Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

09-06-2016

Směrnice o zbraních by podle ministra Chovance dopadla na 300.000 zbraní

Navrhovaná změna evropské směrnice o držení zbraní by se v případě prosazení přísnější varianty mohla v Česku dotknout až 300.000 zbraní, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V Evropě chce podle mandátu vlády hlasitě mluvit proti některým částem směrnice. Pokud by však úprava prošla, pokusí se najít cesty, aby se v ČR dotkla co nejméně lidí. Ministr Chovanec má podle mandátu, který mu ve středu schválila vláda, na pátečním jednání ministrů EU v Lucemburku kontroverzní změnu směrnice odmítnout. Proti návrhu se už postavila česká vláda i obě komory Parlamentu s poukazem na to, že teroristé své činy páchají nelegálně získanými zbraněmi, nikoli legálně drženými. ČR má podle ministra Chovance dobrý a přísný zákon o zbraních a jejich držení, kterým by mohla být příkladem pro celou Evropskou unii.

Šéf ÚOOZ Šlachta chce kvůli reorganizaci policie do civilu

Členové vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) včetně jeho ředitele Roberta Šlachty požádají kvůli chystané reorganizaci policie o odchod do civilu. Během jednání na policejním prezidiu oznámil Šlachta vedení policie, že se změnami nesouhlasí. V tiskové zprávě to oznámil mluvčí útvaru Pavel Hanták. Reorganizace vyvolala spory ve vládě či justici, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz. Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Má mít speciální oddělení pro organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu, nejzávažnější hospodářskou kriminalitu a korupci. V souvislosti se změnami se v médiích objevily spekulace, podle kterých měl být Šlachta, jehož tým mají žalobci při vyšetřování kauz ve větší oblibě než protikorupční policii, odstaven na vedlejší kolej. Policejní prezident Tomáš Tuhý při středečním oznámení změn řekl, že pro Šlachtu bude místo i v novém útvaru a že jeho pozice je pevná. Šlachta ale prohlásil, že je znepokojen tím, že ho vedení policie o reorganizaci předem neinformovalo.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) prohlásil, že je šokován dnešním oznámením vedení Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu v čele s Robertem Šlachtou odejít do civilu. "Jsem z toho smutný a šokovaný a musím říct i naštvaný. Tohle jsou policisté, o které nemáme přicházet. Pokud nevidí svou roli u policie, je něco špatně a něco by se tu mělo stát," uvedl Pelikán pro Aktuálně.cz. Vládní hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie o dohodovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli zúčastnit i státní zástupci. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) destabilizoval policii a že ANO zváží setrvání ve vládě. Chovanec zase uvedl, že Babiš napadá nezávislost policie.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman napsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž píše o obavách ze snížení kvality policejní práce či vzniku velké policejní složky, která se bude jen těžko řídit. "Naplnily se mé obavy, že špatně komunikovaná reforma může vést k odchodu zkušených a slušných policistů," řekl dnes k odchodu Šlachty Lidovkám.cz. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jde o účelový nátlak. Reorganizaci hájí a tvrdí, že je připravena profesionálně.

Viktor Muženko: Ukrajině by mohl pomoci výcvik důstojníků ve Vyškově

Ukrajinské armádě by mohl pomoci výcvik a vzdělávání jejích důstojníků ve Vyškově. Sdělil to náčelník generálního štábu ukrajinské armády Viktor Muženko po čtvrtečním zasedání velitelů armád visegrádské čtyřky ve Valči na Třebíčsku. Náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář řekl, že vyškovské velitelství výcviku má kapacity na to, aby mohlo vzdělávat i zahraniční příslušníky armád, v tomto případě ukrajinské důstojníky. Podle něj se o této možnosti vedou rozhovory. Zástupci generálních štábů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se sešli na dvoudenním jednání ve Valči u příležitosti předání vojenského předsednictví Visegrádu z Česka do Polska. Ve čtvrtek projednávali také otázky rozvoje vzájemné vojenské spolupráce i s Ukrajinou.

Čeští europoslanci: Brexit neprospěje EU ani Británii

Případný odchod Británie z Evropské unie tomuto uskupení zcela jistě neprospěje a přinese problémy i samotné monarchii. Shodli se na tom čeští poslanci Evropského parlamentu, které ve Štrasburku ČTK oslovila před blížícím se referendem o setrvání Británie z unie, které bude 23. června. "Brexit by podle mne přinesl velké ekonomické problémy Británii," domnívá se europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/Starostové). Podle tohoto ekonoma a bývalého viceguvernéra České národní banky by se musela Británie potýkat se zpomalením ekonomického růstu a poklesem fiskálních příjmů. Kromě toho by se rázem ocitla v obrovské nejistotě, jelikož není jasné, jaký ekonomický vztah se zbytkem světa by pak měla. Podle europoslance Niedermayera brexit není v zájmu Britů, ani zbytku světa. Možná ale podle něj přispěje k tomu, že si lidé uvědomí hodnoty spojené s existencí EU. Pro ni by odchod Británie znamenal zpochybnění stability, domnívá se Luděk Niedermayer. Také sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová si myslím, že brexit by posílil dezintegrační tendence v EU. "Ať už britští voliči v referendu rozhodnou jakkoliv, výsledek bude pravděpodobně velmi těsný a Evropskou unii rozkolísá," uvedla Olga Sehnalová, podle níž by odchod Británie mohl vést ke vzniku tak zvané dvourychlostní Evropy.

Miloš Zeman podpořil úsilí Makedonie o vstup do NATO a EU

Prezident Miloš Zeman podpořil úsilí Makedonie o vstup do NATO a Evropské unie. Zároveň jí poděkoval za její "obranu Evropy" při řešení migrační krize. Zeman to řekl na tiskové konferenci po setkání s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem, který mu předal nejvyšší makedonské vyznamenání. Makedonský prezident Zemanovi a českým představitelům za pomoc při zvládání migrace poděkoval. Česko v minulých měsících do země vyslalo desítky policistů, kteří svým kolegům pomáhají při střežení makedonsko-řecké hranice. Zároveň Česká republika balkánské zemi poskytla humanitární pomoc. Český prezident v Makedonii zůstane do pátku, kdy mimo jiné navštíví společně s Ivanovem podnikatelský seminář. Podle makedonského prezidenta musí obě země zesílit hospodářskou spolupráci, která ještě není rozšířená.

Ministr Zaorálek varoval turisty před proměnlivou bezpečnostní situací

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) varoval české turisty před proměnlivou bezpečnostní situací ve světě. Označit jedinou oblast za nebezpečnou by podle něj bylo hádání z křišťálové koule, situaci je třeba vyhodnocovat před každou cestou zvlášť. Ministr také vyzval české občany, aby věnovali zvýšenou pozornost svým dokladům. Je to podle něj nyní vzácné zboží. "V řadě zemí Evropy jsou přijímána nebo již platí opatření proti terorismu," připomněl ministr. "Ostražitost bezpečnostních složek je vysoká," dodal. Vybídl proto cestovatele, aby si před cestou zjistili co nejvíce informací o dané destinaci. Ministerstvo zahraničí pro letošní sezonu obnovilo některá osvědčená opatření. V nejoblíbenějších destinacích českých turistů Chorvatsku a Bulharsku budou opět hlídkovat i smíšené hlídky místních a českých policistů. V nejvytíženějších letoviscích v Bulharsku, Španělsku a Chorvatsku ministerstvo zřídí konzulární jednatelství. Druhým rokem bude k dispozici zvláštní konzulární tým rychlého nasazení, který bude v případě mimořádných krizových situací vyslán na pomoc českým občanům.

Analytici: Inflace začne růst koncem léta, ČNB reagovat nemusí

Inflace bude ještě nějakou dobu nízká, stoupat začne až s koncem léta. Nicméně nejnovější údaje nejsou překvapením pro Českou národní banku, která tak nebude muset měnit nastavení měnové politiky, tedy sazby nebo kurzový závazek. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Podle Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 0,1 procenta a zpomalily růst z 0,6 procenta v dubnu. Květnová inflace byla nejnižší od počátku roku. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu klesly o 0,2 procenta po růstu o 0,6 procenta v dubnu. "Inflace v květnu sice zamířila těsně do blízkosti nuly, nicméně půjde spíše o krátkou epizodu, která na konci léta skončí. V inflaci se začnou ve větší míře projevovat rostoucí ceny pohonných hmot a zřejmě postupně vyprchá i efekt levnějších potravin," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Ani podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové není současný výsledek inflace překvapením. "Proto by neměl vyvolat potřebu měnově-politické reakce," uvedla.

Premonstráti stáhli žalobu na třeboňské rybáře kvůli restitucím

Kanonie premonstrátů Teplá stáhla žaloby na Rybářství Třeboň, které podala kvůli církevním restitucím. Podněty premonstrátů měly řešit soudy v Tachově a v Karlových Varech. V prohlášení premonstráti z Teplé uvedli, že přestože trvají na svých nárocích na majetek, nebudou nadále postupovat soudní cestou proti soukromým subjektům. Nároky dalších subjektů katolické církve vůči Rybářství Třeboň však trvají. Celkem šlo o majetek na ploše 330 hektarů za 150 milionů korun, jehož součástí byly i požadavky premonstrátů z Teplé. Ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda řekl, že majitelé rybářství na začátku 90. let zprivatizovali, aniž by postupovali protiprávně. "Premonstráti uznávají, že rybářství bylo zprivatizováno na základě dobré vůle. Myslíme si, že stát se s celou záležitostí vypořádal tak, že investoval 59 miliard na to, aby částka případně kryla nároky, pokud by se objevily nějaké nové," řekl Jan Hůda. Premonstráti z Teplé také v prohlášení uvedli, že v budoucnosti se zaměří na nápravu křivd pouze směrem ke státu. Nebudou tak tyto spory řešit soudy se soukromými subjekty.

Neovlivní: Koalice se pře o stavbu továrny americké GE za 10 mld

Přípravy na výstavbu továrny na letecké motory americké GE Aviation v Česku za deset miliard korun váznou. Podle informací serveru Neovlivní.cz se ministerstvo financí dožaduje úprav smluv. Američané proto zvažují, že projekt přesunou do Polska nebo na Slovensko. O výstavbě továrny jednal v březnu v USA premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který krátce předtím podepsal s americkou společností memorandum o spolupráci. Podle něj se počítá s výrobou pěti set motorů ročně. Začít se má nejpozději v roce 2020. Zástupci CzechInvestu, který je partnerem americké společnosti, se k situaci nechtějí vyjadřovat. "O konkrétní podobě avizovaného záměru se nyní intenzivně jedná. Podrobnosti proto nebudeme v tuto chvíli komentovat," uvedla mluvčí Pavla Menclová. Podle nejmenovaného státního úředníka se Američanům nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv a brzdí tak investiční pobídku.

Dvě třetiny lidí v ČR jsou spokojeny se svým životem, zjistil průzkum

Dvě třetiny české veřejnosti jsou spokojeny se svým životem. Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že nespokojených je 12 procent lidí a více než pětina Čechů uvedlo neutrální odpověď "ani spokojen, ani nespokojen". Oproti dubnu i předchozímu roku se spokojenost či nespokojenost lidí s životem významně nezměnila. Sociologové zjistili, že v posledních třech letech, zhruba od poloviny roku 2013, je v české společnosti zřetelný trend nárůstu spokojenosti, který následoval po citelném poklesu z období druhé poloviny roku 2011 a celého roku 2012.

V Praze se poprvé uskuteční festival myšlení - Noc filozofie

V Praze se bude poprvé pořádat Noc filozofie, netradiční setkání filozofů z několika evropských zemí a široké veřejnosti. Podle pořadatelů nejde o odbornou konferenci, ale o "festival myšlení", na kterém se bude debatovat, budou se promítat filmy nebo komentovat výstavy - to vše na téma Obrazy, věda a politika. Akce se uskuteční od 19:00 do 03:00 hodin z 16. na 17. června ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Sjede se na ni asi 55 filozofů z Belgie, Francie, Maďarska, Itálie, Polska a Slovenska. "Rozhodli jsme se překonat stereotypní obrázek o filozofech jako nějakých broucích, co jsou pohrouženi do zešeřelých studoven a mluví jenom mezi sebou nesrozumitelným jazykem nebo v odborných časopisech, vylákat je ven a dát jim hozenou rukavici. Většina z nich se má totiž vyslovit jenom v 15 minutách a představit svou pozici srozumitelně širokému publiku," řekl ČTK pořadatel akce Ondřej Švec z Ústavu filozofie a religionistiky na Univerzitě Karlově.

Zařazení Kladrub do UNESCA bude koordinovat rada

Národní hřebčín Kladruby se přiblížil k zápisu na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL) podepsali dohodu o zřízení devítičlenné rady, která by měla přechod koordinovat. Ustanovením rady ČR podle nich zahájila finální krok, kterým se bude závazně ucházet o zařazení mezi památky UNESCO. V příštím roce by měl hřebčín podat přihlášku pro zařazení do UNESCO, několik dalších let pak bude podle předpokladů trvat, než k možnému zařazení do seznamu dojde. Podle ministra Jurečky by mohl být hřebčín v budoucnosti stejně oblíbený pro návštěvníky jako Český Krumlov. Hřebčín byl poslední dva roky rekonstruován, opravena byla většina staveb, mezi nimi 16 národních kulturních památek. Zrekonstruovaný byl kromě hlavního stájového areálu s přilehlými dvory Františkov a Josefov i zámek, kostel svatého Václava a Leopolda, kočárovna, postrojovna, kaple Povýšení sv. Kříže, tři obytné domy, lesovna a bývalá vodárenská věž. Kmenové stádo tvoří 65 klisen a čtyři hřebci v bílé barvě a stejný počet vraníků. Hřebčín však chová celkem zhruba 500 koní. V Kladrubech jsou ustájeni starokladrubští bělouši spolu s malým stádem českých teplokrevníků, v dceřiném hřebčíně Slatiňany na Chrudimsku jsou ustájeni starokladrubští vraníci.

Výstava na úřadu vlády připomíná historii Strakovy akademie

V zahradě úřadu vlády si mohou zájemci v následujících třech červnových víkendech prohlédnout výstavu o historii Strakovy akademie. Výstavu zahájil vedoucí úřadu vlády Pavel Dvořák. Budova, ve které kabinet zasedá, původně sloužila Strakově akademii, tedy nadaci, jejímž posláním bylo zajistit vzdělání nemajetným šlechticům. Od vzniku akademie uplyne letos 240 let, od postavení novobarokní budovy na levém břehu Vltavy 120 let. Při této příležitosti bude budova úřadu vlády příští čtyři noci nasvícena do barev trikolory. Myšlenku podporovat nemajetné šlechtice podnítil ve své závěti z roku 1710 hrabě Jan Petr Straka z Nedabylic, samotná akademie vznikla později. Sídlo instituce pak bylo postaveno podle projektu architekta Václava Roštlapila v prostorách bývalé jezuitské zahrady v letech 1891 až 1896. "Budova sloužila jako internát pro studenty a zároveň zde probíhalo vyučování. Mezi vyučované předměty patřil třeba šerm, francouzština, plavání, kreslení, jízda na koni a podobně," řekla ČTK autorka výstavy Tereza Pluskalová. Mezi studenty Strakovy akademie patřil například prvorepublikový herec Theodor Pištěk.

Festival oslavující 800 let Příbrami zakončí laserová show

Hudební festival Novák, pořádaný v pátek a sobotu k 800. výročí založení Příbrami, zakončí trojrozměrná laserová show, která bude vyvrcholením celého programu. Přírodní areál Nového rybníka v Příbrami v sobotu večer rozzáří paprsky laserů, které budou synchronizovány s podmanivou hudbou. ČTK to sdělila mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová. Na víkendové oslavy do Příbrami zamíří tisíce lidí, v pátek vedle Nováku začíná také 20. setkání hornických měst a obcí a 16. evropský den horníků a hutníků. Na setkání připomínající staré hornické tradice mají dorazit lidé nejen z Česka, ale i z Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Slovinska, Maďarska a Ukrajiny. K hornickým slavnostem patří také průvody - očekává se v nich až 3000 krojovaných účastníků, které budou doprovázet kapely.

Tématem folklorního festivalu v Přerově bude letos vojna

Na vojnu a její odraz v lidové kultuře se letos zaměří přerovský folklorní festival V zámku a podzámčí. Přehlídka slaví deset let své existence. Do města se sjede přes 120 folklorních souborů z celé Moravy, Slezska i Slovenska, ale také z řady evropských zemí, jako je Gruzie, Itálie, Maďarsko, Slovensko, Srbsko a Ukrajina. Cílem organizátorů je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění, které se pojí právě s jarními zvyky. Přehlídka se uskuteční příští pátek a sobotu, řekl ČTK ředitel festivalu Lubor Maloň. "Pořad Jdou vojáci, jdou, v souladu s tématem festivalu, zahraje na vojenskou strunu a diváci tak budou mít možnost poznat, jak moc vojna a válka ovlivnila lidovou kulturu našich předků," uvedl ředitel festivalu. Součástí přehlídky bude finále dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Festival doprovodí výtvarná soutěž a výstava s názvem Byla vojna vypsaná v Muzeu Komenského v Přerově či vzdělávací program Tluče bubeníček. Malé návštěvníky seznámí příští týden od pondělí do pátku s útrapami, jaké přinášela válka jejich vrstevníkům před sto a více lety.

ČNSO opět vystoupí s Morricone v Praze a natočí s ním desku

Italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone vystoupí 4. února 2017 v pražské O2 areně. Koncert se uskuteční v rámci turné 60 Years of Music World Tour a doprovázet ho bude Český národní symfonický orchestr (ČNSO). Ještě předtím 7. října vyjde nové album, pojmenované Morricone 60. Bude obsahovat 22 skladeb z několika filmů. Ennio Morricone je nově nahrál s ČNSO, který sám dirigoval. ČTK o tom za pořadatele informoval Martin Zvoníček. Ennio Morricone s ČNSO vystupoval již na minulých koncertních šňůrách. Celkem je slyšelo více než 350.000 fanoušků. Společně také loni nahráli hudbu k filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, za kterou Ennio Morricone získal Oscara.

Radek Štěpánek postoupil přes Chorvata Čiliče do čtvrtfinále ve Stuttgartu

Tenista Radek Štěpánek v druhém kole turnaje na trávě ve Stuttgartu překvapil vítězstvím nad druhým nasazeným Marinem Čiličem z Chorvatska. Sedmatřicetiletý český kvalifikant světovou třináctku porazil 7:6, 7:5 a postoupil do čtvrtfinále. Radek Štěpánek, jemuž patří v žebříčku 129. místo, vyhrál ve Stuttgartu včetně kvalifikace už čtvrtý zápas za sebou. Pro jeho o deset let mladšího soupeře byl tento duel letošní premiérou na trávě, neboť měl v prvním kole volno. Český daviscupový reprezentant tak porazil vítěze US Open 2014 potřetí v kariéře a ve čtvrtfinále ho čeká domácí Philipp Kohlschreiber, s nímž má výrazně pozitivní bilanci 6:1.

První trénink českých fotbalistů v Tours viděly tisíce fanoušků

Zatímco v České republice podobná návštěva častokrát nedorazí na zápas první ligy, ve francouzském Tours přišly téměř čtyři tisícovky fanoušků na úvodní trénink národního týmu v dějišti mistrovství Evropy. Na stadionu místního druholigového klubu se dostalo reprezentantům vřelého přivítání a největší aplaus sklidili nejzkušenější hráči, kapitán Tomáš Rosický, záložník Jaroslav Plašil a brankář Petr Čech. Ten příznivcům v úvodu ve francouzštině poděkoval a v závěru obdaroval zraněného chlapce rukavicemi.

Za dvě výhry snad bude svíčková, smál se kuchař fotbalistů

Stravu českých fotbalistů na mistrovství Evropy ve Francii má na starosti kuchař Rudolf Juriga. Rodák z Karviné působící u jabloneckých fotbalistů připravuje po dohodě s trenérem Pavlem Vrbou a lékařem dvě až tři hlavní jídla za den a doufá, že po vyhraných zápasech bude moci udělat hráčům i klasickou českou svíčkovou. "Všechno je o domluvě s trenérem a doktorem. Každý den dělám pro kluky dvě tři hlavní jídla, tři druhy příloh, saláty, lehké dezerty. A pořád se to obměňuje, ať to nemají stejné," řekl Rudolf Juriga. Na uvítanou po příjezdu do hotelu Clarion Chateau Belmont v Tourse, kde bude tým během šampionátu bydlet, připravil hráčům telecí roládu, pečené kuřecí stehno, boloňské špagety a krůtí vývar.

Houby na řadě míst rostou, bude záležet na množství deště

Houby na řadě míst v Česku rostou, zejména tam, kde pršelo. Houbaři mohou najít hřiby, muchomůrky růžovky, žampiony a jedlé druhy holubinek. Na srážkách a teplotách závisí i další vývoj. Tropické třicítky většině hub neprospívají, les přesychá a houby porostou jen v místech, kudy přešly bouřky. ČTK to řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti. S ohledem na srážkovou mapu Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že houby nyní budou růst spíše například na Příbramsku nebo v jižních Čechách. V okolí Prahy a dolním Posázaví se naproti tomu houbařům zřejmě moc dařit nebude. Z letních druhů lze najít pravé hřiby, třeba hřiby dubové v listnatých lesích, časté jsou hřiby kováře.

Většina řek v Česku je splavná, méně vody je na Moravě

Většina řek v Česku je splavná. Úbytek srážek z posledních dnů se na jejich stavu zatím výrazně neprojevil. Méně vody je v řekách na Moravě, nesjízdné jsou Bečva a Moravice. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vltava je splavná na horním toku, vodáci se ale musí registrovat u Správy parku Šumava. "Pod Vyšším Brodem zatím teče více než 20 kubíků, což pro začátečníky může být docela vysoká voda," uvedl Vojtěch Jančar. Otava je dobře sjízdná od Sušice, průtok něco málo pod pěti metry krychlovými za vteřinu pro plavbu stačí. Velmi dobře sjízdná pro kanoe je Berounka s průtokem nad 20 metry krychlovými v Berouně. Její plzeňské přítoky jsou na minimu, pro vodáky jsou ale sjízdné. Vody je dost i v Ohři. "Stav 55 cm v Karlových Varech slibuje dobrou průjezdnost peřejnatých míst a žádné drhnutí kýlem o dno," uvedl Vojtěch Jančar. Sázava je splavná dobře mezi Ledčí a Týncem nad Sázavou, ale pod Krhanicemi bude podle Vojtěcha Jančara již dost kamenů. Dobře průjezdný bude úsek Lužnice mezi Táborem a Bechyní, kde teče více než deset metrů krychlových za vteřinu.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.

09-06-2016