Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

27-02-2016

Zeman se Sobotkou probral plnění vládního programu

Zhruba pět hodin jednali v Lánech prezident Miloš Zeman a jeho poradci s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o dosavadní činnosti a dalších plánech koaliční vlády. Zásadní rozpory podle Sobotky oba politici nemají. Migrační krize, ohledně níž mají odlišné názory, se podle něho v debatě dotkli spíše okrajově. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se diskutovalo o dvou okruzích, o domácí a o zahraniční politice. "Musím říci, že jsme nenašli nějaká témata z hlediska plnění vládního programu, kde by byly nějaké zásadní nebo velké rozpory," řekl po jednání novinářům Sobotka. Problém vidí spíše v tom, aby vláda stihla záměry dotáhnout legislativně do konce. Ne vše je připraveno, podotkl Sobotka a zmínil zákon o sociálním bydlení a napravení odměňování ve zdravotnictví. Značná část dalších slibovaných zákonů již ale v parlamentu je.

V Súdanu soudí Čecha kvůli natáčení filmu o podpoře křesťanů

Dvaapadesátiletý Čech Petr Jašek je od začátku prosince v súdánském vězení kvůli tomu, že v této přísně islámské zemi natáčel svědectví o pronásledování křesťanů. Nyní ho čeká soud, který by mohl začít už do konce března, napsala dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). V zemi, kde jsou v zákonech zaneseny prvky tradičního islámského práva šaría, mu podle listu zřejmě hrozí přísný trest.

Klíčovým důkazem proti Jaškovi je videonahrávka, kterou během svého pobytu ve východoafrickém Súdánu pořídil. Na ní popálený muž popisuje, jak přišel ke svému zranění. Podle Jaška to bylo při násilnostech muslimů proti křesťanům, uvedla Mladá fronta Dnes. Jenže muž z videa svou výpověď před súdánskými úřady popřel. Uvedl, že Čech jeho slova vytrhl z kontextu a zranění si prý přivodil při nehodě. Čeští diplomaté, kteří se marně snažili vyjednat Jaškovo propuštění, si nejsou jisti, jaký trest mu hrozí. Ministerstvo zahraničí případ nekomentuje z obavy, že by mohlo narušit soud v Chartúmu. "Mohu pouze uvést, že v Súdánu řešíme konzulární případ, to je vše," řekla MfD mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Do ulic americké metropole vyjely české tramvaje

Do ulic americké metropole se dnes po více než půlstoletí vrátí tramvaje a na první, zatím jen čtyři kilometry dlouhou trať vyjedou soupravy dodané českou firmou Inekon Group. Provoz slavnostně zahájí starostka Muriel Bowserová v 10:00 místního času (v 16:00 SEČ), uvedla stanice NBC. Návrat tramvají do Washingtonu má ale i řadu kritiků - ti mimo jiné upozorňují na vysoké náklady, několikaleté zpoždění zahájení provozu i na to, že v současné trase budou tramvaje jen málo vytížené. Ve Washingtonu budou jezdit tramvaje typu Inekon 12-Trio, které v ČR jezdí i v Ostravě a v Olomouci. Stejné tramvaje dodal Inekon i pro další americká města Seattle a Portland, chystá se i na dodávku do Detroitu.

Scénograf Kurel jako první Čech získal francouzskou filmovou cenu César

Francouzskou filmovou cenu César v kategorii nejlepší výprava dnes získal český filmový architekt Martin Kurel za svůj podíl na filmu Marguerite. Kurel po předávání cen ČTK řekl, že mu jen pomalu dochází, že je první Čech, který dostal Césara. "Je dobře, že to je ocenění českých tvůrců. Je tak vidět, že není potřeba, aby se francouzští režiséři obklopovali při natáčení v České republice svými týmy, ale že tu je adekvátní kvalita filmařů pro zahraniční režiséry," řekl Kurel. Pětapadesátiletý absolvent scénografie na pražské DAMU se dlouhodobě věnuje filmu a televizi. Koproducentem Marguerite je česká společnost Sirena Film. Pro ni jde o další mezinárodní ocenění - v roce 2012 se podílela na úspěšném dánském koprodukčním snímku Královská aféra, který kromě zisku dvou Stříbrných medvědů na Berlinale byl také nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Česko musí být solidární s dalšími zeměmi EU při řešení uprchlické krize, prohlásil rakouský ministr obrany

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil kritizoval Českou republiku, Slovensko a Maďarsko za jejich postoj k migrační krizi, a to zejména s odkazem na chybějící solidaritu s ostatními zeměmi Evropské unie. V rozhovoru, který dnes zveřejnil německý zpravodajský server Spiegel Online, Doskozil řekl, že je neakceptovatelné, aby se země, které dostávají z unie tolik finančních prostředků v případě krize odmítaly podílet na společném řešení. "Už nelze dále tolerovat, aby se čistí příjemci finančních prostředků z EU ... země, jimž se vyplatilo tolik peněz, v případě jakéhokoli problému obrátily zády a řekly: Ne. U jejich obyvatel to možná má ohlas, neslučuje se to ale s myšlenkou solidarity v EU," řekl ministr na dotaz, co v souvislosti s přílivem běženců říká postoji zemí sousedících s Rakouskem.

V Praze se konal pochod za práva uprchlíků

Přibližně padesátka lidí se dnes zúčastnila Evropského pochodu za práva uprchlíků. Podle účastníků akce se Evropa nesmí uprchlíkům uzavírat a je nutné zastavit obchody pašeráků lidí. Pochod začal na pražském Staroměstském náměstí, odkud se účastníci vydali na Kampu, kde vypustili na Vltavu symbolické lodičky. Mezinárodní akce se účastní asi stovka měst z 23 zemí světa včetně Kanady či USA. "Měli jsme dojem, že je třeba vystoupit i v Praze. Do Evropy přišlo na milion uprchlíků a mnoho jich je nezvěstných. Chceme proto vyzvat vládu i Evropskou komisi, aby bylo s každým zacházeno jako s člověkem," řekla organizátorka Kristýna Boháčová ze studentského hnutí Solidarita. Podle účastníků však nesmí převládnout nacionalistická řešení, která někteří politici prosazují, a Evropa rovněž nesmí zavírat své hranice. "Jedna z evropských hodnot je právo na azyl," řekl jeden z účastníků.

Organizace Spiralis podporuje aktivitu žen ve veřejném prostoru

Podpořit ženy ve veřejně prospěšných aktivitách se rozhodla organizace Spiralis s projektem nazvaným Spektrum rozvoje žen. Do projektu, jehož cílem je vybavit ženy znalostmi, inspirací a odvahou se více angažovat ve veřejném životě, se doposud zapojilo téměř 220 žen a mužů. Jednou z nejúspěšnějších akcí projektu byla konference Ženy ženou, muži můžou. Cílem konference bylo inspirovat ženy k větší aktivitě ve veřejném prostoru. Své životní příběhy formou krátkých prezentací představily občansky aktivní ženy jako Blažena Hušková – autorka a realizátorka projektů na pomezí ochrany přírody a krajiny a rozvoje zejména venkovských oblastí, Silvie Pýchová – spoluautorka kampaně Česko mluví o vzdělávání a Města vzdělávání.

Snowboardistka Ledecká vyhrála závod Světového poháru

Snowboardistka Ester Ledecká vyhrála i závěrečný třetí paralelní obří slalom v této sezoně Světového poháru a poprvé získala malý křišťálový glóbus. V tureckém Kayseri dnes porazila ve finále o čtyři sekundy Rakušanku Sabine Schöffmannovou.

Meteorologové očekávají vydatný déšť a sníh

Počasí v ČR ale bude na začátku příštího týdne ovlivňovat studený vzduch od severu. Už od pondělí očekávají meteorologové vydatný a místy i trvalejší déšť, na severozápadě a severu území v polohách nad 1000 metrů sněžení. "Postupně bude déšť od západu ve všech polohách přecházet ve srážky smíšené nebo sněhové a na většině území se bude vytvářet nová sněhová pokrývka. Sníh bude mokrý a těžký, a proto může docházet k lámání větví a stromů i komplikacím v dopravě," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

27-02-2016