Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-01-2016

První část křesťanských uprchlíků z Iráku do ČR přiletí 24. ledna

První skupina 27 křesťanských uprchlíků z Iráku by měla přiletět do Prahy v neděli 24. ledna. Ještě týž den se přesunou do rekreačního zařízení Okrouhlík u Jihlavy, kde budou několik týdnů společně bydlet a začnou se intenzivně učit češtinu a seznamovat s českými reáliemi. Novinářům to dnes řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21, který projekt přesídlení uprchlíků organizuje. Přijetí uprchlíků schválila v polovině loňského prosince vláda. "Hned po příletu požádají o azyl. Ten by jim měl být vydán relativně rychle, protože už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami tajných služeb a pohovory s českými státními orgány," řekl Talafant. Jihlavská skupina je složena ze šesti rodin. Je v ní 13 žen a dívek a 14 mužů a chlapců. Věkový průměr skupiny je 20 let, nejmladšímu dítěti je jeden měsíc, nejstarší člověk má 68 let.

Celkem by do Česka mělo přesídlit 37 křesťanských rodin, což představuje 153 lidí. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Podle Talafanta patří iráčtí křesťané obecně k nadstandardně vzdělané části obyvatelstva, polovina mužů v celé skupině 153 běženců má vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání, stejně jako třetina žen. "Je mezi nimi například bývalý ředitel školy, programátor, lékař, stavební inženýr nebo zdravotní sestra," uvedl Talafant. Před vyhnáním z domovů podle něj žily tyto rodiny běžným středostavovským způsobem života.

V Česku přestala platit část zvýšených bezpečnostních opatření

V Česku v novém roce přestala platit zvýšená bezpečnostní opatření, která se po teroristických útocích v Paříži týkala třeba obchodních center. ČTK to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Přesto pro policii platí stupeň bdělosti. Česko podle ministra zatím nemá informace o tom, že by zemi hrozil teroristický útok.

Premiér Sobotka: Postoj Bavorska k migraci je Česku bližší

Postoj Bavorska k migraci je Česku dlouhodobě bližší než postoje západoevropských zemí, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka. Řekl to po návštěvě továrny společnosti Siemens v bavorském Ambergu. Bavorského ministerského předsedu Horsta Seehofera, který továrnu navštívil také, pozval do Prahy. Bavorský premiér Seehofer patří na německé politické scéně k nejvýraznějším kritikům přístupu kancléřky Angely Merkelové. Německo podle něj letos musí změnit svou imigrační politiku, a to ve všech aspektech.

Sobotka poznamenal, že se Seehoferem řešili především digitalizaci výroby. Česko musí zachytit technologické změny v podobě digitalizace, které přicházejí do průmyslu, aby zůstalo konkurenceschopné do dalších desetiletí.

Starostové budou o mimořádných událostech informováni bezodkladně

Starostové a hejtmani budou o mimořádných událostech s větším počtem obětí či teroristických útocích informováni bezodkladně. Zavázalo se k tomu ministerstvo vnitra, vedení policie a hasičského sboru v memorandu, které jejich zástupci podepsali v Brně s představiteli Asociace krajů a Svazem měst a obcí. K jednání o zlepšení komunikace mezi policií a hasiči na straně jedné a starosty a hejtmany na straně druhé vedly loňské události v Uherském Brodě, kde střelec zabil osm lidí, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

V memorandu je popsáno 13 druhů událostí ve vztahu k hejtmanům a deset ve vztahu ke starostům. U každé z nich je uvedeno, jak rychle mají být informováni. Bez zbytečného odkladu je musí policie či hasiči informovat o neštěstích, při nichž je více než deset mrtvých a zraněných, o teroristických útocích, střílení, leteckých nehodách a dlouhodobých výpadcích energie.

Ministr Chovanec: Některé e-maily od hackerů jeví známky manipulace

Některé e-maily zveřejněné extremistickým webem White Media jeví známky manipulace. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj se na tom shodli analytici i nezávislí odborníci. Policie kvůli hackerským útokům prověřuje široký okruh lidí, řekl ministr. Extremistický web v minulých dnech zveřejnil maily, které údajně patří premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Ministr nechtěl potvrzovat, zda maily předsedovi vlády skutečně patří. Extremistický web podle Chovance spadá do působnosti zákonů USA, které kladou velký důraz na zachování osobních svobod. Zřejmě tak bude složité se dostat k tomu, kdo na server přispívá nebo web vypnout, i když je jeho obsah závadový.

Senát změnil pravidla výkupu pozemků pro stavbu silnic

Zavedení pevných cen místo maximálních limitů pro výkup pozemků kvůli stavbě silnic, dálnic a jiné infrastruktury přinese novela, kterou schválil Senát. Omezil i bonusy za výkup zemědělské a lesnické půdy. Novelu tak nyní dostane k podpisu prezident. Cílem novely je urychlit přípravu dopravních staveb, které brzdí snaha majitelů pozemků domoci se co nejvýhodnější ceny. Nově by pro ně měli podle zastánců novely platit stejné podmínky a stát by měl v porovnání se současným stavem ušetřit.

U jiných než stavebních pozemků, tedy u polí nebo lesů, se sníží koeficient z dosavadních 16 na polovinu. Jejich cena se tedy stanoví tak, že se odhadní cena vynásobí osmi, řekl za předkladatele poslanec ANO Martin Kolovratník. U stavebních pozemků se má odhadní cena vynásobit koeficientem 1,15 a bude to rovněž pevná cena místo dosavadního maximálního limitu.

Senát zpřísnil zákon na ochranu dodavatelů před řetězci

Senát schválil novelu zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu může novela zdražit potraviny a umožňuje šikanovat odběratele. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však už dříve obavy ze zdražení odmítl. Zákon nyní míří k podpisu prezidenta.

Novela mimo jiné zavádí pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Těmto aliancím bude za zneužití tržní síly hrozit postih. Zpřesňuje také definici významné tržní síly. Bude to takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit vůči dodavatelům bez spravedlivého důvodu výhodu při nákupu potravin. Jejím zneužitím bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Zakázaným zneužitím významné tržní síly se stane nově také provádění auditu nebo kontroly dodavatele na jeho náklady nebo požadování rozborů potravin na náklady dodavatele.

Ekonomika ČR podle Deloitte poroste v průměru o 2,2 pct. ročně

Česká ekonomika by měla v letech 2017 až 2021 růst průměrným tempem 2,2 procenta ročně. Životní úroveň v Česku by se tak měla do roku 2021 zvýšit až na 88 procent průměru EU, což by mělo být nejvíce ze zemí v regionu. Na dnešním setkání s novináři to uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Letos by podle něj měla tuzemská ekonomika stoupnout o 2,5 procenta a loňský růst odhaduje díky jednorázovým vlivům na výjimečných 4,7 procenta.

Životní úroveň měřená HDP na obyvatele v paritě kupní síly byla předloni v Česku na 83 procentech zemí EU a loni stoupla podle Marka na 86 procenta, kde setrvá i letos. Před ČR by se podle Marka měla do roku 2021 posunout Litva s 91 procenty. Slovenská životní úroveň by měla dosáhnout 84 procent průměru EU, Polsko 77 procent a Maďarsko 72 procent průměru EU. Růst ekonomiky v Česku by měl být podle odhadů Deloitte v následujících letech přitom pomalejší než na Slovensku nebo v Polsku. Zároveň ale upozornil, že česká ekonomika se po 20 letech transformace začala přibližovat standardnímu modelu menší otevřené západoevropské ekonomiky.

Vláda: Plán restrukturalizace OKD je na vedení společnosti

Plán restrukturalizace černouhelné společnosti OKD je na vedení společnosti. Vyplývá to z dnešního jednání ministrů průmyslu, financí a práce s vedením firmy a věřiteli. Stát nabídl, že je ochoten koupit za jednu korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Má vzniknout pracovní skupina se zástupci státu i firmy, která bude o restrukturalizaci jednat. OKD, kterou vlastní společnost New World Resources (NWR), má existenční problémy. Ohrožena jsou pracovní místa asi 13.000 lidí. "Jasně jsme řekli věřitelům a akcionářům, že to oni musí podniknout kroky k restrukturalizaci a vylepšení hospodářských výsledků společnosti," uvedl po jednání ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vznikne pracovní skupina, která bude o možnosti reorganizace OKD jednat. Jejími členy mají být jak zástupci vlády, tak zástupci firmy. Státní podnik Diamo by pak podle Mládka mohl koupit za korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Důl je udržován v provozu, je tam zaměstnáno 50 lidí, roční náklady na provoz činí 50 milionů korun. "Pro stát má smysl si to držet jako strategickou rezervu," uvedl Mládek. Jak dodal, ministři dostali na dnešním jednání jasnou odpověď, s kým mají o problémech firmy jednat. Má jít o manažery společnosti s tím, že ti budou ale mít všechny zásadní kroky odsouhlasené věřiteli.

Výzkum: V ČR chce zůstat 76 pct Vietnamců a 62 pct Ukrajinců

V Česku by chtělo natrvalo zůstat 76 procent Vietnamců, 62 procent Ukrajinců 53 procent Rusů, kteří tu žijí. Nejdůležitějšími důvody, proč se tu chtějí usadit, je bezpečnost, zdravotní péče a výdělek. Většina cizinců uvedla, že cítí tlak na přizpůsobení českému způsobu života. Za bariéru svého začlenění považují třeba neznalost češtiny a přízvuk, ale i odměřenost Čechů vůči cizincům. Vyplývá to z průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Ústav se zaměřil právě na cizince z Ukrajiny, Vietnamu a Ruska. Do rozsáhlého průzkumu se loni zapojilo 741 cizinců v Praze a několika krajských městech, azylanti mezi nimi nebyli.

Premiér Sobotka: Český úřad je připraven jednat přímo s Barnevernetem

České úřady jsou připraveny se přímo zapojit do jednání s norskou sociální službou, která před několika týdny odebrala dceru české matce a norskému otci. Nabízejí také pomoc českého velvyslanectví v Norsku. ČTK to po dnešní schůzce kvůli kauze odebraného děvčátka sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nyní se čeká na reakci rodiny a její oficiální souhlas. Devítiměsíční dítě trpí genetickou poruchou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Norská sociální služba Barnevernet ho odebrala před několika týdny rodičům, mohou ho vidět dvakrát týdně na hodinu. Nyní sociální úřad chce děvčátko přemístit do jiné nemocnice blíž k pěstounům.

Premiér se kvůli kauze dnes sešel s ředitelem Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňkem Kapitánem, zástupci ministerstva zahraničí a poslankyní opoziční TOP 09 Jitkou Chalánkovou, na kterou se rodina obrátila. Diskutovali o přímém jednání brněnského úřadu s Barnevernetem a pomoci českého velvyslanectví v Norsku. Podle Chalánkové všichni účastníci dnešního jednání považují za nevhodný přesun dítěte do jiné nemocnice i jeho držení ve zdravotnickém zařízení. "V momentě, kdy dítě může být denně 12 hodin doma s rodiči, Barnevernet rozhodne o omezení kontaktu dvakrát týdně na hodinu. To se nám zdá všem drakonické," dodala poslankyně. Už dřív sdělila, že se rodiče chtějí proti rozhodnutí sociální služby o odebrání dítěte odvolat k příslušné krajské komisi v Norsku. Matka Lidovým novinám řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání tím, že rodiče nemají s dcerou dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah. Matka a otec předtím uvedli, že pokud bude léčba pro dítě náročná a nebude ho zvládat, ukončí ji. Barnevernet to bral nejspíš jako odmítání léčení, vyplývá z matčina vyjádření.

STEM: Vztah Čechů k západoevropským zemím se zhoršuje

Vztah Čechů k západoevropským zemím se zhoršuje, nejvýraznější v případě Německa. Podle agentury STEM je příčinou německý přístup k migrantům. Hůře než před dvěma lety Češi vnímají například i Belgii, Švédsko, Francii, Velkou Británii a také USA. Nejlepší vztah mají dlouhodobě ke Slovensku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM, v jejímž výběru ale mnoho zemí chybí. Německo nyní vnímá pozitivně 49 procent lidí, což je o 15 procentních bodů méně než při posledním průzkumu v říjnu 2013. Vztah k Německu se za poslední dva roky zhoršil zejména mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Průzkum se uskutečnil od 3. do 11. prosince a zúčastnilo se ho 1014 lidí.

Němeček chce levnější léky od 65 let, zadal analýzy

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce levnější léky pro seniory nad 65 let. Novinářům dnes řekl, že dá prověřit účinnost ročního ochranného limitu doplatků na léky 2500 korun i to, nakolik je využíváno pro seniory opatření, že v každé lékové skupině je alespoň jeden lék bez doplatku. Podle výsledků navrhne opatření, v úvahu podle něj připadá například snížení ochranného limitu. Do analýz budou zařazeni i chroničtí pacienti mladšího věku, například s roztroušenou sklerózou, protože i oni mají vydání za léky vysoká. Pravidelně užívá léky téměř 90 procent lidí mezi 65 až 74 lety a nad touto věkovou hranicí se bez nich neobejde už téměř nikdo.

Zpráva: Demencí v ČR trpí 153.000 lidí a přibývá jich, péče chybí

V Česku trpí demencí kolem 153.000 lidí. Dvě třetiny nemocných jsou ženy. Za posledních deset let přibylo 50.000 pacientů. Česká republika v péči ve srovnání s vyspělými státy ale výrazně zaostává. Uvádí to výroční zpráva o stavu demence 2015, kterou zveřejnila Česká alzheimerovská společnost. "Demence patří mezi hlavní příčiny úmrtí a její výskyt v souvislosti se stárnutím populace neustále narůstá," uvedli autoři zprávy.

Podle odborných odhadů by choroba mohla za pět let trápit 183.000 Čechů a Češek, v polovině století pak už 383.000. Podle autorů má nemoc jeden ze 13 lidí starších 65 let, jeden z pěti lidí nad 80 let a každý druhý nad 90 let. V Německu pomoc dostává 26 procent nemocných lidí, ve Švédsku téměř polovina a v Rakousku třetina. V Česku to byla zhruba desetina.

Na letní tábor by mohly i neočkované děti, navrhují senátoři

Očkování by nemělo být podmínkou pro účast dítěte na škole v přírodě nebo na letních táborech, navrhli znovu senátoři. Svou novelou o ochraně veřejného zdraví chtějí také snížit z půl milionu na 30.000 korun pokutu pro mateřské školy, které by přijaly neočkované dítě. Horní komora dnes v prvním kole schvalování tento návrh podpořila. Obdobné změny prosazovala už loni, Sněmovna je ale odmítla.

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nestraníků uvedla, že cílem novely není vyřešit otázku povinnosti či dobrovolnosti očkování, ale napravit dvě nelogičnosti stávajícího zákona. Podle senátorky není důvod, proč by se neočkované děti nesměly účastnit škol v přírodě, když se po zbytek školního roku běžně pohybují mezi svými vrstevníky.

Přednostní přijetí do MŠ doplní povinnost obce zajistit místo

Čtyřleté děti od roku 2017 a tříleté o rok později budou mít nárok na místo v mateřské škole. Přednostní přijetí těchto dětí do výše povolené kapacity MŠ bude v jiném paragrafu školského zákona spojeno s povinností obcí dostatek míst zajistit. Dnes to sdělilo ministerstvo školství. Uklidnilo tím i neziskové organizace, které upozorňovaly na to, že proklamovaný nárok v praxi nárokem být nemusí kvůli nedostatečné kapacitě předškolních zařízení v některých lokalitách. Ministryně ujistila, že kapacita bude dostatečná. "Zákon nově spojuje s bydlištěm dítěte spádovou školku. V této školce má dítě nárokově zajištěno místo. Neznamená to, že by rodič nemohl přihlásit dítě jinam, ale to už záleží na kapacitě," doplnila Valachová.

Pojišťovny odhalily loni opět podvody za více než miliardu

Detektivové pojišťoven odhalili v roce 2015 opět pojistné podvody za více než miliardu korun. U řady z nich šlo o rekordní hodnoty. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami. Nadále dominují podvody v pojištění aut, výrazně roste jejich počet v životním pojištění. Nejvíce případů bylo tradičně v Praze a také v Ústeckém kraji. Mezi dlouhodobé trendy patří častější podvody v menším objemu. "Lidé jsou v pokusech o pojistné podvody stále vynalézavější, nadále však platí, že pouze menšina z nich je od začátku promyšleným činem. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo," popsal situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.

Sport dostal v roce 2015 z loterií přes půl miliardy korun

V uplynulém roce odvedly loterijní a sázkové společnosti do sportu mládeže bezmála 528 milionů korun, což je skoro o 80 milionů více než rok předtím. Oznámil to Český olympijský výbor, který peníze rozděluje. Finance podle zákona putují do 99 sportovních odvětví a prostřednictvím svazů a dalších sportovních spolků se dostávají k dětem po celé republice. Od státu sport získává v posledních letech zhruba 3,5 miliardy korun ročně. "Zdroje od sázkových a loterijních společností tak mají ve sportu velkou váhu," doplnil generální sekretář ČOV Petr Graclík.

Domácí turistický ruch dynamicky roste, což má pokračovat i letos

Domácí turistický ruch dynamicky roste, což by mělo pokračovat i v letošním roce. Státní agentura CzechTourism odhaduje, že letos přijede rekordních až devět milionů zahraničních turistů. Průměr za minulá léta byl zhruba o dva miliony nižší. ČTK to na veletrzích Go a Regiontour, které dnes začaly v Brně, řekla ředitelka odboru strategie a marketingu státní agentury CzechTourism Markéta Chaloupková. Více cestují po České republice i Češi, v hotelech a penzionech se jich loni ubytovalo kolem 7,5 milionu. Do ČR jezdí více turisté z Asie, trhu pomohlo zřízení přímé letecké linky Peking - Praha. "Hodně se mluví o asijských turistech, ale zapomíná se na ty, co cestovní ruch táhnou, a to jsou zejména Němci," uvedla Chaloupková. Jen za první tři čtvrtletí loňského roku jich do ČR přijelo 1,3 milionu a růst byl patnáctiprocentní.

Vědecký tým včetně Čechů pomohl objasnit etapu raného vesmíru

Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli i čeští vědci, pomohl vysvětlit jednu z vývojových etap raného vesmíru. Pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu objevil ionizující ultrafialové záření, které uniká z trpasličích galaxií zvaných "zelené hrášky". Jde o první potvrzení, že toto záření pocházející z hvězd může proniknout přes hustá oblaka plynu a prachu až do prostoru mezi galaxiemi. Podařilo se tak nalézt pravděpodobný energetický zdroj jedné z dosud neznámých etap vývoje raného vesmíru, kdy vznikaly první hvězdy a galaxie. O výzkumu informoval ve středu večer ve svém aktuálním čísle prestižní časopis Nature.

Ve výroční den Palachova činu Praha odhalí jeho pomník

V den výročí sebeupálení Jana Palacha, který svým burcujícím činem protestoval proti pasivitě lidí několik měsíců po okupaci vlasti, odhalí město Praha jeho pomník. Je dílem amerického sochaře a architekta českého původu Johna Hejduka (1929 až 2000). Již v těchto dnech stojí na Alšově nábřeží, poblíž filozofické fakulty, kde Palach studoval, dvě skulptury. Slavnostně odhaleny budou v sobotu 16. ledna. Pomník tvoří dvě přibližně šestimetrové geometrické plastiky, z hranatého soklu vycházejí plameny. Světlá představuje postavu syna-světlonoše a tmavá trpící matku. Doplňuje ho pamětní deska s básní amerického spisovatele Davida Shapira Pohřeb Jana Palacha. Napsal ji v roce 1969 na základě novinové zprávy o Palachově činu a sama se stala inspirací Johnu Hejdukovi.

Spisovatelé čtou své básně na podporu k smrti odsouzeného básníka

K podpoře palestinského básníka Ašrafa Fajáda, odsouzeného v Saúdské Arábii k trestu smrti, se přidali čeští básníci. Veřejná čtení na jeho podporu se dnes konají po celém světě. "To, že je k smrti odsouzen básník za milostné verše, je děsivé," uvedl český básník Adam Borzič. "Nedoufáme, že podobně perzekvovaní spisovatelé budou ihned propuštěni, ale podobné apely mají vliv na to, že jsou odsouzeným třeba zmírněny mnohdy kruté tresty," řekla ČTK nakladatelka Markéta Hejkalová, členka výboru pro vězněné spisovatele při Českém centru PEN klubu.

V brněnské Löw-Beerově vile se otevřela nová expozice

Výstava Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat byla zahájena v brněnské Löw-Beerově vile. Veřejnosti bude otevřená od soboty a nabízí pohled do dějin architektury a životního stylu brněnského měšťanstva v druhé polovině 19. století a v počátcích 20. století, řekla na tiskové konferenci Petra Svobodová, která má správu vily jako pobočky Muzea Brněnska na starosti.

Löw-Beerovi byli židovská rodina, která v Brně vybudovala textilní továrny a výrazně se podílela na průmyslovém rozmachu města. Dcerou Alfreda Löw-Beera byla Greta, provdaná Tugendhatová, které dal otec v roce 1929 část svého pozemku. Na něm poté vznikla funkcionalistická vila Tugendhat. Díky své výjimečnosti se dostala i na seznam památek UNESCO. Většina členů rodiny prchala před nacisty v roce 1939 do Velké Británie.

Most získal z Míšně olejomalbu z pozůstalosti baronky Ulriky

Most získal z muzea v německé Míšni zpět olejomalbu, která pochází z pozůstalosti baronky Ulriky von Lewetzow, poslední lásky Johanna Wolfganga Goetha. Dílo zachycuje útok husitských vojsk a vraždu jeptišek, které sídlily v klášteře v Mostě. Obraz v Míšni převzal mostecký primátor Jan Paparega. Ojedinělému návratu uměleckého díla předcházelo dlouhé bádání. "Zjistilo se, že obraz se už před druhou světovou válkou dostal do Výmaru, ale byl tam odvezen neoprávněně," řekl ČTK Paparega. Poté putovalo dílo do muzea v Míšni.

Hostem Febiofestu bude britský scenárista Peter Morgan

Pozvání na Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest, jehož 23. ročník se uskuteční od 17. do 25. března, přijal britský scenárista a dramatik Peter Morgan. Držitele Zlatého glóbu proslavily například životopisné snímky Královna či Poslední skotský král. Letos podruhé představí Febiofest filmy z kulinářského prostředí spojené s exkluzivní večeří.

Každý rok jeden kostel, modelář z Frýdku-Místku se blíží k cíli

Před 25 lety si Jan Blizňák z Frýdku-Místku dal za úkol vytvořit detailní modely všech dřevěných kostelů, kaplí a zvoniček Těšínska a severovýchodní Moravy, dnes je tento úkol téměř splněn. Do souboru zbývá vytvořit poslední model, na němž bude tvůrce pracovat letos, kostel svatých Petra a Pavla v Albrechticích na Karvinsku. Modelů je zatím 25, každý rok vznikl jeden. Práce na jedné stavbě totiž zabere právě zhruba rok, u větších kostelů je to přes tisíc hodin. "Poslední přibyla kaplička Cyrila a Metoděje na Čeladné. Ta dala míň práce, jenom nějak 600 hodin," řekl ČTK Blizňák.

Sport

Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila třetí místo ve vytrvalostním závodu v německém Ruhpoldingu a zvýšila náskok v čele pořadí Světového poháru. Z výhry se stejně jako v úvodu sezony v Östersundu radovala Italka Dorothea Wiererová, českou hvězdu porazila ještě Kaisa Mäkäräinenová z Finska.

Biatlonista Ondřej Moravec obsadil po bezchybné střelbě čtvrté místo ve vytrvalostním závodu Světového poháru v německém Ruhpoldingu a potvrdil tak vzestup formy. Výborný výkon podal i Michal Krčmář, který jednou minul a poprvé v kariéře se dostal do elitní desítky. Nejrychlejší byl Francouz Martin Fourcade a zvýšil náskok v čele průběžného hodnocení seriálu. Druhý skončil Simon Eder z Rakouska, třetí místo obsadil Rus Andrej Šipulin.

Čeští házenkáři prohráli v předposledním utkání první fáze kvalifikace mistrovství světa v Turecku 24:27 a zkomplikovali si cestu za očekávanou účastí v červnovém play off o šampionát. K prvenství ve tříčlenné skupině a k postupu do baráže potřebují v sobotu v domácí odvetě ve Zlíně zvítězit o čtyři góly, případně o tři branky při skóre 26:23 a nižším.

Tenista Lukáš Rosol podlehl ve čtvrtfinále turnaje v Aucklandu 3:6, 4:6 nejvýše nasazenému Davidu Ferrerovi a se Španělem prohrál i pošesté v kariéře.

Tomáš Tomeček sice nedokázal v dálkové rallye Africa Eco Race navázat na triumfy z předešlých let, přesto byl s celkově druhým místem mezi kamiony maximálně spokojený. V průběhu soutěže, která vedla po stopách původní dakarské rallye, totiž musel řešit celou řadu problémů. Od druhé etapy se musel obejít bez pomoci asistenčního vozu, chyběly mu tak náhradní díly a hlavně pneumatiky. Pro zkušeného harcovníka byl proto velký úspěch už jen to, že do cíle dojel. Momentálně je na cestě do Maroka, kde zůstal nepojízdný asistenční kamion s rozpadlým ložiskem a nefunkčním motorem stát.

Motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw nakonec přece jen musí po pádu na Rallye Dakar podstoupit operační zákrok. Jedná se o operaci pánve, ve které má trhlinu o velikosti čtyři až pět centimetrů. Podle prvních informací měl mít Klymčiw zlomenou nohu, což se ale nakonec nepotvrdilo. Měl však vykloubenou kyčel, problémy se slezinou a hrudníkem. Až po operaci bude tým řešit jeho převoz do České republiky.

Motocyklista Milan Engel se stal dalším českým účastníkem Rallye Dakar, který se nedostane do cíle. Před středeční 10. etapou nejlepšího českého závodníka v kategorii zastavila krátce před cílem technická závada. Engel se pokoušel dostat do cíle s pomocí týmového kolegy Jana Veselého, ale ani to se mu nepodařilo.

Trenérem české hokejové reprezentace od příští sezony bude Josef Jandač. Současný kouč pražské Sparty vystřídá ve funkci Vladimíra Vůjtka staršího. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor hokejového svazu, který jmenoval budoucího trenéra národního týmu s předstihem hlavně kvůli zářijovému Světovému poháru v Kanadě.

S bývalým fotbalovým brankářem Pavlem Srníčkem, který zemřel 29. prosince ve věku 47 let, se v Newcastlu rozloučili fanoušci i někdejší spoluhráči a protihráči z Anglie. Na zádušní mši do kostela St. Andrews dorazil také legendární útočník Alan Shearer. Srníček si na ostrovech získal velkou popularitu zejména během angažmá v Newcastlu, za který odchytal bezmála dvě stovky zápasů. V Anglii působil také v Sheffieldu Wednesday, Portsmouthu a West Hamu.

Počasí

Oblačno až zataženo, jen přechodně polojasno. Na většině území občasné sněžení. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C.

Horská služba v Krkonoších vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší, stupeň lavinového nebezpečí. "Za poslední dny napadlo na hřebenech Krkonoš 35 až 40 centimetrů sněhu," uvedl lavinový specialista horské služby Pavel Cingr. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) varuje turisty před samovolným pádem větví či stromů, které zatěžuje sníh.

14-01-2016