Denní souhrn zpráv

Bohuslav Sobotka: Řešení migrace musí zahrnout západní Balkán, pomoc Řecku

Evropské řešení migrace musí zahrnout regulaci toku běženců na západním Balkánu, včetně hranic mezi Makedonií a Řeckem, řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mandát pro jednání Evropské rady, který s tím počítá, dnes ministerskému předsedovi vláda schválila. Prosazení takzvaného plánu B, který chce migrační proud omezit právě na západním Balkánu, ale může být složité. Například Německo stále trvá na naplňování dohod EU s Tureckem. Tomu, že se už nyní země západního Balkánu rozhodly regulovat migraci, se podle Sobotky nelze divit. Jejich postup vnímá jako logickou a pochopitelnou reakci na krok Rakouska, které oznámilo limity pro přijímání uprchlíků. Řecku by podle něj ostatní země osmadvacítky měly pomoci finančně, humanitárně, organizačně a lidsky. Atény podle ministerského předsedy musí dostat podporu například při zajištění ubytování pro uprchlíky.

Ministr Zaorálek se sešel v Barmě s nositelkou Nobelovy ceny Su Ťij

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se dnes v Barmě sešel s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, jejíž doposud opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) vyhrála listopadové volby a získala většinu v barmském parlamentu. Su Ťij vyjádřila naději, že barmská armáda bude respektovat novou demokratickou realitu, napsal Zaorálek na twitteru. Do roku 2011 vládla v Barmě vojenská junta, která opoziční vůdkyni Su Ťij držela 15 let v domácím vězení. K demokratizačnímu procesu v Barmě přispěla i Česká republika; byl to bývalý prezident Václav Havel, který Su Ťij v roce 1991 navrhl na Nobelovu cenu za mír.

Analytici: Návrat euzóny do deflace vyvolá tlak na posílení koruny

Nečekaný únorový návrat eurozóny do deflace vyvolá tlak na posilování koruny, shodli se dnes ekonomové oslovení ČTK. Česká národní banka tak zřejmě bude muset zvýšit intervence, kterými brání posílení české měny pod 27 korun za euro, nebo začít uvažovat o zavedení záporných úrokových sazeb, soudí analytici. Spotřebitelské ceny v eurozóně se meziročně snížily o 0,2 procenta po růstu o 0,3 procenta v lednu.

Vláda nechá prověřit možnost výstavby čtyř nových přehrad

Vláda nechá prověřit možnost vybudování čtyř nových přehrad pro případ dlouhých období sucha, a to v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Příslušné orgány dostaly dnes od kabinetu za úkol prověřit, zda jsou záměry uskutečnitelné. Podle předlohy z dílny ministerstva zemědělství je nezbytné začít s přípravou už nyní, protože v ČR od prvního záměru k postavení přehrady obvykle uplyne 20 let. Přehrady by měly pomoci se zásobováním vodou v době sucha.

Pěčínská nádrž by stála na Zdobnici v území Rychnova nad Kněžnou. O stavbě se podle materiálu uvažovalo již v roce 1902. Vlachovická přehrada by mohla stát na Vláře, kde by pomáhala se zásobováním pitnou vodou i pro Zlínsko a Uherskohradišťsko. Lokalita zasahuje do pěti lokálních biokoridorů a tří lokálních biocenter s výskytem některých ohrožených druhů. Další dvě přehrady na Rakovnickém a Kolešovickém potoce jsou menší. Měly by pomáhat ke zlepšování průtoků při suchu a posílit tamní podzemní vody. Voda by v nich také mohla pomoci zemědělcům se závlahou. V ČR je nyní 65 lokalit, tzv. hájených míst, kde by se potenciálně mohly přehrady vytvořit. Všechna nejaktuálnější čtyři místa jsou minimálně zastavěná.

Premiér Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe

Zájmem České republiky je udržení splavnosti Labe, které je důležitou alternativou dopravy. Po zasedání vlády to dnes novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl to v souvislosti s informací, že Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva. Důvodem je, že vláda nezařadila na seznam evropsky chráněných území lokality údolí Labe u Hřenska a Louky u Přelouče, což Brusel několik let po ČR požaduje. Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes o postoji komise informoval vládu. Proti zařazení obou oblastí mezi chráněná území stojí právě dopravní zájmy. Pod Děčínem se již více než 20 let plánuje stavba jezu a u Přelouče má vzniknout umělé koryto, aby zlepšilo splavnost řeky velkými loděmi.

Ministři mají výhrady k materiálu o mýtném, vrátí se k němu za týden

Vláda přerušila jednání o návrhu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), ve kterém jeho resort navrhuje prodloužení smlouvy na provoz mýtného se společností Kapsch. K materiálu se kabinet vrátí na jednání příští týden, dnes měli jeho členové výhrady k navrhovanému usnesení, napsal ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer. Zadání zakázky současnému provozovateli systému bez výběrového řízení považuje ministerstvo za krizovou a v současné situaci jedinou možnou variantu. Pokud nevyjde, nebude patrně možné od začátku příštího roku vybírat mýtné, uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.

Zadání bez soutěže chce zdůvodnit ministr technickými problémy, konkrétně chybějící dohodou s Kapschem na spolupráci při předání systému novému provozovateli. O dojednání této dohody se stát snažil od loňského dubna, nyní ale přiznal, že podmínky rakouské společnosti splnit nemůže. Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za devět let provozu se na mýtném vybralo více než 67 miliard korun.

Kabinet znovu odložil rozhodnutí o tendru na leteckou záchranku

Vláda projedná tendr na provoz letecké záchranné služby až příští týden, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Za již několikátým odkladem bodu je zřejmě neúčast ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který čerpá podle svého úřadu plánovanou dovolenou v souvislosti s jarními prázdninami dětí. Materiál se už odkládal kvůli ceně i plánům převést službu alespoň částečně ze soukromníků na stát. Předsednictvo vlády se podle Němečkova čtvrtečního vyjádření pro ČTK shodlo, že tendr na provoz letecké záchranné služby se nakonec vypíše na šest základen z deseti. Armáda a policie, které nyní zajišťují po jedné základně, by si tak přibraly každá jednu další.

Předsedkyně ERÚ Vitásková zůstane ve funkci i po 1. březnu

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková zůstane ve funkci i po 1. březnu. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády, která vzala na vědomí stanovisko Legislativní rady vlády ohledně právního postavení předsedy a místopředsedy ERÚ. Legislativní rada se minulý týden shodla, že na Vitáskovou se nevztahuje služební zákon. Ministerstvo vnitra tvrdilo, že Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a minulé pondělí byla nepravomocně odsouzena. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oponovalo, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku. Rada i vláda nakonec daly za pravdu ministerstvu průmyslu.

Čeští notáři nesouhlasí se zpřístupněním své profese cizincům

Čeští notáři odmítají názor Evropské komise, podle nějž by Česko mělo výkon jejich profese zpřístupnit i cizím státním příslušníkům. Tajemník Notářské komory ČR Jaroslav Šustr na dotaz ČTK zdůraznil, že činnost notáře v Česku je bezprostředně spjata s výkonem veřejné moci. Například v dědickém řízení má notář postavení soudce, upozornil. Evropská komise minulý týden v tiskové zprávě uvedla, že se kvůli problematice českých notářů obrátí na Evropský soudní dvůr. To, že Česko umožňuje vykonávat práci notáře jen vlastním občanům, je totiž podle ní v rozporu s pravidly o svobodě usazování. ČR dlouhodobě argumentuje tím, že její notáři mají výjimku, protože jejich činnost je spjata s výkonem veřejné moci. Komise je ale přesvědčena o tom, že jejich práce se nijak významně neliší od činností, které už soudní dvůr ohledně jiných států posuzoval a u nichž rozhodl, že podmínka státní příslušnosti v souladu s unijním právem není.

V termínu podalo kontrolní hlášení zhruba 84 procent plátců DPH

Finanční správa evidovala k 25. únoru 245.000 odevzdaných kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Celkem mělo do tohoto data odevzdat kontrolní hlášení 290.000 plátců daně. Čtyři procenta z odevzdaných hlášení byla chybná. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Podle šéfa Finanční správy Martina Janečka zavedení kontrolního hlášení letos zvýší příjmy z DPH minimálně o deset miliard korun. Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

NKÚ: Ministerstvo průmyslu má IT systémy za 345 mil, část nevyužívá

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mělo k loňskému březnu 112 informačních systémů za 345 milionů korun, ačkoli některé nevyužívá. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jejíž výsledky dnes úřad zveřejnil. Tendry na IT si nechávalo ministerstvo zpracovat externě za značně rozdílné ceny. NKÚ prověřoval využití peněz na IT v letech 2010 až 2014, kdy MPO vedli postupně Vladimír Tošovský (za ČSSD), Martin Kocourek a Martin Kuba (oba ODS), Jiří Cienciala (nestraník) a Jan Mládek (ČSSD). Ministerstvo podle kontrolorů například zaplatilo sedm milionů korun za dva informační systémy, které nikdo nevyužívá. Jedním z nich je systém NECHELA pro obchod s nespotřebovanými chemikáliemi. "Od jeho vzniku v roce 2010 se v něm zobchodovaly chemikálie jen za 13.000 korun, přičemž samotný systém vyšel na 5,3 milionu korun. Od roku 2012 se s pomocí tohoto systému neuzavřel žádný obchod," sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Podle mluvčího MPO Františka Kotrby se nedalo předvídat odkládání zákona potřebného pro jeden z nevyužitých systémů. Další z nich svou funkci plní, uvedl v reakci na zjištění NKÚ.

Temelín bude testovat jaderné palivo společnost Westinghouse

ČEZ bude v Jaderné elektrárně Temelín (JETE) testovat nové palivo společnosti Westinghouse Electric Company. Chce tak zvýšit bezpečnost dodávek prostřednictvím různých zdrojů jaderného paliva. Dosud Temelín využívá palivo z Ruska. Westinghouse Electric Company dodá ČEZ pro Temelín šest testovacích palivových souborů. ČTK to sdělil ředitel komunikace společnosti Westinghouse Europe, Middle East & Africa, Hans Korteweg. Podle smlouvy, uzavřené konkrétně mezi ČEZ a Westinghouse Electric Sweden AB, budou testovací soubory vyrobeny v závodě Westinghouse ve švédském Västerås.

Šéf ÚOOZ odmítl tvrzení, že útvar zanedbal metanolovou kauzu

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta dnes odmítl, že by jeho detektivové zanedbali takzvanou metanolovou kauzu, při níž přišlo o život 48 lidí. V prohlášení na webu tak reagoval na videonahrávku, kterou před svou sebevraždou pořídil někdejší člen ÚOOZ Stanislav Švábenský a o níž se objevily zprávy v médiích. Bývalý elitní policista Švábenský spáchal sebevraždu loni v létě poté, co ho soudy pravomocně potrestaly šestiletým vězením za korupci. Podle verdiktu přijal 450.000 korun a nové auto za vynášení informací ze spisu. Svou vinu odmítal, trest považoval za mstu. Lidové noviny uvedly, že v šestihodinovém videozáznamu popsal poměry v brněnské a zlínské expozituře ÚOOZ a poukázal na těsné vztahy policistů s podsvětím. Mimo jiné prý řekl, že už nemá sílu ani prostředky bojovat proti policejní a justiční mafii.

Šlachta uvedl, že Švábenský přinesl v únoru 2010 informaci, která upozorňovala na možné daňové úniky a padělání kolků na lihoviny. Věc prý již v té době ÚOOZ šetřil a neměla žádnou souvislost s pozdější kauzou Metyl, která se váže k roku 2012. První případ se totiž týkal černého obchodu s lihem a možných utajených skladů nezdaněného lihu, tedy nikoliv pančování lihu metanolem, kvůli němuž zemřela téměř padesátka lidí a řada dalších přišla o zdraví.

Úprava pravidel pro národní parky má Šumavu více otevřít turistům

Plánovaná úprava pravidel národních parků by mohla na Šumavě otevřít pro turisty některá doposud nepřístupná místa. Týkalo by se to hlavně lokalit první zóny. Lidé by se tak mohli poprvé podívat například na některé úseky kolem řeky Křemelné, na území mezi Horskou Kvildou a Kašperskými Horami nebo do části Mezilesních slatí. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Volnější režim v národních parcích by dovolovala novela zákona z roku 1992. "Ta první zóny rozdělí na klidová území, kde je opravdu co chránit. Ale pak existují i první zóny, kam se zatím vstupovat nesmí, i když tam člověk nikoho a nic neruší," uvedl Brabec. Novelu zákona musí ještě schválit Parlament. Brabec uvedl, že v Poslanecké sněmovně tento návrh už vyvolal bouřlivou debatu.

Samosprávy: Ministerstvo zvýší poplatky za vodu a odpad až o 6000 Kč ročně

Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až 6000 korun ročně navíc. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale podle své mluvčí Petry Roubíčkové s výpočty nesouhlasí.Je to na hranici sociální únosnosti, řekl dnes novinářům předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Podle něj návrhy směřují nad rámec evropských směrnic a zvýšení poplatku za skládkování odpadu pak nahrává velkým spalovnám. Podle Polčáka v materiálech ministerstva chybí analýzy, zda takovéto zvýšení bude pro obyvatelstvo únosné. Ministerstvo ale tvrdí, že dopady zvýšení poplatků za odpad sociálně únosné jsou a pohybují se ročně do 50 korun na občana. Sdružení kvůli tomu vyzvalo ministerstvo, aby své záměry přehodnotilo. Opak by podle něj znamenal růst chudoby zejména ve venkovských oblastech.

První pacient v ČR dostal náhradu menisku, která se vhojí do těla

První český pacient dostal místo poškozeného menisku v koleni umělohmotnou náhradu z polykarbonátu, která se časem vhojí do těla a zamezí dalšímu poškozování kloubní chrupavky. Operaci provedli lékaři kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol ve spolupráci s belgickým specialistou profesorem Rene Verdonkem. ČTK to sdělil přednosta kliniky Tomáš Trč. Nový postup, kdy se využívají inovativní materiály v rámci tzv. tkáňové regenarace, chtějí motolští lékaři využít u pacientů s nezhojitelným roztržením menisku nebo při ztrátách meniskové tkáně. Zabrání se tím také rozvoji artrózy, čímž se pacient vyhne daleko více zatěžujícím operacím.

Hrad křeslo Masaryka nevydražil, byl ochoten dát až čtvrt milionu

Pražský hrad křeslo z prezidentské pracovny Tomáše Garrigua Masaryka nezískal. Jeho dva vyslaní zástupci byli připraveni za křeslo zaplatit do 260.000 korun. ČTK to dnes řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na nedělní aukci bylo křeslo vydraženo za 1,1 milionu korun, jeho příští majitel není znám. Tři stejná křesla navrhl ve 20. letech 20. století pro Masarykovu pracovnu slovinský architekt Josip Plečnik, který byl povolán k rekonstrukci Pražského hradu. V 70. letech minulého století, když se rozprodával nábytek z Hradu, odkoupil dvě z nich podnik Klenoty Praha. Třetí bylo až do nedávné doby nezvěstné. Na nedělní aukci bylo draženo společně se stolem z Hradu z 19. století, ten si kupce nenašel. Vyvolávací cena křesla byla 150.000 korun. Ovčáček poznamenal, že Hrad v minulosti odkoupil dvě zbylá křesla. Ta jsou v současné době umístěna v Masarykově knihovně na Pražském hradě. Místo třetího má Hrad kopii.

Aviatická pouť předvede scénu z přepadení Sovětského svazu

Tématem letošního 26. ročníku Aviatické pouti v Pardubicích bude mimo jiné 75. výročí od operace Barbarossa, při níž Němci přepadli 22. června 1941 Sovětský svaz. V programu se objeví letouny z tohoto období, které předvedou i komponované scény. Na sovětské straně to byly zvláště stíhací stroje konstruktéra Alexandra Jakovleva, informoval ČTK člen organizačního štábu akce Jan Rudzinskyj. Organizátoři připravují také například scénu z bitvy v Pacifiku nebo z první světové války. Aviatická pouť, která se uskuteční 28. a 29. května na letišti v Pardubicích, nabídne i současná letadla, například při vystoupení vzdušných sil Armády ČR a Centra leteckého výcviku Pardubice nebo během akrobatických vystoupení.

Film Obecná škola propojí v jeden den české komunity ve světě

Film režiséra Jana Svěráka Obecná škola z roku 1991 propojí v jeden den české komunity po celém světě. Jeho digitálně restaurovanou verzi uvidí 28. března zájemci na Aljašce i na Bali. Obnovené uvedení filmu tak připomene 80. narozeniny scenáristy a herce Zdeňka Svěráka, oznámila dnes ČTK Martina Moudrá ze společnosti Biograf Jan Svěrák. "Po celém světě žijí desetitisíce českých krajanů, kteří mají rádi domácí kinematografii, ale nemají k ní přístup. Oslovili jsme tedy české komunity v zahraničí a setkali se s nečekaně vřelou reakcí. Dostali jsme i odpovědi psané češtinou z konce 19. století, které svědčí o tom, že Češi ve světě i po stoletém odloučení udržují jazyk i citovou vazbu k domovině. Podařilo se domluvit tři desítky projekcí takřka na všech kontinentech. Další se připojují každým dnem. Čeští diváci tak oslaví napříč poledníky a rovnoběžkami tátovy narozeniny s remasterovanou Obecnou školou, která se po 25 letech vrátí na stříbrné plátno," oznámil ČTK režisér a strůjce oslavy Jan Svěrák.

Písecký hřebčinec pořádá přehlídku plemenných hřebců

Písecký Zemský hřebčinec, který je Národní kulturní památkou České republiky, pořádá v sobotu 17. ročník tradiční Přehlídky plemenných koní. Divákům se představí plemenní hřebci, oddíl pražských policistů na koních, chybět nebude ukázka tahání dřeva. Zpřístupněný bude celý areál hřebčince. ČTK to řekla Hana Štěrbová, která má v hřebčinci na starosti marketing. Zemský hřebčinec v Písku nabízí od roku 1811 chovatelům plemenné hřebce, díky nimž mohou zkvalitnit svůj chov.

Sport

Hokejisté Liberce díky vítězství v 50. kole Tipsport extraligy nad Zlínem 8:4 získali Prezidentský pohár pro nejlepší tým základní části. Bílí Tygři dosáhli také na rekordních 112 bodů. Překonali maximum Pardubic z ročníku 2002/03, v němž Východočeši nasbírali 111 bodů. Dvě kola před koncem má Liberec náskok osmi bodů před už jistě druhou Spartou, která doma vyhrála nad Pardubicemi 6:1.

Počasí

Většinou zataženo s občasným sněžením, pod 300 m déšť se sněhem. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, na Moravě a ve Slezsku 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.