Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-02-2016

MZV: Pět Čechů pohřešovaných v Libanonu je na svobodě a v pořádku

Pět Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku. Byli nalezeni v pondělí ve večerních hodinách a nyní jsou v rukou libanonských bezpečnostních složek, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Úřady v co nejbližší době vypraví do Libanonu letecký speciál, který Čechy přepraví do vlasti.

Ministr Zaorálek: Českým firmám se v Egyptě otevírají příležitosti

Důvěra Egypta v Českou republiku je velmi slušná a není pochyb, že se českým firmách v zemi otevírají velké příležitosti. Během návštěvy Egypta to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se zúčastnil zahájení česko-egyptského podnikatelského fóra a byl přítomen i podpisu memoranda o porozumění mezi českým a egyptským svazem průmyslu a dopravy. Na místním trhu by se mohly prosadit zejména firmy podnikající v energetice, vodním hospodářství, zdravotnických potřebách či zbrojním průmyslu. Zaorálek je v Egyptě na třídenní návštěvě, spolu s ním do Káhiry přicestovalo i 23 zástupců českých firem. "Vůbec nepřeháním, když řeknu, že Česká republika a její průmysl mají v Egyptě velmi dobré renomé," řekl Zaorálek.

Clegg a Sobotka: Svět potřebuje novou dohodu o boji proti drogám

Svět potřebuje novou dohodu o boji proti drogám. Ve společném komentáři zveřejněném na serveru britského deníku The Guardian to uvedli bývalý britský vicepremiér Nick Clegg a předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Příležitostí k zahájení rozhodnějšího boje proti obchodu s omamnými látkami bude podle nich zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN, které se má konat letos v dubnu. V příspěvku připomínají usnesení OSN z června roku 1998, podle kterého měly drogy ze světa zmizet do deseti let. Tahle představa byla podle nich ale naivní, což dokazuje mimo jiné to, že drogy ničí životy lidí, rodin a komunit i v roce 2016. "Válka s drogami selhala," píšou ve společném článku politici. Základní omyl podle nich tkví v tom, že se politici v 90. letech domnívali, že lidé, kteří tisíce let užívali různé chemikálie a rostliny pro zábavu i na rituální účely, během deseti let na žádost OSN přestanou.

Jako příklad správné protidrogové politiky uvádí komentář mimo jiné Českou republiku, která - stejně jako například Portugalsko - zrušila tresty odnětí svobody za držení malého množství drogy pro vlastní potřebu. Prostředky tak může vynakládat na prevenci a léčení závislých, než na přeplněné věznice.

Právo: Babiš chce snížit DPH pro vodu, možná i nealko nápoje

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne zařadit do desetiprocentní daňové sazby vedle piva i vodu. "Můžeme přemýšlet i o nealkoholických nápojích vůbec," řekl ministr v rozhovoru pro Právo. Stát by podle něj přišel u vody ročně o 15 miliónů korun a u nealkoholických nápojů zhruba o 50 miliónů korun ročně.

Lednový rozpočet byl v přebytku 46 miliard Kč, nejvíce od 1993

Státní rozpočet skončil první měsíc roku v přebytku 45,9 miliardy korun. To je v meziročním srovnání nárůst o 17,3 miliardy korun. Jde tak o nejlepší lednový výsledek od vzniku ČR, informovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 70 miliard korun. "První letošní měsíc byl z hlediska hospodaření státu úspěšný, leden ale málo vypovídá o trendech celého roku," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Celkově tak podle něj zveřejněná čísla dávají jen málo signálů o aktuálním vývoji ekonomiky či rozpočtové politice státu.

Ministerstvo chce urychlit čerpání dotací na kotle

Ministerstvo životního prostředí chce výrazně urychlit čerpání peněz na výměnu kotlů. Druhá výzva dotace by mohla být vypsána už na začátku příštího roku, řekl dnes ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kraje si v ní znovu rozdělí tři miliardy korun. Česká republika získala v rámci Operačního programu Životní prostředí na výměnu kotlů devět miliard. Rozděleny budou ve třech výzvách. Kraje začaly žádosti v rámci první výzvy přijímat většinou minulý týden. Ministerstvo původně předpokládalo, že současná výzva poběží do konce příštího roku. I díky velkému zájmu lidí o dotace se ale vypsání druhé výzvy může podle ministra významně urychlit. Devítimiliardová dotace by měla stačit na výměnu zhruba 100.000 starých kotlů.

Odbory a zaměstnavatelé jsou proti, aby stát nalil peníze do OKD

Odbory a zaměstnavatelé se důrazně staví proti tomu, aby stát naléval peníze do společnosti OKD. Podle nich je za situaci ve firmě odpovědný jednoznačně vlastník. Novinářům to po jednání tripartity řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Těžební společnost New World Resources (NWR), která OKD vlastní, navrhla uzavřít prodělečný Důl Paskov už letos. "Podporujeme, aby stát nedal ani halíř do OKD a NWR. Odpovědnost vlastníků je jednoznačná. Jsme připraveni se v krizové situaci, která může nastat třeba už v únoru, zapojit do řešení," uvedl Hanák. OKD oznámila v roce 2013, že prodělečný Paskov zavře. Vláda se předloni v červnu s majitelem dohodla, že se tam bude těžit do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR. Loni před koncem roku firma přišla s tím, že by těžba skončila letos.

Odbory stojí o to, aby se uhlí těžilo dál. Podle Středuly ale stát nyní nemůže do řešení vstupovat, soukromou firmu by neměli sponzorovat daňoví poplatníci a jednat musí majitel. "Možností je daleko víc. Záležet bude na odpovědnosti majitelů. Zda to bude mít pro horníky pozitivní konec, se nedá říct, spíš konec bolestivý," uvedl Středula. Dodal, že pokud horníci nedostanou mzdy, jsou připraveni k protestům. "Může se stát, že nevyfárají," podotkl šéf ČMKOS.

O provoz mýta v Česku má zájem i maďarský výběrčí Toll Services

O provoz mýtného systému v Česku projevila zájem další společnost. Jde o satelitního výběrčího mýta z Maďarska, společnost National Toll Payment Services PLC. Ministerstvu dopravy nabídla, že bude v tuzemsku mýto spravovat od 1. ledna 2017, kdy končí dosavadní smlouva se společností Kapsch. Úřadu sdělila, že proti dnešním zhruba dvěma miliardám korun za roční provoz mýtných bran dokáže cenu snížit zhruba na polovinu.

Premiér má dle Ransdorfové šetřit okolnosti švýcarské kauzy

Vdova po zesnulém europoslanci Miloslavu Ransdorfovi v dopise vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby prošetřil události, které předcházely jeho lednovému úmrtí. V dopise zveřejněném na stránkách svého manžela se Vlasta Ransdorfová zaměřuje především na události z curyšské banky, kde byl bývalý politik KSČM loni 3. prosince zadržen, a které podle ní Ransdorfovi "ukrátily život". Ransdorfová žádá, aby Sobotka inicioval jednání se Švýcarskou konfederací i Evropskou unií a zjistil odpovědi na některé otázky ohledně prosincových událostí. Ransdorf byl švýcarskou policií zadržen spolu se třemi Slováky. Tamní statní zastupitelství proti nim zahájilo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Politik pak zemřel náhle před 22. ledna, kdy jej záchranná služba převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po zadržení ve Švýcarsku. Politik, jehož smrt nyní vyšetřuje policie, si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku.

ČT: Jedenáct českých policistů odletělo na řecký ostrov Kos

Jedenáct českých policistů odletělo na řecký ostrov Kos, budou tam pomáhat na registračních místech běženců. Registrovat uprchlíky budou i s dalšími policisty z EU, posílí operace agentury pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex. Uvedla to Česká televize s tím, že skupina bude na Kosu dva měsíce, v dubnu by je mělo vystřídat dalších 12 kolegů. Už měsíc takto pracuje devět českých policistů na ostrově Lesbos. Frontex teď řeší další požadavky Řecka, posílit se mají hotspoty i na ostrovech Chios, Samos a Leros.

Policie Íránce Zadeha okamžitě po propuštění z vazby opět zatkla

Shahram Abdullah Zadeh byl v pondělí v Brně propuštěn na kauci 150 milionů korun z vězení, ale pak záhy zatčen policií na základě mezinárodního zatykače. Ten na cizince vydal Írán, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Ladabylová. Podrobnosti k tomu ale neuvedla. Neví se tedy, co bylo důvodem Zadehova zadržení. V ČR je stíhán pro rozsáhlé daňové úniky s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Hrozí mu až 13 let vězení. Proces v této kauze začne u brněnského krajského soudu v březnu.

Akční plán pro Alzheimerovu nemoc počítá se screeningem demence

Screening demence pro seniory u praktického lékaře a další opatření pro časnou diagnostiku, léčbu i podporu života pacientů v jejich domácím prostředí navrhuje ministerstvo zdravotnictví v národním akčním plánu pro Alzheimerovu nemoc. Plán předloží ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) ve středu vládě. S ministerstvem práce chce vytvořit do několika let až 60.000 zdravotně sociálních lůžek a zajistit jejich financování. V Česku žije podle nejnovějších dat kolem 150.000 lidí s demencí, v roce 2036 jich bude víc než 300.000. Dvě třetiny ošetřovatelské péče nyní leží na rodinách, plán počítá s jejich větší podporou. Ministerstvo práce chce prosadit pečovatelskou dovolenou v délce tří až šesti měsíců, kdy by pečovatelé dostávali náhradu platu a měli zároveň jistotu, že je zaměstnavatel kvůli dlouhé nepřítomnosti nepropustí.

Letošní epidemie chřipky v Česku už začala

Letošní epidemie chřipky v Česku už začala, počty nemocných rostou ve všech krajích, nejrychleji v kraji Zlínském. Zatím je 33 vážných průběhů nemoci a čtyři úmrtí, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. Na 100.000 obyvatel bylo ve čtvrtém kalendářním týdnu 1317 případů, je to nárůst o 10,5 procenta oproti týdnu předchozímu.

ČR zůstává na 1. místě v počtu případů klíšťové encefalitidy v EU

Česko zůstává i přes mírný pokles počtu případů na prvním místě v počtu onemocnění klíšťovým zánětem mozku v EU. Loni bylo hlášeno 351 případů, nejvíc v Jihočeském kraji a na Vysočině. Dva pacienti zemřeli. ČTK to sdělil člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier Rastislav Maďar. Velmi suché počasí loni omezilo aktivitu klíšťat, případů proto ubylo, předloni bylo 410 onemocnění. Hlásí se ale jen závažné fáze postihující centrální nervový systém.

Předmět nalezený v jednom z vlaků neobsahoval výbušninu

Železniční dopravu v Česku dnes na několik hodin zkomplikovalo anonymní nahlášení bomby ve vlacích soukromých dopravců RegioJet a Leo Express. Policie kvůli tomu odstavila jejich spoje ve stanicích, evakuovala z nich přes 1000 lidí a vlaky prohlédli pyrotechnici. V jednom z nich narazili na podezřelý předmět, výbušninu v něm ale nenašli. Kolem 15:00 byly prohlédnuty všechny zastavené spoje a doprava se pomalu vracela do normálu. ČTK to řekla mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská. Opatření se dotklo 14 vlakových spojů soukromých dopravců v celé zemi.

Začínají jarní prázdniny, na týden se zavřou školy ve 14 okresech

Dnes začínají v prvních 14 okresech jarní prázdniny. V následujících týdnech pak přijde postupně řada na další. Celý cyklus jarních prázdnin letos potrvá do 13. března. První turnus jarních prázdnin navazuje na pololetní prázdniny, které byly v pátek. Tito školáci tak mají jarní prázdniny oproti jiným delší. Pro provozovatele horských areálů a tamních ubytoven představují jarní prázdniny hlavní sezonu. Právě kvůli tomu se na prázdninách chlapci a děvčata ze všech okresů střídají postupně. Na českých horách jsou nyní podmínky pro sjezdové lyžování navzdory výkyvům počasí dobré.

Čeští vědci v Egyptě objevili unikátní člun starý 4500 let

Čeští archeologové nalezli v Egyptě unikátní osmnáct metrů dlouhý dřevěný člun starý čtyři a půl tisíce let. V Káhiře to po setkání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a egyptským ministrem pro památky Mamdúhem Damatím oznámil ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta. Nyní se budou egyptologové snažit vyřešit záhadu, komu člun patřil. "Navíc člun se nachází v blízkosti hrobky, která více méně pochází z doby slavného stavitele stupňovité pyramidy a panovníka Džosera, takže majitel tohoto člunu a hrobky, ke které patří, musel být naprosto unikátní postavou doby 3. dynastie," dodal Bárta. Pouštní písek zachoval i rostlinná vlákna, která byla uvázána do silných svazků a lan umístěných uvnitř lodi v místě spojů prken. "Skutečně se jedná o velmi neobvyklý nález, jelikož lodě takové velikosti a konstrukce byly v této době určeny pouze pro nejvýznamnější členy společnosti, což byly osoby patřící do královské rodiny," uvedl rovněž Bárta.

V Pelhřimově vzniklo Malé muzeum Bible, obsahuje přes 350 výtisků

Ve Starém Pelhřimově mohou lidé navštívit Malé muzeum Bible s originály Bible kralické a Bible Melantrichovy. Soukromá expozice vytvořená při občanském sdružení Biblický teologický seminář obsahuje 352 různých výtisků v 59 jazycích, vydaných od 16. století až po současnost. V Česku unikátní sbírka byla zapsána i do České knihy rekordů. Při představení muzea to novinářům řekl Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den, která databázi českých rekordů spravuje. Teolog a pedagog Vladislav Donát sbírku stále rozšiřuje. Teď očekává poštovní zásilku s kopií bible, která se s kosmickým letem Apollo 14 dostala až na Měsíc. "Bylo to na mikrofilmu, čtyřikrát čtyři centimetry, kompletní bible," přiblížil. Nejstarší v muzeu jsou Spisy svatého Augustina z roku 1506. Výtisk Bible Melantrichovy pochází z roku 1549 a Bible kralické z roku 1587. Vedle literárních památek najdou návštěvníci v muzeu i soudobé výtisky, včetně zajímavostí, jako je bible v Braillově písmu pro nevidomé a "nepromokavý" exemplář Písma uložený v akváriu. Takové vydání podle Donáta oceňují třeba trampové.

Restaurace ministra Babiše získala ve Francii druhou hvězdičku

Restaurace českého ministra financí Andreje Babiše v jižní Francii má již dvě z nejvýše tří možných hvězdiček ve známém Michelinově průvodci, který hodnotí kvalitu francouzských restaurací. Babišův restaurant La Paloma pod vedením šéfkuchaře Nicolase Decherchiho, který leží v Mougins na jihovýchodě Francie u známého dějiště každoročního filmového festivalu v Cannes, obdržel první hvězdičku již v průvodci pro rok 2014, tedy půl roku poté, co byl podnik otevřen. Restaurace dostala jméno Paloma podle nejmladší dcery slavného španělského malíře Pabla Picassa, který v Mougins jednu dobu žil.

Tisíciletá lípa v Tatobitech usiluje o evropský primát

Tisíciletá lípa z Tatobit na Semilsku reprezentuje Českou republiku v soutěži o evropský strom roku. Hlasování na internetu začalo dnes a potrvá do konce února. České stromy se v předchozích pěti ročnících umístily na pátých místech. "Letos s tatobitskou lípou míříme výš a věříme, že ji čeští fanoušci podpoří," uvedla Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. Loni bylo k vítězství potřeba téměř 60.000 hlasů. O evropský primát letos soutěží stromy z 15 zemí.

O lípě se traduje, že je tisíciletá. Odborníci ale odhadují její stáří na 650 let. V obvodu má 940 centimetrů. Je na obecním znaku a vlajce. Její prostorná dutina kdysi ukrývala lavičku. V 50. letech minulého století se však při bouři odlomila polovina stromu a zbylo torzo, které místní řemeslník zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu ležely několik let u domu pana Sedláka, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je neodvážil spálit. Jak uvedla starostka Tatobit Lenka Malá. Tisíciletá lípa podle ní s sebou nese mnoho příběhů, básní, písní, byla o ní sepsána i divadelní hra.

První únorový den byl v Česku opět nezvykle teplý, až 14,7 stupně

V Česku padaly teplotní rekordy platné pro první únorový den. Nová maxima hlásilo 18 stanic s délkou měření 30 let a více. Na svém webuo tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vůbec nejtepleji bylo v Husinci na Prachaticku, kde naměřili 14,7 stupňů Celsia. Nezvykle vysoké teploty přinesla teplá fronta, která se od jihozápadu pozvolna přesouvá přes Česko.

Sport

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá na X-Games, extrémních hrách v akrobatickém lyžování a snowboardingu. Ve finále olympijská šampionka těsně prohrála s Američankou Lindsey Jacobellisovou, která tento prestižní podnik vyhrála podesáté. Samková tak v americkém Aspenu zopakovala druhé místo z roku 2014. Také tehdy nestačila na Jacobellisovou. Česká snowboardistka, jejíž tvář zdobil namalovaný knír v národních barvách, si jako vítězka kvalifikace mohla vybírat startovní pozici a vždy se zařadila na pravý okraj dráhy. Semifinále bez problémů vyhrála a lépe odstartovala také do finále. Před soupeřkami v čele s Jacobellisovou si vypracovala drobný náskok, ale třicetiletá Američanka ji ve spodní části trati podjela vnitřní stranou jedné ze zatáček.

Tenistka Petra Kvitová nemá vyhlédnutou náhradu za Davida Kotyzu. Světová devítka trenéra odvolala před týdnem a při dnešním odletu s fedcupovým týmem k prvnímu kolu do Rumunska uvedla, že by si nejraději našla českého kouče, nejlépe muže. Také prohlásila, že o angažování Martiny Navrátilové neuvažuje. S Kotyzou se Kvitová rozešla po sedmileté spolupráci.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

01-02-2016