Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-04-2016

ČR se rozhodlo přijmout první uprchlíky na základě kvót EU

Česko se rozhodlo přijmout prvních sedm syrských uprchlíků na základě přerozdělovacích kvót, které v loňském roce schválila Evropská unie. Prošli bezpečnostní prověrkou. Tři z nich však opustili řecká zařízení, kde čekali na přemístění, aby se přesídlení do Česka vyhnuli. Uvádí to pravidelná zpráva ministerstva vnitra o migraci, kterou má ČTK k dispozici. Česko by mělo do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí ze středomořských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize. Země se nejprve v rámci přerozdělovacích kvót dobrovolně zapojila do relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka. Později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků, přestože Česko a několik dalších zemí tehdy hlasovalo proti rozšíření původních kvót.

Zeman bude s Mládkem jednat o budoucnosti uhelné OKD

Prezident Miloš Zeman bude ve středu odpoledne jednat s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) o budoucnosti uhelné OKD. Prezident mluví o možnosti znárodnění firmy. Termín schůzky dnes oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Před Mládkem přijme Zeman ve středu na Pražském hradě ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Prezident už dříve navrhl řešit situaci kolem OKD znárodněním a tak, aby se podnikateli Zdeňku Bakalovi a jeho společníkům "už nedala ani koruna". Nové vedení OKD jedná se státem o restrukturalizaci černouhelné firmy. Firma uvedla, že zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku se státem nedohodne. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to označil za vydírání, podle Mládka jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií. OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Hašek: Kraje garantují financování a stabilitu sítě škol

Kraje garantují financování sítě škol a stabilitu jejich fungování, uvedl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) k naplánovaným změnám v přístupu ke společnému vzdělávání. Kraje, Svaz měst a obcí i Sdružení městských samospráv se s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) shodly na tom, že zářijové spuštění novely neznamená plošnou inkluzi a že běžné i speciální školy jsou potřebnou součástí českého vzdělávacího systému. Uvedly to ve společném prohlášení, které zveřejnilo ministerstvo školství.

ČR žádá EK o prodloužení lhůty odpovědi ohledně přírodních území

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požádalo Evropskou komisi, aby o měsíc posunula termín pro odpověď České republiky, jak bude řešit nedoplněný seznam evropsky chráněných území. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vláda minulý týden poněkolikáté své vyjádření k doplnění seznamu odložila. Pokud by se požadované lokality na seznam nedostaly, vnitrozemská vodní doprava by mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Původně mělo Česko poslat vyjádření do úterka. Do seznamu chráněných území se podle požadavku Bruselu mělo zařadit kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče. Vláda o tom podle Brabce bude opět jednat na jednom z nejbližších zasedání, tuto středu ale bod na programu nemá.

Zástupci justice: prodej pyrotechniky v ČR by se měl zpřísnit

Prodej pyrotechniky v České republice by se měl zpřísnit. Novinářům to řekli ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání se zástupci německé a polské justice. Účastníci schůzky se shodli na tom, že skladování a prodej výbušnin v tuzemsku je třeba také důkladněji kontrolovat. Zástupci justice se problémem začali zabývat po zásazích německé policie, která zajistila v Německu zakázanou pyrotechniku nakoupenou v ČR, tyto výbušniny často zneužívají extremisté.

Student popřel, že by házel zápalné lahve na dům Stropnického

Dvacetiletý ruský student Univerzity Karlovy Igor Ševcov při své výpovědi u soudu popřel, že loni házel zápalné lahve na dům ministra Martina Stropnického (ANO). Trestní spis označil za kombinaci "kapitol ze Švejka a estébáckých protokolů". Ministr po mladíkovi žádá symbolickou jednu korunu za zkažené dětství své malé dcery, která se prý bojí opakování útoku. Ministr, který vypovídal jako svědek, označil útok za "mimořádně zbabělý". "Nevnímám to jako útok na mou osobu, na Martina Stropnického, ale na ministra obrany. Jsem znám svými proaliančními názory, to považuji za motiv," uvedl. Obžaloba viní studenta ještě z dalšího činu - údajně hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. "Chvíli jsme tam demonstrovali, jeden člověk ze skupiny šel pak stranou, tak jsem ho natáčel. Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si mohu cokoliv," řekl. Jak se video následně dostalo na web, prý neví.

Stavaři začali odstraňovat sesuv zeminy z rozestavěné dálnice D8

V Českém středohoří začali stavbaři odstraňovat sesuv zeminy z dálnice D8. Svah zavalil asi 200 metrů dlouhý hotový úsek D8 v roce 2013. Řidiči se po novém dvanáctikilometrovém úseku projedou podle plánu letos v prosinci. Novinářům to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Odvoz zeminy potrvá zhruba dva měsíce.

V celém území sesuvu pokračuje geotechnický průzkum a monitoring, který by mohl ukázat na nějakou dílčí nestabilitu v území. Sledovat pohyby v lokalitě budou odborníci i v prvních letech provozu dálnice. Sesuv poničil i železniční trať 097 Lovosice - Teplice. Ministr dopravy Dan Ťok již dříve uvedl, že s obnovením trati souhlasí. Náklady na obnovu trati však zatím nikdo nevyčíslil. Hlína a kamení zavalily dálnici u Litochovic na Litoměřicku v červnu 2013. Na nevhodně vybranou trasu dálnice dlouhodobě upozorňovali ekologové ze sdružení Děti Země.

Otcové mají u porodu platit jen za nadstandard, ne za přítomnost

Nastávající matky mají podle Ústavního soudu (ÚS) ze zákona právo na blízkého člověka při porodu. Nemocnice mohou žádat náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby spojené s přítomností otce, jiného příbuzného nebo duly v porodním sále. Naopak si nemají účtovat zisk, odměnu ani úhradu základních zdravotnických potřeb, třeba roušky, dezinfekce nebo návleků na boty. Přítomnost otce u porodu sama o sobě nemůže být zatížena "poplatkovou povinností", zdůraznil soud.

Soud se konkrétně zabýval sporem mezi mužem, který v říjnu 2011 v Nemocnici Chomutov zaplatil za přítomnost u porodu 500 korun. Později podal žalobu na provozovatele nemocnice, tedy společnost Krajská zdravotní. Okresní soud v Ústí nad Labem uložil provozovateli, aby muži vrátil 100 korun, což nemocnice předtím označila jako svůj přiměřený zisk. Zbytek, tedy 400 korun, nemocnice vyčíslila jako náhradu za jednorázový oblek a přezutí a cenu instruktáže osoby doprovázející rodičku. Ústecký soud se musí případem zabývat znovu. Musí zvážit účelnost naúčtovaných nákladů, což před tím neučinil.

ihned: Tatra bude dodávat podvozky egyptské a jordánské armádě

Kopřivnická Tatra bude dodávat speciální podvozky pro vojenská vozidla egyptské a jordánské armády. Hodnota všech kontraktů na stovky podvozků se pohybuje okolo 800 milionů korun. Píše to server ihned.cz. "Již nyní zahajujeme dodávky asi 130 podvozků do Egypta a jednáme o dodávce dalších 220 kusů. Jsme víceméně domluvení, jen vše musíme dostat ještě do kontraktu," řekl serveru šéf představenstva Tatry Petr Rusek. Ten nové kontrakty dojednával na misi ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a Hospodářské komory právě do Egypta a Jordánska.

Nejlepším městem pro podnikání se stal Humpolec

Nejlepším městem pro podnikání je Humpolec. Druhé místo patří Dobrušce, třetí skončila Nová Paka. Vyplývá to z výsledků 8. ročníku soutěže Město pro byznys 2015. Výzkum zpracovala agentura Datank. Soutěže se zúčastnilo 205 měst a obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Loni zvítězila Nová Paka před Humpolcem a Pelhřimovem. Humpolec je dlouhodobě nejlepším místem pro podnikání. Vítězem se stal i v letech 2008 a 2013 a čtyřikrát skončil na druhém místě. K pozitivům tradičně patří vysoký podíl podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů. Město se může pochlubit velkým nárůstem obyvatel, nízkou dlouhodobou nezaměstnaností a místní podnikatelé mohou nabírat odborné pracovníky, protože podíl učňů a studentů odborných škol je velmi vysoký. Humpolecká radnice nadprůměrně dobře hospodaří.

O víkendu se rozhoří ohně při pálení čarodějnic, hasiči varují

V noci ze soboty na neděli se na řadě míst Česka opět rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Hasiči mají o této filipojakubské nebo také Valpuržině noci každoročně více práce, kvůli oslavám totiž přibývá požárů. Vyzývají proto účastníky k opatrnosti a dodržování zásad požární bezpečnosti. ČTK to sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Připomněla, že organizátoři pálení čarodějnic mají povinnost nahlásit pálení ohňů na volném prostranství dopředu. Současně musí udělat vše pro to, aby se oheň nevymkl kontrole a nerozšířil se. Měli by si tedy vybrat vhodné místo pro ohniště, měli by sledovat povětrnostní situaci, oheň by neměli nechat bez kontroly a na závěr ho uhasit. Před rokem hasiči vyjeli během pálení čarodějnic k 80 požárům, dlouhodobý denní průměr je 51 požárů.

Mrazy mohly lokálně poškodit peckoviny, jabloně neohrozily

Ranní mrazy, které nyní zasáhly Českou republiku, mohly lokálně způsobit ovocnářům škody na budoucí úrodě. Ohrožené by mohly být zejména výsadby meruněk, broskví, švestek, třešní, višní a hrušní. Jabloně, které jsou hlavním ovocným druhem, zatím nekvetou, takže by je mrazy neměly zatím ohrozit. Přesnější odhady případných škod z mrazů by ovocnáři měli mít po odeznění nynějšího chladného počasí a dokvetení stromů. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Zatím nejsilnější mráz byl v noci na pondělí, kdy v některých lokalitách při zemi dosáhl až minus šesti stupňů a trval až deset hodin.

Karlovarský festival letos ocení Jiřinu Bohdalovou

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme na 51. ročníku této přehlídky, která se bude konat od 1. do 9. července, Jiřina Bohdalová. Herečka oslaví začátkem května pětaosmdesátiny. Při této příležitosti bude uveden jeden ze zásadních snímků české kinematografie, drama Ucho režiséra Karla Kachyni. Na tiskové konferenci v Praze to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Bohdalová natočila 84 celovečerních filmů. Přibližně stejný počet rolí ztvárnila v televizních snímcích a seriálech. Tradice znělek s významnými osobnostmi bude pokračovat připomenutím dalšího domácího jubilanta Zdeňka Svěráka. Natáčení se ujme režisér Ivan Zachariáš. Scenárista, autor divadelních her, spisovatel, herec a textař Svěrák převzal Cenu prezidenta předloni.

Sport

Jamajský sprinter a světový rekordman Usain Bolt přijede poosmé v kariéře na Zlatou tretru. V Ostravě v pátek 20. května poběží závod na 100 metrů. Na tiskové konferenci to dnes oznámili organizátoři, podle nichž půjde o Boltův druhý start v sezoně.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo s přeháňkami, v Čechách ve vyšších polohách sněhovými. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

26-04-2016