Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

03-04-2016

Zadržení uprchlíci z Iráku půjdou v Česku do detence

Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, které zadržela v noci německá policie, se do Česka vrátí zřejmě v pondělí. Umístěni mají být v detenčním zařízení, policie je pak chce co nejrychleji vrátit do Iráku, řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policie zneplatní jejich výjezdní příkaz, na jehož základě měli čas na opuštění země do 7. dubna. Uprchlíky přivezl do Česka začátkem letošního roku v rámci plánovaného přesídlení 153 Iráčanů Nadační fond Generace 21, skupina však v pátek azyl odmítla a pak zamířila do Německa.

Policie původně oznámila, že Iráčané do detence nepůjdou, názor změnila na základě informací, které získala od německých kolegů. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) předtím policii vyzval, aby využila všech prostředků a uprchlíky vrátila do Iráku. Skupina křesťanských migrantů byla původně ubytována v Okrouhlíku u Jihlavy, v sobotu se vydala autobusem do Essenu. Rendlová řekla, že skupina byla v Německu zajištěna a zkontrolována a sousední země následně požádala českou policii o její převzetí. Jeden z řidičů řekl Českému rozhlasu, že je němečtí policisté brali jako převaděče.

Iráčany dle fondu, který je přivedl, někdo k odchodu přesvědčil

Skupinu 25 uprchlíků z Iráku, kteří v pátek odmítli azyl v Česku a zamířili do Německa, k tomu přesvědčil někdo třetí. ČTK to řekl Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, která předtím v rámci svého programu přesunu iráckých křesťanů organizovala jejich příchod do ČR. Frýdl je přesvědčen, že si skupina sama nenapsala dopis na ministerstvo vnitra o odmítnutí azylu a neobjednala autobus pro cestu do Německa. "Máme pocit, že tady je nějaká třetí strana, která je přesvědčila, že je čeká úžasná budoucnost někde jinde, přestože byli mnohokrát varováni, co se může stát, když takový krok učiní," řekl ČTK Frýdl. Právě tato třetí strana je za skupinu nyní zodpovědná, uvedl.

Generace 21 momentálně neví, co se se skupinou děje. "V tuto chvíli je situace úplně nepřehledná, oni vystoupili z našeho programu a odjeli na vlastní pěst neznámo kam," dodal. Těžší situaci budou mít podle Frýdla kvůli aktuální situaci ti uprchlíci z programu, kteří v ČR zůstávají.

Ministr Zaorálek zahajuje třídenní návštěvu Izraele a Palestiny

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes zahajuje třídenní návštěvu Izraele a Palestiny, během které se setká mimo jiné s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a také s palestinským ministrem zahraničí Rijádem Malikím. Pracovní program dnes ministra po večerním příletu do Izraele nečeká. V pondělí dopoledne se v Jeruzalémě spolu s izraelskou ministryní pro sociální rovnost Gilou Gamlielovou zúčastní úvodu česko-izraelského fóra, které bude diskutovat o inovačních nástrojích pro podporu růstu, budoucnosti vztahů mezi Izraelem a Evropou či o situaci na Blízkém východě.

V úterý, které je závěrečným dnem Zaorálkovy cesty, si český ministr prohlédne solární elektrárnu a opravárenské centrum pro elektrické transformátory v Tubásu. Tato zařízení byla vybudována za přispění České republiky. V Tubásu bude přítomen podpisu smlouvy o projektu v hodnotě 250.000 korun s místní nadací Tubas Charitable Society (TSC). Cílem projektu je zlepšit dodržování lidských práv žen a zkvalitnit právní služby pro ženy. V úterý odpoledne Zaorálek odjede do Nábulusu, kde se zúčastní otevření autosalonu automobilky Škoda Auto.

Premiér Sobotka se v americkém St. Paulu sešel s krajany v Sokole

Loutkami v nadživotní velikosti, tradičními kroji i chlebem se solí přivítali dnes krajané premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) při návštěvě Sokola v americkém městě St. Paul. Ve státě Minnesota na americkém středozápadě, kde St. Paul leží, dnes žije asi 85 tisíc lidí s českými kořeny, setkání s ministerským předsedou si nenechaly ujít na tři stovky z nich. Sobotka, kterému se dostalo velmi vřelého přijetí, krajanům řekl, že do Spojených států přijel, aby podpořil vzájemné vztahy, do Minnesoty pak proto, že má hodně společného s historií obou zemí. Sobotka jednal také s guvernérem Minnesoty Markem Daytonem.

Ještě před setkáním Sobotka medailí Karla Kramáře in memoriam vyznamenal Charlese Prosheka, někdejšího významného lékaře v Minneapolis a bývalého československého honorárního konzula. Proshek, jehož prarodiče přišli z českých zemí, se narodil v roce 1893 a vystudoval medicínu na univerzitě v Minneapolis. Během první světová války se vydal jako dobrovolník na Sibiř, aby tam pomáhal československým legionářům. Po návratu do USA se v roce 1928 stal honorárním konzulem Československa. Se svou československou manželkou pomohl během druhé světové války více než 50 studentům uniknout nacistické okupaci a dostudovat v USA. V roce 1948 se na protest proti komunistickému puči vzdal funkce honorárního konzula, v úzkem kontaktu s krajany ale zůstal až do své smrti v roce 1957.

Americká Mayo Clinic chce dál spolupracovat s brněnskou nemocnicí

Lékařská a vědecká spolupráce mezi slavnou americkou nemocnicí Mayo Clinic a Mezinárodním centrem klinického výzkumu při Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně by měla pokračovat nejméně do roku 2020. Počítá s tím memorandum, které v sobotu ve městě St. Paul v americké Minnesotě podepsali zástupci obou organizací. Podpisu memoranda byl přítomen i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který chce, aby vláda centrum i nadále podporovala ze státního rozpočtu. Spolupráce umožnila 130 návštěv a stáží českých doktorů a vědců na Mayo Clinic a 60 návštěv amerických expertů v Česku spojených s přednáškami.

Zeman přivítá rakouského prezidenta na nádraží u Lán

Prezident Miloš Zeman přivítá svého končícího kolegu, rakouského prezidenta Heinze Fischera, na stochovském nádraží u Lán na Kladensku. Připomene tak první zahraniční návštěvu po vzniku Československa, kterou byl právě příjezd rakouského prezidenta na stochovské nádraží v roce 1919. Tehdy tam nejvyššího rakouského představitele přivítal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. ČTK to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Po uvítání bude následovat program na zámku v Lánech. Fischer tak bude po čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi druhým cizím státníkem, se kterým se Zeman v Lánech setká. Příjezd Fischera na rozlučkovou návštěvu je podle Ovčáčka naplánován na 12. dubna.

Podle výzkumu TNS Aisa by volby vyhrálo ANO o 7 pct. před ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by podle volebního modelu TNS Aisa pro Českou televizi vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 procent hlasů. Druhá by se ztrátou sedmi procent za svým vládním koaličním partnerem skončila ČSSD. Těsně pod deseti procenty skončili třetí komunisté následovaní opoziční ODS. Hranici pro vstup do dolní komory překročily podle výzkumu ještě TOP 09 a KDU-ČSL. Dotazování TNS Aisa se konalo mezi 19. a 24. březnem.

Duka: Církve by se obrátily na ÚS, kdyby prošlo zdanění náhrad

Pražský arcibiskup Dominik Duka v souvislosti s návrhem KSČM na zdanění náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích hovoří o skryté perzekuci církve ze strany některých politiků. I přes podporu, kterou návrhu vyjádřil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), si ale Duka myslí, že Parlament v diskusi novelu nepodpoří. Církev by se musela obrátit na Ústavní soud, kdyby návrh prošel, uvedl kardinál Duka v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle nynějšího zákona není finanční náhrada předmětem daně.

Češi v únoru bankám dlužili 1,24 bilionu korun v

Domácnosti měly ke konci letošního února od bank půjčeno celkem 1,24 bilionu korun, což je o 8,4 procenta více než před rokem. Čtyři pětiny úvěrů domácnostem byly poskytnuty na nákup nemovitosti. V podnikové sféře naopak zájem o úvěry nadále klesá, vyplývá ze statistik České národní banky. Zájem domácností o nové úvěry po slabší lednové aktivitě ožil, uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Lidé mohli v únoru získat úvěr na nákup nemovitosti za úrokovou sazbu 2,53 procenta, což je obdobná hodnota jako v minulých měsících. Naopak nové úvěry určené na spotřebu začínají poměrně výrazně zlevňovat. Loni v únoru cena úvěru na spotřebu činila 13,2 procenta, během posledních měsíců klesla na 11,4 procenta. Je pravděpodobné, že díky vysoké spotřebitelské důvěře a zlevňování úvěrů na spotřebu tento segment letos výrazněji oživí, odhadla Zamrazilová.

Na podporu boje s šikanou ve školách dostanou metodici 35 milionů

Na podporu boje s šikanou ve školách dostanou letos kraje 35 milionů korun. Na šikanu se také zaměří Česká školní inspekce, ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) požaduje, aby se inspektoři nově zaměřili na skutečný stav vztahů na školách, nejen na formální naplnění "papírových" požadavků. Po zveřejnění kauzy šikanované učitelky pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně se přímo na ministryni obracela řada učitelů se svědectvími o špatné situaci ve školách. Stěžovali si mimo jiné na nedostatečnou podporu ze strany vedení.

Letošek bude podle prezidenta komory pro mnohé zemědělce zlomový

Letošní rok bude pro mnohé zemědělské podniky zlomový, uvedl na sněmu Agrární komory ČR její prezident Miroslav Toman. Vážná je podle něj situace zejména v produkci mléka a vepřového masa. Zemědělci se potýkají s dopady ruských sankcí i ostrou konkurencí ze zahraničí, loňský rok mnozí proto hodnotí negativně. Právě kvůli dovozu uvažují velké podniky o rušení chovu prasat.

Sněm Agrární komory označil schválené kompenzace škod způsobených loňským suchem za nedostatečné. Zemědělci nesouhlasí ani s krácením peněz pro velké podniky v případě, že celkové nároky přesáhnou 600 milionů korun, což je částka, kterou ve středu odsouhlasila vláda. Oba postoje sněm zanesl do svých závěrečných usnesení. Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) výhrady vnímá a je připraven dále se zemědělci diskutovat. Požádal však o strpení - chce nejprve počkat na to, kolik se nakonec sejde žádostí a zda vůbec bude nutné krátit velkým podnikům náhrady. Jurečka se domnívá, že o kompenzace požádá méně zemědělců, než původně očekávaných 7000. Podle prezidenta Agrární komory Miroslava Tomana loňské sucho způsobilo zemědělcům škody za tři miliardy korun.

V Brně začal zemědělský veletrh Techagro, zájem je rekordní

Na brněnském výstavišti začaly veletrhy zemědělské techniky Techagro a další tři doprovodné veletrhy. Silva Regina je výstavou lesnictví a myslivosti, Animal Vetex výstavou zvířat a veterinární péče a Biomasa se zabývá biologickým odpadem a jeho využitím. Veletrhy končí ve čtvrtek a zájem o něj je letos rekordní, protože vystavovatelé obsadí všechny pavilony a pořadatelé dokonce museli postavit ještě jednu montovanou halu.

Letos přijede 777 vystavovatelů ze 40 zemí, jde o největší veletrh zemědělské techniky v Evropě. Dlouhodobě je třetí největší po akcích v Hannoveru a v Paříži. Důležitým tématem je letos elektronika a inteligentní systémy využitelné v zemědělství, jež mají symbolizovat jeho budoucnost. Po areálu bude jezdit například traktor řízený GPS navigací. Návštěvníci uvidí také expozici loveckých zbraní a střeliva, soutěž trubačů, představení sokolníků či ukázky preparátorského umění.

Hasiči zasahovali u požáru lesa v těžkém terénu u Javorníku

Hasiči z jižní Moravy a Zlínského kraje dnes zasahovali u rozsáhlého požáru lesa v Bílých Karpatech u Javorníku na Hodonínsku. Hořet začalo před polednem v těžko přístupném terénu jihovýchodně od obce. Oheň zasáhl hrabanku a nízký porost na ploše přibližně 500 krát 500 metrů. Asi v 16:20 se podařilo požár lokalizovat. "Nyní je pod kontrolou, dohašujeme ohniska," řekl ČTK mluvčí hasičů Rostislav Zelený. Zásah komplikoval silný vítr.

Nové stanice metra A od otevření využilo 33,5 milionu lidí

Nové stanice metra A od otevření před rokem využilo 33,5 milionu lidí. Stavba nového úseku vyšla asi na 20 miliard korun, jako první je celý úsek pokryt signálem pro mobilní telefony. Loni 6. dubna se otevřely čtyři nové stanice - Nádraží Veleslavín, Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol. Nejvytíženější je Nádraží Veleslavín, kde nově vystupují cestující na letiště. Končí tam i řada příměstských autobusových linek.

Tři linky pražského metra měří dohromady 65,2 kilometru, soupravy zastavují v 61 stanicích. V plánu je rozšíření metra o modrou linku D, která by vedla z Pankráce do Písnice.

Dny slovanské kultury v Hradišti představí Slovensko a Slovinsko

Dny slovanské kultury v Uherském Hradišti a okolí představí tradice Slovenska a Slovinska. Letošní třetí ročník festivalu se koná od 19. do 24. května a nabídne filmové projekce, divadlo, koncerty, folklor, přednášky, řemeslný jarmark, kulinářské speciality i ochutnávku vín. První dva ročníky akce se v letech 2013 a 2014 konaly v Kroměříži, kde produkční festivalu Jiří Králík působil jako ředitel tamního kulturního domu. Po roční odmlce a poté, co v Kroměříži skončil, přesunuje festival na Slovácko blíže k centru někdejší Velké Moravy. Festival se poprvé koná na pěti místech - Uherské Hradiště, Modrá, Velehrad, Osvětimany a Staré Město. V příštím roce se festival hodlá zaměřit na kulturní tradice Chorvatska a Polska.

Otevřené sklepy ve Velkých Bílovicích přilákaly rekordní návštěvu

Otevřené sklepy ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku přilákaly rekordních 6251 návštěvníků. V jedné z největších vinařských obcí v Česku se do 11. ročníku jednodenní akce nazvané Ze sklepa do sklepa zapojilo asi 50 vinařů. Návštěvnost i díky pěknému počasí překonala loňský ročník přibližně o 600 lidí. Výsledky ČTK oznámil jeden z pořadatelů František Zapletal. Sklepů je v obci více než šest stovek. V současnosti činí rozloha tamních vinohradů přes 750 hektarů. Obec leží v nejteplejší části Moravy a i díky dobré půdě se tam daří náročným odrůdám révy.

Na Pražském hradě začala turistická sezona

Na Pražském hradě začala letní turistická sezona, která je letos ve znamení oslav 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. Ten na hrad vjel úderem desáté na koni s padesátičlenným průvodem historických postav, které jsou spjaty s jeho životem. Pražský hrad je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku. Loni od dubna do září si jej přišlo prohlédnout 1,199.301 platících návštěvníků, což bylo meziročně o 16 procent víc.

Devadesátiny slaví herečka Zdenka Procházková

Herečka Zdenka Procházková, která 4. dubna oslaví 90. narozeniny, má za sebou dlouholeté angažmá v německy mluvících zemích. V 60. letech dostala nabídku od významných německých divadel, po roce 1968 se usadila ve Vídni, kde hrála v proslulém Burgtheatru. Nejnověji má Procházková za sebou účinkování ve filmu Filipa Renče s názvem Lída Baarová. Ztělesnila v něm prvorepublikovou hvězdu, kterou osobně znala. V roce 2003 obdržela ve Vídni vyznamenání (medaili Artis Bohemiae Amicis) za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí.

Nejkrásnější dívkou Česka se stala Andrea Bezděková z Náchodu

Českou Miss 2016 se stala Andrea Bezděková z východočeského Náchodu. Jedenadvacetiletá bruneta bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní soutěži Miss Universe. V současné době studuje na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Má ráda zimní sporty, tenis, věnuje se tanci. Z deseti finalistek jí vybrala porota, diváci volili druhé a třetí místo. Za první vicemiss zvolili Natálii Kotkovou, za druhou vicemiss Kristýnu Kubíčkovou.

Sport

Fotbalisté Plzně ve 23. ligovém kole využili prohry svého rivala v boji o titul Sparty a po vítězství 2:0 nad Jihlavou vedou tabulku už o devět bodů. Pražané však mají zápas k dobru. Skóre na západě Čech rychle otevřel Jan Kovařík, ve druhé půli zvýšil Daniel Kolář, jenž navíc neproměnil penaltu. Viktoria vyhrála dvanácté ligové utkání za sebou, zranil se jí však nejlepší střelec Michal Ďuriš, jenž s poraněným kotníkem musel do nemocnice. Sparta bez několika opor prohrála po sedmi ligových výhrách za sebou a výrazně si zkomplikovala souboj o titul s obhájcem z Plzně.

Nadějný český kordista Jakub Jurka vybojoval na mistrovství světa šermířů do 17 let v Bourges bronzovou medaili. Olomoucký reprezentant, který na šampionátu obhajoval loňské stříbro, vyhrál ve vyřazovací fázi po volném losu v prvním kole čtyři zápasy, než jej v semifinále porazil 15:10 pozdější šampion Daniel de Mola z Itálie.

Hokejový útočník Tomáš Hertl přispěl v sobotním utkání NHL dvěma góly k výhře San Jose 3:2 po samostatných nájezdech na ledě Nashvillu a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Stejné ocenění získal i Jaromír Jágr, který gólem odstartoval obrat Floridy v duelu s Montrealem z 0:3 na konečných 4:3.

Jakub Kornfeil dojel devátý v motocyklové Velké ceně Argentiny a o jedno místo vylepšil dva týdny starý výsledek z letošní premiéry MS v Kataru.

Hokejisté Litvínova porazili ve třetím kole extraligové baráže Karlovy Vary 5:3 a se sedmi body jsou v čele čtyřčlenné skupiny. Severočeši rozhodli podkrušnohorské derby ve třetí třetině, ve které dvakrát skórovali. Čtyřmi kanadskými body za dva góly a dvě asistence se pod výhru Vervy podepsal František Lukeš.

Čtyřiadvacetiletá dálková plavkyně Magda Okurková přeplavala Gibraltarskou úžinu a časem 3:42:42 hodiny vytvořila nové české ženské maximum. Dosavadní nejlepší výkon Abhejali Bernardové ze září 2013 překonala o 52 minut a 18 sekund. "Plavbu provázel nepříjemný silný vítr. Celkem uplavala šestnáct kilometrů," řekl ČTK vedoucí doprovodu Petr Mihola, který Gibraltar pokořil společně s operním pěvcem Richardem Haanem před šestnácti lety.

Karel Abraham vybojoval ve třetím pokračování mistrovství světa superbiků v Alcaňizu tři body. V sobotním prvním závodě skončil patnáctý, dnes si o jednu pozici polepšil. Po obou jízdách měly stupně vítězů ve Španělsku kompletně britské obsazení a nejvýš pokaždé stál Chaz Davies.

Počasí

Skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.

03-04-2016