Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-03-2016

Premiér Sobotka: Česko je připraveno přijmout Syřany z Turecka

Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá. Sobotka, který očekává, že přesuny Syřanů z Turecka budou jen dočasné, to dnes řekl novinářům. Základem plánu Ankary je slib, že Turci převezmou zpět všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy, tedy na půdu EU. Vraceni budou všichni, náklady bude mít na starosti unie. Avšak za každého syrského občana, který bude tímto způsobem po strastiplné cestě přes moře vrácen zpět do Turecka, by měly evropské státy přijmout od Turků jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

"Pokud jde o ten systém jeden za jednoho, tak to je samozřejmě věc, která bude jen dočasná, protože nebude vůbec pro žádného Syřana efektivní, aby platil pašerákům jenom za to, že se podívá na Lesbos, a pak bude vrácen do Turecka," uvedl Sobotka. Systém podle něj bude platit jen na začátku a pak se vyčerpá. Věří tomu, že je to mechanismus, který může výrazně zpomalit migrační tok. S návrhem na výměnu "jeden za jednoho" přišlo Turecko na pondělním summitu se zeměmi Evropské unie v Bruselu.

Návrh vracet migranty z Řecka do Turecka vyvolává kritiku

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes varoval, že plán Evropské unie a Ankary vracet migranty z Řecka do Turecka může být porušením mezinárodního práva. Šéf UNHCR Filippo Grandi europoslancům ve Štrasburku řekl, že je předběžnou dohodou EU a Turecka "hluboce znepokojen". Mluvčí Evropské komise (EK) ale řekl, že dohoda byla domluvena jen v principu a až se s Evropskou radou doladí, bude vše v souladu s mezinárodním právem. Za krátkozraký a nelidský postoj k řešení uprchlické krize plán EU a Turecka označila rovněž organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). "Devadesát procent příchozích tvoří kromě Syřanů také Iráčané a Afghánci. Poslat je zpět do Turecka s vědomím, že jejich volání po mezinárodní ochraně nebude nejspíš nikdy vyslyšeno, znamená, že tvrzení EU o ochraně práv uprchlíků jsou jen prázdná slova," uvedla uvedla evropská ředitelka AI Iverna McGowanová.

Cvičení na hranicích ukázalo, že policie potřebuje lepší přístroje

Dnešní cvičení u hranic s Rakouskem zaměřené na příchod většího počtu uprchlíků ukázalo, že policie bude potřebovat mobilní zařízení pro snímání otisků, které dokáže na místě porovnat otisk prstu cizince s existující databází. Dalším problémem bylo propojení jednotlivých databází s koncovými stanicemi, které policisté používali na registračních místech. Policisté si ověřili, že jsou schopni na hranicích za šest hodin bez komplikací odbavit 50 uprchlíků a dopravit je do záchytných zařízení. Informovali o tom v tiskové zprávě po skončení cvičení. Do cvičení se zapojilo 200 policistů, kteří měli za úkol zvládnout příchod většího počtu uprchlíků dorazivších na hraniční přechody v Dolním Dvořišti a Mikulově. Policisté se zaměřovali na kontroly běženců a fungování registračních míst, které jsou nyní známy třeba z Makedonie či Maďarska.

Počet zadržených migrantů v ČR za dva měsíce mírně klesl

Česká policie za první dva měsíce letošního roku zadržela 983 lidí, kteří byli v zemi nelegálně. Proti loňsku jde o mírný pokles o 45 zadržených. V souvislosti s uprchlickou vlnou bylo v Česku v lednu a únoru zadrženo 93 lidí. Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera zatím nejsou informace, že by Česko migrační vlna mohla ohrozit. Majer to dnes řekl v rozhovoru s ČTK. Policie za celý loňský rok v Česku zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Meziročně to byl narůst o více než 77 procent. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla.

Přebytek zahraničního obchodu v lednu vzrostl na 19,3 miliardy Kč

Zahraniční obchod České republiky skončil v lednu přebytkem 19,3 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to bylo o 0,7 miliardy více. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Příznivě na výsledek působil pokles schodku u minerálních paliv a růst přebytku v obchodu se stroji a dopravními prostředky. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela hodnota přebytku odpovídá tržnímu očekávání i pozitivní bilanci v loňském lednu. Vývoz v lednu stoupl meziročně o 2,4 procenta na 266,1 miliardy, dovoz se zvýšil o 2,3 procenta na 246,7 miliardy korun. Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v lednu přebytkem 60,1 miliardy korun.

ČNB v lednu intervenovala proti silné koruně za 58 miliard korun

Česká národní banka v lednu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu přesahujícím 58 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního ledna tak centrální banka intervenovala za více než půl bilionu korun. Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče data potvrdila, že ČNB je letos na devizovém trhu hodně aktivní a musí intervenovat, aby koruně zabránila v posílení pod 27 korun za euro.

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta

Za únorovým poklesem nezaměstnanosti stojí pokračující růst ekonomiky a mírná zima, shodli se analytici oslovení ČTK. V dalších měsících by podle nich měla nezaměstnanost dále klesat. Připomínají ovšem, že nedostatek zaměstnanců může začít brzdit výkon ekonomiky. Nezaměstnanost v ČR klesla na 6,3 procenta z lednových 6,4 procenta. Počet volných pracovních míst v české ekonomice je nejvyšší od října 2008.

Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost jako obvykle na Praze-východ s 2,6 procenta, Rychnovsku s 2,8 procenta a Mladoboleslavsku s 3,4 procenta. Stejnou nebo vyšší míru nezaměstnanosti než je celorepublikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byla na Mostecku (11,5 procenta), Bruntálsku (11 procenta) a Karvinsku (11 procent).

"Ačkoli se nad světovou ekonomikou začínají kupit mračna, nezaměstnanost v české ekonomice nadále klesá. Za poklesem stojí především svižný růst ekonomiky," komentoval data hlavním ekonom společnosti Deloitte David Marek. Analytik Generali Investments Radomír Jáč míní, že na pozitivním vývoji se promítá nejen celkový výkon české ekonomiky, ale také mírná zima. V dalších měsících začnou podle něj na trh práce působit příznivé sezonní faktory a míra nezaměstnanosti se tak bude dále snižovat.

Aktuálně: Největšími zaměstnavateli v ČR jsou policie a pošta

Největšími zaměstnavateli v Česku jsou policie, Česká pošta a ministerstva obrany a spravedlnosti. U policie pracovalo na začátku letošního roku téměř 50.000 lidí, u pošty více než 31.000. Ze soukromých firem má nejvíc zaměstnanců pátý Agrofert patřící ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a šestá Škoda Auto. Oba podniky dávají práci zhruba 25.000 lidí. Pořadí největších zaměstnavatelů sestavil server Aktuálně.cz. Server uvedl, že informace získal z více než 150 významných firem a institucí.

Desetiprocentní růst platů v kultuře nepokládá Herman za nereálný

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) bude jednat o desetiprocentním navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře při skládání rozpočtu na příští rok. Po jednání vlády se sociálními partnery novinářům řekl, že po zkušenostech s vyjednáváním s ministerstvem financí Andreje Babiše (ANO) nepokládá za nereálné splnění požadavku odborů na desetiprocentní růst. Na potřebě zvýšení odměn v kultuře se dnes shodli všichni členové tripartity. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula po jednání tripartity uvedl, že vedle navýšení mezd požadují odbory také zrušení tabulky, která obsahuje platy pod úrovní minimální mzdy.

Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2500 korun pod celostátním průměrem. Většina z těchto lidí má vysokoškolské vzdělání. Podle odborů jsou v některých organizacích platy tak nízké, že lidé by kvůli jejich výši dosáhli na sociální dávky.

Ministerstvo chystá na jaro kampaň ke snížení rozdílu výdělků žen a mužů

Ministerstvo práce spustí na jaře velkou kampaň, která má upozornit na rozdíly ve výdělcích žen a mužů a má pomoci k jejich setření. Ženy v Česku vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži. ČR je tak mezi členskými státy EU třetí nejhorší. Nižší mzda či plat žen má dopad na situaci jejich rodiny i dětí. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Její úřad chystá návod pro inspektory práce, aby dokázali nerovnosti v odměňování lépe odhalovat. "ČR je v EU třetí nejhorší od konce. Máme třetí největší rozdíl. Za námi je Rakousko a Estonsko. Rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže činí 6500 korun. Marksová podotkla, že nižší výdělek žen se odráží také v jejich penzi. Ženy ji mají zhruba o pětinu menší než muži. Ve stáří jim tak mnohem víc hrozí chudoba. Podle ministryně problém představuje i posuzování soudů. Pokud k nim jdou ženy poté, co inspekce jejich upozornění vyhodnotila jako oprávněné, často prohrávají, podotkla Marksová.

Předseda lidovců Bělobrádek napíše Putinovi kvůli Savčenkové

Pavel Bělobrádek napíše dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi kvůli ukrajinské letkyni Nadiji Savčenkové, která je v Rusku vězněna. Chce jej zaslat prostřednictvím velvyslanectví a vymezit se v něm proti porušování lidských práv a mezinárodního práva v její kauze. Bělobrádek dopoledne na twitteru upozornil na petici, která vyzývá evropské lídry, aby vyvinuli mimořádné úsilí kvůli propuštění ukrajinské letkyně Savčenkové. Ta je obžalovaná z vraždy, pokusu o vraždu a nezákonného překročení ruských hranic. Podle obžaloby je odpovědná za smrt dvou ruských novinářů. Ruská prokuratura pro ni žádá 23 let vězení, Ukrajinka vinu popírá.

Klaus: Zeman bude znovu kandidovat, protikandidatura nemá smysl

Prezident Miloš Zeman bude podle názoru jeho předchůdce Václava Klause znovu kandidovat na prezidenta. Považuje proto za bezpředmětné, aby se o funkci ucházel někdo jiný. Klaus to dnes řekl v rozhovoru ČTK. Na otázku, zda Zeman má podle jeho názoru silnou voličskou podporu, Klaus odpověděl: "To myslím, že při beznaději na naší politické scéně má, a v tomto smyslu si ji zaslouží." Klaus byl hlavou Česka deset let, ve funkci ho poté vystřídal jako poprvé přímo volený prezident Zeman. O víkendu Zeman při oslavě svého tříletého působení na Pražském hradě svým příznivcům řekl, že se na Hradě možná ještě několikrát potkají.

Ve slovenských volbách jednoznačně zvítězili antimigranti, oslabení premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer je negativní. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl bývalý prezident Václav Klaus v reakci na výsledek víkendových parlamentních voleb na Slovensku. Neúspěch proevropských stran ve slovenských volbách je podle něj naopak pozitivní. "Pro mě negativní věcí je oslabení Fica, jeho Smeru. Protože pro mě byl Fico jedinou zárukou ve střední a východní Evropě, spolu s (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem, že je možné tvrdě vystupovat s našimi názory a požadavky v rámci Evropské unie," řekl Klaus. Oslabení po volbách podle Klause Ficovi v EU nepomůže. "I když o 28 procentech by jakákoli česká politická strana jen snila, a tím pádem obdivuji škodolibost některých našich komentátorů," podotkl.

Úsvit si podle Práva smluvně pojistil účast Konvičky ve volbách

Úsvit si smluvně pojistil účast Martina Konvičky a jeho Bloku proti islámu na své kandidátce do krajských i sněmovních voleb, uvedlo dnes Právo s odvoláním na blog Lukáše Lhoťana. Pokud by před volbami Blok proti islámu ukončil spolupráci, hrozí mu, že by musel platit až 60 milionů korun. Podle Úsvitu a Konvičkova bloku se ale o smlouvě šíří lži, uvedli ve společném prohlášení. Zástupci Úsvitu dnes na tiskové konferenci pravost smlouvy zveřejněné Lhoťanem, který byl podle svého blogu do roku 2012 členem muslimské obce v Brně, nechtěli potvrdit. Později v prohlášení uvedli, že Konvička nemá vůči Úsvitu žádné osobní závazky.

Ze smlouvy mezi Úsvitem a Blokem proti islámu, kterou Lhoťan zveřejnil, vyplývá, že parlamentní strana dá na volební kampaně 60 milionů korun. Pokud by Blok proti islámu s Úsvitem ukončil spolupráci ještě před volbami, musel by uhradit do té doby vynaložené náklady na kampaně. V případě, že se Konvička dopustí závažného porušení povinností, stanoví smlouva pokutu 120.000 korun.

Lékařská komora chce od vlády plán na pomoc zdravotnictví

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala dnes vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce a zvyšování platů lékařů a ostatních zdravotníků minimálně o deset procent každý rok. S požadavky souhlasí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), vláda podle něj už kroky činí. Pro je i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Se zvyšováním výdajů nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO), odkazuje na "černé díry", v resortu je podle něj peněz dostatek.

Podle ankety ČLK chybí v krajských nemocnicích 826 lékařů, další chybějí v Praze. Pokud by měli lékaři dodržovat přesně zákoník práce, chybělo by jich ještě víc. Nedostatek pracovníků souvisí podle ČLK právě s nedostatkem peněz. Na lékařských fakultách ročně promuje tisícovka lékařů, ale 200 jich odchází do zahraničí, aniž vůbec začali v ČR pracovat. "Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie.

Svaz: Zisk zemědělství loni klesl o polovinu na devět miliard Kč

Zisk českého zemědělství se podle šetření Zemědělského svazu ČR loni snížil v porovnání s rekordním rokem 2014 o více než polovinu na devět miliard korun. Způsobil to pokles cen zemědělských komodit, který nejvíce postihl živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Na dnešním zasedání svazu ve Větrném Jeníkově to řekl jeho předseda Martin Pýcha. Za rok 2014 podle výpočtu svazu činil výsledek hospodaření 19 miliard Kč. "Upozorňovali jsme již loni, že výsledek z roku 2014 se v roce 2015 nebude opakovat. Tak hluboký pokles jsme ale neočekávali," uvedl Pýcha. Doplnil, že propad hospodářského výsledku by byl vloni ještě vyšší, kdyby zemědělcům nepomáhalo zlevňování pohonných hmot a slabší kurz koruny.

Studie IDEA: Zřízení místa v MŠ vynese státu 10.000 Kč ročně

Díky každému zřízenému místu ve školce by stát mohl získat ročně kolem 10.000 korun. Příjmy z daní a odvodů zaměstnaných matek a uspořená částka na dávkách jsou vyšší než náklady na provoz. Výnos spočítali experti z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Výsledky studie dnes zveřejnili na tiskové konferenci. Podle autorů by částka mohla být i vyšší. Díky dřívějšímu návratu do práce ženy mívají pak v životě vyšší výdělky a ve stáří i důchod. V roce 2014 chodilo do školek zhruba 356.000 dětí.

Studie: Česko je v Evropě páté v délce pobytu lidí ve vězení

Česká republika patří do první pětice zemí s nejdelší průměrnou délkou pobytu lidí ve vězení. Déle v průměru za mřížemi stráví už jen lidé v Moldavsku, Portugalsku, Ázerbájdžánu a Rumunsku. Vyplývá to ze studie SPACE zveřejněné Radou Evropy (RE), kterou provedl Ústav kriminologie a trestního práva se sídlem v Lausanne. České věznice byly podle studie v roce 2014 naplněny z 93,2 procenta. V Česku lidé ve vězení v předloňském roce strávili v průměru 21,4 měsíce, což ho řadí ve srovnání členů Rady Evropy na páté místo. Nejkratší průměrnou dobu věznění mají Švýcarsko a Lichtenštejnsko (1,6 měsíce). Lidé, kterým byla svoboda odňata na Slovensku, průměrně za mřížemi pobudou 15,2 měsíce. Průměr všech členských zemích RE v délce pobytu lidí ve vězení je 9,3 měsíce. Na každých sto tisíc obyvatel v roce 2014 v Česku připadalo téměř 178 vězňů, na Slovensku téměř 188.

Zeman by podpořil snížení věkové hranice u závažných činů

Prezident Miloš Zeman by podpořil změnu zákona, která by umožnila trestní stíhání dětí i pod 15 let věku. Od doby, kdy byla hranice trestní odpovědnosti stanovena na 15 let, se podle něj totiž mnohé změnilo. Děti se vyvíjí rychleji a mají více informací, než jejich vrstevníci před desítkami let, řekl dnes Zeman při návštěvě Karlovarského kraje. Připomněl, že v současné době se hovoří o snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 nebo 13 let, přičemž návrhy se shodují v tom, že by to mělo být jen za zvlášť závažné trestné činy, zejména za vraždu.

Střechu a patro domu v Sokolské ulici ve Zlíně čeká demolice

Statik rozhodl o odstranění střechy a druhého nadzemního podlaží domu v Sokolské ulici ve Zlíně, který se druhým dnem bortí. Policie evakuovala obyvatele sousedního domu, kde je šest bytových jednotek, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila může demolice trvat i celý den. Část Sokolské ulice je zcela uzavřena, opatření se dotklo dopravy ve městě včetně MHD. Policisty mimo jiné zajímá, zda byly při rekonstrukci rodinného domu dodrženy veškeré stavební postupy. Událost oznámila v pondělí krátce před 17:00 majitelka neobydleného dvoupodlažního domu. Na místo vyrazili hasiči, kteří viděli, jak se odtrhává roh objektu, a slyšeli praskání nosných částí domu. Objekt byl odpojen od plynu a elektřiny, z bezpečnostních důvodů bylo stejně jako dnes odpojeno i trolejové vedení.

Sníh v Česku zablokoval silnice i železnici a přerušil proud

Nový sníh dnes v Česku zablokoval silnice a železnice a také přerušil dodávky proudu. Sněžilo v noci na dnešek a na řadě míst padal sníh i během dne. Některé silnice musely být uzavřeny a stromy zatížené mokrým sněhem padaly na železniční tratě či elektrické vedení. Přibylo dopravních nehod, většinou ale naštěstí nebyly vážné. Třeba na Vysočině již v noci na dnešek napadlo přes deset centimetrů mokrého sněhu a sněžilo i přes den. V Pardubickém kraji dokonce dopoledne spadlo za několik hodin až 30 centimetrů sněhu, a energetici se poté v regionu potýkali s několika poruchami na vedení vysokého i velmi vysokého napětí. Ráno také začalo přibývat nehod, policisté jich zaznamenali v jednotlivých krajích desítky. Například u obce Rytířsko po střetu tří aut skončilo jedno v rybníku. Na silnici z Hradce Králové na Náchod se srazila tři auta. Vše se ale obešlo vesměs bez těžších zranění. Silné sněžení komplikovalo dopravu i na jižní Moravě. Na Blanensku se vzpříčil kamion a také se stalo několik nehod na dálnici D1.

Olomoučtí studenti se jako první v ČR rádiově spojili s ISS

Olomoučtí radioamatéři a studenti dnes jako první v Česku navázali rádiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Studenti několik minut hovořili s britským astronautem Timothy Peakem, který jim při přeletu stanice ISS nad Olomoucí zodpověděl 18 otázek. Trojici olomouckých gymnázií po dlouhých letech příprav vybrala pro rádiovou konferenci americká vesmírná agentura NASA.

Dokumentem o migrantech začal v Praze letošní festival Jeden svět

Mezinárodní premiérou belgického snímku Žádný člověk není ostrov sám pro sebe začal dnes v Praze festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, jehož hlavním tématem je hledání domova. Příběh Tunisana Omara a Adama z Ghany, kteří se dostali na italský ostrov Lampedusa, pořadatelé nabídli divákům hned na čtyřech místech najednou. Přehlídka v metropoli potrvá do 16. března, pak se přesune do dalších 32 měst v ČR a také do Bruselu. Osmnáctý ročník nabízí celkem 123 filmů ze 62 dvou zemí. Spojuje je téma domova.

Návštěvníci přehlídky se budou moci setkat s více než stovkou zahraničních filmařů, hrdinů snímků a dalších hostů. Mezi nimi bude například afghánská dívka, která díky svému rapu unikla dohodnutému sňatku. Publikum se bude moci setkat také s roboty, kteří dělají společnost osamělým seniorkám. Do Prahy přijedou i ukrajinští šerifové, kteří vzali pořádek ve svém bydlišti do svých rukou.

Odborníci vybalili obraz Madony z Veveří z přepravního boxu

Odborníci dnes v Diecézním muzeu v Brně vyjmuli obraz Madony z Veveří z přepravního obalu. Ve středu ho pověsí do bezpečnostní vitríny. K vidění bude od 16. března. Vzácný obraz je v Brně od pondělí. Den byl v uzavřené dvojité přepravní bedně, aby se aklimatizoval na nové podmínky. Obraz je podle odborníků v pořádku. Přesun díla do Brna provázely spory. Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí ho získala na základě soudního rozhodnutí farnost Veverská Bítýška na Brněnsku. Národní galerie si chtěla obraz bezplatně zapůjčit, což farnost odmítla. Galerie dokonce podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který zatím nerozhodl.

V Ateliéru Josefa Sudka budou vystaveny Ruce básníků

V pražském Ateliéru Josefa Sudka začne dnes výstava s názvem Ruce básníků. Výtvarník a redaktor časopisu Revolver Revue Viktor Karlík během téměř 20 let shromažďoval fotografie rukou českých básníků a z portrétů sestavil knihu. Ta nyní paralelně s výstavou vychází v novém vydání a nové grafické úpravě. Výstava potrvá do 8. dubna.

Jeden z odchycených ibisů uhynul kvůli neprůchodnosti střev

V pražské zoo dnes uhynul jeden z 15 odchycených ibisů, kteří před týdnem uletěli z voliéry poškozené sněhem. Odrostlé mládě vylíhnuté loni spolykalo při svém pobytu mimo zahradu mnoho cizorodých předmětů, slimáky a mnohonožky. Na facebooku to uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Celkem uletělo 18 ibisů, zpátky v zoo jich je nyní 14. Tři stále unikají, zahrada o nich ale podle Bobka ví. Uhynulý ibis spolykal například kousky skla nebo také části pozinkované podložky. "Ostatní odchycení ibisové proto dostanou preparát, který jim umožní případné cizí předměty snadněji vyloučit, a také budou zrentgenováni," uvedl Bobek. Vzácní ptáci ze zoo se dostali 1. března dopoledne ven dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu.

Ministerstvo plánuje 30denní rybářské lístky bez skládání zkoušek

Lidé budou moci dostat bez kvalifikační zkoušky rybářské lístky na 30 dní. Zkoušky dosud byly pro získání lístku nutné. Změnu připravuje ministerstvo zemědělství. Nové krátkodobé lístky by mohly platit od sezóny v roce 2017. Cílem opatření podle ministerstva je, aby si v Česku mohli zarybařit i turisté ze zemí, které nemají s ČR uzavřenou dohodu o vzájemném uznávání rybářských lístků. Jde například o Německo. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) připomněl, že rybářský lístek není sám o sobě povolením k rybolovu. "Je ale nezbytným dokladem pro získání povolenky k rybolovu, kterou zájemcům vydávají uživatelé rybářského revíru, například místní rybářské svazy. Bez obou těchto dokladů je rybolov nelegální," řekl.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková nepojede kvůli potížím s levým stehnem na víkendové finále Světového poháru do Heerenveenu. Celkové prvenství v seriálu na dlouhých tratích si trojnásobná olympijská vítězka zajistila už dříve. Sáblíková o víkendu získala čtvrté zlato na mistrovství světa ve víceboji, už před šampionátem v Berlíně ji ale trápily problémy s levou nohou. Kvůli nim se osmadvacetiletá rychlobruslařka rozhodla vynechat poslední závod sezony.

Jaromír Jágr se díky jedné asistenci při prohře Floridy s Bostonem 4:5 v prodloužení osamostatnil na 3. místě historického bodování NHL. Čtyřiačtyřicetiletý český útočník přihrál v úvodní třetině na první gól Panterů, zaznamenal svůj 1851. bod a překonal tak Gordieho Howea, jehož v pátek dostihl. Na druhého Marka Messiera ztrácí 36 bodů.

Počasí

Oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na jihovýchodě Moravy až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

Česko má za sebou jednu z nejteplejších zim v historii měření. Všechny tři měsíce byly teplotně nadprůměrné, v prosinci a únoru teplota překonala průměr i o čtyři stupně Celsia. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Meteorologická zima končí s posledním únorovým dnem, do zimního období spadají měsíce prosinec, leden a únor.

08-03-2016