Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-05-2016

Prezident Zeman přijímá zástupce monarchií, přijeli na oslavy Karla IV.

Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě přivítalzástupce evropských panovnických rodů, kteří do Prahy zamířili na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Jako první se se Zemanem setkal lucemburský velkovévoda Jindřich I. Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne prezident přijal lichtenštejnského dědičného prince Aloise. Se třetím hostem, monackým knížetem Albertem II, Zeman povečeří. Všichni tři panovníci se podle mluvčího Jiřího Ovčáčka zúčastní také sobotní mše v chrámu svatého Víta, která je vyvrcholením oslav.

Premiér Sobotka svolal jednání kvůli pomalé přípravě čerpání peněz z EU

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolává mimořádné jednání kvůli pomalé přípravě čerpání peněz z EU. Jednání se uskuteční 1. června. V programovém období 2014 - 2020 má ČR k dispozici přibližně 650 miliard korun. "Nechci, abychom v čerpání evropských prostředků opakovali chyby minulých vlád, kdy docházelo ke značnému zpožďování čerpání a také ohrožení evropských peněz," uvedl Sobotka. Na ministerské úrovni má proto rada řešit, jakými konkrétními kroky u každého z resortů urychlit přípravu.

Kompetence v policii by se podle poslanců měly řešit

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) překračuje dlouhodobě své kompetence a stává se spíše mocenským centrem než vyšetřovacím orgánem, komentovala středeční zásah ÚOOZ ve vnitřních strukturách policie poslankyně ODS Jana Černochová. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už ve čtvrtek řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ, ve kterém zatím byly obviněni tři lidé, nevyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Poslanci, které ČTK oslovila, se shodli na tom, že situaci je třeba řešit a zabývat by se jí měla sněmovní komise. Podle Černochové se bude ptát, proč opět inspekce neměla informace o vyšetřování ve vnitřních strukturách policie k dispozici.

Země V4 se zavázaly snižovat počet obětí automobilismu

Ministerstva dopravy zemí visegrádské skupiny, Slovinska a Rakouska se dnes zavázaly k snižování počtu dopravních nehod s vážnými následky. Takzvaná Pražská deklarace odkazuje na iniciativu EU, jejíž cílem je snížení počtu usmrcených při nehodách mezi roky 2010 a 2020 o polovinu a počet vážných zranění o 40 procent. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Zvýšit bezpečnost na českých silnicích plánuje ministerstvo třemi cestami, výchovou řidičů, zpřísněním postihů, na kterém úřad nyní pracuje, a pravidelnějšími policejními kontrolami na silnicích.

Vloni na silnicích zemřelo podle policejních statistik přes 660 lidí, což je ve srovnání s předchozím období nárůst o čtyři desítky. Počty úmrtí na tuzemských silnicích vytrvale klesaly od roku 2008, tento trend se ale zastavil v roce 2014.

Tvrdší tresty schvalují lidé například u alkoholu za volantem

Vyšší pokuty a více bodů lidé schvalují za jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog a za agresivní jízdu a nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Naopak nesouhlasí se zvýšením pokuty na 5000 korun při nezapnutí bezpečnostních pásů, jak navrhuje ministerstvo dopravy. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold s tím, že lidé úřadu k chystané změně pravidel poslali přes 400 připomínek.

Ministerstvo připravuje seminář pro zákonodárce, během kterého chce poslancům a senátorům zdůvodnit připravované změny pravidel. Ty by měly obecně přinést přísnější tresty za nejzávažnější přestupky. Maximální výše pokuty by se například u zení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo při způsobení závažné nehody měla vzrůst z nynějších 50.000 Kč na 75.000 Kč. Právě otázka výše pokut byla jednou z hojně komentovaných. Podle Neřolda řada lidí v připomínkách upozorňovala na skutečnost, že pro méně movité by takto vysoká pokuta mohla být likvidační, zatímco pro jiné řidiče jde o směšné částky. Tito lidé pak apelovali na to, aby výše pokut byla stanovena podle příjmu přistižených řidičů, nebo byla stanovována podle hodnoty vozidla. Proti tomuto návrhu se už ale postavil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), podle něhož je snahou úřadu systém pokut zjednodušit. Zavádění takovéhoto mechanismu by ale podle něho šlo přímo opačným směrem.

Tykač ovládne Severní energetickou, fúzi povolil úřad

Podnikatel Pavel Tykač získá prostřednictvím lucemburské firmy Haltixar výlučnou kontrolu nad těžařskou firmou Severní energetická. Spojení obou společností povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tykač ovládá skupinu Czech Coal Group. Severní energetická provozuje například hnědouhelný povrchový lom ČSA, úpravnu hnědého uhlí v Komořanech a elektrárnu Chvaletice. Tykač chce spojit Czech Coal Group a Severní energetickou do jedné skupiny. "Spojení do jedné skupiny umožní lépe čelit nepříznivé situaci na energetickém trhu," uvedl Tykač v reakci na rozhodnutí ÚOHS.

Sokolovská uhelná chce letos investovat 150 mil. do zóny Silvestr

Společnost Sokolovská uhelná chce ještě v letošním roce investovat zhruba 150 milionů korun do výstavby v budoucí průmyslové zóně Silvestr u Sokolova. Silvestr by se měl stát jednou ze tří zón, které postupně převezmou zaměstnance po utlumení těžby uhlí na Sokolovsku. Při návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v Karlovarském kraji to dnes řekl předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek. Výhoda tohoto území je, že podél celé průmyslové zóny vede dálnice s dvěma sjezdy s potenciálem propojení do evropské sítě u Marktredwitz.

Sudetští Němci se setkají v Norimberku, přijede ministr Herman

Sudetští Němci se o víkendu setkají v Norimberku na svém 67. výročním sjezdu. Letošní setkání bude přelomové, protože se na něm poprvé objeví zástupce české vlády: v neděli přednese zdravici ministr kultury Daniel Herman. Očekává se, že se sjezd ponese ve znamení smíření mezi Čechy a sudetskými Němci a že zazní i připomínka českého krále a římského císaře Karla IV. Na 700. výročí jeho narození připadá první den sjezdu. Motto sněmu, který se jako každý rok koná v době Svatodušních svátků, letos zní "Dialog zavazuje" a má odkazovat právě na udržování dialogu mezi Němci vysídlenými po válce z českých zemí a Čechy.

Na Novém Zélandu zatkli dva Čechy s 20 kilogramy pervitinu

Novozélandským celníkům se podařily dva rekordní úlovky pašovaných drog. Ve čtvrtek zadrželi dva české občany s 20 kilogramy pervitinu, který by se na Novém Zélandu rozprodal v přepočtu za 324 milionů korun. Dnes pak policie zatkla tři muže, kteří jsou podezřelí, že se do země pokusili dostat 200 kilogramů efedrinu používaného k výrobě pervitinu. Informovala o tom místní média, z jejichž zpráv není zcela jasné, zda tyto dva případy spolu souvisejí. Zadržení Čechů dnes potvrdila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu po příletu z Bangkoku. Podle Lagronové se jednalo o muže a ženu, kteří do Bangkoku letěli z Prahy. Pervitin měli schovaný v tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel, s nimiž cestovali. V každém bylo deset kilogramů drogy. Po zadržení se dvojice podrobila výslechu a byla obviněna z nedovoleného dovozu metamfetaminu s úmyslem následného šíření drogy. Čechům bude přidělen advokát, přes kterého se s obviněnými spojí český generální konzulát v australském Sydney.

Za incident při demonstraci v Thunovské ulici obvinila policie pět mužů

Pražští policisté zahájili trestní stíhání pěti mužů za výtržnictví při únorovém incidentu v Thunovské ulici. Maskovaní výtržníci tam tehdy napadli pochod levicových aktivistů na podporu migrantů. Na webu o tom dnes informoval policejní mluvčí Jan Daněk. Právě za zásah v Thunovské sklidili policisté kritiku, do názorového střetu se kvůli němu dostali také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Podle Chovance udělali policisté na místě maximum, když oddělili oba tábory od sebe a agresory zatlačili pryč. Pelikán zásah označil za selhání - policie podle něj nenaplnila svou roli, protože se jí nepodařilo udržet veřejný pořádek. Videonahrávka incidentu, která se šířila po sociálních sítích, naznačovala, že střet v Thunovské vyprovokovala policie. Chovanec to odmítl, za videem podle něj stály proruské weby, jejichž cílem bylo policii znevěrohodnit.

Ústavní soud se zastal cizince, který střílel na policisty

Ústavní soud (ÚS) se zastal cizince potrestaného čtyřmi roky vězení za střelbu na policisty, které považoval za lupiče. Justice porušila mužovo právo na spravedlivý proces a nerespektovala princip presumpce neviny. Muž, který si ve vězení odseděl asi tři roky, byl proto propuštěn na svobodu. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Praze. Podle ÚS se neprokázalo, že cizinec střílel v úmyslu usmrtit lidi za dveřmi. Už proto se nemohlo jednat o trestný čin vraždy, řekla soudkyně Kateřina Šimáčková. Justice podle ní pohlížela na celou situaci primárně optikou policistů, nikoliv z pohledu vyděšeného člověka, který má strach o své blízké. "Už dlouho jsem neviděla Ústavní soud tak strašně naštvaný, jako v tomto případu," řekla cizincova advokátka Klára Samková. Případ označila za exces, který zdevastoval slušně žijící rodinu. Podle Samkové by státní zastupitelství mělo zvážit stažení obžaloby. V případě zproštění by mohl Bojku žádat odškodnění.

Občan Kosovské republiky Skender Bojku použil zbraň, když se do jeho domu v Herinku u Prahy dobývala nad ránem policie pomocí beranidla. Bál se lupičů. Použití beranidla bylo podle policistů nutné, protože dostali informaci, že obyvatel domu u sebe má legálně drženou zbraň. Nad policejním zásahem se ústavní soudci dnes pozastavili a poukázali na to, že Bojku tehdy nebyl z ničeho obviněný ani podezřelý. Byl bezúhonný, v ČR pobýval legálně. "První, co mě osobně napadlo, když jsem si ten spis otevřela, bylo: A proč na něj normálně nezazvonili?" uvedla Šimáčková.

Lékaři poprvé ověří možnost transplantace děloh od mrtvých dárkyň

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a motolské nemocnice chystají jako první na světě studii, která má ověřit možnosti transplantace dělohy od zemřelých dárkyň. Dosud pacientky dostaly orgán hlavně od živých, na světě se uskutečnilo jen 13 zákroků. Česko je šestou zemí na světě, kde lékaři transplantaci udělali. Poprvé ji provedli 30. dubna mezi matkou a dcerou, obě ženy jsou v pořádku. Novinářům to dnes řekli zástupci IKEM a motolské nemocnice. Transplantace dělohy může pomoci ženám, které se narodily bez tohoto orgánu či o něj kvůli nemoci přišly. Dá jim šanci mít vlastní dítě. V Česku by mohlo být v budoucnu 2000 až 4000 pacientek. Nyní poprvé čeští lékaři transplantovali dělohu třicetileté Janě. Dárkyní byla její třiapadesátiletá matka Marta. Dva týdny po operaci, která trvala asi 16 hodin, se obě ženy cítí velmi dobře.

Čeští vědci objevili organizmus, který funguje i bez mitochondrií

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a biomedicínského centra Biocev objevili novou funkci buněk, která by možná mohla ovlivnit i dosavadní výklad biologie. Všechny takzvané eukaryotické buňky, které tvoří většinu živých těl včetně těl lidských, obsahují mitochondrie. Jde o jakési "buněčné elektrárny", které mají na starosti "buněčné dýchání". Vědcům se ale podařilo najít jeden organismus - prvoka žijícího ve střevech obratlovců, který dokáže fungovat i bez mitochondrií. Objev pražských vědců ve Spojených státech zveřejnil jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů Current Biology. "Je to zkoumání toho, co je v evoluci možné, jaké typy organismů mohou existovat," řekl ČTK zakladatel projektu parazitolog Vladimír Hampl.

Pražská deklarace připomíná univerzity jako svobodný prostor

Pražská deklarace, která byla podepsána při dnešní konferenci rektorů v historickém Karolinu, připomíná poslání univerzit. Vyzdvihuje, že mají vytvářet prostředí pro svobodnou výměnu názorů a klást důraz na kritické myšlení. Pražskou deklaraci podepsali zástupci tří mezinárodních univerzitních asociací Coimbra Group, Europaeum a UNICA, rektor hostitelské Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Připojilo se k ní 76 univerzit z 29 zemí světa, řekl novinářům Zima. Je mezi nimi 28 českých vysokých škol, další evropské univerzity a také instituce z Japonska a Spojených států. Konference rektorů se konala při příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. Ačkoliv se svět od dob tohoto panovníka dramaticky změnil, kritické myšlení svobodných lidí a svobodná diskuse jsou nadále těmi nejvzácnějšími hodnotami, uvádí deklarace.

Výstava o Karlu IV. chce podat jeho psychologický portrét

Na 250 exponátů zapůjčených z celého světa shromáždili pořadatelé česko-bavorské zemské výstavy Císař Karel IV. 1316 - 2016, která začne v neděli ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. "Snažil jsem se při konstruování výstavy dávat dohromady objekty, které spolu vyprávějí příběhy, a na nich ukázat, jak Karel IV. reagoval, jaký byl a pokusit se o jakýsi jeho psychologický medailonek," řekl dnes novinářům autor výstavy a ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Návštěvníci se tak třeba dozví, že v roce narození příštího císaře sužoval celou Evropu hladomor. V první polovině 14. století byla v Evropě finanční krize, italské banky bankrotovaly, což využívaly třeba nově vznikající norimberské. "V tom se Karel pohybuje jako štika ve vodě," říká autor. Výstava ukáže, jak panovník vypadal, že byl moudrý, ale třeba také "vychytralý, že dokáže mírové smlouvy porušit, když se mu to hodí, prostě se chová jako velmi schopný politik, řekl.

Výstava například zcela výjimečně a na pouhý týden ukáže Zlatou bulu císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce říše v roce 1806. Návštěvníci budou mít možnost srovnat nejznámější Karlovo vyobrazení z Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi s karlštejnskou nástěnnou malbou, sochou ze Staroměstské mostecké věže či vzácným Morganovým diptychem zapůjčeným z New Yorku. Výstava ukáže fragmenty císařova pohřebního roucha nebo rukavici, která byla podle legendy zanechána hornofalckému městu Neustadt an der Waldnaab Karlem IV. S ohledem na drobné rozměry ale pravděpodobně přímo jemu patřit nemohla. Po 667 letech se na území Čech vrátí koruna, kterou se Karel IV. nechal korunovat v Cáchách římským králem.

V Obecním domě začal 71. ročník hudebního festivalu Pražské jaro

V pražském Obecním domě začal 71. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Tradiční Smetanova Má vlast zazněla v podání České filharmonie a pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Koncert tradičně předznamenal pietní akt na vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany. Ve vyprodaném hledišti Smetanovy síně byl přítomen také prezident Miloš Zeman, který nad festivalem převzal záštitu. Festival letos nabídne pět desítek koncertů. Uznávané symfonické orchestry a interpreti dorazí z 23 zemí. Festival mimo jiné nabídne španělský a pobaltský cyklus.

Začal festival Svět knihy, Cenu Jiřího Ortena má Sára Vybíralová

Prestižní Cenu Jiřího Ortena 2016 získala Sára Vybíralová za povídkovou prvotinu s názvem Spoušť. Výsledky soutěže oznámili pořadatelé na 22. ročníku knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, který začal v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Porota povídkový soubor ocenila za "suverénní a originální vypravěčský typ, který překračuje hranice současné české prózy". Cena Jiřího Ortena je určena autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než 30 let. Ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Vítěz dostává šek na 50.000 korun.

Na veletrhu vyhlásili také laureáty Ceny Česká kniha udělované nejlepším prozaickým novinkám předchozího roku. Vítězem hlavní ceny, kterého vybírá sedmičlenná odborná porota, se stala Markéta Baňková za knihu Maličkost (vydalo Argo). Vítězem Ceny čtenářů Česká kniha byl zvolen Tomáš Šebek za publikaci Mise Afghánistán (vydala Paseka), díky které vyhrál měsíční rezidenční pobyt v Krakově.

Přerovské muzeum otevřelo výstavu nevšedního umělce Františka Bílka

Přerovské Muzeum Komenského otevřelo výstavu s devíti desítkami obrazů svérázného olomouckého umělce Františka Bílka. Díla získalo muzeum z pozůstalosti. Bílek, který zemřel v roce 2010, totiž neměl dědice a navíc své obrazy téměř neprodával. Lidé uvidí také umělcův autentický malířský stojan, paletu či jeho dominantní fotografické autoportréty. Bílek byl nevšední vzhledem, používal nevšední materiály na své obrazy, z nichž většina je namalována na pozinkovaném plechu. Nevšední bylo i užití barev, místo klasických olejových či temperových barev používal emailové průmyslové barvy," řekl dnes ČTK kurátor výstavy Kamil Lukeš.

Výtvarník s typickým dlouhým vousem, šálou a kulichem na hlavě zemřel před šesti lety v nedožitých 70 letech. Byl nepřehlédnutelnou postavou olomouckého uměleckého života. Miloval nejen výtvarné umění, ale i hudbu. Často byl viděn, jak v ulicích Olomouce rozmlouvá s lidmi a hraje na různé klávesové nástroje. Svá vystoupení a hovory s kolemjdoucími si nahrával na magnetofon. Další z oblastí Bílkova zájmu byla umělecká fotografie.

Národní muzeum otevírá na Vítkově výstavu o husitství

Návštěvníci Národního památníku na Vítkově dostanou o víkendu možnost vidět výstavu Druhý život husitství. Přibližuje proměny vnímání tohoto hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití tématu husitů v ideologii komunistické diktatury. Výstava bude otevřena do 26. března příštího roku.

Zlatým kuchařem se stal Jan Punčochář z restaurace Grand Cru

Vítězem 3. ročníku ankety Zlatý kuchař, kterou vyhlašuje redakce časopisu Gastro&Hotel profi revue, se stal Jan Punčochář z pražské restaurace Grand Cru Restaurant. Nejlepším zahraničním kuchařem je Paul Day (Sansho), Objevem roku Ondřej Koráb (Le Grill). Do gastronomické síně slávy vstoupil Zdeněk Pohlreich (Cafe Imperial). Výsledky, o kterých rozhodly přes tři desítky gastronomických odborníků, byly vyhlášeny v Praze. Jan Punčochář za nejdůležitější považuje, aby začínající kuchaři cestovali a dostali příležitost v zahraničí. "Já začínal ve Švýcarsku, pracoval jsem v Rakousku i v Německu, ale vždy mě to táhlo domů," vysvětlil. V kuchyni vezme zavděk každou prací, protože ho práce baví a vaření považuje za své životní poslání. Hostům připravuje speciality, ale sám si nejraději pochutná na telecích, králičích či kuřecích řízcích.

Muzeum silnic vystavuje sbírku autíček z Kinder vajíček

Muzeum silnic ve Vikýřovicích na Šumpersku připravilo netradiční výstavu dopravních prostředků, které byly ukryty v čokoládových vajíčkách. Návštěvníci uvidí stovky autíček, vlaků či motorek, které shromáždila soukromá sběratelka. Výstava má název Překvapení!!! a otevřena bude do poloviny září, řekla dnes ČTK vedoucí muzea Alena Turková. Výstava představuje přes 750 modelů dopravních prostředků ze sbírky šumperské sběratelky Hany Turkové. Nejprve je kupovala svému synovi, poté se autíčka stala základem její nové sbírky.

Biatlonistka Soukalová a badmintonista Koukal se vzali

Biatlonová hvězda Gabriela Soukalová se dnes po téměř dvouleté známosti vdala za badmintonistu Petra Koukala a do příští sezony vstoupí pod jménem svého manžela. Obřad, který se jim povedlo před veřejností utajit, se konal v nedostavěném gotickém chrámu v Panenském Týnci a hostina v nedalekém Zichoveckém pivovaru. Úřadující vítězka Světového poháru a vlajkonoš české výpravy na olympijských hrách v Londýně tvoří sledovaný pár od předloňského léta.

Svatební dary novomanželé oželeli. Svatebčany a přátele požádali, ať společně s nimi raději pomohou někomu, kdo neměl v životě takové štěstí. "Rozhodli jsme se vyhlásit sbírku na malého Péťu a jeho maminku, kteří při vážné autonehodě přišli o tatínka a sami si z ní odnesli trvalé následky. Péťa skončil na vozíku, a proto potřebují upravit byt, koupit speciální pomůcky pro handicapované a hlavně další finance na náklady spojené s rehabilitací," řekl Koukal.

Sport

Čeští hokejisté zdolali na mistrovství světa v Moskvě Kazachstán 3:1 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Národní tým vedl 2:0 díky gólům kapitána Tomáše Plekance ze 7. a 43. minuty. Po snížení Nigela Dawese pojistil výhru 69 sekund před koncem při power play Robert Kousal. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka vedou po pěti zápasech tabulku základní skupiny A se ztrátou jediného bodu. Před druhým Ruskem, které má zápas k dobru, mají náskok pěti bodů. Další duel čeká český tým v neděli od 15:15 s Dánskem.

Záložník Tomáš Rosický po sezoně odejde po deseti letech z Arsenalu. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil trenér londýnského klubu Arséne Wenger. Spolu s kapitánem české fotbalové reprezentace skončí také Mathieu Flamini s Mikelem Artetou. Pětatřicetiletý Rosický, který kvůli zranění ještě v ligové sezoně neodehrál ani minutu, působí v Arsenalu od května 2006 a s klubem dvakrát vyhrál Anglický pohár. Před tím působil v Dortmundu a v ročníku 2001/02 s ním získal mistrovský titul a postoupil do finále Poháru UEFA. Rosický by neměl chybět v nominaci české reprezentace na mistrovství Evropy. Po něm Rosický rozhodne o své další budoucnosti.

Ani game neuhrál Tomáš Berdych s Belgičanem Davidem Goffinem ve 3. kole antukového turnaje v Římě a na akci série Masters skončil po nejhorší prohře v kariéře 0:6, 0:6. Osmý hráč světového žebříčku, kterého netrápilo žádné viditelné omezení, podlehl 12. nasazenému soupeři za necelých 50 minut.

Česká tenistka Barbora Strýcová postoupila na turnaji v Římě poprvé v kariéře do čtvrtfinále. Kanaďanku Eugenii Bouchardovou rozdrtila 6:1, 6:0.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR udělila dvouletý zákaz činnosti rozhodčímu Marku Pilnému, který se podílel na řízení zápasu 29. ligového kola v Příbrami pod vlivem alkoholu. Zároveň ho potrestala pokutou 150 tisíc korun a doporučila mu zvážit setrvání ve všech funkcích FAČR, které zastává. Vedle Pilného, který byl čtvrtým rozhodčím zápasu, byl při utkání opilý i brankový sudí Jiří Jech. Ten se z dnešního zasedání omluvil a dorazí na příští jednání komise 19. května v přítomnosti právního zástupce. Oba byli už ve čtvrtek vyřazeni z listiny rozhodčích a přijdou o licenci.

Počasí na sobotu

Oblačno, nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.

13-05-2016