Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-06-2016

Prezident Zeman vyzval koaliční strany, aby uchovaly vládu až do voleb

Prezident Miloš Zeman vyzval v souvislosti se sporem o změny ve struktuře policie strany vládní koalice, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce. Uvedl to dnes prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Při jednáních, které v pondělí prezident vedl s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), prezident podle Ovčáčka ocenil, že plánovaná reorganizace obsahuje i obnovení finanční policie. Naopak se mu nelíbí to, že o ní nebyl dostatečně informován nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Roli prezidenta ve sporu označil Ovčáček za moderační, chce podle něj přispět ke zklidnění na politické scéně.

Ovčáček připomenul, že se prezident ve středu sejde s nejvyšším státním zástupcem. Na žádost Babiše pak příští týden uspořádá na Hradě schůzku, které se zúčastní Babiš a Chovanec. Až teprve poté vyjádří svůj názor. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na základě žádosti policejního prezidenta Tomáše Tuhého na dnešní večer Bezpečnostní radu státu, která bude spory kolem reorganizace řešit.

Babiš doufá, že Chovanec neschválí změny před jednáním koalice

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš doufá, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) neschválí reorganizaci policie ještě před středečním koaličním dohodovacím řízením. Šlo by o porušení koaliční smlouvy. Babiš to řekl novinářům po jednání předsednictva hnutí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) odmítl, že by už přislíbil, že nabídne k dispozici svou funkci, pokud k plánovaným změnám v policii dojde. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes řekl, že na jednání Bezpečnostní rady pozval okruh lidí, o který si požádali ministři vnitra a spravedlnosti. Pelikán však podle Babiše účastníky nenavrhoval. "Dokonce ani nebyl pozván, až na základě mého dopisu," řekl Babiš novinářům. Účastnit by se měl podle názoru Babiše šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (ÚOOZ), který v pátek kvůli chystané reorganizaci odstoupil.

Předseda KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek se ještě před večerním jednáním Bezpečnostní rady státu sešel s detektivem Robertem Šlachtou. ČTK napsal, že si vyslechl jeho stanovisko k plánovaným změnám, což považuje za velmi cenné. O Bělobrádek mluvil rovněž s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Lidé v Praze uctili památku obětí střelby v Orlandu

Několik desítek lidí přišlo k americkému velvyslanectví v Praze zapálit svíčku a položit květinu za oběti nedělního masakru v Orlandu. Střelec Omar Mateen, který se přihlásil k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS), v nočním klubu zabil 49 lidí a dalších 53 zranil. Soustrast Američanům již v neděli vyjádřil český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a v pondělí také prezident Miloš Zeman. Z oken pražského velvyslanectví USA vlály duhové vlajky na podporu homosexuálně orientovaných lidí, protože většina obětí střelby patřila k této komunitě.

ČNB: Finanční sektor je odolný, banky by ustály i silnou recesi

Odolnost finančního sektoru v ČR vůči možným nepříznivým šokům je ještě silnější než před rokem. Zátěžové testy bank provedené ČNB potvrdily schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí a propadem ekonomiky do deflace. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2015/2016, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka. ČNB také provedla zátěžový test veřejných financí. Z jeho výsledků vyplývá, že současná rozpočtová situace nepředstavuje hrozbu pro stabilitu bankovního sektoru, který drží značnou část českého státního dluhu. V málo pravděpodobném nejhorším scénáři vývoje ekonomiky by se dostalo pod kapitálové osmiprocentní regulatorní minimum sedm bank, které by tak musely doplnit kapitál za zhruba sedm miliard.

MF chystá daňové přiznání na dvě stránky či daňový kiosek

Daňové přiznání pro zaměstnance, kteří si ho sami podávají, by nově mělo mít dvě stránky. Přehled daňových povinností či historie mají být nově přístupné on-line v takzvaném daňovém kiosku. Opatření patří mezi chystaná zjednodušení daňového systému, které plánuje ministerstvo financí. Nový zákon o daních z příjmu chce ministerstvo financí představit v září příštího roku. Na tiskové konferenci k projektu MOJE daně to dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo počítá rovněž s tzv. samovyměřením daně, které představilo již dříve, či s novým IT systémem Finanční správy. Díky samovyměření odpadne podle ministerstva poplatníkovi čekání na to, než správce daně zkontroluje podané daňové přiznání.

Singer pravděpodobně do Rozvojové banky Rady Evropy nepůjde

Guvernér České národní banky Miroslav Singer pravděpodobně do Rozvojové banky Rady Evropy po skončení svého mandátu nepůjde. Vyplývá to z vyjádření Singera v rozhovoru pro ČTK. V úvahu tak podle něj připadá, že by mohl působit v soukromém sektoru. Má rovněž nabídky v době tzv. půlroční karantény přednášet na vysoké škole. Singerovi skončí na konci června druhý šestiletý mandát. Ve funkci guvernéra jej nahradí Jiří Rusnok. Po skončení mandátu má Singer tzv. půlroční karanténu, během níž nesmí nastoupit do privátního finančního či bankovního sektoru. Při hodnocení svého působení v ČNB Singer uvedl, že za dobu více než 11 let nezažil ze strany vlády žádné politické tlaky k ovlivnění měnové politiky.

Podle Singera není věcný důvod pro to, aby Česká národní banka (ČNB) dohlížela na drobné nebankovní poskytovatele úvěrů. S přesunem dohledu počítá zákon o úvěru pro spotřebitele, který na počátku června schválila Poslanecká sněmovna. "Bavíme se o segmentu, který je systémově nevýznamný. Neříkám, že není významný sociálně, ale v takovém případě si to má řešit vláda a instituce spojené s vládou," uvedl Singer. Zásadním problémem podle guvernéra je, že ČNB by měla dohlížet i na nelegální poskytovatele úvěrů, tedy lichváře. Ty mají podle něj řešit orgány činné v trestním řízení. "Nikdo se nemůže tvářit, že věří, že bankovní úředník může řešit někoho, kdo již z principu své nelegality ty své peníze nemůže nevymáhat mimo zákon násilnými prostředky nebo hrozbou násilí," řekl Singer.

ČNB od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték

Česká národní banka od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 procent. Výrazně uvolněné standardy při poskytování hypoték jsou rizikem pro finanční stabilitu, uvádí dnes zveřejněná Zpráva o finanční stabilitě. Opatření se týká i stavebních spořitelen. Centrální banka sice vývoj na trhu nemovitostí a úvěrů na bydlení nehodnotí jako akutní přehřívání trhu, úvěrové standardy ovšem považuje za značně uvolněné a u některých institucí vidí vyšší rizika. Banky loni poskytly lidem rekordních téměř 102.000 hypoték za celkem 184,3 miliardy korun. V dubnu se průměrná úroková sazba hypoték dále propadla na dosavadní rekordní minimum 1,94 procenta.

Ceny bytů v ČR proti průměru roku 2014 vzrostly o 11 procent

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech v 1. čtvrtletí vzrostly mezičtvrtletně o 1,4 procenta na 42.400 Kč za metr čtvereční. Proti průměru roku 2014 byly ceny vyšší o 11 procent. Celkem se v developerských projektech, cihlových i panelových domech prodalo 5454 bytů za 15,4 miliardy korun. Vyplývá to z indexu společnosti Deloitte, který zpracovává informace o skutečných prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Téměř dvě třetiny všech transakcí zhruba za deset miliard se uskutečnily v Praze. "Rozdíly mezi metropolí a dalšími krajskými městy jsou obrovské," uvedl ředitel oddělení nemovitostí Deloitte Miroslav Linhart. Nejvyšší byly prodejní ceny v Praze, kde se metr čtvereční v prvním čtvrtletí prodával v průměru za 57.700 Kč. Naopak nejlevnější byty jsou v Ústí nad Labem (10.400 Kč), Ostravě (16.200 Kč) a Karlových Varech (21.300 Kč).

Ministr Babiš odmítá tvrzení, že Agrofert ovlivňoval peníze z EU

Ministr financí a vlastník skupiny Agrofert Andrej Babiš (ANO) odmítá tvrzení, že jeho firma měla vliv na pravidla rozdělování evropských dotací. Německý časopis Der Spigel v pondělí uvedl, že indicie vedoucí k takovému závěru má k dispozici evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který prověřuje kauzu Čapího hnízda. Vyšetřování případu je podle časopisu složité i kvůli tomu, že český ministr financí disponuje v Bruselu rozsáhlou sítí důvěrníků. "Je to nesmysl, je to pokračování kampaně paní europoslankyně za CDU paní (Ingeborg) Grässleové, která nemá ráda Českou republiku. Nemá hlavně ráda mě a dělá si na mně politickou kariéru," řekl dnes Babiš na tiskové konferenci. Problémy s kontrolou evropských dotací v Česku se bude podle Spiegelu rozpočtový výbor europarlamentu zabývat na počátku tohoto týdne.

Provozní ředitel OKD: Uhlí nyní těžíme i prodáváme nad plán

Těžební společnosti OKD se v současnosti daří těžit a prodávat uhlí nad plánované limity. Tvrdí to její provozní ředitel Pavel Hadrava. Firma, která je od počátku května v insolvenci, podle něj od ledna prodala ze skládek 450.000 tun uhlí. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům přes 17 miliard Kč a závazky není schopna splácet, protože její majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Hadravy se domnívá, že za květen nebude provoz OKD ztrátový. "Troufám si říct, že za květen můžeme být na nule. Je to dané i tím, že situace je velmi mimořádná. Z finančního hlediska se řeší jenom platby nutné pro bezpečnost a provoz. Vedení firmy se podle něj podařilo stabilizovat finanční toky tak, aby lidé dostali zaplaceno. OKD zaměstnává zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. Společnost OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí i své předluženosti.

Lákadlem výstavy Czech Raildays je renovovaný Stříbrný šíp

K největším lákadlům mezinárodního veletrhu drážní techniky Czech Raildays 2016, který dnes začal na nákladovém nádraží v Ostravě, patří renovovaný motorový vůz M 260.001 zvaný Stříbrný šíp vyrobený v roce 1938. Jeho náročná renovace zhruba za 33 milionů korun trvala pět let. Na letošním 17. ročníku výstavy, která je jedinou akcí svého druhu v Česku, se představuje rekordních 197 vystavovatelů. Součástí veletrhu jsou i zajímavé novinky, například společnost 3M představí mikrokuličky snižující hmotnost dopravních prostředků nebo speciální stříkatelný tmel pro opravu karoserií.

Výzkum: Každý pátý učitel se stal obětí kybernetického útoku

Každý pátý učitel se stal obětí kybernetického útoku, nejčastěji na sociálních sítích, ale také prostřednictvím mobilního telefonu, e-mailu, veřejného chatu a internetových stránek. Systematická kyberšikana ale tak rozšířená není. Zjistil to výzkum, kterého se zúčastnilo více než 5000 učitelů základních a středních škol z celé republiky. Jeho výsledky byly zveřejněny na dnešní tiskové konferenci. Více než šest procent respondentů se stalo terčem kybernetického útoku v posledních 12 měsících, dalších asi 15 procent již dříve. Nejčastější jsou krátkodobé útoky, které trvaly maximálně týden a dále nepokračovaly. Ve dvou pětinách případů byli pachateli žáci, v osmi procentech rodiče některého z žáků.

Napadení učitelé se útokům nejčastěji brání tím, že se snaží odstranit závadný obsah z internetu nebo ho zablokovat. Někteří si o incidentech pořizují záznamy. Asi 15 procent učitelů situaci ignorovalo - buď ji nepovažovali za závažnou, nebo předpokládali, že problém sám odezní.

Některé maturitní úlohy porušují zákon, tvrdí skupina expertů

Některé úlohy státních maturit neodpovídají tomu, co se má ve školách učit, tvrdí skupina sedmi pedagogů a odborníků. Je v ní také zakladatel iniciativy za zveřejnění maturitních dat Oldřich Botlík, který poukázal na nedostatky současné státní maturity. Například logaritmická rovnice se podle nich má učit pouze na gymnáziích. Testy podle materiálu zveřejněného na webu, odporují zákonu. Ředitel organizátora maturit Cermatu Jiří Zíka považuje některé Botlíkovy výroky za pomluvu, zvažuje právní kroky. Hájí kvalitu zpracování katalogů maturitních požadavků.

Kritikům se také nelíbí, že neexistuje jiná forma ukončení studia opravňující absolventy odborných škol například k samostatnému výkonu některých profesí. Nemožnost získání této kvalifikace složením mistrovské zkoušky, považují za hrubé selhání státu. Ministerstvo školství nepočítá s tím, že by se mistrovská zkouška stala alternativou maturity.

Nová zelená úsporám má být i pro státní budovy, podle kritiků budou peníze chybět

Program Nová zelená úsporám (NZÚ), ve kterém mohou majitelé rodinných domů a pražských bytových domů získávat dotace zejména na zateplení, by se mohl otevřít i veřejným budovám. V materiálu o změně dokumentace, k němuž v pondělí skončilo připomínkové řízení, se navrhuje, aby na podporu státních budov mohlo do roku 2020 jít až 30 procent z očekávaných 27 miliard korun pro NZÚ. Kritici však upozorňují, že pokud se použijí peníze i na renovace státních budov, na opravy rodinných domů budou chybět. Stát by měl podle nich opravovat jen ze svého rozpočtu.

Výše dotace pro veřejné budovy má podle návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) činit až 85 procent, přitom pro rodinné domy se pohybuje pouze kolem 25 až 40 procent uznatelných nákladů. NZÚ je také závislá na vývoji výnosů z emisních povolenek. Podpora veřejných budov byla bez konkrétních podmínek v programu napsána už v minulosti, ale nevyužívala se. Až tento materiál ji podle odborníků reálně zavádí. Mluvčí MŽP Petra Roubíčková ČTK řekla, že ministerstvo bude podporu energetických úspor v rodinných a bytových domech vždy upřednostňovat.

CVVM: Spokojenost Čechů s péčí státu o životní prostředí vzrostla

Spokojenost Čechů s tím, jak se stát stará o ochranu životního prostředí, oproti loňsku vzrostla. Zatímco nyní ji považuje za přiměřenou 59 procent lidí, před rokem to bylo 51 procent. Z květnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že 35 procent dotázaných považuje starost státu o ochranu přírody za nedostatečnou a dvě procenta oslovených si naopak myslí, že péče státu je přehnaná.

Podle 80 procent dotázaných silniční doprava negativně ovlivňuje životní prostředí, opačný názor mělo 16 procent Čechů. Druhý nejhorší dopad na životní prostředí Češi přisuzují těžbě nerostných surovin.

Ústavní soud se 28. června vyjádří k zákazu adopcí registrovanými partnery

Ústavní soud (ÚS) se 28. června vyjádří k zákazu osvojení dítěte registrovanými partnery. Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček svolal veřejné vyhlášení nálezu, zjistila ČTK z webu soudu. Návrh na zrušení sporného ustanovení zákona o registrovaném partnerství podal loni Městský soud v Praze na základě konkrétního sporu. Zákon říká, že trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte. V praxi to znamená, že svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě osvojit můžou, registrovaní partneři nikoliv. Zároveň norma v jiném bodě stanovuje, že existence partnerství není překážkou výkonu rodičovské zodpovědnosti některého partnera vůči jeho vlastnímu dítěti.

Víc než třetina nevěst a ženichů neuzavírala letos sňatek poprvé

Víc než třetina nevěst a ženichů, kteří letos uzavřeli sňatek, nešla na radnici poprvé. Muži se znovu žení v průměru v 50 letech, ženy se znovu vdávají průměrně ve 45,2 roku. Údaje o obyvatelích za první letošní čtvrtletí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Sňatků proti loňským prvním třem měsícům ubylo. Nejvíc se lidé berou v Praze a v Karlovarském kraji, nejméně v kraji Pardubickém a na Vysočině. Poprvé se muži žení v bezmála 33 letech a ženy vdávají v 30 letech. Věk se každoročně zvyšuje. Průměrné manželství v Česku trvá 14,8 roku.

Dvě děti někdo odložil do babyboxů ve Vyškově a Valašském Meziříčí

Hned dvě děti odložili v pondělí neznámí lidé do babyboxů ve Vyškově a Valašském Meziříčí. Ve vyškovském babyboxu byl odložený chlapec. Dostal jméno Antonín. Odpoledne někdo odložil holčičku ve Valašském Meziříčí. Sdělil to zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Počet dětí odložených do babyboxů za 11 let jejich existence tak stoupl na 139.

Dnešní Světový den dárců krve připomíná hrdinství dárců

Dnešní Světový den dárců krve připomíná mottem Každý dárce je hrdina ty, kteří darují část sebe pro záchranu druhých. V průměru každý člověk dostane za život čtyřikrát transfúzi a dvanáctkrát preparát z krve. Krev nelze vyrobit, nemocní tak jsou odkázaní na dárce. Celosvětově usiluje Červený kříž od roku 1959 o bezplatnost odběrů krve i jejích složek. Česko se řadí k zemím s bezpříspěvkovým dárcovstvím krve, pouze za krevní plazmu se platí. Nemocniční centra evidují 275.000 dárců krve, dalších 70.000 lidí prodává plazmu plazmaferetickým centrům, která ji vyvážejí. Celkový počet dárců krve v ČR nedosahuje čtyř procent doporučených Světovou zdravotnickou organizací.

Květen přinesl nejvíc nákaz klíšťovou encefalitidou za 10 let

Letošní květen přinesl nejvíc infekcí klíšťovou encefalitidou za uplynulých deset let. Nakazilo se celkem 27 lidí. Od začátku letošního roku přitom lékaři diagnostikovali 34 případů klíšťového zánětu mozku. Jednoho muže z Vysočiny nemoc letos usmrtila. ČTK to dnes sdělil epidemiolog a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar. Předpověď aktivity klíšťat vydávaná meteorology se v květnu a červnu drží téměř stále na nejvyšších stupních. Neobvykle mnoho lidí onemocnělo i na Slovensku. Meziročně stoupl i výskyt lymské boreliózy. K infekci lymskou boreliózou dochází asi po 24 hodinách od přisátí klíštěte. U klíšťové encefalitidy stačí k nákaze i dvě hodiny. Pokud se přisáté klíště včas odstraní, riziko nákazy klesne.

Praha schválila memorandum o zápůjčce Slovanské epopeje do Číny

Pražští radní dnes schválili znění memoranda, na základě kterého metropole půjčí Slovanskou epopej Alfonse Muchy do Číny. Výstava v Číně bude následovat po japonském turné a bude od poloviny roku 2017 do poloviny roku 2018. Čínská strana za zápůjčku zaplatí 2,7 milionu Kč. Zároveň se zaváže k úhradě nákladů spojených s přesunem a balením pláten a s jejich pojištěním. V Praze bude legendární Muchovo dílo k vidění do konce letošního roku. Po výstavě v Japonsku a Číně by se mohl cyklus pláten přemístit na výstavy v Jižní Koreji a v USA. Příbuzný malíře John Mucha s plánovaným turné nesouhlasí a podal kvůli tomu na Prahu žalobu.

V Betlémské kapli zahraje Lukáš Vondráček, letošní vítěz soutěže královny Alžběty

Letošní vítěz Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty v Bruselu Lukáš Vondráček vystoupí dnes na benefičním koncertu v Betlémské kapli. Společně s ním na akci na podporu činnosti Salesiánského střediska mládeže v Praze - Kobylisích zahraje sólista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček, který soutěž královny Alžběty v oboru housle vyhrál v roce 2012. Vondráček nyní koncertuje po celém světě, v Česku hraje výjimečně.

V Brně odchytili mládě losa, později však uhynulo

Policisté dnes nad ránem v Brně ve spolupráci s veterinářem ze zoo odchytili mládě losa. Uspali ho výstřelem z narkotizační pušky, sdělil v tiskové zprávě mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Mládě uhynulo, řekla ČTK mluvčí zoo Monika Brindzáková. Matku mláděte odchytili policisté už v pondělí, ta však podle Brindzákové také nepřežila. V Česku poměrně vzácné zvíře naháněli policisté na koních, ale nedokázali jej uspat. Proto vzlétl vrtulník, ze kterého jej veterinář uspal. Poté mu ošetřil drobné rány.

Sport

Český basketbalista Jan Veselý je mistrem turecké ligy. S Fenerbahce Istanbul vyhrál finálovou sérii proti Efesu Istanbul 4:2 na zápasy a pomohl k zisku sedmého titulu v historii. Veselý má na titulu velký podíl, protože s průměrem 12 bodů na utkání patřil v sezoně k nejlepším střelcům týmu.

Motocyklový jezdec Karel Hanika končí v týmu Platinum Bay Real Estate a příští týden se tak již nepostaví na start osmého závodu mistrovství světa. V nejslabší třídě Moto3 jej nahradí zkušený Brit Danny Webb. Tým to oznámil v tiskové zprávě. Dvacetiletý Hanika ve své třetí sezoně v MS ještě nebodoval. Vedení týmu navíc poukázalo na fakt, že se brněnský rodák nesžil s motocyklem Mahindra.

Tenistka Petra Kvitová ovládla i devátý vzájemný duel s krajankou Lucií Šafářovou a po výhře 6:3, 6:2 postoupila na turnaji v Birminghamu do 2. kola.

Počasí

Zataženo s deštěm, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.

14-06-2016