Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-04-2016

Premiér Sobotka: Státníci v Bílém domě řešili jadernou bezpečnost i Sýrii

O jaderné bezpečnosti, nedávných teroristických útocích v Belgii nebo konfliktech v Sýrii a dalších zemích Blízkého východu debatovalo v Bílém domě v noci na dnešek několik desítek premiérů a hlav států. Českým novinářům to po večeři pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou řekl ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jí za Česko zúčastnil. "Je poměrně silná obava z toho, že existují rizika v některých zemích, kde by se teroristé mohli dostat k jadernému materiálu, a byl kladen důraz na to, aby se zvýšila bezpečnostní opatření, například pokud jde o jaderné elektrárny," poznamenal také.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve Spojených státech přihlásil k prohlubování transatlantické vazby, navzdory hlasům, které ji zpochybňují. Považovat spojenectví za samozřejmé má Sobotka za krátkozraké a nebezpečné. Český premiér se tak vyjádřil v projevu v ústavu pro mezinárodní vztahy Brookings Institution ve Washingtonu. O přílišném podléhání bývalé vlády Petra Nečase (ODS) americkému tlaku nedávno mluvil prezident Miloš Zeman. Sobotka prohlubování transatlantické vazby a spolupráci v rámci NATO označil za jednu z hlavních priorit Evropy. V následné debatě se pak vyjádřil pro to, aby evropské země postupně navyšovaly své obranné rozpočty.

ČR podpoří otevření přístupových jednání EU s Albánií

Česko podpoří zahájení přístupových jednání EU s Albánií, jakmile se Evropská komise usnese, že Tirana naplnila všechny potřebné požadavky. Po jednání se svým albánským protějškem Ditmirem Bushatim v Tiraně to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Albánská vláda usiluje o otevření přístupových rozhovorů před koncem letošního roku. Podle Zaorálka Albánie v poslední době prokázala, že pomáhá udržet stabilitu regionu.

Ministři se věnovali také možnostem ekonomické spolupráce mezi Českem a Albánií. Zaorálek vidí šanci pro české firmy v plánu na obnovení železniční sítě v regionu, výstavbě plynovodu nebo v rychle se rozvíjející turistice. Vlaky české výroby jezdily po albánských tratích v minulosti, některé v dosti zchátralém stavu byly vidět i v turistickém letovisku Drač. "Mluvili jsme o konkrétních možnostech pro naše společnosti. Z naší strany je velký zájem o stavbu železnic, rozvodu plynu a také v cestovním ruchu," řekl Zaorálek.

Chovanec zastavil projet GEN 21, další uprchlíci chtějí z Česka

Ministr vnitra Milan Chovanec dnes dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla Česká republika azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Chovanec při dnešní návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku. Dodal, že Česko je tak v situaci, že by se mohlo stát spoluúčastníkem cestovní kanceláře, která by uprchlíky přivážela blíž k cílovým zemím jako je Německo a Švédsko.

Chovanec dnes nechtěl upřesnit, ze které skupiny uprchlíci jsou. Je ale pravděpodobné, že jde o Iráčany umístěné v Okrouhlíku u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že tito lidé nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Rodina, která požádala o návrat do Iráku, nyní žije v Brně. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Podle Chovance ale není jasné, jak ze země odcestují. "Nadační fond jim zaplatil cestu k nám, nevím, zda jeho donátoři budou souhlasit, aby se platila i cesta zpět," řekl ministr vnitra. Iráčtí křesťanští uprchlíci, kteří nyní pobývají v areálu Přístav v Soběšovicích u Žermanické přehrady, o přesunu do jiné evropské země neuvažují, ani se nechystají na návrat do vlasti. "U nás podobné problémy jako v Brně či Jihlavě nenastaly," řekl ČTK Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, jež se o uprchlíky v regionu stará.

Vojáci na Vítkově dostali medaile za působení v misích

Téměř 100 vojáků bylo dnes na pražském Vítkově oceněno za splnění zahraniční mise. Medaile za službu v zahraničí dostali vojáci leteckého poradního týmu, který působil v Afghánistánu, příslušníci strážní a výcvikové jednotky vyslané do Mali i zdravotnický personál za práci ve Slovinsku, kde pomáhal zvládat migrační krizi. Působení vojáků vyzdvihl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Český letecký vojenský poradce, který pomáhá v Afghánistánu cvičit tamní piloty vrtulníků a jejich personál, byl mile překvapen kvalitou afghánských pilotů. ČTK to řekl na pražském Vítkově, kde s kolegy přebral ocenění za půlroční zahraniční misi v Afghánistánu. Česká jednotka do Afghánistánu podle něj jezdí kvůli svým zkušenostem s ruskými vrtulníky Mi-17 a Mi-24. Spolupráci komplikovala jazyková bariéra, které se musely přizpůsobit osnovy a samotný výcvik.

Přebytek rozpočtu v březnu stoupl na 44 mld. Kč, nejlépe od 1993

Přebytek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 43,6 miliardy korun z únorových 27,7 miliardy Kč. Je to nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu za první čtvrtletí od roku 1993, uvedlo dnes ministerstvo financí. Loni v březnu byl přebytek rozpočtu 19,9 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun. "Aktuální údaje jsou nepochybně další příznivou zprávou o hospodaření vlády. Státní kase ovšem pomáhá primárně hospodářský růst jako takový, nikoli zlepšení vlastní správy veřejných financí," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Z hlediska správy veřejných financí dosahuje současná vláda víceméně stejných výsledků jako vláda předchozí, dodal.

Horníci vyvezli poslední tunu uhlí z dolu Centrum na Mostecku

Z hnědouhelného dolu Centrum na Mostecku havíři dnes vyvezli poslední tunu uhlí. Končí tak éra hlubinného dobývání hnědého uhlí, důl se zavírá. Osud více než tří stovek zaměstnanců řeší těžař, odbory i ministerstvo práce. Část horníků přechází na sousední povrchový lom Československé armády (ČSA). "Přechod lidí na lom ČSA beru jako velikánskou výhru, že jsme je nemuseli propouštět a že jsme pro ně našli nějakou práci," řekl novinářům Jan Dienstl, spolumajitel společnosti Severní energetická, která oba doly provozuje. Budoucnost dolu ČSA vlastníci podle Dienstla vidí do roku 2024 až 2025.

Největší slávu zažívala severočeská hnědouhelná pánev od poloviny minulého století. V roce 1950 bylo v revíru vytěženo 20 milionů tun hnědého uhlí a v polovině 80. let vrcholila na téměř 75 milionech tun za rok. Masové těžbě uhlí padly za oběť desítky vesnic a měst. Útlum těžkého průmyslu se v 90. letech na severu Čech projevil výrazným růstem nezaměstnanosti, havíři patřili mezi nejpostiženější skupinu obyvatel.

Sobotka: Američané by mohli v ČR od r. 2020 vyrábět letecké motory

Americká firma GE Aviation by mohla v Česku od roku 2020 vyrábět 500 leteckých motorů každý rok. Po setkání s jejími zástupci to novinářům ve Washingtonu řekl český premiér Bohuslav Sobotka, který s firmou už dříve podepsal memorandum o spolupráci. Ministerský předseda v hlavním městě USA jednal také se zástupci filmového průmyslu, které by Praha ráda přilákala.

Aircraft Industries by letos měla dodat první letadla do Číny

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries by ještě v letošním roce měl dodat prvních pět letounů L410 UPV-E20 do Číny. Podmínkou je schválení certifikátů letadla L410 čínským úřadem civilního letectví. ČTK to za Aircraft Industries řekla Nora Strádalová. Firma by podle memoranda, které s čínským partnerem podepsala ve středu, měla v pěti letech dodat 20 letadel za 126 milionů dolarů (téměř tři miliardy korun). Delegace z Číny osobně navštívila kunovický výrobní závod Aircraft Industries.

Povolení pro Dukovany je skandál prvního stupně, zní z Rakouska

Za skandál prvního stupně označil dnes prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany rada pro životní prostředí rakouské spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf. Reaktor by podle něj české úřady měly okamžitě odpojit, informovala stanice ORF. Česko by prý mohlo stejně jako Rakousko využít větrnou či vodní energii, zvolilo si ale místo toho nejlevnější a nejnebezpečnější cestu. Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) rozhodl ve středu o prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany na dobu neurčitou.

Praha převede DPP 6,9 milionu Kč na odstraňování bariér v MHD

Praha převede dopravnímu podniku (DPP) 6,9 milionu korun na odstraňování bariér v MHD. Přidělení peněz schválili pražští zastupitelé. Peníze by měly jít na odstranění bariér ve stanicích metra nebo instalaci akustických majáčků pro nevidomé ve stanicích. V rámci odstraňování bariér v MHD naposledy dopravní podnik zprovoznil výtah do stanice metra Můstek. Podle městské koncepce by měla být pražská MHD zcela bezbariérová do roku 2025.

Evidence tržeb dopadne na první firmy od prosince

Povinnost elektronické evidence tržeb dopadne na první firmy od letošního prosince. Na dotaz ČTK to dnes potvrdilo ministerstvo financí. V první vlně půjde o hotely a restaurace. Schválený zákon, který elektronickou evidenci tržeb zavádí, vstoupí v účinnost prvního dne osmého kalendářního měsíce po vyhlášení ve sbírce zákonů. Do konce března ještě vyhlášen nebyl, vyjít by měl v dubnu. Prezident Miloš Zeman zákony zavádějící evidenci tržeb podepsal ve středu 30. března. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy.

Občanské iniciativy pobouřilo omezování práv při návštěvě z Číny

Několik protikorupčních iniciativ a osobností pobouřilo omezování občanských práv při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Dopisem vyzvali poslance, senátory a členy vlády, aby důkladně prošetřili neodůvodněná opatření a všechny incidenty, při nichž byli napadáni čeští občané. Po vládě a prezidentovi Miloši Zemanovi požadují, aby se zastali občanů a protestovali proti postupu čínského velvyslanectví v Praze během návštěvy. Informace ČTK poskytla Alma Benešová, výkonná tajemnice protikorupční iniciativy Vraťte nám stát!. "Ulice Prahy ovládly skupiny příslušníků jiného státu, kteří se k našim občanům chovali nehorázným způsobem, jako by zde nebyli hosty, ale pány. Čeští občané, kteří si dovolili vyjádřit svůj protest proti současnému čínskému režimu a jeho představitelům například vyvěšením tibetské vlajky, byli navíc popotahováni také Policií České republiky, jako by byli nepřáteli státu," píší autoři otevřeného dopisu.

Lékařské odbory podaly žalobu na ČR kvůli platům lékařů

Lékařský odborový klub (LOK) podal žalobu na Českou republiku o splnění memoranda, kterým stát zaručil, že nejpozději k 1. lednu 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně. ČTK to dnes řekl předseda LOK Martin Engel. Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62.735 korun, z toho polovina za přesčasy a služby. Základní plat tedy byl 32.450 korun. Průměrný plat zaměstnance státu byl 25.880 korun.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) ale nepovažuje memorandum za právně závaznou smlouvu se sankcemi. Jde podle něj o výsledek dohody mezi tehdejším ministrem Hegerem a Engelem, její naplňování mělo vzejít od nich. Ministr zdůraznil, že navyšování platů zdravotníků je pro současnou vládu prioritou, v posledních dvou letech zvýšila tabulkové platy v nemocnicích dvakrát po pěti procentech.

Na chřipku zemřelo v sezoně 65 lidí

Na chřipku zemřelo v letošní sezoně 65 lidí, celkem bylo hlášeno 260 závažných průběhů onemocnění. Chřipky sice ubývá, ale objevují se stále závažné průběhy. ČTK to dnes sdělil vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. Většina závažných průběhů byla u lidí s chronickým onemocněním, jež chřipka zhoršila.

ČSSD si podle Sklenáka na platbu pokuty pravděpodobně vezme úvěr

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák považuje za nejpravděpodobnější variantu, že si strana na soudem uloženou platbu bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi vezme úvěr. O úhradě dlužné částky 18,5 milionu a dalších více než 300 milionů kvůli smluvní pokutě rozhodl pražský městský soud ve čtvrtek. Stranu by financování soudem uložené platby podle analytika Františka Bostla nemělo ohrozit na existenci. Podle výroční finanční zprávy za rok 2015 totiž operovala ČSSD loni s příjmy více než 380 milionů Kč.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Prezident Miloš Zeman označil za viníky vysokého penále své následovníky v čele sociální demokracie Stanislava Grosse, Vladimíra Špidlu, Jiřího Paroubka a současného premiéra Bohuslava Sobotku. Sám se cítí zodpovědný za to, že straně vybojoval její sídlo, řekl novinářům na závěr návštěvy Královéhradeckého kraje.

Policisté pátrali po Altnerovi kvůli jeho obvinění ze zpronevěry

Soud odvolal policejní pátrání po bývalém advokátovi Zdeňkovi Altnerovi. Muž je stíhaný kvůli zpronevěře víc než 800.000 korun, za což mu hrozí dva až osm let vězení. Jeho kauzu začne soud projednávat 27.dubna, řekla dnes ČTK mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová. Altner se už šest dní poté, co byl zveřejněn v seznamu hledaných osob, dostavil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 a vypovídal tam jako svědek ve sporu bývalého notáře Václava Halbicha. Na konci ledna zase osobně vystoupil na tiskové konferenci. Podle svého advokáta Václava Veselého byl Altner i u čtvrtečního soudu, kde vyhrál třistamilionovou částku na ČSSD.

Altner přestal být advokátem v prosinci 2010, kdy ho Česká advokátní komora vyloučila ze svých řad za jeho kárná provinění. "Nevyškrtli jsme ho za to, jakou smlouvu a v ní jak velkou odměnu si uzavřel s ČSSD. Profesně jsme ho postihli, protože pochybil jako advokát v chování a jednání vůči klientovi, které upravuje zákon o advokacii a etický kodex," sdělila na dotaz ČTK mluvčí komory Iva Chaloupková. Altner podle ní porušil povinnost mlčenlivosti o záležitostech klienta, do médií například zveřejňoval informace o finanční situaci ČSSD.

Soud poslal Nečesaného za pokus vraždy na 13 let do vězení

Hradecký krajský soud dnes poslal na 13 let do vězení čtyřiadvacetiletého Lukáše Nečesaného za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Dnešní verdikt není pravomocný, Nečesaný, který vinu opakovaně odmítl, se odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání. Soud uložil Nečesanému zaplatit poškozené náhradu škody ve výši 80.000 korun. Případ se odehrál v roce 2013, hradecký krajský soud se jím musel zabývat opakovaně. Soud dnes rozhodoval také o návrhu státní zástupkyně na vzetí Lukáše Nečesaného do vazby, ale zamítl ho. Nečesaného obhájci návrh na vzetí do vazby označili za nepřiměřený. Sám Nečesaný řekl, že nikdy neplánoval nikam utíkat, má před sebou maturitu a doma rodinu.

Hradecký soud už v lednu 2014 poslal Nečesaného na 16 let do vězení, vrchní soud následně trest o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud pak loni v květnu původní verdikt zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud v Hradci Králové se případem začal znovu zabývat loni v září. Napadená kadeřnice Nečesaného u soudu nově označila za útočníka, předtím si tím nebyla zcela jistá. Soud těsně před koncem dokazování vyslechl také Nečesaného spoluvězně, který uvedl, že se mu Nečesaný k útoku na kadeřnici přiznal. Otec obžalovaného dnes rozsudek označil za brutální ohnutí trestního práva. Obhájce Nečesaného Oldřich Chudoba, který v závěrečném řeči navrhl zproštění obžaloby, novinářům řekl, že rozsudek považuje za obhajobu původního rozhodnutí hradeckého soudu. "Soud se vůbec nevypořádal se skutečnostmi, které jsou uvedené v rozhodnutí Nejvyššího soudu a nerespektuje toto rozhodnutí," řekl Chudoba, podle něj byly důkazy vybrány a vyhodnoceny selektivně. Obhájci opakovaně uvedli, že soud v celé věci postupuje nestandardně.

Brno dokončilo koupi akcií Veletrhů Brno od Messe Düsseldorf

Brno ve čtvrtek dokončilo koupi 61 procent akcií Veletrhů Brno od Messe Düsseldorf, nyní tak vlastní 95 procent akcií. Němcům zaplatilo 8,3 milionu eur (zhruba 225 milionu Kč). "Podařilo se dokončit transakci, která trvala téměř rok. Do správy města se podařilo dostat jedno z nejcennějších území v Brně a jednu z nejhodnotnějších a perspektivních firem," řekl primátor Petr Vokřál (ANO).

Nože a křesla uspěly v mezinárodní soutěži

Dva čeští výrobci uspěli v mezinárodní soutěži Red Dod Award. Mezinárodní porota letos vybírala z 5214 produktů vyrobených firmami z 57 zemí světa. Ocenění si odnesl výrobce nábytku TON z Bystřice pod Hostýnem získal za své křeslo z kolekce Split. Uspěla i česká nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku uspěla s novou kolekcí kapesních zavíracích nožů Pocket.

Firma Mikov, výrobce světoznámé rybičky začal spolupracovat se studiem Olgoj Chorchoj v roce 2013. O dva roky později vznikl prototyp nože, který pod názvem Pocket představila na Designbloku. Pak se kolekce Pocket probojovala do finále soutěže Czech Grand Design a designérská dvojice Michal Froněk a Jan Němeček vyhrála pro Mikov cenu v kategorii Výrobce roku. Ocenění v Red Dot Award převezmou zástupci firmy v červenci v německém Essenu. Nože Pocket pak budou vystaveny na speciální výstavě a stanou se součástí stále expozice oceněných produktů v muzeu v Essenu.

Výrobce nábytku TON z Bystřice pod Hostýnem získal ocenění za své křeslo z kolekce Split. Model designéra Arika Levyho společnost představila na loňském veletrhu Salone del Mobile v Miláně. Levy se inspiroval tradičními výrobními postupy ručního ohýbání dřeva, které se v Bystřici pod Hostýnem používají od roku 1861. Kolekce je podle Handlové první na světě, která ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva používá jako designový a zároveň plně funkční element.

Děti dnes mohou trávit noc čtením v knihovnách

Tradiční Noc s Andersenem láká dnes děti do knihoven, kde mohou trávit společně čas čtením, povídáním a nakonec i nocováním. Ke knihovnám se řadí čím dál více školní třídy, klubovny, různé instituce i nemocnice a z Česka se pohádková Noc s Andersenem šíří i za hranice. Tématem letošního pohádkového nocování je 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. Akce se koná vždy na přelomu března a dubna při příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví tentýž den, tedy 2. dubna.

Šestnáctý ročník pohádkové Noci s Andersenem připravují ve více než 1522 registrovaných čtecích místech Evropy i zámoří. Noc s Andersenem jako první v pořadí začne v Austrálii, připravují ji také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, v českých krajanských spolcích na Ukrajině, v Srbsku i Bulharsku. Pořádají ji České školy bez hranic na celém světě, v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí dále třeba Keňa, Nový Zéland, USA i Kanada.

Do Zlatých Hor se sjedou novodobí zlatokopové z Česka i Polska

Do severního cípu Olomouckého kraje se v sobotu sjedou novodobí zlatokopové z České republiky i z Polska. Ve Zlatých Horách na Jesenicku, které má v dobývání zlata staletou historii, přivítají symbolickým rozmrazením první pánve příchod jara. Akce s názvem Klondike je koncipována v duchu Jacka Londona a přechodu zlatokopů přes průsmyk ke zlatým ložiskům. Účastníky akce tak čeká dlouhý přesun a plnění úkolů včetně vaření fazolí či rýžování zlata.

Sport

Hokejisté Liberce vstoupili úspěšně do semifinále extraligy a porazili doma Mladou Boleslav 4:3. Suverénní vítěz základní části sice prohrával po trefě Richarda Jarůška, ale díky gólům Michala Bulíře, Jana Výtiska, Michala Birnera a Branka Radivojeviče zůstali Bílí Tygři i po pátém zápase letošního play off neporažení.

Česká krasobruslařka Eliška Březinová na mistrovství světa v Bostonu nepostoupila do volných jízd. Ještě před skončením krátkých programů se propadla mimo finálovou čtyřiadvacítku, která bude mít šanci startovat ve druhé části soutěže. Pokud některá ze zbývajících čtyř závodnic absolutně neselže, skončí devětadvacátá.

České hokejistky si díky výhře nad Japonskem 3:2 po nájezdech zajistily poprvé v historii účast ve čtvrtfinále mistrovství světa. Nyní je čeká Finsko.

Legendární kamion Tatra šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise dokázal i po třiceti letech úspěšně zvládnout nástrahy afrických cest. Nadšenci a milovníci slavné soutěže a zejména kamionů kopřivnické automobilky si tak symbolicky připomenuli třicáté výročí prvního startu Tatry na Dakaru. Expedice "Sen o Dakaru" se částečně zúčastnil i samotný Loprais, který za výpravou přiletěl do Senegalu. Většinu trasy odřídil Milan Horka, majitel soukromého muzea Tatry, který kamion nyní vlastní a společně s dalšími nadšenci jej upravil do původní podoby.

Prezident Miloš Zeman přijal pozvání na účast při zahájení letních olympijských her v brazilském Riu de Janeiro. Navazovat bude na jeho návštěvu Latinské Ameriky. Zeman to dnes řekl v Kostelecké Lhotě na Rychnovsku na tiskové konferenci při ukončení dvoudenní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.

01-04-2016