Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-03-2016

Sobotka je na návštěvě v USA, zúčastní se summitu o jaderné bezpečnosti

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je na návštěvě Spojených států amerických, kde se má v pátek zúčastnit summitu o jaderné bezpečnosti. Sobotku během šestidenní návštěvy USA čeká vedle summitu i jednání s americkými investory, filmaři či vedením společnosti GE Aviation. Premiér se sejde také s českými krajany a s projevem o Evropské unii vystoupí v prestižním analytickém ústavu Brookings Institution.

Zeman je pro bezvízový styk s Čínou

Prezident Miloš Zeman je pro zavedení bezvízového styku s Čínou. Zrušení víz si podle něj vynutí příliv čínských turistů. Zeman to řekl na setkání se zastupiteli Královéhradeckého kraje na úvod své dvoudenní návštěvy v kraji. Zatím se podle Zemana podařilo dosáhnout toho, že čínští podnikatelé mají pětiletá komerční víza. "Rozšiřujeme počet generálních konzulátů v Číně a provádíme takzvaný vízový outsourcing, to znamená, že víza se mohou vydávat i mimo konzuláty. Ale to všechno je jen náhradní řešení a finální cíl je skutečně zrušení víz," řekl Zeman.

Bělobrádek chce vyslat vědeckého diplomata do USA

Úřad vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) chce vyslat českého vědeckého diplomata do Spojených států amerických. "Byli bychom rádi, aby ještě v tomto volebním období do Ameriky někdo vyjel," řekl Bělobrádek na setkání s novináři. První diplomatka ČR pro vědu Delana Mikolášová od loňského podzimu působí v Izraeli. Za jak dlouho by mohl český vědecký diplomat v USA začít pracovat, zatím není jasné. "Bude to určitě otázka měsíců a záleží to skutečně na tom, jak se vyrovnáme s debatami na ministerstvu zahraničních věcí," poznamenal Bělobrádek. Další věcí je podle něj nárok na rozpočet. "My v rozpočtu s tím tabulkovým místem počítáme, nicméně to ještě neznamená, že tam bude dohoda na technických záležitostech," řekl vicepremiér. Náklady na funkci vyjdou ročně podle náměstka Arnošta Markse na jednotky milionů korun a hradí je Úřad vlády ČR

ČNB: Konec intervencí je pravděpodobný blízko poloviny roku 2017

Bankovní rada ČNB uvedla, že jako pravděpodobné vidí ukončení režimu devizových intervencí "blíže polovině roku 2017". Na tiskové konferenci to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Rada tak upřesnila možný konec intervenčního režimu, když letos na počátku února hovořila o první polovině roku 2017. Inflace se totiž nachází pod dvouprocentním cílem. Ten by měla ČNB plnit až na počátku roku 2017. Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016.

Česká ekonomika rostla loni o 4,3 pct., potvrdil ČSÚ

Česká ekonomika loni rostla o 4,3 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) tak potvrdil svůj dřívější odhad z března. Nezměnil se ani meziroční růst za loňské 4. čtvrtletí, který činil čtyři procenta. Hrubý domácí produkt tak za loňský rok vzrostl nejrychleji za posledních osm let. Nejrychlejší růst od roku 2007 loni zaznamenaly i reálné příjmy domácností, které proti roku 2014 stouply o 3,5 procenta. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání loni dosáhl podle ČSÚ 26.787 korun a meziročně byl reálně vyšší o 2,6 procenta.

E15: Čínská CEFC zvýšila podíl v Travel Service na 49,92 procenta

Čínský investor CEFC zvýšil podíl v letecké společnosti Travel Service na 49,92 procenta, od loňského září měl ve firmě desetinu. Napsal to dnes server E15, kterému to řekl spolumajitel Travel Service Jiří Šimáně. Travel Service má víc než třetinu v Českých aeroliniích. Ve středu skončila třídenní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Zvýšení podílu na téměř polovinu předpokládala dohoda o strategickém partnerství mezi CEFC a firmou Travel Service, kterou zástupci společností podepsali loni v září v Šanghaji. Základní jmění firmy Travel Service se má podle dohody zvýšit nejméně o jednu miliardu korun. Travel Service si od vstupu silného investora slibuje rozvoj především sítě pravidelných linek pod značkou Smart Wings, píše E15. Linky by se měly vhodně doplňovat s trasami ČSA.

Profesoři: Nemocnicím chybí lékaři, je problém zajistit provoz

Plný provoz nedokáže v nemocnicích zajistit 92 procent chirurgií, 75 procent interen a 63 procent gynekologií a porodnic. Bezpečnost pacientů je ohrožena, varovali na tiskové konferenci pořádané Českou lékařskou komorou (ČLK) přední čeští profesoři tří zmíněných oborů. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je české zdravotnictví podfinancované, lékaři odcházejí do privátní sféry nebo do ciziny. Vláda by podle něj měla urychleně přijmout krizový plán na záchranu zdravotnictví.

Rakousko se chce kvůli povolení pro Dukovany obrátit na EK

Rakousko se chce kvůli novému povolení pro provoz prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany obrátit na Evropskou komisi. V rozhovoru poskytnutém agentuře APA to řekl ministr životního prostřední Andrä Rupprechter. Vídeň chce komisi požádat o přeshraniční posouzení dopadů na životní prostřední. Středeční rozhodnutí českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany na dobu neurčitou bylo pro Rupprechtera "velkým zklamáním". Podle něj předpokladem k prodloužení povolení bylo to, aby byl proveden přeshraniční proces EIA, tedy posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí.

Soud zrušil osvobozující verdikt v kauze Vojenského zpravodajství

Pražský městský soud ve středu v neveřejném zasedání zrušil osvobozující verdikt nad bývalou šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase Janou Nečasovou (dříve Nygyovou) a nad dalšími obviněnými v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud, informaci potvrdila i mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že písemná podoba usnesení zatím není vypracována. Na rozhodnutí upozornila ČT24.

ČSSD prohrála v soudním sporu s Altnerem přes 300 milionů korun

ČSSD musí zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi přes 320 milionů korun za jeho služby při zastupování ve sporu o Lidový dům. Rozhodl o tom pravomocně pražský městský soud, řekla ČTK jeho mluvčí Markéta Puci. Největší část sumy tvoří smluvní pokutu, která za 16 let trvání soudního sporu zvýšila dlužnou částku z 18,5 milionu o dalších více než 300 milionů korun. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat. Strana může využít mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. "ČSSD bude samozřejmě pravomocné rozhodnutí soudu respektovat, nicméně vyčkáme nyní doručení písemného vyhotovení uvedeného rozhodnutí, se kterým se podrobně seznámíme," uvedla v tiskové zprávě mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová. Dodala, že ČSSD nepochybně využije dovolání.

O získání budovy žižkovské Kliniky požádalo MPSV

O získání budovy žižkovské Kliniky požádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Objekt chce využít jako administrativní budovu pro zaměstnance MPSV a Úřadu práce. Informaci Lidových novin ČTK potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Budoucnost objektu bude řešit pražské zastupitelstvo, aktivisté chtěli, aby budovu získala Praha. Aktivisté z Autonomního centra Klinika objekt obsadili koncem roku 2014 a poté ho dostali od ÚZSVM na rok vypůjčený. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky od 3. března nelegálně.

Návrh: Volno k péči o blízkou osobu by mohlo trvat až šest měsíců

Lidé pečující o blízkého příbuzného by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí mohli čerpat tří až šestiměsíční ošetřovatelské volno a dostávali by 70 procent ze svého vyměřovacího základu příjmu. Novinářům to dnes řekla náměstkyně Jana Hanzlíková. O délce volna a výši peněz se podle ní ještě vedou diskuse. Národní rada osob se zdravotním postižením podle předsedy Václava Krásy podpoří volno minimálně šestiměsíční. Pečující osoby jsou většinou v produktivním nebo předdůchodovém věku. Péče je náročná, a tak často stojí před rozhodnutím opustit své zaměstnání. "Dlouhodobé ošetřovné by mělo zajistit pečující osobě příjem a zároveň by ji mělo legálně uvolnit ze zaměstnání, které by bylo nárokovatelné a pracovní místo by bylo po tu dobu chráněno," řekla náměstkyně.

Pošta od května zdraží doručení dopisu o tři Kč na 16 korun

Česká pošta od května zvýší ceny za poslání obyčejného dopisu o tři koruny a o čtyři Kč zdraží doručení doporučeného psaní. Známka na obyčejné psaní do 50 gramů tak vyjde na 16 korun, poslání doporučeného dopisu bude stát 38 Kč. Další změny se dotknou mezinárodního poštovného či například dosílky. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Firma tak chce dorovnat náklady.

Nejoblíbenější destinací českých turistů bylo loni Slovensko

Nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů se loni stalo Slovensko, kam vyjelo 837.000 Čechů. Posledních zhruba 20 let vévodilo žebříčku Chorvatsko. Na Slovensko vycestovalo meziročně o tři čtvrtiny návštěvníků víc, zájem o Chorvatsko naopak o osm procent klesl. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Loni vyjelo na delší pobyt do zahraničí 4,2 milionu českých turistů, o 3,5 procenta více. Češi se vydali na více než 11 milionů domácích i zahraničních dovolených. Počet delších tuzemských pobytů klesl o 7,6 procenta.

Vychází komiks o Zátopkovi, knihu doprovodí výstava

Příběh legendárního běžce Emila Zátopka přenesli do komiksové podoby spisovatel Jan Novák a kreslíř a ilustrátor Jaromír Švejdík. Kniha nazvaná Zátopek a s podtitulem podle jeho motta Když nemůžeš, tak přidej vychází v dubnu. Od 7. dubna ji doprovodí výstava v galerii Černá labuť. Spisovatele Jana Nováka zaujala událost ze Zátopkova života, kdy se v době nejtužšího komunistického temna v roce 1952 postavil nekompromisně za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby mohl odjet na olympiádu do Helsinek. "Libreto k Zátopkovi byl původně filmový scénář, ale když jsem dostal nabídku jej zpracovat jako komiks, hned mne ta story zaujala a následná spolupráce s Janem Novákem byla skvělá," řekl Jaromír Švejdík.

Vodáci o víkendu odemknou některé řeky, splavné jsou nižší úseky

Vodáci na řadě míst Česka o víkendu odemknou řeky a zahájí novou sezonu. Milovníci divoké vody si ale podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu budou ještě muset počkat, než hladiny toků stoupnou. Zatím jsou sjízdné především níže položené úseky řek. Symbolické probouzení čeká o nadcházejícím víkendu například Sázavu a Otavu.

Sport

Tomáš Berdych prohrál ve čtvrtfinále turnaje Masters v Miami se světovou jedničkou Novakem Djokovičem dvakrát 3:6. Srbský tenista porazil Berdycha podesáté za sebou a celkově potřiadvacáté, na tvrdém povrchu si ve vzájemných duelech udržel stoprocentní úspěšnost. Berdych nad Djokovičem zvítězil jen dvakrát, naposledy před třemi lety na antuce v Římě.

Dagmar Damková po téměř pěti letech končí ve funkci předsedkyně komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR. V tiskové zprávě uvedla, že důvodem je její pracovní vytížení v mezinárodních organizacích FIFA a UEFA. Komisi rozhodčích do konce této sezony povede její současný místopředseda Miroslav Tulinger.

V novém únorovém termínu se pojede příští jubilejní 50. ročník dálkového běhu na lyžích Jizerská padesátka. Změna data na 19. února 2017 je reakcí na problémy s nedostatkem sněhu v dosavadním termínu na začátku ledna, které slavný závod provázely v posledních deseti letech. Ke změně termínu se organizační tým rozhodl na základě detailní analýzy Českého hydrometeorologického ústavu.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo. V Čechách místy déšť nebo přeháňky. Na jihovýchodě srážky jen ojediněle. Teploty 9 až 15 stupňů Celsia.

31-03-2016