Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

29-01-2016

Náklady na euro budou půl procenta HDP

Náklady na zavedení eura v Česku by pro celou ekonomiku činily zhruba půl procenta hrubého domácího produktu. Vklad ČR do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) by pak měl být 34 miliard korun. Na tiskové konferenci k zavedení eura to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Hospodářsky je přitom podle něj Česko na přijetí eura připraveno a výrazně lépe než před 11 lety plní kritéria pro vstup do eurozóny. Prioritou vlády v letošním roce bude podle Prouzy zintenzivnit debatu o přijetí eura s širokou veřejností. V ČR podle posledních průzkumů spíše převažují odpůrci jednotné evropské měny. Současná vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Euro je tak nyní technicky možné přijmout podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020.

Sobotka: Pro přijetí eura potřebuje ČR zlepšit veřejné finance

Česká republika by neměla stanovovat termín přijetí eura, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU. Na konferenci k přijetí eura to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Stále ještě máme deficit veřejných rozpočtů a stále ještě máme vysokou nezaměstnanost v řadě regionů a je velký rozdíl v příjmech našich občanů se zeměmi platícími eurem - především Německem a Rakouskem," uvedl premiér. ČR tak podle něj ještě potřebuje čas. Česko přitom většinu kritérií pro vstup do eurozóny plní.

Poslanci by měli rozhodnout o evidenci tržeb 10. února

Sněmovna by měla hlasovat o zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb ve středu 10. února v 11:00. Na návrh předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka to prosadila vládní koalice. Podle představitelů pravicové opozice TOP 09 a ODS to je však protizákonné. Poslanci těchto stran se rozhodování o Faltýnkově návrhu na protest neúčastnili, přidala se k nim i většina frakce Úsvitu. Poslanci mimořádnou schůzi ke schvalování evidence tržeb po dalších pěti hodinách diskuse přerušili. Dosud nad závěrečným schvalováním předlohy strávili celkem více než 23 hodin. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) evidenci tržeb hájí. Vláda tvrdí, že omezí šedou ekonomiku a narovná podnikatelské prostředí, Babiš si od ní slibuje vyšší výběr daní o 18 miliard korun ročně.

ODS chce proti zákonu o evidenci tržeb podat ústavní stížnost

ODS je připravena podat ústavní stížnost, pokud koaliční poslanci 10. února schválí zákon o elektronické evidenci tržeb. Tento termín si podle občanských demokratů prosadili v rozporu s jednacím řádem Sněmovny. Novinářům to řekli předseda strany Petr Fiala a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Fiala označil postup koalice za znásilnění parlamentní demokracie. Termín, kdy občanští demokraté stížnost podají, její zástupci neupřesnili. ODS rovněž požádá soud o přednostní projednání stížnosti. ODS od počátku projednávání EET zdůrazňovala, že proti zákonu bude vystupovat a zabrání jeho schválení. Na obstrukcích, kterými se schvalování zákona zdržovalo, se podíleli také poslanci TOP 09. Sněmovna se předlohou ve třetím čtením zabývala již poněkolikáté. Pokud 10. února skutečně sněmovna přistoupí k hlasování, poslanci ODS podle Fialy odejdou ze sálu.

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO

Lednové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) po prosincovém poklesu opět vyhrálo hnutí ANO, ČSSD odsunulo na druhou příčku. Poměrně výrazně posílila i třetí KSČM, naopak TOP 09 se dál propadla za ODS. Poslanecká křesla by si udržela také KDU-ČSL. Vyplývá to z výsledků průzkumu CVVM.

Babiš chce snížit DPH u sudového piva

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to ve čtvrtek večer v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě. Babišův plán na snížení DPH u sudového piva by však pro spotřebitele zlevnění nepřinesl, myslí si pivovary a restaurace. Změna by ale byla na hostinských. Návrh předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše na snížení DPH pro sudové pivo považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za marketingový tah na podporu elektronické evidence tržeb. Sociální demokracie je podle Sobotky připravena s koaličními partnery jednat o snižování DPH. Před pivem ale upřednostňuje zlevnění základních potravin, jako je maso, mléko nebo chléb.

S europoslancem Ransdorfem se přišly rozloučit stovky lidí

Asi čtyři stovky lidí se v pátek v poledne přišly do strašnického krematoria v Praze rozloučit se zesnulým europoslancem Miloslavem Ransdorfem. Řada z nich na něj vzpomínala jako na velkého intelektuála, který svým rozhledem přesahoval většinu svých kolegů. Dlouholetý politik komunistické strany zemřel náhle před týdnem ve věku 62 let. Vzbudil značnou pozornost loni v prosinci, kdy ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného. Chtěl prý jen navázat komunikaci s bankou. Poté si stěžoval na to, že mu švýcarská policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku. Jeho úmrtí nyní vyšetřuje policie.

MF nadále počítá s letošním růstem HDP o 2,7 pct

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze nadále počítá s růstem české ekonomiky v letošním roce o 2,7 procenta. Odhad růstu reálného HDP za loňský rok MF zlepšilo proti říjnové prognóze ze 4,5 procenta na 4,6 procenta. Pro rok 2017 počítá prognóza s růstem ekonomiky ve výši 2,6 procenta. Ekonomický růst zůstává podle MF tažen výhradně domácí poptávkou. Průměrná míra inflace v letošním roce by měla dosáhnout 0,5 procenta, v roce 2017 pak 1,6 procenta. Na letošní rok počítá prognóza s mírou nezaměstnanosti 4,7 procenta, na příští rok pak 4,6 procenta.

Zdravotní pojišťovny dají letos na péči 250 miliard

Na zdravotní péči dá letos sedm zdravotních pojišťoven o deset miliard korun víc než loni, celkem 250 miliard Kč. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s 5,9 milionu klientů se na této částce podílí téměř 153 miliardami korun, za léčení každého klienta tak může vydat v průměru 25.856 korun. Uvedl to mluvčí největší pojišťovny Oldřich Tichý. "VZP je připravena vydat za své klienty nejvíc v ambulantní, lůžkové či lázeňské péči. Za léky na recepty, které její pojištěnci potřebují, platí stabilně víc než pětkrát tolik ve srovnání s další pojišťovnou v pořadí. Na péči v zahraničí vydává bezmála osminásobek," uvedl Tichý.

Vojáci budou pomáhat při živelních katastrofách

Nasazování vojáků při živelních katastrofách bude od července pružnější. Armáda bude moci vyčlenit na záchranné práce třeba při záplavách útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením. Nahradily by nevelké specializované oddíly, které budou zrušeny. Počítá s tím novela zákona o ozbrojených silách, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Norma nabude účinnosti 1. července.

HN: Školy na zavedení inkluze dostaly dvouleté přechodné období

Děti například s lehkým mentálním postižením nebo autismem budou mít nárok na podpůrná opatření v běžných školních třídách až od září 2018. Změna měla podle zákona platit od letoška, školy ale dostaly na jejich zavedení dvouleté přechodné období. Napsaly to páteční Hospodářské noviny (HN). Po odkladu takzvané inkluze volali ředitelé škol i kraje jako zřizovatelé, školy podle nich na úpravy nebyly připravené. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) původně říkala, že odklad nepřichází v úvahu. Nakonec ale podle deníku vyhověla kritikům. Podle nového zákona má každý žák dostat podporu, jakou potřebuje, tedy třeba asistenta, tablet nebo učebnici v Braillově písmu. Peníze má zajistit ministerstvo školství. Inkluze je běžná v mnoha evropských zemích.

Vysokoškoláci z poloviny nepracují ve svém oboru

Téměř polovina vysokoškoláků v Česku nepracuje v oboru, který vystudovali. Stejně jsou na tom i tři pětiny středoškoláků. Nejméně končívají mimo svůj obor lékaři a zdravotníci. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky zveřejnil Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Podle studie česká čísla ale nejsou v mezinárodním srovnání mimořádně vysoká a také vztah mezi nesouladem a nezaměstnaností v jednotlivých oborech je jen slabý.

O registrační značku požádalo 2500 řidičů

O registrační značku na přání požádalo během prvního měsíce přes 2500 lidí, tisíc značek už bylo majitelům vydáno. Největší zájem registrovaly úřady v prvním lednovém týdnu, následně se zájem lidí o značku s vlastním textem výrazně snížil. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo dopravy. Z uvedeného množství značek pak zhruba 300 připadá na registrační značky pro motocykly.

Prezident nepřijde svědčit v kauze Lidového domu

Prezident Miloš Zeman nepřijde z časových důvodů v pondělí k soudu vypovídat v kauze Lidového domu. Ve spolupráci se soudem chce Hrad najít jiný vhodný termín. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Obvodní soud pro Prahu 1 předvolal Zemana jako svědka ve sporu o odměnu za právní služby pro ČSSD v kauze Lidového domu.

Vyšetřování kauzy Mostecké uhelné je u konce

Protikorupční policie ukončila vyšetřování rozsáhlé kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS), ve které se pro podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti zodpovídá od roku 2012 sedm lidí včetně pěti bývalých manažerů. Uvedla to Česká televize. Návrh na obžalobu by měl být podán pravděpodobně v polovině roku. Řekl to státní zástupce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Odstoupily pražská městská žalobkyně a její náměstkyně

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová rezignovala na svou funkci. Končí i její náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová. Hercegová dodala, že tak ona i její podřízené chtějí umožnit personální obměnu. Na státním zastupitelství zůstanou jako řadové žalobkyně.

Zdravotní sestra žádá disciplinární řízení se soudním znalcem

Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou ústecký krajský soud minulý týden zprostil obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, podala podnět k disciplinárnímu řízení se znalcem Radkem Matlachem. V pátečním vydání o tom informují Lidové noviny. Na Matlachově posudku byla postavena obžaloba, podle které Marešová pacienty zabíjela draslíkem. Jeho závěry odmítl posudek obhajoby i revizní posudek zadaný soudem.

Žalobce nebude bránit případnému propuštění Zadeha na kauci

Státní zastupitelství nebude bránit propuštění Íránce Shahrama Abdullaha Zadeha z vazby na kauci. Řekl to žalobce Aleš Sosík. Podmínkou je to, že případné rozhodnutí Krajského soudu v Brně bude po všech stránkách v pořádku. Rekordní kauci 150 milionů korun Zadeh složil již v pondělí, ve vazbě zatím strávil 22 měsíců. Podle soudu patnáctičlenná skupina údajně organizovaná Zadehem způsobila státu škodu při obchodech s pohonnými hmotami okolo 2,5 miliardy korun. Podle kriminalistů dovážela v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidila stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností. Proces by měl začít u brněnského krajského soudu 8. března.

Kriminalisté odhalili pěstírnu konopí

V Novém Městě na Moravě odhalili kriminalisté velkou pěstírnu konopí s více než 700 rostlin. Zadrželi čtyři muže, dva Čechy a dva Vietnamce. Byli obviněni z toho, že tam nejméně od loňského října pěstovali konopí, aby z něj získali marihuanu na prodej. Navíc pro pěstírnu nelegálně odebírali elektřinu. Obviněným hrozí vězení v rozmezí od dvou do deseti let, sdělila mluvčí krajské policie Monika Pátková.

Praha odmítla modernizaci archivu na Chodovci

Pražští zastupitelé ve čtvrtek odmítli úpravu budovaného městského archivu na Chodovci. V návrhu byly změny stavby před dokončením za více než 130 milionů korun. Pro archivaci dat i tiskovin měly zajistit modernější technologie, které by odpovídaly zákonu o kybernetické bezpečnosti. Stavba zůstane dál zakonzervovaná, což měsíčně stojí 1,3 milionu až dva miliony korun podle počasí.

Praha na kulturu rozdělí 300 milionů

Hlavní město Praha letos na grantech pro kulturní instituce a divadla rozdělí 299,7 milionu korun. V rámci jednoletých grantů 96 milionů a zbylých 203 milionů připadá na letošek v rámci víceletých grantů přidělených dříve. Na roky 2017 až 2020 rozdělí dalších 29 milionů korun. Návrh grantové komise schválil v prosinci výbor pro kulturu, v úterý radní a ve čtvrtek i zastupitelstvo. Některé instituce s rozdělením peněz nesouhlasí, mohou se odvolat.

Tříkrálová sbírka byla opět rekordní

Letošní Tříkrálová sbírka byla opět rekordní, vynesla zatím téměř 95,9 milionu korun. I před otevřením posledních pokladniček je to zhruba o 6,5 milionu korun více než loni. Vyplývá to z webu Tříkrálové sbírky. Výtěžek je určen na pomoc těm, kteří si sami pomoci nedokážou kvůli stáří, nemoci či nepříznivé sociální situaci.

Sport

Tenistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou titul ze čtyřhry na grandslamovém Australian Open nezískaly. Český pár prohrál ve finále se světovými jedničkami Švýcarkou Martinou Hingisovou a Saniou Mirzaovou z Indie 6:7 a 3:6.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru ve Stavangeru desáté místo v závodu na 500 metrů. Zvítězila Číňanka Chung Čang.

Krasobruslař Michal Březina neudržel na mistrovství Evropy v Bratislavě třetí místo z krátkého programu a po nepovedené volné jízdě skončil až desátý. Počtvrté za sebou zvítězil favorizovaný Španěl Javier Fernández, před stříbrným Alexejem Byčenkem z Izraele vyhrál o propastných 60 bodů.

Krasobruslařku Elišku Březinovou na mistrovství Evropy v Bratislavě čeká volná jízda, před níž české reprezentantce patří sedmnácté místo. Po krátkém programu vede favorizovaná šestnáctiletá Ruska Jevgenija Medveděvová, na dalších medailových pozicích jsou její o rok starší krajanky Jelena Radionovová a Anna Pogorilá.

Pouze dva čeští skokané na lyžích postoupili do sobotního závodu Světového poháru v Sapporu. V dnešní kvalifikaci uspěl jen Tomáš Vančura, jedenáctý muž průběžného pořadí Roman Koudelka měl díky absenci Rakušanů Michaela Hayböcka a Stefana Krafta, kteří jsou v celkovém hodnocení seriálu před ním, účast jistou. Lukáš Hlava s Janem Maturou se mezi postupujících 40 skokanů nevešli.

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický by mohl v sobotním utkání čtvrtého kola Anglického poháru proti Burnley po sedmi měsících nastoupit za první tým Arsenalu. Prohlásil to na klubových stránkách londýnského celku trenér Arséne Wenger s tím, že pětatřicetiletý záložník je připraven po zranění kolena, které utrpěl v polovině června.

Bývalý kapitán Jakub Novotný se vrací k volejbalové reprezentaci jako její nový vedoucí, šéfovat bude zároveň i ženskému národnímu týmu. Univerzál se zkušenostmi z řady evropských zemí a současný předseda extraligového Karlovarska má za první úkol najít nové trenéry, kteří nahradí Zdeňka Šmejkala a Itala Carla Parisiho. Šmejkal u mužů i Parisi u žen skončili na podzim po mistrovství Evropy.

Taneční pár Cortney Mansourová, Michal Češka vstoupil do mistrovství Evropy v Bratislavě 14. místem v krátkém tanci a zajistil si tak postup do sobotní druhé části soutěže. Nejlepší výchozí pozici do boje o medaile si vytvořili Italové Anna Cappelliniová a Luca Lanotte. Obhájci stříbra z loňského šampionátu o 1,57 bodu porazili úřadující kontinentální i světové mistry Gabriellu Papadakisovou a Guillauma Cizerona z Francie.

Počasí

Polojasno, teploty 6 až 10 st. C.

29-01-2016