Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-02-2016

Čechy z Libanonu odveze speciál, mluví se o výměně s Fajádem

Pro pět Čechů unesených v Libanonu, kteří se v pondělí dostali na svobodu, odletí ve středu letadlo s policisty a zdravotníky. Propuštění muži se v úterý setkali s českým velvyslancem v Bejrůtu, podle něhož jsou v pořádku. České úřady odmítly komentovat spekulace o výměně pětice za Libanonce zadržovaného v Česku. Média obou zemí ale s odkazem na nejmenované zdroje píšou o tom, že propuštění je politickým a diplomatickým obchodem v podobě výměny Čechů za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici.

Alí Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Prahu Spojené státy. Loni v prosinci pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit právě ministr Robert Pelikán(ANO).

Sobotka: Mise českých policistů v Makedonii by mohla být posílena

Mise českých policistů v Makedonii by se v závislosti na vývoji migrace mohla prodloužit a také posílit. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se přišel rozloučit s 27 policisty, kteří odjeli střežit makedonsko-řecké hranice. V zemi mají sloužit do 19. března.

Návrh dohody EU a Británie je podle Prouzy pro Česko přijatelný

Návrh dohody mezi EU a Británií, který zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk, je pro Česko podle státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy (ČSSD) přijatelný. ČTK dnes řekl, že debata mezi členskými státy unie se povede zejména kvůli podmínkám použití tzv. mechanismu záchranné brzdy, který umožňuje omezit sociální dávky pro imigranty. Europoslanci za ODS kritizovali českou vládu za to, že nevyužila možnost odmítnout další politickou integraci, jako to udělali Britové.

Prouza považuje ze zásadní, že ve hře už není původní požadavek Londýna, podle něhož by na sociální podporu měli nárok jenom ti lidé z jiných členských zemí EU, kteří budou v Británii čtyři roky žít a přispívat do sociálního systému. Podstatou kompromisního řešení je možnost státu omezit vyplácení dávek v případě, že systém bude vystaven neúnosnému tlaku.

Vládní partneři ANO chtějí jednat o snížení DPH u potravin

Vládní partneři hnutí ANO jsou ochotni diskutovat o snížení DPH u potravin. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nebrání ani přesunu dalších položek do nižší sazby. Opozice má záměr ministra financí Andreje Babiše (ANO) směřovat k postupnému zavedení snížené sazby DPH ve výši deset procent za populismus a začátek předvolební kampaně.

Babiš koncem minulého týdne oznámil, že bude prosazovat snížení sazby u točeného piva i nealkoholických nápojů ze současných 21 procent. V úterý uvedl, že tato snížení jsou krokem k postupnému zavedení snížené sazby. Česko by tak do budoucna mohlo mít opět jen dvě sazby DPH, jednu základní a jednu sníženou. V současnosti má ČR tři sazby DPH - základní 21 procent, sníženou 15 procent a druhou sníženou sazbu deset procent.

OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců

Těžební společnost OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to řekl na jednání karvinského zastupitelstva. Uzavřeny by měly být doly Paskov, Lazy a Darkov a společnost plánuje, že v ní do roku 2018 bude pracovat 5000 až 6000 lidí. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík ČTK řekl, že jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák připustil, že informace o propouštění může vyvolat napětí. Podle ministra průmyslu Jana Mládka je oznámení nepříjemné, ale je lepší než nejistota.

OKD je existenčních problémech. I přes úsporná opatření je pro ni těžba uhlí kvůli jeho klesajícím cenám ztrátová. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 13.000 lidí, naprostá většina pochází z regionu. Ztráta práce však hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. V kraji by se jednalo o největší propouštění za dlouhá léta. Podobnou situaci ale severní Morava a Slezsko už zažily. V 90. letech minulého století, kdy se zavíralo množství dolů, přišly o práci desetitisíce lidí. V roce 1990 měly OKD téměř 98.000 zaměstnanců, o deset let později jich bylo už jen něco přes 20.000.

Daňová kobra dosud zabránila únikům za více než čtyři miliardy Kč

Jednotka pro boj proti daňovým únikům, tzv. Daňová kobra, za dobu své činnosti od června 2014 zabránila daňovým únikům za 4,1 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom informoval policejní prezident Tomáš Tuhý. Za první rok existence podle policie zabránila daňovým únikům za 1,9 miliardy korun. "Jsou to uchráněné hodnoty, které stát získal. Jde o zajištěné nebo uchráněné finanční prostředky," uvedl Tuhý s tím, že v částce jsou například i peníze zabavené z trestné činnosti. Daňovým únikům v rámci Kobry se podle Tuhého nyní na policejním prezidiu věnuje 40 policistů a v regionech další desítky lidí.

Armáda předá v pátek střežení vrbětického areálu policistům

V pátek v 07:00 předá armáda střežení areálu ve Vrběticích, kde předloni vybuchly dva muniční sklady, policii a státnímu podniku Vojenské lesy a statky. ČTK to řekl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Policie již uvolnila vstup do části od výbuchů nepřístupného území poblíž Vlachovic, jejichž částí jsou Vrbětice, a obce Haluzice. "Udělali jsme dosti významnou změnu v perimetru, zhruba v délce 3,5 kilometru. V podstatě jsme smotali policejní pásku z míst, které se nám podařilo asanovat a vysbírat. Přiblížili jsme se přímo k plotu. Vrátili jsme občanům a firmám desítky hektarů již vyčištěných ploch, aby je mohli opět využívat. Jak nás pustí počasí, budeme v tom pokračovat," uvedl Tkadleček.

Soud poslal lobbistu Dalíka na pět let do vězení za korupci

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu má jít lobbista Marek Dalík na pět let do vězení. Měl by také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Pokud pokutu nezaplatí, stráví ve vězení další dva roky. Rozhodl o tom pražský městský soud, který se případem zabýval přes rok a půl. Rozsudek není pravomocný. Dalík vinu odmítá. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal, a tak kauzu projedná vrchní soud.

Do Česka má koncem týdne přiletět další skupina uprchlíků z Iráku

Koncem týdne by do Česka měla přiletět druhá skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Mělo by jít o 22 lidí. Na svém webu to uvedl Nadační fond Generace 21, který se na přesídlení uprchlíků podílí. Jeho pracovníci zároveň v Irbílu připravují příjezd dalších šedesáti uprchlíků, který by mohl být na konci února a v březnu.

V Česku se zatím zabydluje deset iráckých křesťanů, kteří do země přiletěli 24. ledna. Utečenci pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil takzvaný Islámský stát, před nímž uprchli. Z táborů v iráckém Irbílu odešli do Libanonu. Přijetí uprchlíků schválila vláda.

V Česku loni přibylo 266 lidí s HIV, nejvíce za posledních 30 let

Roční nárůst počtu nakažených virem HIV byl loni v Česku nejvyšší za posledních 30 let. Nově zaznamenaných případů bylo 266, přitom ještě do roku 2006 se roční růst pohyboval v desítkách. Informace dnes zveřejnil na svém webu Státní zdravotní ústav. Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, bylo celkem zaznamenáno 2620 lidí s HIV. Více než desetina z nich zemřela. Oproti roku 2014, kdy bylo nově diagnostikovaných případů HIV 232, zrychlil loni růst počtu nakažených o téměř 15 procent. Ještě před rokem 2012 nepřesahoval roční přírůstek dvě stovky a mezi lety 1985 a 2006 se pohyboval od tří do 91 případů. Loni byl také rekordní počet nových případů nemoci AIDS, kterou virus HIV způsobuje, a to 31.

Charita ČR: K chudobě přispívá předlužení či malá minimální mzda

Největším problémem chudých lidí v Česku je předlužení, dlouhodobá nezaměstnanost, nemožnost získat běžné bydlení a nižší minimální mzda než dávky. Vyplývá to z výsledků zprávy Charity ČR o stavu v Česku - Caritas Cares ČR 2015, kterou představili její autoři. Shrnuli zkušenosti sociálních pracovníků s klienty z charitních poraden. Doporučují zavedení sociálního bydlení a zálohovaného výživného od státu, změnu pravidel oddlužení či zvýšení nejnižšího výdělku na 12.000 korun. "Naše země je na tom s chudobou v EU docela dobře, pohybujeme se ve středu ukazatelů. Pomohla nám v tom vlastně krize, kdy se některé státy propadly. My jsme se nepohnuli ani dopředu, ani dozadu," uvedl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Liga proti rakovině cílí letos osvětu na nádory prsu u žen a mužů

Rakovina prsu u žen a mužů je tématem letošních osvětových akcí Ligy proti rakovině. Zaměřuje se na ni také Světový den boje proti rakovině 4. února, řekla novinářům předsedkyně ligy onkoložka Michaela Fridrichová. Připomněla, že v evropské populaci jde o jedno z nejčastějších onkologických onemocnění s výskytem 63 nových případů na 100.000 žen. V Česku je výskyt proti průměru dvojnásobný. U mužů se většina nádorů prsu váže na některý ze známých geneticky podmíněných syndromů. "Přes mnohé informační kampaně a možnosti screeningu stále mezi námi jsou ženy, které nemoc zanedbají i v případě jasných příznaků," řekla Fridrichová. Liga se proto bude věnovat osvětě na čtvrtečním sympoziu pro veřejnost. Další akce budou následovat po celý rok, včetně informační kampaně při květnové veřejné sbírce.

Febiofest při zahájení ocení Emílii Vášáryovou a Marka Bellocchia

Při zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest v Obecním domě bude 17. března oceněna slovenská herečka Emília Vášáryová. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii současně převezme přední italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio. Na tiskové konferenci v Praze to oznámili organizátoři 23. ročníku přehlídky, která potrvá do 25. března. Podle už dříve zveřejněných informací Kristiána dostane také britský scenárista a dramatik Peter Morgan (Královna, Poslední skotský král). Vybrané filmy zájemci uvidí v rámci Ozvěn Febiofestu od 29. března do 21. dubna ve 14 městech.

Nejvíce návštěvníků loni přitáhla výstava pokladů z českých hradů

Nejnavštěvovanější výstavou loňského roku byla expozice, která představovala umělecké a historické předměty z českých hradů a zámků. Pořádal ji Národní památkový ústav (NPÚ) v Jízdárně Pražského hradu a celkem ji za necelé tři měsíce vidělo 79.131 návštěvníků, denní průměr činil 931 lidí. Na druhém místě je s denní návštěvností 591 lidí výstava Má vlast, přehlídka české krajinomalby pořádaná na stejném místě. Do Muzea Kampa na výstavu malířky Toyen už přišlo přes 40.000 návštěvníků, denně průměrně 354 a výstava trvá do 16. února.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

02-02-2016