Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-04-2016

Premiér Sobotka se v Minnesotě setká s krajany, poletí do Los Angeles

Po dvou dnech naplněných převážně politickým a obchodním jednáním ve Washingtonu dnes českého premiéra Bohuslava Sobotku v rámci návštěvy Spojených států čeká přesun z východního na západní pobřeží země. Během něj se česká delegace na několik hodin zastaví na americkém středozápadě ve státě Minnesota. Sobotka se v Minnesotě, kde žije přibližně 85 tisíc lidí s českými kořeny, sejde s krajanskou komunitou a medailí Karla Kramáře vyznamená in memoriam Charlese Prosheka, který byl významným lékařem v Minneapolisu a také bývalým československým honorárním konzulem. Český premiér bude také jednat s guvernérem Minnesoty Markem Daytonem.

Večer místního času (neděle brzy ráno SELČ) pak vládní speciál s ministerským předsedou dosedne na letiště v Los Angeles, kde Sobotku v dalších dnech čekají jednání s americkými filmaři nebo českými podnikateli v Sillicon Valley.

Premiér Sobotka na jaderném summitu nabídl pomoc českých expertů

Český ministerský předseda Bohuslav Sobotka na summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu nabídl ostatním zemím pomoc českých expertů při repatriaci jaderného paliva do země jeho původu. Sobotka, podle něhož se debata nesla ve stínu teroristických útoků, to řekl českým novinářům v průběhu setkání. Česko má podle něj v oblasti výjimečné know-how, které může nabídnout. Na programu, který vedl ke snížení počtu zemí s vysoce obohaceným uranem, se již dříve podílel Ústav jaderného výzkumu v Řeži.

Práce na zastavení hrozby jaderného útoku zdaleka neskončila a přestože svět učinil značný pokrok v ochraně svého jaderného materiálu před teroristy, stále zůstává velké množství jaderných prostředků, jejichž bezpečnost musí být zajištěna. Na tiskové konferenci na závěr pátečního summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu to prohlásil americký prezident Barack Obama. Připomněl také, že se 15 zemí kompletně zbavilo vysoce obohaceného uranu a plutonia. Mezi tyto státy patří i Česká republika.

České vývozy do USA loni vzrostly o 13,6 procenta na 91,8 mld Kč

Export z ČR do USA se loni meziročně zvýšil o 13,6 procenta, dosáhl hodnoty 91,8 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, kterou má ČTK k dispozici. Podíl vývozů do USA činil 2,4 procenta, byl tak větší než do Ruska nebo Číny. Export do USA roste dvojnásobně více než do ostatních teritorií už druhým rokem, uvedl předseda představenstva asociace podnikatelů Karel Havlíček.

O příležitostech pro české exportéry jednal minulý týden na Floridě se zástupci firem vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Poptávka floridských firem po českém exportu je zejména v ekologických technologiích, kosmickém průmyslu, IT technologiích či odpadech. USA se podle Havlíčka v roce 2015 překvapivě také staly největším investorem v ČR měřeno úhlem pohledu investic, které přitekly přes Czech Invest. Spojené státy tak podle Havlíčka porazily všechny evropské destinace, korejské i čínské investory. USA jsou proto pro ČR jedno ze tří nejdůležitějších teritorií. Nyní je v USA premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve čtvrtek jednal s americkými investory v Česku i firmou GE Aviation, která by mohla v ČR od roku 2020 vyrábět 500 leteckých motorů každý rok.

ČT: Iráčtí uprchlíci odjíždějí z Česka do Německa

Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku původně ubytovaných v Okrouhlíku u Jihlavy odjíždí do Německa. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Iráčané odmítli azyl v Česku. Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který zorganizoval přesídlení již 89 iráckých křesťanů do Česka, už dříve uvedl, že neví, proč tato skupina nechce zůstat v Česku. ČT oznámila, že Iráčané z Okrouhlíku balí zavazadla a nasedají do autobusu soukromého dopravce, který je má odvézt do německého Essenu. Pracovníci Nadačního fondu Generace 21 podle televize řekli, že tato skupina, rozvětvená rodina, jedná na vlastní pěst. Protože odmítli český azyl, musí opustit republiku do sedmi dnů.

Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Bydlení v Okrouhlíku opustila v pátek a noc strávila v jedné z ubytoven v Jihlavě. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následně řekl, že skupina chce opustit Českou republiku, a projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku proto dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho krok uvítal. V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Do Česka přijelo celkem 89 křesťanů z Iráku. Další rodiny bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. V pražské skupině podle Frýdla problémy nejsou, spokojení jsou také lidé v Soběšovicích.

Prezident Zeman v Kostelci vyvracel obavy lidí z příchodu migrantů

Prezident Miloš Zeman v Kostelci nad Orlicí vyvracel obavy lidí z rozšíření místního pobytového azylového střediska. Zeman řekl, že detenční středisko pro imigranty zde nevznikne. V šestitisícovém Kostelci v posledních dnech koluje petice proti příchodu imigrantů. Zeman připomněl, že je rozdíl mezi azylovým a detenčním střediskem.

"Azylové středisko je v Kostelci více než 15 let a slouží k zachycování především Ukrajinců a k mému překvapení také Kubánců. Zatímco islámští imigranti se zde nevyskytují a zřejmě ani nebudou vyskytovat," řekl prezident. Pobytové středisko v Kostelci nad Orlicí v areálu bývalých kasáren funguje od roku 2001 a má kapacitu pro 275 lidí. V současné době v něm je asi 170 osob. Vedle Ukrajinců v něm jsou nejvíce Číňané a Rusové.

Sobotka nerozumí žalobě lékařských odborů na ČR

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nerozumí důvodům žaloby lékařských odborů na Českou republiku. Dříve uzavřené memorandum podle něj není právně vymahatelné a žaloba komplikuje vztahy mezi lékaři a vládou. Řekl to novinářům ve Washingtonu. Když už odbory chtějí někoho žalovat, měly podle Sobotky žalovat bývalou vládu Petra Nečase (ODS), za níž bylo memorandum uzavřeno a která platy nezvyšovala.

Lékařský odborový klub (LOK) podal žalobu na Českou republiku o splnění memoranda, kterým stát zaručil, že nejpozději k 1. lednu 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně.

Stíhání je dle Altnera politické, od vymáhání peněz ho neodradí

Advokát Zdeněk Altner považuje své trestní stíhání kvůli zpronevěře za politickou kriminalizaci. Ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že se stíháním nenechá donutit, aby upustil od vymáhání 337 milionů korun, které mu podle čtvrtečního rozsudku pražského městského soudu má zaplatit ČSSD za zastupování v kauze kolem Lidového domu. Obvodní soud pro Prahu 10 dnes odvolal policejní pátrání po Altnerovi, který je stíhaný kvůli zpronevěře víc než 800.000 korun, za což mu hrozí dva až osm let vězení. Prokázalo se totiž, že se účastnil jednání ve sporu s ČSSD.

Altner se v prohlášení podivil, že mu policie nedoručovala písemnosti ohledně stíhání na jeho adresu v Praze 10. "Ale (posílala je) na ohlašovnu Obecního úřadu Třebotov, kde jsem byl proti své vůli rozhodnutím úřadů registrován k trvalému pobytu a kde nemohu přebírat poštu," uvedl. "Zavřít mohou, zaplatit musí," napsal s tím, že loni v listopadu odmítl zákulisně jednat o tom, že by se svých nároků vůči sociální demokracii vzdal.

V únoru se v Česku objevilo 36 případů HIV, dvakrát více než loni

V únoru se v Česku objevilo 36 nových případů viru HIV, dvakrát více než loni. Od začátku roku přibylo nakažených o 65 na celkem 2685, růst tak oproti loňsku zrychlil o třetinu. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Již loňský celoroční nárůst nakažených HIV byl rekordní, nejvyšší za tři desítky let. Letošní výrazné zrychlení nárůstu výskytu HIV potvrzuje trend, před kterým již dříve varovali odborníci. Lékaři a pracovníci neziskových organizací upozorňují, že strach z HIV a nemoci AIDS, kterou virus způsobuje, v Česku opadá.

Centrem Prahy dnes prošli odpůrci potratů

Přes 4000 odpůrců potratů prošlo centrem Prahy podle organizátorů akce Národní pochod pro život. Policie své odhady počtu účastníků nechtěla z taktických důvodů uvádět. Loni bylo v Česku uměle ukončeno téměř 21.000 těhotenství. Akce se konala pošestnácté. Průvodu se účastnili lidé všech věkových kategorií, včetně velkého množství dětí. V davu šly například řádové sestry nebo kněží. Akce vyvrcholila pod sochou svatého Václava. Na náměstí krátce vystoupil kardinál Dominika Duka nebo plzeňský biskup František Radkovský. Oba se vymezili proti potratům a poděkovali rodičům dětí. Z představitelů vlády na pochodu byl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Větroň přistál na střeše, český pilot lehce zraněn

Na střechu rodinného domu v Nitře na západním Slovensku se dnes zřítil bezmotorový letoun. Český pilot větroně se zachránil na padáku, s kterým dopadl do zahrady. Oznámila to dnes slovenská média s odvoláním na místní policii a hasiče. "Utrpěl lehké zranění," řekla o stavu letce serveru Pravda.sk policejní mluvčí Božena Bruchterová. Nevěděla, zda se v době nehody v domě někdo nacházel, anebo nikoliv. "Letadlo narazilo do domu ve chvíli, kdy rodina obědvala!" tvrdí portál Čas.sk, který nehodu označil současně za "hororovou" i "kuriózní". Podle portálu Nasanitra.sk ve vzduchu zřejmě došlo ke srážce dvou větroňů. Jeden z nich pak bezpečně přistál na letišti, druhý se zřítil na rodinný dům. Český pilot byl účastníkem mezinárodní soutěže v bezmotorovém létání Pribina Cup, odehrávající dnes u Nitry.

ČR je podle studie v EU nejvíce liberální k alkoholu a cigaretám

Chcete-li si užít nezdravého jídla, alkoholu a cigaret, vyrazte do České republiky. Tak se dá shrnout výsledek studie institutu EPICENTER, o které informoval švýcarský zpravodajský web 20minutem. Česko je totiž jako země v přístupu k těmto požitkům z celé Evropské unie nejvíce liberální. Na opačném konci žebříčku se umístilo Finsko. Studie podle autorů potvrdila pověst Česka jako "přístavu svobody" a to především díky tomu, že neomezuje podávání alkoholu v restauračních zařízeních, povoluje reklamu na elektronické cigarety a nijak výrazně neomezuje ani tu na alkohol. První příčku si ČR vysloužilo také tím, že má největší spotřebu piva na hlavu na světě, což je podle autorů způsobeno mimo jiné tím, že je na něj uvalena velmi nízká daň. Dalším důvodem zisku prvenství je i absence daně na tiché víno.

Kromě Česka se mezi liberálními zeměmi v přístupu k alkoholu, tabákovým a elektronickým cigaretám a nezdravému jídlu a pití umístilo také Německo, Lucembursko, Nizozemsko, Slovensko, Rakousko a Bulharsko. Naopak v první sedmičce nejméně svobodných zemí v tomto ohledu jsou podle studie Finsko, Švédsko, Británie, Irsko, Maďarsko, Řecko a Litva. Vedoucí výzkumného týmu Christopher Snowdon upozornil na to, že vysoká regulace a přísné zákony nevedou podle výzkumu k nižší konzumaci alkoholu a spotřebě tabákových výrobků.

S oteplením se lidé už mohou setkat v přírodě i parku s klíšťaty

Klíšťatům stačí teploty nad sedm stupňů Celsia, lidé se s nimi už teď mohou setkat při výletech do přírody či v městských parcích, sdělil ČTK člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu docent Rastislav Maďar. Klíště přenáší vedle klíšťového zánětu mozku také boreliózu a i méně známé nemoci. "Mezi lidmi přežívá mýtus, že klíšťata jsou aktivní pouze v létě. Ve skutečnosti jim stačí teploty nad sedm stupňů Celsia. Naopak nemají ráda sucho a vysoké teploty. Nejrizikovější období roku proto představují jaro a podzim," uvedl Maďar.

Loni bylo v Česku hlášeno 351 případů klíšťové encefalitidy a dvě úmrtí. Existuje přitom očkování, které proti této nemoci chrání. V Česku je podle Maďara proti klíšťovému zánětu mozku očkováno necelých 24 procent obyvatel, to je podle něj málo. V Rakousku se dalo očkovat téměř 90 procent obyvatel, výskyt onemocnění tam díky tomu prudce klesl.

Expozice o Karlu IV. v centru Prahy vyjde na 15 milionů

Vybudování expozice o Karlu IV. v domě U Zlatého prstenu v Praze vyjde na 15 milionů korun. Částku schválila pražská rada, expozice by se měla otevřít v listopadu. Hlavní město kvůli letošním oslavám 700. výročí narození českého krále a římského císaře vyčlenilo v rozpočtu skoro 26 milionů korun, vyplývá to z podkladů zveřejněných na webu magistrátu. Uvnitř domu U Zlatého prstenu jsou raně gotické sklepy a chodby s původní valenou klenbou, ve které jsou fragmenty nástěnných maleb z konce 15. století. Pro stálou výstavu o životě panovníka a Lucemburků zapůjčí exponáty čtyři desítky institucí ze všech krajů ČR.

K výročí 700 let od narození Karla IV. se letos po celé České republice odehraje řada akcí. Například na 3. a 4. září Praha chystá Korunovační slavnosti, tedy rekonstrukci korunovace císaře. Vláda vyčlenila na akce v celé zemi desítky milionů korun. Karel IV. byl druhým panovníkem z dynastie Lucemburků na českém trůně. Lucemburkové přišli do Česka ve 14. století. Novou dynastii přivedla na český trůn svatba dcery českého krále Václava II. Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským.

Na Hradě začne v neděli turistická sezona, přijede Karel IV.

Na Pražském hradě začne v neděli letní turistická sezona, která je letos ve znamení oslav 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. Ten na hrad vjede na koni spolu s padesátičlenným průvodem historických postav, které jsou spjaty s jeho životem. Někdejší císař a král se na Hrad vrátí úderem desáté, kdy se také turistům znovu otevřou hlavní návštěvnické objekty Hradu. V průvodu doprovázejícím Karla IV. budou jeho rodiče Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna, chybět nebudou ani čtyři Karlovy manželky, tedy Blanka z Valois, Anna Falcká, Anna Svídnická a Eliška Pomořanská, nebo první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Průvod vstoupí na Hrad poprvé v 10:00 z Hradčanského náměstí, celá akce se bude opakovat ve 14:30.

Ve věku 74 let zemřel mim, herec i pedagog Boris Hybner

Ve věku 74 let zemřel dnes čelný představitel české pantomimy Boris Hybner. Legendární mim podlehl krátké náhlé nemoci. Informaci televize Prima potvrdil ČTK jménem rodiny mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Hybner byl znám nejen příznivcům divadla, ale široké veřejnosti z televizních seriálů či skečů i filmových rolí. V posledních letech působil také jako vysokoškolský pedagog. Jeho první pantomimické vystoupení na veřejnosti, v souboru zakladatele československé školy klasické a moderní pantomimy Ladislava Fialky, se odehrálo v Divadle Na zábradlí v roce 1964.

Hybner poté působil v Alhambře a Laterně magice s kolegou Ctiborem Turbou založil Pantomimu Alfreda Jarryho. V rozvíjení odkazu němé grotesky pokračoval se souborem Gag, který založil v roce 1976, a v roce 1990 zřídil soukromé divadlo Studio Gag. V roce 2010 získal cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy. Ve filmu se Hybner objevoval většinou v menších rolích, například jako jeden z nápadníků učitelky v podání Evy Holubové ve filmu Pelíšky. Hrál také ve snímcích Pupendo, U mě dobrý, Rafťáci, Peklo s princeznou, Čert ví proč či animovaném projektu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny.

Dny polské kultury připomenou 50 let spolupráce Brna a Poznaně

Padesátileté výročí partnerství Brna s polským městem Poznaň připomene letos šestý ročník festivalu Dny polské kultury v Brně, který začne v pondělí a potrvá do 15. dubna. Podle Andrey Opršalové z odboru zahraničních vztahů brněnského magistrátu se festival bude věnovat Polsku i kultuře obecně. Návštěvníci se seznámí s polskou hudbou, literaturou, filmem i gastronomií.

V Plzni vyvrcholil Festival arabské kultury, přišly stovky lidí

V Plzni dnes vrcholil pětidenní sedmý ročník festivalu arabské kultury Arabfest, který končí v neděli. Přišlo více lidí než v minulých ročnících, dnes téměř 1000. Největší zájem byl o přednášky expertů a občanů Blízkého východu s diskuzemi, o arabská jídla od kuchařů ambasád, orientální trhy a o dětský koutek. Podle organizátorů jde o největší podobnou akci ve střední Evropě. Podstatně víc se na letošním Arabfestu chtěly prezentovat ambasády z arabských zemí; přijelo jich pět; nejaktivnější byli Palestinci. V neděli končí festival akcí Chutě a vůně syrské a libanonské kuchyně, kde se bude nabízet 25 chodů.

Pradědovým dětským muzeem v Bludově již prošlo 10.000 návštěvníků

S poměrně velkým zájmem návštěvníků se setkala nová turistická atrakce v Bludově na Šumpersku, Pradědovo dětské muzeum. Během pěti měsíců jeho provozu prošlo tamními bránami již 10.000 návštěvníků. Unikátní dětské muzeum v prostorách Březinova statku, jehož náročná proměna vyšla na zhruba 19 milionů korun, se tak zařadilo mezi nejnavštěvovanější muzea v regionu. Podle zástupců muzea je za vysokou návštěvností nejen letošní mírná zima, ale také unikátnost muzea, které seznamuje děti i jejich rodiče formou her a různých dobrodružství s historií i současností Jeseníků a jejich tradic.

Nejatraktivnější část muzea tvoří vesnička Pradědovo s dřevěnými domečky, nechybí mezi nimi například hostinec U krále Richarda, kde se vaří regionální jídla, či domek bylinářky, ve kterém mohou malí návštěvníci míchat lektvary. Děti se mohou proměnit také v mlynáře či v hokynáře. Pro celé rodiny je k dispozici expozice Chuť Jeseníků, ve které mohou ochutnat tradiční jesenická jídla včetně regionálních produktů. Pro malé návštěvníky je určeno přírodní dětské hřiště. Dominuje mu lodičková rychlodráha, nacházejí se zde tunely, podzemní telefony, největší bubno-xylofon ve střední Evropě, ale i klouzačky či lanovka.

Opravený zámek v Čechách pod Kosířem návštěvníky láká

Opravený zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku návštěvníky láká. Dnes po rekonstrukci zpřístupněnou památku si první lidé prohlédli záhy poté, co své brány po několika letech otevřela. Zámek, kde působil malíř Josef Mánes, má opravené zámecké komnaty, nové expozice, revitalizovaný park i oranžerii. Na zámku byla otevřena nová expozice Josefa Mánesa, která zahrnuje 14 jeho obrazů, i stálá výstava věnovaná filmům Zdeňka a Jana Svěrákových. Zahrnuje rekvizity, kostýmy, filmové plakáty, fotografie z natáčení i projekce. Návštěvníci si mohou prohlédnout například lavici z Obecné školy či maketu letadla z Tmavomodrého světa. K lákadlům patří místnosti věnované dětským filmům, jako jsou Tři bratři nebo Kuky se vrací.

Josefovská pevnost nabídne v sezoně desítky akcí

Areál josefovské pevnosti, kde dnes začala turistická sezona, nabídne během roku desítky kulturních a sportovních akcí. Letošní novinkou bude zářijový překážkový závod v extrémním terénu Gladiator Race, řekla dnes ČTK Ilona Zatloukalová ze správy josefovské pevnosti. V pevnostním areálu se uskuteční také tradiční akce, například červencový Oživlý Josefov, který nabídne průvod historických jednotek a bitevní ukázku, na září pořadatelé připravují třetí ročník alternativního festivalu Špitál art v běžně nepřístupném areálu bývalé vojenské nemocnice v josefovské pevnosti.

Novým šampionem v otevírání ústřic se stal Tomáš Hladík

Novým mistrem ČR v otevírání ústřic na čas se dnes stal Tomáš Hladík. Dokázal během soutěže, která se uskutečnila na pražském Staroměstském náměstí, otevřít 30 ústřic za čtyři minuty a 30 vteřin včetně penalizace. Překonal tak dosavadní český rekord. Stříbrnou příčku obsadil loňský vítěz Václav Frič. Tomáši Hladíkovi nejvíce chutnají ústřice syrové, pouze zakápnuté citronem či s chilli salsou. Soutěž měla letos již patnáctý ročník. Vítěz se zúčastní světového mistrovství v Irsku, Frič se zase podívá na mistrovství Evropy ve Švédsku.

V centru Hradce Králové se stovky lidí zapojily do polštářové bitvy

Zhruba tři stovky převážně mladých nadšenců se dnes podle organizátorů na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové utkaly v polštářové bitvě. Akce byla součástí mezinárodního International Pillow Fight Day, který se koná ve více než stovce světových měst a letos poprvé se k němu oficiálně připojilo i město z ČR. ČTK to dnes řekl jeden z organizátorů Karel Horádek.

Sport

Zápasnice Adéla Hanzlíčková obhájila na mistrovství Evropy do 23 let v Bulharsku stříbro z loňského premiérového šampionátu v Polsku. Ve váhové kategorii do 63 kilogramů znovu postoupila do finále, v tom však prohrála s Ruskou Anželou Fomenkovou. Hanzlíčková dnes nejprve ve čtvrtfinále porazila Rumunku Alexandru Anghelovou, v semifinále poté zdolala Turkyni Asli Tugcuovou. Obě soupeřky dokázala před časovým limitem položit na lopatky.

Moderní pětibojař Jan Kuf vybojoval v závodě Světového poháru v Římě třetí místo. Mistr světa ve smíšené štafetě doběhl za Francouzi Valentinem Pradesem a Christopherem Pattem. Další český reprezentant ve finále Ondřej Polívka obsadil 31. místo.

Hokejisté Sparty vyhráli ve třetím utkání semifinále extraligy na ledě Plzně 4:2 a ujali se vedení v sérii 2:1 na zápasy. Pražané rozhodli dvěma góly během 53 vteřin na konci druhé třetiny, kdy zařídili vedení 3:1 útočníci Jan Buchtele a Miroslav Forman. Ve třetí třetině snížil druhou trefou v utkání Tomáš Svoboda, ale v power play potvrdil výhru hostů Daniel Přibyl.

Hokejisté Liberce porazili i ve druhém domácím utkání semifinále play off extraligy Mladou Boleslav a po výhře 5:2 vedou v sérii 2:0 na zápasy. V součtu se závěrem základní části Severočeši protáhli vítěznou šňůru na 12 zápasů. O osudu utkání se rozhodlo až mezi 51. a 54. minutou, kam Bílí Tygři vtěsnali tři góly. Série bude pokračovat v pondělí v Mladé Boleslavi.

V baráži o hokejovou extraligu zatím platí, že vítězí pouze domácí týmy. Na vlastní kůži to pocítili oba zástupci nejvyšší soutěže a díky tomu je po druhém kole stav v tabulce čtyřčlenné skupiny vyrovnaný. S nejtěsnějším náskokem jednoho bodu vede padlý obhájce titulu z Litvínova, který prohrál v Jihlavě 1:2 na nájezdy. Karlovy Vary v Praze nestačily na Slavii a odjely poraženy 2:4.

Obhájce loňského prvenství Daniel Wanjiru z Keni vyhrál Pražský půlmaraton v osobním rekordu 59:20. Na druhém místě za ním doběhl jeho krajan Barselius Kipyego, který zaostal o deset sekund. V závodu žen byla nejrychlejší Violah Jepchumbaová z Keni v traťovém rekordu 1:05:51. Druhá skončila o 23 sekund zpět Workneš Degefaová z Etiopie, která zvítězila loni. Nejlepším českým závodníkem byl Jiří Homoláč, který zaběhl čas 1:03:50, čímž splnil limit A na mistrovství Evropy v Amsterodamu. Eva Vrabcová útočila na český rekord Aleny Peterkové z roku 1994, časem 1:11:06 za ním zaostala jen o čtyři sekundy. Limit na kontinentální šampionát měla Vrabcová už z loňska, nyní ho potvrdila.

Český krasobruslař Michal Březina se díky opatrnější volné jízdě posunul na mistrovství světa na devátou příčku. Titul na šampionátu v Bostonu obhájil Španěl Javier Fernández, který přeskočil chybujícího olympijského vítěze Juzurua Hanjua z Japonska. Bronz při debutu na MS získal Číňan Ťin Po-jang. Březina měl tentokrát ve volné jízdě naplánovaný pouze jeden čtverný skok místo tří, které chtěl zařazovat až do nevydařeného mistrovství Evropy. Čtverný salchow opět skončil pádem, ale český krasobruslař se tím nenechal rozhodit a předvedl solidní výkon bez dalších hrubých chyb. Ve srovnání s krátkým programem se polepšil o dvě příčky a zaznamenal na MS nejlepší výsledek od roku 2012, kdy byl šestý.

České hokejistky po historickém postupu do čtvrtfinále podlehly na mistrovství světa v kanadském Kamloops Finsku 0:5 a budou hrát v pondělí od 2:00 SELČ o konečné páté místo se Švédskem. Finky se utkají v boji o finále s domácí Kanadou a druhou semifinálovou dvojici vytvoří obhájkyně zlata z posledních dvou šampionátů Američanky s Ruskem, které vyhrálo nad Švédskem 4:1.

Lucie Šafářová si na tenisovém turnaji v Miami zahraje finále čtyřhry. S Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou v pátečním semifinále porazily čínský pár Sü I-Fan, Čeng Saj-saj hladce 6:2, 6:1. Finálovými soupeřkami třetí nasazené dvojice budou turnajové čtyřky Timea Babosová z Maďarska a Jaroslava Švedovová z Kazachstánu.

Jachtař Viktor Teplý v lodní třídě Laser úspěšně zvládl poslední kvalifikační regatu na olympiádu v Riu de Janeiro a na Světovém poháru na Mallorce vyjel pro Českou republiku druhé účastnické místo na hrách. Start v Brazílii si už dříve zajistila Veronika Kozelská-Fenclová ve třídě Laser Radial.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, na jihu Čech až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C.

Duben přinese nadprůměrné teploty, které budou šplhat až k dvaceti stupňům. Hlavně začátek měsíce bude nezvykle teplý, ale také deštivý. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). První polovina prvního týdne bude slunečná a velmi teplá, druhá polovina deštivá a chladná," sdělili meteorologové. Průměrná denní teplota bude po celý duben podle výhledu ČHMÚ zhruba mezi 14 a 16 stupni Celsia. Horní hranice rozpětí denních teplot se pak bude postupně posouvat ke 20 stupňům a v posledním týdnu i přes dvacítku.

02-04-2016