Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

07-04-2016

ČR obdržela německou žádost o vrácení 25 křesťanských uprchlíků

Ministerstvo vnitra dnes obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 křesťanských uprchlíků z Iráku. Skupina migrantů odmítla český azyl a minulý víkend odjela ze země. Ministerstvo německou žádost vyhodnotí a do té doby nechce případ komentovat, sdělilo dnes ČTK v tiskové zprávě. Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku pobývala v Okrouhlíku na Jihlavsku. V sobotu se 25 lidí vydalo autobusem do Německa. Tamní policie je chtěla původně v pondělí vrátit do Česka. Nakonec německá strana svou žádost o předání stáhla s odůvodněním, že uprchlíci žádají v Německu o azyl, mají tam prý příbuzné. Později ale německé úřady uvedly, že požádají Česko o vzetí uprchlíků zpět. Očekává se, že se skupina uprchlíků buď vrátí do Iráku, nebo budou moci v ČR znovu požádat o azyl. To ale ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepředpokládá, když podle něj nechtěli v Česku zůstat.

Odjezd uprchlíků do Německa měl vážný dopad na celý projekt. Program na přesidlování křesťanských běženců byl nejprve pozastaven, vláda dnes rozhodla o tom, že nebude pokračovat. Nadační fond do země dopravil 89 uprchlíků, podle původních plánů jich mělo dorazit 153.

Osm iráckých křesťanů odletělo zpět do vlasti

Osm z 24 iráckých křesťanských uprchlíků, kteří našli zázemí v Brně, odletělo zpět do Iráku. Skupinka čítá pět dospělých a tři děti. Je složená ze dvou prarodičů a dvou jejich dcer, z nichž jedna se vrací do Iráku s manželem a dvěma dětmi, druhá s malým dítětem. Její manžel zůstává po dohodě rodiny v Brně. Podle Miroslava Makovičky z Nadačního fondu Generace 21, který pobyt Iráčanů v Česku zajišťuje, je důvodem návratu Iráčanů do vlasti stesk prarodičů po rodné zemi.

Podle Makovičky si Iráčané pobyt v Brně pochvalovali. "Setkávali se se vstřícnými lidmi, přátelskými. Neslyšel jsem slovo stížnosti z jejich úst, spíš obavy jak by to tady zvládali, obavy z jazykové bariéry, hlavní byl stesk po rodině," řekl ČTK Makovička. Zbylých 16 Iráčanů chce zůstat v Brně. ČR přijala bezmála 90 křesťanských uprchlíků z Iráku. Část našla zázemí v Okrouhlíku na Jihlavsku, část v Brně a v Praze a někteří v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Většina skupiny z Okrouhlíku ale odmítla český azyl a vydala se autobusem do Německa. Na hranicích je zadržela německá policie.

EK navrhla změny azylových pravidel, jež se politikům v ČR nelíbí

Evropská komise nabídla k diskusi dvě varianty úprav pravidel týkajících se azylových žádostí. Obě počítají s přerozdělováním migrantů, a proto už narazily na nepříznivou reakci v Česku, které spolu s dalšími středoevropskými členy Evropské unie již loni odmítlo zavádění povinných kvót na příjem běženců. "Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót," dal hned na twitteru na vědomí premiér Bohuslav Sobotka. Migrační politika podle něj musí zůstat pod kontrolou jednotlivých států EU. Proti návrhům Evropské komise je i prezident Miloš Zeman.

Také eurokomisařka Eva Jourová je proti řešení migrační krize stanovením přerozdělovacích kvót. Jourová, která je komisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, to dnes řekla serveru EurActiv."Je velmi problematické, aby byli po Evropě 'rozváženi' lidé bez vlastního rozhodnutí, do zemí, kam jít nechtějí, kde jim je cizí prostředí, jazyk a klima, včetně klimatu společenského," řekla Jourová serveru EurActiv.Přiznala, že je v komisi s tímto názorem v menšině.

Čeští příjemci dostali 96 procent peněz z EU za období 2007-2013

Příjemcům evropských dotací v ČR bylo vyplaceno 96 procent prostředků z programového období 2007-2013. Na dnešním jednání vlády to oznámila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), jejíž rezort prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci za čerpání prostředků z fondů EU zodpovídá. Ve druhém programovém období 2007 - 2013 mělo Česko možnost získat z evropských strukturálních fondů přibližně 700 miliard korun, což bylo nejvíce ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele. U některých programů Brusel prodloužil možnost čerpání až do konce roku 2015. Za rok 2013 Česko nedočerpalo 11,5 miliardy korun, v roce 2014 to bylo devět miliard. Za rok 2015 zatím není oficiální údaj k dispozici. V současné době Česko čerpá prostředky z programového období 2014 - 2020. Prostřednictvím deseti operačních programů může dosáhnout zhruba na 648 miliard korun.

Předsednictvo ČSSD schválilo vzetí úvěru 338 milionů korun

Předsednictvo sociální demokracie podle informací ČTK schválilo vzetí úvěru ve výši 338 milionů korun. Chce jím zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi, což musí učinit do pondělí. Předsednictvo jednalo také o úsporných opatřeních. Jen letos chce strana ušetřit 55 milionů korun, úspory se dotknou také volební kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami.

Altner vyhrál spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu sociální demokraté musí zaplatit částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. Sociální demokraté chtějí podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek.

Organizátoři nepovolené protičínské demonstrace podají žalobu

Protestující proti čínské lidskoprávní politice, kteří nebyli při návštěvě čínského prezidenta vpuštěni na pražské Hradčanské náměstí, podají správní žalobu. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci organizací, které se na přípravě protestu z konce března podílely. Pod žalobou budou podle advokáta Jana Kalvody podepsáni Martin Bursík a Kateřina Jacques, připojí se ale možná i další účastníci protestu. Další lidé prý chystají podání ústavní stížnosti a Parlament vyzývají ke zřízení vyšetřovací komise. Desítka organizací chtěla minulé úterý během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga protestovat proti porušování lidských práv v Číně. Pro demonstraci si zamluvili Hradčanské náměstí. Policie ale náměstí pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a demonstranty na něj těžkooděnci nevpustili. Organizátoři tvrdí, že tím porušila ústavně zaručené právo na shromažďování.

Vláda podpořila kompromisní návrh zákona o státních zástupcích

Vláda podpořila návrh nového zákona o státním zastupitelství. Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle kompromisního návrhu předloženého ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

ČNB v únoru intervenovala proti silné koruně za 17 miliard korun

Česká národní banka v únoru na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně za zhruba 17 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního února tak centrální banka intervenovala za zhruba 520 miliard korun.

Devizové rezervy České národní banky v eurech letos v březnu poprvé od července 2014 meziměsíčně klesly. Proti konci února se snížily o 401,5 milionu eur na 64,156 miliardy eur. Také v korunovém vyjádření rezervy po desetiměsíčním růstu klesly, snížily se o 10,86 miliardy korun na 1,736 bilionu korun. V dolarech se rezervy zvýšily o 2,77 miliardy na 73 miliard dolarů.

Český průmysl zrychlil meziroční růst na 5,6 procenta

Průmyslová výroba v České republice v únoru zrychlila meziroční růst na 5,6 procenta z lednového revidovaného růstu 1,3 procenta. Proti lednu ale očištěná průmyslová produkce klesla a nových zakázek meziročně přibylo jen o půl procenta. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad. Meziroční růst průmyslu se vrátil k úrovni z loňského listopadu. Nejvíce k němu přispěla výroba vozidel, která se zvýšila téměř o pětinu. Pokles statistici zaznamenali v energetice a chemickém průmyslu.

Tržby v českém maloobchodě bez aut v únoru zrychlily meziroční růst na 8,5 procenta, v lednu se tržby zvýšily o 4,8 procenta. Přispěl k tomu zejména vyšší počet pracovních i kalendářních dní. Víc než před rokem lidé utratili hlavně v internetových a zásilkových obchodech, rostly také tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty a potraviny. Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že je poměrně výjimečný ve srovnání se západoevropskými zeměmi dlouhodobý a stále nekončící boom internetových nákupů.

Analytici: Stavebnictví zbrzdí nepřipravenost dopravních staveb

České stavebnictví bylo na začátku roku negativně ovlivněno tím, že skončilo čerpání peněz z evropských fondů na programové období 2007 až 2013. Postižena je tím hlavně výstavba dopravní infrastruktury, kde se navíc může negativně promítnout nutnost nového posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA) kvůli požadavku EU. Shodli se na tom analytici, které dnes ČTK oslovila. Podle nich by mělo být letos tahounem především pozemní stavitelství. V únoru stavební výroba meziročně klesla o 2,3 procenta po lednovém revidovaném propadu o 10,6 procenta. Loni stavebnictví vzrostlo o 7,1 procenta.

Moody's snížila rating ČEZ o jeden stupeň na Baa1

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z dosavadní známky A3. Důvodem jsou nízké ceny energií. Výhled ratingu je stabilní, uvedla agentura. Známka ČEZ tak spadla do kategorie střední nižší kvalita z kategorie střední vyšší kvalita. Nadále však zůstává v investičním pásmu, i když blízko dolní hranice. Výroba elektřiny ČEZ v České republice je z 90 procent závislá na hnědém uhlí, jádru a vodě. Firma je tak výrazně ovlivněna výkyvy velkoobchodních cen, upozornila agentura. Ty se po prudkém poklesu v minulých měsících sice stabilizovaly, jejich nízká úroveň však bude podle Moody's i v příštích dvou až třech letech tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti.

Bývalý rakouský velvyslanec Trauttmansdorff dostal Řád bílého lva

Prezident Miloš Zeman dnes udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva bývalému rakouskému velvyslanci v ČR Ferdinandu Trauttmansdorffovi. ČTK to sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Trauttmansdorff ocenění získal za rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. Hradní mluvčí připomněl, že prezident udělil diplomatovi vyznamenání několik dní předtím, než do Česka přijede rakouský prezident Heinz Fischer. S tím by se měl Zeman setkat v pondělí nejprve na nádraží ve Stochově a následně na zámku v Lánech.

Cenu Spravedlivý mezi národy získá někdejší konzul z Marseille Vladimír Vochoč

Významné ocenění Spravedlivý mezi národy za záchranu Židů dostal další z Čechů. Cenu, kterou uděluje izraelský památník obětí holokaustu Jad Vašem, získal in memoriam někdejší československý konzul v Marseille Vladimír Vochoč. Informoval o tom server iDnes. Titul podle webu památníku dosud dostalo 115 Čechů a Češek. Podle serveru Vochoč, který zemřel v roce 1985 ve věku 91 let, vystavoval jako československý konzul židovským uprchlíkům pasy. Mohli se pak přes Španělsko a Portugalsko dostat do zámoří. Uprchnout se tak podařilo historiku Konradu Heidenovi, satiriku Walteru Mehringovi, spisovateli Leonhardu Frankovi nebo byzantologovi Ernstu Steinovi, uvedl iDnes.

Kolik pasů Vochoč vydal, se nedá dohledat. V březnu 1941 ho zadržel tehdejší vichistický režim. Po pár měsících se mu podařilo uprchnout. Působil pak v exilové administrativě v Londýně. Komunistický režim v Československu ho v 50. letech odsoudil ve vykonstruovaném procesu na třináct let. Ve vězení strávil téměř sedm let, propuštěn byl v roce 1960 na amnestii. Cenu Spravedlivý mezi národy uděluje památník památky holokaustu Jad Vašem v Izraeli lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů.

Rektorka VŠE Machková převezme Řád čestné legie

Rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Hana Machková dnes z rukou francouzského velvyslance Jeana-Pierrea Asvazadourian převezme insignie rytíře Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského státního vyznamenání. Budou jí uděleny za zásluhy o rozvoj univerzitních a vědeckých vazeb mezi Českou republikou a Francií. Machková s Francií spojila svůj profesní život. V roce 1990 se stala ředitelkou Francouzsko-českého institutu řízení při VŠE, který se specializuje na vzdělávání frankofonních manažerů. Jako prorektorka a rektorka VŠE pak výrazně přispěla k rozšíření spolupráce s francouzskými univerzitami. Jednalo se například o podporu různých typů vzdělávacích programů, rozvoj výměnných programů i vědecko-výzkumné spolupráce. Sama Machková ve Francii působí více než dvacet let jako hostující profesorka.

Desítky dětí s nevolností převezly sanitky ze Žihle do nemocnic

Desítky dětí se zdravotními potížemi ze školy v přírodě v Žihli na severním Plzeňsku převezli záchranáři v noci na dnešek a dnes dopoledne do několika nemocnic. Děti z prvních až čtvrtých tříd měly zažívací potíže. Nikdo nebyl v ohrožení života, řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. První děti převezené do nemocnic v noci už jsou bez příznaků a nemocnice se je chystají propustit, řekl Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice v Plzni. Podle něj nakonec převezli záchranáři do zdravotnických zařízení přes 60 dětí. Ve škole v přírodě bylo kolem 200 dětí ze severních Čech. Děti si stěžovaly na bolesti břicha, zvracely a měly průjem, řekla Ptáčková. Předběžné poznatky hygieniků ukazují na to, že příčinou by mohlo být virové onemocnění.

Vláda schválila návrh na snížení doplatků na bydlení v ubytovnách

Lidem, kteří žijí v ubytovnách, by se mohly v brzké době snížit doplatky na bydlení od státu. Dávka by se totiž potřebným vypočítávala z nižší částky než dosud. Dostat by ji obyvatelé ubytoven mohli navíc tehdy, pokud by v obci či městě nemohli sehnat běžné bydlení a splnili by i další podmínky. Počítá s tím návrh novely o hmotné nouzi, kterou dnes schválila vláda. Nyní se při stanovení doplatku v ubytovně vychází nejvýš z 90 procent státem stanovených nákladů na bydlení. Nově by to mělo být maximálně 80 procent. Doplatek od státu má po zaplacení nákladů na bydlení a služeb člověku či rodině zajistit, aby měla peníze na živobytí.

Rolls-Royce otevřel první prodejnu v Česku

Britský výrobce luxusních aut Rolls-Royce otevřel v pražské Pařížské ulici své první autorizované dealerství v Česku. Je umístěno v lobby hotelu Intercontinental. Oznámili to dnes zástupci společnosti. Loni se v Česku prodalo 13 vozů britské značky, což představuje meziroční nárůst o 117 procent. Letos prodejce čeká dvojciferný růst. Podle statistik Sdružení automobilového průmyslu je v Česku registrováno asi devět desítek vozů Rolls-Royce, jejichž průměrné stáří je kolem 11 let.

Vodňanská fakulta vyšlechtila nové plemeno kapra

Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity vyšlechtila nové plemeno kapra s názvem amurský lysec, které je odolnější vůči nemocem. Na vývoji pracovali vědci více než 17 let. Amurský lysec je podle nich odolnější především vůči koi herpes viru (KHV), který působí úhyn kaprů. Nové plemeno, na jehož šlechtění spolupracovala FROV z Vodňan na Strakonicku s jihomoravským Rybníkářstvím Pohořelice, zamíří i do prodeje.

CVVM: Podle většiny Čechů je zkorumpována většina veřejných činitelů

Česká veřejnost zůstává skeptická v pohledu na míru korupce ve veřejné sféře. Zhruba dvě třetiny Čechů jsou stejně jako loni přesvědčeny, že zkorumpována je většina nebo téměř všichni veřejní činitelé. Podle Čechů je korupce stále nejvíce rozšířena v politických stranách a při rozdělování evropských dotací, následují ministerstva, celní úřady a stavební úřady. Zjistil to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Názor, že je do korupce zatažena většina veřejných činitelů, sdílí 44 procent lidí. Dalších 22 procent je přesvědčeno o zkorumpování téměř všech těchto činitelů.

V prvním čtvrtletí zemřelo na přejezdech 13 lidí, nejvíc za 6 let

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo při střetnutí s vlakem na železničních přejezdech 13 lidí, což je nejvíce za šest let. Meziročně je nárůst čtyřnásobný. Nejtragičtější byl začátek roku 2010 s 15 mrtvými. Drážní inspekce za leden až březen napočítala 48 střetů, což je nejvíc za dané období od roku 2012. Nejhorší byl v tomto ohledu rok 2010 s 85 střety za první tři měsíce. Nepříznivý vývoj pokračoval i v dubnu, kdy během prvních tří dnů evidovala inspekce pět střetnutí. Zemřel při nich jeden člověk.

Ohrožené živočichy pašují častěji organizované gangy než turisté

Více než 500 kontrol provedli loni inspektoři životního prostředí podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES). Padly pokuty vyšší než 350 tisíc korun, uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Česko je tranzitní země mezi Afrikou a Asií, často se tak pašují například nosorožčí rohy, sloní kly, tygří kosti i kaktusy. Nejvíce zásilek s živočichy, rostlinami i produkty pochází z Asie. Geuss upozornil, že počet případů porušování zákona o CITES vzrůstá hlavně v organizované trestné činnosti. Polovina pachatelů loni byla vietnamské národnosti. Daří se podle něj naopak výchova turistů.

Raritou byla loni například vycpanina vlka dovezená z Ukrajiny. "Nešlo o loveckou trofej, ale zřejmě o upytlačeného vlka, kterého si český občan koupil přes internet," řekl Geuss. Na poště byla také odhalena zásilka 20 preparovaných barevných motýlů, kteří byli objednáni přes e-Bay a posláni z Ruska bez dokladů.

Primářka: Čtvrtina žen řešící umělé oplodnění je starší 40 let

Čtvrtina žen, které vyhledají kvůli marným snahám o otěhotnění pomoc lékařů, je starší 40 let. Odkládají založení rodiny, až si vybudují kariéru. Další skupinou jsou ženy, které po rozvodu chtějí dítě s novým partnerem. V roce 2013, ze kdy jsou poslední dostupné analýzy, se v Česku narodilo po umělém oplodnění (IVF) celkem 2393 dětí, z toho 1857 matkám do 34 let věku, 976 matkám ve věku 35 až 39 let a 106 matkám starším. "Při řešení reprodukce je čas náš úhlavní nepřítel. Optimální věk pro reprodukci je 23. až 25. let. Lidé by měli být edukováni a vědět, že asistovaná reprodukce vše nezachrání," řekla ČTK vedoucí IVF programu kliniky Gennet primářka Milada Brandejská. Průměrný věk, v němž mají Češky první dítě, vzrostl od roku 1989 o více než pět let, pohybuje se nyní kolem 28 let. Podle dostupných statistik má žena do 34 let věku šanci na početí při jednom léčebném cyklu 23,5 procenta, ve věku 35 až 39 let 16,8 procenta a po čtyřicítce 5,6 procenta.

Kvůli omalovánkám pro dospělé je prý ve světě nedostatek pastelek

Stále větší obliba omalovánek pro dospělé vedla globálně k nárůstu poptávky po kvalitních pastelkách a hlavní světoví producenti mají potíže s naplňováním skladů, napsal britský list The Independent. Přední světový výrobce dřevěných pastelek, společnost Faber-Castell, uvedla, že zaznamenala dvojciferný nárůst prodeje uměleckých pastelek. V podobné situaci je i jeden z největších producentů pastelek českobudějovická společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH. I zde je poptávka výrazně vyšší než výrobní kapacita. Podle mluvčího společnosti Martina Doležala i Českou republiku zachvátila mánie "Antistresových omalovánek pro dospělé". KOH-I-NOOR proto začal kromě pastelek dodávat i tyto omalovánky.

V Praze dnes začnou Dny evropského filmu

V pořadí 23. ročník Dnů evropského filmu zahájí dnes večer v pražském kině Světozor finsko-estonský snímek Šermíř, který natočil režisér Klaus Härö. Přehlídka, která nabídne 45 titulů, v Praze skončí 14. dubna a bude pokračovat v Brně. Dalších pět měst bude hostit její ozvěny. Snímek Šermíř přenese diváky do 50. let, do doby stalinismu. Vypráví skutečný případ šermíře, který utíká z Leningradu, aby se ukryl v malé estonské vesničce jako učitel šermu. Stále ho ale pronásleduje komunistická tajná policie. Snímek získal mnoho cen, byl v širší nominaci na Oscara a v nominacích na Zlaté glóby, což bylo ve finské kinematografii poprvé po 58 letech.

Koncert Charlese Aznavoura v Praze provázely velké ovace

Velké ovace zcela vyprodaného Kongresového sálu v Praze provázely koncert francouzského šansoniéra, skladatele a herce Charlese Aznavoura. Legendární umělec se ve svých jedenadevadesáti letech v České republice představil poprvé. Nadšení fanoušci všech generací se po poslední skladbě nahrnuli pod pódium a mnozí z nich zpěváka obdarovali květinami. V osmičlenné kapele ho jako vokalistka doprovodila jeho dcera Katia. O vystoupení byl velký zájem, přestože se ceny vstupenek pohybovaly od 2900 do 8000 korun. V publiku zasedli také prezident Miloš Zeman s manželkou.

V programu nechyběla píseň Hier encore, k níž pro verzi Karla Gotta napsal český text Když jsem já byl tenkrát kluk Zdeněk Borovec. V závěru přítomné Aznavour potěšil jednou ze svých nejznámějších skladeb La Boheme, kterou nazpívala česky Hana Hegerová jako Já se vrátím s textem Pavla Kopty. Zpěvák arménského původu v bývalém Československu koncertoval jen jednou v Bratislavě v listopadu 1978. V Praze měl vystoupit v roce 1969, koncert ale v souvislosti se smrtí Jana Palacha zrušil.

Čeští filmaři "zničili" Westminster Abbey v Londýně

V českých kinech se právě objevil americko-britský thriller Pád Londýna, na jehož vizuálních efektech se podílelo pražské studio Universal Production Partners (UPP). Jde o akční podívanou o teroristických útocích, takže právě vizuální efekty hrají významnou roli, řekl dnes ČTK Lukáš Vedral z distribuční společnosti Bontonfilm. UPP pro tento film vytvořilo dvě velké akční scény. Celkem šlo o padesát záběrů, na kterých pracovalo kolem 50 grafiků zhruba půl roku. Hlavní scéna, která vznikla v pražském studiu, je výbuch Westminsterského paláce a následné zřícení jedné z jeho věží. Při pádu zdiva je zasažen projíždějící londýnský autobus. Druhou scénou, která dostala svoji finální podobu v pražském studiu UPP, byla přestřelka v metru.

Nově narozené slůně mohli poprvé vidět návštěvníci Zoo Praha

Sloního samečka, který přišel na svět v úterý, mohli dnes poprvé vidět návštěvníci pražské zoologické zahrady. Mohli ho pozorovat ve vnitřní expozici pavilonu slonů. Slůně se také seznámilo s dalšími dvěma členkami stáda, Donnou a Sitou. Asi největším živlem při seznamování byla podle něj Sita, tříleté a tunové slůně. Zkoušela mládě provokovat a naznačila i nějaký výpad jeho směrem. "V těchto situacích velmi hezky zafungovaly Tamara s Janitou, které udělaly takový dvojblok, slůně obklopily a Sitě zabránily dělat nějaké nepřístojnosti," doplnil kurátor. Trochu nemotorné slůně se na nejistých nohách batolilo poblíž své matky Janity. Novorozený sameček se zapsal do historie pražské zoo jako první slůně, které se v ní nejen narodilo, ale bylo i počato.

Sport

Hokejisté Sparty deklasovali v pátém semifinálovém zápase play off extraligy Plzeň 6:1 a od postupu do finále je dělí jedna výhra. Pražané duel, který sledovala nejvyšší návštěva v O2 areně v sezoně 14.913 diváků, rozhodli čtyřmi góly ve druhé třetině. Dvakrát se mezi střelce zapsali Jaroslav Hlinka a Michal Barinka. Plzeň bude vyřazení odvracet v pátek na domácím ledě.

Čeští hokejisté vstoupili v Ústí nad Labem do zápasové přípravy na květnové mistrovství světa v Rusku výhrou v Euro Hockey Challenge nad Německem 7:2. S Němci se svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka utkají v Ústí nad Labem ještě v pátek od 18:00.

Většinový majitel fotbalové Slavie, čínská společnost CEFC, zvýší svůj podíl v klubu z 60 na nejméně 67 procent a obsadí místo předsedy představenstva, na které v pondělí rezignoval menšinový vlastník Jiří Šimáně. Na jednání se na tom dohodli Šimáně a zástupce CEFC v pražském celku Jaroslav Tvrdík. Oba mají nadále zájem společně ve Slavii pokračovat.

Jsou stříbrné, plné karbonových vláken, tudíž pevné, ale dostatečně elastické a pružné, aby umožňovaly plavcům potřebný pohyb. Nové plavky speciálně vyrobené pro olympijské hry v Riu de Janeiro už mají nejlepší čeští reprezentanti. Mají pomoci nejen k lepším výkonům, ale také k lepší psychice. "Víte, že máte něco nejlepšího," prohlásil Jan Micka. Čeští plavci si zahráli na modely, ve světle kamer a blesků fotoaparátů pózovali.

Počasí

Zataženo, na západě a severozápadě Čech až oblačno. Nejvyšší teploty 10 až 14 °C, při trvalejším dešti kolem 8 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.

07-04-2016