Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-04-2016

Česko chce být v angličtině Czechia, oznámí to v OSN

Česká republika by měla mít v databázi OSN uvedené překlady jednoslovného názvu Česko, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). V angličtině je podle ministra správnou variantou výraz Czechia. V případě, že se na čtvrteční schůzce všichni ústavní činitelé shodnou, podá Česko takzvanou verbální nótu OSN, v níž požádá o uvedení překladů. V databázi OSN má každý stát svůj oficiální politický název, volitelně může připojit také zkrácenou geografickou verzi. U obou názvů jsou pak uvedeny i odpovídající překlady do šesti oficiálních jazyků OSN - angličtiny, francouzštiny, arabštiny, čínštiny, ruštiny a španělštiny. Česko má v tomto seznamu zatím uvedeny pouze překlady dvouslovného pojmenování, jednoslovný překlad, který je pro užívání praktičtější, chybí. Anglický překlad slova Česko - Czechia - již ve svých projevech používá český prezident Miloš Zeman. V roce 2013 při návštěvě Izraele prohlásil, že výraz Czechia zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika.

Zaorálek uvedl, že při zahraničních cestách se mu někdy stává, že je název Česko komolen. "Nedokázali jsme sdělit světu, že tu v České republice používáme zkrácený název Česko a že existuje podle nás také jediný možný správný překlad," prohlásil. Podle ministerstva zahraničí panuje kolem užívání zkrácených názvů v cizích jazycích řada mýtů. V angličtině by se podle některých názorů mohl používat spíše výraz Czechlands - doslovně přeloženo České země. Ministerstvo proti tomu staví posudek Ústavu pro jazyk český. Ten označuje jako správný výraz Czechia, který se do angličtiny dostal z latiny, podobně jako Slovakia pro Slovensko nebo Indonesia pro Indonésii. Přesto se slovo Czechia zatím příliš neuchytilo, místo ní se často nesprávně používá adjektivum Czech.

V jiných jazycích se různé verze jednoslovného označení ČR používají běžně. Česko se ujalo se slovenštině, v italštině používají ekvivalent Cechia, španělština má podobné slovo Chequía. Německým ekvivalentem Česka pak podle odborníků není někdy hanlivě vnímané Tschechei, které v minulosti budilo nelibost zejména starších obyvatel, ale Tschechien. Praktické důsledky úpravy v seznamu OSN budou podle Zaorálka vidět na sportovních i jiných mezinárodních akcích, projeví se také při propagaci České republiky nebo označení českých výrobků.

Musíme se zabývat obavami lidí z islámu, řekl ministr Zaorálek

Muslimská společenství podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jsou a budou důležitou součástí evropských společností. Je proto nezbytné zabývat se obavami lidí z islámu, řekl dnes na konferenci o mezikulturním dialogu, kterou pořádá Akademie věd ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a pražskými velvyslanci muslimských zemí. Zaorálek v úvodním projevu konference prohlásil, že muslimské společnosti stojí před výzvou, jak propojit náboženské normy s individuálními svobodami a debatou o tom, jak vedle sebe mohou fungovat různé kultury a náboženství.

Ministr poznamenal, že Evropa vnímala islám dlouhou dobu jako sousedící svět, nyní jsou však muslimové sousedy Evropanů ve stejných městech i ulicích. Soužití s muslimy podle něj vyvolává v lidech strach. "Lidé jsou znepokojeni, protože cítí, že nedostávají odpovědi na mnoho otázek o islámu, které je jako nemuslimy zajímají," prohlásil. "Musíme ale rozlišit mezi extremismem izolovaných skupin a jedinců a obavami mírumilovných občanů, kteří pouze vyjadřují své znepokojení založené na omezených informacích, které dostávají z médií," uvedl ministr.

Dočasné kontroly na hranicích asi bude moci nařizovat vnitro

V případě bezprostřední mimořádné hrozby asi bude moci nařídit kontroly na českých hranicích ministerstvo vnitra. Trvaly by nejvýše pět dní a jejich případné prodloužení by musela schválit vláda. Předpokládá to návrh nového zákona o ochraně státních hranic, který dnes schválila Sněmovna. Opoziční Úsvit neuspěl s požadavkem, aby nelegální překročení hranice bylo nově trestným činem až s pětiletou sazbou vězení. Zůstane přestupkem. Vládní předloha předpokládá, že pokud mimořádná situace nenastane, bude o uzavření hranic podobně jako dosud rozhodovat podle normy vláda. Kabinet navíc bude mít možnost nařízení vnitra ohledně hraničních kontrol zrušit.

Generace 21 stopla přesun 16 iráckých křesťanů do bytů v Brně

Nadační fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 iráckých křesťanských uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů. ČTK to dnes řekl Miroslav Makovička z Generace 21. Podle něj Iráčané váhají, zda mají v Brně zůstat. Část z nich minulý týden kvůli stesku po rodné vlasti odjela zpět do Iráku. Zbylá skupina se musí do čtvrtku vystěhovat z hostelu, fond jim na krátkou dobu zajistí hotel. O možném návratu zbytku uprchlíků z Brna dnes informoval server iDnes.cz. Důvodem zastavení přesunu je váhání křesťanských uprchlíků, zda udělali dobře, že přijeli do České republiky. "Možná měli jiná očekávání a třeba něco špatně pochopili nebo jim někdo něco slíbil. My nechceme hovořit o jejich vnitřních zápasech, ale pravda je taková, že jsme kvůli jejich váhání nemohli uskutečnit přesun do bytů," dodal Makovička. Podle něj se musí skupina v krátké době rozhodnout, co bude následovat, protože Generace 21 nebude moct dlouho hotel jako náhradní ubytování platit.

Poslanci budou debatovat o zákrocích při návštěvě z Číny

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by měl vysvětlovat poslancům postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze na mimořádné schůzi příští týden ve čtvrtek. Svolal ji z podnětu poslanců opozičních TOP 09 a ODS předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Poslancům TOP 09 se nepodařilo prosadit návrh, aby se Sněmovna záležitostí na nynější řádné schůzi. Policie se dopouštěla při návštěvě čínského prezidenta podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska bezdůvodného perlustrování, šikování a omezování práv českých občanů včetně ústavního práva shromažďovacího. "Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. Tyto kroky nelze zdůvodňovat policejní horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra," uvedl Kalousek.

Prezident Miloš Zeman naopak policistům za opatření na Hradě poděkoval. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí. Kalousek v reakci na to na facebooku napsal, že není pochyb o tom, že instrukce policii pro její postup dával prezident a jeho lidé. Ze zákroků při návštěvě čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. Policejní prezident Tomáš Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za "nevhodný a nadbytečný". Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.

Exportéři: V průmyslu chybí 70.000 dělníků, hrozí jeho kolaps

Českému průmyslu chybí minimálně 70.000 dělníků a tisíce vysokoškolsky vzdělaných strojařů, elektrotechniků, chemiků či expertů textilního průmyslu. Podle analýzy Asociace exportérů (AE) je nyní na českém trhu práce v součtu více než 117.000 volných pracovních míst. Kvůli stavu trhu práce tak stojí český průmysl už na hranici svých možností. Exportéři proto vyzývají vládu, aby uvolnila vízovou politiku. "Situace už překročila všechny meze, hrozí kolaps průmyslu, který může na dlouhou dobu poškodit celou naši ekonomiku. Už proto, že ČR má největší závislost ekonomiky na průmyslu z celé Evropy - 47 procent," uvedl místopředseda asociace Otto Daněk. Exportéři se obrátili dopisem na členy vlády a navrhli několik řešení pro rychlejší nábor potřebných pracovních sil ze třetích zemí jako jsou Ukrajina, Vietnam, Bělorusko či Rusko.

Sněmovna schválila novou regulaci i zdanění hazardu

Sněmovna dnes schválila novou regulaci a zdanění hazardu. Povoluje například podnikání zahraničních sázkových on-line společností a obsahuje možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Odpůrci tohoto nástroje hovoří o cenzuře internetu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to odmítá. Poslanci přes jeho nesouhlas schválili pouze dvě sazby zdanění hazardu, vláda navrhovala tři sazby. Babiš varoval, že to sníží výnos z daní o 450 milionů korun. Nová úprava má nahradit dosavadní loterijní zákon z roku 1990 a v účinnost má vstoupit od příštího roku. Ještě ji musí projednat Senát a podepsat prezident.

Zákon jako jedno z opatření proti patologickému hráčství přináší hlavně omezení pro hráče. Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, ti, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. O zápis do rejstříku bude ale možné také dobrovolně požádat. Zákon umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je.

Vláda by měla mít možnost zvyšovat penze až o 2,7 pct., chce ČSSD

Kabinet by měl mít pravomoc zvyšovat důchody o procentní bod víc, než uvádí vládní penzijní novela. V jejím druhém sněmovním čtení to navrhli poslanci koaliční ČSSD. Vládní návrh by podle ekonomických ukazatelů neumožňoval příští rok valorizaci ani o 200 korun," uvedl předseda klubu ČSSD Roman Sklenák, podle kterého se mluví o 300 korunách. Jiný způsob valorizace starobních penzí chce prosadit opoziční ODS. Navrhla zvýšit základní výměru důchodu z nynějších devíti procent na 9,5 procenta, nebo na deset procent. Letos činí 2440 korun, pokud by platil požadavek ODS, byla by 2570 nebo 2710 korun. Vydělali by na tom hlavně lidé s nižšími penzemi, uvedli autoři Vladislav Vilímec a Adolf Beznoska. Dále navrhují, aby se důchody meziročně valorizovaly nejméně o 1,2 procenta. Vláda by současně dostala právo zvýšit penze až o 1,8 procenta v případě, že by se takové valorizace nedosáhlo zákonným rámcem. Musela by si ale vyžádat souhlas sněmovního rozpočtového výboru.

Horníci by mohli chodit do důchodu ještě dřív, než navrhla vláda

Horníci z hlubinných dolů by mohli odcházet do starobního důchodu ještě dříve, než navrhla vláda. Sociální demokraté při druhém čtení důchodové novely ve Sněmovně navrhli, aby tito horníci mohli čerpat penze o šest, případně dokonce o sedm let dřív než ostatní pracovníci. Kabinet chce dřívější odchody do důchodu o pět let, horníci by tak mohli jít do penze zhruba v 58 letech. Horníci jsou vystaveni prašnosti, hluku, vibracím a vysokým teplotám, riziko zhoršeného zdravotního stavu je u nich vysoké, zdůvodnil návrh ČSSD předseda stranických poslanců Roman Sklenák. Snížení důchodového věku o pět let nepovažují sociální demokraté podle něho za dostatečné. Poslankyně koaličního hnutí ANO Radka Maxová označila návrh ČSSD za gesto před krajskými volbami. Celkové výdaje na vládní opatření spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun do roku 2055. Návrh sociálních demokratů by podle jejich odhadů zvýšil náklady o 3,5 miliardy nebo o sedm miliard korun. Dřívější odchod do penze by se podle ministerstva mohl týkat přibližně 3500 horníků. Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce.

Miliardář Krúpa navrhl skupině AHG, že od ní koupí OKD

Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy navrhla skupině Ad Hoc Group (AHG), že od ní koupí černouhelnou OKD, která má existenční problémy. Na rozdíl od pondělní nabídky Petra Pauknera a dalších podnikatelů nepodmiňuje Arca investici insolvencí firmy. Arca uvedla, že se domnívá, že náklady spojené s ukončením činnosti OKD ve výši 33 miliard korun, jak je prezentuje AHG, lze výrazně snížit. "Jsme ochotni se zavázat, že lze zajistit fungování společnosti OKD a realizaci těžby v dolech společnosti po dobu minimálně dalších pěti let za účelem prodloužení životnosti společnosti a snížení negativního dopadu na region," uvedla skupina bez bližších informací.

"Pokud by se stala novým vlastníkem OKD Arca, nešlo by v řešení hornické krize o pozitivní posun, ale spíše naopak. Arca by jako nový vlastník s největší pravděpodobností OKD dále neprovozovala, ale pokusila by se spíše o následný prodej dalším zájemcům nebo přímo státu," řekl ČTK analytik společnosti Colosseum František Bostl. Celé jednání mezi státem a OKD, které je vedeno pouze za účelem udržení pracovních míst v regionu, by tak podle něho bylo výrazně nabouráno subjektem, jehož zájmem může být pouze maximalizace zisku.

Prezident Zeman: Nejvhodnějším řešením pro OKD by bylo jeho znárodnění

Nejvhodnějším řešením situace kolem těžební společnosti OKD by bylo podle prezidenta Miloše Zemana přijetí zákona o znárodnění této firmy. V první řade je podle něj zapotřebí pomoci horníkům a v druhé uchovat v rozumném rozsahu těžbu v perspektivních dolech. ČTK to sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček po jednání Zemana s moravskoslezským hejtmanem Miroslavem Novákem, vládním zmocněncem pro Moravskoslezský kraj Jiřím Ciencialou a viceprezidentem Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Václavem Daňkem.

Ministr Pelikán: Do několika let by mělo pracovat téměř 100 pct vězňů

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce, aby se do několika let zaměstnanost vězňů blížila 100 procentům. Resort o zaměstnávání odsouzených jedná s desítkami podniků. Pelikán to dnes řekl v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, kde se s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem zúčastnil výměny zkušeností dvacítky podnikatelů, kteří už s věznicí spolupracují, s dalšími, kteří o tom uvažují. U světelské věznice by se v červnu měl otevřít nový závod belgického výrobce cukrovinek, který zaměstná 200 odsouzených žen. Bude to střežené pracoviště propojené koridorem přímo s areálem věznice. Díky tomu tam budou moci pracovat i ženy odsouzené za závažnou trestnou činnost, které nemohou za prací ven z věznice. Zájem Vězeňské služby a soukromého investora se takto prolíná poprvé.

Zboží mezi ČR a Antverpami bude vozit pravidelný vlakový spoj

Pravidelně třikrát týdně budou nyní nákladní vlaky převážet zboží mezi Ústím nad Labem a přístavem v belgických Antverpách. Expresní vlaky, které náklad mezi Belgií a Českem dopraví za 26 hodin, by se tak měly stát spolehlivým a rychlým alternativním způsobem dopravy zboží, které by jinak putovalo po silnici, či do jiného přístavu, například do německého Hamburku. Rozsáhlý přístavní komplex v Antverpách, rozlohou největší na světě a stále rostoucí, má spojení s 1400 dalšími přístavy.

Příspěvky na péči postiženým lidem asi vzrostou o desetinu

Příspěvek na péči, který dostávají zdravotně postižení lidé, pravděpodobně vzroste o desetinu. Předpokládá to návrh novely zákona o sociálních službách, který dnes schválila Sněmovna. Pravidla pro přiznávání příspěvků poslanci nezměnili. Předlohu nyní posoudí Senát. Výše příspěvku se neměnila od jeho zavedení, tedy zhruba devět let. Vzrůst by měl od srpna, změna si letos vyžádá rozpočtové náklady asi miliardu korun. Za příspěvek na péči si mají postižení lidé zajistit opatrování v nějakém zařízení nebo pomoc doma. Dospělí dostávají nyní podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12.000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12.000 korun. Od srpna by dospělí měli 880, 4400, 8800 a 13.200 korun, děti 3300, 6600, 9900 a 13.200 korun.

Výzkum: Sociální bydlení potřebuje minimálně 181.000 domácností

Sociální bydlení by mohlo v Česku potřebovat přinejmenším kolem 181.000 domácností, tedy víc než čtyři procenta. Za střechu nad hlavou vydávají přes dvě pětiny příjmu a po zaplacení nákladů na bydlení jim nezůstane ani životní minimum. Ztráta bydlení by ale kvůli vysokým výdajům a nízkému příjmu mohla hrozit zhruba desetině českých domácností, v nichž žije přes 885.000 dospělých a dětí. Vyplývá to ze zjištění Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV). Sociální bydlení má upravit nový zákon. Ministerstvo práce počítalo s tím, že by na pomoc mohli dosáhnout lidé či rodiny, které za přiměřené bydlení dávají přes 40 procent příjmu. Hranice se ale může po jednáních politiků změnit.

Ministr Dienstbier navrhuje rozšířit možnost oddlužení pro víc dlužníků

Na oddlužení by v budoucnu mohlo dosáhnout víc lidí než dnes. Dlužníci by mohli splácet déle a také menší díl svých závazků, museli by se ale snažit situaci řešit, hradit aspoň část dluhů a spolupracovat se sociálními pracovníky. Rozšíření možnosti oddlužení navrhuje ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj propočty ukázaly, že by díky změně stát mohl ročně získat minimálně tři miliardy korun na uspořených dávkách a příjmech z daní a odvodů. Nyní může být oddlužen člověk, který na počátku zaručí, že za pět let splatí aspoň 30 procent dluhů. Podle ministra tyto podmínky řada lidí nesplňuje a na oddlužení nedosáhne. Víc než deset exekucí má na 120.000 Čechů a Češek, víc než čtyři pak 377.000 a přes tři kolem půl milionu osob, podotkl Dienstbier.

Exekutoři: Snížení odměn povede k rozpadu vymahatelnosti práva

Snížení odměn exekutorům, které navrhuje ministerstvo spravedlnosti, povede k rozpadu systému vymáhání práva. Hrozí, že exekutorské úřady svůj provoz dále neutáhnou a skončí, což povede k propuštění více než 3000 zaměstnanců. Na tiskové konferenci to dnes řekla prezidentka komory Pavla Fučíková. Odměna soudním exekutorům by podle plánu ministerstva klesla až o dvě třetiny, dodala. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje. Exekutoři aktuálně vymáhají jistinu 350 miliard korun. Tarif, podle kterého jsou soudní exekutoři odměňováni, byl nastaven před 15 lety. Dílčími úpravami se pak o 50 procent snížily odměny a náhrady výdajů v případě dobrovolné úhrady dlužníkem a byly zavedeny limity na účtované náklady, jako je cestovné. Již nyní komora zaznamenává podle svého viceprezidenta Vladimíra Plášila nepříznivou ekonomickou situaci exekutorských úřadů, která je zapříčiněna enormním nárůstem nákladů, agendy a stále rostoucím počtem nevymahatelných exekucí (až 70 procent řízení), za než exekutoři nedostávají zaplaceno.

Nehodu policisty Kadlece řeší GIBS, škoda zatím přesáhla 2 mil.Kč

Policie dosud sehnala majitele 21 z 51 aut, které v úterý na pražských Vinohradech naboural opilý policista. Škoda tak zatím přesáhla dva miliony korun, sdělila dnes ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Zadrženým řidičem je bývalý policejní pedagog a důstojník Karel Kadlec. Případ převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), řekla ČTK její mluvčí Radka Sandorová. Když ho policisté dostihli v Máchově ulici, tak nejprve odmítl provedení orientační dechové zkoušky a nechtěl policistům ukázat řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. "Ve zdravotnickém zařízení se nakonec podrobil i zmíněné orientační dechové zkoušce, která ukázala hodnotu přesahující jedno promile," doplnila Zoulová. Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy i v minulosti.

Obce protestují proti zvažované výstavbě přehrady na Berounce

Obce z horního toku Berounky nesouhlasí se zvažovanou výstavbou protipovodňové přehrady na Křivoklátsku. Zástupci 25 obcí od Liblína po Nižbor předali středočeskému krajskému úřadu a ministerstvům zemědělství a životního prostředí nesouhlasné stanovisko svých zastupitelstev. Podle materiálu Povodí Vltavy by stavba vyšla asi na pět miliard korun. Ve studii jsou čtyři možnosti, kde by hráz mohla stát. Všechny jsou nad obcí Roztoky u Křivoklátu. Suchá nádrž by měla přeměňovat povodně až do úrovně stoleté vody na neškodný průtok v objemu dvouleté vody. Rozloha nádrže by podle studie byla mezi 979 a 1006 hektary.

ČSA v červnu obnoví linku z Prahy do Bejrútu

České aerolinie po čtyřech letech obnoví pravidelné spojení mezi Prahou a Bejrútem. Do Libanonu budou od 20. června létat v pondělí a ve čtvrtek Airbusem A319. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Historicky první let do Libanonu vypravily České aerolinie v září 1948. Linka byla provozována nepřetržitě do 13. února 2012, kdy byl na ní z důvodu restrukturalizace společnosti provoz ukončen. Staronová linka mezi Prahou a Bejrútem je zaměřena především na dopravu libanonských turistů do Prahy a zpět na základě spolupráce s cestovními kancelářemi, uvedl ředitel obchodu a marketingu Ján Tóth.

Ministr Němeček úhradu čínské medicíny ze zdravotního pojištění neplánuje

Léčbu tradiční čínskou medicínou si v královéhradecké fakultní nemocnici platí denně 20 lidí, za rok zhruba 7000, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání s ředitelem nemocnice Romanem Prymulou. Úhradu ze zdravotního pojištění neplánuje. Využití čínské medicíny odmítá Česká lékařská komora a Purkyňova lékařská společnost, její metody považují za vědecky neověřené. Centrum tvrdí, že 85 procentům jeho pacientů pomohla od bolesti.

Ambulance funguje v královéhradecké nemocnici od října 2015, jeden čínský specialista spolu s českým lékařem tam provozuje akupunkturu a bylinnou terapii, užívají se jen v Česku schválené byliny. Přítomen je tlumočník, aby nedošlo k nedorozuměním. Každý pacient projde nejprve vyšetřením metodami klasické západní medicíny, upřesnil profesor Prymula. Klinika má být vybudována v nemocnici do dubna 2018, bude tam pak pracovat sedm čínských lékařů, celkem bude mít 30 zaměstnanců.

Profesor Pafko bude pasován za Rytíře českého lékařského stavu

Přední český chirurg profesor Pavel Pafko, který v Česku zavedl program transplantace plic a na kontě má 100 těchto život zachraňujících operací, bude pasován ve čtvrtek za Rytíře českého lékařského stavu. Rytířskou medaili a písemné stvrzení titulu převezme emeritní přednosta 3.chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol na oslavách 25. výročí založení České lékařské komory (ČLK) v Obecním domě. Titul uděluje stavovská organizace od roku 1996 lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj.

"Přístup profesora Pafka k medicíně jako zásadní službě nemocným a trpícím je vzorem pro ostatní lékaře. Patří sem i jeho trvalá angažovanost o problémech medicíny veřejně a otevřeně hovořit," řekl ČTK mluvčí ČLK Michal Sojka. Připomněl, že Pafko po úspěšné operaci plicní rakoviny prezidenta Václava Havla jako první z profesorů medicíny otevřeně řekl, že za tuto operaci zaplatily zdravotní pojišťovny méně, než stojí oprava prezidentova vozu. Jako první z vážených profesorů také podpořil platové požadavky mladých lékařů. Před třemi roky ho při příležitosti státního svátku 28. října prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Olomoucké muzeum vystavilo poprvé poklad zlatých mincí z Uničova

Vlastivědné muzeum v Olomouci vystavuje poprvé poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911. Podle odborníků má sbírka nevyčíslitelnou hodnotu, jde o jeden z největších zlatých nálezů v tuzemsku. Nález obsahoval 352 mincí, muzeum představuje polovinu z nich. Výstava s názvem Uničovský zlatý poklad - Utajený příběh šibeničního vrchu bude otevřena za přísných bezpečnostních podmínek od čtvrtka do 5. června.

Unikátní je podle odborníků i místo objevení. Na kopci Šibeník až do druhé poloviny 18. století stávala šibenice. "Je zřejmé, že ukrytí pokladu bezprostředně souviselo s popravištěm, které tvořilo dominantu návrší. Ve středoevropském kontextu nemáme žádný jiný hromadný nález mincí, který by byl ukryt blízko šibenice. V tomto ohledu jde o raritu," dodal Hradil. Nejstarší mince pocházejí z doby vlády Zikmunda Lucemburského (1387-1437), nejmladší z roku 1614 z doby vlády krále Matyáše Habsburského (1608-1619).

Do Zlaté Koruny se po 78 letech vrátil vzácný gotický obraz Madony

Do kláštera ve Zlaté Koruně se po 78 letech vrátil gotický deskový obraz Madona zlatokorunská. Jeho hodnota je podle památkářů nevyčíslitelná. Veřejnost ho poprvé uvidí v neděli 17. dubna. "Jde o velice zvláštní obraz, kterému říkáme zázračný. Věřící jsou přesvědčeni o tom, že modlitba, jež je pronesena v jejich blízkosti, má zvláštní moc a donese se přímo k Panně Marii, která je na obraze. Ta je největší přímluvkyní u Pána Boha," řekl bývalý kastelán ve Zlaté Koruně Zdeněk Troup, hlavní iniciátor návratu obrazu. Podle něj je dílo svou uměleckou hodnotou srovnatelné s obrazem Madony z Veveří.

Filmový festival připomene havárii v Černobylu a její následky

Třicáté výročí havárie jaderné elektrárny v Černobylu a páté výročí fukušimské havárie připomene v pondělí 25. dubna Černobylfest v pražském kině Aero. Celodenní promítání filmů doplní besedy s tvůrci filmů. Havárie v Černobylu v dubnu 1986 byla nejvážnější jaderná katastrofa v dějinách. Havárie a následný výbuch jednoho ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek až stovek životů. O přesném počtu obětí se vědci postižených států dodnes přou - podle ruských expertů celková bilance bude zřejmá až někdy v roce 2056, kdy se uzavře životní cyklus černobylské generace.

V Berouně uhynul Vojta, jeden z trojice televizních medvědů

V Berouně dnes uhynul Vojta, nejslabší z trojice medvědů známých z populárního večerníčku Méďové. Podle režiséra Václava Chaloupka, který kdysi zvířata uvedl na televizní obrazovku, nebylo příčinou cizí zavinění. Šestnáctiletý medvěd ráno zkolaboval při koupání v bazénu, mohlo jít o náhlou srdeční příhodu, řekl Chaloupek ČTK. "Pro mě je to smutné, protože Vojta byl takový mazlík, to byl ten nejmenší z nich, který vážil kilo třicet, když jsem je přivezl. Bráchové ho vždycky malinko odstrkávali, protože byl slabší," zavzpomínal filmař. Medvědí bratři žijí v Berouně od svých devíti měsíců. Nejprve je měl u sebe Chaloupek, když ale povyrostli, nemohl se o ně už starat. Výběh na Městské hoře byl podle filmaře i zástupců města nejlepším řešením.

Sport

Český tenista Jiří Veselý se ve druhém kole turnaje v Monte Carlu postaral o obrovské překvapení na úkor světové jedničky Novaka Djokoviče. Srbského hráče, který měl na úvod podniku Masters volný los, zdolal v prvním vzájemném utkání v kariéře za dvě hodiny a šest minut 6:4, 2:6, 6:4 a uštědřil mu tak teprve druhou porážku v sezoně.

Tenista Tomáš Berdych neobhájí loňskou finálovou účast na turnaji v Monte Carlu. Šestý nasazený hráč nečekaně vypadl v druhém kole antukového podniku Masters po porážce 4:6, 7:6, 3:6 s Damirem Džumhurem z Bosny a Hercegoviny, jemuž patří 99. místo ve světovém žebříčku. Třicetiletý Berdych, který měl v prvním kole volný los, loni v Monte Carlu prohrál až ve finále po třísetové bitvě s Novakem Djokovičem.

Hokejisté Litvínova porazili v utkání 7. kola baráže o extraligu Slavii přesvědčivě 5:1. Severočeši rozhodli o osudu zápasu hned v jeho úvodu - ve 12. minutě vedli už 4:0. Obhájce loňského titulu si díky třetí výhře za sebou upevnil vedení v tabulce skupiny.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 10 až 14 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.

13-04-2016