Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

09-02-2016

Možný únik informací z Bezpečnostní rady státu prošetří NBÚ

Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se bude zabývat Národní bezpečnostní úřad. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil ČTK mluvčí úřadu Radek Holý. K prošetření dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podnět Úřad vlády kvůli možným únikům v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátily loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali. Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

ODS chce odchod Stropnického, další strany vyšetřovací komisi

Občanská demokratická strana požaduje odchod ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kvůli úniku utajovaných informací týkajících se Čechů unesených v Libanonu. Podle TOP 09 vláda svým chováním v této kauze selhala v boji s terorismem a na dlouhá léta nenávratně ohrozila bezpečnost českých občanů. Opozice tak dnes vystupňovala svou kritiku vlády. "Vyzýváme už teď pana premiéra Sobotku, aby odvolal ministra obrany Martina Stropnického, protože byl to právě ministr obrany, který veřejně připustil to, že naši občané byli vyměněni za lidi, kteří jsou podezřelí z terorismu," prohlásil dnes šéf ODS Petr Fiala.

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska vláda chováním v kauze propuštění pětice Čechů na dlouhá léta nenávratně ohrozila bezpečnost dalších občanů. "Vláda nejenže jedná s teroristy, ale bohužel není schopná tuto skutečnost udržet v tajnosti," řekl Kalousek novinářům v Poslanecké sněmovně. Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek dnes uvedl, že informace týdeníku Respekt o výkupném, které údajně Česká republika zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu, není správná. Je to spekulace, řekl novinářům ve Sněmovně.

Opozice podle očekávání neprosadila žádost, aby Sněmovna na nynější schůzi projednala kauzu výměny Libanonce Alího Fajáda za pět zadržovaných Čechů. Požadovala, aby se dolní komora zabývala možnými úniky informací o tomto případu z Bezpečnostní rady státu. Představitelé koalice připustili pouze to, aby se záležitostí neveřejně zabývaly příslušné sněmovní výbory a komise.

Proud uprchlíků z Turecka nezastavíme úplně, uznal ministr Zaorálek

Příliv uprchlíků z Turecka se zřejmě nepovede úplně zastavit, většina z nich je totiž ochotná vydat se do Evropy téměř za každou cenu. Dnes to po jednání s představiteli turecké provincie Izmir prohlásil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéf české diplomacie se přesto domnívá, že je možné vytvořit v Turecku takové podmínky, které by běžence od riskantní cesty přes Egejské moře spíše odrazovaly. Pomoci by měl i příspěvek od české vlády ve výši deseti milionů korun. Zaorálek připustil, že podle informací, které mu sdělili starosta města Aziz Kocaoglu a guvernér provincie Mustafa Toprak, bere většina běženců Turecko pouze jako přestupní stanici na cestě do Evropy. "Ta představa, že by se podařilo vytvořit podmínky takové, aby tu zůstali, to pokládali za iluzorní. Nicméně můžeme zvýšit počet těch, kteří tu zůstanou," míní ministr.

Desetimilionový příspěvek, který na pomoc Turecku vyčlenila česká vláda, by se měl podle Zaorálka využít ve prospěch turecké pobřežní stráže nebo projektů humanitární pomoci. Turecká strana by se podle Zaorálka měla pokusit zajistit vzdělání pro děti uprchlíků a dostat běžence na pracovní trh. Ve čtyř a půl milionovém přístavu Izmir je registrováno přibližně 80.000 běženců, převážně ze Sýrie. Kromě Syřanů jsou mezi nimi i Afghánci nebo Iráčané. Starosta Kocaoglu řekl Zaorálkovi, že ve skutečnosti počet běženců sahá ke 120.000 lidí, podle některých odhadů se jich ve městě pohybuje až 200.000.

Policie odmítá Pelikánovu kritiku, přístup byl profesionální

Policie odmítla kritiku od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) za víkendová opatření při demonstracích v Praze. Podle policejního prezidia byl přístup policistů profesionální. Podezření na pochybení jednotlivců policie prošetří. Hodnocení celého bezpečnostního opatření na základě nepodložených a neprověřených podezření na pochybení jednotlivců ale prezidium považuje za exces. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí policejního prezidia ČR Jozef Bocán. Podle ministra Pelikána policie selhala, když v sobotu nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod levicových aktivistů mířících k Pražskému hradu. Proti velitelům zásahů by podle něj měla být vyvozena odpovědnost. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce nechat čas na prošetření policejní aktivity, odmítl "politické procesy".

Koalice se shodla na rychlejších pracovních vízech pro Ukrajince

Vládní koalice nalezla shodu na udělování rychlejších pracovních víz pro Ukrajince. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v minulosti kritizoval, že některé firmy čekají měsíce na udělení víz pro své pracovníky z Ukrajiny. Kvůli tomu nejsou schopny obsadit volná pracovní místa. Místopředseda lidovců Jan Bartošek uvedl, že koalice by chtěla, aby udělování víz bylo flexibilní, rychlé a současně, aby se pracovníci v případě, že přijdou o práci, vraceli zpět na Ukrajinu.

ČR loni získala z EU o 152 miliard Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 151,8 miliardy korun více, než do něj odvedla. Takzvaná čistá pozice je tak nejvyšší od vstupu Česka do EU v roce 2004. Informovalo o tom ministerstvo financí. Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR zaplatila do rozpočtu EU 429,2 miliardy korun a získala z něj 990,4 miliardy korun.

Poskytovatelům služeb loni stouply tržby o 2,6 procenta

Poskytovatelům služeb loni vzrostly tržby meziročně o 2,6 procenta. Je to nejrychlejší růst od roku 2008. Růstu nejvíce pomohli informační a komunikační činnosti, dařilo se také pozemní přepravě. Naopak skladům po předchozích třech letech růstu tržby klesly, nižší tržby měli i letečtí přepravci. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Lidé loni více utráceli také za ubytování a stravování. Tržby ubytovacích zařízení loni rostly každý měsíc a celkem stouply meziročně o 7,5 procenta. Nejvyšší meziroční růst zaznamenal filmový a hudební průmysl, který stoupl meziročně o 26,1 procenta.

Koalice se na snížení DPH u piva nebo potravin nedohodla

Představitelé koaličních stran se neshodli na přeřazení točeného piva nebo potravin do snížené desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). ČTK to sdělil předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Rada by se k tématu podle něj měla vrátit do konce února. Proti změnám v sazbách DPH se vyslovila KDU-ČSL. "Za KDU-ČSL mohu říci, že prosazujeme stabilitu daňového prostředí. Současně jsme zdůraznili, že snižovat DPH na pivu je krajně nešťastné, když vláda přijala strategii boje proti návykovým látkám," uvedl místopředseda strany Jan Bartošek.

ČR má v současnosti tři sazby DPH - základní sazbu 21 procent, sníženou sazbu 15 procent a druhou sníženou sazbu deset procent. ČSSD by chtěla do desetiprocentní sazby převést základní potraviny. Návrhům ČSSD se ministr financí Andrej Babiš (ANO) nebrání, ale až po zavedení elektronické evidence tržeb. Návrhy ČSSD by podle něj připravily státní pokladnu o více než čtyři miliardy korun. U piva a nealkoholických nápojů se odhady pohybují ve stovkách milionů korun. Ministr financí rovněž zopakoval, že snahou je do budoucna mít opět jen dvě sazby DPH.

České agrární saldo bylo loni nejmenší od vstupu do EU

Schodek zahraničního agrárního obchodu byl loni nejnižší od vstupu do EU a činil 18,4 miliardy korun. Češi vyvezli v roce 2015 potravinářské a zemědělské zboží za 201 miliard korun a dovezli za 219,4 miliardy Kč. Dovozy i vývozy se přitom dlouhodobě zvyšují. Velké rozdíly jsou stále u masa. Do ČR se ho loni dovezlo za 26 miliard korun, naopak vývoz byl v hodnotě 6,3 miliardy Kč. Maso má na dovozech 12procentní podíl. "Tento nepříznivý trend nejsme stále schopni změnit," řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Podle svazu je stále aktuální trend, že se z ČR vyváží hlavně laciné suroviny, naopak dováží se výrobky s vyšší přidanou hodnotou.

Při srážce vlaků v Bavorsku zahynulo devět lidí, mezi cestujícími Češi zřejmě nebyli

Nejméně devět mrtvých a 80 zraněných si vyžádala ranní čelní srážka vlaků v Bavorsku nedaleko Mnichova. Stav více než 50 lidí je vážný. Český generální konzulát v Mnichově ČTK sdělil, že nemá informace o tom, že ve vlacích cestovali Češi.

Koalice se neshoduje v otázce domácí vzdělávání na druhém stupni

Vládní koalice se neshoduje v otázce domácího vzdělávání na druhém stupni základních škol. Po jednání koaliční rady to novinářům řekl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák. Domácí vzdělávání na druhém stupni základních škol minulý týden získalo podporu sněmovního školského výboru. A to i přes nesouhlas ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), které se nelíbí jeho plošné zavedení.

V režimu pokusného ověřování se mohou děti na druhém stupni vzdělávat doma od září 2007. V aktuálním školním roce se počet škol, kde je to povolené, zvýšil ze šesti na 19. V tomto školním roce je do pilotního ověřování zapojeno 328 žáků. Pokud by bylo uzákoněno, mohlo by se uskutečňovat na všech asi 4000 základních škol v zemi. Na prvním stupni je domácí vzdělávání umožněno plošně od roku 2005.

Prezident na debatě se studenty předem odmítl dotazy z papíru

Prezident Miloš Zeman dnes na setkání se středoškoláky z Klatov předem odmítl připravené a na papíru sepsané dotazy. Ve Střední zemědělské a potravinářské škole se sešel s dvěma stovkami studentů tří středních škol. Po zkušenostech ze střední vinařské školy ve Valticích na Břeclavsku, kde mu koncem ledna studenti předčítali předem připravené a učitelkou rozdané otázky, dnes řekl, že poprvé v životě odmítne odpovědět na jakoukoliv otázku, kterou tazatel přečte z papíru. Ve Valticích si prý při pohledu na studenty s lístečky nejdřív myslel, že mají trému. Studenti ale mají podle Zemana dostatek sebevědomí a odvahy, aby dokázali klást provokativní, nepříjemné, ale vlastní otázky.

Špidla leží v IKEM, nemá prý infarkt, těší se dobrému zdraví

Šéf poradců předsedy vlády a bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD) leží v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Informaci deníku Blesk potvrdil ČTK přednosta kardiocentra IKEM profesor Jan Pirk. "Neleží na kardiochirurgii a nemá infarkt. Těší se dobrému zdraví," řekl ČTK Pirk ke spekulacím o tom, že Špidla prodělal infarkt. O možné srdeční slabosti expremiéra se ve Sněmovně bavili i někteří jeho straničtí kolegové. Úřad vlády uvedl, že Špidla je na nemocenské. Jiné informace prý není oprávněn poskytovat. Čtyřiašedesátiletý Špidla, mimo jiné náruživý vytrvalostní běžec, měl zdravotní problémy už v minulosti. V roce 2004 dokonce zkolaboval v Poslanecké sněmovně. Lékaři ho tehdy vyšetřili, žádné problémy se srdcem ale neobjevili. Kolaps podle odborníků tehdy způsobil stres z přepracování.

V Brně porodila žena v kómatu zdravého chlapečka

V brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět chlapečka císařským řezem v půli ledna. Žena se dostala do bezvědomí před čtyřmi měsíci při dopravní nehodě. Zákrok byl náročný a jeho výsledek nejistý. Porod pacientky v kómatu je ojedinělou událostí, řekla ČTK primářka II. anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice Dagmar Seidlová. "S podobným zákrokem jsme se zatím setkali v odborné literatuře. Něco takového se děje, a to myslím zcela bez nadsázky, tak jednou za deset let," řekla primářka. Třiatřicetiletá žena podle ní utrpěla při dopravní nehodě poranění mozku a krční páteře, z něhož se pomalu zotavuje.

Celníci našli v autě 14 tun nelegálního tabáku, škoda 31 mil. Kč

Ústečtí celníci ve středu objevili v jednom kontrolovaném kamionu přes 14 tun neznačeného tabáku, stát by tak na dani podle nich přišel o téměř 31 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý. Auto směřovalo z Itálie do Polska a podle dokladů mělo převážet chmel. Celníci a policisté auto zastavili kvůli rychlé jízdě. Policisté, kteří s celníky na případu spolupracovali, navíc zjistili, že nákladní auto je evidováno v mezinárodní policejní databázi jako kradené, respektive zpronevěřené.

České hotely a penziony loni ubytovaly o desetinu lidí více

V českých hotelech se loni ubytovalo o 10,2 procenta hostů více než v roce 2014. Také počet přenocování se meziročně zvýšil, a to o 9,6 procenta. Do hotelů, penzionů či kempů loni zamířilo více domácích i zahraničních hostů. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zahraničních návštěvníků přijelo do Česka v roce 2015 více než v roce předchozím. Výrazně však poklesl počet ruských turistů, a to o 37,4 procenta, a hostů z Ukrajiny, kterých bylo o 10,7 procenta méně.

Tento propad byl kompenzován vyšší návštěvností z jiných zemí. Němců se loni v Česku ubytovalo o 12,6 procenta více než v roce 2014 a počet ubytovaných Slováků narostl o 14,6 procenta. Skoro o 15 procent vzrostlo také množství návštěvníků ze Spojených států. Ještě výraznější byl nárůst počtu návštěvníků z asijských zemí. Čínských turistů se v Česku loni ubytovalo o 35,3 procenta více a podobně na to bylo i s hosty z Jižní Koreje, u kterých byl zaznamenán meziroční nárůst počtu cest o 31,8 procenta.

Partnerskou zemí letošního veletrhu Holiday World bude Čína

Partnerskou zemí letošního 25. ročník veletrhu cestovního ruchu Holiday World bude Čína. Celkem se bude prezentovat 652 vystavovatelů z řad domácích cestovních kanceláří, tuzemským regionů a zahraničních turistických centrál. Na veletrhu se představí 46 zemí. Uskuteční se 18. až 21. února na holešovickém výstavišti v Praze. Čínský stánek bude mít 180 metrů čtverečních a bude největším na veletrhu. Připraven je kulturní program, prezentace řady čínských cestovních kanceláří, tří tamních provincií či aerolinek Hainan Airlines.

Na Salimě se bude letos prezentovat 36 zemí, nově Kambodža

Na mezinárodních potravinářských veletrzích Salima se letos bude prezentovat 36 zemí, proti minulému ročníku o dvě více. Nové jsou Kambodža a Bulharsko. Celkově by mělo vystavovat 794 firem. Jubilejní 30. ročník akce se uskuteční od středy 17. února do soboty 20. února na brněnském výstavišti. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) doplnil, že ministerstvo bude na akci prezentovat novinky ohledně vinařského zákona či v označování potravin. Novinkou bude festival minipivovarů.

O Literu soutěží 347 knih, loňský vítěz má 10.000 prodaných kusů

Tuzemskou bestsellerovou hranici, tedy 10.000 prodaných výtisků, překonal loňský vítěz výročních cen Magnesia Litera, kniha Martina Reinera o básníkovi Ivanu Blatném. Do letošního ročníku je přihlášeno 347 knih, o dvě méně než loni. Nejpočetněji je s 80 tituly obeslána kategorie prózy. Kdo zvítězí v 15. ročníku soutěže, která chce propagovat kvalitní domácí i překladovou tvorbu, bude známo 5. dubna.

Mongolská komunita v Chebu oslavila příchod roku Ohnivé Opice

Mongolská komunita v Chebu dnes oslavila příchod nového lunárního roku ve znamená Ohnivé Opice. V klubu kulturního centra Svoboda se představili v tradičních oděvech a zasedli ke slavnostní tabuli. Návštěvníkům z řad veřejnosti předvedli hudební a taneční vystoupení. Povinností všech Mongolů je vzdát v novém roce úctu starším lidem, slavnost má ale také připomenout zvyky mladé generaci narozené v Česku, řekl ČTK Sanchir Gansum. V Chebu má mongolská komunita asi stovku členů. Často jsou to celé rodiny s již dospělými dětmi, které se v Česku narodily. Na oslavy příchodu nového roku dorazili také Mongolové z okolních měst, například z Aše.

V Praze na čtyři dny představí nejdražší vydraženou minci

Národní pokladnice spolu s Národním muzeem představuje ode dneška do 12. února v jeho nové budově v Praze unikátní minci Flowing Hair Liberty Dollar. Jedinečná stříbrná mince z roku 1794 v hodnotě přesahující deset milionů dolarů (zhruba 247 milionů korun) je nejdražší mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích. Mince je vystavena spolu s kopií Deklarace nezávislosti USA z roku 1776. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Mince Flowing Hair Liberty Dollar se do Evropy dostala vůbec poprvé. Její představení je součástí turné, během něhož bude mince po Praze vystavena i ve Varšavě, Tallinu, Helsinkách, Stockholmu, Osĺu, Dublinu a v Londýně.

Odhaduje se, že do dnešní doby se zachovalo přibližně jen 120 mincí, nalezeno ovšem bylo pouhých deset kusů. Vzhledem k problémům při jejich výrobě v roce 1794 bylo nalezení exempláře vyraženého bez závad do dnešní doby téměř nemožné. Z toho také vyplývá cena, které tato mince dosáhla.

V Praze dnes zahájí výstavu artefaktů z Titaniku

Na výstavišti v Praze-Letňanech dnes zahájí výstavu, která nabídne originální artefakty z potopené lodi a rekonstruovaný interiér parníku Titanic. Na pražské části putovní světové výstavy bude i část věnovaná českým pasažérům. Expozice mapující historii nejslavnější lodě světa bude na ploše více než 3500 metrů čtverečních a potrvá do konce června. Návštěvníci budou moci nahlédnout do věrných rekonstrukcí kajut, jídelního oddílu, chodeb, můstku a dalších částí parníku. Na zájemce čeká více než 200 exponátů vylovených přímo z vraku Titaniku. Výstavu už vidělo po celém světě více než deset milionů návštěvníků. Je postavena na konkrétních příbězích a osudech pasažérů.

Olomoučtí biologové si dovezli z expedice největšího brouka světa

Olomoučtí biologové společně s kolegy z Ostravské univerzity přivezli ze své expedice v Amazonii živého největšího brouka světa, titána obrovského. Samec je dlouhý přes 15 centimetrů a váží 35 gramů. Podle vědců je možnost spatřit takového živého brouka naprosto výjimečná, exemplář se zřejmě nevyskytuje ani ve sbírkách tuzemských muzeí. Odborníci jej chytili v deštných pralesích ve Francouzské Guyaně, v těchto dnech jej zkoumají na půdě olomoucké přírodovědecké fakulty. ČTK to řekla mluvčí fakulty Martina Šaradínová.

Odborníci museli při odchytu použít silný zdroj světla a na lov vyrážet vždy až po půlnoci. Tmavě hnědý brouk s dlouhými tykadly je totiž aktivní jen pozdě v noci. Ke světlu přilétá neslyšně pouze na zhruba deset až 15 metrů a pak doslova spadne na zem. V ten okamžik jej musí entomolog na zemi najít a pohotově odchytit, než se opět ztratí v pralesní tmě. Světlem lze přilákat pouze samečky, samičky aktivně patrně vůbec nelétají.

Počasí

V Čechách oblačno, přechodně až polojasno. Na Moravě a ve Slezsku zataženo až oblačno s deštěm, postupně nad 400 m se sněžením. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na východě během dne ochlazování, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

09-02-2016