Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-05-2016

Předseda Akademie věd odvolal vědkyni Sykovou z funkce šéfky ústavu kvůli kauze léčby kmenovými buňkami

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš dnes odvolal vědkyni a senátorku Evu Sykovou z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR, protože kauzou léčby kmenovými buňkami podle něho poškodila dobré jméno celé akademie i samotného ústavu. Vědecký tým Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu amyotrofické laterární sklerózy (ALS), si měl nechávat od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150.000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. Vliv kmenových buněk na smrtelné onemocnění, při kterém pacientům ochabuje svalstvo, se dosud nepodařilo prokázat. Do pěti let od propuknutí ALS nemocní lidé obvykle umírají. Podle Ústavu experimentální medicíny není pravda, že za účast ve studii museli klienti platit. Platbu za terapii kmenovými buňkami ale České televizi potvrdilo několik pacientů či jejich příbuzných.

Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se ještě tento týden sejde s vědkyní a senátorkou Evou Sykovou a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) kvůli kauze s kmenovými buňkami. Bělobrádek se chce nejprve seznámit s dokumenty, které mu Syková předloží, řekl dnes ČTK. Zatím proto nedá podnět vládě k jejímu odvolání z vládní rady pro výzkum. Bělobrádek dnes se Sykovou mluvil telefonicky. Je prý přesvědčena, že nespáchala nic špatného. Podle Bělobrádka jde o závažné informace, které se nesmí zlehčovat, je ale potřeba postupovat racionálně, rozvážně a oprostit se od emocí.

Premiér Sobotka a další členové vlády navštíví Čínu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další členové vlády navštíví 16. až 20. června Čínu. Cílem pracovní cesty je posílit česko-čínské vztahy a spolupráci v letecké dopravě, zdravotnictví nebo finančním sektoru, sdělil ČTK Úřad vlády. Sobotka se setká s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a Česko bude zastupovat také na schůzce platformy 16+1, kterou tvoří země střední, východní a jihovýchodní Evropy a Čína. Česko-čínské vztahy patří mezi priority české zahraniční politiky. Značně k tomu přispívá zejména prezident Miloš Zeman, který považuje Čínu za klíčového ekonomického partnera.

Vláda zvýší výdaje navzdory ministru Babišovi, ten pak kritizoval koalici

Vláda schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů, odvodů na zdravotní pojištění a peněz na vědu, a to navzdory odporu ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ministr si poté stěžoval, že se proti němu ČSSD a KDU-ČSL spojily, což ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) popřeli. Debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok vláda přerušila. Kabinet schválil navýšení výdajových rámců rozpočtů na příští dva roky o 30 miliard korun. Ministerstvo financí původně navrhovalo zvýšit výdaje rozpočtu a státních fondů jen o 1,2 miliardy pro příští rok a v roce 2018 o 2,5 miliardy. Zvýšení bude muset schválit Sněmovna.

Vláda také rozhodla, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos, což by podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) mělo zajistit desetiprocentní zvýšení platů ve zdravotnictví. Kabinet schválil i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy Kč a 2,4 miliardy na opatření proti suchu. I v těchto případech Babiš navrhoval nižší růst či stagnaci výdajů. Schválené navýšení výdajů je však menší, než ministři pro své resorty požadovali.

ČR zatím nevstoupí do bankovní unie, rozhodla vláda

Česká republika by zatím neměla vstupovat do bankovní unie. Nedoporučilo to ministerstvo financí v aktualizované verzi studie, kterou schválila vláda. Unie vznikla jako reakce zemí platících eurem na finanční krizi. "Zdrženlivý postoj ministerstva financí k našemu začlenění do bankovní unie je rozumný," uvedl již dříve hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Český bankovní systém je podle něj jedním z nejstabilnějších a nejziskovějších v Evropě. A stabilní a ziskové banky by skrze společný fond mohly dotovat nebo vykrývat případné ztráty méně úspěšných bank.

Chystá se vyslání ekonomických diplomatů, specialistů na zbraně

Ministerstvo obrany chystá společně s ministerstvem zahraničí vyslání prvních ekonomických diplomatů, kteří se budou specializovat pouze na obranný průmysl. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by měli pomoct českým zbrojařům hledat nové trhy. První by mohli začít působit koncem letošního či začátkem příštího roku, řekl dnes Stropnický na valné hromadě Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. V nejbližší době vyberou ministerstva země, které mají potenciál a do nichž by měli diplomaté zamířit. "Je to samozřejmě také otázka finančních možností. Půjde o zkoušku, kterou si zhruba po roce vyhodnotíme, jak byla úspěšná," poznamenal Stropnický. Zatím jmenoval jedinou zemi, o níž se ucházejí všichni velcí světoví hráči v oblasti vojenské techniky, a tou je Indie. Na českém trhu je zhruba 110 zbrojařských firem, jejich roční obrat dosahuje 50 miliard korun a dodávají zpravidla velice sofistikované výrobky. Export je zhruba třikrát až čtyřikrát vyšší než dodávky na tuzemský trh.

Premiér Sobotka se sešel s předsedou norského parlamentu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sešel s předsedou norského parlamentu Olemicem Thommessenem. Jednali o česko-norských vztazích, bilaterální spolupráci a také o kauze chlapců Michalákových. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Thommessen je v Česku na oficiální návštěvě na pozvání předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Jedním z hlavních témat jednání byla spolupráce v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norských fondů, jejichž příjemcem je Česká republika od roku 2004.

Zastánci Michalákové zkoumají, zda kauzu nemůže řešit český soud

Případem Evy Michalákové, které norské úřady před pěti lety odebraly dva syny, by se mohl případně zabývat i český soud. Zastánci rodiny nyní zvažují, jestli by se na něj nemohli obrátit. Zkoumají rozsudek německého soudu, který řešil podobnou kauzu. Odebrání dětí z německé rodiny v Norsku neuznal a požádal o jejich vydání do vlasti. Novinářům to dnes řekla poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Michaláková nyní čeká na verdikt norského soudu, který minulý týden řešil její odvolání proti rozhodnutí o zbavení rodičovských práv k oběma synům a adopci mladšího chlapce. Matka chce děti do své péče. Norská sociální služba jí je a jejímu bývalému muži odebrala před pěti lety. Sourozenci vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách.

Průzkum: ČR je atraktivní, má ale nedostatek pracovní síly

Podpora investic v Česku je slabá, v zemi je také nedostatek pracovní síly. Česká republika je ale atraktivním trhem, je politicky stabilní a kvalita pracovní síly se za posledních 20 let zvýšila, stejně jako jazyková vybavenost. Vyplynulo to z průzkumu Francouzsko-české obchodní komory mezi 101 francouzskými firmami působícími v ČR.

Průzkum: Výpadek příjmů by ani měsíc nepokrylo 15 pct. domácností

V případě výpadků příjmů by 15 procent domácností nepokrylo své náklady ani po dobu jednoho měsíce. Zhruba polovina domácností by pokryla své náklady po dobu alespoň tří měsíců. Vyplývá to z průzkumu finanční gramotnosti provedené ministerstvem financí a OECD v loňském roce. Z průzkumu dál vyplynulo, že 52 procent lidí v Česku má nízkou finanční znalost. Finanční rezervu na delší dobu mají většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé, důchodci a lidé s vysokými příjmy. Naopak menší rezervy se týkají většinou mladých do 29 let a nízkopříjmových domácností.

V případě výpadku hlavního příjmu by lidé nejčastěji, a to v 31 procentech, hledali novou práci nebo brigádu. V 12 procentech by se snažili využít úspor, něco prodat nebo omezit výdaje. Pět procent lidí by spoléhalo na půjčku a 37 procent lidí neví, co by v takovém případě dělalo. Rozpočet podle průzkumu nesestavuje 57 procent českých domácností. Téměř pětina lidí v Česku aktivně nespoří. Téměř dvě třetiny Čechů se podle průzkumu nechovají ekonomicky zodpovědně. Podle ministerstva je tento fakt znepokojivý, protože za posledních pět let se tato úroveň v zásadě nezměnila.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) upozornil, že postavení spotřebitelů by mohl pomoci zákon o spotřebitelském úvěru. Předlohu budou tento týden poslanci schvalovat ve třetím čtení. Norma například stanoví, že lidé by mohli splatit dluhy z půjček vesměs kdykoliv, omezily by se také sankce za pozdní splátky. Norma by navíc zvýšila odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru a rozšířila dozor České národní banky i na nebankovní poskytovatele úvěrů.

Odbory: Platy v obchodech se letos zvýší v průměru o 4 procenta

Mzdy zaměstnanců v maloobchodu se letos zvýší v průměru o zhruba čtyři procenta, nárůsty v jednotlivých řetězcích se liší. Průměrná mzda na pozici pokladní v ČR se pohybuje mezi 13.000 až 14.000 Kč hrubého měsíčně při plném pracovním úvazku. Na dotaz ČTK to dnes uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Ochota obchodních řetězců během kolektivních vyjednávání zvýšit platy ale letos podle odborářů není vyšší i přesto, že se ekonomice daří. Obchodní řetězce se v ČR potýkají s nedostatkem zájemců o práci v obchodech. "Je ale potřeba se ptát, proč není zájem. Vše souvisí s politikou odměňování, pracovními podmínkami a vzděláváním zaměstnanců," dodala šéfka odborů obchodu. Zaměstnancům obchodního řetězce Tesco v ČR vzrostou tarifní mzdy od července až o šest procent. Billa přidá pracovníkům v průměru čtyři procenta. Albert se dohodl s odbory na zvýšení mezd všem zaměstnancům o tři procenta. Diskont Lidl v pondělí uvedl, že všichni noví zaměstnanci v logistických centrech a v prodejnách na pozici prodavač a skladník dostanou od června vyšší nástupní mzdu o 25 procent. Jak vysoký je nástupní plat ale společnost nezveřejnila.

Vláda schválila účast Česka na výstavě Expo v Astaně

Vláda schválila účast Česka na výstavě Expo v kazašské Astaně. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má odpovědnost za akci převzít, zatím počítá s pavilonem o rozloze 320 metrů čtverečních, rozpočet má činit 98 milionů korun. Hlavními tématy výstavy jsou snižování emisí či energetická účinnost. Světové výstavy Expo jsou celosvětovou událostí, které dávají účastnickým zemím možnost prezentace. Expa se dělí na malé a velké. Malé Expo se v kazašském hlavním městě uskuteční od 10. června do 10. září 2017. Očekává se 5,5 milionu návštěvníků a účast 47 států.

Vobořil: Do prevence závislostí by mělo jít 1 pct daně za alkohol

Do prevence a léčby závislosti na alkoholu, tabáku, nelegálních drogách a hraní by mělo v Česku putovat procento z výnosu z daní za tabák, alkohol a hazard. To představuje zhruba půl miliardy korun ročně. Navrhne to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Opatření se bude snažit prosadit do připravované novely o rozpočtovém určení daní. Řekl to dnes na tiskové konferenci při představení evropské výroční zprávy o drogách. Kabinet na prevenci vyčlenil letos 130 milionů. Dalších asi 18 milionů poskytlo ministerstvo zdravotnictví a zhruba stejnou částku resort školství. V Česku v posledních letech přibývá lidí, kteří mají s užíváním drog vážný problém. V roce 2014 jich bylo 47.700, tedy o 2500 víc než v roce 2013. Pervitin bralo 36.400 lidí. Alkohol denně pije 12,5 procenta mužů a žen. Vysoké dávky pravidelně popíjí 170.000 lidí. Takzvaných rizikových pijáků je na 600.000. Kouří 31 procent lidí nad 15 let - 37 procent mužů a 26 procent žen. Denně si cigaretu zapálí 24 procent Čechů a Češek. Muži vykouří nejčastěji 15 až 20 cigaret a ženy pět až devět.

Mladí Češi nadále vévodí evropským statistikám uživatelů konopí

Mladí Češi nadále vedou evropské statistiky uživatelů konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce aspoň jednou více než pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má zkušenost s konopím dokonce 42 procent Čechů. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Kromě rostoucí obliby marihuany a hašiše začíná po celé Evropě včetně Česka po letech útlumu opět stoupat popularita extáze a stále větší problém představují i drogové náhražky, takzvané legal highs. Většina pervitinu vyráběného v Evropě pochází podle zprávy z Česka.

Zeman podepsal výraznější varování před škodlivostí kouření

Na krabičkách cigaret se nejpozději na podzim objeví obrazová varování před škodlivostí kouření. Obchodním řetězcům bude hrozit až desetimilionová pokuta, pokud vyřazené nezávadné potraviny nepředají k rozdělení mezi sociálně potřebné. Změny přináší novela o potravinách, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Drastické obrázky na krabičkách cigaret musí být podle rozhodnutí Evropské unie na celém jejím území od 20. května. Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně zvýšit.

Na lepší hospodaření s vodou půjde z dotací EU přes 4 mld. Kč

Přes čtyři miliardy korun z evropských dotací dostanou projekty na zajištění pitné vody v době sucha a zlepšení kvality vodohospodářské infrastruktury v České republice. Další miliarda půjde na rekultivace a sanace skládek odpadu a bioplynové stanice. Ministerstvo životního prostředí schválilo podporu úspěšným projektům ze čtyř výzev Operačního programu Životní prostředí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí úřadu Petra Roubíčková. Do vybraných vodohospodářských projektů patří například stavba a rozšíření kanalizací, čističky odpadních vod a lepší čištění v čistírnách odpadních vod. "Úspěšné byly ale i projekty jako třeba výstavba vodovodů v menších obcích, kde lidé dosud využívali jen vodu ze studní, které je pro velké sucho v posledních letech na mnoha místech v ČR nedostatek," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec.

Při bojích v Iráku zahynul i lékař, který studoval v Olomouci

Při třech bombových útocích v Bagdádu zahynulo více než 20 lidí a dalších nejméně 50 jich utrpělo zranění. K útokům se přihlásili radikálové z hnutí Islámský stát (IS). Při postupu proti pozicím radikálů u města Mosul zahynul o víkendu také kurdský lékař Rizgar Rašíd, který vystudoval medicínu v Olomouci a měl české občanství, informoval server reflex.cz. Osmapadesátiletý lékař s hodností plukovníka u Mosulu sloužil v řadách kurdských bojovníků (pešmergů) a zahynul při útoku sebevražedného atentátníka.

Lobbista Dalík si za korupci při nákupu pandurů odpyká čtyři roky

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok zmírnil původní rozsudek. Dalík musí zaplatit také peněžitý trest čtyři miliony korun. Pokud je nezaplatí, tak stráví ve vězení o dva roky víc. Dalík vinu odmítá. Pravomocný verdikt v kauze padl téměř po dvou letech od začátku soudního procesu. Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

U soudu s Dahlgrenem dnes vypovídalo 7 svědků, on sám odmítl

Za značného zájmu veřejnosti i médií dnes u Krajského soudu v Brně začal proces s třiadvacetiletým Američanem Kevinem Dahlgrenem. Obžaloba ho viní ze čtyř vražd, které se staly 22. května 2013 v Brně-Ivanovicích. Dahlgren dnes vypovídat odmítl, soud ale vyslechl několik svědků. "Z žádné z těch výpovědí nelze jednoznačně dovozovat vinu mého klienta," řekl obhájce Richrd Špíšek. Odpoledne soud líčení přerušil, pokračovat bude ve středu, kdy mají vypovídat mimo jiné soudní znalci. Podle obžaloby Dahlgren usmrtil všechny čtyři členy rodiny, u níž bydlel. Oběťmi byli Dahlgrenova teta, její manžel a jejich dva synové. U soudu byli přítomní i Dahlgrenovi rodiče, chtějí syna podpořit a zároveň projevit úctu obětem. Otec Wayne Dahlgren novinářům řekl, že syn je nevinný a že mu zcela věří.

Soud dnes osvobodil exprimátora Přerova Lajtocha a jeho 5 kolegů

Soud dnes osvobodil bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů, kteří byli obžalováni kvůli stavebním zakázkám ve městě. Olomoucký okresní soud rozhodoval ve věci potřetí. Předešlé rozsudky, jimiž všechny aktéry potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, vždy krajský soud v neveřejném jednání zrušil. Důvodem rozdílných názorů soudů byla novela zákona o veřejných zakázkách, dnes ji vzal okresní soud při rozhodování v potaz. "S ohledem na závazný právní názor odvolacího soudu jiné rozhodnutí než zproštění všech obžalovaných z obou dvou trestných činů pro okresní soud nebylo možné," zdůvodnil dnes rozhodnutí soudu předseda senátu Petr Sušil. Státní zástupce Jan Beránek, který dnes pro všechny obžalované znovu navrhl podmíněné tresty, se proti verdiktu odvolal. Odvolání zvažují i obhájci, kteří chtějí příznivější zdůvodnění zproštění obžaloby, tedy že se nestal žádný skutek. Vleklý případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově.

Soud: GIBS chybovala při vyšetřování blokády kácení na Šumavě

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chybovala, když řádně nevyšetřila postup policie při zásahu proti lidem, kteří v roce 2011 protestovali na Šumavě proti kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Ptačí potok, rozhodl dnes Ústavní soud, a vyhověl tak stížnosti Jana Skalíka. Konstatoval také, že při vyšetřování GIBS nebyla nezávislá a nestranná. Skalík podal na policisty trestní oznámení kvůli nelidskému a ponižujícímu zacházení. Podle jeho tvrzení se ho snažili donutit k odchodu z místa tak, že mu sypali lesní mravence za triko, opakovaně ho dusili a škrtili, stoupli mu plnou vahou na lýtko a startovali mu motorovou pilu u hlavy. "To vše za účelem, aby opustil prostor. Přitom takové zacházení není přípustné. Pokud by se takový postup policie prokázal, jednalo by se o trestný čin," uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Skalík tvrdí, že policisté s ním zacházeli podobně, když místo opustil a odvezli ho na služebnu do Sušice. Podle soudu jde o takzvaná hájitelná tvrzení, které je potřeba vyšetřit, vyslechnout zasahující policisty a další svědky. "Orgány činné v trestním řízení však účinné vyšetřování neprovedly," řekla Šimáčková. Ústavní soud také zkritizoval policii za to, že sice zásah natáčela na kameru, ale záznam ukončila v momentě, kdy proti Skalíkovi použila donucovací prostředky.

Prezident Zeman udělil druhou milost, ze zdravotních důvodů

Prezident Miloš Zeman omilostnil ze zdravotních důvodů odsouzeného muže. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců, řekl dnes ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odsouzen byl podle něj za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Jde teprve o druhou milost, kterou Zeman udělil, poprvé to udělal letos v únoru. Ovčáček řekl, že Zeman přihlédl k závažnému stavu omilostněného. Podrobnosti o něm ani o nemoci nechtěl zveřejňovat. "Výkon trestu byl odsouzenému pro nemožnost zajištění potřebné péče ve věznicích soudem přerušen," řekl. Dodal, že žádost o milost Zemanovi předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

OECD: Nejlepší zemí pro život je Norsko, ČR patří 21. místo

Nejlepší zemí pro život je Norsko, za nímž následují Austrálie a Dánsko. Vyplývá to z indexu kvality života, který sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). České republice patří v žebříčku 21. místo, Slovensko se nachází na 24. příčce. OECD na základě 11 kritérií hodnotí životní úroveň ve 38 zemích světa. Rozhodujícími faktory jsou například zdraví, výše a rozdělení příjmů ve společnosti, zaměstnanost, délka pracovní doby, bydlení, bezpečí, volný čas či spokojenost se životem. Česká republika je podle OECD nadprůměrná například z hlediska osobní bezpečnosti, vzdělání či sociálních vztahů. Zaostává však v oblasti příjmů, zdraví či bydlení. OECD poukazuje rovněž na značnou propast mezi nejbohatšími a nejchudšími. Nejbohatší pětina populace v ČR podle ní vydělává téměř čtyřikrát tolik než nejchudší pětina.

Z chodníků v centru Prahy zmizí segway, kdy zatím není určeno

Pražští radní jednomyslně odsouhlasili záměr zakázat v centru města provoz vozítek segway. Přesné datum, od kdy bude zákaz platit, zatím ale neurčili. Provoz segway bude zakázán v Pražské památkové rezervaci, a to na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. Provoz chce město regulovat takzvaným nařízením, které schvaluje městská rada, souhlas pražského zastupitelstva není třeba. Po schválení nařízení bude zakázáno používat segway na území Pražské památkové rezervace a na přilehlém území, a to včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická.

Školy neučí děti logicky myslet, říká laureát Wichterleho ceny

Osnovy školské matematiky by měly být použitelné v běžném životě, naučit studenty nejen mechanicky počítat, ale hlavně logicky a kriticky myslet. Současný systém ale k tomu děti nevede. V rozhovoru s ČTK to řekl matematik Jan Hladký, laureát Prémie Otto Wichterleho. Hladký převzal prestižní cenu pro úspěšné mladé vědce. Ve svém výzkumu se věnuje tzv. diskrétní matematice. To je vědní disciplína, která poskytuje matematické modely fungování počítačů.

Hladký získal v roce 2014 evropské stipendium Marie Curie, díky němuž pracuje v Matematickém ústavu Akademie věd ČR. Předtím působil na univerzitě ve Velké Británii. Spolupracoval s vědci z celého světa, včetně Endre Szemerédiho, nositele Abelovy ceny, jednoho z nejvyšších ocenění v matematice. Hladký zkoumá algoritmy založené na metodách diskrétní matematiky, které pomáhají například v navigačních systémech při hledání nejkratší cesty.

ČNB dnes představila zlatou minci s motivem hradu Kost

Česká národní banka (ČNB) dnes představila zlatou minci s motivem hradu Kost přímo v areálu hradu. Je první z nového desetidílného cyklu zlatých mincí, který zobrazí hrady v České republice. Nominální hodnota mince je 5000 korun, prodejní cena je však vyšší. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík připomněl, že Kost patří k nejzachovalejším hradním komplexům na území Česka. ČNB by měla ještě letos představit zlatou minci zachycují hrad Bezděz, na příští rok je připravené vydání mincí s motivy hradů Bouzov a Pernštejn. Cyklus zakončí v roce 2020 mince zachycují Bečov nad Teplou a Buchlov.

Autorem mince s hradem Kost je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na rubové straně je panoramatický pohled na hrad Kost s iniciálami autora mince, názvem hradu a rokem ražby. Na druhé straně jsou vyobrazeny například portál dveří do hradní kaple či heraldická zvířata.

Známý klavírista Lukáš Vondráček na Janáčkově máji nevystoupí

Světoznámý klavírista Lukáš Vondráček, který měl ve čtvrtek vystoupit na jednom z koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v Ostravě, koncertovat nebude. Je čerstvým vítězem Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu, která je jednou z největších a nejprestižnějších klavírních soutěží na světě a bude muset plnit závazky spojené s tímto vítězstvím. ČTK to řekl mluvčí festivalu Petr Bohuš. Festivalovému managementu se podařilo zajistit recitál Juliany Avdějevy, vítězky Mezinárodní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě v roce 2010," podotkl Bohuš.

Vondráček pochází z Opavy a hře na klavír se věnuje od raného dětství, kdy se o něm hovořilo jako o zázračném dítěti. Aktuálně žije v USA, kde slaví umělecké úspěchy.

Animovaný celovečerní film s Hurvínkem bude uveden za rok

Nový celovečerní 3D animovaný film s legendární postavou Hurvínka nazvaný Hurvínek a kouzelné muzeum bude mít příští rok premiéru. Na zlínském filmovém festivalu to uvedl režisér a producent filmu Martin Kotík. Film vypráví příběh o Hurvínkovi, loutkovém muzeu a oživlých loutkách. Koprodukční snímek vzniká ve třech zemích, kromě Česka také v Rusku a Belgii. Už dnes jsou předjednané také premiéry v Německu, Polsku, Slovensku, Maďarsku, je zájem z řady zemí, řekl ČTK Kotík. Hurvínek patří mezi legendy českého loutkového divadla, děti i dospělé baví již 90 let, jeho otec Spejbl je o šest let starší.

Hlavní karlovarská soutěž uvede snímky Jana Němce a Jana Hřebejka

Světové premiéry filmu Vlk z Královských Vinohrad režiséra a scenáristy Jana Němce, který v březnu zemřel, a slovensko-české koprodukční Učitelky Jana Hřebejka uvede hlavní soutěž karlovarského festivalu. Na dnešním setkání s novináři v Praze to řekl programový ředitel Karel Och. Festival letos bude od 1. do 9. července. Svůj poslední film natáčel Němec (1936-2016) loni na festivalech v Cannes a právě v Karlových Varech na základě vlastních autobiograficky laděných vzpomínek. Hlavní postavou Hřebejkova snímku je zdánlivě empatická a laskavá třídní učitelka, která však prostřednictvím svých žáků manipuluje jejich rodiči.

Nová výstava v Brně mapuje období stěhování národů

Období stěhování národů mapuje nová výstava brněnského Moravského zemského muzea, která začíná od června v Paláci šlechtičen. Návštěvníkům přiblíží období, kdy z víru migrací a posunů vznikaly nové etnické celky, v nichž lze spatřovat základ současné podoby Evropy. Výstava přibližuje dramatické období především na základě největšího českého pohřebiště z 5. století, prozkoumaného v Praze-Zličíně v letech 2005 až 2008. Její součástí jsou ale i významné nálezy z Moravy.

V Praze v říjnu zahraje americký zpěvák a skladatel Paul Simon

V Praze v říjnu zahraje americký zpěvák a skladatel Paul Simon, který proslul díky spolupráci s písničkářským kolegou Artem Garfunkelem. Do Česka se na koncert vrátí po 25 letech, aby tu 17. října odstartoval své evropské turné. Vystoupí v pražské O2 areně. ČTK to dnes sdělil Petr Novák z pořádající agentury Live Nation. Turné doprovází vydání nového Simonova studiového alba Stranger to Stranger, které vychází 3. června. Návštěvníci koncertů se mohou těšit na dvouhodinové vystoupení, během něhož zazní nejznámější skladby Simonovy dlouholeté kariéry i výběr písní z nového alba Stranger to Stranger.

Výstava na Kampě připomíná přehlídku českého skla v USA z 80. let

Výstavu, která připomíná přehlídku českého skla v New Yorku v 80. letech, připravilo Muzeum Kampa. Jmenuje se 7 + 1 mistrů českého skla, představuje tehdejší tvorbu autorů a vzdává poctu také loni zesnulé výtvarnici Miluši Roubíčkové, manželce jednoho z nich. Newyorská přehlídka vznikla z iniciativy Medy Mládkové. S umělci se osobně znala a měla přehled o jejich tvorbě, neboť jejich ateliéry v Československu i přes existenci železné opony od druhé poloviny 60. let navštěvovala. Muzeum Kampa, které Mládková po svém návratu do vlasti založila, se českému sklu věnuje opakovaně.

Maraton 50. ročníku Porty vyvrcholí soutěží mladých zpěváků

Maraton padesátého ročníku mezinárodního festivalu Porta vyvrcholí o víkendu autorskou a interpretační soutěží mladých umělců. Začínající zpěváky doplní řada hostů z folkové a countryové scény. Hostem autorské soutěže bude Pavel Žalman Lohonka, který vystoupením oslaví sedmdesátiny, a sedm nejlepších českých trampských kapel. Na přání posluchačů v neděli festival uzavře koncertem na laguně ve čtvrti Severní Terasa František Nedvěd. Zpestřením bude pokus o co největší počet lidí na festivalu v klobouku, táborák přímo v areálu letního kina nebo vystoupení nesoutěžních kapel v ústeckých restauracích.

Sport

Bronzový olympijský medailista v superobřím slalomu Jan Hudec vymění od nové sezony kanadskou reprezentaci za českou. Oznámili to zástupci kanadského lyžařského svazu a potvrdil český svaz. Čtyřiatřicetiletý rodák ze Šumperka se pro nadcházející ročník nedostal do kanadského národního týmu a podal žádost o změnu reprezentace. Tu mu kanadský svaz schválil, a jeho "přesun" do Česka ještě musí potvrdit Mezinárodní lyžařská federace (FIS) na konferenci v Cancúnu. Hudec, potomek českých emigrantů, se s českými sjezdaři zná výborně. Při přípravě na závody často spolupracoval i se svým velkým kamarádem Ondřejem Bankem.

Překážkářka Zuzana Hejnová zrušila start na Diamantové lize v Římě a v Birminghamu. Důvodem je tréninkové manko způsobené bolestí Achillovy šlachy.

České fotbalisty čeká před mistrovstvím Evropy druhá ze tří prověrek. Po zahřívacím utkání s Maltou (6:0) se svěřenci trenéra Pavla Vrby postaví ve středu v Innsbrucku proti Rusku. Pořadatel příštího mistrovství světa by již měl lépe prověřit připravenost českého týmu, v posledním vzájemném duelu na minulém mistrovství Evropy vyhráli Rusové 4:1.

Počasí

Oblačno až zataženo, v bouřkách ojediněle přívalové srážky. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, na jihozápadě kolem 19 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

31-05-2016