Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-04-2016

Návrhy Evropské komise o azylu narazily v Česku na kritiku

Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót, uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tím na návrh Evropské komise na úpravu azylové politiky EU. Návrhy komise odmítl také prezident Miloš Zeman, považuje je za přestrojené kvóty, napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Kriticky se vyjádřili také další čeští politici, včetně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nebo zástupců opoziční ODS.

Zeman se setkal s černohorským prezidentem Vujanovičem

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě setkal s černohorským prezidentem Filipem Vujanovičem. Mluvili spolu o blížícím se vstupu Černé Hory do NATO i o zájmu o členství v Evropské unii. Tématem byla i dostavba druhého bloku tepelné elektrárny Pljevlje, kterou by za několik miliard měla postavit firma Škoda Praha. Zeman po jednání s černohorským protějškem řekl, že Česko plně podporuje úsilí Černé Hory stát se plnohodnotným členem Severoatlantické aliance i Evropské unie. Zároveň ocenil úspěchy, kterých Černá Hora v této oblasti dosáhla. Vujanović Česku za jeho dlouhodobou podporu poděkoval. Vyjádřil naději, že Česká republika bude jednou z prvních zemí, která přístup Černé Hory do NATO podepíše.

Senát chce posunout účinnost nového zákona o zakázkách

Nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek možná začnou platit o něco později. Senát při projednávání nového zákona o zadávání veřejných zakázek doporučil na návrh tří svých výborů odložit jeho účinnost až na šest měsíců od vyhlášení ve sbírce. Vláda naproti tomu navrhovala, aby zákon začal platit tři měsíce po vyhlášení. Návrh zákona se tak nyní vrací do Sněmovny, která o senátorském návrhu rozhodne. Odklad účinnosti má dát uživatelům zákona více času na to, aby se na úpravy i na chystané prováděcí předpisy mohli dostatečně připravit. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) k návrhu zaujala neutrální postoj, upozornila ale, že jakékoli posunutí účinnosti může znamenat postih ze strany Evropské komise.

Sněmovna musí doplatit Rathovi 280.000 Kč, potvrdil odvolací soud

Poslanecká sněmovna musí doplatit bývalému poslanci Davidu Rathovi poslanecké náhrady ve výši 280.000 korun za dobu, kterou strávil ve vazbě. Odvolání Sněmovny dnes zamítl pražský městský soud, podle nějž dolní komora rozhodla o zkrácení náhrad v podstatě svévolně. Verdikt je pravomocný. Rath strávil ve vazbě po svém obvinění z korupce déle než rok, loni byl nepravomocně odsouzen k 8,5 roku vězení.

Praktici mohou požádat o grant na novou praxi a plat sestry

Praktičtí lékaři mohou od středy žádat ministerstvo zdravotnictví až o půl milionu korun na vybavení praxe a plat zdravotní sestry v místech, kde tato péče chybí. Novinářům to řekl ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Na granty pro lékaře v místech, kde se opakovaně nepodařilo péči zajistit, počítá ministerstvo letos s pěti miliony korun. V případě většího zájmu částku navýší. "Dnešním dnem je program vyhlášen oficiálně, je na webových stránkách ministerstva," uvedl ministr. Cílem podle něj je řešit nerovnoměrné rozložení praxí praktických lékařů pro děti a dorost a pro dospělé v zemi. Atestaci v oboru získává dostatečný počet lékařů, mají ale zájem pracovat hlavně ve velkých aglomeracích. Grantové peníze by je měly motivovat, aby si zvolili pro svoji ordinaci i odlehlejší regiony.

Chovanec: Pokud uprchlíci nepožádají o azyl, budou vyhoštěni

Pokud se skupina 25 iráckých uprchlíků, která o víkendu odcestovala do Německa, vrátí do Česka a nepožádá znovu o azyl, bude po zadržení policií vyhoštěna do Iráku, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Na čtvrtečním jednání vlády ministr doporučí kabinetu zrušit projekt Nadačního fondu Generace 21, který křesťanské migranty do ČR přivezl. Zástupci ministerstva uvedli, že zatím neví, jestli a z jakého důvodu Německo uprchlíky vrátí. O jejich návratu do Česka se hovořilo hned poté, co je po odchodu z ubytování v Okrouhlíku na Jihlavsku, zadržela za hranicemi německá policie. Německá strana ale žádost o převzetí stáhla poté, co migranti požádali s odkazem na rodinné vazby v zemi o azyl.

Osm iráckých křesťanů odcestuje ve čtvrtek z Brna zpět do Iráku

Osm ze 24 iráckých křesťanských uprchlíků, kteří našli zázemí v Brně, odcestuje ve čtvrtek ráno zpět do Iráku. ČTK to řekl Miroslav Makovička z nadačního fondu Generace 21, který se o přesun Iráčanů do ČR s pověřením vlády staral. Iráčané z okolí města Mosul se do ČR uchýlili kvůli hrozící smrti ze strany Islámského státu. Osm členů se však rozhodlo vrátit zpět. Dalších 25 iráckých křesťanů bylo na Jihlavsku, ale odmítli azyl v ČR a odešli do Německa. Osmičlenná skupinka z Brna čítá pět dospělých a tři děti. Je složená ze dvou prarodičů, dvou jejich dcer, přičemž jedna má malé dítě a druhá manžela a dvě děti. Důvodem návratu je stesk prarodičů po rodné zemi. "Osm Iráčanů odjede z Brna vlakem ve čtvrtek po půl šesté ráno do Prahy, kde si na pobočce ministerstva vnitra vyzvednou irácké pasy a odevzdají svá prohlášení, že se vzdávají azylu v České republice. Poté mohou pokračovat na letiště a po třetí hodině odpoledne jim letí letadlo do Istanbulu, odkud budou pokračovat do Iráku," popsal Makovička.

Zeman nesouhlasí se zastavením stíhání bývalého náčelníka VB

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí se zastavením stíhání bývalého náčelníka Veřejné bezpečnosti (VB) v Turnově, který jako člen vysídlovací komise v letech 1952 a 1953 spolurozhodoval o vystěhování sedláckých rodin. Zeman sepsal dovolání proti verdiktům soudů v Semilech a Hradci Králové. Dovolání bude řešit Nejvyšší soud. Anonymizovaný dokument je přístupný na webu státního zastupitelství. Ve stejném duchu se Zeman na Nejvyšší soud obrátil nedávno také v kauze Tomáše Liptáka, jenž v 50. letech působil jako prokurátor v Kralupech nad Vltavou. Spornou otázku v obou případech představuje to, zda na rozhodování vysídlovacích komisí v rámci "akce kulak" dopadá amnestie z roku 1960. Podle Zemana nikoliv, protože šlo o úmyslné trestné činy proti majetku v osobním vlastnictví, které jsou z amnestie vyloučeny. V případě náčelníka turnovské VB soudy dospěly k závěru, že komise řešily jen přesídlení rodinných příslušníků, zatímco o majetku už bylo v té době zpravidla soudně rozhodnuto v procesech s rolníky považovanými za třídní nepřátele komunistického režimu.

Odborník: Prevence cukrovky v Česku selhává

Prevence cukrovky podle předsedy České lékařské společnosti Štěpána Svačiny v Česku selhává. Lidé málo vědí o jejích příčinách, což hodnotí negativně i Evropská unie. Zásadní je ozdravění životního stylu a pohyb. Svačina to řekl novinářům při příležitosti Světového dne zdraví, který připadá na výroční den založení Světové zdravotnické organizace (WHO), jež vznikla 7. dubna 1948. V Evropě žije 64 milionů lidí s cukrovkou. Počty pacientů v ČR se přitom jen odhadují, aktuální statistiky nejsou.

Audit: Klienti domovů pro seniory často užívají nevhodné léky

Obyvatelé domovů pro seniory často užívají nevhodné léky. Berou také víc medikamentů, než potřebují, zbytečně velké bývají i dávky. Ukázal to průzkum neziskové organizace Ústav lékového průvodce a klinických farmaceutů Nemocnice Na Homolce. Výsledky autoři představili na tiskové konferenci. Posuzovali situaci 859 seniorek a seniorů s průměrným věkem 82 let. Tito klienti domovů denně užívali až 11 tabletek. Léky brali téměř všichni sledovaní. Podle ředitelky Ústavu lékového průvodce Ivany Plechaté senioři užívali v průměru šest léků na předpis a další dva volně prodejné. Sedm z deseti lidí mělo psychofarmaka, téměř polovina opioidy ke zmírnění bolesti. Předepisování léků bylo formální a řídilo se přáním rodiny či názorem zdravotních sester, dodala Plechatá.

Řešit migraci je nutné dle 93 % Čechů, o půlku víc než před 2 lety

Zabývat se migrací, považuje za naléhavé 93 procent Čechů, což je téměř o polovinu více než před dvěma lety. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Migrace se dostala v žebříčku naléhavosti na špici, a překonala tak i dosud vedoucí korupci. Stoupl také podíl lidí pokládajících za nutné řešení bezpečnosti v Česku a členství v Evropské unii.

Knihou roku 2016 je román Daniely Hodrové Točité věty

Knihou roku 2016 se stal román Daniely Hodrové Točité věty. Podle poroty výjimečný, pro čtenáře však náročný text je sugestivní autorskou zpovědí reflektující přátelství, téma paměti i posledních věcí člověka. Kniha získala hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera spojenou s odměnou 200.000 korun, autorka si ji převzala na Nové scéně Národního divadla. Předány byly i další ceny v sedmi kategoriích. Patnáctému ročníku cen, jež si kladou za cíl popularizovat kvalitní tuzemskou i překladovou literaturu, dominovaly ženy. Kromě hlavní ceny je v sedmi kategoriích šest vítězek. Nejsledovanější kategorii, tedy Literu za prózu, v níž byla nominovaná i Hodrová, vyhrála kniha Anny Bolavé Do tmy. Muži zvítězili v kategorii poezie (Ladislav Zedník: Město jeden kámen) a dětské literatury(Robin Král: Vynálezárium).

Hlavní oslavy UK k 700. výročí narození Karla IV. budou v květnu

Hlavní univerzitní oslavy 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. se uskuteční v květnu. Bude shromáždění akademické obce za účasti vrcholných státních představitelů, konference mezinárodních univerzitních asociací nebo výstava Druhý život Karla IV. Na tiskové konferenci to řekl rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Bude se ale konat velké množství dalších akcí, řadu z nich pořádají jednotlivé fakulty. Na začátek září je naplánována rekonstrukce korunovace Karla IV. Karel IV se narodil 14. května 1316. Dva dny před 700. výročím jeho narození bude v Karolinu shromáždění akademické obce, na němž by měl s projevem vystoupit mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pozván bude i prezident Miloš Zeman, uvedl rektor. Pozvánky se budou rozesílat příští týden.

Senát: Významný den má mít s Karlem IV. i Eliška Přemyslovna

Významný den by měl mít 14. května podle Senátu nejen český král a římský císař Karel IV., ale i jeho matka Eliška Přemyslovna. Horní komora o tom rozhodla v rámci novely zákona o státních svátcích. O tomto doplnění bude muset znovu rozhodnout Sněmovna, která obdobný návrh zamítla.

Další nosorožec ze Dvora Králové zamíří do Tanzanie

Do Tanzanie bude přesunut další nosorožec černý ze ZOO Dvůr Králové. Samička Eliška by měla do národního parku Mkomazi odletět na konci června. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel této zoologické zahrady Přemysl Rabas. Eliška doplní samici Deborah a samce Jamieho a Jabua, kteří stejnou cestu absolvovali v roce 2009. Budou tak zkompletovány dva páry. Eliška se narodila v září 2012 a prakticky vzápětí ji ředitel královédvorské zoo nabídl ochranáři Tonymu Fitzjohnovi, který má záchranu nosorožců v této rezervaci na starosti. Čekalo se, až bude dostatečně stará na to, aby náročný přesun zvládla.

Zoo v Hluboké nad Vltavou může zachraňovat zvířata v inkubátoru

Jihočeská zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku může nově využívat inkubátor. Je určen především k rekonvalescenci handicapovaných a podchlazených živočichů. Jde o inkubátor pro děti, který zoo dostala od výrobce těchto přístrojů. "Inkubátor využijeme v případě potřeby na odchovy některých mláďat drobných savců nebo ptactva a rekonvalescenci handicapovaných a podchlazených živočichů, kteří se k nám dostávají z volné přírody," uvedla vedoucí zoologického oddělení Kateřina Kucírková.

V Kutné Hoře vznikla pobočka mezinárodního centra ochrany zubrů

Českou pobočku pro ochranu a chov zubrů otevřela v Kutné Hoře mezinárodní ochranářská organizace European Bison Conservation Center (Centrum ochrany zubra evropského). Kancelář bude mít celostátní působnost a bude zajišťovat každoroční sčítání zubrů v Česku, akreditovat nová chovná zařízení, koordinovat dovoz a vývoz zubrů i výměnu mezi tuzemskými chovy. Mezinárodní centrum oficiálně koordinuje veškeré chovy a plemennou knihu zubra evropského. ČTK o tom dnes informoval Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která fungování pobočky zajišťuje.

Sport

Hrdinka posledních dvou utkání Karolína Plíšková a s ní Barbora Strýcová, Denisa Allertová a Lucie Hradecká jsou v nominaci na semifinále Fed Cupu proti Švýcarsku. České vítězky uplynulých dvou ročníků budou hrát o postup do finále příští víkend 16. a 17. dubna na tvrdém povrchu v Lucernu.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, večer s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

06-04-2016