Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

21-05-2016

Loni se do zahraničních misí armády zapojilo 805 lidí

Do zahraničních operací české armády se loni zapojilo 805 lidí. Zahraniční mise celkem stály 1,12 miliardy korun. Vyplývá to z informací o loňském působení Česka v zahraničních operacích, které v pondělí vládě předloží ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V roce 2015 se Česká republika zapojila do 11 operací na třech kontinentech. "Jednalo se o Afghánistán, Kosovo, Bosnu a Hercegovinu, Sinajský poloostrov, Malijskou republiku, Turecko, Island, Golanské výšiny, Velkou Británii (protipirátská operace EU na pobřeží Somálska) a Itálii (operace EU k eliminaci migračních toků ve Středomoří)," uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

V roce 2015 nedošlo během plnění úkolů v zahraničních operacích k žádnému zranění ani úmrtí českých vojáků. Letos může armáda vyslat do zahraničních vojenských misí podle dřívějších informací 757 vojáků. Oproti loňsku letos také působí v Mali české speciální síly a v červnu by měl odjet do Iráku kontingent, který bude mít na starosti výcvik pilotů strojů L-159 i pozemních techniků.

V Praze se setkají ministři zahraničí V4 a Beneluxu

V Praze se 13. června odehraje další setkání ministrů zahraničí visegrádské skupiny s partnerskými zeměmi. Tentokrát by do českého hlavního města měli za šéfy diplomacií zemí V4 přijet jejich protějšky z Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Návrh na uskutečnění setkání projedná v pondělí vláda. Ministři zahraničí Česka, Polska, Maďarska, Slovenska a zemí Beneluxu se budou na jednání věnovat migraci, situaci v NATO, vztahu EU a sousedících zemí nebo otázce britského referenda o setrvání v EU. Šéfové diplomacií se budou zabývat také sankcemi vůči Rusku nebo situací v Severní Africe. Evropa se obává, že v letních měsících by mohl opět stoupnout počet ekonomických migrantů, kteří se budou snažit dostat z Libye přes Středozemní moře do Itálie a dál do Evropy.

Česká drogová databáze asi bude pomáhat celému Interpolu

Český policejní protidrogový projekt Reliéf se možná zařadí mezi databáze Interpolu. Doporučila to evropská konference Interpolu, která se tři dny konala v Praze. Inteligentní databáze dokáže automaticky odhalit zemi původu drogy. Policejní prezident Tomáš Tuhý už na začátku konference novinářům řekl, že Česko drogovou databázi nabídne. Při odhalení drogy se do databáze zadají některé údaje, například chemické složení nebo to, jak byla ukryta, a systém dokáže rozkrýt, odkud droga pochází. Tento program by mohl pomoct v mezinárodním boji proti drogám.

Vinařům způsobil mráz škody 1,4 miliardy, ovocnářům 400 milionů

Vinařům způsobily dubnové mrazy škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů korun. Na tiskové konferenci ve Valticích to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání se zástupci pěstitelů. Chce proto co nejrychleji zavést do praxe systémová řešení finanční podpory a aktuální nepříznivou situaci v zemědělství řešit na vládní i evropské úrovni. Vinaři mají poškozenou zhruba třetinu vinohradů, někteří však i celé vinice. U ovocnářů jsou nejvíce postižené meruňky a broskve, u nichž se předpokládá ztráta proti průměru 60 procent, z poloviny jsou postižené višně a třešně. U jablek se republiková ztráta pohybuje okolo 20 až 25 procent. "Na jižní Moravě je to však až 70 procent. Mrazy ji zasáhly nejvíce," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Nejrychlejším opatřením, které by mělo pěstitelům pomoci, je změna v národních dotačních titulech a v programu rozvoje venkova. Pěstitelé by měli mít možnost získat dotaci na protimrazová opatření. Stát by také chtěl zvýšit podporu pro komerční pojištění. "Třetí oblastí je dotáhnout do konce debatu o otázce nepojistitelných rizik," řekl Sobotka. Má vzniknout fond, který by zemědělce podpořil při ztrátách, které nepokrývá komerční pojištění.

Nákladní dopravci na železnici založili profesní sdružení Žesnad

Nákladní dopravci na železnici založili profesní sdružení Žesnad. Jeho prostřednictvím chtějí lobbovat za nižší cenu energie nebo větší prostor pro nákladní dopravu na českých kolejích. Zejména na páteřních linkách podle nich není pro nákladní dopravu dostatek prostoru a ta pak bývá odsunuta do nočních hodin. Součástí sdružení je většina významných tuzemských firem působících v nákladní železniční dopravě, jako jsou ČD Cargo, Metrans Rail, AWT a Unipetrol doprava, uvedlo dnes sdružení v tiskové zprávě.

Největší problém, který tuzemské železniční dopravce trápí, je vysoká cena trakční energie. Tu tuzemské společnosti nakupují až o 16 procent dráž než v Německu, řekl ČTK výkonný ředitel sdružení Oldřich Sládek. V současnosti platí princip, že energii pro provoz všech dopravců kupují centrálně České dráhy. Podle Sládka by ale bylo spravedlivější, kdyby monopol drah na nákup této komodity skončil. Předsedou nové železniční organizace, která názvem i zaměřením odkazuje na obdobné sdružení kamionových dopravců Česmad, byl zvolen předseda představenstva společnosti Metrans Jiří Samek.

Desítky Pražanů musely opustit nové domy kvůli narušené statice

Desítky lidí z pražské Libně se musely vystěhovat kvůli narušené statice několika novostaveb. Uvedl to Český rozhlas - Radiožurnál. Firma Metrostav Development musí opravit pět domů. Přestavba prvního z nich začne příští týden, potrvá asi dva měsíce. Podle Metrostavu navrhla jedna z dodavatelských firem špatně vyztužené stropy, a praskají tak nenosné příčky. Vedoucí odboru územního rozvoje a výstavby Prahy 8 Pavel Kryštof řekl rozhlasu, že stav domů ohrožuje zdraví i životy lidí. Metrostav obyvatelům domů uhradí náklady na stěhování a úschovu věcí a nabídl ubytování v hotelu, nebo kompenzaci 600 korun za den rekonstrukce pro každého člena domácnosti.

Aktivisté obět obsadili sociální centrum Klinika

Vniknutí do budovy na pražském Žižkově, v níž provozovali aktivisté podle státu neoprávněně sociální centrum Klinika, považuje majetkový úřad za protiprávní. Aktivisté museli budovu v pátek opustit kvůli nahlášené bombě, úřad pak dům uzamkl. Dnes uvedli, že dům opět obsadili. Policie zatím nebyla požádána o zásah. Anonym v pátek odpoledne oznámil, že je na Klinice a v jejím okolí několik nástražných výbušných zařízení. Aktivisté proto dům opustili, pyrotechnici ale žádnou bombu nenašli.

Centrum zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Situace se pak vyostřila a letos v únoru na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil.

Na chřipku zemřelo v této sezoně 84 lidí

Na chřipku zemřelo v Česku v sezoně od loňského září do letošního května 84 lidí. Státní zdravotní ústav zveřejnil data na webu tento týden s tím, že Česko je v postepidemické fázi, výskyt chřipky je už jen sporadický. Vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková připomněla, že i v této fázi se ještě objevují komplikované průběhy a úmrtí. V období, jež zahrnuje zhruba osm měsíců, bylo hlášeno 291 závažných případů chřipky.

Na českých silnicích dle průzkumu jezdí řidiči se špatným zrakem

Sedmnáct procent ze 758 řidičů, kteří se nedávno nechali testovat na tuzemských čerpacích stanicích, mělo špatný zrak. Nikdo z nich přitom neměl brýle nebo jinou optickou pomůcku. ČTK informace poskytlo mezinárodní sdružení optiků. "Řidiči si mohli nechat otestovat svůj zrak na speciálním přístroji, který určoval nejen kvalitu zrakové ostrosti, ale také kvalitu zraku při zhoršených viditelnostních podmínkách, například při mlze, dešti či za šera," uvedla prezidentka sdružení Iva Urválková. Dodala, že přístroj změřil i to, jak řidiči vidí do dálky, jestli nešilhají a jak vidí prostorově. Za zhoršenou ostrost odborníci považují, pokud se dostane pod 70 procent.

Političtí vězni si připomněli hrůzy komunistických lágrů v Jáchymově

Nelidské podmínky někdejších táborů nucených prací si dnes znovu připomněli bývalí političtí vězni v Jáchymově na Karlovarsku. Podle předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové s tím, jak postupně ubývá vězňů, kteří si peklo jáchymovských táborů prožili, ztrácí se i svědectví o životě v době takzvaných dělnických prezidentů, tedy Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého. "Mně dnes nevadí staří komunisté. Mně vadí, že do těch řad vstupují mladí lidé. Oni nevědí, že tento -ismus byl zločinný a zavrženíhodný. Všechny totality jsou zvrhlé a ta komunistická byla zvlášť zvrhlá. A ona získává v našich zemích, protože jsme zlo nepotrestali, mladé lidi," řekla Kavalírová ČTK.

V Jáchymově bylo celkem 15 táborů, v nichž nuceně pracovali v 50. letech hlavně političtí vězni. Tábory jich prošlo asi 70.000, mnozí v nich zemřeli, další si odnesli z těžké práce na rubání uranu pro Sovětský svaz doživotní zdravotní následky. Mnozí také zemřeli při pokusu o útěk. Nelidské podmínky tehdejšího komunistického vězení dnes připomíná v Jáchymově například pomník Brána svobody, naučná stezka Jáchymovské peklo nebo Štola č. 1.

V Jihlavě si lidé připomněli kněze Bulu, oběť babického případu

V Jihlavě si lidé připomněli kněze Jana Bulu, jehož komunistická justice dala před 64 lety oběsit kvůli takzvanému babickému případu. Pietní akt se konal u památníku obětem justičních vražd před budovou někdejší věznice, v jejímž dvoře bylo popraviště. Mezi 11 popravenými v této kauze byl také babický farář Václav Drbola. Brněnské biskupství usiluje o blahořečení obou kněží. Bula pocházel z Lukova u Moravských Budějovic a sloužil v Rokytnici nad Rokytnou. Na jihlavském popravišti zemřel 20. května 1952, bylo mu dvaatřicet let.

Případ Babice nebyl nikdy zcela objasněn. "Dnes je hlavně neuvěřitelné to, jak rychle byly vyneseny rozsudky. První soud se konal za deset dní, aniž byly provedeny základní expertizy," uvedl historik Michal Stehlík. O případu, jemuž se věnuje několik let, mluvil před pietním aktem v aule Vysoké školy polytechnické. Uvedl, že když byli v babické škole 2. července 1951 zavražděni tři komunističtí funkcionáři, byl už Bula dva měsíce ve vězení. Babickou kauzu využila StB jako záminku k rozpoutání monstrózních procesů.

Vychází Rodinná bible, jež má sloužit po generace

Rodinná bible s předmluvou papeže Františka, ilustracemi ze středověkých rukopisů, růžencem ze skleněných perel i prostorem pro vepsání vlastního rodokmenu a osobní kroniky vyjde v červnu v limitovaném nákladu 500 kusů. V úterý ji nakladatel představí za účasti pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky v Kostele Všech svatých na Pražském hradě. Kniha bude stát 48.500 korun.

Z význačných historických rukopisů nakladatel vybral 356 iluminací, podávajících svědectví o středověkém knižním umění, 270 iluminací je zdobeno fóliovým zlatem. Rodinná bible je ručně vázána v hovězí kůži, se slepotiskem, patinou a raženou zlatou fólií. Provedení vazby je inspirováno slavnou německou biblí Matthäuse Meriana z roku 1630.

Elton vyrobil hodinky Prim k výročí Karla IV., budou i ze zlata

Společnost Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která vyrábí náramkové hodinky Prim, připravila k letošnímu 700. výročí narození císaře Karla IV. zvláštní sérii mechanických hodinek. Při jejich výrobě novoměstští hodináři použili několik výrobních technik zcela poprvé. Edice bude mít 100 kusů a prvních deset bude s pouzdrem ze zlata. ČTK to řekla mluvčí Eltonu Adéla Dittmannová. U hodinek bylo použito ve formě ručního vbíjení bronzových hřebů do obruče pouzdra. Tato metoda byla hojně využívána právě ve středověku.

Vedle taušírování hodináři Eltonu poprvé použili pro výrobu číselníku techniku smaltování a strojek osadili čtvrtou ručkou pro ukazování denní a noční fáze. Na číselníku je ručně malovaná miniatura Karla IV. Rotor strojku pod průhledným zadním víkem hodinek má tvar korunovačního jablka, korunka je osazena vltavínem.

Muzea v Brně dnes zůstanou otevřená pro veřejnost až do půlnoci

Až do půlnoci zůstanou dnes otevřené desítky výstavních síní a památkových budov v Brně a okolí. Prostřednictvím Brněnské muzejní noci se zapojí do oslav mezinárodního dne muzeí. Díky doprovodnému programu a díky tomu, že vstupné bývá nulové nebo symbolické, akce každoročně láká tisíce lidí. Novinkou letošního ročníku je větší důraz na dětské programy. Celkem se letos do brněnské muzejní noci zapojilo 40 míst. Většina institucí na večer připravila tvůrčí dílny, komentované prohlídky a další programové bonusy pro návštěvníky.

Návrhářka Kroftová Leisztner převzala cenu za filantropii

Česká návrhářka a malířka Helena Kroftová Leisztner v pražském Tančícím domě dostala cenu Marian Adair za celoživotní uměleckou činnost a filantropii. Ocenění převzala v závěru 30. výroční konference mezinárodní neziskové organizace Welcome Clubs International (WCI), která se celosvětově zaměřuje na aktivity žen. Do povědomí české veřejnosti se zapsala přípravou garderóby pro soutěž Miss ČR a spoluprací s předními českými modelkami. Například před deseti lety vytvořila originální modely v národních barvách na motivy krojů, které české finalistky oblékly na několika světových soutěžích krásy.

Začíná Týden amatérské tvorby, ukáže desítky divadel či koncertů

Stovkami amatérských představení, koncertů, výstav, performancí, workshopů a dalších kulturních akcí ožije ode dneška na týden celá republika. Začíná Týden amatérské tvorby, do kterého se zapojili pořadatelé téměř 250 akcí. Inspirace přišla ze zahraničí. Spojení uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby je pak českým přínosem. "Česká republika je se může pochlubit unikátní sítí základních uměleckých škol. Po roce 1989 vznikla celá řada nestátních neziskových organizací, které jsou pořadateli festivalů, jednorázových akcí a také dílen a seminářů v oblasti neformálního uměleckého vzdělávání," říká ředitelka pořádající organizace NIPOS Lenka Lázňovská.

Přes 170 dětí hrálo v Jičíně muzikál o výbuchu zámku

Vyprodané hlediště Masarykova divadla v Jičíně sledovalo premiéru muzikálu Eliška Kateřina Smiřická, který nastudovala jičínská Základní umělecká škola J.B.Foerstera. Na přípravě muzikálu se přes dva roky podílelo kolem 230 žáků školy, přes 170 jich přímo účinkuje. To z muzikálu dělá největší projekt svého druhu v Česku. Dvouhodinový muzikál, který je volně inspirován událostmi kolem výbuchu jičínského zámku z roku 1620, byl zároveň zahajovací akcí jičínských víkendových Valdštejnských slavností.

Do Prčic se vydalo zhruba 20.000 chodců a cyklistů

Do Prčic se vydalo asi 20.000 chodců a cyklistů, oblíbený pochod z Prahy se letos koná pojedenapadesáté. Největší zájem je o třicetikilometrové trasy, například ze Sedlčan. Do cíle už dorazili chodci z kratších tras a také většina cyklistů, řekl ČTK dnes po poledni jeden z hlavních organizátorů Petr Karlovský. Chodci a cyklisté dnes absolvovali trasy měřící od 23 do 70 kilometrů, ta nejdelší začala v Praze. Pro cyklisty si mohli vybrat ze čtyř tras, z Milevska, Prahy a dvě z Tábora. Třináctikilometrovou trasu z Miličína mohou projet i vozíčkáři.

Máchovo jezero zahájilo sezonu, slaví 650 let svého založení

Máchovo jezero dnes zahájilo novou turistickou sezonu. Ta letošní bude ve znamení oslav 650 let založení jezera králem Karlem IV., region si však připomíná také 180 let prvního vydání lyrickoepické skladby Karla Hynka Máchy - Máj. ČTK to dnes řekla starostka Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj). Jezero je pro město klíčové z pohledu zájmu turistů, kterých sem hlavně v létě míří tisíce a v posledních letech jich přibývá.

Máchovo jezero, původně Velký rybník založil Karel IV. v roce 1366 u nevýznamné osady Hirschberg (Doksy) pod hradem Bezdězem, na němž v té době rád pobýval. Zároveň udělil Doksům významná městská privilegia, čímž povýšil malou osadu na město. Jezero o rozloze 278 hektarů je největším rybníkem v Libereckém kraji a osmým největším v Česku. Rekreaci začal sloužit na konci 19. století, ve 20. letech minulého století pak postupně vznikly pláže a háje a jezero se stalo oblíbeným výletním místem.

Brňané přišli na první ročník Extrem Food Festivalu za exotikou

Brňané mohli do Centra volného času v Lužánkách přijít na první ročník Extrem Food Festivalu. Pořadatelé pro návštěvníky připravili spoustu exotického jídla ze všech koutů světa, zájem byl až překvapivě velký. Jen za dopoledne přišlo přes 500 lidí, řekl ČTK za organizátory z občanského sdružení Naboso Pavel Pichler. Lidé mohli ochutnávat u 22 stánků kuchyni mexickou, thajskou, arabskou či vientamskou, ale také produkty z Islandu, různá koření, ovoce či kávu. Odvážlivci si mohli dát i cvrčky a další hmyz v různé úpravě.

Český slackliner překonal ve Francii rekord v chůzi ve výšce

Mladý Čech Danny Menšík překonal ve francouzských Alpách rekord v moderní verzi provazochodectví, takzvaném slackline, která se provozuje na natažených pružných popruzích. Spolu se svým francouzským kolegou Nathanem Paulinem Menšík dokázal přejít jeden kilometr dlouhou slackline zavěšenou mezi dvěma skalními výběžky ve výšce více než 650 metrů. Oba tak pokořili předchozí rekord, který činil 495 metrů, napsal server britského listu The Daily Express.

Bílé tygry v Liberci pojmenovali Shankar a Maia

Vzácní bílí tygři, kteří se v liberecké zoo narodili na konci února, se jmenují Shankar a Maia. Zahrada jména odtajnila při dnešním křtu. Od veřejnosti zoo dostala téměř 2100 tipů a vybrala jména, která se vztahují k předchůdcům tříměsíčních mláďat. Liberecká zoo má bílé tygry od roku 1994, úspěšný odchov se jí ale povedl teprve potřetí. Bílí tygři jsou nejpopulárnějšími a nejatraktivnějšími zvířaty liberecké zoo.

Zlatá tretra v Ostravě

Jamajčan Usain Bolt vyhrál na mítinku Zlatá tretra v Ostravě závod na 100 metrů v čase 9,98 sekundy v mírném protivětru. Ve druhém startu v sezoně světový rekordman poprvé běžel pod deset sekund a zařadil se na šesté místo letošních světových tabulek. Šestinásobný olympijský vítěz Bolt slíbil čas pod deset sekund a nezklamal. Všechny soupeře tradičně setřásl v druhé polovině trati a vyhrál rozdílem třídy. Druhý Ramon Gittens z Barbadosu dosáhl času 10,21.

Ostravské publikum při 55. ročníku mítinku aplaudovalo dvěma českým vítězům - Jiřina Ptáčníková byla nejlepší tyčkařkou a Filip Sasínek senzačně vyhrál patnáctistovku. Ptáčníková vyhrála v den 30. narozenin výkonem 460 cm a díky lepšímu zápisu porazila Kubánku Yarisley Silvaovou. Závod nedokončila favorizovaná Američanka Sandi Morrisová, jež zlomila tyč při pokusu o 450 cm a se zraněním odstoupila. Světové tabulky vede výkonem 483 cm. Filip Sasínek senzačně vyhrál patnáctistovku. Sasínek byl českou senzací mítinku. Diváci upínali hlavní pozornost na halového vicemistra světa Jakuba Holušu, ale ten v závěru nestačil. Naopak dvacetiletý talent z Hodonína skvěle zafinišoval. Časem 3:36,32 si zlepšil osobní maximum skoro o deset sekund, olympijský limit mu unikl o 12 setin.

Dálkař Radek Juška obsadil druhé místo na mítinku Zlatá tretra. Výkonem 792 cm prohrál jen s paralympijským vítězem Marcusem Rehmem z Německa (813). Pavel Maslák na čtvrtce obsadil v prvním startu v sezóně třetí místo s místo časem 45,46. Vyhrál Jamajčan Javon Francis za 44,87 a před dvojnásobným halovým mistrem světa proběhl cílem ještě Američan Tony McQuay. Třetím místem na 400 metrů překážek vstoupila do sezony rovněž mistryně světa Zuzana Hejnová. Dlouho vedla, ale za poslední překážkou ji předběhly Polka Joanna Linkiewiczová (55,40) a Kaliese Spencerová z Jamajky (55,43).

Bez medailového umístění skončili spolufavorizovaní domácí oštěpaři. Ze svěřenců Jana Železného přehodil 80 metrů pouze Jaroslav Jílek (83,02) a byl čtvrtý. Jakub Vadlejch nepotvrdil roli favorita (79,54) a přišel i o vedení v tabulkách, které převzal Němec Thomas Röhler výkonem 87,37.

Další výsledky ze sportu:

Plavec Jan Micka skončil na mistrovství Evropy v Londýně čtvrtý na 800 metrů volný způsob v novém českém rekordu 7:50,38 minuty a o jednu příčku vylepšil svůj výsledek z patnáctistovky. K bronzu mu scházelo téměř dvě a půl sekundy, za vítězným Italem Gregoriem Paltrinierim zaostal o více než osm vteřin. Martina Moravčíková obsadila ve finále na 200 metrů prsa osmé místo, český rekord tentokrát nevylepšila. Stejného výsledku dosáhla i Lucie Svěcená na trati 100 m motýlek.

Český kajakář Josef Dostál vstoupil do sezony Světového poháru čtvrtým místem na kilometrové trati v Duisburgu. Mistr světa z roku 2014 a loňský vicemistr na nejrychlejšího Reného Poulsena z Dánska ztratil přes jednu sekundu a od stupňů vítězů ho dělilo 29 setin. Závody v Duisburgu navázaly na dodatečnou olympijskou kvalifikaci, ve které si deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák ve čtvrtek zajistili druhou příčkou účast na hrách v Riu de Janeiru. Za týden seriál Světového poháru pokračuje v Račicích.

Nymburští basketbalisté vyhráli druhé finále NBL v Děčíně 91:63 a jediné vítězství je dělí od třináctého titulu v řadě. Třetí duel se hraje v pondělí v nymburské hale. Ligové finále pokračovalo druhým zápasem i přesto, že se v kabině Děčína objevily příušnice. Na bolest za uchem si stěžoval také klíčový rozehrávač Tomáš Vyoral, ten ale nastoupil. Onemocnění ovlivnilo děčínskou sestavu už ve středečním úvodním finálovém utkání, ve kterém obhájce titulu doma oslabeného protivníka deklasoval 109:46.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou prohrály v osmifinále turnaje Světového okruhu v Cincinnati s německým párem Teresa Mersmannová, Isabel Schneiderová 0:2 na sety a skončily na děleném devátém místě. Druhá česká dvojice Kristýna Kolocová s Michalou Kvapilovou vypadla už ve skupině a obsadila dělené 25. místo.

Čtyřiadvacetihodinový závod horských kol, který odstartoval v pravé poledne na Masarykově náměstí v Jihlavě, letos přilákal 386 cyklistů. Loni se na start postavilo 320 jezdců. Závod odstartoval za výstřelů historických zbraní hokejista Marek Melenovský. Letošní ročník nabídl závodníkům nový úsek, řekl ČTK ředitel závodu Jiří Holoubek. Vítěz závodu bude znám v neděli v poledne.

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR dnes jednohlasně vyloučil rozhodčí Marka Pilného a Jiřího Jecha z FAČR. Sudí pykají za to, že se v minulém týdnu podíleli na řízení duelu 29. ligového kola mezi Příbramí a Slavií pod vlivem alkoholu.

Počasí

V neděli bude jasno nebo skoro jasno, později večer na západě a jihozápadě Čech při zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty na Moravě a ve Slezsku 23 až 27 °C, v Čechách 26 až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C.

21-05-2016