Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-02-2016

Před Pražským hradem se sešly stovky odpůrců islámu a migrace

Stovky lidí na několika místech Prahy protestovaly proti islámu, migraci, vládě a Evropské unii. Protiislámský protest se konal i v Brně stejně jako v dalších evropských městech. Současně se na jiných místech Prahy konala shromáždění, na nichž lidé dávali najevo odpor vůči xenofobii a podpořili solidaritu s uprchlíky. Policie musela stoupence obou táborů oddělovat, řešila několik potyček a konfliktů. Jednoho muže zadržela kvůli tomu, že během jedné z protiislámských demonstrací vystřelil do vzduchu z pistole na poplašné náboje. Další se podle policie dopustili přestupku.

Policie uzavřela kvůli demonstrantům prostor kolem úřadu vlády

Na demonstraci na podporu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se nedaleko úřadu vlády odpoledne sešlo 60 až 80 lidí. Další desítky se údajně nemohli akce zúčastnit, protože policie odřízla přístup před Strakovu akademii z Klárova kvůli možnému střetu s jinou skupinou demonstrantů, kteří protestovali proti imigrační politice kabinetu. Krátce před 18:00 organizátoři demonstraci ukončili. Při odchodu je doprovázela policie kvůli možným útokům extremistů.

"Přišli jsme podpořit premiéra v jeho politice, která je proti vlně populistické xenofobie. Také reagujeme na nenávistné demonstrace, které se dnes v Praze konají," uvedl jeden z organizátorů demonstrace nazvané Demonstrace Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu na podporu premiéra Bohuslava Sobotky Tomasz Peszynski.

Vláda projedná úmluvu o prevenci a potírání násilí na ženách

Vláda na své nejbližší schůzi projedná podpis úmluvy Rady Evropy, která se týká prevence a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Dokument mimo jiné zavádí definice souvisejících trestných činů, například nucených sňatků, mrzačení ženských pohlavních orgánů, násilného přerušení těhotenství či násilné sterilizace, a požaduje jejich kriminalizaci. Česko je jednou z posledních zemí EU, která zatím dohodu neratifikovala.

Začíná průzkum životní úrovně českých domácností. ČSÚ navštíví 11 tisíc rodin

Pracovníci Českého statistického úřadu začínají obcházet české domácnosti s dotazníkem o jejich životní úrovni. Ptát se budou například na bydlení, příjmy nebo vzdělání. Zajímat je bude také to, jestli se lidé nepropadají do chudoby. Od února do června navštíví celkem 11 tisíc rodin. Podle předsedkyně Českého statistického úřadu Ivy Ritschelové zůstává Česká republika stále mezi evropskými zeměmi místem, kde je nejnižší riziko chudoby. Ukazují to také předběžné výsledky šetření životních podmínek domácností za rok 2015.

Za propagaci vědy bude nová cena s odměnou, navrhuje Bělobrádek

Nejen vědci ale i novináři, učitelé, spisovatelé, podnikatelé nebo cestovatelé by mohli získat nové vědecké ocenění. To má udělovat vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) jako předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, vládě Bělobrádek navrhuje, aby vznikla zcela nová cena za propagaci a popularizaci výzkumu. Dostanou ji osobnosti, které předávají poznatky o vědeckých výsledcích veřejnosti. Cena předsedy RVVI má být spojena až s půlmilionovou odměnou a udělovala by se jedenkrát za rok.

V Tyrolsku zahynulo pod lavinou pět lyžařů, jsou zřejmě z Česka

Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku zasypala 17 lyžařů, kteří podle všeho pocházeli z České republiky, nejméně pět z nich neštěstí nepřežilo. V telefonickém rozhovoru s ČTK i na tiskové konferenci to řekla tyrolská policie, podle které je se stanovením národnosti nutné vyčkat na formální identifikaci. Také české ministerstvo zahraničí předpokládá, že oběti tragédie jsou s největší pravděpodobností Češi. Pokud se to potvrdí, bude to největší tragédie českých lyžařů v zahraničí za posledních více než pět let. Skialpinisté byli podle médií před hrozbou lavin osobně varováni.

Slovanská epopej bude od příštího roku v Japonsku a pak v Číně

Legendární cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se v prvním čtvrtletí příštího roku přesune na výstavu do Japonska a v polovině roku do Číny, kde bude k vidění do května roku 2018. V rozhovoru s ČTK to řekla předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplický Fuchsová (ANO). Z Číny by se pak obrazy mohly přemístit na výstavy v Jižní Koreji a v USA. Kdy se epopej vrátí do Česka, zatím není jasné.

Mistrovská kopie Ďáblovy bible je k vidění v Brně

Obří leporelo s dějinami českého národa, knižní kompot, přesýpací básně a jiné kuriozity jsou k vidění v brněnském Letohrádku Mitrovských na výstavě 100 podob knihy. Ústředním exponátem je mistrovská faksimile středověkého rukopisu Ďáblovy bible.

V Zábřehu si při běhu s kufrem připomněli slavného rodáka Welzla

V dobovém oblečení a s kufrem v ruce se na 40 nadšenců v Zábřehu zapojilo do tradičního recesistického klání Welzlův kufr. Odolávat museli zrádnému terénu i zlomyslným nástrahám pořadatelů. Během, který se letos konal potřinácté, si připomněli památku polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla. Podle organizátorů totiž právě spěchající lidé s kufrem v ruce připomínají podobu Welzla nejvíce.

Teplé počasí má podle meteorologů vydržet i v dalších týdnech

Teplé počasí z posledního lednového a prvního únorového týdne bude podle meteorologů dál pokračovat. Přechodně lze v příštích čtyřech týdnech očekávat ochlazení, ale teploty se udrží převážně nad dlouhodobým průměrem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Období do 6. března má být podle nich srážkově slabě nadprůměrné, přičemž úhrny srážek budou v jednotlivých týdnech kolísat mezi průměrnými a mírně nadprůměrnými hodnotami.

Na východě republiky bude v neděli foukat silný vítr

Meteorologové varují před silným větrem, který bude v neděli foukat na východě republiky. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti 70 až 90 kilometrů za hodinu, na horách 110 až 126 kilometrů za hodinu. Výstraha se týká Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav.

Sport

České tenistky hrají 1. kole Fed Cupu v Rumunsku po sobotních dvouhrách nerozhodně 1:1 na zápasy. V Kluži nejdříve Karolína Plíšková otočila zápas se Simonou Halepovou a světovou trojku porazila 6:7, 6:4 a 6:2. Ve druhé dvouhře ale jednička obhájkyň titulu Petra Kvitová nezvládla duel s Monicou Niculescuovou a prohrála 3:6, 4:6.

Počasí v neděli

Většinou polojasno až skoro jasno. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

06-02-2016