Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-01-2016

Ministr Zaorálek: Obnovení vnitřních hranic by rozbilo Evropu i NATO

Obnovení vnitřních hranic by nerozbilo pouze Evropskou unii, ale i NATO, domnívá se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Členské státy by pak podle něj nemohly plnit své závazky vůči alianci. Na diskusním setkání o budoucnosti EU s bývalými českými eurokomisaři Zaorálek také řekl, že mu vadí lehkost, s níž se v Česku mluví o tom, že by unie přestala existovat. Pochybnosti o důležitosti EU jsou pro něj nepochopitelné. Členské státy si podle Zaorálka nemohou dovolit vojenskou ostrahu hranic, protože mnohé z nich se jako členové NATO zavázaly posílat vojáky do aliančních jednotek. "Pokud bychom poslali vojáky chránit vnitřní hranice, tak garantuji, že nebudeme schopni plnit povinnosti v jiných aliancích. Celá smlouva o NATO by se stala chimérou," varoval ministr.

Aktivní přístup členských států nejen v kritických obdobích označil za klíčový také bývalý eurokomisař, nynější europoslanec ANO Pavel Telička. V České republice i některých dalších zemích podle něj trvá pocit, že EU je organizací, která členské státy řídí, peskuje a omezuje. "To je zásadní nepochopení a rezignace na roli, kterou členský stát musí sehrávat," řekl Telička. Každá země podle něj musí mít představu, čeho chce dosáhnout a hledat spojence, se kterými své cíle prosadí. Česko by podle něho mělo být v této oblasti aktivnější. Teličkův nástupce v roli eurokomisaře, bývalý premiér Vladimír Špidla doplnil, že Evropská unie je pro všechny členské státy národním zájmem a nezbytností. Totéž zdůraznil i ministr Zaorálek.

ČR nedočerpá z evropských fondů za loňský rok méně než 10 mld

Česká republika nevyčerpá podle nejnovějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj za rok 2015 z evropských fondů méně než deset miliard korun. Novinářům to dnes řekla ministryně Karla Šlechtová (za ANO), která předpokládá, že to může být i méně než osm miliard. Odhad z poloviny loňského roku počítal s nedočerpáním 36 miliard korun. O této částce hovořil v pondělí prezident Miloš Zeman, když kritizoval současnou vládu za laxnost a neschopnost. Za neoprávněnou označil Zemanovu kritiku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Deset miliard je čtyřikrát lepší číslo, než byly původní odhady," uvedl na twitteru.

Na konci roku 2015 definitivně skončila možnost čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie za programové období 2007 - 2013. Za celé programové období Česká republika podle Šlechtové nedočerpá zhruba 30 miliard korun. Celkově měla k dispozici přibližně 700 miliard korun.

Sněmovna ani dnes nedospěla k rozhodnutí o elektronické evidenci tržeb

Sněmovna ani dnes nedospěla k rozhodnutí o elektronické evidenci tržeb. Opozice navzdory kritice záměru ocenila věcnou diskusi. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) mimo jiné uvedl, že není pravda, že evidence zatíží podnikatele, jak tvrdí pravice. Soudí, že kolem systému je stále mnoho nepochopení. Jde o evidenci tržeb, nikoli zákazníků a jejich spotřebitelského chování. Elektronická evidence by měla omezit zejména zatajené tržby, které ministr vyčíslil podle dat Českého statistického úřadu zhruba na 170 miliard korun ročně.

Pozornost vyvolalo vystoupení místopředsedy Sněmovny za TOP 09 Petra Gazdíka (STAN), který Babišův skoro hodinový projev ocenil. Gazdík řekl, že takto si představuje parlamentní diskusi. Babiš podle něj odpověděl na tři jeho argumenty proti evidenci tržeb, má ale ještě řadu dalších. V žádném případě to prý ale neznamená, že by pro zákon hlasoval. Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát ale zdůraznil, že frakce je v postoji k zákonu jednotná. "Využijeme všech ústavních možností, všech možnosti jednacího řádu, aby tento zločinný zákon nebyl schválen," prohlásil. Pokud koalice nějakým nestandardním postupem předlohu prosadí, TOP 09 se podle Laudáta obrátí na Ústavní soud. Stejně se vyjadřuje taky ODS.

V uranovém dole Rožná vzniká výzkumná laboratoř pro úložiště

V uranovém dole Rožná bude do letošního jara dokončena podzemní laboratoř. Bude sloužit Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro experimenty umožňující testovat chování hornin v podmínkách hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo, které by mělo být v Česku postaveno do roku 2065. Novinářům to na tiskové konferenci v dole Rožná řekl ředitel správy úložišť Jiří Slovák. Podzemní výzkumné pracoviště (PVP) Bukov se nachází poblíž Kraví hory, jedné ze sedmi lokalit v Česku, v nichž se SÚRAO letos chystá zahájit první etapu průzkumných prací pro úložiště. Podle místních odpůrců úložiště kvůli laboratoři roste riziko, že tento trvalý sklad na jaderný odpad vznikne právě na Žďársku. Zástupci státu tyto obavy na dnešní tiskové konferenci v areálu dolu Rožná odmítli.

Výzkumné pracoviště vzniká více než půl kilometru pod povrchem. Ražba těchto prostor byla zahájena v roce 2013, podle Slováka zatím stála 78 milionů korun. Náklady na provoz pracoviště a výzkumné práce, které by v něm měly být prováděny do roku 2025, ředitel správy úložišť odhadl v součtu do jedné miliardy. Peníze půjdou z takzvaného jaderného účtu, na který přispívají všichni původci jaderného odpadu.

Kvůli zavření dolu Rožná asi přijde o práci 100 až 200 lidí

Kvůli zavření uranového dolu Rožná na Žďársku zřejmě přijde od příštího roku o práci 100 až 200 lidí z nynějších 850 zaměstnanců těžebního závodu. Státní podnik Diamo se pracovnímu úřadu chystá oznámit hromadné propouštění ve druhé polovině tohoto roku. V areálu dolu Rožná to novinářům řekl ředitel Diama Tomáš Rychtařík. Hornická místa by se podle něj ještě dala udržet, pokud Diamo sežene investora na dva zvažované velké energetické zásobníky. Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží skoro 60 let, důlní patra zasahují až 1,2 kilometru pod zemský povrch. Letošek bude posledním rokem s aktivní těžbou.

RWE se dohodla s českou EPH na prodeji své elektrárny v Británii

Německá energetická skupina RWE se dohodla na prodeji uhelné elektrárny v britské obci Lynemouth české skupině Energetický a průmyslový holding (EPH). Oznámila to dnes RWE. Hodnotu transakce firma ve svém sdělení neuvedla. Skupinu EPH ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Elektrárna s výkonem 420 megawattů se nachází na severovýchodě Anglie nedaleko města Newcastle upon Tyne. EPH je v České republice největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví. Křetínský a Tkáč společně drží zhruba dvě třetiny akcií EPH. Zbytek akcií vlastní skupina J&T.

Hypoteční banka: Hypoteční trh stoupl na rekordních 193 mld. Kč

Objem nových hypoték vzrostl v roce 2015 celkově na 193 miliard korun, což je zhruba třetinový nárůst proti roku 2014. Loňský výsledek odhadla Hypoteční banka, která je jedničkou českého hypotečního trhu. Jde o nejrychlejší růst objemu uzavřených hypotečních úvěrů za posledních pět let. Z pohledu regionů trhu výrazně dominovala Praha.

Český průmysl v listopadu zrychlil meziroční růst na 5,7 procenta

Český průmysl v listopadu zrychlil meziroční růst na 5,7 procenta po říjnovém růstu o 3,8 procenta. Opět k tomu přispěl hlavně automobilový průmysl. Klesla naopak výroba chemických látek a také elektřiny. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů nižší o 1,2 procenta. "Výsledek průmyslové výroby za listopad je zklamáním. Meziměsíčně jsme čekali drobný nárůst," komentoval čísla analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Výkonnost českého průmyslu je v posledních měsících značně rozkolísaná, což podle něj bylo z části dáno odstávkami v energetice. Trend vývoje průmyslové výroby ale stále směřuje vzhůru, dodal.

Stavebnictví se v listopadu vrátilo k růstu, stouplo o 1,5 pct

Stavební produkce v Česku loni v listopadu meziročně stoupla o 1,5 procenta. Po říjnovém poklesu o 1,3 procenta se tak vrátila k růstu z předchozích měsíců. Táhly ji zejména inženýrské stavby. Přibylo ale i zahájených bytů a více jich bylo i dokončeno. Informoval o tom Český statistický úřad.

Přebytek zahraničního obchodu v listopadu vzrostl na 14,3 mld. Kč

Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 14,3 miliardy korun, meziročně byl o čtyři miliardy korun vyšší. Předběžné údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V číslech se příznivě projevil růst obchodu s dopravními prostředky či nižší schodek obchodu s minerálními palivy.

Příjmy ze sociálních odvodů byly loni rekordní, dosáhly 394,5 mld

Příjmy ze sociálního pojištění byly loni rekordní. Na odvodech na důchody, nemocenské a politiku zaměstnanosti se vybralo 394,5 miliardy korun. Je to zhruba o 19 miliard korun více než v dosud nejlepším roce 2008, tedy v době tehdejšího ekonomického růstu před krizí. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

První blok v Dukovanech spustí ČEZ na konci ledna, druhý v únoru

První blok Jaderné elektrárny Dukovany by měl být znovu spuštěn na konci ledna, druhý v polovině února. Na dnešní tiskové konferenci v elektrárně to uvedl ředitel výrobní divize ČEZ Ladislav Štěpánek. Ztráty z neplánových odstávek podle něj společnost odhaduje na jednotky miliard korun. Problémy v Dukovanech začaly na začátku loňského podzimu. Při prověrce dokumentace byly tehdy nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová uvedla, že současné problémy Dukovan mají v zásadě dvě příčiny. Jednou z nich jsou podle ní excelentní výsledky elektrárny v posledních třiceti letech, které vedly k jistému sebeuspokojení a poklesu pozornosti k detailům, například k důsledné kontrole dodavatelů. "Druhou je ekonomický tlak na takzvanou efektivitu," dodala Drábová.

Armáda vyšle do misí v příštích dvou letech podobný počet vojáků

Česko vyšle do zahraničních misí v letech 2017 a 2018 podobný počet vojáků jako nyní. Předpokládá to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Mandát armádě na příští dva roky se připravuje, schválit ho bude muset vláda a Parlament. Letos může armáda vyslat do zahraničních vojenských misí 757 vojáků. Oproti loňsku budou letos také působit v Mali české speciální síly. První vojáci jsou už na místě, řekl Bečvář novinářům. V 11 zahraničních vojenských misích se loni podle náčelníka generálního štábu vystřídalo 800 vojáků. Nejvíce z nich působilo v Afghánistánu. Aktuálně je v misích vysláno téměř 400 českých vojáků, uvedl Bečvář.

Předáním vyznamenání, pamětních medailí i věcných darů skončily dnes symbolicky na pražském Vítkově zahraniční mise pro několik desítek českých vojáků. Během uplynulých týdnů se vrátili z Afghánistánu, Kosova nebo Konga. Oceněni byli i vojáci, kteří koncem roku pomáhali v rámci mezinárodního cvičení Maďarsku a Slovinsku zvládat migrační krizi. Vojákům poděkovali zástupci armády, ministerstva obrany i slovinský velvyslanec Leon Marc.

Na zlepšení příhraniční spolupráce ČR a Rakouska je 98 mil. eur

Pro zlepšení spolupráce mezi příhraničními regiony Česka a Rakouska bude možné do roku 2022 využít téměř 98 milionů eur (asi 2,7 miliardy Kč) z dotačního programu Interreg. Využít jej mohou instituce, samosprávy i podnikatelé na projekty, které mají meziregionální dopad. Kraje Jihočeský, Jihomoravský a Vysočina spolupracovaly s většinou regionů Dolního a Horního Rakouska již v minulém programovacím období 2007 až 2013, kdy se podařilo vyčerpat přes 102 milionů eur. Program dnes představil na tiskové konferenci ve Znojmě zástupce ministerstva pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.

Nejvíce podporované mají být projekty na ochranu životního prostředí a zhodnocení kulturního a přírodního dědictví. Dále peníze půjdou do projektů v oblasti výzkumu a inovací, do vzdělání a do rozvoje komunit v příhraničí. Představitelé tří českých krajů zmínili projekty na monitoring sucha, studium jeho dopadů a důsledků klimatických změn, které mají vliv na zemědělce a vinaře. Spolupracovat chtějí i na ochraně vod na Dyji a Moravě a prohlubovat zdravotnickou spoluprácu. Příkladem je znojemská nemocnice, kde se mohou léčit i Rakušané. Funguje také systém, kdy rakouská záchranka zajíždí na české území a opačně.

Němci pomáhají české policii objasnit krádež mincí v Praze

Do pátrání po zlatých mincích v hodnotě jednoho milionu eur (27 milionů korun), které byly podle německých médií ukradeny loni v září na veletrhu v Praze, se zapojila německá policie. Jeden z kufrů, ve kterém byly mince uloženy, se totiž prázdný našel v saském Lipsku. Napsal to portál deníku Mitteldeutsche Zeitung s tím, že německá policie hledá případné svědky. Krádež se údajně odehrála 4. září na pražském veletrhu Sběratel. O dvacet dní později se v Lipsku našel jeden ze dvou kufrů, které zloději s mincemi ukradli. Na veřejnost se německá policie obrátila nyní. "V obou kufrech, které byly v Praze odcizeny, bylo přes 1900 zlatých mincí z celého světa a přes 100 antických mincí, u těch se jednalo o římsko-byzantské a řecké zlaté mince," citovala rozhlasová stanice MDR mluvčí lipské policie Katharina Geyerová.

Na silnicích v ČR loni zemřelo 660 lidí, meziročně o 31 více

Na českých silnicích loni zemřelo 660 lidí, což bylo o 31 více než v roce 2014. Počet usmrcených lidí byl přesto třetí nejnižší od roku 1961. Policisté loni zaznamenali poměrně značný nárůst usmrcených chodců a spolujezdců v autech. Klesl naopak počet usmrcených řidičů či motorkářů. Novinářům to dnes řekli šéf dopravní policie Tomáš Lerch a první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Podle Lercha má loňské zvýšení počtu smrtelných nehod několik příčin. "Hlavním důvodem je chování účastníků silničního provozu," řekl Lerch. Na mysli měl zejména mladé řidiče, kteří se podle něj poměrně výrazně podíleli na závažných dopravních nehodách. Za další faktory tragických nehod šéf dopravní policie označil klimatické podmínky a loňské teplé a slunečné počasí. Posledním faktorem podle něj také byl stav a kvalita českých silnic.

Za loňský rok se celkem v Česku stalo 93.067 nehod, což bylo meziročně o 7208 více. Nejčastěji nehody způsobili řidiči, kteří se plně nevěnovali řízení vozidla. Druhou nejčastější příčinou bylo to, že nedodržovali bezpečnou vzdálenost za autem, na třetím místě následovalo nesprávné otáčení nebo couvání.

Snowboardista zemřel v Bílé, vedle sjezdovky narazil do překážky

Snowboardista středního věku dnes zemřel při sjíždění sjezdovky v lyžařském areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku. Vyjel mimo trať a narazil do pevné překážky, kterou záchranáři nespecifikovali. "Muž utrpěl závažná zranění i přesto, že měl ochranné prvky a přilbu," uvedl náčelník beskydské horské služby Radim Pavlica. Jako první ke zraněnému dorazili dva profesionální záchranáři, kteří v areálu lyžovali. Poskytovali muži první pomoc. Vzápětí na místo přijela hlídka horské služby a později i lékař, který v areálu také lyžoval. Společně zahájili resuscitaci, v níž pokračovala posádka záchranářského vrtulníku, který přistál přímo na trati. "Lékaři byli ovšem po půl hodině marných pokusů o obnovení životních funkcí nuceni konstatovat smrt muže," řekl Pavlica.

Studenti technických škol na Vysočině dokončují stavbu auta

Na sedmi středních technických školách na Vysočině je v plném proudu stavba stavebnicového automobilu značky Kaipan. Studentské týmy se s automobily po dokončení na jaře zúčastní krajské soutěže. Stavebnice pro školy pořídil Kraj Vysočina s přispěním sponzorů. Smyslem projektu Postav si svoje auto je podle krajské radní Jany Fialové (ČSSD) podpora technického vzdělávání. Automobily, které po technické prohlídce budou moci vyjet do běžného provozu, staví osm desítek studentů průmyslových škol v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Žďáru nad Sázavou a v Chotěboři a také žáci v Moravských Budějovicích a Bystřici nad Pernštejnem. Stavebnici dodala česká firma, studenti auto staví pod vedením kvalifikovaného strojaře. Projekt nemá podle Fialové na středních školách v jiných regionech obdoby.

Německá ARD uvede dokument o "dobrém Göringovi", bratrovi nacisty

Německá televize ARD v neděli večer uvede hraný dokumentární film o osobnosti Alberta Göringa, bratra nacistického pohlavára Hermanna Göringa. Snímek Der gute Göring (Dobrý Göring) vypráví o muži, jenž zachránil mnoho lidí před nacisty, když mimo jiné pomáhal k útěku vězňům z Terezína. Hermann Göring byl zakladatelem gestapa i jedním ze strůjců pronásledování Židů. Málo známá je ale skutečnost, že měl mladšího bratra, který nacisty nesnášel a mnoho lidí před nimi zachránil, píše agentura DPA. Zatímco Hermann Göring spáchal sebevraždu ještě před vykonáním rozsudku smrti, který vynesl norimberský tribunál, Albert vazbu přežil. Vydal se v Rakousku Američanům, ale ti mu nevěřili. Albert Göring je vydán do Československa, kde je s ním prý špatně zacházeno, ale po intervenci přeživších obětí je propuštěn.

Muzeum Kampa loni navštívilo 130.000 lidí, nejvíce od jeho vzniku

Muzeum Kampa v loňském roce navštívilo přes 130.000 lidí, kteří přišli do stálých expozic i na dočasné výstavy. Jde o nejvyšší návštěvnost od otevření muzea v roce 2003, sdělila ČTK mluvčí muzea Jana Pelouchová. Na letošní rok muzeum, které v Praze založila sběratelka umění Meda Mládková, plánuje mimo jiné výstavu Františka Kupky včetně zápůjček z pařížského muzea Centre Pompidou a z vídeňského Belvederu bude mít zapůjčen obraz slavného norského malíře Edvarda Muncha. Muzeum Kampa pečuje mimo jiné o sbírky dvou velkých osobností dějin umění 20. století - průkopníka abstrakce Františka Kupky a sochaře Otto Gutfreunda. Spravuje také sbírku středoevropského umění druhé poloviny 20. století, která zahrnuje práce Jiřího Koláře, Karla Malicha, Stanislava Kolíbala či Karla Nepraše.

Ve Vrchlabí se rozjela kabinová lanovka, čtvrtá v Česku

Skiareál Bubákov u Vrchlabí na Trutnovsku dnes se zahájením zimní sezony uvedl do provozu novou kabinovou lanovku. Zařízení vozí lyžaře z parkoviště přes Labe k dolní stanici čtyřsedačkové lanovky v bubákovském areálu. Stavba stála asi 25 milionů korun. ČTK to řekla provozní manažerka areálu Veronika Klenzová Bubáková. Po lanovkách na Sněžku a Černou horu v Krkonoších a po lanovce v Mariánských Lázních jde o čtvrtou lanovku kabinového typu v Česku. Kabinová lanovka do bubákovského areálu je dlouhá 172 metrů a překonává převýšení 27 metrů. Ve 22 čtyřmístných kabinách může za hodinu přepravit 430 lidí, její rychlost je půl metru za vteřinu.

Sport

Biatlonistka Gabriela Soukalová dojela těsně druhá ve sprintu Světového poháru v německém Ruhpoldingu, o vítězství ji připravila ztracená hůlka po první střelbě. Musela se pro ni vrátit. Připravila se tak minimálně o pět sekund a nic na její ztrátě a druhém místě už nezměnila ani čistá druhá střelba vestoje. Rychlejší než vedoucí žena seriálu byla o tři desetiny sekundy domácí Franziska Hildebrandová. Třetí skončila o dvě vteřiny za Soukalovou Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Aleš Loprais na Rallye Dakar předčasně skončil. Pilot kamionu Iveco nestihl kvůli problémům s vozem včas odstartovat do dnešní páté etapy a byl ze závodu vyloučen. Martin Kolomý s tatrou dojel v etapě na druhém místě, rychlejší byl pouze Rus Eduard Nikolajev s kamazem. Kolomý prohrál s Nikolajevem o dvě a půl minuty. Celkově je v kategorii kamionů šestý, za vedoucím Argentincem Federicem Villagrou zaostává o necelých deset minut. Loprais měl v závěru středeční etapy problémy se zadřeným ložiskem levého předního kola a nestihl je včas opravit.

Čeští biatlonisté se po nevýrazných výkonech v této sezoně dočkali prvního umístění v elitní desítce Světového poháru. Michal Šlesingr vybojoval po vánočním volnu osmé místo ve sprintu v Ruhpoldingu. Dvanáctý byl Michal Krčmář a doběhl si pro životní maximum, těsně za ním skončil trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec. Závod ovládli norští bratři Böové: vyhrál mladší Johannes před Tarjeiem.

Běžec na lyžích Martin Jakš skončil jednadvacátý v závodu Světového poháru na deset kilometrů volnou technikou v italském Toblachu. Zvítězil Nor Finn Haagen Krogh o 3,6 vteřiny před krajanem Martinem Johnsrudem Sundbym, který si tak po šesté etapě upevnil vedení v Tour de Ski.

Počasí

Zataženo až oblačno, místy mlhy, zpočátku i mrznoucí. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v Čechách až +5 °C, v 1000 m na horách kolem +1 °C.

08-01-2016