Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

17-01-2016

Zeman chce být tvrdší k Barnevernetu, dle Sobotky se věci hýbou

Prezident Miloš Zeman opět kritizoval vládu za málo razantní přístup v jednání s norskou sociální službou Barnevernet. Zeman v rozhovoru pro server Blesk.cz řekl, že úřad svým způsobem krade děti a česká vláda by měla přistoupit k odvolání velvyslance v Norsku na konzultace. On sám prý nepozve norskou velvyslankyni na tradiční setkání ambasadorů v den státního svátku 28. října. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve stejné době v pořadu televize Prima řekl, že vláda v problému v posledních dvou letech pokročila, odvolávání velvyslanců podle něj věc neřeší.

Turecko musí podle premiéra Sobotky plnit dohodu s Evropu

Turecko musí plnit dohodu s Evropou a regulovat migrační tok. Potřeba je také zrychlit zřízení evropské pobřežní stráže nebo zlepšit návratovou politiku, na které by mohly evropské státy spolupracovat. V diskusním pořadu televize Prima to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj se ale hlavně musejí odstranit příčiny migrační krize a porazit Islámský stát, což podle premiéra lze. O migraci dnes mluvil i prezident Miloš Zeman. V rozhovoru pro Blesk.cz zopakoval, že uprchlíky v Česku nechce, měly by je prý zachytávat hotspoty například v Řecku nebo Itálii.

Zeman říká, že se těší na soud s Peroutkovou vnučkou

Prezident Miloš Zeman se těší na soud s vnučkou Ferdinanda Peroutky a přeje si, aby se uskutečnil. V rozhovoru pro server Blesk.cz řekl, že má připravený soubor dokumentů, které potvrzují, že Peroutka podlehl nacistické ideologii. Právníci Hradu a vnučky novináře Terezie Kaslové se několikrát pokusili najít smír v případu kontroverzních výroků Zemana o Peroutkovi. Zatím poslední neúspěšné jednání se konalo v úterý. Termín soudního jednání je stanoven na začátek března.

Sněmovna rozhodne o úlevách na děti a pravidlech pro vysoké školy

Poslanci zahájí v úterý odpoledne první letošní řádnou schůzi Sněmovny. Měli by na ní podle návrhu programu rozhodnout například o zvýšení daňových slev pro rodiny s více dětmi a o poměrně rozsáhlé novele vysokoškolského zákona. Schvalovat by mohli taky rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. V úvodním kole by se poslanci měli začít zabývat mimo jiné hornickými důchody a zvýšením příspěvků na péči postiženým lidem.

Skončil kongres ODS, strana z něj podle Fialy vyšla posílena

Občanská demokratická strana (ODS) vyšla ze svého kongresu v Ostravě jako posílená strana, která chce a je schopna opět vládnout. ODS je dobrou alternativou proti současné vládě pro všechny aktivní a pracující lidi, řekl po skončení kongresu staronový předseda Petr Fiala.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v sobotu řekl, že ho vyděsilo, když Fiala prohlásil, že ODS je připravena opět vládnout. Vláda ODS byla podle Sobotky katastrofa a strana dodnes nepochopila, jak moc zemi uškodila. Také hnutí ANO podle Andreje Babiše ve vládě napravuje to, co lidem vlády ODS způsobily. "Jestli třeba pan premiér říká, že je vyděšen z toho, že Občanská demokratická strana chce opět vládnout a chce se stát hlavní politickou silou v zemi, tak my mu všichni říkáme, že má být z čeho vyděšen, protože my to myslíme vážně," řekl ve své závěrečné řeči na kongresu Fiala.

Zahraniční rodiny si dosud osvojily celkem 572 českých dětí

Zahraniční rodiny si za posledních 15 let osvojily celkem 572 českých dětí, převažovali chlapci. Nejvíce dětí putovalo do Dánska, následuje Německo, Švédsko a Itálie. Vyplývá to z odpovědi ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) na písemnou interpelaci Jitky Chalánkové (TOP 09).

Počet dětí osvojených v mezinárodní adopci tvoří podle ministryně zhruba desetinu všech osvojení v Česku. "O výsledcích mezinárodních adopcí svědčí především fakt, že míra jejich neúspěšnosti se pohybuje na úrovni zhruba 0,5 procenta, u vnitrostátních forem náhradní rodinné péče je to osm až devět procent," napsala Marksová. O svěření vždy rozhoduje český soud, zdůraznila ministryně.

Stupně sucha se budou vyhlašovat stejně jako u povodní

Tak jako u povodní se budou vyhlašovat stupně pohotovosti i v případě sucha. Nová nařízení by se mohla objevit ve věcném záměru novely vodního zákona, kterou připravují ministerstva životního prostředí a zemědělství. Stupně by byly stejné jako povodňové, tedy normální stav, stav připravenosti na sucho - bdělosti a pohotovosti a krizový stav - nebezpečí a nouze, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Mark Rieder.

Deloitte: Velký pátek jako svátek připraví ekonomiku o 11 mld. Kč

Velký pátek, který se od letošního roku stal novým státním svátkem, sníží letos výkon ekonomiky o 11,4 miliardy korun, tedy o 1111 korun na jednoho obyvatele. Vyplývá to z analýzy HDP hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka.

Ministerstvo financí již dříve spočítalo, že den volna by ekonomiku připravil o 0,4 procenta ročního hrubého domácího produktu. Právě ekonomickými dopady dalšího volného dne argumentovali v minulosti odpůrci rozšiřování státem uznávaných svátků.

Žadatelé o průkaz na motorku by část jízd měli odjezdit sami

Žadatelé o řidičský průkaz na motorku by se do budoucna měli učit řídit sami bez instruktora na zadním sedadle. Počítá s tím návrh ministerstvo dopravy, které do meziresortního připomínkového řízení poslalo vyhlášku upravující pravidla cvičných jízd. Norma zároveň nařizuje zkušební jízdy za ztížené viditelnosti, například v noci nebo za mlhy a zabývá se zvyšováním povědomí šoférů o využívání nových informačních technologiích, jako jsou například chytré značky nebo elektronické informační tabule. Zástupci autoškol změny ve výcviku motocyklistů vítají.

Na veletrhy cestovního ruchu přišlo 32.000, o něco více než loni

Na brněnské veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour, které v neděli skončily, přišlo za čtyři dny 32.000 návštěvníků, což je o něco více, než organizátoři očekávali. Představily se na něm regiony České republiky i regiony ze zahraničí. Podle organizátorů z Veletrhů Brno se na návštěvnosti i náladě vystavovatelů podepsal loňský rok, který byl pro podnikatele v turistickém ruchu rekordní.

Průzkum: Češi ve výhledu na letošek zůstávají pesimisty

Češi zůstávají pesimisty. Ačkoliv se ekonomice letos daří a čeká se další růst mezd, zatímco ceny příliš nevzrostou, 69 procent lidí se bojí toho, že je měsíční výdaje připraví o čím dál větší částku. Na čtyři z deseti Čechů navíc čekají, že se jejich plat nezmění nebo se dokonce sníží. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK mezi 500 respondentů.

Zemřel legendární sportovní komentátor Karol Polák

Populární slovenský komentátor a dlouholetý člen sportovní redakce Československé televize Karol Polák v neděli ráno zemřel, bylo mu 81 let. Slovenským médiím jeho úmrtí oznámila Polákova manželka Agáta. Podlehl těžké nemoci.

Polák provázel svým hlasem dvanáctkrát olympijské hry, komentoval devět mistrovství světa ve fotbale a například i 26 světových šampionátů v krasobruslení.

Vančurovu cenu udělil FITES režiséru Vojtěchu Jasnému

Nejhodnotnější počiny v oblasti audiovizuální tvorby odměnil Český filmový a televizní svaz FITES výročními cenami. Za přínos české a světové kinematografii udělil Cenu Vladislava Vančury režiséru Vojtěchu Jasnému, jehož díla z 60. let Procesí k panence, Až přijde kocour či Všichni dobří rodáci patří mezi nejvýznamnější v české kinematografii.

Ke 100.výročí ČSR by se mohlo stoupat na rozhledny s vlajkou

Jihočeský propagátor turistiky Marcel Goetz chce 28. října 2018 založit tradici. Lidé by měli vystoupat alespoň na 100 českých a moravských rozhleden a věží s českou vlajkou a připomenout si tak jubilejní výročí vzniku Československa, řekl ČTK na brněnských veletrzích cestovního ruchu.

Výstupy na věže a rozhledny organizuje již několik let. Tradiční jsou 28. září a 28. října. Letos poprvé chystá Noc věží a rozhleden na 8. května jako připomínku konce druhé světové války.

Sport

Čeští házenkáři zvítězili v posledním utkání první fáze kvalifikace MS nad Tureckem 34:28, vyhráli tříčlennou skupinu a prošli do červnového play off.

Střevní potíže připravily Petru Kvitovou nejen o obhajobu titulu na turnaji v Sydney, ale také o šesté místo ve světovém žebříčku. V novém vydání je česká jednička sedmá. O příčku si pohoršila také loňská finalistka ze Sydney Karolína Plíšková, která je nově dvanáctá. Lucie Šafářová zůstala devátá.

Čeští skokani na lyžích skončili šestí v soutěži družstev na mistrovství světa v letech na rakouském Kulmu. Kvarteto ve složení Tomáš Vančura, Lukáš Hlava, Jan Matura a Roman Koudelka zaostalo o 449,3 bodu za vítěznými Nory, kteří se vrátili na trůn v této disciplíně po deseti letech a zlato získali potřetí v historii.

Počasí v pondělí

Většinou oblačno, místy slabé sněžení. Teploty -6 až -2 stupně Celsia.

17-01-2016