailového účtu zveřejnil extremistický web. Server neovlivni.cz uvedl, že jednou z hlavních policejních verzí je ta, že hackerský útok byl proveden na objednávku. "V České republice operuje podle analýz bezpečnostních expertů zhruba pět organizovaných skupin, které provádějí hackerské útoky na objednávku," uvedl server.

Soud zamítl žalobu na KSČM a na poslankyni Semelovou za výroky o Horákové

Obvodní soud zamítl jako nedůvodnou žalobu zastupitele za TOP 09 Michala Kincla na KSČM a poslankyni Martu Semelovou kvůli jejím výrokům o popravené političce Miladě Horákové či o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Rozhodnutí není pravomocné. Kincl v žalobě požadoval písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí.

Semelová před dvěma lety jako host v pořadu ČT24 Hyde Park zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu byla vynucená. Odmítla, že obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací, podle ní šlo o internacionální pomoc. Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, označila za pozitivní postavu československých dějin. "Je dobře, že paní žalovaná (Semelová) tyto věci říká nahlas, že víme, co si myslí a že nám tímto způsobem připomíná dobu, jejíhož návratu se pan žalující bojí," řekl soudce. Kincl podle něj musí "pověstnou Masarykovskou prací přesvědčit voliče o tom, že to, co Semelová říká, není pravda". Žaloba ale prý není důvodná, protože tímto způsobem podle soudu není možné domáhat se po Semelové, aby "vyslovila to, co si nemyslí".

Ropné laguny v Ostravě vyčistí do 36 měsíců pražská firma

Kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě odstraní do 36 měsíců pražská společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Bez DPH to bude stát 429 milionů korun. Firma získala zakázku ve výběrovém řízení, se státním podnikem Diamo už podepsala smlouvu. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Obyvatele v okolí obtěžují zejména zápachem. Čištění lagun provázejí neustálé problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Vytěženo bylo už zhruba 200.000 tun kalů, jenže se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se původně nepočítalo.

České dráhy mohou prodat Pentě pozemky u Masarykova nádraží

České dráhy mohou prodat pozemky u Masarykova nádraží v centru Prahy, na kterých chce společnost Penta postavit administrativní budovy. Převod 10.000 metrů čtverečních za zhruba 235 milionů korun schválila dozorčí rada. Dohoda mezi developerem a Českými drahami by měla být podepsána do konce ledna. ČTK to řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Plánovaná výstavba by podle drah neměla ohrozit stávající provoz nádraží ani chystané železniční spojení na pražské letiště. Penta chce v rámci projektu Masaryk Station Development vybudovat za miliardy korun takzvaný Central Business District. Přirovnává ho k londýnské City. Stavět by se mělo ve třech lokalitách v okolí nádraží.

O značky na přání projevila zájem tisícovka lidí, nejvíce v Praze

O automobilové registrační značky na přání si za první tři dny požádalo v Česku téměř 1300 lidí, nejvíce žádostí přijali pražští a brněnští úředníci. Největší nápor zaznamenaly registrační pracoviště většinou hned v pondělí, postupně ale opadal. V některých městech byl dokonce zájem o značky nulový nebo o ně požádalo jen pár zájemců. Lidé si nejčastěji přáli mít na registrační značce svého vozu jméno, název firem, přezdívku, číselnou řadu nebo kombinaci písmen a čísel. Vyplývá to ze zjištění ČTK. V první den přijímání žádostí si někteří lidé kvůli své značce i přivstali.

Značka současně musí obsahovat osm znaků, z nichž aspoň jeden musí být číselný. Podmínku použití aspoň jedné číslice řada lidí vyřešila tím, že na místo zapovězeného písmene O si nechávají vyrazit nulu. Přidělena tak už byla značka FANT0MAS. Podobně žadatelé nahrazují v textu písmeno I jedničkou. Úředníci se zatím nesetkali s přáním přidělit značku, která by měla vulgární název nebo jinak odporovala zákonu. Každá vyžádaná značka je ale nepřenositelná a nebude možné ji prodat další osobě. Značka se váže na majitele, nikoli na auto. Její vlastník ji tedy může opětovně použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo.

Nemocenská v prvních dnech asi bude obnovena se snížením odvodů

Senát v prvním kole schvalování podpořil nový návrh senátorů ČSSD na obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci. Firmám by měly být na oplátku sníženy odvody na nemocenské pojištění. Počítá s tím upravená verze novely zákoníku práce, kterou horní komora poslala k projednání svému zdravotnickému výboru. ČSSD chce v nové předloze snížit odvody firem na nemocenské pojištění o jednu desetinu procentního bodu. Chce tak kompenzovat zvýšené náklady, které by zaměstnavatelům přineslo proplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti zaměstnance.

Celníci loni vybrali na spotřebních daních 148 mld, dosud nejvíce

Celní správa loni vybrala na spotřebních daních 148 miliard korun, což je o devět miliard více než o rok dříve. Jde o nejvyšší výnos od roku 1993. Z dovozu zboží z třetích zemí celníci vybrali na clu, poplatcích a daních 2,5 miliardy korun, tedy o 300 milionů více než v roce 2014. "Legislativní změny a změny v organizaci práce celních orgánů se pozitivně projevily ve výši výběru spotřebních daní. O tom svědčí loňské příjmy, které jsou historicky nejvyšší od zavedení spotřebních daní v roce 1993. Boj proti daňovým únikům a dohled nad řádným výběrem spotřebních daní byl a nadále bude jedním z prvořadých úkolů celní správy," uvedla celní správa.

Ve francouzských Alpách zabila lavina českého lyžaře

Pod lavinou ve francouzských Alpách zahynuli třicetiletý Čech a 37letý Španěl, kteří lyžovali mimo sjezdovky. Uvedla to francouzská média s odvoláním na alpské záchranáře. Českého lyžaře podle záchranné služby zasáhla lavina v Saint-Colomban-des-Villards u alpského střediska Sybelles. Nedávné silné sněžení provázené silnými větry vytvořilo ve francouzských Alpách nestabilní sněhové útvary, což vyvolalo početné laviny. Jen záchranáři v Courchevel v úterý vyjeli k osmi lavinám. Za loňské zimní sezóny ve Francii podle úřadů zahynulo v lavinách 45 osob.

Při nehodě autobusu na Náchodsku bylo zraněno 14 lidí

Při nehodě běloruského zájezdového autobusu u obce Litoboř na Náchodsku dnes dopoledne utrpělo zranění celkem 14 lidí, většinou dětí ve věku od 12 do 16 let. Autobus dostal na zasněžené silnici smyk a skončil na boku na poli. Patnáctiletého chlapce v kritickém stavu převezl vrtulník do hradecké nemocnice, další dívka a žena mají středně těžká zranění. Ostatní jsou zraněni lehce. Nehoda se stala na silnici k Hořičkám, zájezdový autobus s 47 pasažéry sjel z hlavní silnice, kterou v tu chvíli blokovala nehoda a vydal se po vedlejších cestách. "Na vrstvě rozbředlého sněhu pak dostal autobus smyk a převrátil se na pravý bok do pole mimo silnici," uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Soud dal muži za výhrůžky bombovými útoky 6 let vězení

Za vyhrožování bombovými útoky v Olomouckém kraji v roce 2003 potrestal dnes olomoucký krajský soud Ondřeje Staňka šesti lety vězení. Policie mu tehdy na 25 místech Moravy shodila z vrtulníku podle jeho pokynů deset milionů korun, jež si ale nevyzvedl. Pro zdůraznění hrozby nastražil tehdy čerstvě osmnáctiletý mladík výbušný systém na železničním mostě. Muž se policii přiznal po 11 letech, těsně před promlčením činu. Hrozilo mu až 12 let. Před soudem se dnes přiznal, šlo prý o chybu, které se dopustil ve stresu.

Nominace na UNESCO podle ministerstva dál počítá se čtyřmi lázeňskými městy

Seznam českých lázeňských měst, která usilují o zápis na seznam UNESCO, podle ministerstva kultury stále zahrnuje všechny čtyři položky. Nominace je společnou aktivitou sedmi zemí, Česko ji koordinuje. Kromě českých je ve hře i více než desítka lázní evropských. V médiích se minulý týden objevila zpráva, že z původních 16 vypadlo devět měst, mimo jiné Luhačovice a Františkovy Lázně. "Nemáme žádný oficiální návrh k vyřazení některých lázeňských měst," řekla ČTK mluvčí MK Simona Cigánková. Schůzka řídící skupiny bude v Praze tento měsíc. Čtveřice českých lázní s přírodními prameny je součástí nominace Významná evropská lázeňská města.

ČR má na prestižním seznamu UNESCO 12 zápisů, ale od roku 2003 žádný nový nepřibyl. Aspirantů je 19, nejčastěji se kromě lázní mluví o dalších společných nominacích více států - krajiny Krušnohoří s Německem nebo památek Velké Moravy se Slovenskem. Se zveřejněním na seznamu UNESCO je spojen především větší turismus, na památky s nejvyšší ochranou lze ale v Česku také třeba získat státní dotace.

Senát: Autorské poplatky za lidové písně mají být zrušeny

Autorské poplatky za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý, mají být podle Senátu zrušeny. Horní komora to schválila v rámci senátorské novely autorského zákona, v níž chce také sjednotit lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. Návrh nyní posoudí vláda a Sněmovna. "Lidová písnička si nezaslouží, aby na ní kdokoli parazitoval," uvedl k cílům novely její iniciátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků), který jako senátor za Uherskohradišťsko návrh obhajoval ve vyšívané košili patřící ke slováckému kroji. Novela má především usnadnit život folklorním sdružením a pořadatelům kulturních a společenských akcí.

Knihovna Václava Havla zahajuje Rok Havla

V Knihovně Václava Havla dnes zahájí program letošního roku, který se ponese v duchu připomínání nedožitých 80. narozenin dramatika a bývalého českého prezidenta. Do oslav se zapojí i mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí. Při dnešním večeru, kterým bude provázet ředitel knihovny Michael Žantovský, pořadatelé spustí zvláštní webovou stránku s programem a představí logo oslav. Oslavy budou zahrnovat nejen akce kulturní, ale i s lidskoprávní tematikou. Budou mezi nimi tematické výstavy, prezentace, vystoupení lidí, kteří Havlovi byli blízcí nebo kteří se Havlem blízce zabývali. Václav Havel zemřel před čtyřmi lety, 18. prosince 2011.

Sport

Martin Kolomý je po úterním triumfu ve třetí etapě Rallye Dakar v průběžném pořadí kamionů sedmý. Krátce po vítězství sice figuroval na šesté pozici, po doplnění výsledků na legendární soutěži však o příčku klesl. Radost z úspěchu mu to ale nezkazilo. "Po dojezdu etapy by mě to ani nenapadlo. Mám z toho opravdovou radost, ale zůstávám realistou. Jsme stále teprve na začátku a všechno může být ještě úplně jinak. Na druhou stranu jsem strašně rád, že jsme si dokázali, že porážet se dají a mám na to být vepředu," uvedl Kolomý. Pilot týmu Tatra Buggyra na tom mohl být mnohem lépe, o den dříve ale dostal desetiminutovou penalizaci za překročení rychlostních limitů. Nebýt toho, byl celkově druhý. Nejlepší Čech mezi osobními automobily Martin Prokop byl patnáctý a při premiéře na Dakaru i ve vytrvalostních soutěžích klesl na průběžné 12. místo.

Hokejisté Floridy i díky gólu Jaromíra Jágra porazili v úterním utkání NHL Buffalo na jeho ledě 5:1 a prodloužili vítěznou sérii na deset zápasů. Český veterán skóroval ve třetím z posledních čtyř duelů, připsal si čtrnáctý zásah v sezoně a v historické tabulce střelců ztrácí s celkovým počtem 736 branek už jen pět gólů na třetího Bretta Hulla.

Počasí

Zataženo až oblačno. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C, na jihozápadě Čech místy až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

06-01-2016