Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-02-2016

Letadlo s unesenými Čechy přistálo na vojenském letišti v Praze

Vládní letecký speciál s pěticí Čechů unesených v Libanonu přistál ve čtvrtek po 16:00 na vojenském letišti v pražských Kbelích. Nedlouho poté, co po poledni letoun s Čechy odstartoval z Bejrútu, byl propuštěn z vazby Libanonec Alí Fajád. O jeho vydání kvůli údajné spolupráci s teroristy usilovaly Spojené státy, jejich žádost ale zamítl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přitom v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že návrat Čechů domů byl podmíněn nevydáním Fajáda do USA. Dosud o této výměně spekulovala jen česká a libanonská média, úřady ji oficiálně nekomentovaly. I Pelikán dnes takovou dohodu odmítl potvrdit. Muži zmizeli v Libanonu loni v červenci, na svobodě jsou od pondělka. Vládní airbus pro ně odletěl ve středu. Na palubě speciálu byli zdravotníci i policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který jejich zmizení v Česku vyšetřuje.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se rozhodl nevydat Libanonce Alího Fajáda do Spojených států na základě povahy skutku, důkazů i zpravodajských informací, které ale nemůže zveřejnit. Uvedl to na mimořádné tiskové konferenci. Rozhodnutí o nevydání do USA se týká nejen Fajáda, ale i Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny. Muži podle Spojených států nabídli drogy a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy teroristické organizace FARC. O svém rozhodnutí ministr Pelikán prý krátce před tiskovou konferencí hovořil s americkým velvyslancem. Zároveň vyvrátil spekulace, že USA měly vydání Fajáda slíbeno za to, že loni vydaly k trestnímu stíhání do ČR prvního Američana v historii Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy příbuzných v Brně - Ivanovicích.

Premiér Sobotka je přesvědčen o tom, že česká vláda není vydíratelná

Česká vláda není vydíratelná, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Postupuje prý tak, jak by každá správná a seriózní vláda postupovat měla. Sobotka to dnes řekl novinářům v Londýně, kde se zúčastnil dárcovské konference pro Sýrii. Zprávy o výměně pětice Čechů unesených v Libanonu za Libanonce Alího Fajáda odmítl komentovat. Chce, aby se únos důkladně prošetřil. "To vyšetřování musí být důsledné a musí být nezávislé. Je, myslím, velmi důležité zjistit, proč vůbec ti lidé jeli do Libanonu. Je důležité zjistit, proč tam jeli právě v tom složení, v jakém tam byli," řekl.

Americké velvyslanectví šokovalo rozhodnutí nevydat Fajáda do USA

Velvyslanectví Spojených států velmi ostře kritizovalo rozhodnutí české vlády, která podle něj odmítla vydat do USA Alího Fajáda a Chálida Marabího. Pro takový verdikt podle americké strany neexistuje žádné ospravedlnění. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě, uvedlo velvyslanectví v tiskové zprávě. Předseda vlády Bohuslav Sobotka(ČSSD) v reakci na kritiku USA řekl, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) postupoval v případu Fajáda v souladu s českými zákony a partneři by to měli respektovat.

Tusk bude v Praze jednat o podpoře ČR pro dohodu EU a Británie

Předseda Evropské rady Donald Tusk přijede 16. února do Prahy, aby s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vyjednal podporu pro dohodu mezi EU a Británií, uvedl Český rozhlas. Návrh dohody zveřejnil Tusk v úterý a jeho součástí je i mechanismus, který umožňuje omezit výplatu sociálních dávek pro přistěhovalce. Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza týž den ČTK řekl, že pro Česko je dohoda přijatelná. Reformy, které požadují Britové, se týkají čtyř oblastí. Největší spory se očekávají kolem možnosti omezit vyplácení sociální podpory pro lidi, kteří se na ostrovy přistěhovali z jiných členských států EU. Podle Prouzy se mezi státy EU povede debata o podmínkách využití této "záchranné brzy". Smlouva mezi EU a Londýnem dále upravuje účast zemí neplatících eurem na rozhodování států eurozóny, obsahuje závazek k prohloubení spolupráce v oblasti digitalizace a energetiky a snížení administrativní zátěže. Británie si vymínila i právo neúčastnit se další politické integrace členských zemí EU.

Premiér chce vědět, jak nové tarify elektřiny ovlivní domácnosti

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce vědět, jak domácnosti sociálně a ekonomicky ovlivní nové tarify elektřiny, navrhované Energetickým regulačním úřadem. Požádal proto o analýzu ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Premiér to uvedl na twitteru. "Pokud by Vaše analýza indikovala, že povede (změna tarifů) k prohlubování sociálních rozdílů a významnému zvyšování nákladů na straně spotřebitelů, žádám Vás, abyste v součinnosti s ministryní práce a sociálních věcí navrhli opatření ke zmírnění těchto dopadů..," uvedl předseda vlády v dopise, který má ČTK k dispozici. Dodal, že uvítá, pokud bude možné zmíněné vyhodnocení připravit do 17. února.

CzechTrade loni pomohl českým firmám získat zakázky za 1,3 mld.Kč

Agentura CzechTrade loni pomohla českým firmám získat zakázky v hodnotě 1,3 miliardy korun. Státní agentura zrealizovala celkem 1996 obchodních případů pro 1079 českých firem. Poptávka po jejích službách meziročně vzrostla o 28 procent. Zástupci agentury to uvedli na tiskové konferenci. Nejúspěšnější zahraniční kanceláří agentury CzechTrade podle hodnoty zprostředkovaných zakázek je pobočka v Budapešti, nejvíce úspěšných případů pak vykázala zahraniční kancelář v Düsseldorfu. Letos CzechTrade otevře v ČR pět regionálních exportních míst pro vývozce. Měly by také být otevřeny čtyři zahraniční kanceláře, a to v indickém Bengalúru, čínském Kantonu, nigerijském Lagosu a v Chicagu v USA. "Loni jsme zaznamenali celkem 122 úspěšných případů v celkové hodnotě přesahující 1,3 miliardy korun," uvedl generální ředitel agentury Radomil Doležal.

ČNB posunula konec režimu intervencí do první poloviny 2017

Bankovní rada ČNB dnes konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2017 a že jako pravděpodobné vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017. Na tiskové konferenci po jednání rady o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Dosud centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než kolem konce roku 2016. Důvodem posunutí závazku je vývoj inflace. Inflace se stále nachází pod dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Podle zveřejněné prognózy dojde k udržitelnému plnění inflačního cíle v průběhu prvního pololetí 2017. Prognóza zároveň předpokládá stabilitu tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni. V roce 2017 pak odhady ČNB počítají s nárůstem tržních úrokových sazeb.

Ceny pohonných hmot dál klesají, nafta zlevnila o 20 haléřů

Ceny pohonných hmot v Česku znovu klesly. Litr Naturalu 95 od minulé středy zlevnil o 12 haléřů na průměrných 27,36 Kč. Nafta se prodává průměrně za 25,46 Kč/l, což je o 20 haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje. Levnější byly pohonné hmoty naposledy v květnu 2009.

ČSSZ varuje před pobíráním části mzdy bokem, hrozí nízký důchod

Před pobíráním části mzdy na černo varovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Důchod či nemocenské dávky se lidem totiž stanovují jen podle odvodů z oficiálního výdělku. Podle Státního úřadu inspekce práce je vyplácení části peněz zaměstnancům bokem "velmi frekventovaná praxe".

Policie loni v ČR chytila 8563 cizinců, čtvrtinu tvořili Syřané

Policie loni v Česku chytila 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti roku 2014 jde o nárůst o 3741 zadržených cizinců. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Meziročně se počet odhalených Syřanů zvýšil ze 142 na 2016. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla. Novináře o tom informovalo vedení cizinecké policie.

ČR se do soudního řízení Evy Michalákové o syny zapojí písemně

Česká republika se do soudního řízení Evy Michalákové v Norsku chce zapojit písemně. Jednání v soudní síni ale bude sledovat zástupce českého velvyslanectví. Jeho účast už soud povolil. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Norský soud by měl od 24. do 26. února řešit odvolání Michalákové proti rozhodnutí norských úřadů zbavit ji rodičovské odpovědnosti k oběma jejím synům a o adopci mladšího hocha. Snahu o zapojení Česka do norského soudního řízení schválila ve středu vláda. ČR chce využít písemné podání - skriftlig innlegg. Shrne v něm, v čem česká strana vidí postup Norska jako nesprávný. Dokument v norštině podá do pátku soudu vládní zmocněnec, náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Ten je od roku 2008 vládním zmocněncem pro zastupování ČR před soudním dvorem EU.

Brněnský soud propustil Zadeha na svobodu, do vazby nepůjde

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh byl propuštěn na svobodu a nečeká jej tedy vazba, kterou pro něj žádal státní zástupce. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Žaloba navrhla pro Zadeha vazbu kvůli zatykači, který na něj loni v březnu vydal Írán kvůli jeho obchodním sporům v Dubaji. Zadeh své zadržení policií v souvislosti se zatykačem z Íránu považuje za protiprávní. Kritizuje státní zastupitelství. Do týdne chce svolat tiskovou konferenci. V ČR je Zadeh stíhán za miliardové daňové úniky.

V souvislosti s případem daňových úniků složil Zadeh na žádost soudu na soudní účet kauci 150 milionů korun. Třetinu zaplatili jeho čeští přátelé, třetinu rodina a třetinu přátelé z EU. "Vše je naprosto transparentní," uvedl muž. Nelíbí se mu, že po složení kauce týden čekal na to, než soud rozhodl o jeho propuštění. Kritizuje to, že ve věznici v Brně-Bohunicích byl propuštěn v pondělí jen administrativně. Přímo v jejím areálu si jej převzala policie a odvezla ho na policejní stanici a pak do policejní cely kvůli íránskému zatykači. Následně obžaloba požádala soud o Zadehovo opětovné vzetí do vazby.

Lékaři v Brně vyvinuli vakcínu, která může pomoct dětem s nádory

Odborníci a lékaři z Brna vyvinuli novou vakcínu z vlastních buněk pacienta, která by v budoucnu mohla pomáhat v léčbě dětí se zhoubnými nádory. Cílem vakcíny je zvýšit imunitu nemocného tak, aby byl sám schopný s nádorem bojovat, řekl novinářům přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Podle přednostky Farmakologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Reginy Demlové jsou nyní lékaři na počátku testování bezpečnosti vakcíny. Aplikovali ji dvěma pacientům, výsledky studie o bezpečnosti přípravku a jeho efektivitě by mohly být hotovy zhruba za rok a půl. Pokud vše dobře dopadne, k pacientům by se mohla dostat v řádu několika let.

Asi čtvrtina budoucích absolventů odborných škol chce změnit obor

Budoucí absolventi středních odborných škol i učilišť jsou s kvalitou vzdělání spokojeni. Asi 28 procent učňů a 23 procent maturantů chce ale při další pracovní nebo studijní dráze zamířit do jiného oboru. Ukázala to nedávno publikovaná analýza Národního ústavu pro vzdělávání, která vycházela z odpovědí asi 2900 žáků posledních ročníků těchto škol těsně před ukončením studia. Budoucí maturanti v sedmdesáti procentech případů plánují pokračovat v dalším vzdělávání. Naopak více než polovina učňů chce okamžitě po složení závěrečných zkoušek nastoupit jako zaměstnanec do práce. Více než dvě pětiny ale při dalších plánech, kde mohli respondenti uvést více možností, uvažovaly také o denním nástavbovém studiu.

Cenu pro umělce z řad imigrantů získala v USA Češka Žižková

Cenu udělovanou umělcům z řad imigrantů za přínos americké kultuře získala letos česká emigrantka - umělecká ředitelka, režisérka a spoluzakladatelka divadla Wilma Theater ve Filadelfii Blanka Žižková. Ocenění udělované nadací Jána Vilčeka, lékaře a emigranta z bývalého Československa, získal v minulosti například tanečník lotyšského původu Michail Baryšnikov. Blanka Žižková spolu se svým manželem Jiřím založila v roce 1981 v americké Filadelfii divadlo Wilma Theater, které dnes patří k předním scénám ve městě. V roce 2010 uvedlo například americkou premiéru hry bývalého českého prezidenta Václava Havla Odcházení. Divadlo úzce spolupracuje mimo jiné s britským dramatikem českého původu Tomem Stoppardem. Vilčekovu cenu stejnojmenná nadace udílí každoročně imigrantům žijícím v USA za mimořádný přínos v oblasti umění a ve vědě. Název nese po svém zakladateli, americkém mikrobiologovi slovenského původu Jánu Vilčekovi, který mimo jiné vyvinul úspěšný lék na artritidu. Laureáti spolu s cenou získávají 100.000 dolarů (2,4 milionu Kč).

Sport

Tři asistenty bude mít trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač na Světovém poháru na začátku příští sezony v Torontu. Nový kouč bude spolupracovat s Jiřím Kalousem, Václavem Prospalem a Jaroslavem Špačkem. Generálním manažerem bude Martin Ručinský, jeho asistentem Milan Hnilička. V týmu bude i Jiří Fischer, který bude mít na starosti skauting.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo, ojediněle sněžení nebo déšť. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

04-02-2016