Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-02-2016

Unesení Češi jsou v péči lékařů, policie je chce vyslechnout

Pět unesených Čechů je po návratu z Libanonu stále pod dohledem lékařů. Policie pokračuje v prověřování případu jejich únosu. ČTK to sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Pět Čechů, kteří zmizeli před půl rokem v Libanonu, se do země vrátilo ve čtvrtek odpoledne. Český rozhlas uvedl, že někteří z Čechů mohou být podezřelí z toho, že si do Libanonu jeli pro peníze. Kriminalisté by proto mohli zjišťovat, jestli nešlo o korupci nebo jiný trestný čin.

HN: Agent Psík jel do Libanonu pro informace o únosu Čecha v Libyi

Příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík z pětice unesených Čechů jel do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) to uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). O roli agenta dosud jen spekulovala média, ani ředitel rozvědky Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit. Agent armádní rozvědky odcestoval loni do Libanonu ve skupině se dvěma novináři jindřichohradecké televize, advokátem a tlumočníkem. "Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější," řekl HN k úkolu Psíka Stropnický. Zmíněný kuchař byl unesen v Libyi loni v březnu, o jeho osudu se zatím neobjevily žádné zprávy.

Ředitel armádní rozvědky přitom ve čtvrtek roli Psíka novinářům odmítl upřesnit. "Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat," řekl jen. Ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nic bližšího neřekl, médiím pouze oznámil, že se musí důvod cesty pětice do Libanonu vyšetřit. Nabídka informací o Čechovi z Libye byla podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat údajně svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v Česku, o jeho vydání žádaly USA. Ve čtvrtek byl na základě rozhodnutí pražského soudu propuštěn z vazby, když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil Fajádovo vydání do USA. Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda souvisí s propuštěním pěti Čechů.

Opozice žádá Sněmovnu o projednání návratu Čechů z Libanonu

Opoziční strany chtějí na jednání Poslanecké sněmovny zařadit neveřejný bod, v němž by vláda vysvětlila okolnosti propuštění pěti Čechů v Libanonu. Na požadavku se shoduje ODS, TOP 09, Úsvit - Národní koalice, někteří komunisté i Starostové a nezávislí (STAN). Ti navíc chtějí, aby vláda znovu požádala Sněmovnu o důvěru. "STAN to vnímá jako selhání zpravodajských služeb, naprostý amatérismus a ztrátu důvěry jednoho z našich nejbližších spojenců - Spojených států amerických," uvedl STAN.

Do Česka přiletěla druhá skupina uprchlíků z Iráku

Na Letišti Václava Havla v Praze přistála druhá skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Jde o čtyři rodiny, které mají 17 členů. Mezi nimi je devět dětí. Do Česka by v příštích týdnech mělo přesídlit celkem 153 uprchlíků. V Česku se zatím zabydluje deset iráckých křesťanů, kteří do země přiletěli 24. ledna. Utečenci pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil takzvaný Islámský stát, před nímž uprchli. Na přesídlení uprchlíků se podílí Nadační fond Generace 21. Iráčané po příletu odjíždějí na Vysočinu, kde stráví přibližně dva až tři měsíce. Ve středisku v Okrouhlíku u Jihlavy se o ně starají sociální pracovníci a rovněž se tam učí česky.

Světoví politici přislíbili poskytnout na Sýrii miliardy dolarů

Válkou sužovaná Sýrie a okolní země by letos měly dostat pomoc ve výši nejméně šesti miliard dolarů (145 miliard Kč). Takové jsou alespoň podle britského premiéra Davida Camerona přísliby několika desítek zemí z dárcovské konference v Londýně. Podle generálního tajemník OSN Pan Ki-muna je to nejvyšší suma, která se mezinárodnímu společenství podařila za jediný den zajistit na řešení jedné humanitární krize. Dalších asi pět miliard dolarů přislíbily země podle agentury Reuters do příštích let. ČR letos poskytne nejméně 170 milionů korun.

Pokud se bude český rozpočet vyvíjet dobře, mohla by ale Praha podle premiéra Bohuslava Sobotky poskytnout více. Loni Česká republika slíbila 110 milionů korun a nakonec přispěla částkou 190 milionů korun. "Budeme podporovat zlepšování života v uprchlických táborech, budeme podporovat možnosti vzdělávání pro syrské uprchlíky, jejich děti a budeme také pokračovat v programu nové elity pro Sýrii, tak aby syrští studenti mohli získat vysokoškolské vzdělání v České republice," nastínil Sobotka, kam české peníze půjdou.

Vojenští zdravotníci odjeli do Slovinska pomáhat s migrací

Do Slovinska odjel dvanáctičlenný tým vojenských zdravotníků, kteří na místě budou pomáhat v rámci cvičení Bled 2016 s migrační krizí. Jde již o třetí rotaci příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví z Hradce Králové, jednotka by se měla zpět do ČR vrátit 4. března. Armádní zdravotnický tým pod velením Jiřího Mališe tvoří dva lékaři, pět zdravotních sester a záchranářů a pět příslušníků podpory.

Česko by mohlo až zdvojnásobit počty vojáků v misi EU v Mali

Česká republika by mohla až zdvojnásobit počty vojáků v misi EU v Mali. ČTK to řekl ministr obrany Martin Stropnický. Na okraj neformální schůzky se svými kolegy z dalších zemí Evropské unie se také zmínil o možnosti případného českého příspěvku do unijní operace ve Středoafrické republice. Celkem 39 českých vojáků v současnosti odpovídá především za ochranu velitelství malijské výcvikové mise Evropské unie (EUTM). Na severu země bude brzy v rámci mise OSN působit dalších 25 příslušníků 601. skupiny českých speciálních sil, část z nich už do Afriky odjela.

Veřejné finance budou podle odhadů ČNB v roce 2017 vyrovnané

Veřejné finance by měly být podle odhadů České národní banky (ČNB) v roce 2017 vyrovnané. Letos počítá ČNB s deficitem veřejných financí 0,5 procenta a za loňský rok s deficitem 1,3 procenta. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci. Předloni činil deficit veřejných financí 1,9 procenta, Evropská unie požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

Armáda předala střežení vrbětického areálu policistům

Armáda předala střežení areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde předloni vybuchly dva muniční sklady, policii a státnímu podniku Vojenské lesy a statky. ČTK to potvrdila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Vojáci zde působili od listopadu 2014. Vystřídalo se zde téměř 7000 příslušníků armády. "Na místě zůstane likvidační skupina, která bude mít na starost demontáž a průběžný odvoz materiálu, jako jsou stany, kabeláž, vytápění či panely," řekl ČTK Jan Šulc z oddělení komunikace generálního štábu armády. Z Vrbětic by měli odejít do 15. února. Z areálu ve Vrběticích odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem, poslední loni před Vánoci.

CVVM: Češi věří nejvíce prezidentu Zemanovi, předstihl Babiše

Z vrcholných českých politiků lidé nejvíce věřili v lednu prezidentu Miloši Zemanovi, který v žebříčku předstihl ministra financí Andreje Babiše (ANO). Polepšil si ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na třetím místě, jenž se dostal i před premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Důvěra v ministerského předsedu proti minulým údajům z loňského října o něco klesla. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky obdržela ČTK. Důvěra v prezidenta Zemana vzrostla ve srovnání s minulým průzkumem významně, konkrétně o deset procentních bodů. V lednu mu věřilo 56 procent respondentů. Babiš v lednu skončil za Zemanem s odstupem pěti procentních bodů. Stropnickému věřilo 45 procent obyvatel. Premiér Sobotka skončil v žebříčku na pátém místě s důvěrou 43 procent obyvatel, společně s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

Lidé na prezidentovi Miloši Zemanovi nejvíce oceňují, že je v kontaktu s občany a zná jejich problémy. V lednovém průzkumu za to hlavu státu kladně hodnotilo 70 procent lidí, zatímco loni jich bylo 53 procent. Lidé si také cení toho, jak hlava státu ovlivňuje vnitropolitický život nebo reprezentuje zemi v zahraničí. Prezident je vnímán veřejností výrazně pozitivněji než loni ve všech oblastech.

Norský soud by měl podání ČR k podpoře Michalákové dostat v úterý

Norský soud, který bude projednávat odvolání Evy Michalákové proti rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna, by měl písemné stanovisko Česka na podporu matky dostat v úterý. Doručí mu ho české velvyslanectví. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Výbor zastánců Evy Michalákové zvolený postup zklamal, podle nich šance matky na úspěch nezvýší. Zastánci matky žádali, aby se ČR zapojila do řízení jako vedlejší účastník a její zmocněnec přímo vystoupil v soudní síni. Soud se má konat od 24. do 26. února.

Snahu o zapojení Česka do norského soudního řízení schválila ve středu vláda. ČR využije takzvané písemné podání ve veřejném zájmu. Chce poukázat na Úmluvu OSN o právech dítěte, podle níž se adopce v cizině dá považovat za náhradní péči, pokud není možné se o dítě postarat v jeho vlasti. Další výhrada směřuje proti tomu, že se matka nemohla vídat se syny, i když o to stála.

V Benešově by mohlo být zařízení pro migranty, město je proti

V bývalých Pražských kasárnách v Benešově by mohlo vzniknout ubytovací zařízení pro migranty. Podle starosty Petra Hostka (ČSSD) má o někdejší armádní objekt zájem ministerstvo vnitra. Vedení Benešova s takovým využitím budovy v centru města nesouhlasí a s vnitrem o situaci jedná, řekl Hostek novinářům. Lidé ve městě už začali podepisovat protestní petici. Hostek by nepokládal za šťastné organizovat "lidová povstání", dokud se jednání s vnitrem neuzavřou. Pokud by ale město neuspělo, neměl by prý problém podílet se třeba na případné blokádě kasáren. Podle usnesení rady města i zastupitelů je umístění migrantů do budovy v centru města nevhodné. V bezprostřední blízkosti je mateřská, základní a střední škola a internát. Objekt by podle Hostka chtělo získat město a vybudovat v něm sociální a startovací bydlení.

Jihomoravská policie bude hledat běžence detektorem tlukotu srdce

Policie začne již brzy využívat na jihomoravských hranicích s Rakouskem technickou novinku pro pátrání po migrantech ukrytých v nákladových prostorech kamionů. Jde o přístroje na detekci tlukotu srdce. Dostanou je cizinečtí policisté kontrolující v Mikulově na Břeclavsku a také v Hatích u Znojma nákladní auta přijíždějící do ČR z Rakouska. Novinářům to řekl ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil. Z policejních statistik vyplývá, že přes tyto hranice přechází do ČR nejvíce migrantů. Loni jich policisté v regionu zadrželi 2060, což je desetinásobek počtu běženců zajištěných v kraji v roce 2014. Většinu z nich tvořili muži kolem 28 let z Blízkého východu.

Rockaway prý kupuje společnost Invia.cz za 1,9 miliardy Kč

Polský fond MCI Management se údajně dohodl na prodeji největšího internetového prodejce dovolených v Česku Invia.cz. Od Poláků jej kupuje investiční skupina Rockaway Capital za 325 milionů zlotých (1,9 miliardy Kč). S odvoláním na nejmenované zdroje to dnes podle agentury Reuters napsal polský deník Puls Biznesu. Transakce by podle něj měla být dokončena v tomto čtvrtletí. MCI se ke zprávě odmítla vyjádřit a společnost Rockaway ji zatím nekomentovala. Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, San Francisku a brazilském Sao Paulu. Největší internetový prodejce dovolených v Česku Invia.cz předloni zvýšil meziročně obrat o 34 procent na 3,4 miliardy korun. Cestovní agentura prodala 260.000 zájezdů.

Tranzit elektřiny přes přenosovou soustavu byl loni rekordní

Tranzit elektřiny přes českou přenosovou soustavu byl loni rekordní, meziročně vzrostl o 40 procent. ČTK o tom informovala společnost ČEPS, která soustavu provozuje. Nápory elektřiny hlavně z Německa Česko dlouhodobě trápí. ČEPS uvedl, že rostoucí tranzitní zatížení má negativní vliv nejen na bezpečnost provozu, ale i na ztráty v tuzemské soustavě. Souvisí také se snížením vývozu elektřiny, který meziročně klesl asi o čtvrtinu. "Jedná se o neplánované přetoky elektrické energie způsobené často vysokou výrobou větrných elektráren na severu Německa, která směřovala na jih a východ Evropy," uvedl předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský. Na nápory elektřiny z Německa upozorňuje ČEPS dlouhodobě. Například na přelomu let 2014 a 2015 musel především kvůli nim přijmout mimořádná opatření za více než 60 milionů korun.

České dráhy loni přepravily na 170 milionů cestujících

České dráhy loni přepravily 170 milionů cestujících. Ve srovnání s rokem 2014 jde o mírný pokles o téměř 400.000 pasažérů. Díky prodloužení průměrné ujeté vzdálenosti nicméně dopravci vzrostly tržby z jízdenek. Vyšší počet přepravených zaznamenala dálková a příměstská doprava, ztrácely naopak regionální vlaky. Na setkání s novináři to řekl předseda představenstva ČD Pavel Krtek. Počet cestujících ovlivnily podle něho zejména rozsáhlé výluky na železnici a migrační krize. Přesun lidí z menších sídel do metropolí je podle Krtka celoevropský jev, se kterým se setkávají i zahraniční železniční dopravci. V Česku jej dokazují rovněž rostoucí počty cestujících v příměstské dopravě a v rychlíkové dopravě mezi velkými městy.

Firma SEV Litovel bude vyrábět vertikálně stojící gramofony

Sériovou výrobu vertikálního gramofonu, který přehrává desky postavené kolmo k podložce, chce letos zřejmě jako první na světě zahájit společnost SEV Litovel. Sotva firma z Litovle na Olomoucku smontovala a na nedávném veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas představila několik prototypů unikátního gramofonu, tak už má objednávky na stovky těchto přístrojů. Nápad vyrábět vertikální gramofonové přístroje dostal majitel rakouské společnosti Audio Systems, pro kterou litovelský podnik gramofony vyvíjí a vyrábí.

Akutních respiračních infekcí přibylo o 10 pct., chřipek o 56 pct

Akutních respiračních onemocnění v Česku v pátém kalendářním týdnu přibylo o deset procent, chřipek o 56 procent. Celková nemocnost dosáhla 1446 na 100.000 obyvatel. Vzestup nemocnosti je ve všech věkových skupinách. Epidemie jsou lokální, hranici 1500 případů na 100.000 obyvatel překročilo šest krajů. ČTK to dnes řekl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. V celé republice je hlášeno 51 vážných průběhu chřipky, sedm pacientů zemřelo. Všichni pacienti s těžkým průběhem měli nějaké chronické onemocnění a vesměs nebyli proti chřipce očkováni. Věk pacientů se pohyboval od 35 do 85 let.

V Brně porodila žena s transplantovaným srdcem

V brněnské fakultní nemocnici Bohunice porodila žena s transplantovaným srdcem. Jde teprve o druhý případ v České republice. Matka i dcera jsou obě zdravé, lékaři ale těhotenství ženám po takové transplantaci nedoporučují. ČTK to řekl ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petr Němec. Jednatřicetileté ženě, která v pondělí porodila dceru, před 19 lety transplantovali srdce na základě vrozeného onemocnění srdečního svalu.

Prestižní Peroutkovu cenu dostali novináři Wollner a Dobrovský

Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 v pražském centru DOX dostali dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner a novinář, bývalý disident, politik a překladatel Luboš Dobrovský. Ocenění vyzdvihuje výrazné žurnalistické počiny a osobnosti. Dobrovský obdržel cenu rovněž za svou celoživotní novinářskou práci. Ve středu oslavil 84. narozeniny, cena je proto podle pořádajícího Sdružení Ferdinanda Peroutky vnímána i jako "malý dárek". Dobrovský se v roce 1989 stal mluvčím Občanského fóra, později nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí a poté byl byl ministrem obrany rozpadajícího se Československa. Působil i jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, pak na ministerstvu zahraničí a v letech 1996-2000 byl velvyslancem v Ruské federaci.

Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Wollner pracuje v České televizi od roku 1999. Před 12 lety opustil post redaktora zpravodajství a pomohl položit základy investigativní žurnalistice v pořadu Reportéři ČT. Ten dnes patří k nejsledovanějším formátům televizního zpravodajství a ročně nabídne kolem 150 reportáží. Před nástupem do ČT pracoval Wollner v Lidových novinách, týdeníku Respekt a spoluzakládal časopis Týden.

Aj Wej-wej své dílo zahalil do fólie, odkazuje tak k uprchlíkům

Své dílo Zvěrokruh, které odkazuje k čínské i evropské historii, představí dnes v Praze jeho autor, světově známý čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej. Den před vernisáží zvířecí hlavy vystavené u Veletržního paláce zahalil do termofólie, kterou dostávají uprchlíci zachránění z moře na své cestě do Evropy. Zřejmě tak učinil na protest proti oficiální české politice vůči migrantům. "Vím, že Češi jsou v opozici proti přijímání uprchlíků," řekl novinářům Aj Wej-wej. Překvapilo ho to a zmínil zodpovědnost, kterou by vůči sobě a světu lidé měli mít.

Do Prahy přijel Aj Wej-wej na dva dny na pozvání Národní galerie v Praze, která Zvěrokruh vystavuje před svou expozicí ve Veletržním paláci. Dvanáct zvířecích hlav v nadživotní velikosti vytvořil Aj Wej-wej podle plastik, které v 18. a 19. století zdobily císařský palác, podlehly ale nájezdu evropských vojáků při opiových válkách. Na rok 2017 počítá ředitel Fajt se vznikem nového Aj Wej-wejova díla přímo pro Národní galerii.

Cenu Homo Homini za boj za lidská práva získá 11 disidentů z Kuby

Cenu Homo Homini za prosazování lidských práv za loňský rok získá 11 kubánských disidentů, bývalých politických vězňů. Dostanou ji za svou neohroženost a morální důslednost. Rozhodli se i přes nátlak kubánského režimu neemigrovat a bojovat za svobodu ve své zemi. ČTK o tom informovala Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni. Tato organizace ocenění každoročně uděluje na začátku festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět. Letos ji předá 7. března. Organizace Člověk v tísni působí na Kubě od roku 1997. Začala tam podporovat disidenty a politické vězně. Se změnou poměrů na ostrově se nyní víc zaměřuje na podporu aktivit nezávislých občanských skupin a novinářů.

V květnu vyjdou dosud nepublikované deníky Ondřeje Sekory

Pod názvem deníky Ondřeje Sekory 1944-1945 vyjdou v květnu dosud nepublikované deníkové záznamy známého spisovatele a ilustrátora knih pro děti i dospělé. Jeden ze zakladatelů českého komiksu zachytil ve dvou denících dobu, kdy byl nucen na základě nacistických zákonů nastoupit na konci druhé světové války do pracovního tábora v Německu. ČTK o tom za vydavatelství Albatros Média informovala Veronika Sonnková. "Unikátní deníky nám pozůstalí rodinní příslušníci zpřístupnili až letos," uvedl k trýznivému i satirickému svědectví ze života v pracovním táboře programový ředitel Albatrosu Ondřej Müller.

Sekora byl za války perzekuován, protože jeho druhá manželka Ludmila byla židovského původu. Nejdříve musel v roce 1941 opustit redakci Lidových novin a na zbytek války ztratil stálé zaměstnání. Přečkával hlavně díky nakladateli Josefu Hokrovi, který mu vyplácel zálohy na budoucí reedice knih o Ferdovi Mravencovi. V letech 1944 a 1945 pak skončil v nacistických pracovních táborech Klein Stein a Osterode.

V USA začne kulturní projekt spojující New York a Prahu

Premiérou v brooklynském divadle Jack začne v sobotu v New Yorku celoroční projekt nazvaný Prague-New York Effects, který organizuje České centrum v největším americkém městě. Oznámilo to v Praze ústředí Českých center, propagačních středisek českého ministerstva zahraničí. V rámci první etapy projektu se v New Yorku představí česká zpěvačka Lenka Dusilová a z americké strany newyorská tanečnice a jazzová vokalistka Tendayi Kuumba, členka uskupení Urban Bush Women.

Národní park Šumava oslaví letos 25. výročí vzniku

Aktuálně natáčeným krátkým filmem nebo novou knihou si šumavský národní park letos připomíná 25. výročí svého založení. V polovině března se při této příležitosti setkají všichni jeho dosavadní ředitelé. "Z této akce mám velkou radost, protože to bude jedinečná možnost vidět diskutovat všechny, kteří Národní park Šumava ovlivňovali z té nejvyšší pozice," uvedl řekl Pavel Hubený, který je desátým ředitelem parku. Podle Ivana Žlábka, jenž ve funkci vydržel nejdéle - devět let, však mezi řediteli neexistovala vždy jen symbióza. To podle něj nepřispívalo ke kontinuitě parku.

Hlavním dnem pro veřejnost bude 16. červenec, kdy šumavský národní park připravuje v Rokytě na Klatovsku celodenní program pro návštěvníky. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jan Dvořák. Národní park Šumava, který vznikl 20. března 1991, má zvláštní režim ochrany životního prostředí. Se svou rozlohou více než 68.000 hektarů je největší ze čtyř národních parků.

Na mnoha místech v Česku o víkendu vyjdou masopustní průvody

Na mnoha místech v Česku o víkendu vyjdou masopustní průvody. Součástí veselic budou tradiční pokrmy i soutěže o nejlepší masku, klobásu, tlačenku či koblihu. Akce k připomínce masopustu pořádá velká část měst a obcí, tradičně jsou i ve skanzenech. Mnoho restaurací chystá na sobotu a neděli speciální menu, především vepřové hody. Z velkých českých měst se masopustní program chystá například v Plzni, Liberci, slezkoostravském hradě nebo Děčíně, kde zároveň mohou návštěvníci na tamním zámku soutěžit o nejlepší koblihu. Různé masopustní akce se chystají také v hlavním městě. Průvody masek vyjdou z Holešovic na Letnou, z Hradčan na Kampu nebo z Horních Počernic ke Chvalskému zámku.

Sport

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický bude kvůli zranění stehenního svalu mimo hru dva až tři měsíce. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil trenér Arsenalu Arséne Wenger. Výrazně je tak ohrožen i start pětatřicetiletého záložníka na červnovém mistrovství Evropy.

Tenistka Karolína Plíšková začne duelem proti světové trojce Simoně Halepové utkání obhájkyň titulu s Rumunskem v prvním kole Fed Cupu. Sobotní zápas začne v Kluži v poledne SEČ a po nich nastoupí česká jednička Petra Kvitová s Monikou Niculescuovou. Češky Fed Cupu v současnosti vládnou. Loni porazily ve finále v Praze Rusky 3:2 na zápasy, obhájily titul a soutěž vyhrály už počtvrté za posledních pět let. Rumunky jsou díky Halepové ve Světové skupinně poprvé po 24 letech.

Počasí

Polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, při nízké oblačnosti kolem 6 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.

05-02-2016