Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-01-2016

Česko bude 15. února hostit mimořádný summit V4 k migraci

Česká republika svolá na 15. únor mimořádný summit visegrádské skupiny (V4), jehož hlavním tématem bude řešení migrační krize. Na twitteru to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Šéfové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska budou na summitu pravděpodobně jednat o lepší ochraně Schengenu, případně o vytvoření záložní hraniční linie na úrovni Bulharska a Makedonie. O tři dny později se má konat summit Evropské unie věnovaný migraci.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) minulý týden ČTK řekl, že Evropa musí mít plán B pro případ, že se nepodaří snížit příliv běženců. V úvahu podle něj přichází i posun hraniční linie, kterou bude Evropa střežit. Nejčastěji se přitom hovoří o "záložním hraničním systému" na linii Bulharsko - Makedonie, což by de facto znamenalo vyřazení Řecka ze Schengenu. Existují prý ale i severnější varianty hraniční linie.

V migrační krizi jde podle Sobotky o budoucnost Schengenu i EU

V současné migrační krizi v Evropě se rozhoduje o budoucnosti schengenského prostoru volného pohybu i o budoucnosti Evropské unie. Prohlásil to dnes český premiér Bohuslav Sobotka po schůzce se svým slovenským kolegou Robertem Ficem. Sobotka zároveň oznámil, že na 15. února svolává mimořádný summit zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), jehož hlavním tématem bude uprchlická problematika.

Na vnitru se poprvé jednalo o národním bezpečnostním auditu

Na ministerstvu vnitra dnes poprvé jednala pracovní skupina, která bude připravovat bezpečnostní audit Česka. Jeho první výsledky by měly být známy do poloviny roku, celý audit pak má být hotov do konce roku. Novinářům to dnes řekl první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. O národní bezpečnostní audit loni v listopadu požádal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě. Materiál by měl přinést přehled o schopnostech státu odolávat hrozbám v nové bezpečnostní situaci. Má prověřit také legislativu a nejrizikovější oblasti. Podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by se na analýze měli podílet i externí bezpečnostní experti, například odborníci z vysokých škol.

V Česku hrozí zdržení výstavby 64 důležitých dopravních staveb

V Česku je 64 důležitých dopravních staveb, u nichž Evropská unie požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí. Takové posouzení by jejich výstavbu mohlo zdržet až o několik let, řekl novinářům po jednání ekonomických ministrů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Případné zdržení by podle něj ovlivnilo i čerpání evropských fondů, jedná se asi o 90 miliard korun. Vláda se nyní bude snažit s Evropskou komisí vyjednat zvláštní režim pro tyto stavby. "Jedná se tady o seznam 64 důležitých dopravních staveb, které mají posouzení vlivu na životní prostředí ještě podle starého zákona z roku 1992," uvedl ministerský předseda. Vyřešení tohoto problému je podle něj hlavní letošní prioritou Česka v komunikaci s Evropskou unií.

iDnes: Travel Service koupí 16 nových boeingů za desítky miliard

Společnost Travel Service uzavřela smlouvy na 16 nových letadel Boeing 737-8 MAX, první z nich získá v lednu 2018. Do roku 2021 chce rozšířit flotilu celkem o 25 nových strojů, uvedl zpravodajský server iDnes.cz. Většina objednaných letadel půjde k Travel Servisu přes leasingové společnosti. Nová letadla mají být úspornější než stávající stroje, mají mít až o pětinu nižší spotřebu na sedačku. Nový model Boeingu poprvé vzlétne tento týden, dodal iDnes. Travel Service na trhu působí od roku 1997. Je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku. Zároveň je spolumajitelem Českých aerolinií, ve kterých drží 34procentní podíl.

Schodek čerpání z fondů EU by mohl být o několik miliard nižší

Nevyčerpaná částka z fondů EU za rok 2015 by pro Českou republiku mohla být o několik miliard korun nižší než odhadovaných deset miliard korun ze začátku ledna. ČR se totiž prostřednictvím evropské komisařky pro regionální rozvoj Coriny Cretuové podařilo prosadit výjimku, podle které budou moci být některé projekty zpětně financovány z programového období 2007 - 2013. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání ministrů visegrádské skupiny a čtyř partnerských zemí v Praze to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). "Tento nápad přišel ze strany Evropské komise a musím velmi ocenit, jak se paní eurokomisařka snaží členským státům pomoci," řekla Šlechtová.

Ministr Ťok předá vládě návrh na prodloužení smlouvy s Kapschem 17. února

Ministerstvo dopravy navrhne vládě pokračování smlouvy na provoz mýtného systému v tuzemsku s dosavadním dodavatelem, společností Kapsch, i po konci letošního roku. Materiál dalšího postupu v této věci úřad předloží kabinetu 17. února. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Zároveň ale nevyloučil další jednání s provozovatele mýtného systému na Slovensku, společností SkyToll, která o provoz systému rovněž projevila zájem. Za necelých devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 67 miliard korun. Za stavbu a provoz systému stát firmě Kapsch a jeho subdodavatelům vyplatil zhruba 18 miliard korun bez DPH.

CVVM: Ekonomickou situaci ČR poprvé kladně vnímá 30 pct. lidí

Současnou ekonomickou situaci Česka pozitivně hodnotí 30 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu, který loni v prosinci provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj počet příznivých hodnocení poprvé od roku 1999, odkdy se srovnatelné průzkumy dělají, dosáhl takové úrovně. Sedmadvacet procent lidí naopak považuje situaci za špatnou a podle dvou pětin Čechů není ani dobrá, ani špatná. Životní úroveň své domácnosti označilo jako dobrou 48 procent dotázaných. Za špatnou ji pokládá 17 procent lidí a 35 procent si myslí, že není dobrá, ani špatná. Průzkumu CVVM se v době od 30. listopadu do 7. prosince zúčastnila tisícovka lidí starších 15 let.

Ve Vrběticích bylo dokončeno oplocení areálu muničních skladů

Ve Vrběticích na Zlínsku, kde předloni vybuchly dva muniční sklady, vojáci dokončili stavbu oplocení areálu. Jeho ostrahu by v únoru měl od armády převzít státní podnik Vojenské lesy a statky ve spolupráci s policií. Vojáci by měli Vrbětice a okolí opustit zhruba v polovině února. Kolem areálu vzniklo asi 13 kilometrů nového oplocení a opraveno bylo asi 3,5 kilometru stávajícího plotu. Hlavním důvodem jeho výstavby je bezpečnost, v okolí se totiž stále nachází nevybuchlá munice.

Soud předvolal Zemana jako svědka ve sporu o odměny za Lidový dům

Obvodní soud pro Prahu 1 předvolal prezidenta Miloše Zemana jako svědka ve sporu o odměnu za právní služby pro ČSSD v kauze získání Lidového domu. Na dotaz ČTK to uvedla soudkyně Hana Marsová, která rozhoduje o žalobě bývalého notáře Václava Halbicha. Někdejší předseda ČSSD Zeman by se měl vyjádřit ke smlouvě o právním zastoupení strany, kterou uzavřel s právníkem Zdeňkem Altnerem. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka u soudu zastoupí Zemana šéf hradní legislativy. Halbich tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil, a za svou práci se domáhá 17 milionů korun. Na předchozím jednání vypovídal jako svědek bývalý premiér a Zemanův nástupce v čele ČSSD Vladimír Špidla. Ten však do sporu světlo nevnesl. Upozornil na to, že od uzavření smlouvy uplynula řada let, jeho vzpomínky na záležitost jsou prý matné.

Po úspěšném skončení procesu o Lidový dům vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Nakonec strana poslala na Altnerův účet třetinu z odměny, kterou vyčíslila zhruba na 51 milionů korun. Další dvě třetiny dala do soudní úschovy. Soudy Halbichovu žalobu projednávají už od roku 2003. Původně ji zamítly, bývalého notáře se však zastal Ústavní soud.

Státní zástupce podal k soudu obžalobu na šéfku ERÚ Vitáskovou

Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda podal v pondělí obžalobu předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové kvůli zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obžalobu podal k Okresnímu soudu v Jihlavě. Vitásková je obžalovaná kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky se Vitásková domnívá, že obžaloba je neoprávněná.

Vitásková jmenovala někdejší nejvyšší státní zástupkyni v roce 2014 do nově vytvořené funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle žalobce Vesecká neměla odpovídající nejméně sedmiletou praxi v oboru, což bylo rozporu s energetickým zákonem. Státu podle obžaloby vznikla vyplácením platu Vesecké škoda přes milion korun.

Sobotka: Výroky Zemana o kalašnikovu jsou hloupé a zbytečné

Česko je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejspíš jedinou civilizovanou zemí, kde prezident vyzývá k zabití ministerského předsedy. Sobotka tak dnes v tiskovém prohlášení komentoval výrok prezidenta Miloše Zemana o tom, že nedemokratickou cestou, jak se zbavit premiéra, je zbraň kalašnikov. Premiér tato slova považuje za hloupá a zbytečná. Děsí prý jeho děti a rodinu. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka byl výrok jen konstatováním a nadsázkou. K zabití nikoho prý Zeman nevyzýval a podobné řešení nemá jeho podporu. Na pondělním setkání s občany v jihomoravském Tišnově se jedna studentka hlavy státu zeptala, jakým způsobem mohou lidé dosáhnout odstoupení premiéra. Zeman na to odpověděl: "Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov."

Slova hlavy státu, které nemá s premiérem dlouhodobě ideální vztahy, kritizovali i další politici, včetně těch opozičních. Za zcela nepřijatelné a nevhodné je označili ve společném prohlášení předseda Senátu Milan Štěch a šéf Sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD). Za nevkusné je považují třeba ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nebo šéf komunistů Vojtěch Filip. Oproti tomu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) na twitteru reagovala slovy: "Zase se udělá bublina z prezidentova vyjádření, nemáme jiná témata, co pálí naši zemi?".

Poslanci podpořili desetinový růst příspěvku na péči

Příspěvek na péči, který dostávají zdravotně postižení lidé, zřejmě vzroste o desetinu. Předpokládá to návrh novely zákona o sociálních službách, kterou v dnešním úvodním kole podpořili poslanci. Předloha zamířila k posouzení do sociálního výboru. Výše příspěvku se neměnila od jejich zavedení, tedy zhruba devět let. Vzrůst by měl od srpna, změna si letos vyžádá rozpočtové náklady asi miliardu korun. Za příspěvek na péči si mají postižení lidé zajistit opatrování v nějakém zařízení nebo pomoc doma. Dospělí dostávají nyní podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12.000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12.000 korun. Od srpna by dospělí měli 880, 4400, 8800 a 13.200 korun, děti pak 3300, 6600, 9900 a 13.200 korun.

Při otřesu na Darkově dnes zemřel horník, další je vážně zraněn

Při otřesu v černouhelném Dole Darkov společnosti OKD na Karvinsku dnes zemřel šestadvacetiletý muž. Další stejně starý horník byl vážně zraněn. ČTK to řekl mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský. Příčinou byl důlní otřes, který nastal 1150 metrů pod zemí. Na místo byla ihned povolána Hlavní báňská záchranná stanice, která zde provedla záchranné práce," uvedl Čelechovský. Báňští záchranáři zároveň prozkoumali okolí. Jde o letošní první smrtelný úraz v dolech OKD. V loňském roce v podzemí OKD zemřeli čtyři lidé. Tři horníci nepřežili v srpnu výbuch metanu v černouhelném Dole Darkov. Další dva horníci byli zraněni, z toho jeden měl velmi vážné popáleniny. V lednu zemřel čtyřiačtyřicetiletý horník, když opravoval hydraulické zařízení dobývacího kombajnu.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. V poslední době se potýká s existenčními problémy, protože kvůli nízkým cenám na trzích je pro ni těžba i přes snižování nákladů ztrátová, a lidem tak hrozí propouštění. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 13.000 lidí.

MfD: Hygienici podali trestní oznámení na 30 mužů, prý šířili HIV

Pražští hygienici podali trestní oznámení na 30 mužů, kteří věděli, že jsou HIV pozitivní, přesto dál provozovali nechráněný sex. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Mužům hrozí až deset let vězení za těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé nemoci. Podle šéfa AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislava Machaly jde o homosexuální muže původem z Prahy, z nichž někteří mají prestižní povolání. "Při pohlavním styku nepoužívají ochranu," uvedl. Hygienici podali trestní oznámení na základě poznatku epidemiologů. Policie potvrdila, že se případem zabývá. Vzhledem k trestnímu řádu nemůže ale poskytnout žádné informace, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Stát dá do hotelu Thermal 300 milionů, o bazénu chce jednat s městem

Ministerstvo financí zvýší základní jmění karlovarského hotelu Thermal o 300 milionů korun. Chystá totiž celkovou rekonstrukci hotelu za zhruba 400 milionů korun. O provozování nyní zavřeného venkovního bazénu chce hotel nejprve jednat s městem a krajem, řekl zastupitelům Karlových Varů člen představenstva provozovatelské společnosti Thermal-F Adam Vojtěch. Podle Vojtěcha by měla začít dvouletá rekonstrukce hotelu letos a opravovat se bude za provozu. Jak dodal, rekonstrukce se nesmí dotknout Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Ministerstvo financí se podle Vojtěcha rozhodlo, že hotel Thermal bude dál provozovat a vlastnit. Plán ministerstva dál spravovat lázeňský hotel kritizoval opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA), podle nějž by stát neměl podnikat v hotelnictví. Podle něj by bylo vhodnější hotel prodat například hotelovému řetězci. Vojtěch ale připomněl, že při prodeji by bylo velmi komplikované zavázat nové majitele k tomu, aby Thermal byl dál srdcem filmového festivalu.

Počet přenocování v hotelech v zemích EU byl loni rekordní

Počet přenocování v turistických ubytovacích zařízeních v zemích Evropské unie loni stoupl o 3,2 procenta na nový rekord zhruba 2,8 miliardy nocí. Nejvíce nocí turisté strávili v ubytovacích zařízeních ve Španělsku, výrazný růst zaznamenaly i hotely v České republice. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Zahraniční turisté měli na celkovém počtu ubytovaných turistů v EU podíl 46 procent. Největší byl tento podíl na Maltě, kde činil 96 procent. Na Kypru dosáhl 94 procent a v Chorvatsku 92 procent. Česká republika byla těsně nad průměrem EU s podílem 49 procent. Naopak v Polsku a Rumunsku byl tento podíl jen 19 procent a v Německu 21 procent. Česko se loni zařadilo k zemím s největším růstem počtu přenocování domácích turistů, a to o 15 procent.

Dvě světové operní pěvkyně dnes vystoupí v Praze

Dvě ženské hvězdy světové opery Maria Agresta a Angel Joy Blueová a český tenorista Petr Nekoranec dnes vystoupí v pražském Obecním domě. Na koncertu nazvaném Questa o quella? zazpívají árie z oper Giacoma Pucciniho, Giuseppa Verdiho, Vincenza Belliniho a Jacquesa Offenbacha. Doprovodí je soubor PKF - Prague Philharmonia pod vedením italského dirigenta Franceska Ciampa. Původně avizovaný americký tenorista Stephen Costello zůstal vzhledem ke sněhové kalamitě na východním pobřeží USA v New Yorku.

Digitalizuje se Zemanův Baron Prášil, v plánu je Cesta do pravěku

Nadace české bijáky pokračuje v digitálním restaurování filmů slavného českého režiséra Karla Zemana. Nadace, která před pěti lety stála v Česku u začátků tohoto náročného procesu uchovávání starších snímků, spolupracovala už na digitalizaci Zemanova filmu Vynález zkázy. Tento týden začaly práce na restaurování Barona Prášila a v plánu má nadace ještě kultovní film Cesta do pravěku, sdělila ČTK Petra Slámová z Nadace české bijáky (NČB). Digitální restaurování je velkým fenoménem v současné kinematografii. Umožňuje zachovat filmy na citlivém a stárnoucím filmovém materiálu pro budoucnost, ale také je příležitostí k tomu, aby se starší filmy dostaly k novému publiku. Kinosálů s klasickou promítací technikou je dnes málo, v Praze je to jen kino Ponrepo provozované Národním filmovým archivem (NFA).

Sport

Český tenista Tomáš Berdych skončil na Australian Open ve čtvrtfinále. Šestý nasazený dnes v Melbourne nestačil na turnajovou trojkou Rogera Federera ze Švýcarska a se čtyřnásobným vítězem úvodního grandslamu sezony prohrál 6:7, 2:6 a 4:6.

Tenistky Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová a Denisa Allertová jsou v nominaci kapitána Petra Pály pro utkání 1. kola Fed Cupu v Rumunsku. České obhájkyně titulu se představí v Kluži 6. a 7. února. "Věřím, že sestava je hodně silná. V momentální chvíli je nejsilnější možná a věřím, že postoupíme do semifinále," řekl Pála na tiskové konferenci v Praze. Rumunky se musí obejít bez světové dvojky Simony Halepové, která se podrobí operaci nosu. Při její absenci by měly hrát Irina-Camelia Beguová (31. v žebříčku WTA), Monica Niculescuová (40.) a Alexandra Dulgheruová (61.).

Krasobruslař Michal Březina bude hlavní postavou české výpravy na nadcházejícím mistrovství Evropy v Bratislavě. Pětadvacetiletý bruslař se od roku 2010 pětkrát umístil v elitní pětici a v roce 2013 získal bronz. S medailí by se rád vrátil domů i ze Slovenska. Jeho hlavním cílem i tentokrát je zajet kvalitní jízdy. Účastník olympijských her ve Vancouveru a v Soči si pro stávající sezonu připravil oba nové programy, do kterých zařadil hned čtyři čtverné skoky.

Počasí

Zataženo až oblačno, v jihozápadní polovině území místy přechodně až polojasno. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v Čechách ojediněle až 12 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.

26-01-2016