Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-06-2016

Prezident Zeman: Český parlament by měl přijmout usnesení o genocidě Arménů

Český parlament by podle Miloše Zemana měl přijmout usnesení týkající se arménské genocidy. Prezident to řekl při dnešním setkání se svým arménským protějškem Seržem Sargsjanem. Připomněl, že on sám již dříve vyvražďování Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu označil. Sargsjan mu za jeho postoj poděkoval. Zeman čeká, že kvůli jeho výrokům odvolá Turecko z Prahy svého velvyslance, stejně jako to Ankara učinila ve vztahu k Berlínu. Prezident také nabídl Arménii a Ázerbájdžánu, aby v Praze jednaly o svém sporu o Náhorní Karabach.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že odpovědnost za vyvraždění Arménů Osmanskou říší patří k posouzení historikům. Podle něj šlo o strašnou událost s velikými dopady a strašnými ztrátami na životech. Šéf české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček možnost parlamentní rezoluce nepřímo odmítl se stejnou argumentací jako ministr zahraničí.

Ministr Zaorálek očekává, že Rusko nedá okupantům z roku 1968 status veteránů

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek očekává, že ruská vláda odmítne poslanecký návrh přiznat sovětským účastníkům okupace Československa v roce 1968 status válečných veteránů. Novelu předložila v ruské Státní dumě trojice komunistických poslanců. Cílem "vojensko-strategické operace Dunaj" bylo podle nich potlačení převratu, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice. Zaorálek dnes novinářům řekl, že pro vztah mezi Ruskou federací a Českou republikou je vztah k roku 1968 naprosto zásadní. "Podle informací, které mám, tuto změnu (ruská) vláda nepodporuje," uvedl. Připomenul, že v roce 1993 jasně odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy tehdejší prezident Boris Jelcin, nynější prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968 v roce 2006.

Premiéři Visegrádu mluvili o krizích, kterými prochází EU

Migrační krize podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nepovede ke konci Evropské unie. Ve svém dnešním projevu na úvod debaty premiérů zemí visegrádské skupiny v rámci konference Prague European Summit prohlásil, že daleko větší nebezpečí představuje rostoucí populismus a frustrace občanů. Řešení vidí český premiér v budování důvěry mezi členskými zeměmi a posilování evropské soudržnosti. Evropa by podle jeho slov neměla zapomínat na vlastní úspěchy. Sobotka v projevu také odmítl dělení Evropy na menší celky. Polská premiérka Beata Szydlová jeho slova potvrdila, když řekla, že Evropská unie nesmí dopustit své rozdělení na několik malých unií.

Premiéři států visegrádské čtyřky odmítli kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Předsedové vlád ČR, Slovenska, Polska a Maďarska v prohlášení také podpořili setrvání Británie v Evropské unii. Vyjádřili se i k obraně či situaci na Ukrajině. Červencový summit NATO ve Varšavě označují premiéři za důležitý milník pro Severoatlantickou alianci. Vyslovují se pro efektivní a dostatečné posílení baltských států, ke kterému chtějí přispět.

Zaorálek navštíví Německo, pozve Merkelovou do Prahy

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) 15. června navštíví Německo. Setká se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem a také poradcem kancléřky Angely Merkelové, kterému předá oficiální pozvání pro kancléřku do Česka. O návštěvu Merkelové v Praze usiluje česká diplomacie již delší dobu, podle informací ČTK by se měla uskutečnit na podzim. Zaorálek dnes novinářům řekl, že chce také promluvit na půdě Humboldtovy univerzity.

Sobotka a Fico se dohodli na společném jednání vlád ČR a SR

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a slovenský předseda vlády Robert Fico naplánovali na září společné jednání české a slovenské vlády. Řekli to po dnešním jednání v Praze, které je první Ficovou zahraniční návštěvou od březnového znovujmenování. V červenci chtějí také na Slovensku uskutečnit společné jednání s rakouským premiérem v tzv. slavkovském formátu. Podle Fica se na mezivládním jednání bude hovořit o konkrétních formách spolupráce, oba politici se chtějí soustředit na společné oslavy státnosti. Země by měly podle Sobotky intenzivně spolupracovat na přípravách společných oslav 100. výročí vzniku Československa a připomenutí 50 let od Pražského jara. Obě kulatá výročí se budou slavit v roce 2018. Sobotka také označil za prioritu modernizaci železniční sítě. "Chceme budovat tah Praha - Berlín a Praha - Brno - Bratislava," řekl. Sobotka Ficovi poděkoval, že dodržel tradici a vyrazil na svou první zahraniční cestu právě do ČR.

Vláda schválila pomoc Afghánistánu a Sýrii

Česká vláda poskytne Afghánistánu čtyřicet milionů na výcvik armády a rozvojové projekty. Kabinet dnes schválil také pokračování stipendijního programu pro syrské studenty. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že v obou případech jde o potvrzení snahy České republiky pomáhat v zemích, odkud do Evropy přicházejí největší počty uprchlíků. V Česku studuje osmnáct syrských studentů. "Hodnocení je příznivé, studenti mají velký zájem, učí se českému jazyku, mají výborné výsledky," řekl šéf české diplomacie. Skupina Syřanů by dle jeho slov měla do konce prosince dokončit jazykový kurz a následně si vyberou, do jakého studijního oboru se přihlásí.

Policie chystá vznik centrály proti organizovanému zločinu

Česká policie chce začít budovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení. Policisté by se zabývali organizovaným zločinem, terorismem, kyberkriminalitou, nejzávažnější hospodářskou kriminalitou a korupcí. Oznámil to dnes policejní prezident Tomáš Tuhý. Pokud plány policie získají podporu, mohla by centrála začít fungovat v roce 2020. Cílem vzniku centrály je podle Tuhého to, aby se vedl boj proti organizovanému zločinu z jednoho místa.

Plány na reorganizaci se v minulých dnech staly terčem kritiky například ze strany žalobců včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nebo protikorupčních iniciativ. Sloučení útvarů by podle jejich názoru mohlo například ovlivnit vyšetřování složitých kauz, velký útvar by mohl také ovlivnit kvalitu vyšetřování. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta je znepokojen tím, že ho vedení policie o reorganizaci předem neinformovalo. České televizi řekl, že nevylučuje odchod ze služby.

ANO chce zastavit reorganizaci policie, žádá koaliční dohodu

Vládní hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie o dohadovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli zúčastnit i státní zástupci. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán s plánem na reorganizaci nesouhlasí a uvažuje o rezignaci. Na dnešním jednání předsedů koaličních stran nebyl požadavek ANO na stažení plánu ministerstva vnitra vyslyšen, řekl před Strakovou akademií novinářům vicepremiér Andrej Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něj míní, že věc patří do kompetence ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). "Reorganizace může vést ke ztížení, neřkuli k zastavení vyšetřování závažných kauz korupce a hospodářské kriminality," řekl Pelikán novinářům a dodal, že z toho mají obavy i státní zástupci. Pelikán upozornil, že se mu dnes nedostalo vysvětlení například toho, proč se změna má odehrát náhle k 1. červenci. "Na nás to dělá dojem účelové reorganizace, jejímž skutečným cílem je potrestat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za to, že je skutečně nezávislý a vyšetřuje ty věci bez ohledu na to, kam se hnou," uvedl Pelikán.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odmítá politizaci připravované reorganizace policie, jak ji prezentuje hnutí ANO za aktivní pomoci s ním propojených médií. Reorganizace je připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem, uvedl dnes ministr v prohlášení ČTK.

Ministr Chovanec má v Lucemburku odmítnout změny v držení zbraní

Vláda schválila ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) mandát pro páteční jednání ministrů EU v Lucemburku. Šéf resortu vnitra má odmítnout kontroverzní změnu směrnice o zbraních. Návrh směrnice už odmítly vláda i obě komory českého Parlamentu s poukazem na to, že teroristé své činy páchají nelegálně získanými zbraněmi, nikoli legálně drženými. Podle analýzy ministerstva vnitra by dopady směrnice mohly být rizikem pro vnitřní bezpečnost ČR a znamenaly by ztrátu tisíců pracovních míst. "Zákazy legálních zbraní nejsou správnou cestou boje proti terorismu. Nesmyslně trestáme slušné držitele zbraní, myslivce i sběratele," napsal Chovanec už před jednáním kabinetu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden zopakoval, že návrh předkládaný pod záminkou boje proti terorismu by vedl k zákazu statisíců zbraní v Česku. Důvodem je zamýšlené přesunutí většiny poloautomatických zbraní mezi zakázané zbraně. Kritizován je rovněž požadavek na znehodnocení zakázaných zbraní ve sbírkách a muzeích.

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 procenta

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 procenta z dubnových 5,7 procenta. Bez práce bylo 394.789 lidí, nejméně od ledna 2009. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. "Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a doznívající nástup jarních sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. V následujících měsících budou zaměstnavatelé podle úřadu nabírat další pracovníky a nezaměstnanost tak bude s největší pravděpodobností ještě klesat.

Nejnižší nezaměstnanost v zemi vykazovaly ke konci května okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ, Benešov a Jičín, kde se míra nezaměstnanosti pohybovala pod třemi procenty. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala v květnu na Mostecku, kde bylo bez práce 11,3 procenta lidí, a dále na Karvinsku a v okrese Ústí nad Labem. Ve srovnání s dubnem ale zaznamenalo pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů.

V mezinárodním srovnání nemá podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka nižší míru nezaměstnanosti v EU žádná jiná země. "Nezaměstnanost bude klesat i v dalších měsících, s výkyvy reflektujícími obvyklou sezónnost. Problémem trhu práce je však nyní spíše nedostatek pracovních sil," uvedl Marek.

OKD nepotřebuje půjčit miliardu korun, řekl Babiš

Společnost OKD zřejmě nepotřebuje půjčit miliardu korun, jak požaduje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Novinářům to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). OKD by podle něj v srpnu již měla mít kladné cash flow, v červenci by proto neměl být problém s výplatami. Babiš OKD v úterý navštívil. Obdržel tam výhled cash-flow, který podle něj říká, že koncem srpna má mít společnost 122 milionů korun. "Požádáme, aby nám to dali na papíře a budeme analyzovat, jestli vůbec můžeme peníze půjčit a jestli o ně nepřijdeme," uvedl.

Mládek navrhl půjčit OKD miliardu korun. Firma podle něj potřebuje 400 milionů korun na provozní kapitál, 280 milionů korun na těžbu do konce roku a 320 milionů rezervu na mimořádné události. Koalice se na tom ale dnes neshodla. Podle Mládka je nicméně na stole dohoda, že půjčka by měla být od státního podniku Prisko. Dál se bude debatovat o sumě a struktuře půjčky. Vláda má vůli rozhodnout do konce června.

Lídři ČSSD, ANO a KDU jednali o rozpočtu

Koaliční lídři jednali dnes ráno o prioritách pro sestavování rozpočtu na příští rok, na schůzku v širším formátu navázalo jednání lídrů ČSSD, KDU-ČSL a ANO. Protože na řadu sporných témat vůbec nedošlo, sejde se koaliční rada znovu zřejmě do zahájení příští sněmovní schůze. Dnes nezbyl čas například na debatu o střetu zájmů a plánované změny ve financování politických stran.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na schůzce řekl, že k dispozici je 4,1 miliardy korun a nároky ministrů jsou celkově 13 miliard. Prioritami mají být zdravotnictví, učitelé a věda. O konkrétních částkách a procentech, o kolik by se mohly zvýšit učitelské platy, bude vláda jednat na červnových schůzích. Školské odbory požadují desetiprocentní nárůst platů učitelů i nepedagogických pracovníků.

Vláda schválila návrh, aby se ČR soudila o vracení dotací

Česká republika se bude soudit u Evropského soudního dvoru kvůli vracení zemědělských dotací. Návrh ministerstva zemědělství schválila dnes vláda, uvedl na tiskové konferenci ministr Marián Jurečka (KDU-ČSL). ČR má vrátit do rozpočtu Evropské unie přibližně 800 milionů korun kvůli nedodržení dotačních pravidel u zemědělců. Peníze už byly vyplaceny zemědělcům a podle předchozích vyjádření Jurečky je nebudou muset vracet. Unie o tuto částku zkrátí budoucí platby. "Rozhodnutí je příliš tvrdé a jsme přesvědčení, že by nám žaloba mohla dát za pravdu," uvedl dnes Jurečka. Evropská komise požaduje po Česku vrácení peněz kvůli nedostatečné kontrole dodržování dotačních pravidel mezi roky 2010 a 2013. Hůře než ČR podle ministerstva dopadly některé další státy EU. Například Itálie by měla vrátit 45 milionů eur (1,21 miliardy korun), Francie pak 129 milionů eur (skoro 3,5 miliardy korun).

Ministr Jurečka má řešit krizi v živočišné výrobě, navrhuje krácení daní

Vláda uložila ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), aby začal hledat spolu se svými kolegy nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství. Možností je snížení daní či osvobození zemědělců od odvodů na zdravotní a sociální pojištění, řekl dnes na tiskové konferenci ministr. Chovatelé krav a prasat dlouhodobě prodávají maso a mléko pod cenou, hrozí jim zavírání chovů. Úrodu ovoce a vína zase poškodily jarní mrazy. Podle Jurečky v současnosti zemědělci prodávají litr mléka do mlékárny za šest až 6,5 koruny, přičemž na každém litru vykážou ztrátu okolo dvou korun. S podobnou ztrátou se podle něj prodává i kilogram vepřového.

Ministerstvo dopravy nemůže kvůli služebnímu zákonu sehnat lidi

Ministerstvo dopravy má problém získat nové zaměstnance, a to hlavně odborníky na obory jako jsou informační technologie. Na vině jsou podmínky, které jim podle služebního zákona může nabídnout. Například výběrové řízení trvá dva měsíce, nástupní plat je kolem 20.000 korun a uchazeče čeká ještě půlroční zkušební lhůta. Poslancům z hospodářského výboru to dnes řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. "Fakticky to znamená, že lidé s praxí, zejména dlouhodobější, ať už v oblasti stavebnictví, v oblasti IT nebo v oblasti práva se prostě do těch výběrových řízení nehlásí," řekl. Ministerstvo dopravy má neobsazeno 40 pozic, což je pod deseti procenty pracovních míst. "Když chceme člověka, aby nastoupil za 20.000 korun, tak ho prostě nenajdeme," řekl Čoček poslancům.

Ministryně Valachová: Výchovný ústav v Chrastavě bude zrušen

Výchovný ústav v Chrastavě bude zrušen, oznámila na dnešní tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ve městě zůstane jen dětský domov se školou. Chlapci starší 15 let se přestěhují do jiných výchovných ústavů, kde budou pokračovat ve vzdělávání. Ministryně tak reagovala na obavy, které podle ní neodůvodněně vyvolala bývalá ředitelka Markéta Sochorová. Ta rezignovala, když kontrola zjistila nepřijatelné praktiky při zacházení s chovanci ústavu. Starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) následně upozornil, že se občané obce po zmírnění pravidel v ústavu obávají o svou bezpečnost. Valachová to odmítla, ale uzavření ústavu považuje za nejlepší řešení pro stabilizaci situace.

Kvůli šikaně učitelky zahájila policie trestní stíhání

Kvůli šikaně učitelky z pražské střední průmyslové školy Na Třebešíně zahájila policie trestní stíhání tří mladíků. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Trojice studentů údajně šikanovala učitelku dlouhodobě. Žena letos v lednu zemřela, její úmrtí podle policie nezavinila cizí osoba. Původně byli studenti potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování, později však podle deníku Právo škola dva z mladíků vyloučila. Třetímu zůstal podmíněný trest. Podle březnových závěrů České školní inspekce vedení školy při řešení šikany selhalo a porušilo školský zákon.

Nové úrazové pojištění u ČSSZ by mohlo být nejdřív v r. 2020

Nové úrazové pojištění v Česku, které by měla zajišťovat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), by mohlo začít fungovat nejdříve v roce 2020. Počítá s tím návrh obrysů zákona, který připravilo ministerstvo práce. Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven, nově by pojistné odváděli sociální správě. Ta by jim měla pak proplácet částky, které vydali na odškodném lidem po pracovním úrazu, s nemocí z povolání, nebo pozůstalým po nich. Do prevence úrazů by mělo putovat šest procent vybraného pojistného, což je asi 455 milionů.

Nemocnice zlikvidují staré karty s krevními vzorky novorozenců

Několik fakultních nemocnic zlikviduje na základě kontroly Úřadu pro ochranu osobních údajů a stížnosti pacientky karty se vzorky krve novorozenců s údaji o rodičkách. ČTK to potvrdili zástupci nemocnic. Podle mluvčího ÚOOÚ Davida Pavláta se opatření ve čtyřech nemocnicích týká tří milionů kartiček starších pěti let. Screening krve novorozenců se provádí od 80. let kvůli odhalení závažných vrozených chorob a jejich včasné léčbě.

Podle sdružení Iuridicum Remedium by karty s krví novorozenců mohly být zneužity například k provádění analýz DNA nebo získání informací pro pojišťovny. "Neexistuje jediný příklad takového zneužití," reagoval na výroky sdružení přednosta Ústavu dědičných metabolických poruch VFN Viktor Kožich.

Nejpřívětivější úřad mají podle soutěže lidé v Liberci

Nejpřívětivější úřad mají lidé v Liberci. Vyplynulo to ze soutěže Přívětivý úřad 2016, jejímž cílem bylo prověřit přívětivost a otevřenost úřadů obcí s rozšířenou působností. Druhé místo patří městské části Praha 18 a třetí Žďáru nad Sázavou. "Liberec byl nejlepší a podle mého názoru byl nejlepší proto, že má úřední hodiny každý den, to znamená od pondělí do pátku. A ještě má úřední hodiny v sobotu, takže občané si mohou na úřadě všechno vyřídit," uvedla náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová. Ocenila i to, že město zveřejňuje na internetu materiály pro jednání zastupitelstva, má rozklikávací rozpočet, dobře fungující rezervační systém a na úřadě lze platit kartou.

Hostem akce Vivaldianno v Praze dnes bude potomek Stradivariho

Hostem zahajovacího koncertu světového turné projektu Vivaldianno - Město zrcadel dnes v pražské O2 areně bude Luca de Michelli Stradivari, potomek houslařského mistra Antonia Stradivariho. Projekt houslisty Jaroslava Svěceného a rockového klávesisty skupiny Lucie Michala Dvořáka se představí v metropoli po roce. Multižánrovou show oproti loňskému roku obohatí moderní speciální efekty. Vivaldianno - Město zrcadel nabízí barokní hudbu se soudobým zvukem, moderní tanec i mluvené slovo. Autorem příběhu o nadějích a ztrátách barokního génia Antonia Vivaldiho je textař Tomáš Belko.

V Praze začíná přehlídka severských krátkometrážních filmů

V pražském Kině Evald dnes začíná druhý ročník přehlídky severských krátkometrážních filmů Severské kraťasy. V rámci akce trvající do 16. června budou mít diváci možnost ve dvou týdnech zhlédnout čtyřicítku současných krátkých filmů z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska. Program je rozdělen do pěti bloků podle jednotlivých zemí a zahrnuje jak hrané, tak animované snímky.

Archivní sci-fi Ikarie XB 1 přijde do kin 16. června

Dříve než Vetřelec, Solaris či film 2001: Vesmírná odysea dobyla filmová plátna česká sci-fi režiséra Jindřicha Poláka Ikarie XB 1. Premiéru měla v roce 1963 a v kinech ji tehdy zhlédlo na 550.000 diváků. Digitálně zrestaurovaná kopie byla letos uvedena v Cannes. Předtím, než se vrátí do kin, uspořádal dnes Národní filmový archiv (NFA) pracovní projekci v Praze. Příběh byl zasazen do roku 2163, kdy kosmická loď Ikarie XB 1 putovala k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí.

Na nábřeží v Kadani budou dvě sochy Maxipsa Fíka

Na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani budou stát dvě sochy oblíbeného pohádkového psa. Původně vedení města zamýšlelo, že umístí na nábřeží pouze jednu sochu Fíka, který je maskotem města. Z doručených návrhů radní ale dva zaujaly natolik, že moderně stylizovaná podoba Maxipsa Fíka bude stát na začátku nábřeží a u dětských hřišť bude umístěn Fík ve své tradiční podobě. Návrhy odsouhlasil profesor Jiří Šalamoun, který je autorem kresby Maxipsa Fíka. Autorem moderní sochy Fíka je Michal Fiala z Buštěhradu a bude vytvořena z nerezové oceli. Autorem druhého návrhu je František Vlček z Kadaně, jeho Fík bude z pískovce a součástí sousoší bude i Fíkova večerníčková kamarádka Ája.

Postava Maxipsa Fíka je s Kadaní spojena prostřednictvím autora večerníčkového seriálu Rudolfa Čechury, který žil v dnes již zaniklé obci Ahníkov nedaleko Kadaně. Svou hereckou kariéru v Kadani začal i Josef Dvořák, který večerníček namluvil. Nábřeží Ohře se ze zchátralého území proměnilo ve vycházkovou zónu, který nese právě jméno kreslené postavičky.

Sport

Čeští fotbalisté už jsou v dějišti mistrovství Evropy. Národní tým přistál kolem jedné hodiny po poledni v Tours na středozápadě Francie, kde bude mít během šampionátu svou základnu. Následně se reprezentanti přesunuli do zámeckého hotelu Clarion Chateau Belmont, v němž budou bydlet. Personál hotelu shromážděný na červeném koberci přivítal národní tým pozdravem "Vítejte v Tours", u vstupu navíc viselo několik vlajek. Reprezentace našla ve čtyřhvězdičkovém hotelu, vybudovaném ze zrekonstruovaného zámku ze 17. století, ideální zázemí. V Tours bude český tým pobývat po celou dobu šampionátu a do dějišť jednotlivých zápasů se bude letecky přesouvat den před utkáním. Národní celek vstoupí do Eura v pondělí soubojem s obhájcem titulu Španělskem.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila na trávě v Nottinghamu do čtvrtfinále po výhře 6:1, 6:3 nad Annou Tatishviliovou. Pomstila tak své dvojče Kristýnu, kterou Američanka vyřadila v prvním kole. Plíšková plní v Nottinghamu roli nejvýše nasazené hráčky a zápas druhého kola zvládla za necelou hodinu.

V semifinále challengeru Sparta Prague Open bude s jistotou český tenista. Na antuce v pražské Stromovce totiž ve čtvrtfinále dojde na duel jedničky Lukáše Rosola s šestým nasazeným Adamem Pavláskem. Rosol v dnešním utkání druhého kola vyřadil obhájce titulu Norberta Gombose (198. ATP). Slováka porazil za hodinu a tři minuty 6:3 a 6:4. Pavlásek strávil na kurtu o pět minut méně a Chilana Hanse Podlipnika-Castillu přehrál jasně 6:0 a 6:3.

Švýcar Florian Vogel vyhrál 23. ročník závodu na horských kolech Pražské schody. Druhý skončil v exhibičním podniku, který se jel jako Velká cena České spořitelny a byl zároveň oficiálním prologem domácího mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, obhájce prvenství Kristián Hynek. Olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý skončil pátý. Závod v okolí Pražského hradu, při němž závodníci během každého okruhu absolvují sjezd 128 zámeckých schodů, se jel letos poprvé jen na půl hodiny plus jedno kolo, zatímco v minulosti byli jezdci před závěrečným okruhem na trati celou hodinu.

Počasí na čtvrtek

Polojasno až oblačno, při zvětšené oblačnosti přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C.

08-06-2016