Denní souhrn zpráv

Prezident Zeman jmenoval Jirího Rusnoka guvernérem ČNB

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval stávajícího člena bankovní rady a bývalého premiéra Jiřího Rusnoka (55) od července guvernérem České národní banky (ČNB). Podle nově jmenovaného guvernéra nyní není ještě doba na to, aby centrální banka zpřísnila měnovou politiku, tedy například ukončila režim devizových intervencí, které Zeman dlouhodobě kritizuje. Zeman dnes zároveň oznámil, že na jaře 2017 chce jmenovat do bankovní rady vládního zmocněnce pro zavedení eura v České republice Oldřicha Dědka. Rusnok ve funkci od července nahradí Miroslava Singera, kterému končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován.

Rusnok dále zopakoval, že případné přijetí eura je politické rozhodnutí a ČNB je v tomto smyslu jen servisní organizací. "Netajím se tím, že jsme technicky schopni euro přijmout a fungovat s ním. Ale je to rozhodně politické rozhodnutí, které mně nepřísluší," uvedl.

Sněmovna neschválila takzvaný protikuřácký zákon

Sněmovna dnes neschválila takzvaný protikuřácký zákon, byť v dřívějším dílčím hlasování odmítla navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Normu, která měla omezit taky prodej a podávání alkoholu, podpořilo v závěrečném hlasování 80 ze 175 přítomných poslanců. Chybělo tedy osm hlasů. Proti bylo 42 členů dolní komory. O zákonu jako celku hlasovala dolní komory hned třikrát. První dva verdikty, z nichž první byl zamítavý a druhý kladný, byly zpochybněny. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák před tím neúspěšně navrhoval odložit konečné hlasování do pátku. Pro protikuřácký zákon hlasovali poslanci ČSSD a KDU-ČSL, z koaličního hnutí ANO ani ne třetina zákonodárců. Z opozičních TOP 09, KSČM a Úsvitu byli pro jen jednotlivci, poslanci ODS hlasovali proti.

Poslanci hnutí ANO opakovaně nehlasovali pro vládní návrh zákona, což je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice, uvedl po zamítnutí návrhu protikuřáckého zákona ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády dodal, že brzy svolá jednání koaliční rady, kde bude chtít po koaličním partnerovi vysvětlení tohoto postoje.

Hnutí ANO neporušilo koaliční smlouvu, řekl jeho místopředseda Jaroslav Fatýnek. Oponoval tím, že původně dobrý návrh zákona se v průběhu projednávání Sněmovnou příliš změnil. Expert hnutí na zdravotnictví Rostislav Vyzula dodal, že poslanci z normy udělali kuřácký zákon. Za největší problém považuje poslanec změnu, kterou navrhl poslanec ODS Marek Benda. Díky ní by mohly v restauracích vznikat kuřárny. "To je absurdní! Kategoricky to odmítám," prohlásil o této "Bendově fintě" Vyzula.

Prezident Miloš Zeman přivítal, že dnes poslanci nepřijali protikuřácký zákon. Že neprošel, má radost, řekl. Prezident je vášnivý kuřák.

Ministr Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený z dění v koalici

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je po dnešním hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu "otrávený" z dění ve vládní koalici. Novinářům v Bruselu řekl, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) lže, když tvrdí, že to byli poslanci Babišova ANO, kdo zabránil přijetí vládního návrhu zákona. "Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží," prohlásil vicepremiér. Připomněl, že v pondělí čekají vládu jednání o rozpočtu, kde také mezi stranami panují velké rozpory.

ČSÚ: Pravidelnou cigaretu si dopřává čtvrtina Čechů

Pravidelnou cigaretu si dopřává čtvrtina české populace. Z mužů kouří téměř každý třetí (30 procent), mezi ženami je kuřaček pětina (19 procent). Největší podíl kuřáků připadá na věkovou skupinu od 15 do 25 let, kde kouří každý třetí. Vyplývá to z loňského šetření Eurobarometr, na jehož výsledky upozornili statistici v časopise Statistika&My. Podle posledních dostupných údajů každý český občan vykouří denně pět až šest cigaret. Kouřením tedy stráví každý den zhruba půl hodiny. Naprostá většina (86 procent) kuřáků v Česku si kupuje průmyslově vyráběné cigarety, devět procent dává přednost vlastnoručně baleným.

Miloš Zeman: Objem peněz vytunelovaných v NWR je až 150 miliard

Celkový objem vytunelovaných peněz ve společnosti NWR za doby "panství" podnikatele Zdeňka Bakaly je 100 až 150 miliard korun. Na Žofínském fóru to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Odkázal při tom na informace ze zdrojů, "které mají povinnost informovat". Zeman zároveň řekl, že pokud se prokáže, a on předpokládá, že se to prokáže, že se Bakala dopustil tunelování, může mu hrozit nejen ztráta svobody, ale i propadnutí majetku. Prezident při tom poznamenal, že by to byla významná finanční injekce pro státní rozpočet. Vztahy mezi Zemanem a Bakalou jsou dlouhodobě napjaté.

Bakala do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele černouhelné firmy OKD, která dluží přes 17 miliard korun a počátkem května podala na sebe insolvenční návrh.

V4 chce vyslat do Pobaltí v roce 2017 rotační jednotku

Visegrádská čtyřka chce vyslat do Pobaltí v roce 2017 rotační jednotku. Nabídku podle deklarace, kterou dnes podepsali ministři obrany Visegrádu, předloží na varšavském summitu NATO v červenci. Zástupci Česka, Slovenska, Polska a Maďarska od úterý jednali o aktuálních bezpečnostních otázkách na zámku v Liblicích na Mělnicku. Jednotka by v Pobaltí působila v rámci posilování alianční vojenské přítomnosti na východě, konkrétně by šlo o výcvik a cvičení. Ministři dnes také potvrdili záměr připravit další bojovou skupinu (Battle Group EU) zemí visegrádské čtyřky pro první pololetí roku 2019. Společná bojová skupina V4 od ledna do konce června drží za Evropskou unii bojovou pohotovost.

Vnitro bude moci nařizovat dočasné kontroly na hranicích

Ministerstvo vnitra získá právo nařídit dočasné kontroly na českých hranicích v případě bezprostřední mimořádné hrozby. Trvaly by nejvýše pět dní a jejich případné prodloužení by musela schválit vláda. Počítá s tím zákon o ochraně státních hranic, který dnes schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Pokud mimořádná situace nenastane, bude o uzavření hranic podobně jako dosud rozhodovat vláda. Kabinet navíc bude mít možnost nařízení vnitra ohledně hraničních kontrol zrušit. Zákon zároveň stanoví, že vláda může určit rozsah, způsob nebo intenzitu kontrol. Mohou být třeba namátkové silniční či železniční nebo systematické, podobně jako tomu bylo před zavedením schengenského systému. Může být také vyhlášen zákaz překročení zelené hranice, vláda by také podle zákona mohla určit, kde se bude moci hranice překročit, tedy minimálně na bývalých oficiálních hraničních přechodech.

Amnesty: Státy EU včetně ČR i přes zákaz dodávají zbraně Egyptu

Dvanáct z osmadvaceti států Evropské unie nerespektuje oficiální zákaz vývozu zbraní a zbrojního zboží z EU do Egypta. Podle agentury DPA to tvrdí mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI) s tím, že mezi hříšníky jsou například Německo, Itálie, Bulharsko a také Česká republika. Ministerstvo zahraničí ČR ale podle svého vyjádření některé vývozy vojenského materiálu do Egypta dosud stále nepovoluje. Při rozhodování bere ministerstvo do úvahy všechny relevantní faktory včetně mezinárodně právních závazků ČR, vliv na situaci v konkrétní zemi a na bezpečnostní situaci v regionu. "Každý exportní případ je posuzován z pohledu povahy dodávaného vojenského materiálu a jeho koncového uživatele, včetně aspektu, zda může být konkrétní materiál zneužit vládami k represím civilního obyvatelstva, potlačování demonstrací či jiným způsobům potlačování lidských práv," sdělil ČTK tiskový odbor ministerstva.

Zisk tuzemských oceláren loni meziročně klesl na méně než třetinu

Tuzemským ocelárnám loni meziročně klesl zisk před zdaněním na méně než třetinu z 10,2 na 3,1 miliardy korun. Tržby klesly o 6,7 procenta na 84,3 miliardy korun. Oznámil to dnes odvětvový svaz Hutnictví železa. Hlavním důvodem podle něj je nadbytečná produkce oceli v Číně. Svaz dnes uvedl, že nadbytečné kapacity Číny jsou odhadovány na více než 400 milionů tun oceli ročně, poptávka v Evropské unii přitom činí asi 160 milionů tun. Asijská země ale místo zavírání nadbytečných kapacit nabízí ocel za ceny, které nepokryjí ani výrobní náklady. Během posledního čtvrtletí loňského roku se tuna státem dotované čínské oceli nabízela za méně než poloviční cenu proti oceli z Evropy, upozornil svaz. Situaci může podle něho ještě zhoršit, pokud bude Číně udělen status tržní ekonomiky.

Firmy mají mít možnost vyvinit se ze stíhání, stvrdili poslanci

Firmy mají mít možnost vyvinit se za určitých okolností z trestního stíhání. Potvrdila to Sněmovna, když odmítla návrh senátorů na vypuštění této pasáže z novely o trestní odpovědnosti právnických osob. Předloha poměrně výrazně rozšiřuje okruh činů, kterých se firmy mohou dopustit. Nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Úprava o možném vyvinění firmy se do vládní novely dostala ve Sněmovně, v horní komoře se stala terčem kritiky. Uvádí, že společnost by mohla být trestní odpovědnosti zproštěna, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila.

Zákon podle vládního návrhu nově stanoví, že společnosti budou moci být stíhány za všechny trestné činy kromě těch, jež budou výslovně vyloučeny. Nyní je tomu naopak. Společnosti budou moci být nově stíhány i pro pomluvu, což kritizovala Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj. Poukazují na možné omezení svobody projevu a médií.

Sněmovna stvrdila novelu, která omezí vydávání zemědělské půdy

Sněmovna opakovaně schválila novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu, která má omezit vydávání státní zemědělské půdy. Poslancům ji vrátil Senát s pozměňovacím návrhem, který měl kromě jiného zachovat možnost bezúplatného převodu státních pozemků obcím pro výstavbu bydlení. Poslanci však tento návrh odmítli. Novela má pozemkovému úřadu také umožnit nakupovat a hospodařit s pozemky, které bude potřebovat k pozemkovým úpravám nebo ke stavbě dálnic a přehrad. Státu nyní schází půda na dokončení restitucí, ale třeba i na případnou směnu kvůli stavbám dálnic či protipovodňových hrází. Stát se proto snaží další prodeje státní půdy utnout. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300.000 hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun.

Novela kvůli zachování státní rezervy půdy ruší mimo jiné možnost převodů státní půdy vlastníkům sousedících pozemků, pokud převáděná půda nepřesahuje deset procent rozlohy sousedního pozemku. Podle vlády byla navíc využitelnost tohoto ustanovení v praxi mizivá. Norma má také na zásah Sněmovny umožnit zahrádkářům požádat o převod půdy pod zahrádkářskými a chatovými osadami, a to za cenu obvyklou. Žádost budou moci podat do 31. prosince 2018. Týká se to osad, které vznikly před 1. říjnem 1976. Do zákona tak vrací ustanovení, které pozbylo platnosti k 31. prosinci 2013.

Průzkum: V rodinných firmách začíná generační výměna

Dvě třetiny majitelů českých rodinných firem hodlají v následujících pěti letech předat podnik někomu z rodiny. Jedna třetina rodinných firem je přitom již ve fázi předávání. Roste ale i chuť vlastníků společnost prodat, v případě výhodné nabídky by s prodejem souhlasilo 60 procent majitelů. Pouze pro necelou třetinu nepřipadá prodej firmy v úvahu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) mezi 400 rodinnými podniky. Majitelé českých rodinných firem, kteří jsou většinou ve věku 50 a více let, tak nyní řeší nástupnictví.

Výsledky průzkumu ukázaly, že majitelé ve velké míře netrvají na tom, aby firmu nakonec převzal rodinný příslušník. Jako dva nejčastější důvody k ukončení rodinné tradice zmiňovali, že nechtějí vyvíjet tlak na ostatní rodinné příslušníky, nebo že směřují do jiných oborů. V takovém případě by ve třech čtvrtinách případů uvažovali o někom cizím. Pro majitelé rodinných firem je zároveň podstatné, aby jejich děti načerpaly zkušenosti praxí v jiných firmách či během studia v zahraničí; to uvedlo 69 procent z nich. Právě zahraniční pobyt podle nich může být ideálním řešením v situaci neexistence českých škol zaměřených na podporu rodinného podnikání.

Zkrachovalé sklárny Rückl Crystal koupila Wichterleho firma

Novým majitelem zkrachovalé nižborské sklárny Rückl Crystal je společnost BVY podnikatele Martina Wichterleho. Zaplatí za ni 22,5 milionu korun. Podnik s více než stoletou tradicí je od srpna v konkurzu. Koupí skláren bude zachována tradiční výroba křišťálu v Nižboru a práce pro 130 zaměstnanců. ČTK to dnes sdělil Marek Pražák ze Svengali Communications, která podnikatele Wichterleho mediálně zastupuje. Wichterle vlastní zejména strojírenskou skupinu Wikov, je i většinovým vlastníkem sklárny Bomma ve Světlé nad Sázavou. Do rozvoje výroby sklárny bude investovat několik desítek milionů korun. Podpořit chce i rozvoj zážitkové turistiky do areálu skláren, které ročně navštíví 50.000 turistů.

Řidiči autobusů začali chystat protestní akce kvůli nízkým mzdám

Řidiči veřejné autobusové dopravy začali chystat protestní akce kvůli nízkým platům. Protesty budou stupňovat a mohou vyvrcholit neomezenou stávkou. Požadují stanovení nejnižší mzdy pro autobusovou dopravu. Konkrétní formu protestů oznámí s třídenním předstihem. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Odboráři podle něho stále preferují jednání, ale to i půlrok po vyhlášení stávkové pohotovosti k ničemu nevedlo. Odboráři jednali se zaměstnavateli, zástupci krajů i vládou, ale bez výsledku. Znovu hodlají oslovit představitele všech parlamentních stran.

Odborům se nelíbí, že kraje vyhlašují veřejné zakázky na dopravní obslužnost na základě nejnižší ceny. Vyhrávají tak firmy s nejnižšími náklady, tedy i mzdami pro řidiče. Odboráři navrhují, aby vláda stanovila obecně platným právním předpisem minimální mzdu řidičů v rámci veřejných zakázek. Ta by se měla pohybovat kolem 100 Kč na hodinu namísto dosavadní dosahované mzdy 70 až 80 korun. Veřejnou autobusovou dopravu pro kraje zajišťuje zhruba 11.000 řidičů. Kvůli nízkým platům je kvalitních šoférů nedostatek, podle Pomajbíka jich chybí asi 6000.

Obce loni ušetřily deset miliard Kč, meziročně o tři mld. více

Přebytek obecních rozpočtů vzrostl v roce 2015 meziročně o tři miliardy a dosáhl deseti miliard korun, druhé nejvyšší úrovně od roku 1993. Vyšší byl pouze v roce 2013, kdy byl 13 miliard Kč. V loňském roce hospodařily s přebytkem téměř tři čtvrtiny obcí. Novináře o tom dnes informovala společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Největší přebytek na obyvatele vykázaly nejmenší obce do 199 obyvatel (2394 Kč). Celkový dluh obcí se snížil o 1,1 miliardy na 53,8 miliardy korun, což je nejnižší hodnota za posledních šest let. Na snížení dluhu obcí měl vliv pokles dluhu v kategorii největších obcí (-7,1 procenta), k čemuž přispěl zejména pokles dluhu Ostravy, Brna a Havířova.

Senát trvá na tom, aby obchody měly zavřeno o sedmi svátcích

Senát trvá na tom, aby velké obchody měly zavřeno o sedmi státních svátcích, jak původně navrhoval. Senátoři dnes odmítli jejich výčet omezit jen na Nový rok a dva vánoční svátky, jak to schválila Sněmovna. Definitivní slovo budou mít ale poslanci při opětovném projednávání. Staronová senátní verze počítá s tím, že obchody by musely mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by směly mít otevřeno jen do 14:00. Zavřeno by podle sněmovní i senátní verze měly mít obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, zastavárny, sběrny či bazary.

Norský soud začal řešit odvolání Češky Evy Michalákové

Norský soud dnes začal projednávat odvolání Evy Michalákové proti loňskému rozhodnutí úřadů o zbavení rodičovských práv k oběma synům a adopci mladšího chlapce. Měl by se zabývat i původním návrhem matky na vrácení synů do její péče. Jednání soudu má skončit v pátek. Advokátka Michalákové Dora Boková již dříve uvedla, že verdikt se rodina na konci řízení v soudní síni nedozví a bude muset počkat až na doručení písemného rozhodnutí. Nyní desetiletý Denis a osmiletý David, kteří se narodili v Norsku, vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách.

Při soudním jednání podpoří matku český stát, který soudu poslal své stanovisko. Český stát využívá u norského soudu na podporu Michalákové takzvaného písemného podání ve veřejném zájmu. Poukazuje v něm hlavně na Úmluvu OSN o právech dítěte, podle níž se adopce v cizině dá považovat za náhradní péči, pokud není možné se o dítě postarat v jeho vlasti. Upozorňuje rovněž, že se rodina se syny nemůže vídat, přestože o to má zájem. Mladšího syna viděla matka naposledy loni v srpnu, staršího před více než dvěma lety. Zastánci rodiny kritizují, že norské úřady vůbec neřeší, zda je Eva Michaláková v současné době schopna vypořádat se s rodičovskými povinnostmi, a spokojují se s tím, že si děti u pěstounů zvykly a je jim tam dobře. Zdůrazňují rovněž, že Michaláková je jediný člověk, který je schopen syny vychovávat společně.

Kárný senát NSS zbavil funkce zlínského soudce Jana Bobka

Kárný senát Nejvyššího správního soudu dnes zbavil soudcovské funkce Jana Bobka z Okresního soudu ve Zlíně. Důvodem byly průtahy při vyhotovování a odeslání 32 vyhlášených rozsudků, a to v období od listopadu 2015 do března 2016. Bobek se hájil zdravotními obtížemi, jež ho v té době provázely. Před kárným senátem stál ze stejného důvodu už loni, soud mu tehdy snížil plat o čtvrtinu na devět měsíců. Bobek je soudcem od roku 1985 s pětiletou přestávkou.

STEM: Volby by nyní vyhrálo ANO, druhá ČSSD se na něj dotahuje

Volby do Sněmovny by v květnu vyhrálo hnutí ANO s 27,1 procenta hlasů. Druzí by skončili sociální demokraté s 20,1 procenta a třetí KSČM se 14,5 procenta. Zatímco vítěz hypotetických voleb od března hlasy ztratil, ČSSD se na něj nepatrně dotáhla. Podpora vzrostla i komunistům. Vyplývá to z volebního modelu agentury STEM, podle kterého by se do dolní parlamentní komory dostalo šest stran. Vedle zmíněné trojice by to byla TOP 09, ODS a KDU-ČSL.

Systém Galileo má již ve vesmíru polovinu plánovaných družic

Budovaný evropský navigační systém Galileo rozšířil svou síť satelitů na oběžné dráze na 14, což představuje polovinu z celkového plánovaného počtu, uvedla agentura AFP. Ruská raketa Sojuz, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, vynesla úspěšně na oběžnou dráhu do výšky 23.522 kilometrů od Země dvě nové družice, informovala francouzská společnost Arianespace, která má lety na starosti. Systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, by měl podle Evropské komise poskytovat první služby uživatelům koncem letošního roku. Předtím ale musejí ještě tři evropské rakety Arianne 5 vynést do vesmíru každá po čtyřech satelitech.

Evropská komise věří, že systém, který se má stát výkonnější a přitom kompatibilní obdobou amerického systému GPS, splní očekávání i navzdory různým obtížím. Vybudování systému, který oproti plánu již nabralo zpoždění, přijde unii na zhruba sedm miliard eur (189,5 miliardy Kč).

ČVUT musí kvůli penězům přijímat i uchazeče odsouzené k neúspěchu

Financování podle počtu studentů nutí České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) přijímat do prvního ročníku také uchazeče, kteří takřka nemají šanci tuto univerzitu dostudovat. V rozhovoru s ČTK to řekl rektor Petr Konvalinka. "Nemůžeme si dovolit nepřijmout ty, které bychom nechtěli přijmout. Neufinancovali bychom univerzitu," řekl rektor. Pokud jsou studenti pilní, mají šanci deficit ve znalostech dohnat. Škola jim nabízí doučování matematiky nebo fyziky. V prvním ročníku odpadne 25 až 30 procent studentů, celkově jich ČVUT nedokončí bezmála polovina. Zájem o technické obory chce univerzita zvýšit také svou základní školou, kterou otevřela loni v září. Jejím cílem ale není vychovat budoucí studenty ČVUT.

Rektor uvedl, že spolupráce s firmami umožňuje Českému vysokému učení technickému v Praze (ČVUT) získat peníze navíc do rozpočtu. Firmy mají primárně zájem o absolventy, ale ti už bývají brzy rozebraní, doplnil. ČVUT hospodaří s rozpočtem přibližně čtyři miliardy korun. Státní prostředky za počet studentů a výkon ve vědě ho pokrývají pouze z 35 procent. Zbytek musí univerzita získat v různých národních grantech nebo zahraničních projektech. "Je to docela dramatická věc, musíme předkládat stovky projektů, z nichž jen zlomek uspěje. V posledních letech se nám daří ty čtyři miliardy naplnit," uvedl Konvalinka. Spolupráce s průmyslem přináší další finanční prostředky. Má například podobu společné práce na výzkumu, vývoji a inovacích.

V osvětové kampani se lidé dozvědí víc o roztroušené skleróze

V dnešním Světovém dni roztroušené sklerózy se lidé dozvědí ve stanu v parku na Karlově náměstí od odborníků, jak se chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému projevuje. Promluvit si mohou s neurologem, rehabilitační lékaři a fyzioterapeuti s nimi proberou nejvhodnější cvičení a umožní jim vyzkoušet neurostimulátor pro zlepšení chůze. V Česku trpí roztroušenou sklerózou zhruba 17.000 lidí. Onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy.

Droga považovaná za náhradu extáze může být smrtelně nebezpečná

Populární droga MDAI, známá jako mindy nebo sparkle, je podle vědců nečekaně toxická. Zjistili, že tato látka, přestože ji uživatelé popisují jako relativně bezpečnou, je při určitém způsobu podání nebezpečná a smrtelná až v 90 procentech případů. Droga bývá užívána jako obdoba extáze (MDMA), která je velmi oblíbená u mladých lidí žijících nočním životem. Podle výzkumu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) je tak užívání MDAI v porovnání s extází mnohem riskantnější, řekl ČTK vedoucí lékařského týmu Tomáš Páleníček.

Sérii pokusů provedli vědci na potkanech. Chtějí zjistit, jak ovlivňují chování, mozek a celé tělo. "Testy zahrnovaly různě vysoké dávky drogy, od srovnatelných s těmi, které užívají běžní uživatelé, až po dávku záměrně výrazně vyšší, kvůli zkoumání potenciální toxicity. Podkožně aplikovaná nejvyšší dávka (40 mg/kg ) přitom nebyla zamýšlena jako smrtelná," popsal lékař. K překvapení odborníků se však ukázala být z 90 procent smrtelnou, a to ve většině případů již do hodiny po injekční aplikaci. Příčinou úmrtí zvířat byl otok mozku a multiorgánové selhání.

Začínají Dny Jeruzaléma, ukážou židovskou i arabskou kulturu

Jeruzalém jako otevřené místo pro mírovou koexistenci různých náboženství, jejich vzájemné poznávání a tolerantní soužití, chce představit další ročník festivalu Dny Jeruzaléma v Praze. Začíná dnes a na programu má hudbu, filmové projekce, besedy a přednášky, premiéru bude mít dětský program a na své si přijdou i milovníci jídla. V prostorách Tiskárna ve Stromovce festival potrvá do 29. května. Novinkou Dnů Jeruzaléma 2016 je trh, který představí jeruzalémské designéry po boku těch pražských a jeruzalémské ilustrátory vedle české ilustrátorské scény.

Na Pražském jaru dnes zahraje londýnský Symfonický orchestr BBC

Na festivalu Pražské jaro se dnes v Obecním domě představí londýnský Symfonický orchestr BBC s finským šéfdirigentem Sakarim Oramem. V programu nabídne Baladu blanickou od Leoše Janáčka, Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonii č. 5 c moll Osudovou Ludwiga van Beethovena. Symfonický orchestr BBC vystoupí s odlišným programem na festivalu i ve čtvrtek.

Výstava ukazuje tibetské památky i pomoc českých odborníků

Tibetskou knižní kulturu a sakrální malby představí výstava, která dnes začala v Klementinu. Chce tradiční kulturu vzdálené země představit českému publiku, ale také pomoci tamním mnichům s restaurátorskými pracemi v tibetských klášterech. Výstava nazvaná Tradiční tibetská kniha a malba potrvá do 9. července. Výstava ukazuje tucet historických závěsných obrazů z Mongolska, Ladaku a Nepálu v brokátových rámech, zobrazujících božstva buddhistického pantheonu. Návštěvníci uvidí také tibetské rukopisy a tisky, doplněné vzácnými předměty se vztahem k tibetskému buddhismu.

Ze safari Zoo Dvůr utekly poničeným plotem vodušky, 6 už je zpět

Po průtrži mračen uteklo v úterý večer z areálu safari Zoologické zahrady ve Dvoře králové nad Labem několik vodušek červených. Pracovníkům zoo se do dnešních 13:00 podařilo šest vodušek dostat zpět do areálu safari. Nyní zjišťují, zda nechybí ještě nějaká další. ČTK to řekla mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Zvířata se dostala z areálu safari poničeným plotem, zoo dnes dopoledne oznámila, že utekla téměř desítka antilop. "V areálu safari máme celkem umístěno 57 vodušek červených, jsou na několika místech, takže jejich spočítání není úplně jednoduché, proto není možné vyloučit, že by ještě jedna či dvě mohly zůstat mimo areál," řekla mluvčí.

Na Mapě republiky v Krkonoších stále leží skoro čtyři metry sněhu

Na sněhovém poli Mapa republiky na úbočí Studniční hory v Krkonoších stále leží téměř čtyři metry vysoká vrstva sněhu. Sněhové pole měří kolem dvou tisíc metrů čtverečních, řekl dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. "Obecně lze říci, že letos toho sněhu bylo na hřebenech Krkonoš poměrně málo, na Mapě republiky jsme naměřili nejvíce 6,7 metru sněhu," řekl Drahný. V minulosti bylo v této lokalitě i 15,7 metru sněhu. Sněhové pole Mapa republiky svým tvarem při tání připomíná obrys bývalého Československa a je místem, kde na české straně Krkonoš leží sníh nejdéle. Loni tam roztál poslední sníh 3. července, předloni to bylo již 10. června. V Krkonoších se traduje, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.

Sport

Tenistky Petra Kvitová, Lucie Šafářová a Barbora Strýcová postoupily na Roland Garros do třetího kola. Česká jednička Kvitová dnes zvítězila nad Hsieh Su-wei z Tchaj-wanu 6:4, 6:1, loňská finalistka Šafářová porazila Švýcarku Viktoriji Golubicovou dvakrát 6:2 a Strýcová potvrdila formu výhrou 6:4, 6:4 nad Polonou Hercogovou ze Slovinska. Adam Pavlásek na svém prvním grandslamu v kariéře vypadl v 2. kole po prohře 4:6, 2:6, 4:6 s domácím Jérémym Chardym.

Brněnský vytrvalec Daniel Orálek se v neděli postaví v jihoafrickém Pietermaritzburgu na start Comrades Marathonu, nejstaršího a nejmasovějšího ultramaratonu světa. Závod se běhá od roku 1921, měří 89 kilometrů a letos je přihlášeno 21 tisíc účastníků.

Počasí

Bude oblačno až polojasno. Postupně na východě místy přeháňky, odpoledne a večer i bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C.

Lokalitu Červené Hory u Červeného Kostelce na Náchodsku zasáhlo v úterý odpoledne tornádo. V Červené Hoře zbouralo stodolu, poničilo střechu sousední zemědělské usedlosti a směrem na Žernov zničilo alej vzrostlých ovocných stromů. Rychlost tornáda mohla být na šestistupňové škále druhá nejnižší, tedy mezi 117 až 180 kilometry za hodinu. ČTK to dnes řekl Lukáš Ronge z Amatérské meteorologické společnosti, která tornáda v Česku sleduje. Hasiči v hradeckém kraji v úterý kvůli bouřkám zasahovali asi u 50 událostí.