Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

03-02-2016

Vládní speciál odletěl do Libanonu pro pětici propuštěných Čechů

Vládní airbus odletěl z letiště v pražských Kbelích do Libanonu, odkud by měl přivézt zpět pětici propuštěných Čechů. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Muži zmizeli loni v červenci, na svobodě jsou od pondělka. Na palubě speciálu jsou zdravotníci, policisté a další odborníci. Propuštění Čechů je podle libanonských a některých českých médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům ke spekulacím médií řekl, že Česko s teroristy neobchoduje. "Já předpokládám, když tam naše letadlo doletí dnes večer, tak si myslím, že během dneška a zítřka bychom mohli dojednat přes našeho velvyslance to, aby zadržení čeští občané byli vydáni nám a my jsme je mohli vypravit na cestu zpátky do vlasti," řekl šéf české diplomacie.

Kauzu dnes odmítl s odvoláním na policejní vyšetřování komentovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Jsem především rád, že jsou naživu, pevně věřím, že se co nejdříve vrátí do České republiky, ale musím říci, že policejní vyšetřování mi neumožňuje, abych celou otázku podrobněji komentoval," uvedl. Zda letoun do Libanonu odletěl i s Fajádem na palubě, nikdo novinářům nepotvrdil. Podle serveru iDnes.cz do Kbel dorazily vozy se zatmavenými skly. Přijel také Robert Šlachta, šéf protimafiánského útvaru, který vede v souvislosti se zmizením pěti Čechů trestní řízení. Podle zpravodaje ČTK vjezd na vojenské letiště střežili před odletem vojenského speciálu i příslušníci Vojenské policie vyzbrojení útočnými puškami. Podle médií pětice Čechů prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Fajáda. Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka. Podle Zaorálka není pravda, že by libanonská strana po zadržení Fajáda vyvíjela nátlak na českého velvyslance a říkala mu, co dělat. Ministerstvo obrany, pod které Vojenské zpravodajství spadá, ponechalo spekulace o nespolupráci českých tajných služeb bez komentáře.

Pražského summitu V4 se zúčastní i Makedonie a Bulharsko

Mimořádného summitu visegrádské skupiny (V4), který bude 15. února hostit Praha, se vedle předsedů vlád Polska, Maďarska a Slovenska zúčastní také makedonský prezident Ďorďe Ivanov a bulharský premiér Bojko Borisov. Média o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Hlavním tématem jednání bude migrační krize, včetně spolupráce V4 se zeměmi Balkánu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je v souvislosti s přílivem migrantů do Evropy třeba co nejdříve posílit vnější ochranu schengenské hranice, zřídit společnou evropskou pobřežní i pohraniční stráž a nastartovat dohodnutá opatření pro regulaci migrace v Řecku a Turecku. "Pokud by se tato opatření nedařilo rychle realizovat, pak za jedno z možných řešení považuji posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. S posílením ochrany hranic by mohly těmto zemím aktivně pomoci jak státy V4, tak i ostatní země EU," uvedl Sobotka.

Druhá skupina iráckých běženců přijede do Jihlavy v pátek

Do Jihlavy přicestuje v pátek druhá skupina křesťanských běženců z Iráku. Mezi dvěma desítkami lidí budou více než polovinu tvořit děti. ČTK to řekl Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21, jež přesídlení organizuje. První dvě rodiny běženců už v rekreačním středisku Okrouhlík nedaleko Jihlavy bydlí od 24. ledna. Zaměstnává je vyřizování úředních formalit a od pondělí také pravidelné kurzy češtiny. Letadlo s další skupinou křesťanských uprchlíků přistane v pátek odpoledne na pražském letišti Václava Havla. Jde o pět rodin. Na Vysočinu přejedou autobusem, ubytování je pro ně připraveno rovněž ve středisku Okrouhlík. ČTK to potvrdila Dana Fiedlerová z jihlavského Centra multikulturního vzdělávání, které se o uprchlíky stará. Celkem by do Česka mělo přesídlit 37 křesťanských rodin, což představuje 153 lidí.

Česko chce být účastníkem soudního sporu v kauze Michalákových

Ministerstva zahraničí a práce se pokusí podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vstoupit jako účastník do řízení u norského soudu v kauze synů Evy Michalákové. Adopce dvou dětí odebraných tamními úřady je podle ČR nepřípustná. Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny Denise (ročník 2005) a Davida (2008) v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Norské úřady loni v září rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Eva Michaláková se odvolala, soud by se měl konat koncem února.

Smlouva o vydávání dětí, kterou prezident Miloš Zeman navrhuje uzavřít s Norskem, je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v rozporu s mezinárodními smlouvami a nevyhovuje některým zásadám mezinárodního práva. Ministerstvo k ní má vážné výhrady, ale zadalo její analýzu i ministerstvu spravedlnosti. Podle prezidentova návrhu smlouvy, který představil před dvěma týdny, by děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Dokument má být řešením případů dětí odebíraných rodičům norskou sociální službou Barnevernet.

Zemanova smlouva podle Zaorálka odporuje mezinárodním smlouvám

Smlouva o vydávání dětí, kterou prezident Miloš Zeman navrhuje uzavřít s Norskem, je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v rozporu s mezinárodními smlouvami a nevyhovuje některým zásadám mezinárodního práva. Ministerstvo k ní má vážné výhrady, ale zadalo její analýzu i ministerstvu spravedlnosti. Prezident bude podle mluvčího Jiřího Ovčáčka uzavření smlouvy ale dál prosazovat a bude o tom i dál jednat. "Jde o to, mít vůli k nalezení řešení ve prospěch českých dětí, nikoliv k neřešení," sdělil ČTK Ovčáček v reakci na Zaorálkovy výhrady ke smlouvě navrhované Zemanem. Výbor podporovatelů rodin odebraných dětí podle mluvčí, poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) věří, že by ČR s Norskem smlouvu o vydávání dětí mohla uzavřít, návrh by se měl ale přepracovat.

Předběžná dohoda s Brity je spravedlivá, řekl předseda EK Juncker

Předběžná dohoda o britských požadavcích pro setrvání země v Evropské unii je spravedlivá pro Británii i zbylých 27 členských států unie, řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V projevu k poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásil, že Evropská komise podporuje návrh dohody, který v úterý zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk. Český poslanec Evžen Tošenovský ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR) je přesvědčen, že debata kolem Británie je také rozpravou o novém fungování EU. "Svět se dramaticky mění," podotkl Tošenovský s tím, že ani unie by podle něj neměla zkostnatět. Podle českého poslance Pavla Teličky z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) je na Britech, aby posoudili, zda je současná dohoda dostatečná. Dokument bude mít dopad na Evropskou unii i její občany, řekl Telička. "Ale pokud to má být cena za setrvání (Británie v EU), jsem ochoten ji zaplatit," dodal.

Vláda schválila zákon o centrální evidenci účtů

Vláda schválila návrh zákona o centrální evidenci účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. ČTK to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Evidenci by měla spravovat Česká národní banka (ČNB), nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Cílem opatření je zejména boj proti daňovým únikům, informace totiž mohou podle ministerstva financí pomoci například finanční správě reagovat na přesun peněz získaných podvody. Opoziční ODS s návrhem zákona nesouhlasí s tím, že bude narušena svoboda občanů.

Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně denně. Oprávněné orgány, které nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí, budou dotazy podávat elektronicky. Odpovědi mají putovat do datových schránek. Registr podle ministerstva financí umožní na základě jednoho dotazu nejpozději do 24 hodin zjistit, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt zřízený účet.

ČR se v indexu ekonomické svobody zlepšila na 21. místo

Česká republika se ve světovém indexu ekonomické svobody umístila na dosud nejlepším 21. místě mezi 178 zeměmi. Proti loňsku je to posun o tři příčky vzhůru, k čemuž přispěl například lepší výsledek v porovnávání vládních výdajů či míry korupce. Na prvním místě pořadí vypracovaného konzervativní nadací Heritage Foundation a listem The Wall Street Journal je stejně jako v minulých letech Hongkong, poslední je s velkým odstupem od dalších zemí Severní Korea.

Ze zemí EU dosáhlo lepšího výsledku než Česko například Německo, Irsko či Estonsko, hůře jsou na tom co do hospodářské svobody třeba Finsko, Rakousko či Polsko. Slovensko je na 56. místě.

IHNED: Tesař a Krušina si dělí Energo-Pro s aktivy až za 40 mld.

Byznysový rozvod roku, napsal server IHNED.cz. Podnikatelé Jaromír Tesař a Jiří Krušina se dohodli na jednom z největších dělení majetku po společném podnikání v polistopadové éře. Rozdělí si firmu Energo-Pro. Firma vlastní 49 vodních elektráren ve střední a východní Evropě a v Turecku, hodnota jejích aktiv se odhaduje na 30 až 40 miliard korun. Vodní elektrárny podnik vlastní zejména v Gruzii, Turecku, Bulharsku a Česku a zaměstnává hlavně v zahraničí 8000 lidí. Tesař v Energo-Pro doposud vlastnil 75 procent a zbylou čtvrtinu Krušina. Tesař svitavskou energetickou firmu založil v roce 1994. Byznys sdružený pod Energo-Pro si podnikatelé rozdělí téměř po 20 letech.

V Egyptě chystá projekt Česká zbrojovka i společnost Crocodille

Energetika, zdravotnické potřeby či zbrojní průmysl, to jsou odvětví, ve kterých se již nyní uplatňují na trhu v Egyptě české firmy. Zařízení do dvou káhirských nemocnic, konkrétně centrální distribuční systémy pro rozvody medicinálních plynů, dodala do dvou káhirských nemocnic společnost MZ Liberec. "Dále spolupracujeme na dalším projektu ve spolupráci se společností Linet. Oni dodávají specializovaná lůžka, my laicky řečeno technologie pro ukotvení a napájení dané postele," říká Martin Hájek ze společnosti MZ Liberec, který byl součástí podnikatelské mise doprovázející ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na cestě do Egypta a Ománu. Velký projekt se rýsuje i největšímu českému producentu pistolí České zbrojovce. Na základě poskytnuté licence by mohla rozjet výrobu palných zbraní přímo na území Egypta. Velké plány má v Egyptě i Petr Cichoň, majitel firmy Crocodille, předního českého výrobce balených baget a sendvičů.

ČR a Írán by mohly spolupracovat v oblasti jaderné bezpečnosti

Česká republika a Írán se snaží o bližší spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti. Letos by se kvůli tomu měli setkat předsedové národních úřadů pro jadernou energii Dana Drábová a Alí Akbar Sálehí. Na semináři o možnostech obchodu s Íránem po uvolnění ekonomických sankcí to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický. Drábová doplnila, že spolupráce mezi ČR a Íránem se výrazně neliší od kontaktů s jinými partnerskými zeměmi, například Jordánskem nebo Arménií. Znatelný posun však podle ní nastal v návaznosti na uzavření dohody o omezení jaderného programu mezi Íránem a šesti velmocemi loni v červenci. V důsledku této dohody, která letos v lednu vyústila ve zrušení mezinárodních sankcí ze strany EU a USA vůči Teheránu, vzrostl zájem o investice v Íránu nejen v oblasti jaderné bezpečnosti.

STEM: Sedm lidí z deseti si od prezidenta přeje kritiku vlády

Sedm lidí z deseti si přeje, aby se prezident Miloš Zeman kriticky vyjadřoval k činnosti vlády a politických stran. Více než dvě pětiny lidí (44 procent) si pak myslí, že Zeman do vnitropolitického dění zasahuje příliš. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu mínění agentury STEM. Podle něj se Zemanovi daří být spíše "lidovým" prezidentem a svým působením příliš nepřispěl ke zvýšení vážnosti úřadu prezidenta. Výzkumu STEM se od 3. do 11. prosince loňského roku účastnilo 1014 respondentů.

Státní zastupitelství dnes podalo návrh na vzetí Zadeha do vazby

Soud bude opět rozhodovat o vzetí Shahrama Abdullaha Zadeha, pocházejícího z Íránu, do vazby. Krajské státní zastupitelství v Brně dnes podalo příslušný návrh. Důvodem je mezinárodní zatykač, který na Zadeha jeho původní vlast vydala. Zadehovi hrozí za daňové úniky v ČR 13 let vězení, kvůli této kauze byl 22 měsíců ve vazbě. V pondělí ho hned po propuštění na kauci 150 milionů Kč zadržela policie kvůli zatykači, který souvisí s někdejším Zadehovým obchodním sporem v Dubaji. Zadeh na protest drží hladovku.

Zadeh je podle svého advokáta Pavla Čapčucha sice Íráncem, ale s českým občanstvím. Ministerstvo spravedlnosti v uplynulých měsících opakovaně upozornilo, že Česko své občany vydává do Íránu jen pokud s tím oni sami souhlasí. Podle Čapčucha je situace, kdy byl Zadeh propuštěn soudně na kauci v kauze daňových úniků se škodou 2,5 miliardy korun, a ještě přímo ve Vazební věznici v Brně-Bohunicích zadržen policií kvůli zatykači z Teheránu, příkladem právně šikanózního postupu. Advokát zvažuje podání ústavní stížnosti.

Leteckých nehod vloni v Česku ubylo, klesl i počet usmrcených

Leteckých nehod v loňském roce v Česku meziročně ubylo. Celkem se stalo 59 nehod a zemřelo při nich osm lidí, což je ve srovnání s rokem 2014 o čtyři smrtelné úrazy méně. Polovina všech loňských úmrtí připadla na nehody při parašutismu. Vyplývá to z údajů zveřejněných Ústavem pro odborné zjišťování příčil leteckých nehod (ÚZPLN). Nejvíce nehod připadlo na ultralehká letadla (20), kluzáky (13) a padáková křídla (12).

Pojišťovny možná získají víc peněz na chronické pacienty

Zdravotní pojišťovny mají od příštího ledna dostat více peněz na chronické pacienty. Novelu, která umožní změnu ve výplatě, schválila vláda. Novináře o schválení svého návrhu informoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Předlohu nyní čeká projednání ve Sněmovně a v Senátu. Změna bude podle Němečka výhodná pro ty pojišťovny, které mají výrazně vyšší podíl chronických a vysoce nákladných pacientů, což je zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna. Mohly by jí tak stoupnout příjmy ročně o stovky milionů korun. Pro většinu zaměstnaneckých pojišťoven změna výhodná nebude, o tyto peníze naopak přijdou.

Ministerstvo chce, aby ani u posudkových lékařů neplatila hranice 70 let

Ministerstvo práce chce prosadit, aby posudkoví lékaři mohli ve státní službě zůstat i po 70. roce věku stejně jako diplomaté. Chce tak řešit jejich nedostatek, který se prohloubil po zavedení služebního zákona. Vedení resortu plánuje také změny v odměňování posudkových lékařů, převedení části jejich úkolů na ošetřující lékaře, náborové příspěvky či příplatky za zátěž. Záměry představili poslancům sociálního výboru zástupci ministerstva práce. Pro posudkovou službu České správy sociálního zabezpečení pracovalo loni 448 lékařů, někteří na částečný úvazek. Z nich 144 ale do státní služby nevstoupilo, a to právě kvůli věku. Posudkoví lékaři sociálních správ posuzují stav lidí kvůli přidělení invalidního důchodu, zdravotnímu znevýhodnění v práci, příspěvku na péči, průkazům pro postižené, nemocenským či pomůckám pro handicapované.

VZP začne hradit biologickou léčbu vysokého cholesterolu

Lidem s vrozenou vysokou hladinou cholesterolu. jimž nezabírá běžná léčba statiny, začne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hradit ve druhé polovině roku drahou biologickou léčbu. Novinářům to řekl náměstek ředitele pro zdravotní péči Petr Honěk. Bez léčby mohou umřít pacienti už v šestnácti, sedmnácti letech na infarkt. Honěk uvedl, že všem specializovaným centrům, kde se léčí rakovina, roztroušená skleróza či komplikované případy onemocnění srdce a cév, stoupnou letos platby od VZP o osm procent.

Výbor uložil Marksové, aby navrhla uvolnění peněz pro klokánky

Sněmovní sociální výbor žádá ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), aby mu do dvou týdnů předložila návrh na uvolnění nevyužitých peněz na podporu pěstounů pro klokánky a další azylové domy pro děti. Radnice, neziskové organizace či jiné subjekty dostávají na poradenství a služby pro pěstounskou rodinu na rok 48.000 korun. Podle některých poslankyň tuto částku radnice či neziskovky nevyužily a na účtech leží. Dala by se proto využít pro klokánky a další krizové domovy.

Kniha přináší projevy Tigrida v Rádiu Svobodná Evropa z 50. let

Rozhlasové projevy významného českého novináře Pavla Tigrida, které na počátku 50. let přednesl v Rádiu Svobodná Evropa, vydalo Centrum pro dokumentaci totalitních režimů. V knize nazvané Přikládáme sekeru ke kořenům lži jsou zmíněné Tigridovy projevy publikovány poprvé. Jejich pestrost odráží Tigridovu zakladatelskou roli při vzniku československé redakce v Mnichově. V příloze je také poprvé publikován překlad interního návrhu programu československého vysílání Rádia Svobodná Evropa, který Pavel Tigrid v prosinci 1950 předložil americkému vedení této rozhlasové stanice.

Vladimír Merta v Praze oslavil s mnoha přáteli sedmdesátiny

Hudebník, filmař a spisovatel Vladimír Merta čtyřhodinovým koncertem ve vyprodaném pražském Paláci Akropolis oslavil své 70. narozeniny, které připadly na 20. ledna. Na improvizacemi provázené akci s názvem V krásných dobách folku...aneb co o sobě ještě nevíme vystoupila řada osobností české hudební scény. Na jevišti se objevili i hosté vytažení přímo z publika. "Sám jsem si podobně před mnoha lety zahrál s kapelou Rangers, která na vystoupení vyzvala přítomné, zda si s nimi někdo nechce zahrát. A já se k jejich překvapení přihlásil," vzpomínal v rozhovoru pro ČTK Merta.

Druhou část koncertu tvořilo vystoupení tria Merta, Jan Hrubý a Ondřej Fencl hrající v této sestavě od roku 2011. Zatímco Merta a Hrubý mají dohromady 137 let, klávesistovi a kytaristovi Fenclovi je 34 let. "Pořadatelé si říkají, že nás pozvou dříve, než zemřeme. A Ondřej je jistotou, že alespoň jeden z nás koncert dohraje," uvedl Merta.

Nejdražší minci světa uvidí zájemci v Národním muzeu

Národní pokladnice spolu s Národním muzeem představí od 9. do 12. února v jeho nové budově v Praze unikátní minci Flowing Hair Liberty Dollar. Tato jedinečná mince z roku 1794 v hodnotě přesahující deset 10 milionů dolarů (zhruba 247 milionů korun) je vůbec nejdražší mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích. "Návštěvníci budou moci vedle tohoto vzácného exponátu zhlédnout také bostonskou originální kopii Deklarace nezávislosti USA," oznámila ČTK mluvčí výstavy Kamila Bidlle. Podle ní poputuje mince Flowing Hair Liberty Dollar do Evropy vůbec poprvé. Výstava v Národním muzeu bude součástí evropského turné, během něhož mince navštíví po Praze i Varšavu, Tallin, Helsinky, Stockholm, Oslo, Dublin a Londýn.

Karlovarské Vřídlo bude od dubna vyvěrat před kolonádou

Vývěr karlovarského Vřídla bude od dubna na jednu sezonu před Vřídelní kolonádou. Halu fontány Vřídla budou mezitím stavbaři rekonstruovat, snesou její strop a rekonstrukce čeká i technologie v suterénu haly. V polovině roku 2017 by se vývěr Vřídla měl vrátit na původní místo. Náklady město odhaduje na 35 milionů korun, řekl ČTK primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Příprava na přesun začne již v těchto dnech, aby od 15. dubna mohlo začít Vřídlo tryskat na novém místě.

Pražské zoo se podařilo odchovat první mládě mravenečníka velkého

V pražské zoologické zahradě se narodilo první mládě mravenečníka velkého. Mravenečníci velcí přišli do zoo v 50. let minulého století, ale nikdy se jí je nepodařilo odchovat. Úspěch slaví až se samicí Ellou a samcem Hannibalem, kteří jsou v Praze od roku 2014. Jejich mládě se narodilo 20. ledna a zatím se pevně drží své matky. Malý mravenečník v současné době váží 1990 gramů. Za den mravenečník sní až 30.000 mravenců a termitů. V zoo je ale chovatelé krmí speciální kaší.

Sport

Stříbrný olympijský medailista Karol Divín oslavil v Brně v předstihu své osmdesátiny krasobruslařskou show, na které se představily české i evropské hvězdy. Do hlediště DRFG Areny přišlo dva a půl tisíce diváků. Jubilant už na bruslích nevyjel, dění sledoval z křesla u ledové plochy. Hned v úvodu programu se na kostce nad ledovou plochou objevily záběry z jeho slavných jízd. Osmdesátiny oslaví Karol Divín až za dvacet dnů. Narodil se v Budapešti, mládí strávil na Slovensku a už přes padesát let žije v Brně. Proto o sobě tvrdí, že je Středoevropan, který vzpomíná na Československo.

Počasí

Zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

03-02-2016