Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-01-2016

Sobotka: Zeman nesmyslně rozděluje společnost

Prezident Miloš Zeman nesmyslně rozděluje společnost, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman si podle něj vytváří nejvhodnější společenské klima pro příští prezidentskou volbu. Sobotka poznamenal, že Zemanův výrok o tom, jak se zbavit premiéra použitím kalašnikova, zapadá do kontextu útoků webu White Media a fašistů. Sobotka to řekl v rozhovoru s týdeníkem Respekt. Poznamenal v něm také, že Zeman, možná i tím, jak stárne, se posouvá od levicových ke konzervativním názorům. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček kritiku odmítl. Společnost prý rozděluje Sobotka zostouzením kritiků migrace.

Sobotka: Uzavření německých hranic migraci do Česka nepřesměruje

Uzavření německých hranic by neznamenalo přesměrování migrační vlny do Česka, myslí si premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zdůvodnil to tím, že by vzápětí uzavřelo hranice Rakousko a silná opatření by přijalo Slovensko. Migrace by se poté přelila na Balkán, kterému by hrozily konflikty. Řešením by mohla být dohoda o hlídání jižní balkánské hranice. Sobotka to řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Zaorálek v Egyptě zahájil podnikatelské fórum, setkal se také se zástupci syrské opozice

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zahájil v Egyptě podnikatelské fórum. Do země s sebou přivezl 23 českých podnikatelů, hlavně z obranného a leteckého průmyslu. Zaorálek se sešel i se zástupci syrské opozice a o bezpečnostní situaci na Blízkém východě bude jednat s představiteli egyptské vlády. Ministr navštíví také české archeology v Abusíru.

Stát loni za dálniční známky utržil 4,4 miliardy Kč, o 5 pct více

Prodej dálničních kuponů na rok 2015 vynesl státu 4,375 miliardy korun, což je meziročně o pět procent více. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. Platnost loňských ročních a měsíčních kuponů končí v neděli. Stát nejvíc utržil za roční kupony. Těch se prodalo 2,15 milionu za celkem 3,2 miliardy Kč. Prodej desetidenních známek přesáhl 2,9 milionu kusů a měsíčních se prodalo téměř 560.000 kusů.

Příjmy majetkového úřadu státu letos mohou vzrůst na 2,5 mld. Kč

Příjmy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) by letos mohly vzrůst na 2,5 miliardy korun z loňských dvou miliard. Jen za letošní leden úřadu přibylo na účtu 240 milionů korun. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.

"Letos bych byla ráda, aby to bylo významně přes 2,5 miliardy korun," řekla Arajmu. V letošním roce se chystá například prodej pražské Invalidovny, který by se měl spustit v polovině letošního roku. "Nejdřív ověříme, jestli ji stát nevyužije," dodala. Podle ní by letos měl úřad prodávat 55 lukrativních nemovitostí, tedy nemovitostí, u kterých je stanoven příjem do státního rozpočtu přes deset milionů korun

Leden je nejméně tragický za 26 let, při nehodách zemřelo 28 lidí

V lednu zemřelo na českých silnicích zatím 28 lidí, což je nejnižší lednový počet obětí za 26 let. Loni v lednu při dopravních nehodách zemřelo o šest lidí více. Letošní leden je také druhým nejméně tragickým měsícem od roku 1990, méně obětí má jen předloňský únor s 24 mrtvými. Vyplývá to z výpočtu ČTK podle dostupných policejních statistik.

Homolka představila letošní plány, např. zmodernizuje gama nůž

Nemocnice Na Homolce otevře letos nový hybridní a robotický sál a bude usilovat o přiznání centra superspecializované péče o dospělé s vrozenou srdeční vadou, kteří v ČR nemají systematizovanou péči. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Martina Vápeníková. Nemocnice letos také vymění zářiče v Leksellově gama noži. Homolka má dva nosné programy - neuroprogram a kardiovaskulární program.

Pýcha: Veterinární novela by mohla snížit náklady na mléko

Novela veterinárního zákona, na které pracuje ministerstvo zemědělství, by mohla snížit náklady na výrobu mléka. ČTK to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle normy by totiž mohl zemědělský podnik zaměstnávat svého veterináře, který by používal levnější druhy léčiv, případně jejich menší množství. Proti novele se ostře staví Komora veterinárních lékařů ČR, podle ní by mohli veterináři v případě zaměstnání ztratit svou nezávislost. Náklady na veterináře a léky se podle Pýchy pohybují od deseti do 60 haléřů na litr mléka.

V ČR bude letos zhruba sedm procent volných průmyslových budov

Podíl volných průmyslových nemovitostí nejvyšší kvality v Česku letos meziročně klesne zhruba o jeden procentní bod na sedm procent, v roce 2017 by měl klesnout na šest procent. Ceny základního nájemného zůstanou v průměru na úrovni čtyři eura (zhruba 108 Kč) za metr čtvereční na měsíc. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti 108 Agency mezi developerskými firmami CTP, Goodman, P3, Prologis a Segro.

Navzdory výkyvům počasí jsou na horách dobré lyžařské podmínky

Navzdory výkyvům počasí jsou na českých horách dobré podmínky pro sjezdové lyžování. Běžkaři to mají horší, na mnoha tratích sníh úplně chybí. Horské areály si tento víkend pochvalují, na sjezdovky vyrazily tisíce lyžařů. Navíc v pátek byly pololetní prázdniny, na které od pondělka navazují ve 14 okresech jarní prázdniny.

Před Veletržním palácem stojí sochy slavného umělce Aj Wej-weje

Před pražským Veletržním palácem je od neděle k vidění sousoší světově známého čínského umělce a kritika tamního režimu Aj Wej-weje nazvané Zvěrokruh. Instalaci, která je mimo jiné kritikou evropské válečné intervence v Číně v 19. století i současného uměleckého trhu, přijede autor koncem příštího týdne do Prahy představit. "Poprvé jej bude prezentovat osobně, v předchozích případech neměl totiž cestovní pas a nemohl se zúčastnit prezentace tohoto souboru," řekl ČTK ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Doplnil, že Zvěrokruh je první prezentace díla tohoto světově významného umělce v ČR.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková podesáté za sebou vyhrála Světový pohár na dlouhých tratích. Ani v pátém závodu sezony nepoznala přemožitelku, ve Stavangeru zvítězila na tříkilometrové trati časem 4:00,08 o více než čtyři sekundy před Ireen Wüstovou z Nizozemska. Celkové prvenství v SP si tak Sáblíková zajistila už před březnovým finálovým závodem v Heerenveenu.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil v závodě Světového poháru v Sapporu 18. místo. Poprvé v sezoně vyhrál Nor Anders Fannemel.

Počasí v pondělí

Zataženo s deštěm. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

31-01-2016